NIEUWJAARSADVERTENTIËN. Uit de PrsvMcie, Wij maken onze lezers attent op de gelegenheid om in het Nieuwjaarsnummer van ons blad z g.n. Nieuwjaarsadvertentiën te doen plaatsen ter grootte van S regels, tegen den pr ijs van tl. meerdere regels a 20 cents. Ook is er gelegenheid om onder een aSgemeeven Nieuwjaars groet te doen vermelden naam, beroep en woonplaats, legen den prijs van 20 cents. Nieuwjaarsadvertentiën moeten vooruit worden betaald en uiterlijk 26 December in ons bezit zijn. De Administratie. Sté,ten vergadering. In ons bijblad meldden wij, dat de volgende Sta tenvergadering op 22 Januari, om 10 uur v.m. zal plaats hebben. Dit moet zijn, naar ons wordt medegedeeld, 11 uur. Vreemdelingenverkeer. Van wege de Besturen van de vereenigimgen tot bevordering «van het vreemdelingen verkeer op Walcheren en op Zuid- en Noord-Beveland is op den weg Bergen op ZoomAntwerpen een groot reclame bord aangebracht, uitnoodigend tot een bezoek aan genoemde eila&den. Aan de eene zijde van het bord staat een Zuid- Bevelandsche boerin afgebeeld en aan de andere zijde is een toren-silhouet van Veere te zien. M a an d ka 1 en der. De Nationale Levensverzekeringbank te Rotterdam bood weer, als jaren, haren verzekerden een keurig verzorgden maandkalender aan. Astra. Het geïllustreerd maand schrift „Astra" te Amsterdam gaf een Kerstnummer uit, dat als proeve van druk- en plaatdrukwerk een uitstekend figuur maakt. De beste schrijfsters en schrijvers leverden bijdragen, zoo in proza als poëzie, en de beste teekenaars zorg den voor illustraties. Ofschoon dit num mer ook om zijn goedkoopen prijs aan beveling verdient, moge het in onze krin gen geen koopers vinden, want de inhoud is geen Kerstlectuur. Goes. Naar wij vernemen is het timmer werk aan de vakschool voor meisjes ge gund aan den heer Joh. de Jonge Wz., op één na de laagste inschrijver en het schilderwerk aan den laagsten inschrij ver, den heer M. de Wilde. De gunning der verschillende onder houdswerken voor de gemeente over 1924, is als volgt: timmerwerk P. Chamuleau; jalousiemakerswerk fa. v. d. Weert en Zonen; metselwerk P. Chamuleau; lood- gieterswerk C. Reijerse; schilderwerk M. die Wilde; straatmakerswerk F. Duijnhou- wer; vrachtrijderswerk K. Pik en Zonen; terwijl inzake smidswerk nog beslist moet worden. Naar wij vernemen bracht de col lecte, gisteravond na de uitvoering in de Groote Kerk gehouden, ruim f 100 op, zoodat in het geheel ten bate der Duit- sche kinderen kon' worden afgedragen de som van f 293 (netto-bedrag). Vlissingen. Dooi' de kerkeraden der Ned. Herv. en Geref. Kerk alhier is aan den gemeenteraad een adres verzonden, waarin aangedrongen wordt over te gaan tot afschaffing der kermis. Hansweert. De sleepboot „Bertha", kapt. Meerman, verloor de schroef. Na de boot omhoog te hebben gezet heeft men een andere schroef aan kunnen han gen, zoodat de reis voortgezet is. Wolphaartsdijk. De Hervormde Meisjes- vereeniging „Bid en Werk" alhier heeft haar jaarlijksche uitdeeling van kleeding- stukken gehouden aan behoeftige huis gezinnen met vier of meer kinderen. Er werden 97 stuks verdeeld over een dertig tal gezinnen. Schare. Woensdagnamiddag, kwam een oude man (De Wolf) van Hulst, uit Veen- huizen te Vlake aan en begaf zich te voet naar Hansweert. Toen hij op de Schorebrug was zakte hij plotseling in elkaar. Toegeschoten personen om hem te helpen constateerden, dat de 75-jarige man overleden was. Voorloopig werd het lijk geborgen in het weeghokje aan de Schorebrug om later naar zijn bestemming te worden vervoerd. lerseke. De gewone ledenvergadering van de vereen, voor Geref. L. 0. te lerseke, gehouden Woensdagavond onder presidium van dhr. H. Vendeville, was heel goed bezocht. De aftredende heeren W. Bakker en A. de Putter 'werden met op 1 na algemeene stemmen tot bestuurs lid herkozen. Tot nazien der boeken wer den aangewezen dhr. Meerman, Lavoay en P. Bouterse. Waarna dhr Rothuizen de veigadering vergastte op een lezing „In nieuwe banen". Spir. geeft een over zicht van de verschillende onderwijsme thoden, welke z.i. veelal zeer anpraetisch zijn Met enkele voorbeelden toont hij aan dat de theorie, op'de school geleerd, in de| praktijk van 't leven absoluut onnut bleek. Daar echter het 1. o. gebaseerd moest zijn pjp de eischen voor de examens*1 voor toelating tot de H. B. S„ kon 'dat moeilijk anders. Gelukkig is men daarvan teruggekomen en wordt thans meer naar praktisch onderwijs gestreefd. Eisch is daarom: leidt het onderwijs in nieuwe banen. Dit zou ook een groote bezuiniging kunnen geven, en veel kon als onnut over boord geworpen. Inkrimping van 't onderwijs zonder schade aan te brengen kan veel bezuiniging brengen. Spr. gelooft dat zulke voornemens ook wel oip 'den weg der regeering liggen, over het onderwerp ontspon zich een zeer aangename gedachtenwisseling. Na de gebruikelijke rondvraag sloot dhr. J. Sinke de vergadering met gebed. Tot voorzitter dor oudercommissie van school I is benoemd in de vacature van den heer J. Ossewaarde, dhr. W. C. G. Kosters. Dhr J. C. Cornelisse, voorzitter- commandant der Burgerwacht, heeft met ingang van 1 Januari a.s. zijn ontslag als zoodanig aangeboden. 's-Heer Hendrikskinderen. Woensdag avond hielden de leden van de Kolenver- eeniging hun jaarvergadering. Er werden in het afgeloopen seizoen aangekocht 2247 H.L. kolen. De ontvangsten bedroe gen f4996,64, de uitgaven f4578,33, goed slot f 418,31. De rekening werd door een commissie onderzocht en in orde bevon den. Hét aftr. bestuurslid A. Kakebeeke stelde zich niet meer beschikbaar. De voorzitter dankte hem namens "de veree niging voor zijn vele diensten, welke hij gedurende 33 jaren heeft bewezen. In zijn plaats werd tot commissaris geko- Izen J. Vermeule Mz. D. J. v. d. Graaft, die tot voorzitter herkozen werd, nam mede deze benoeming aan. Kruiningen. Dc ziekenkas „Wilhelmina" hield haar 25ste jaarvergadering in het Zondagsschoollokaal - alhier. De voorz. dhr. D. Duindam schetste de oprichting dezer vereeniging in 1898 onder voor zitterschap van wijlen M. Kostense met 60 leden; hoe zij zich, niettegenstaande de soms vele tegenkanting van een deel der burgerij} toch nog heeft kunnen staan de houden, ja zelfs nog zoo heeft ge groeid en gebloeid, zoodat het ledental thans meer dan verdubbeld is. Spr. wijst verder op de financiëele moeilijkheden, die de vereeniging heeft doorworsteld in de afgeloopen jaren, zoodat men het 25ste boekjaar inging met f42 schuld. Geluk kig waren die moeilijke tijden thans voor bij en ging men met nieuwen moed en frissche kracht de toekomst weer in. Ver volgens herdenkt spr. de vele werkzaam heden, die door de jubileerende bestuurs leden den secr. J. Verhage Mz. en den penningmeester P. de Smidt zijn verricht, eveneens die van den bode P. v. d. Boomgaard Sz. Hij hoopt, dat deze hun taak, voorzoover zij daartoe nog in staat zijn, met onverdroten ijver, zooals die steeds is getoond, zullen blijven waar nemen. Onder de ingekomen stukken be vond zich o.a. een schrijven van dhr. Verhage waarin hij meldde verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen en tevens afscheid nam van de vereeni ging, hopend dat deze nog mocht groeien en bloeien tot in lengte van jaren. Hierna werd een algemeen overzicht gegeven om trent den toestand der vereeniging, waar uit bleek, dat aan 25 zieken uitkeering is gedaan en voor 1 lid de overlijdens- premie; dat het aantal leden met 1 ver meerderd is, zoodat dit thans is 147 leden met 52 begunstigers. Daarna werd door den afgevaardigde dhr. W. de Back verslag uitgebracht van de Prov. Bonds vergadering gehouden te Goes; idem door dhr J. Pauwe over de Propagandaverga- dering te Utrecht van het Ned. Verb, van Ziekenkassen. De periodiek aftre dende bestuursleden de heeren W. de Back en J. Pauwe werden met groote meerderheid herkozen; inplaats van dhr. J. v. d. Maas, die bedankt heeft, werd gekozen dhr. M. Maas en inplaats van dhr. M. Verhage, vertrokken, werd geko zen dhr. J. v. Dijke. In de rondvraag; sprak dhr. J. Sinke waardeerende woor den tot den voorz., hem namens de ver eeniging dankende voor de vele goede werken door hem gedurende 25 jaren als bestuurslid aan de vereeniging' be wezen. Besloten wordt aan dhr. Verhage een oorkonde te verleenen uit dank voor het vele goede, dat hij 'gedurende 25 jaren als secretaris aan de vereeniging heeft bewezen. Hierna sluit de voorz. met dank voor de groote opkomst de vergade ring. Na de vergadering werd door het bestuur met algemeene stemmen gekozen tot secretaris dhr. M. Maas, die deze 1 benoeming aannam. Grijpskerke. Gisteren vergaderde de ge meenteraad. Na opening en vaststelling der notulen van de vorige vergadering was aan de orde een administratieve wij ziging in de begrooting 1924 welke werd aangenomen. De wijziging aangebracht in de vee- en vleeschke'uringswet werd eveneens aangenomen, waardoor er voor belanghebbenden geen hoogere kosten aan verbonden worden. En op de aanvrage van het plaatselijk musschengilde om een jaarlijksche subsidie werd afwijzend be schikt. Kamperland. Woensdagavond j.l. hield het bestuur der Chr. school met het on derwijzend personeel en de ouders dei- schoolgaande kinderen in. de school een ouderavond. De voorz. van het bestuur, dhr. J. C. de Muijnck, sprak na opening een enkel woord over het doel van een ouderavond en het groote voorrecht waar in wij als ouders mogen verkeeren in tegenstelling van de landen rondom ons. Hierna hield hij een referaat over: „Wat de school is voor de Maatschappij". In zonderheid deed hij daarbij uitkomen de verschillende leervakken zooals de wet die voorschrijft en welke op de lagere school worden onderwezen en liet daarbij duidelijk zien het nut voor het maat schappelijk leven wat in elk vak afzon derlijk gelegen ligt, waarna hij verder uiteenzette ten eerste of de school op het persoonlijke dan wel op het algemeene moet aangelegd zijn, ten tweede of op de school een nationale opvoeding ge- wenscht is, en ten derde de wenschelijk- heid van algemeene of standenscholen. Daarna werd er pauze gehouden, waarin de ouders in de gelegenheid werden ge steld de uitgestalde leermiddelen hunner kinderen te bezichtigen, alsmede de nut tige handwerken, waarbij het onderwij zend personeel de noodige inlichtingen verschafte. Na de pauze werd gelegenheid gegeven aan de ouders tot het stellen van viagen in het belang, van het onder wijs, waarvan door twee der aanwezige ouders gebruik werd gemaakt. Het hoofd der school,. dhr Goumou, hield nog een voordracht uit „Strijd en Zegen", n.l. uit het leven van meester Schaaberg. De gezelligheid van dezen avond werd verhoogd door gemeenschappelijk ge zang, waarvan voor begeleiding door de Christelijke Zangvereeniging haar or gel was beschikbaar gesteld, en door de chocolademelk 'met speculaas, die zoo- nu en dan werd rondgediend. Ds F. J. v. d. Ende sprak het slotwoord en sloot met dankzegging. Westkap&lle. Woensdagmiddag verga derde de Raad. Allen tegenwoordig. Voor zitter Mr W. J. Woldringh van der Hoop. Van Ged. Staten van 'Zeeland was goed keuring ontvangen om de landpachten van het B. A. met 20 pet. te verminderen zulks voor het jaar 1923. Een verzoek van de Chr. Jongelingsvereeniging; om weer subsidie voor de bibliotheek voor 1924 werd voor kennisgeving; aangeno men, daar dit reeds in de begrooting is opgenomen. Van Ged. Staten was ken nisgeving ingekomen, dat het salaris van den burgemeester Mr W- J- Woldringh van der (joop is bepaald op f 1785. Van Ged. Staten was ingekomen de goedkeu ring van do vroonrekening: over 1923. Dit college wenschte voor het volgende jaar een andere regeling, n.l. verminde ring van opbrengst of meer tot verbetering der vronen aan te wenden, da£r zulks noodzakelijk wordt geacht. Daar de „raad van meening was, dat het vroon^eld niet zoo hoog was, werd na breedvoerige be spreking besloten aan Ged. Staten mee te deelen, om als proef het Noorddeel van de Noorderbocht met kunstmest (thomas- slakkenmeel) te bestrooien tot een be drag van f 200 op kosten van de be- weiders. Werd benoemd tot ambt. van den Burg. Stand Mr W. J. Woldringh van der Hoop met alg. stemmen met 1 Januari 1924. Bij de rondvraag zegt dhr. De Kam, dat de veerarts hoofd van dienst voor den keuringsdienst kring Oostkapelle aanwijzing vraagt van de plaats waar de noodslachtingen gedaan worden en vraagt den voorzitter welke bepalingen daarvoor zijn. Daar enkele gegevens ont breken zegt de voorzitter zoo spoedig mogelijk hierin te voorzien en voorwaar den vast te stellen. 't Zand. Dinsdagavond vergaderde al hier de Kiesvereeniging „Nederland en Oranje". Nadat de voorzitter een welkomst woord tot de opgekomen leden had ge sproken, richtte hij zich in 't bijzonder tot dhr Laernoes, die van Vlissingen was gekomen, om hier een politieke rede te houden. Toen een plan van vergaderen voor het a.s. jaar was gemaakt en de onderwerpen, die behandeld zouden wor den, waren vastgesteld, kreeg de spf. het woord. Dieze herdacht eerst in eenige waardeerende woorden 'het ons ontvallen Statenlid, dhr P. Merckens, en kwam toen tot zijn onderwerp, dat handelde over de crisis en over de oorzaken en de gevolgen daarvan. Duidelijk werd de ernst van den toestand in het licht gesteld en de moei lijkheid om de kwestie op te lossen, aan getoond. Die vragen, die gesteld werden, gaven nog aanleiding tot een leerzame gedachtenwisseling. Domburg. Alhier had Woensdagavond in het lokaal Heerenstraat 64 de tweede lezing plaats van de „Winterclub Dom burg" in dit seizoen. Mej. J. P. van der Feen uit Middelburg had tot onderwerp harer causerie gekozen het bekende too- neelstuk van Henrik Ibsen: „De wilde Eend", dat door haar op objectieve wijze werd behandeld en besproken. Jammer genoeg was door het nood weer 'de opkomst niet zóó groot als ge- gewoonlijk. Na een geanimeerde gedach tenwisseling over Gregers Werle's ideaal in de practijk werd aan het slot van den avond de wensch geuit, dat bij een vol gende lezing vaa Mej. van der Feen waarop algemeen gehoopt wordt de elementen mogen medewerken en de zaal stampvol moge zijn. Oostkapelle. Woensdag vergaderde de Raad. Opening met gebed. Tegenwoordig alle leden. Tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs werd benoemd J. Kooman, aftr. Mede was aan bevolen I. Breel. Voor 1924 werd een post, groot f25, uitgetrokken voor aan koop van boeken ter uitbreiding der bi bliotheek. Een verzoek van de kolen- vereenigiiig „Onderling Belang" was in gekomen om een stukje gemeentegrond te huren, om daarop een loodsje te bou wen. Na breede discussie hierover werd met 4 tegen 3 stemmen besloten een stukje grond beschikbaar te stellen onder nadere, door B. en W. te geven voorwaar den. Tegen stemden de beide wethouders en dhr. Maljaars. Een adres van Jan Goo- zen, om tegemoetkoming in de kosten van zijn levensonderhoud, werd langdu rig besproken, doch ten slotte op voor stel van B. en W., als zijnde de raad niet bevoegd hier in te grijpen, voor ken nisgeving aangenomen. Hierna sluiting met dankzegging. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zuid-Beijerland (toez.) J. Bus te Ouddorp. Geref. Kerken. Aangenomen naar Batavia (2e pred. plaats) door J. A. C. Rullmann, cand. te Ermelo. Geref. Gemeenten. Tweetal te Werkendam B. van Neerbos te Neuzen en A. de Blois te Vlaardingen. 's-H. Arentlskerke. Door het college van notabelen der Ned. Herv. Kerk is herkozen tot kerkvoogd dhr. Jacs. Nijsse. Predikantsklee d-i n g. Nog leeft bij de ouderen de kennis voort van het zonderlinge groelbidderscostuum, dat een vroegere predikantsgeneratie heeft ge dragen: rok met steek, korte broek en zilveren gespen op den schoen, een ge waad, dat een tijdlang' als hofcohuum ge golden had, maar als zoodanig reeds ge- ruimen tijd uit de samenleving verdwenen was. En onze tijd kent nog de predikanten al is het misschien niet meer .in de groei tere steden, met h Gogen hoed en witte das. Al dit buitengewone in kleedft dat met de wezenlijke ambtsaanzienlijkheid niets te maken heeft, doet denken aan het sin guliere, dat domineesgestes en dominees woorden tot iets afzonderlijks stempelt.. Er zijn nog „steek"-aanbidders genoeg onder de tegenwoordige kerkmenschen. Menschen, die de kwaliteiten van hun pas tor, ja zelfs zijn zuiverheid m de leer naar zulke uitwendigheden meenen te kun nen afmeten. Maar grooter nog is het getal van hen, wier religieuze behoefte ook wel naar kerkelijke gemeenschap uit gaat, maar die de kerk niet kunnen bin nentreden, omdat daarin zooveel is, dat hen terugstoot. En daarbij behoort dan niet in de laatste plaats datgene, wat zich in het onnatuurlijke, smaaklooze en onge motiveerde in kleeding van veel predi kanten uitspreekt. De kerken en haar die naars mogen wel heel goed verstaan, dat al de kracht, die het evangelie ook in dezen tijd en voor onze wereld zal moe ten openbaren, zeker niet ligt in de zelf- behaaglijke en zelf gezochte ambtsaan zienlijkheid, in een jasje zus of een jasje zoo, in een galmtoon of een geijkten term, maar zuiver in de levende kracht van het Evangelie zelf". In het bovenstaande, dat wij uit „Het Handelsblad" overnemen, komt een en ander voor, dat beter een kwarteeuw te rug op zijn plaats ware geweest. Immers de steek en de galmtoon zijn verdwenen of althans aan 't verdwijnen. Een halve eeuw terug waren die meer in zwang. Wiij herinneren ons nog goed, dat on-' der de Walchersche predikanten er nog waren, die de steek droegen, o.a. ds Gra- vestein en ds Lautz, die later naar Oos- terland is vertrokken. Ook onder de Am- sterdamsche Herv. predikanten is er min stens nog één, dien wij met" de steek op gekend hebben. Ook dr Gunning uit Dien Haag, de latere professor, droeg in zijn tweede standplaats, Hilversum, nog de steek. Ook' predikanten in de kleedij als hierboven geteekend hebben wij nog ge kend, doch de korte broek en de lage schoenen is tenslotte door de lange broek en de laarzen vervangen. Maar de hooge hoed met de witte das bleef lang bestaan Die Hervormde predikanten op Tholen en de dominé van Wolfaartsdijk waren lang als zoodanig van hun ambtsbroeders on derscheiden. En wat die keelklanken aan gaat, natuur en waarheid zijn reeds weer gekeerd sinds ds Die Genestet zijn bekend puntdichtje in het licht gaf, en op een vergadering nu meer dan een halve eeuw geleden de Renkumsche pre dikant M. zijn ouden studievriend, een bekenden Zuid-Bevelandschen dominé bij de eerste hernieuwde kennismaking toe voegde: „Wat heb jij een rare keelklank gekregen, kerel". Maar „Het Handelsblad" heeft gelijk, niet in gewaad of keelgebrek ligt de kracht van den Evangeliedienaar, maar in de zui vere bediening van het Wiooird. Verloren in die kerk. Men vertelt van iemand, die gedurende den dienst in een kerk in slaap viel en aldus ingesloten werd; 'snachts wakker geworden stierf hij van schrik. Even verschrikkelijk als dit moet ge weest zijn, is het als een ziel in de kerk verloren gaat. Een lid der Kerk zijnde, maar verlorenge doopt, aangenomen, Avondmaalgan- ger, maar verloren! In de Kerk', maar niet van de Kerk'; ja meer, opgeschreven in de boeken der Kerk, maar niet in het Boek des Levens des Lams; misschien een bestuurder, een diaken, of een ouderling, of een dominé, maar „verloren". „Verlo ren in een Kerk!" God' zegt: „Dewijl ik geroepen heb, en gijlieaen geweigerd hebt; mijn hand uitgestrekt heb en er niemand was die opmerkte. En gij al mijn raiad verworpen, en mijn bestraffing niet gewild hebt; zoo z;al ik ook in ulieder verderf lachen, ik zal spotten, wan neer uw vreeze komt". Spr. 12426. (Rotterdammer) De zending verkeert nog steeds in financieele m o e i 1 ij k- hedenl Helaas is dit geen nieuwe klank. Het doet ondergeteekenden leed, nogmaals deze mededeeling te moeten doen en dan wel allermeest om degenen, die ons in November en ook in de eerste weken van deze maand met zooveel liefde en trouw hielpen. Als wij een nieuwen oproep om spoedige en krachtige hulp doen, geldt het allermeest de velen, die tot op heden te weinig of niets voor het Zendingswerk bijdroegen. De kring dergenen, die het werk geregeld steunen, is helaas nog zoo klein. Mogen wij allen, die kunnen, vrien delijk en dringend verzoeken ons nog vóór het einde van dit jaar hulp te bieden? Namens de Besturen der Samenwerk kende Zendingscorporaties: JOH. RAUWS. J. M. J. SCHEPPER. Examina,tie van Ouder- 1 in gen en Diakenen. In de „Geld. Kerkbode"' deelt Ds G. Ren ting „uit de oude doos" mede, dat vroeger jaren in sommige Afgeschei den Kerken examinatie van ouderlin gen en diakenen plaats had-. Zoo b.v. te Winterswijk. In 1841 en 1843 kon men daar, na tot ouderling of diaken gekozen te zijn, niet zoo maar in net ambt worden bevestigd. De geko, zenen moesten eerst het bewijs leve ren, dat zij voor het ambt bekwaam waren., Op de vergadering der classis moesten ze zich aa,n een onderzoek, een soort examen, onderwerpen. En eerst wanneer ook de classical'e ver gadering geen bezwaren had, moch ten ze in het ambt worden bevestigd. Zoo b.v. examineerde de praeses der classis-vergadering de gekozen ouder lingen en diakenen naar 1 Timotheus 3. Van ieder vers moest een verkla ring gegeven worden. De praeses vatte zijn taak' ruim op. Hij ondervroeg aldus volgens de notulen van 13 Dec. 1843 niet alleen de drie „c,a,ndidaten", maar hij nam de gelegenheid waar om tevens ook de leden der vergadering eens aan den tand te voelen, door bij rondvraag hun meening te vragen over de beteekenis van 1 T'im. 33a, en wel in 't bijzonder over de uit drukking „geen smijter". Het bleek, dat de vergadering geen bezwaren had, om de drie broeders tot de be diening van het ambt toe te laten. Alle leden der classis waren tevreden. Of de praeses tevreden is geweest over de resultaten van het onderzoek, dat hij zoo terloops instelde hij zijn mede-afgevaardigden naar de classis,' melden de notulen niet. Zending onder.de Joden. Van een paar interessante ontmoetingen ver haalt ds Wi. J. J. Velders in „Noord-Hbll. Kerkblad": „Nou mazzel, Sam". „Dankje, ook mazzel tov Jankef'. (Ja cob). Dat waren de afscheidswoorden van 2 Joden, die even gepraat hadden tusschen de Damstraat en de O.Z. Achterburgwal te Amsterdam. Het Joodje dat in mijn rich ting kwam, vermoedde terecht, dat ik het hartelijk afscheid gehoord had. „Wieet uwes wat mazzel is?" vroeg hij. En toen ik zei, wat de gangbare opvat ting van het woord bij de Joden is, keek hij1 mij vreemd aan. „Ik vond uw wensch niet goed, Sam". „Niet goed, zult u veel weten wat wij elkaar wenschen?" Zeker man, ge had moeten zeggen: mazzel en brooge". Sam was op het punt om een kracht- term te gebruiken als openbaring van onuitgesproken verwondering, maar ik kon hem door een vlugiger: die zonde verhinderen. „Is uwes geioovig?" vroeg Sam een beetje verlegen. „Gelukkig wel, maar u weet niet eens wat de uitdrukking' „mazzel" beteekent. „Weet u het?" „Mazzel is het Hebreeuwsche woordvoer planeet, gelukster, noodlot". „Maar wij gelooven niet aan noodlot". „Gelukkig Sam, ik ook niet, maai- daar om juist moet er brooge bij; „mazzel e n brooge", dat is altijd goed". s „Doet uwes. aan sterrekunde „Hoe zoo?" „De Christenen zeggen, dat er een groote ster is geweest toen hnn Messias geboren werd en dan zbu u het wel weten". „Weet ik ook Sam, zonder dat ik ster- kekuftdigc ben; hebt u die geboortege schiedenis wel eens gelezen?" „Neen, dat mochten wij nooit, toen wij jong waren". „En nu durft ge niet?" „Durven: nou probeert u maar eens". En een Nieuw Testament verhuisde in Sam's zak, nadat ik gezegd had, waar dat van. de ster was te lezen. „Het kan mijn -Jood-zij ntoch niet be derven?" vroeg hij angstig. „Integendeel, ge zult nog beter „mazzel én brooge" in vollen zin leeren verstaan". Sam wilde mij en ik wilde Sam nog eens weer zien; het was spoedig bepaald. En toen keek ik hem na, den kleinen koop man, die evengoed bij God bekend is als een der sterren. En God, Die de sterren i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2