mMm 70 Donderdag 20 December 1023 38e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. FEUILLETOW. LEVENSLEED. WH PfiflKT en PRUIM f Binnenland. HOE mu Z'CH VAN MAAGPIJN KAN VERLOSSEN. Oit nummer bestaat uit twee bladen Drukkers-Exploitanten QOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Zij. die zich met ingang van 1 Januari op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Nog een zondebok. In meer clan een liberaal blad kan men de beschuldiging van roekeloos heid lezen, niet.... tegen de tien Roomsche tegenstemmers, en ook' niet tegen de samenspanners van Links, die schoon voor een vloot, tooh tegen de vlootwet ageerden, en ook niet tegen hen, die zich met de vader- landloozen vereenigden om het ka binet weg te weiken; maar.... tegen het 'kabinet-Ruys en voornamelijk te gen zijn voorzitter. „Het Vaderland" verwijt dezen' laat ste diens stellen Van dè portefeuille- quaestie. Hij heeft, zegt zij, „va ban- que", d'.w.z. alles op één worp' ge speeld, een „tour de force", d.w.z. een krachttoer vertoond'; a,an een „aleatoire", d'.w.z. dobbelsteenenpoli- tiqk schuldig gemaakt. Een beschuldi ging, die reeds door haar stadhuis woorden krachteloos is. Den minister Ruys wordt verweten met een dreigement te zijn. gekomen, waarvan hij had moeten voorzien, dat het de Kroon in moeilijkheden zou brengen, vooral met dat „ieder zijner leden individueel". Maar moest de beschuldiging eigen lijk niet op de beschuldigers terug vallen? Op lien die, ofschoon wetende dat met de Vlootwet ook het Be zuinigingsplan van de baan zou zijn, dat hij aftreding van een rechitsch kabinet, zoo min uit de Link'sch'e tegenstemmers, als uit de Boe-raikkers een kabinet zou zijn saam te stellen; bij uittreding van Colijn geen enkel bezuinigingsplan in uitzicht kon ge steld, en de Kroon zeer zou gedu peerd worden, toch de Vlootwet heb ben afgestemd en daartoe zelfs hun kranke broeders hebben opgeroepen, en toch het Kabinet tot heengaan ge dwongen hebben en aan het Land enorme stoffelijke en moreele scha de hebben berokkend. Indien er zoo zouden wij mee- nen een zondebok moet zijn, dan zal men dien a,l evenmin in het Ka binet als in die Anti-Revolutionaire Partij hebben te zoeken. Uit Griekenland. Volgens een draadloos bericht uit Parijs heeft Venizelos verklaard, dat hij .„voorloopig" nog niet terugkeert. Volgens sommige berichten zouden de republikeinen in Griekenland een grondwet naar het Amerikaansclhe model willen invoeren, met groote bevoegdheid dus van den door het heele volk gekozen president. In dat geval zou Venizelos de eerste pre sident zijn. Het is echter weinig waarschijnlijk1, dat de toestand binnenkort reeds ge- 31. „Maar waar zou je dan heen kunnen gaan om je brood te verdienen, jij arm, zwak kind?" „Ik heb .gehoord, dat in den staat Co lumbus, Georgia, zelfs kleine kinderen in een fabriek -wat verdienen kunnen en ik jgeloóf, dat ik genoeg kan verdienen, om mijn kost te betalen onder de fabrieks arbeiders". i „Maai- je bent te jong om alleen jn een vreemde plaats rond te dwalen. Als je hier wilt blijven en mijn vrouw helpen met het huishouden en het weven, zal ik wel voor je zorgen en je kleeren geven tot je volwassen bent en trouwt". „Ik zou liever weg gaan van hier, om dat ik mij wil ontwikkelen en dat kan ik niet doen, als ik hier blijf". „Onzin! Je zult net zoo veel weten als de rest van ons en dat is alles, wat je ooit noodig zult hebben. Ik heb al ge merkt, dat je hunkert naar boeken, maar hoe eerder je die dwaasheid uit je hoofd stelt, hoe beter; want boeken zullen je noch voeding, noch kleeding verschaffen stabiliseert! wordt. Er zullen nog wel geruimen tijd „Mexicaansche"* toestan den heerschen in Griekenland. Het Grieksche volk zeil' heeft daaraan niet alleen schuld. De groote mogendheden hebben wel ergerlijk gesold met dat kleine land. Ook thans weer schij nen er allerlei buitenlandsche invloe den aan 't werk te zijn: Frankrijk wenscht de republiek, terwijl Enge land, volgens sommige berichten, Eet behoud der monarchie wil. De separatistische beweging. Terwijl over het algemeen in het bezette gebied de separatistische be weging ineengestort is (alleen te Du ren moeten nog wat separatisten zit ten), is in de Palts het tegendeel het geval. De „Fran'kf. Z." verklaart, dat de bevolking aldaar met de grootste onbeschaamdheid door de separatis ten, gesteund door de Fransohen wordt overweldigd. Talrijke burgemeesters worden ge dwongen verklaringen van trouw aan de separatistische „regeering' 'af te leggen. Dit geschiedt vaak onder be dreiging met een revolver of wel met een nevel tot verbanning. De „Frank'f. Zt." verklaart, dat het blad van ver schillende zijden berichten heeft ont vangen over dergelijke bedriegelijke handelingen. Nieuwe putschgeruchlen in Beieren. De Beiersche dictator von Kater, generaal von Lossow en 'kolonel Seis- ser hebben een proclamatie uitge vaardigd, waarin tegen eventueeie re- volutionnaire bewegingen van partij en, die van de huidige nooden profijt willen trekken, wordt gewaarschuwd. De proclamatie wijst er op, dat de monstraties onmiddellijk door politie en troepen verspreid zullen worden. De troepen zulten zoo noodig niet aarzelen te schieten. Dezelfde waar schuwing geldt ook voor de toeschou wers. Er schijnt verband te bestaan tus- sclien deze proclamatie en de hard nekkig Joopende geruchten over een Ehrhardt-Putsch. Volgens de Neuren- bergsche „Morgenpresse" zijn bijzon derheden betreffende een complot om de regeering van dr von Kater omver te werpen "door de autoriteiten ont dekt. Landbouwmachines voor Rusland. Een v;an de meest brandende quaes- ties van tegenwoordig Rusland is het voorzien van het; platteland van land bouwmachines. Terwijl de Russische boeren de meest primitieve werktui gen gebruiken, zijn de magazijnen van ae trusts barstens vol van de nieuw ste landbouwmachines. De boeren kunnen de machines niet betalen, zoo dat men hun een krediet (voor 2 a 5 jaar) moét toestaan. Wie moet ech ter de noodige gelden Verschaffen? Binnenkort wordt een speciale boe- renbank opgericht, die ook deze ope raties zal financieren, maar het is noodig reeds nu tot het verstrekken van de machines aan de boeren over te gaan. Deze quaestie is in dier voege geregeld, clat de regeering sa men met, de landbouwafdeeling van de Gosbank (Rijksbank) de noodige middelen zal verschaffen. Men hoopt hiermede ook Üe werkloosheid in de machine-industrie te Verminderen. Korte berichten. Maandag was het de clag, waar- en met menschen, die meer willen weten dan hun buren, gaat het dikwijls nog slech ter. Hoe minder boekengeleerdheid, gij, vrouwen, hebt, hoe beter". „Ik zie niet in, dat het jou iets aan gaat, Peter Wood," zei zijn vrouw, „hoe veel wij, vrouwen willen leeren, als maar jouw brood op tijd is gebakken en je sokken gestopt zijn, als je ze noodig hebt. Een vrouw heeft evengoed recht als een man om uit boeken te leeren, als ze dat wenscht en wat verstand betreft, ik zou zeggen, het mijne is evengoed als het jouwe en de menschen hebben gezegd, dat het maar igoed was, dat, toen Peter Wood met rheumatiek op bed lag, zijn vrouw, Dorothea Wood, den molen deed draaien. Nu heeft het ter wereld geen nut om ons, vrouwen, even neer te zetten over de schouders van dat kind heen. Als zij zich wil ontwikkelen, heeft ze daar even veel recht op als iemand anders, als zij het maar kan betalen. Ik beweer, dat ieder een recht heeft op wat hij kan betalen, of het nu boeken zijn of een zijden jurk!" Vrouw Wiood nam haar snuifdoos en snoof daarvan een flinke dosis op. Daar de molenaar niet van plan scheen op deze oorlogsverklaring in te gaan, vervolgde zij: „Ik stel belang in je, Edna, oandat ik je moeder liefhad, die het eenige meisje op, juist 20 jaar geleden, de gebroe ders Wright, te Kitty ha. wk iri Noord- Garolina, hun eerste vlucht maakten met een vliegtuig. Er waren maar weinig toeschouwers. De broeders hadden trouwens publiciteit geschuwd en deden hun proef op een afgelegen plek'. De pers nam weinig of geen notitie van hel. feit. Dp den gedenk dag (17 Dec.) is te Dayton de her innering aan het feit op passende wijze gevierd. De groote Gneisenau-batterij, op den Zeedijk, te Oostende, wordt met spoed opgeruimd. De vier zware ma rine-kanonnen, door de Duitse,hiers al daar opgesteld na dep aanval van de „Vindictive" op de Oostendsche ha ven, zijn reeds door middel van snij branders in stukken gesneden en zul len weldra naar een Belgische staal fabriek worden overgebracht. De automobielfabrik'arrt Henry Ford heeft verklaard, dat hij niet als tegencandidaal van Coolidge bij de a.s. verkiezingen (in 1924) wil op treden. in den nacht van Maandag' op Dinsdag „werd in het bureau van de controle-commissie der communisti sche partij te Berlijn een invai ge daan, wifiarbij ca., -1-0 personen wer den gearresteerd. Een vr ij willige Friesche verkeerspolitie. Pogingen van enkele Leeuwarders, om een vrijwillige Friesche verkeerspolitie in het leven te roepen, zijn met succes be kroond. Een Friesche organisatie is nl. tot stand gekomen, die op de meest mo gelijke medewerking van de betrokken autoriteiten van Rijkspolitie kan rekënen. Reeds zijn 35 deelnemers - (automobilis ten en motorrijders) zoowel uit Leeuwar den, Harlingen, Sneek, Oudeschool, Oran jewoud en Oudkerk tot de organisatie toegetreden, terwijl nog zal worden ge tracht dit getal, vooral in de uithoeken der provincie, nog iets uit te breiden. De vrijwillige verkeerspolitie wil door verspreiding van de brochure omtrent „de regels van den weg", aan de niet-kenners dezer regels zoowel als anderszins, zoo veel mogelijk een opvoedend karakter aan de beweging geven en. zij hoopt, dat haar raadgevend of waarschuwend woord, ge volgd als het moet door ingrijpen van de overheid, in één jaar tijds voldoende lee ring verspreid zal hebben. Daarom wil zij voorloopig' niet langer dan van "1 Ja nuari tot 3i December 1924 werkzaam 'blijven. In dit tijdvak zal dus gezorgd worden, dat de wettelijke bepalingen wor- met een lief karakter was, rlat ik ooit heb gekend. Ik geloof, dat ik nooit eer der een vriendelijker gezichtje gezien heb, met groote, zachte, bruine oo-gen. Haar handjes en voetjes waren zoo klein als van een koningin. Zoolang jij nu tevreden bent met hier te blijven, zal ik je graag bfj mij bouden en ik zal voor jou evengoed zijn als voor mijn eigen Tabitha; maar als je verlangens naar de fabriek uitgaan en leeren, dan heb ik niets meer te zeggen, want ik heb niet het recht je te dicteeren of je zult blijven of weggaan. Maar één ding moet ik je toch zeggen: het is een heel iets voor een arm, ouderloos meisje, om alleen onder vreemden te zijn". Er was een korte stilte en Edna ant woordde langzaam: „Ja, vrouw Wiood, ik weet het wel, maar God kan mij daar even goed be schermen als hier en ik heb nu niets meer dan Hem. 'kHeb besloten te gaan, omdat ik denk, dat het het beste voor mij is, en ik hoop, dat Wood mij morgen wel even naar het station Cattanooga wil brengen. De trein gaat- al vroeg. Ik heb wat geld zeven dollars die die grootvader mij zoo af en toe heeft gegeven en de beide kalveren van de zwarte zijn van mij hij gaf ze mij en ik dacht, dat u er mij misschien wel een paar dollars voor zou willen geven". den nageleefd of liever de anarchie op den weg den kop ingedrukt. De bezuiniging b ij de Spoor- w e g e n. De directie meent, dat bezuiniging mo gelijk is door: 1. intrekking der bevorderingsclausules, voornamelijk voor trein- en locomotiefper - soneel 2. wijziging van de berekening van de bezoldiging per dag (1/365 inplaats van 1/364 van het. jaarloon) 3. wijziging van de laatste periodieke verhooging 4. geen uilkeering van 4 dagen loon meer te geven aan personeel, dat het geheele jaar niet. ziek geweest is; 5. het vervallen der uitkeering van 14 dagen loon bij ontslag'wegens leeftijd of invaliditeit; 6. vermindering van het aantal verlof dagen; 7. intrekking van de 4 vrije dagen voor personeel dat minder dan 26 vrije Zon dagen per jaar heeft. De organisaties welke bereid zijn met de directie over deze zaak in overleg 'te treden, worden heden bij haar ver wacht. Een R ij ks'telefoonkantoor in een café? Het Tweede Kamerlid, de heer Braat, heeft aan 'den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid mee te deelen, of werkelijk het plan ""bestaat, om het post en telefoonkantoor in de Purmer om te zetten in een station voor post; de rijks- telefoon te plaatsen in de gapg van een café met vergunning, zonder daar een spreekcel te laten inrichten en den café houder als telefoonhouder aan te stel len? Indien dit 'juist is, acht dan de minister de post- en telefoonbelangen der inwoners voldoende gewaarborgd? Inwisseling van z i 1 v e rb o n s. Men vestigt er de aandacht op, dat op 31 dezer 'de gelegenheid vervalt tot in wisseling van de ingetrokken zilverbons van f 1 (model 1916) en van f 2.50 (model 1915). Tot dien datum kunnen de bedoelde zilverbons nog ten kantore van het agent schap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam '(Heerengracht 344-46 wor den aangeboden. Uit het bovenstaande blijkt, dat op het oogenblik nog alleen in omloop zijn de zilverbons van f.1 en van f2.50 van het nieuwste type. Het bericht, dat zoo nu en dan opduikt, als zouden met ingang van 1 Januari a.s. de zilverbons van f 1 niet meer gangbaar zijn, mist dan ook allen grond. Van de zilverbons, welke niet behoeven te worden ingewisseld, dra gen de bons van fl de dagteekening van Februari 1920, terwijl de bons van f 2.50 zijn gedag teekend 1 Juli 1918 of later. De politieke toestand. De Msb. meldt: Sedert de heeren Kooien en Beelaerts van Blokland er niet in zijn geslaagd een nieuw ministerie te vormen, worden po gingen aangewend om het demissionnaire kabinet te behouden. Minister Aalberse schijnt echter niet van plan te zijn zich opnieuw voor de portefeuille van Arbeid, Handel en Nijverheid beschikbaar te stel len. In zijn plaats wordt thans genoemd mr dr W. F. J. Frowein, voorzitter van de directie der staatsmijnen in Limburg, die tijdens den oorlog tevens de directie voerde ,(van Jiet Rijkskolenbureau. Mr Frowein, die ook lid is van de Provinciale „Maar je bent niet klaar om morgen te vertrekken". „Ja, ik heb gisteren mijn kleeren ge- wasschen en igiestreken en het weinige wat ik heb, heb ik in een koffer gepakt. Alles is nu klaar en daar ik toch moet gaan, zou ik het evengoed morgen kunnen loen". „Zou je niet denken, dat je vreeselijk heimwee zult krijgen na een maand? Dan moet je mij schrijven en dan zal ik je komen halen". „Ik heb hier geen eigen tehuis, waar naar ik terug zal verlangen. Grootvaders graf is mijn eenig tehuis en en de Heere God wou mij daar niet brengen toen ik zoo ziek was en en Het trillen van haar lippen bewees, dat zij haar zelfbeheersching bezig was te ver liezen en zij keerde zich af, nam den houten emmer en ging de zwarte voor de laatste maal melken. Laar zij voelden geen recht te hebben over haar toekomst te beslissen, boden de molenaar en zijn vrouw geen verderen tegenstand en heel vroeg in den vol genden morgen beklom zij den meelwagen van den molenaar, die haar naar den trein zou brengen. De goede vrouw Wood had het meisje eenige moederlijke raadgevin gen gegeven en haar voorzien van een mand, die voedsel bevatte voor de reis. D|e weg voerde langs de smidse en Wood's VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3w— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 at Bij abonnement belangrijke korting. Duizenden lijders aan spijsverterings- stoornissen en maagpijn in het algemeen., weten, dat om zich te bevrijden van het schadelijk zuur dat pijn, ongemak en gis ting van liet voedsel veroorzaakt, er niets bestaat dat vergeleken kan worden met Gebismureerd Magnesium. Gij kunt on mogelijk beseffen hoe snel en on feilbaar het U verlichting brengt, vóór gij 'het geprobeerd hebt. Zoodra gij Gebismureerd Magnesium gebruikt, wordt het zuur onschadelijk gemaakt, houdt de gisting en vorming van gassen op en daarop volgt de bevrijding der pijn en het vermogen om te eten wat gij wilt, zonder de geringste vrees dat pijn of onge mak zal volgen. Gebismureerd Magnesium is een eenvoudig, goed, oprecht genees middel, dat erkend wordt door doctoren, verpleegsters en millioenen van het al gemeen publiek, als een der voortreffe lijkste middelen welke hekend zijn voort de verlichting en voorkoming van indi gestie, gastritis, aciditeit en andere vor men van maagaandoening, welke het ge volg 'zijn van, of vergezeld gaan door, overmatige aciditeit. Maak een eind aan Uw lijden. Koop nog' heden een flacon Gebismureerd Magnesium bij Uw Apothe ker. Gebruik een half theelepeltje ervan -in een beetje warm water na Uwe maal tijden, of wanneer gij pijn opmerkt en dan zal het U mogelijk zijn te eten wat gij wilt en wanneer gij wilt. Gebismureerd Magnesium Depót, Nassau- kade Sl4, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goecle Apothekers en Drogisten. Staten van Limburg, behoort tot de Chris- telijk-Historische partij. Schadevergoeding Zuiderzee- visschers. Onder de Zuiderzeevisschers heersclit tegenwoordig ongerustheid betreffende de toekomst van hun bedrijf en hun toekom stige bestaansvoorwaarden, wijl met de- droogmaking der Zuiderzee wordt voort gegaan, zonder dat de schadevergoeding voor hen en voor de nevenbedrijven vol doende is geregeld. De Centrale Commis sie en de Visscherij-Raad hebben reeds al het mogelijke gedaan om te weten te komen, waar men aan toe is, maar bij de autoriteiten bewaart men hieromtrent een groote geheimzinnigheid. Wel is reeds ze ker, .dat de eventueeie vergoeding voor de visschers en de nevenbedrijven veel minder zal zijn dan aanvankelijk het voor nemen was. De Zuiderzee-visscherij is kwijnende, wat in sommige opzichten van overheids wege kunstmatig in de hand is gewerkt. Nieuwe vaartuigen mochten niet gemaakt (zie de groote vermindering te Volendam en Enkhuizen) en steeds is er op aan gedrongen de jonge menschen uit het! bedrijf te leiden. Aan den anderen kant maakt men voortgang met de afsluiting der Zuiderzee, zoodat het niet onmogelijk is, dat. in het voorjaar van 1914 geen vischje door het Amsbeldiep meer kan passeeren, wat alvast voor de ansjovis vangst van onberekenbare schade voor de Zuiderzceplaatsen kan zijn. De vis schers van Wieringen zullen door ge noemde afsluiting direct uit hun bedrijf Worden verdreven en in de naaste toe komst zal ook voor de anderen het bedrijf onmogelijk worden gemaakt. oogen vulden zich, met tranen, toen hij den peinzenden, verlangenden, liefdevollen blik opmerkte, die het meisje erop wierp, totdat een groepje hoornen het schamele gebouwtje voor het oog verborgen. Toen boog zij het hoiofd en een gesmoorde snik bereikte zijn ooren. Die locomotief floot, toen zij het station naderden en Edna werd vlug in den trein gezet, terwijl haar goede vriend toezag, dat haar koffer in den bagagewagen werd geplaatst. Zij had erop gestaan, haar groot vaders hond mee te nemen en ondanks de verschrikte blikken van de passagiers er het gebrom van den conducteur, volgde hij haar in de coupé en ging onder haar zitplaats liggen, vanwaar hij' allen, die voorbij kwamen bewaakte met woeste, flik kerende oogen. Nog even kwam Wood aan het portier en gaf haai- het kaartje tusschen de vin giers. Hij schuddé haar hartelijk de hand en,? zei op haastigen toon: „Pas goed op je kaartje en hang niet met je hoofd uit het raampje. Ik zei teglen den conducteur, dat hij eens naar je moest kijken en op je koffer letten, als je moet uitstappenhij zei, dat hij het doen zou. Goeden dag, Edna, pas goed op jezelf en moge God je zegenen, kind". (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1