Dinsdag 18 December 1ÜÏ3 38e Jaargang o 68 LEVENSLEED. Buitenland. Binnenland. RITMEESTER 'f! ült de Provincie. FEUILLETON. RITMEESTER. Sc PETITOS Sc REGALIA 10 c PENDANT 12 c Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 63—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUli, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke re^el meer 30 «L Bij abonnement belangrijke korting. Zij. die zich met ingang van 1 Januari op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Yooi de Duitsche predikanten ontvan gen van N N te Goes f 10. Merckens. Als een donderslag bij helderen hemel 'trof ons gisteren de tijding van het over lijden van ons hooggeacht Statenlid en lid van gedeputeerde staten, den heer P. Merckens. Terwijl de zon zijns levens ternauwer nood de middaghoogte had overschreden, -werd deze hoogst bekwame, altijd werk zame man onverwacht van zijn taak op geroepen. Jaren lang was hij te Vlissingen de gevierde arts en de bekwame chirurg, als hoedanig hij menigeen, ook huiten zijn geboorte- en woonplaats, van den dood mocht redden. Als lid van den gemeenteraad, een korte poos als wethouder, als lid der Staten, laatstelijk als gedeputeerde, zag hij kans daarbij ook nog andere hem geschonken talenten te ontplooien, en het antirevolu tionaire vaandel, waar het moest, hoog te houden. De antirevolutionaire partij in onze pro vincie verliest in dr Mercherts een harer beste leden, een woordvoerder en trou wen vriend; en betreurt zijn heengaan te meer, nu het steeds moeilijker wordt dergelijke mannen te vervangen. Voor zijn naastbestaanden zij het een troost dat hij ontslapen is in dien Hei land, die hem reeds van der jeugd aan getrokken had en Wiens Verlossersnaam te belijden hij zich nimmer geschaamd heeft. En de antirevolutionaire partij in Zee land moge zijn nagedachtenis in eere hou den als van een man, die zich niet ge schaamd heeft in haar gelederen plaats te nemen, en daarin getrouw te- blijven, ■Ook toen zjjn naaste, geestverwanten haar verlieten. De Rijksmiddelen. De totaal-opbrengst over November ig ruim tien miljoen minder dan in Novem ber 1922. Gelijk te verwachten was. On geveer alle middelen hebben tot die, droeve uitkomst bijgedragen. Het hardst vloog de inkomstenbelasting in opbrengst terugruim zes en een kwart miljoen, dat is meer dan de helft van den totalen teruggang! En nemen wij hier nu de suc cessierechten bij, die ruim vier en een half miljoen minder opbrachten, dan heb ben wij den teruggang reeds ruimschoots geconstateerd. Van de overige middelen gingen het gedistilleerd 4; ,de invoer rechten 3; het personeel 2; de dividend en tantièmebelasting anderhalve, het ge slacht drie kwart ton omlaag, terwijl ook wijn, zout, loodsgelden, domeinen, goud en zilverwerken en vermogensbelasting een ietsje teruggingen. Meer werd slechts opgebracht door 'Grondbelasting, Suiker en Tabak elk 3 ton, Zegelrechten en Registratierechten elk anderhalve ton, Statistiek en Bierac cijns vermeerderden ook met eenige dui zenden, en de mijnen-ophrengst eveneens met ongeveer een ton. De totaal-opbrengst was f 40.168.384,16, en in November van het' vorige iaar f 50.916.646,21i/2. 7). De zon was ondergegaan, toen zij op stond en zij haastte zich om de koe te zoeken. Die schaduwen van den winter avond begonnen reeds neer te vallen in het bosch en klommen als een troep don kere geesten op tegen den rotswand. Zij ging steeds verder het'bosch in en hief den gewonen kreet aan waarmede zij al tijd haar koe riep. Die echo's weerkaatsten het geluid en tenslotte, toen zij ongeduldig begon te worden bij het vruchteloos zoe- .ken stond zij stil om te luisteren en hoor de toen het bekende geluid van het be kende geloei, waarmee de koe altijd haar roopen beantwoordde. ®dna volgde het geluid en zag spoedig haar vermiste vriendin langzaam naar haar toe komen en het duurde niet lang, of beiden waren op den terugweg. Toen zij het huis naderde de zwarte voor zich uitdrijvend en vroolijk haar avondlied zin gend, was de maan reeds op, en wierp een vol helder licht over de stoep, waar 4e hoefsmid zat. Edna nam haar muts af en wuifde hem toe, maar hij scheen het teeken niet te begrijpen. Zij dreef de koe de binnenplaats op en riep toen, ter- Over de eerste elf maanden van 1923 bedroeg de opbrengst f 394.927.306,93 te gen f 431.420.498,97 in November van 1922. De oorlogswinstbelasting bedroeg mi nus ruim een miljoen, dat wil zeggen dat ruim een miljoen f 1.246.874,52) moest worden teruggegeven; terwijl zij in Nov. 1922 nog ruim een miljoen in de Rijkskas bracht. De .opcenten ten behoeve van het Lee- ningfonds 1914 gingen van 15 miljoen in Nov. 1922 op 11 en een half miljoen in Nov. 1923 terug. Ook hier "geldt weer: den goeden ver staander genoeg! Verkiezingen in Griekenland. De verkiezingen voor de nieuwe Natio nale Vergadering in Griekenland zijn Zon dag in de beste orde verloopen. In het oude Griekenland hadden over het al gemeen de liberale, niet-republikeinsche lijsten succes. In Macedonië en Thracië werd vooral op de republikeinen gestemd. Groot opzien wordt gewekt door een ge- meenschappelijken stap van Frankrijk, Roemenië en Joego-Slavië, die gezamen lijk bet handhaven van het koninkrijk aanbevolen zouden hebben. Servië zou zelfs gedreigd hebben Saloniki te bezet ten, indien de republiek wordt uitgeroe pen. Frankrijk en Duilschland. Zondag heeft de nieuwe Duitsche rijks kanselier op een persconferentie o. m. het volgende gezegd: „Er liggen wegen voor ons, aldus de heer Marx, die meer van ons vorderen zullen aan geduld en karaktervastheid; dan de ergste dagen van den oorlog. Ech ter ontbreekt ons nu de begeestering) die het dragen van offers zoo licht maakt." De minister van buitenlandsche zaken zette uiteen, hoeveel moeite het gekost had, het lijdelijk verzet op te geven en hoe verraderlijk de Franschen hier gehandeld hadden. „Dezen hadden immers steeds beloofd tot onderhandelen bereid te zijn, zoodra dat verzet gebroken was. Nu heeft het opgehouden, maar komen zij gteeds met ^nieuwe uitvluchten voor den dag, om onderhandelingen te voorkomen en daardoor de ellende van het Duitsche rijk te bestendigen en de finale inzinking er van te verkrijgen." Tn Engeland daarentegen heerscht, op timisme. Men zegt, dat het algemeene reparatieprobleem er beter voor staat dan ooit sinds 11 Januari, den dag waarop de Franschen bet Roergebied binnen trokken. Korte berichten. Clemenceau heeft een ongeval met zijn auto gehad, die met een anderen wagen in hotsing is gekomen. Door scher ven van een raampje, dat brak, is da oude heer in zijn gezicht gekwetst,, zoo dat hij in het ziekenhuis te St. Germain verbonden moest worden. De Rheinische metallwaren und maschinenfabrik te Dusseldorf heeft al haar arbeiders opgezegd, omdat zij we gens de hooge loonen niet 'in staat zegt te zijn het bedrijf voort te zetten. Gemeld wordt, dat de haven van Antwerpen gedurende eenige dagen let- wijl zij den 'grendel van het hek dicht deed: „Grootvader, waarom gaat u niet bin nen bij het vuur zitten? Wacht u nog op mij hier in de kou?" Hij antwoordde aiiet en zij liep vlug de stoep op, denkende, dat hij in slaap was gevallen. Die oude wollen muts verborg zijn gelaat, maar toen zij op haar teenen naar hem toe sloop; zich voorover hoog en haar armen om hem heen sloeg en zijn gerimpelden wang kuste, deinsde zij ontzet achteruit. Zijn oogen staarden naar de maan, de stijve vingers omklemden de pijp. waar van de asch niet was afgeschud en zijn gelaat was koud en stijf. Aaron Hunt was werkelijk in slaap gevallen om niet meer te ontwaken temidden van de stormen en tranen van den tijd. Edna viel op de knieën en greep zijn ijskoude handen. „Grootvader, wordt wak ker O, 'grootvader, spreek toch tegen mij, je kleine liefste! Wordt wakker, lieve grootvaderIk ben teruggekomen! Mijn grootvader I O' Een wijde wanhoopskreet verscheurde de stilte van den winteravond en weer kaatste schril tusschen de verre heuvels en tegen den grijzen, spookachtigen berg en het kind viel voorover op haar gelaat aan de voeten van den doode. Diien gansehen droevigen naeht lag Ed na op het bed, waar het lijk van haar terlijk geblokkeerd is geweest bij gebreke van wagons om de goederen in te lossen.' Et konden zelfs geen goederen uit het binnenland worden aangenomen. De dikke mist, die toen juist heerschte, heeft den toestand nog moeilijker gemaakt. Rij een vechtpartij tusschen reclits- radicalen en communisten te Berlijn, waarbij messen, stokken en boksijzers te pas kwamen, -zijn een dertigtal personen min of meer ernstig toegetakeld. De gewezen Duitsche kroonprins heeft een paar dagen te Potsdam door gebracht op zijn kasteel Cecilienhof, waar zijn drie oudste zoons, die hij sinds zijn terugkeer uit Nederland niet had gezien, wonen. Met deze zoons is hij naar Oehls teruggekeerd, waar de gansche familie het Kerstfeest zal vieren. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat in de stad pest is uitgebroken. De ge- zondheidsauloriteiten treden zeer actief op en onderwerpen alle uit het land ver- trekkenden aan een vaccinatie. - De Japansche regeering verklaart, dat de totaalverliezen tengevolge der aard- heving 710 milliard Yen bedragen. De Universiteit van Tokio heeft alleen 43 millioen Yen schade. II. de Wilde. Omtrent de huldiging van den heer H. de Wilde te Den Haag melden wij nog: Geestverwant en tegenstander wed ijverden om den jubilaris te groeten. Het eerste geschenk dat hij ontving was 's morgens om 8 uur een fraaie palm van een soc.-dem. raadslid, met wien hij meermalen den degen kruiste. Onder de aanwezigen waren o. a. de ministers Ruys de Beerenbrouck, v. Kar- nebeek en Heemskerk; de Gedeputeerden van de Staten van Zuid-Hotland Schok king, von Fisenne en Limburg, en mr R. van de Vegte, lid van 'Ged. Staten van Overijssel; de Tweede Kamerleden Snoeck Henkemans, v. Vuuren en prof. H. Visscher; en de raadsleden Droog- leever Fortuyn en van Sandick; de Sta tenleden mr Briët en mr A. J. L. v. Beeck Calkoen; de gemeente-secretaris mr dr Ter Pelkwijk; de predikanten dr v. Gheel Gildemeester, dr Dijk, dr Los, Doumh en v. Nes; de burgemeesters de Monchy, van Arnhem, en Dommisse, van Maas sluis; oud-Minister dr C. Lely; baron v. Voorst tot Voorst, namens de R.-K. Sta- tenclub; mr. v. Embden; mr Lisman; mr v. Bolhuis; L. Hoejenbos; mr C. Heems kerk; de drie dames H. S. S., J., H. en C. M. F,., dochters van wijlen dr A. Kuy- per, en tal van gemeente-ambtenaren. Voorts gewerden den heer de Wilde tal van schriftelijke felicitaties in onderschei den vorm. Z.H.E.G. werd toegesproken door D. A. J. Kessler als voorzitter van de huldi gingscommissie, baron E. C. Sweerts de Landas VVyborgh, Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, die twintig jaar ,yan samenwerking met den jubilaris her dacht, en zijn leedwezen uitsprak dat me vrouw de Wilde wegens ernstige krank heid niet tegenwoordig kon zijn, Ver- broeck,' oud-wethouder, namens de huur- commissies; oud-minister Bijleveld, na mens de anti-rev. Kiesvereeniging, Duy- maer van Twist, namens de anti-rev: ge- meenteraadsfractie, Hans, hamens den grootvader was neergelegd en hield een zijner verstijfde handen in de hare en drukte dietegen haar lippen. Zij schreide en klaagde niet de schok was te vree- selij'k om luidruchtig geweeklaag toe te laten; maar volkomen verdoofd, lag zij daar in zwijgende wanhoop. Voor de eerste maal in haar leven kon zij niet bidden, zij wilde zich afwenden van God, want het scheen haar toe, dat zij niets meer over had om voor te bidden. Die oude man, met dat zilverachtige haar en dat gerimpelde voorhoofd, was haar vader en moeder beiden 'geweest; hij had haar gewiegd in zijn krachtige armen en had geslapen met haar aan zijn hart gedrukt; hij' had haar geleerd te loopen en haar omringd met zijn warme, innige liefde en haar een tehuis bereid van vrede en geluk. Zij had hem daarvoor in ruil gegeven de volle maat van haar liefderijk hart, hij: was voor haar geworden het mid delpunt van al haar hoop, haar vreugde, haar toekomstdroomen, wat was haar nu overgebleven? Bittere opstandige gevoelens verhardden haar hart, toen zij zich herinnerde, dat op hetzelfde oogenblik, dat zij neergeknield was om God te danken voor Zijn bewa ring voor ziekte, hij deze aarde al had verlaten. Edna had nooit aan de moge lijkheid van haar grootvaders dood ge dacht en nu h'ij zoo plotseling was weg- Journalistenkring, Krap, namens de Boaz- bank, Goossen, namens de Elout van Soe terwou dpschool Ten slotte sprak de heer de Wilde een enkel woord. Nimmer erg verlegen of zenuwachtig, was hij dat ditmaal wel. Hij neemt nu 45 jaar deel aan het publieke leven en diende de zaak van het gemeene- best eerst ais journalist, daarna als wet houder, en nu als gedeputeerde. Spr. heeft veel gestreden, maar altoos een vast standpunt ingenomen en toen spr. als .wethouder heenging, kon hij van alle 45 Raadsleden met een handdruk gemak kelijk afscheid nemen. Spr. mocht in den Raad zijn sociaal program afwerken en heeft het begrip: de overheid doe slechts wat der overheid is, in meer dan één tak van gemeentedienst doorgevoerd. God gaf lust en kracht om het werk te doen. Hierna werd thee gereserveerd en kwa men tal van belangstellenden den jarige in eindelooze rij complimenteeren. De gehuwde ambtenares. Het schrijven van den minister van Binnenlandsche Zaken aan den voorzitter der Tweede Kamer bbetreffende het ont slag aan gehuwde ambtenaressen, ver meldde, dat de regeering zich omtrent} eenige punten tot de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg om advies had gewend. Nader verneemt de „Tel.", dat het volgend ontwerp Kon. Besluit aan de commissie is voorgelegd: Art. 1. Vrouwelijke ambtenaren, die in bet huwelijk treden, worden met ingang van den dag van haar huwelijk eervol uit 's lands dienst ontslagen. Art. 2. De in artikel 1 gestelde regel lijdt uitzondering: a. wanneer de vrouw den vijf-en-veer tigjarigen leeftijd heeft bereikt; b. wan neer ambtelijke werkzaamheden kunnen worden verricht in de echtelijke woning of in een localiteit welke binnenshuis ge meenschap heeft met die woning; c. wan neer dit door ons, uit hoofde van de omstandigheid dat het ambt als een bij betrekking kan worden waargenomen, het zij voor een speciaal geval, hetzij voor een bepaalde categorie van ambten, wordt be paald. D(e kuns tzijdefabriekte Rreüa. Lie arbeider aan deze fabriek, die Dins dag met een zeer ernstige oogontsteking op staanden voet, in bijzijn der arbeids inspectie werd ontslagen, ging, «oo meldt het „Volk", Vrijdagmorgen naar de di rectie om te vragen of er nu niets meer voor hem 'kon worden gedaan. Wat moest hij nu, half blind zijnde en zonder werk, beginnen met zijn vrouw en kinderen? Lie man kreeg de directie niet te spreken en werd afgescheept met nog één dag loon, zijnde de kolossale som van ruim drie gulden! Tot goed begrip der zaak diene, dat de arbeidsovereenkomst aan geeft, dat opzegging met één dag kan geschieden. E© door de arbeidsinspectie ingestelde pogingen om den man nog één week loon te verschaffen, zijn ook zonder resultaat gebleven. D e „n i e u w e" tegenstelling. „Mocht men inderdaad komen te staan voor de splitsingrechts-sociaal links sociaal, dan zal die splitsing zich ook in de Prot. Chr. groepen moeten vol trekken." Dit gewichtige woord is gesproken vol gens het Hbld. in een rede, gehouden door professor Slotemaker de Bruine, vice-voorzitter van de C.-H. Unie. Prof. Slotemaker heeft de naam van zeer "de- genomen, zonder zelfs de droeve troost van een afscheidswoord en een laatste kus, stelde zij zichzelf telkens de vraag, die zoo menigeen in droefenis op de lip pen komt: „Waarom straft God mij zoo? Waarom moest ik hem verliezen?" Die toekomst was nu onzeker en duister, idoor geen straal van hoop verlicht; en toen het morgenlicht begon te gloren en het verstijfde, verkilde gezicht van den ouden, man zichtbaar werd, barstte haar onnatuurlijke kalmte los in een storm van hartstochtelijk snikken en zij sprong óp, bijna krankzinnig door het besef van haar verlies. „Ik hen alleenNiemand, die mij lief heeft! Niets om voor te werken! O, Reere, waarom hebt Gij hem van mij weggenomen. Wat moet er nu van mij worden? Er is niemand om voor Edna te zorgen!" En met haar handen krampachtig ineengesla gen, zonk zij neer op het verstarde lichaam van haar dierbaren grootvader. i HOOFDSTUK .III. Een droevig afscheid. Van alles wat er gebeurde gedurende de volgende weken wist Edna weinig. Zij behield in later jaren slechts een vage, verwarde herinnering van volslagen wan hoop en verlangen om te sterven. Haar smart was zoo droef om aan te zien, dat zij, die haar uitbarstingen van radeloos- ZAmfllLAD SIGAREN. FjbrikantcG'i?'v.SCMUPPEN jiLRortoMunintn vimnwRi mocratigch te zijn, hij is een zeer gezien man in de kringen der Chr. vakbeweging en een groot redenaar. Indertijd toen de prof. in de politiek ging, was er algemeene verwondering dat hij, vooruitstrevend als hij was, zich aansloot bij den meest con servatieven vleugel van de rechterzijde. Velen hadden langen tijd de hoop gekoes terd, dat deze arbeidersvriend, ook weer iets anders dan democraat zou zijn, zich zou aansluiten bij de A.-R. partij. Meeu ingewijden was het echter geen verrassing dat deze socioloog en ethisch denker zicfi keerde tot de meer stroomige Christ.- Historische Unie. Intusschen scheen zijn toetreding tot de Unie een bewijs er vanj dat. het politiek-staatkundig terrein niet i beheerscht wordt door sociaal-economi sche verhoudingen. Niet zonder verwon dering hoort men dan ook deze positieve uitdrukking, 't zij dan dat die met een klacht gepaard ging, van een vooraan staand man in de IJnie als prof. Slote maker de Bruine is. Een oogenblik hebben we gedacht dat de omstandigheden 'dezen gevoelsmensch parten speelden. Doch het thema van de rede wettigt zulk een ver moeden niet. Hij noemde in dezen „groo- ten" tijd de eiscben van de A.-R. partij als: vaccinatie, lijkverbranding, Zondags rust en afschaffing der Staatsloterij, vraagstukken van menschen van den klei nen kant. Liberaal en socialistisch Neder land staat al klaar professor, om u voor die uitspraak toe te juichen. Het econo misch willen vreet diep in het leven door, doch als 't er op aan komt, dan gaat ver de eenheid des geloofs daarboven uit. Anti-Revolutionairen zullen nooit die te genstelling kunnen aanvaarden op straffe van verlies van eigen levens- en wereld beschouwing. (Utr. Prov. Weekblad.) Allerlei. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat van 1 Januari af tot nadere aankondiging geen premiën zullen worden toegekend voor het dooden van zeehonden. De Nederlandsche gezant te Bern, jhr. mr F. G. van Panhuys, is zeer ernstig ongesteld. G e v a a r 1 ijl k e j a g er s. Dezer da gen wees Ds Mol uit Kats op het onver antwoordelijk schieten van sommige ja gers. Daardoor was een mensch aange schoten. Nu schrijf; ds J F. Ossewaarde uit Grijpskerke ons: Gistermiddag, komende van huisbe zoek stond ik op den openbaren weg met een drietal personen te praten en te kijken naar een klopjacht. Plotseling werd ik aangeschoten door een aantal hagel korrels, die wonder hoven wonder geea letsel teweeg brachten. Kan dan een jager niets anders zien dan een haas en is het leven van een mensch dan heusch minder waard dan van een haas? "heid bijwoonden, een gevoel van verlich ting ondervonden, toen zij haar eindelijk zagen wegzinken in een toestand van lus teloosheid en geestelijke versuffing, waar uit niets haar scheen op te wekken. Zij merkte de afwezigheid van vrouw Hunt niet op, noch de aanwezigheid van buren aan haar legerstede. En op zekeren mor gen, toen zij in een deken was gewikkeld en bij het vuur gezet, vertelde vrouw Wood haar zoo voorzichtig mogelijk, dat haar grootvader was gestorven aan een ziekte die daar in den omtrek woedde en die men voor cholera aanzag. Deze mede- deeling veroorzaakte geen enkele ont roering; zij' keek alleen even op en blikte treurig de sombere kamer rond. Toen huiverde zij1 licht en liet haar hoofd weer in haar hand zinken. Week na week ging langzaam voorbij ©u zij Bet zich over brengen naar het huis van vrouw Wood, maar er was geen verbetering merkbaar. Algemeen begon men te gelooven, dat de geest van het kind in een hopelooze ver suffing was verzonken. De goedhartige molenaar en zijn vrouw probeerden haar te halen uit haar stoel bij den schoorsteen maar zij zat daar ineengedoken, een arm, zwijgend beeld der ellende, treurig om te zien. Zij vroeg niets, gaf niemand moeite en last en vond geen troost. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1