den. deurwaarder, wegens het in den grond loopen van de „Stormvogel", is thans, na voldoende borgstelling weder vrij ge geven. Het schip heeft zijn reis naar Ant werpen voortgezet. Sereoekerke. (Wi.) Maandagavond hield de afdeeling „Patrimonium" alhier haar 8de vergadering in de wintercampagne. Dhr K, Louwerse van Oostkapelle sprak over: „De Kerk en de Sociale kwestie". De kerk heeft haar eigen terrein. Volko men waar, doch we mogen niet eenzijdig zijn. Kerk en sociale kwestie grijpen in elkander. De sociale kwestie is er een van herstel, van hervorming. De kerk on dergaat den invloed van het sociale leven harer leden, Het 'geestelijk element moet de kerk in het sociale leven indragen. Het Evangelie moet in al de verschillende vraagstukken van het sociale leven leiding geven. Spr schetst in den breede den in vloed, dien de cateehesatie, het huisbe zoek, doch bovenal de prediking kan heb ben. De prediking behoeft niet ongeestelijk te zijn, al wijst ze op sociale misstanden. Een drukke bespreking volgde op deze inleiding. De kerkeraad der Geref. Kerk «lie was genoodigd, kon niet in zijn ge heel tegenwoordig zijn, doch liet zich door oen afgevaardigde vertegenwoordigen. Dhr Louwerse eindigde met dankgebed. ZaKtetemde. In de Maandag gehouden Raadsvergadering werd op verzoek van Ged. Staten de begrooting 1924 gewijzigd. Ingekomen was een schrijven van dhr J. Louws Jz., waarin hij tegen 1 Jan. a.s. bedankte als lid en voorz. van de Comm.., tot Wering van Schoolverzuim. In deze vacature werd benoemd met alg. st. dhr P. Leijnse, met wien was aanbevolen P. la Gasse. Herbenoemd met alg. st. tot lid van het Burg. Armbestuur dhr J. Wisse, met wien was voorgedragen dhr G. de Visser. Dhr De Visser onthield zich van stemmen. Een af- en overschrijving der igemeentebegrocting heeft plaats. De voor zitter licht dhr Koppejan in, dat zulks hieruit voortvloeit, dat de gemeente voor drie personen, n.l. W. Verhage, als ge meente-werkman, J. Zachariasse als graf delver en klokkenist en K. Wouters als secr.-penn.m. van het Burg. Armbestuur! pensioen moest inkoopen. Een nieuwe «ntwerp-verordening op de invordering def plaatselijke belastingen wordt vastgesteld Thans brengt de voorz. weder ter tafel het plan tot verharding van den Boude- wijnskerkschen weg. De lengte van dien weg bedraagt 1535 M. en 15 M. voor noodige uitkan tingen wordt gerekend 83 steenen per vierk. M. of 210 steenen op een strekkenden M. bij een weg ter breed te van 2% M. Die kosten voor steen (ge trokken paardenklinker) zouden bedragen i 6520, vervoerkosten per tram tot de halte Boudewijnskerke f 978, kosten van aanleg f 775 en f 227 voor aanleg te sa men f 8500, alles ten hoogste berekend. De voorz. is overtuigd, dat het nog wel beneden deze begrooting zal blijven. B. en W. stellen voor, hiertoe te besluiten als de belanghebbenden hun vrijwillige bijdragen verhoogen tot de helft van de begirooting, zijnde f 4250. Dhr Stroo zegt Idat in de vorige vergaderingen is gespro ken over f 3000 als vrijwillige bijdragen (en deze is toegezegd) dat dan wel op het verzoek kon worden ingegaan, en is van meening, dat bet nu toch al te erg is om opnieuw aan te kloppen. Dhr De Visser blijft van meening, dat wij moeten rekenen, dat het maar een buurtweg is, en het offer voor de gemeente te groot is, als men het oog heeft op meer moge lijke dergelijke aanvragen. Dhr. Stroo voert aan, dat bij de verharding der wegen in de kom der gemeente, geen enkele vrijwillige bijdrage is gevorderd. Dhr Adri aanse zegt het best te vinden, dat de ver zoekers een harden weg krijgen, doch Zijn de lasten te dragen voor de gemeen te? Dhr De Visser geeft dhr Stroo gelijk, dat voor de eene een vrijwillige bijdrage wordt gevorderd en de andere niet, maar 't is niet eender, of het geldt de kom der gemeente of een buurtweg. De voorz. zag het voorstel gaarne aangenomen, dat zou een basis voor de adressanten zijn om He "staken of verder door te gaan.. Dhr Koppejan is bang, dat met de berekening niet zal worden toegekomen. Dhr Adri- aanse voert nog aan, dat de verzoekers niet uit het oog moeten verliezen, de waar devermeerdering van hun goederen. De heer Stroo stelt voor, om aan het verzoek van adressanten te vol doen, mits, dat de gemeente verzekerd is, dat de steen vanaf de tramhalte Boude wijnskerke het benoodigde zand en het effenen van den weg voor hun rekening zal worden uitgevoerd. Omdat dit voor- voorstel het verst strekkende is voor de gemeente, wordt dit eerst in stemming ge bracht. hetwelk wordt verworpen met 4 itegen 3 Stemmen. Voor stemmen de voor steller dhr Janse en dhr Maljaars; tegen Idhrn Adriaanse, Die Visser, De Witte en Koppejan. Het voorstel van B. en Wi. wordt aangenomen met 4 teger» f3 st. Voor stemden dhrn Die Witte, Koppejan, Stroo en Adriaanse; tegen dhrn De Visser, Janse en Maljaars. Bij de rondvraag wordt door de leden nog gewezen op de slechte toestand van enkele voetpaden. Die voorz. zegt, dat het dagelijksch bestuur heeft besloten, aangezien het natte jaargetijde, om de schouwing nog eens te herhalen. Nieuw- en St Joosland.Maandagavond hield de kolenvereeniging alhier de jaar vergadering, welke gepresideerd werd door dhr L. Wattel, wegens verhindering van den voorz., dhr J. Polderdijk. Uit het jaarverslag bleek o.a., dat aangekocht wa ren 2333 H.L. kachelkolen en 743 H.L. eierkolen. De verkoopprijs werd vastge steld voor de kachelkolen op fl,83 per E.L. en vaar de eierkolen op f 2,13 per E.L. Acht nieuwe leden traden toe. Vier leden werden geroyeerd wegens geen tij dige betaling, voor aankoop kolen. Het ledental bedraagt thans 169. Uit de reke ning van den penningmeester bleek, dat was ontvangen f 5239,31 V? en uitgegeven f 5199,49, alzoo een batig saldo van f 39,8272. Het tegoed der leden bedraagt f 514,56, terwijl nog f 100 geleend geld moet terug betaald worden. Deze uitgaven kunnen ruimschoots gedekt worden door den voorraad kolen die nog aanwezig is. Als bestuursleden werden herkozen dhrn P. Meliefste en L. Wattel Die nieuwe berg plaats voor de kolen bleek gekost te heb ben f 160. Westkapelle. Maandag vergaderde „Het Groene Kruis". Aanwezig 20 leden, be stuursleden inbegrepen. Mededeeling werd gedaan, dat het bestuur nog steeds geen antwoord heeft van het gasthuis Middel burg, betreffende financieele regeling voor vervoer met de ziekenauto. Verder wordt besloten de helft der kosten te dragen dooi- het „Groene Kruis" in alle gevallen waar vervoer noodzakelijk is op dokters advies naar ziekeninrichtingen Middelburg of Vlissingen voor de leden der vereen, doch de betrokkene moet minstens twee weken als lid zijn ingeschreven. Door de wijkverpleegster, zuster G. Traas, werd verslag voorgelezen, waar,, onder meer, werd vermeld, dat 15 gezinnen waren be zocht, waar tuberculose heerschte en dat 168 bezoeken waren afgelegd en 2 ont smettingen hebben plaats gehad. Bij ac clamatie werden tot bestuursleden geko zen de heeren B. P. Baaij, secretaris en P. Ro.else, voorzitter. Evenzoo werd bij acclamatie weer voor 1 jaar herbenoemd tot magazijnmeester dhr H. Lievense Lz. Voor elke plek van uw huid welke ruw is of schrijnt, gebruikt men het beste Purol. In doozen 90, 60 en 30 ct. Bij apoth. en drogisten. KerkBiHws. Ned. KLerv. Kerk. Beroepen te Eek en Wiel (taez.) E. Raams- te Hoek; te Axel (toez.) G- P. A. Ruysch van D-ugteren, emeritus predikant te Leider dorp, (die zich weer beroepbaar stelt). te Ameide-Tienhoven F. van Aseh te Den Ham. Bedankt voor Oude Tonge door G. Alers te Nieuw Lekkerland; voor Apeldoorn door L. J. van Leeuwen te Hilversum. Geref. Kerken. Bedankt voor Naarden door O. Boersma te Koudum; -voor Ten Post door W,. S.. de Vries, cand. te Tzum. Geref. Gemeenten. Beroepen te Boskoop J. van- Vliet te- Dor drecht. Ds A. Gulden arm te Alkmaar, em.- pred., is gisteren, na het verlaten van de strafgevangenis, waar hij godsdienstles had gegeven, plotseling doodgebleven. (N. R. C.) Vrijzinnige terreur. Eenigen tijd geleden werden te Nijehorne (Fr.) in de pas torie van Ds Pjjnacker Hordijk, Ned. Herv. predikant, aldaar, de ruiten ingeworpen. De predikant zelf werd op straat gemolesteerd. Gelijk men weet, is. het niet naar den zin van de vrijzinnige meerderheid der gemeente te Nijehorne, dat Ds Pijnacker Hordijk aldaar in zijn ambt staat. Naar aanleiding van deze gespannen verhouding is het politietoezicht te Nijehorne verscherpt COLIJNSPLAAT. Dhr S. v. d. Pejjl heeft bedankt voor zijn benoeming tot notabel bij de Ned. Herv. Gemeente. Des goeden gevers troost. Ds K. van Anken schrijft in de „Geref. Kerkb." van Delft het volgende: Dezer dagen had ik een gesprek over de nieuwe pogingen tot inkomsten-vermeerdering van de Kerk. Mijn broeder sprak van de zekere onbillijkheid, die er in ligt, dat goede gevers voor de onwilligen moeten betalen. Ik moest natuurlijk die onbillijkheid erken nen. En tegelijk moest ik mijn onmacht om dit te veranderen, uitspreken. Te vreezen is zelfs, dat dit geslacht zal blijven leven tot het einde der dagen. Alleen maai-, men onderscheide goed. Indien het ging voor een zaak van particu liere liefhebberij, dan zoudt ge de conclusie kunnent rekken: Ik doe niet meer. Maai- het gaat niet om de zaak van de wei- ger-achtigen, maar om de zaak des Heeren. En wel zijn zij, die achterblijven, mede oorzaak, dat van u meer gevraagd wordt. Alleen maar, dat gij meer kunt geven, be schouwt gij als een bevoorrechting. En dat gij meer wilt geven is een genade-weldaad, die u op de knieën voor uw God brengen mag. Het is altijd ook voor uw Christelijk zelfbesef nog schooner, dat gij u meerdere krachtsin spanning getroost, omdat anderen te kort schieten, dan dat anderen het moeten doen wijl gij te kort schiet. En is zelfverloochening niet meerder dan zelfzucht „Aanpakken". Op de te Amster- gehouden Algem. Jaarvergadering van de Vereeniging „Aanpakken" werd besloten, vooral ook op aandringen van Synodale zijde om met den arbeid der Vereeniging voort te gaan. Het is gewenscht, dat er naast het Synodale fonds tot verbetering der predikantstractementen een gelegen heid blijft bestaan om schenkingen voor hetzelfde doel te doen. In het afgeloopen jaar ontving de Sy node der Ned. Herv. Kerk f 29000 aan ren ten uit de fondsen der Vereeniging. De aftredende bestuursleden werden herkozen. In de vacature ontstaan door het overlijden van Dr Heldring, werd ge kozen Dr M. J. A. de Vrijer te Amster dam, terwijl als nieuwe leden in de finan cieele commissie benoemd werden de hee ren (Dhr. R. Beels te' Amsterdam en Ds 1 H. Visser te Doetinchem. Tot voorzitter der Vereeniging werd ge kozen Ds L. M. Bakhuizen van den Brink, de secretaris van de Synode der Ned. J Herv. Kerk, Gewetensbezwaar. Wij lezen in „De Rotterdammer": In sommige Gereformeerde Kerken zijn altijd nog leden die weigeren mee- te doen j aan het geven van een vaste bijdrage voor de instandhouding van de Kerk. Ze j zeggen, dat ze er gewetensbezwaar te- gen hebben. De linkerhand mag niet we ten wat de rechterhand doet. Ze verval len hun plichten tegenover de Kerk dooi te „offeren" in een bus bij den uitgang j van bet kerkgebouw. 1 We hebben vroeger al eens gelegen heid gehad er op te wijzen, dat bij som mige van zulke menschen het „gewetens bezwaar" niet veel meer dan een smoesje is. Uit de opbrengst der bassen bleek dan, dat het gezamenlijke offer van die „gewetensbezwaarden" al heel karig was Maar zoo sterk als 't met de „gewe tensbezwaarden" in de Geref. Kerk van Delft gesteld is, hebben we 't nog, ner gens gezien. Daar zijn pl. m. 400 weiger - achtigen voor de vaste bijdragen aan de Kerk en die 400 „gewetensbezwaarden" hebben in dit jaar 1923 met elkander in de deurbussen „geofferd" de som van f 425. Dat is precies uitgerekend pl. m. f,1.25 in een heel jaar, oftewel zoo on geveer 2 roode centen per dienst. Ossderwüs. Geslaagd te Amsterdam voor het Candida.atsex.amen Germa,arische» taal en letterkunde (Duitsch) mej. N. Groene wegen. Aan de Nederlandsehe H and elshoo ges cho o I voor het docto raal examen handelswetenschap de heer Hl. de Vrieze. Te 's-Gravenhage voor het stuurliedenexamen 'koopvaar dij groote stoomvaart derde stuurman dé heer M. Ros. Prov. Staten van Zeeland. Betreffende de discussies over de stoombootdiensten moeten wij nog even terug komen op het door den heer Brandsma (A.-R.) gesprokene betreffende het vloekverbod op de Prov. booten. Ik heb tevergeefs gepoogd, aldus spr., me in te denken in den gedacMengang van Ged. Staten. Het college is het met ïne eens, dat het vloeken en het bezigen van onzedelijke taal verkeerd is;, ik had teouwens ook niet anders verwacht. Het keurt eveneens het spuwen op de booten af. Nu volgt men echter tweeërlei weg. Tegenover het rooken en spuwen stelt men een verbod; tegenover bet vloeken echter een verzoek. Waarom toch dat verschil? Men zal misschien zeggen, dat ons Nederlandsche volk meer geneigd is iets te laten, wanneer dit wordt verzocht, dan wanneer het wordt geboden» Maar dan geldt dat toeh ook voor het rooken? Ik kan me voorstellen, dat het voor niet-rookers uiterst onaangenaam moet zijn, eenigen tijd te moeten verkeeren in een kajuit, waar die liefhebberij is ge oorloofd. Ik kan begrijpen, dtat het som migen kan schaden in hun gezondheid en daarom juich ik verbodsbepalingen toe. Veel erger is het echter, gedwongen te zijn in een kajuit te ve-rkeeren, waai de naam van God wordt misbruikt. Er zijn tal van menschen, vooral in de zoo genaamde beschaafde leringen, die onop houdelijk den naam van het Opperwezen als een stopwoord gebruiken. Deze men schen moesten eens weten, hoe diep ze daarbij anderen grievenIeder oprecht Christen krimpt inéén,, wanneer hij zijn God, Dien hij liefheeft boven vader en moeder, lioort beleedigen. Het gedwongen verkeeren in een ver trek, waar gerookt wordt, moge onaan genaam zijn, het vertoeven op een plaats, waar met liet Opperwezen wordt gespot, behoort voor ieder een gruwel te zijn. Wanneer men onze geëerbiedigde Konin gin hoont, volgt straf en terecht. Hoeveel te meer dient het dan echter veroordeeld te worden, als de Koning der Koningen in Zijn eere wordt aangerand. Wanneer wij, leden van de Prov. Sta-. ten, kunnen meewerken, dat het vloeken wordt nagelaten en wij doen het niet, dan staan wij allen te zamen en ieder per soonlijk schuldig tegenover het derde gebod. Spr. stelde daarom een vloekverbod op de booten voor. Mr P. Dieleman (A.-R.) antwoordde o. a. hierop, dat in Israël het begrip Kerk en Staat eenzelfde is; heel iets anders dus dan in een modernen staat. Het Romeinsche recht strafte oor spronkelijk niet het zondigen tegen de goden. Dit kwam toen bet Christendom staatsgodsdienst werd. In do Middeleeu wen en later trad men zeer streng tegen 't vloeken op. Later werd de Godslasteraar meer als' krankzinnige beschouwd; in de code pénal komt de straf tegen Godslas tering niet meer voor.' Als nu toch gemeend wordt, dat Gods lastering strafbaar moet worden gesteld, dan dient er te worden gelet op het verschil tusschen een misdrijf en over treding. Vloeken zou gerekend moeten worden tot de misdrijven. Maatregelen tegen misdrijven hooren thuis in het Rijksstrafwetboek. Voor het vloeken zou wel een jurisprudentie te vinden zijn, maar hpe moet men noemen het begrip God? Het abstracte begrip? Of dat, neer gelegd in de belijdenissen der Chr. Kerk? Altijd moet een strafzaak duidelijk om schreven feiten hebben. Die ontbreken hier ten eenenmale. Het vergrijp tegen God is ze ker buitengewoon ernstig, maar behoort! tot het terrein van de moraal en den gods dienst. Gisteren meldden wij reeds, dat het voorsbel-Brandsma werd verworpen. Vóór stemden de Stk. Gereformeerden en zoo goed als- alle Antirevolutionairen. Wij eindigden gisteren ons verslag, dat met 35 tegen 6 st. werd aangenomen een vöorstel-Kakebeeke om ten opzichte van dé' bestaande autodiensten de maxi mum subsidie te handhaven voor 3 jaar inplaats van 5 jaar. Een voorstel van denzelfde om den dienst Middelburg' Wolf aar tsdijksche veer op te heffen, werd aangehouden: tot de zomerzitting. De voor stellen van' Ged. Staten betreffende de autobus-subsidies, aldus geamendeerd, werden aangenomen met 31 tegen 10 st. Verschillende subsidies. Naar aanleiding van opmerkingen in de afdeelingeni over het voorstel tot be schikking op verschillende aanvragen om subsidies aan> auto- en wagendiensten, merken Ged. Staten op, dat een deel dier opmerkingen betrekking hebben op het vorige voorstel en daarbij ook reeds zijn beantwoord. Hun voorstel handhaven Ged. Staten geheel: alleen stellen zij voor, de volgende maxima vast te stellen. Voor den dienst van Axel over Zuid- dorpe, Koewacht, St Jansteen naar Hulst en terug van de N.V. Automobiel- en Rij wielhandel v. h. Mannaert-Geers te Neuzen f 5400; voor den dienst tusschen Grauw en Hulst van A. Poppe te Graauw f 6100 en voor den dienst tusschen St Annaland Oud-Vossemeer en Thclera van C. v. d. Klundert- te Ouu-Vossemeer f 8000. Tegca het verleeneni van subsidies aan den dienst AxelHulst,.era aan Graauw Hulst, stemden de drie Staatk. Geref. en de heer Sonke. De dienst tusschen St. Annaland en Tholen kreeg de gevraagde subsidié; de G. R. A.M., de onderneming Kraak Steeman en dé Niéuwe Onderne ming niet. De beide andere voorstellen in zake subsidie aan Leendertse te We- meldinge en Frederikse te- Ierse-ke werden aangenomen. Aangenomen werd het voorstel om voor herstel- van den to rem te Ritthero over 1925- en '26 nog een subsidie van f 1000 te vexleenen. Subsidie Openlucht-Museum. Afgewezen met alg. stemmen. Heffing buitengewone opcenten voor wegverbefering. Het- voorstel tot bet richten van een aanvrage' tot de regeering om een voor stel van wet betreffende het heffen van buitengewone opcenten, voor verbetering van wegen, werd in de afdeelingen over het algemeen zeer gunstig ontvangen. Naar aanleiding van gemaakte opmerkin gen deelden Ged. Staten medé, dat de voor- en nadeelën van een weggeld, als in Noord-Brabant wordt geheven, in het rapport- der Verkeerscommissie in het licht zijn, gesteld en de vraag of het in Zeeland zou kunnen worden ingevoerd, is in ont- kennemden zin beslist door de aanneming van dè achtste conclusie dér commissie. Ged. Staten vinden geer» aanleiding om daarop terug te komen. De Staten zullen later geheel vrij zijn te bepalen op welke rijksbelastingen de opcenten worden ge heven en om dit duidelijk te laten uit komen wijzigen zij hun ontwerp-besluit, zood'afc er komt te staan: „van een of meer der Rijks directe belastingen". De heer v. Niftrik bestrijdt het artikel van mr de Veer in „de Zeeuw". Hij ontkent, dat men door deze belasting het kapitaal vermindert. Mén verhoogt het ge meenschappelijk bezit, want de verkeers wegen zijn een der- eerste levensaderera van ons leven. De heer v. Niftrik beveelt met klem het voorstel van Ged. Staten aan. De heer- v. d. Wart acht de tijden al heel slecht om met verhooging vam be lasting te komen. De heer van de Putte acht het ook niet goed en meent, dat men beter naet afzonderlijke voorstellen kan komen voor de wegen die het 't hardst noodig hebben. De heer Moelker vreest, dat nog sterker aanzetten van de belas- tingsehroef, de menschen uit dé provin cie zal jagen. De heer Lindeijer verdedigt het voorstel van Ged. Staten. Hij wijst er op, dat men de consequenties moet aandurven van het geen naar aanleiding van het rapport van de verkeerscommissie is besloten. De per jaar uit te geven f 125:000 is tocht niet te veel. En wanneer zat dit komen? De Weg is nog lang. Af en toe een weg acht spr. niet goed, want dan moet dit uit de gewone middelen geschieden. Spr. komt er tegen op, al's personen hier hun geld trekken en het over de grens uit geven. De heer Kodde meent o. a., omdat het niet vast staat dat het Rijk wegen zal overnemen, .als bedoeld in het rapport der Wegencommissie, dat het voorstel niet moet worden aangenomen. De heer Welle- man meent, dat men moet zorgen gereed te zijn als betere tijden komen en daarom is dit voorste] juist op tijd. De heer Dieleman spreekt niet namens Ged. Staten, maar verdedigt toch het voor stel. Men moet rekenen met de toekomst onzer provincie, daar goede wegen noodig zijn om Zeeland niet in een hoek te doen drukken. Men vergete ook niet, dat het wel 3 jaar kan duren eer de wet er is en dan hebben de Staten nog bevoegd heid te bepalen hoe de opcenten ver deeld zullen worden. De heer van Oeve- ren verdedigt ook met klem het voorstel in 't belang van den landbouw. Het voor stel wordt aangenomen mei 25 tegen 15 stemmen. Weg NeuzenAxel. Aangenomen werd het voorstel om een gedeelte van den .weg van Neuzen naar I Axel in beheer en onderhou'd over ter dragen-aan de gemeente Axel. De overbrugging der Eendra dit. Het voorstel om aan de gemeente Tho len voor den bouw van een brug over de- Eendracht bij Tholen een renteloos voorschot te verleenen van één derde der geraamde kosten ad f579.000, ver minderd met het brugfonds der gemeente Tholènï ad f 24.295, gaf in de afdeelingen aanleiding tot besprekingen en bleken er verschillende leden te zijn, die een "brug voor spoorwegverkeer niet noodig achtten en, ook een spoorweg op Tholen niet. Waar gevraagd werd naar de totstand koming van genoemd brugfonds, zetten Ged. Staten dit in bun antwoord in den breede uiteen en meenen zij, dat er geen de minste onbillijkheid in schuilt, wan neer van d'e gemeente Tholen wordt ver langd, dat zij den uit de verhoogde op brengst vam het veer gekweekten spaar pot in de eerste plaats gebruikt als bij drage in dé kosten van een brug. Waar- liet rijk en> d'e provincie gedurende een lange reeks van jaren dé rente der voor schotten zullen derven, is er niets onbil lijks in, dat Tholen de netto-opbrengst van liet veerrecht ad f7000 mist, al kan de gemeente trachten, in deze bijdrage te d,oen de el en door anderen, die bij de totstandkoming, der brug belang hebben. De heer Moelker vreest, dat de zaak te veel geldzal' kosten aan de gemeente Tholen, en de gemeentebelastingen zal opvoeren tot 12' pet. Spr. wil van het renteloos voorschot niet aftrekken het brugfonds van Tholen en bepalen, dat de gemeente alleen moet bijdragen als zij minstens f7000 bruggeld ontvangt. De heer Lindeijer wijst er op, dat de gemeente Tholen de dupe zal worden en toch de andère- gemeenten van het eiland ook voordeel hebben. De heer Són-ke zet de belangen van een vaste verbinding met Brabant uiteen, en heeft tegen de brug alleen het bezwaar, dat de toegangsweg zal kómen door de gemeente Tholen era niet er langs. Spr. is eigenlijk voor afdamming, maar wil toch stemmen voor een brug, ook zonder gelegenheid i voor een spoorweg, dien hij niet zoo hard noodig acht. De heer Bt>- lier verdédigt het plan zonder spoorweg en doet een voorstel in dien geest. De heer Moelker meent, dat men de gemeente Tholen zal benadeelen door den weg noordelijker- te leggen. Spr. blijft er vóór, dat er ook een spoorbrug komt- De heer Weieman verdedigt met Mlem de brug en: ook den spoorweg. Wemel- dinge en Hansweert profiteeren van het kanaal, dat Goes niet wilde hebbent Ook Tholen/ zal van de brug profiteeren», Spr. waarschuwt tegen kortzichtigheid. De heer Kodde zegt, dat men bang is dat dé Zondagsheiliging zal wordten ge schaad, maar hij zal niet tegen de brug; stemmen, als men maar goed oplet, open bare-mid delen van vervoer op Zondag niet te ïhten rijden. De heer Bolier zou een spoorweg toch liever langs Vosmeer dan langs Tholen opi het eiland willen doen komen, en dit zoïéi kunnen bij afdammen. De heer Dieleman leest voor, een stuk uit 1907, toen men ook al druk over de brug ^ocht en nog zijn er tegenstanders. Het kleine plan zal ook voor later een spoorweg onmogelijk maken» En al is die niet noodzakelijk, wensehe- lijk is hfj zeker, want het zal de welvaart van het eiland zeer ten goede karnen, Spr acht het zeker ook van belang, dat de andere belanghebbende- gemeenten bij dragen aan Th©len. E'hr Moelker- verwachfc van dit laatste niet veel en dringt op aanneming van zijn amendement aan. Verschillende leden repfieeeren. Dhr Dieleman zette na de replieken nog eens uiteen de geschiede-- nis der verbinding' van Tholen met den vasten wall- en den- geleidelijken aan groei van het reservefonds. Spr blijft er bij, dat het geen onbillijkheid, is, dat Tho len mede-betaalt. Het amendement Bolier (het kleine plan) werd verworpen met 25 tegen 10 stemmen. Het amendement-Moelker om het brug fonds niet af te- trekken, werd verworpen met 35 tegen 6 stemmen. Het geheele voor stel werd aangenomen met de stemmen der St. Geref. tegen. Weg IJzendijkeBelgische grens. Naar aanleiding van opmerkingen aeg- gen Ged. Staten, dat het in het algemeen wenschelijk is, indien de provincie het plantrecht langs den hier bedoelden weg verwerft, maar het gaat meer om het recht, dan om het feitelijk gebruik. Het voorstel werd aangenomen. De Weststraat te Philippine, E'hr Van Niftrik zet uiteen, dat de leden weinig met den plaatselijken toestand be kend zijn. Hij stelt daarom voor, het ver zoek aan te houden. Het voorstel-Van Niftrik wordt verwor pen met 21 tegen 20 stemmen en het voorstel van Ged. Staten aangenomen. Veer van Oud- op Nieuw- Vossemeer. In verband met opmerkingen in de af deelingen, stellen Ged. Staten nader voor het tarief voor een gewoon rijwiel, met inbegrip van den berijder, te bepalen op 71/2 cent in plaats van op 10 cent en boekjes daarvoor van 12 kaartjes beschik baar te stellen tegen den prijs van f0.75. Het voorstel wordt na. enkele woorden van waardeering van dhr Sonke en Over- hoff over hetgeen Ged. Staten in deze hebben gedaan, aangenomen. Hierna wordt de vergadering geschorst tot Woensdagmorgen 10 uur. Zitting van Woensdag, des morgens 10 uur. Tegenwoordig 41 leden. Afwezig dhr Mes; 1 vacature,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2