Briefwisseling. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Allerlei. Hesp Woopiap, ianteledup, en. Gemeenteraad van Middelburg. Openbare Verkoopingen en Ver~ pachtingen. d over te- a Eendracht, eente Tho- brug over renteloos één dèrde 1.000, ver- gemeente ifdeelingen bleken er een "brug lig achtten ten niet. b totStand- ds, zetten >rd in den at er geen milt, wan- wordt ver oogde op- ten spaar- kt als bij rug. Waar- rende een. der voor iets onbil- opbrengsf ist, al kan e bijdrage- die bij de ;g hebben, t. de zaak gemeente tingen zal' 1 van het ekken het en, dat de ;n als zij ingt. >p,. dat de evorden en liet eiland mgen van mt uiteen,, t bezwaar,' door de mgs. Spr.1. maar wil ok zonder dien-hij. heer Bet- spoor w,eg; eest. t men de i door den ook een- met klem Wömel- r van het bbeni Ook eren»; Spr. id. n bang is- ordten ge- i de brug; plet openr omlag niet rweg toch;, gs Tholen en, en dït- een stuik k over de «standers, later een wenscbe- e welvaart le kamen* ■slang, dat eenten bij- dit laatste smihg van «de leden ;te na de. geschiede-- !- met den jken aaï}.-- >r blijft er dat Tfeo- leine plan) stemmen, het brug1- verworpen ;heele voor stemmen; «he grens, ingen aeg- algemeen vincie het elden weg om het bruik. Het Philippine, it de leden esta-nd be- r, het ver- dt verwor- en en het nomen. >p Nieuw- in de af lader voor jwiel, met lepalen op cent en s beschik- van fO-75. e woorden en Over- n in deze geschorst lorgens 10 Ewezig dhr tf-'A Malariabestrijding. BI de behandeling van het voorstel om flOO subsidie te geven voor de ma lariabestrijding op Walcheren, bleek in de afdeelingen, .dat er leden waren die f250 wilden geven. Ehr Lindeijer noemt deze zaak voor Zeeland en vooral voor Walcheren van groote beteekenis. Hij wilde de muggen- verdelging op dezelfde krachtige wijze voortzetten, waardoor de malaria op af doende wijze wordt bestreden. Hij wilde voorstellen in elk geval voor de volgende jaren f 250 subsidie toe te kennen. Dhr Hen- sel steunde gaarne dit voorstel. Dhr Van Niftrik heeft de malaria-bestrijding van nabij kunnen gadeslaan en de gunstige resultaten daarvan verkregen. Hij' onder steunde met aandrang het voo>rstel-Lin- deijer. Dhr Wiallien gaf ook toe, dat die energieke bestrijding de malaria heeft ver minderd. Al zijn de resultaten in Noord- Holland niet schitterend, is het toch goed de zaak te steunen. Hij meent evenwel, dat de gemeente het voorbeeld moet ge ven. Dat doen zij niet altijd en daarom wil hij niet verder gaan dan Ged. Staten. Dhr Van Niftrik zette uiteen, wat Vlis- singen voor de malaria-bestrijding heeft uitgegeven. Al heeft Middelburg ds zaak niet gesteund, moet daarom de provincie dit voorbeeld dan volgen? Dhr Dieleman -zeide, dat, waar de ge meenten niet voldoende steunen, Ged. Sta ten alleen dit voorstel hebben gedaan,; waaruit blijkt, dat de provincie de zaak moreel wil steunen. Hij- noemt het erger lijk, dat Middelburg geen subsidie heeft gegeven. Vlissingen heeft inderdaad bij zonder veel voor deze zaak gedaan. Ver der zijn er .slechts enkele gemeenten, die iets gedaan hebben. Het amendement-Dindeijer werd daarna in stemming gebracht en verworpen mei 27 tegen 11 stemmen, waarna het voorstel van Ged. Staten zonder hoofdelijke stem ming werd aangenomen. Herwonnen Levenskracht. De lieer Vienings (R.-K.) wees op het hoogst humanitair doel der vereeniging en zeide dat deze vereeniging zich ge plaatst heeft aan de spits der vereeni- gingen die de t.b.c. bestrijden. Hij stelde voor, dat Ged. Staten zich nog eens nader op de hoogte zullen stellen, vooral bij ge neeskundigen, en wil het voorstel dus nog aanhouden. Dhr. Lindeijer (S.-D.) heeft groote waar deering voor het werk dezer vereeniging, maar hij is voor centralisatie, d. w. z. de patiënten moeten steun zoeken in hun plaatselijke vereeniging. De heer Wallien (C.-II.) kan zich vereenigen met het voor- stel-Vienings om nog eens nader advies in te winnen. Hij wilde niet enkel een subsidie toekennen aan Herwonnen Le venskracht, doch aan alle sanatoria die daarvoor in aanmerking komen. Dhr. Vie nings verdedigt nogmaals zijn voorstel. De heer Dieleman verdedigde het voor stel van Ged. Staten en wees er op dat wanneer Herwonnen Levenskracht subsi die krijgt, dit ook aan andere vereenigin- gen moet gebeuren en de kosten daarvan kunnen wij als kleine provincie niet dra gen. Het voorstel-Vienings werd verwor pen met 21 tegen 18 stemmen. Het voor stel van Ged. Staten werd daarna zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Over het voorstel inzake het sanato rium Zeeland werd-breedvoerig gediscus sieerd. Ten slotte werd een voorstel-Wal- lien om het garantie-bedrag toe te staan verworpen "met 26 tegen 13 st. en werd het voorstel van Gedep. Staten aange nomen. Hedenmorgen vergaderde de ge meenteraad te 10 uur, ouder voor zitterschap van den burgemeester. Aanwezig 15 leden, afwezig de hee- ren Portheine en de Veer." Ingekomen waren o,a, de volgen de stukken Het. verslag van het bureau voor de woningstatistiek en de Woning- beurs, loopende van October 1922 tot October 1923. De begrooting var* Vroemdol ingetfverkeerNog weder een adres van Cr. J. Lambertz. Nog een adres van den Marktkoo-p- liedenbond om geen Marktdag te ver zetten. anders aan voor Christelijke feestdagen. De voorzitter zegt tóe, aat B. en W. rekening er mede zul len houden. De heer Mes vroeg te voorkomen, dat Zaterdagavond nog een tweede Markt ontslaat. De voorzitter wijst er op, dat alleen stad- genooten worden.toegelaten, trouwens t>. en W. zullen hun volle aandacht er aaii- wijden. Aan mejuffrouw J. A. M. Schijf onderwijzeres aan school A, werd eer vol ontslag als zoodanig verleend. Voor de benoeming van een hoofd wan school B bestond de voordracht rut de heeren G. Mollema te Noord- wolde; W. A. van Bezooyen te Kou dekerk en P. de Bree te 'Middelburg. Benoemd werd de heer Mollema met 9 stemmen tegen 3 op ieder der an- je.,he?ren- Tot tofton van het Bur- •gerlijik Armbestuur werden herkozen mevrouw E. Schoute—Massee en de heeren W. A. dé Rïjcke en S. de Jonge: In het bestuur van dé Godshuizen werden herbenoemd de heeren Mr G. F. baron thoe Schwartzenberg en Ho- henhansberg en J. J. Wap. Tot lid' tan de commissie van beheer en toe» Richt over het gemeentelijk sportter rein werd herkozen de 'heer L. J, öeers. tiet voorstel om het vervolgonder wijs dit jaar te laten, zooals net nu ree*}» aan dengang is, maai' voor* ®eti volgenden cursus nader te over wegen de regeling verder te wijzigen, wordt aangenomen. Aangenomen werd het voorstel gel den te geven voor electrische verlich ting van de school Gravenstraat. Af wijzend werd beschikt op het verzoek tot vrijstelling der keuring van huis- slachtingen. Het voorstel-Callenfels inzake aftre den van raadsleden als bestuursleden van commissies enz., werd aangeno men, evenals de wijziging der veror deningen op het Burg. Armbest. en de Godshuizen, die daarmede verband houden. De overige niet genoemde voorstel len werden aangenomen, waarna volg de behandeling der Gemeentebegroo- ting. Hiervoor hadden wij heden geen plaatsruimte. Morgen meer. Stuurman aan den wal. 1) Grimmig, grammig, grommig ziet Aan den walkant stuurman Piet, Hoe het scheepken van den Staat Zonder hem den wal verlaat. „Schipper hou' je roer 'toch recht! ,,'k Heb het al zoo vaak gezegd: „Met de Coalitieschuit „Draait het vast op zinken uit. „Is dat sturen, dat je doet? „Och, onnooz'le arme bloed! ,,'t Gaat met jou en met de maats „Naar de haaien, buitengaats. „Ik, rasechte sociaal! „Vind het rondweg een schandaal, „Dat jij, stuurman daar aan boord, „Met jou volk naar mij niet hoort. „Haal dat zwart toch uit de mast! „Rood is 't, dat het scheepje past! ..„Rood, dat is de beste leus! „Zwart is maar een wassen neus!" Stuurman Pieter aan -den kant Heeft maar danigjes het land, Dat het schip zijn zeilen hijscht, Schoon hij voetenstampend krijscht. Brieschend brult hij langs den wal, Om -te zienj of 't lukken zal: -d' Equipage schreeuwt hij toe, Lijf en long en lever moe. Zie hij spuwt finaal venijn! Heel bijzonder naar Colijn. Want dat is de kwaaie man, Die hij 't minste zetten kan. Ha! hij vindt in 't laatst gehoor: 't Varen gaat niet verder door, Pieter heeft zoolang gehitst, Dat de schuit niet verder glitst. Zie, daar schuift hij in het riet! Ha, hoe grijnslacht stuurman Piet! d' Equipage stapt van boord: Pieter heeft de vaart verstoord. Ach, daar ligt het Schip van Staat, Nu liet scheepsvolk henengaat; Piet met zijn kornuiten brult, Wijl zijn liartwensch is vervuld. Stap jij, Piet! nu eens aan boord! Stuur jij 't scheepke nu eens voort! Hijsch jij 't rood nu eens in top, En kies jij eens 't ruime sop! Maar eilacie! ik geloof: Piet is als een kwartel doof; Peinzend strijkt hij langs zijn sik, Hij heeft voor den tocht geen schik. Ja, zoo gaat het beste maat! Aan den wal wel heel wat praat! Heel wat praat, maar weinig daad; Als het knijpt poetst Piet de plaat, Wijl het zijn gezondheid schaadt. BART VAN DE VELUWE. In de VHe Crisisweek van 1923. („Rott.") 1) Mr Troelstra. Ongelukken. Sinds veertien dagen werd te Nijmegen vermist de bakker, de heer Gl., die op een Vrijdagmiddag uitging voor zijn zaak en sinds dien niet meer terugkeerde. Thans is te Druten in een rijswaard zijn lijk gevonden. De man is vermoedelijk door mist misleid van den dijk gereden, daar terecht gekomen. Te Rotterdam is gistermiddag een 9-jarige jongen door een kalm rijdende auto overreden. Hij bekwam hersenschudding en bleek, bij aankomst in het ziekenhuis, reeds te zijn overleden. In den trein tus- schen Den Haag en Rotterdam verloor een heer gisteren het bewuslzijn. Na aankomst te Rotterdam werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hü overleed. In de mijn Willem-Sophia te Heerlen is de arbeider J. in een 40 meter diepe tusschenschacht ge vallen. De ongelukkige, die een groot gezin achterlaat, was onmiddellijk dood. Op een timmerfabriek te Gendt (Geid.) is bij het hout zagen de timmerman E., uit Millingen, getroffen door een terugvliegend stuk hout' tegen het onderlijf. De man is aan de gevolgen over leden. Hij laat zeven kleine kinderen na. Te Amsterdam is in het gasthuis iemand opge nomen, die met zijn fiets onder een tramwagen was geraakt. De tram moest opgevijzeld wor den, om hem te bevrijden. Te Rotterdam is op straal iemand in elkaar gezakt en over leden. -Het verdronken stiefdochter tje. Naar de Tel. verneemt, is de te Die- men woonachtige vrouw, wier achtjarig stief dochtertje onder verdachte omstandigheden verdronken is, naai- het Huis van Bewaring overgebracht. Deze arrestatie moet verband houden met sporen, welke aan het kinder lijkje ontdekt zijn en welke er op wijzen zouden, dat hel, meisje een gewelddadigen dood zou gestorven zijn. Echter moet nog niet vaststaan, of het kind eerst hetzij door worging of op andere wijze om het leven gebracht en daarna te water geworpen is, of dat de litteekens aan het lijkje veroor zaakt zouden zijn door de pogingen, om het kind door onder-water-houding het leven te benemen. Wanbeheer. In de Maandagavond gehouden spoedeischende vergadering van den gemeenteraad van Vaals, werd de gemeente ontvanger R., wegens wanbeheer, onmiddellijk niet eervol ontslagen, meldt de „Tel." Vergiftiging. Te Dalen en te Daler- veen komen verscheidene vergift'gingsge vallen voor. Alle patiënten hebben deelgenomen aan een begrafenismaaltijd en bij onderzoek is gebleken, dat de vergiftiging een gevolg is van het gebruik van ondeugdelijke ham. Treindieven ontmaskerd. Dezèr dagen meldden wij, dat zekere H., uit Slie- drecht bij de politie aangaf, dat hij bij het verlaten van den Parijschen trein te Dor drecht in het gedrang aan het station be roofd was van een portefeuille met f 80. Van een persoon, dien hij verdacht, kon hij een vrij nauwkeurig signalement geven, als bijzon der kenteeken zou dienen, dat diens beide handen verminkt waren. Zaterdagavond te 11 uur ontstond aan het Beursstation te Rotter dam een soortgelijk gedrang waarbij de politie een Poolsch koopman H. W. wonende Peli kaanstraat te Antwerpen, arresteerde. Deze beantwoordde aan het opgegeven signalement en werd naai' het hoofdbureau vervoerd. Er bleek tevens, dat hij in gezelschap was van een bekend Rotterdamsch zakkenroller en deel uitmaakte van een bende zakkenrollers, ge vormd door Belgen, Franschen, Duitschers en Hollanders, die geruimen tijd het traject Rot terdam-Brussel onveilig maakten. De Pool is inmiddels naar Dordrecht overgebracht, waar hij door den beroofden IJ. uit Sliedrecht is herkend. Zedenmisdrijf. Het is de politie te Zeist gelukt, gisteren een zestal personen uit de omgeving aan te houden, die zich schul dig maakten aan zedenmisdrijf. De verkla ringen der slachtoffers brachten telkens nieuwe gevallen aan het licht en zoo had alweder een arrestatie plaats, nadat het zestal ter be schikking van den officier van justitie was gesteld. Een gevaarlijk pachter. Een neger-pachter te Drew (Miss.), die ruzie kreeg met zijn landeigenaar, schoot dezen in een vlaag van woede neer. De neger vluchtte de bosschen in, gevolgd door tal van personen, die op het geraas waren komen aansnellen. Do vluchteling slaagde er nog in drie van zijn vervolgers neer te leggen en 11 andere per sonen, min of meer ernstige verwondingen toe te brengen. Razende honden. Te Glasgow hebben een drietal razende honden op angst wekkende manier huisgehouden. Eerst vielen de woedende dieren een 11-jarig meisje aan, dat zij in de beenen beten. Op het geschreeuw van het kind kwam een vrouw haar te hulp, maar de wild geworden viervoeters waren van deze attentie niet gediend en gingen ook de redster onmiddellijk te lijf. Op dit oogenblik verscheen er een man ten tooneele, doch deze was evenmin in staat, den honden ontzag in te boezemen; hij werd integendeel op zijn beurt door de nijdige sinjeuren aangevallen en in de beenen gebeten. Als redder in den nood daagde een jongen op, die in een nabu,- rigen slagerswinkel een hakmes haalde en één der honden zulk een weinig zachtzinnige be handeling met dü instrument deed ondergaan, dat het beest in een minimum van tijd zoo goed als onthoofd op de keien lag te stuip trekken. De drie slachtoffers der hondsche behandeling vertoonden intusschen zulke ern stige wonden aan de beenen, dat zij in het ziekenhuis ter verpleging moesten worden op genomen. Kwartjesvinders. Men schrijft aan de N. R. C. Woensdagmiddag kwam ik uit Brussel met den trein, die te Roosendaal om 2.55 u. ver trekt. Hier had ik in een leege derde klas coupé van een der laatstewagens plaats ge nomen. In Dordrecht stapten vijf personen den coupé binnen. Ik zat in den linkerhoek bij het portier, met mijn gezicht naar de loco motief. Tegenover mij nam een heer van in de dertig plaats, met kalm, gunstig uiterlijk, en eenvoudig deftig gekleed. Naast hem ging een zenuwachtig heer zitten, dan volgde een burgerlijk uitziend persoon met donkerblond haar en gore tanden, vervolgens in den derden hoek weer een nogal bewegelijke ner veuze persoon. Tenslotte zette zich in den vierden hoek een veekooper. Deze zat dus op dezelfde bank als ik en de ruimte daartusschen in was onbezet. Mijn overbuurman begon 'n praatje met me. Even buiten Dordrecht bood de man met de bruine tanden een horloge te koop aan. Niemand voelde er iets voor, en mijn overbuurman zei tegen rnjjzoo'n prul kun je in eiken bazar, voor 'n gulden of zoo koopen, als je 't een dag hebt, staat 'I misschien stil. „Nu", zei de man die het horloge aange boden had, „dan weet ik nog wat anders, dan gaan we het verloten. We spelen het Bel gische molentje, het molentje met drie wieken. Ziet u eens, ik neem drie kaarten, harten boer, en klaverén zes en zeven. Ik buig ze naar binnen een beetje om, en gooi ze door el kaar, ze komen dan naast elkaar te liggen, een van de heeren mag den hartenboer aan wijzen, raadt hij goed, dan krijgt hij het hor loge of f2.50, anders krijg ik f 2.50. De veekoopman speelde, draaide kaart, ver loor; nog eens, en verloor weerif 2.50. Toen ging het hooger. Hij won f 10, verloor f 60 verloor f 100, won f 200, zelfs f 400 ging een maal om. Intusschen volgden mijn overbuur man en ik het spel, en merkte op, dat we eiken keer zagen, waar de hartenboer lag, terwijl de veekooper toch zoo dikwijls misraad de. Maar we volhardden en speelden niet mee. Tot -m'n overbuurman zachtjes tot me zpi„U hebt het ook gezien nietwaar, de boer ligt hier, het kortst bij ons", wat ik beaamde, waarop hü„koopman, mag ik ook eens meespelen, voor f 2.50, en ditmaal, nu dadelijk?" „Gerust", zei de flesschentrekker. Hij draaide goed, en kreeg z'n f2.50. „Nu speel ik niet meer". „Zooals u wilt meneer". En wij gingen weer wat praten en keken weer toe, hoe de veekooper verloor en won. Telkens volgden wij zonder missen den har tenboer. Op 'n onbewaakt oogenblik maakte echter m'n overbuur 'n vouw in den har tenboer, en dit wekte m'n argwaan. Onmid dellijk bood de flesschentrekker ons een in zet van 1' 5 aan. „Laten wij samen spelen, geef u me gauw f 2.50", zei m'n overbuur. Dat versterkte m'n vermoeden dat hij ook in het complot zat. Bedenkend, dat ik maar 45 cent in mijn beurs had, haalde ik deze te voorschijn, en constateerde „tot mijn spijt", dat ik het niet meer had. Kwartjesvinder no .1 wilde echter voor niet minder dan f 5 spelen en m'n overbuurman zette niet meer dan f2.50 in. Ik bleef echter onver murwbaar, we praatten nog wat, toen plotse ling de kaartenman f 100 inzette. „Geef me f 50, we winnen het zeker met z'n tweeën", zei m'n overbuur met klem, natuurlijk zondei resultaat. Aanhouder kon mij niet overreden; ook niet het edele motief om eens wat terug te winnen 'vtan wat die arme boerenjongen verloren had. Waarop we weer wat er buiten om praatten. Eenige, minuten later arriveerden we aan Rotterdam Beurs. Flesschentrekker no. 1 was meteen weg, tegelijk met den zenuwachtige» man aan den anderen kant. M'n overbuur in formeerde of het Rotterdam Beurs was, en toen de veekooper dit bevestigde, verliet ook hjj kalm en waardig, beleefd groetend den coupé. Overgebleven waren nog een der ner veuze heeren en de veekooper. Dezen nu be gonnen druk tegen elkaar te beweren, dat het jammer was, maar dat het toch heele- maal eerlijk gegaan was. De veekooper vertelde in Den Haag te wonen, maar aan Rotterdam D. P. gekomen, kreeg hij toch trek in een kop koffie en verdween evenals de nog overgebleven ner veuze. Alles bij mekaar maakte sterk den indruk, dat m'n geheele reisgezelschap één complot vormde; was ik ook maar eenigs- zins een liefhebber van hazardspel geweest, dan was ik ongetwijfeld in hun listigen opzet geloopen, daar ik dan in het vertrouwen op m'n overbuurman als „buitenstaander" al licht aan het spel gegaan was. Een waar schuwing voor anderen om in een dergelijk geval op hun hoede te zijn. Dec. 20 Colijnsplaat, bouwland, Markusse. 20 Hoedekenskerke, Baarland, nieuwe houtwaren en spoorbiels, de Wilde en Heijboer. 20 Scbore, twee nieuwe Singers, ka cheltje, enz., Burgemeester. 20 Middelburg, biels, Rosier en Vervaat. 21 Koekoek en Kwadendamme, .nieuwe boutwaren en spoorbiels, de Wilde en Heijboer. 22 Biezelinge, Schore, nieuwe hout waren en spoorbiels, de Wilde en Heijboer. 22 Borssele, olmen, Betb. 27 Kortgene en Geersdijk, nieuw bout, Heijboer. 28 's-Heer Arendskerke, verpachting land, Pilaar. 28 Rilland, dwarsliggers, Schram. 28 Kamperland, Wissek-erke, nieuw hout, Heijboer. 29 Kamperland, huis, bouwterrein, Mar kusse. 29 Colijnsplaat en Kats, nieuw hout, Heijboer. Kamperland, de hulpkerk, enz., Mar kusse. Jan. 4 Wolfaartsdijk, bouwland, Betb. 8 Grijpskerke, timmermansinventaris, graanbak, kachel, v. d. Harst, 9 Vlissingen, buizen, Paap. Schore, jachthuis, Pilaar. Febr. 27 en 28 Baarland, kap. boereninspan, Pilaar. SCHIERMONNIKOOG. V, D. Door de* hevigen storm en liet wegslaan van de duinen is hedennacht een groot gedeelte van het strandhotel naar beneden gestort. VLIELAND. V. D. Een stoomschip, ver moedelijk „de Slooper", is van zijn sleep boot losgeraakt en aan den Oostwal ge strand. De equipage is gered. TERSCHELLING. V. D. Het Engelsche stoomschip Jaroslave, groot 5000 ton, dat gesleept werd door een sleepboot, is alhier gestrand. Een gedeelte van de be manning is hier binnengebracht. 'De ka pitein en de stuurman bevinden zich nog aan boord. UTRECHT. V. D. De voortvluchtige ad vocaat mr J. A. Roosenveldt, wiens aan houding is verzocht wegens vermogen? delict, is reeds te Brussel gearresteerd en bevindt zich reeds in het huis van bewaring alhier. ATHENE. V. D. De koning en de ko ningin van Griekenland zijn eerst beden naar Roemenië vertrokken. De reis wordt per jacht gemaakt. Wellicht escorteerteen Engelsch oorlogsschip het jacht. De ko ning ontvang 1 miljoen drachme als reis-- geld. Men gelooft niet, dat hij op den troon zal terugkeeren. Sinds 1917 is de troon nu voor de 4e maal vacant. ir BERLIJN. V. D. In Thüringen neemt de onrust tengevolge der werkloosheid eiken dag toe. De rijksweer moest heden Kuhla bezetten, waar van 7 uur 's av. tot 6 u. 's morgens alle straatverkeer ver boden is. i 1 -« WASHINGTON. V. D. In Columbia zijn nieuwe aardschokken waargenomen, wel- kc de verdwijning van de plaatsen Can- bal, Carlasuma -en Adana Tremors ten gevolge hadden. Ook de vulkanische wer kingen duren voort. De gewonden liggen in het open veld te sterven wegens het ontbreken van voldoende medische hulp. Wisselkoersen. Amsterdam, 19 Dec. 1.45 uur. Berlijn 0.57i/20.62Va per biljoen. Brussel '12—12.07Vh Parijs 13.70—13.80 Londen 11.46%11.46V8 Dollar 2.621/s2.62% Weenen 0.36%0.37% Dec. 27 Middelburg, gebouw Prov. bestuur, uitvoeren zinkwerk en bestortingen Westzijde Koopmanshaven en bestor tingen koppen hoofden zeewering Vlissingen enz. Raming f49.300. En uitbaggeren geul in 't Veergat bij de buitenhaven -te Veere. Zie Staatscrt. van 29 Nov. 1923. 28 Middelburg, geb. Prov. bestuur, ver betering van 's rijks grooten weg op Walcheren, enz. Raming f 18.140. Zie Staatscrt. van 28 Nov. 1923. 31 Vlissingen, drukwerk, leermiddelen, schoolbeboeften, enz. B. en W. Jan. i i i 2 Middelburg, 11 uur, gebouw Prov. best. M'burg: onderh. bodemdiepte buitenhaven, kan. Walcheren, Vlissin gen en Veere, stadshaven Veere, Koopmanshaven Vliss. en havenwer ken gedurende 1924. En vernieuwen enz. verf-, behang- en glaswerk ge bouwen enz. kan. Z.-Bevel., ged. '24 en '25. Raming f8140. Voor beide zie St.crt. van 12 Nov. '23. 9 Middelburg, gebouw Provinciaal be stuur, onderhoud Rijks groote we gen op Walcheren, Sloedam en W. Z. Vlaanderen in 2 perc. gedurende 1924 '25. Raming per jaar 1ste perc. f2500; 2e perc. f5500; onderhoud; Rijks groote wegen op Z.-Bevel., Tho len, in den Hogerwaardpolder, enz. in 2 perc., gedurende '24. Raming le perc. f 660; 2e perc. f4000. Zie voor beide Staatscrt. van 21 Nov. 1923. En onderhoud werken bij de Oude Hoeve, eiland Schouwen, ged. '24'25. Raming f6200 per jaar. Zie Staatscrt. 7 Dec. '23. Wie de uitvinder is van den lucifer. De lucifer werd uitgevonden door een staatsgevangene, Kammerer, die tot zes maanden vestingstraf was veroordeeld. De vesting-commandant stond hem toe in zijn cel een klein chemisch laboratorium in te richtén. Kammerer had reeds vroeger het plan met zich omgedragen om de ouder- wetsche zwavelstokken door iets be ters te vervangen. Na vele mislukte proeven, begon Kammerer proeven te nemen met phosphor en ontdekte inderdaad, te- j gen net einde zijner gevangenschap, j de juiste verhouding, zoodat een aan I den wand zijner cel afgestreken hout- je ontbrandde. Nadat hij in vrijheid gesteld was, begon hij met de fabri- katie der lucifers. Ongelukkigerwijze echter, kon de analyse zijner menging niet voor concurrentie bewaard blij ven. In 1835 werden de nieuwe houtjes voor gevaarlijk gehouden, zoodat het gebruik in enkele staten verboden werd. Toen deze echter in Engeland gefabriceerd en naar Duitschland geïmporteerd werden, trolc men het verbod weer in. Voor den uitvinder was het echter te laaf de voordeelen er van te genieten; hij stierf in 1857. (Schouwvenster) D>e slimmerd. Van Slimmen ging eieren koopen. Twaalf stuks alsjeblieft, maar van zwarte kippen. Ja man, dat kan ik niet aan de eieren zien. Ik wel, zei van Slimmen. Nou, zoek ze er dan maar uit. Van Slimmen zocht 12 eieren uit. Maar waar zie je dat nou aan? vroeg de koopman. Wiel, zei van Slimmen, van zwarte kippen zijn altijd de grootste. („Centrum") Berichten omtrent opbrengst collec ten voor den nood in Duitsoblaind, e.a. plaatsen we alleen, als ze ons belangeloos worden toegezonden. Middelburg. Heden werd aanbesteed het opruimen van 4 ducdalven, beveiligings- werken en ondersteuningisjukken. Het ma ken van den duodalf, een meerstoel, onder- steuningsjukken en beveiliging en 't ge deelte vernieuwen aan rasterwerken van kanaal door Walcheren, alsmede 't maken loopbrug aan de buitenhaven van diat kanaal te Vlissingen. Minste inschrijver Firma Rutgers, Schiedam, f 67.741. Axel» Door het bestuur dér Geref. Kerk werd aanbesteed het verbouwen dér pastorie voor die kerk. Er waren

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3