Maandag 17 December 1923 38e Jaargang 67 Bmtenlani Binnenland. v NIEÜWJAARS-ADVERTENTIËN. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw „VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 eL Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met ingang van 1 Januari op ons blad abonneeren, ontvangen de tot disn datum verschijnende nummers gratis. We herinneren er aan, dat Nieuwjaars- advertentiën bij vooruitbetaling moeten worden voldaan (voor advertentiën ter grootte van 5 regels fl.elke regel meer f0.20; voor namen onder den Alge- meenen Nieuwjaarswensch f 0.20). Adver tentiën, waarvoor het bedrag niet vooruit per postwissel of in postzegels wordt betaald, kunnen niet worden geplaatst. DE ADMINISTRATIE. „WEGENBELASTING". la de najaarsvergaldering van de- provinciale Staten komt in behande ling een voorstel van Gedeputeerde i Stat en, om a,an de Regeering te ver zoeken de totstandkoming van een wet te bevorderen, waarbij het aan de Provincie zal worden veroorloofd onder den naam „Wegenbelasting" buitengewone opcenten te heffen op een viertal rijksbelastingen tot een bedrag van f125.000 per jaar, gedu rende' 30 jaren. Dit. geld zaj aldus is het voornemen besteed worden Voor verbetering van wegen. Het voorstel lijkt mij aan velerlei bedenking onderhevig. Allereerst omdat het nieuwe belas tingen oplegt. Over den z war en druk der belastingen wordt algemeen ge klaagd. En'met reden! Met klem van redenen wordt betoogd, dat in bet belang van de toekomst van ons volk de besparing van kapitaal moet toe nemen en dat deze slechts te verwach ten is, wanneer de directe belastin gen omlaag gaan. Op bezuiniging in alle mogelijke takken van openbaren dienst wordt van alle zijden aange drongen. Versobering v;an levenswijze voor" alle kringen der maatschappij en voor alle lagen der bevolking, wordt o'ns dagelijks voorgehouden als eenig redmiddel om te ontkomen aan een steeds verder voortvretende ab gemeene verarming, die als een la tente kanker reeds te diep in ons matschappelijk leven heeft voortge woekerd. Eenerzijds dus een roepen om ver sobering, bezuiniging en verlaging van belasting. En anderzijds een nog steeds hoo- ge .levensstandaard; verlaging daar van tegengehouden door een te hoog indexcijfer; een algemeene malaise, waarvan niemand kan zeggen, of zij haar diepste depressie reeds beeft overschreden, en als gevolg daarvan jjj opgedekt tekort op Staalsbegrooting van 140 miljoen* Om dit laatste te kunnen dekken zullen paardenmiddelen moeten ge bruikt worden. „Onder zeer hoogen druk", schreef dezer dagen de „Nieu we Rott. Courant", „zal het belas tingapparaat moeten werken". Tal van hoogst nuttige uitgaven worden van de btaatsbegrooting geschrapt, en of men wii of niet, m d'e ambtenaars salarissen zal het snoeimes duchtig gezet moeten worden. Voor de groote meerderheid dei- bevolking staat in de naaste toekomst dus verlaging van inkomsten en ver booging van belasting te wachten. En in dien tijd komen Ged. Staten met een voorstel, dlat er toe leiden moet, dat f 125.000 aan provinciale belastingen per jaar extra geheven wordt! Dat wil zeggen een meerdere be lasting voor de Provincie van pl.m. 11 pCt. F Op zichzelf moge dat zoo'n groot bedrag niet zijn, men vergete niet, bet komt boven op 't bedrag der Rijks-, Provinciale en Gemeentelijke inkomstenbelasting, en daar klaagt iedereen al over! Daarbij komt, dat de provinciale belastingen in' Zeeland toch reeds zeer boog zijn. Zij zijn opgevoerd1 tot hun maximum. En het is de vraag, of in de toekomst niet de inkomsten zullen dalen en de uitgaven, die ge daan moeten worden, zoodanig zul len groeien, dat de Provincie, om aan haar verplichtingen te kunnen vol doen, buitengewone belastingen zal moeten beffen. Wel sluit dte begroo ting voor 1924 met een onvoorzien Van ruim f78.000, maat er zijn nog heel wat uitgaven voor de Provin cie in het vooruitzicht. De lokaal- spoor op Zuid-Beveland, de trams in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Tholen; de brug van Tholen en niet te ver geten de P. E. Z. E. M. vragen groote offers, en niemand kan met zeker heid zeggen of deze in de toekomst uit de gewone ontvangsten zullen kunnen worden bestreden. Ik vraag, ot bet onder cleze om standigheden verstandig is uitgaven te gaan doen, die niet strikt nood zakelijk zijn en vermoedelijk voor de verbeteringen, die men wil aanbren gen, niet voldoende. Want wegenver betering moge aangenaam en nuttig zijn, noodzakelijk in den strikten zin v;an het woord, is zij zelden. Dat zij afdoende zou zijn voor onze Pro vincie, is in afzienbaren tijd, voor wie de Zeeuwsc'he wegen kent, niet te verwachten. Het wegenplan zelf is nog in voor bereiding, en Ged. Staten zwijgen er daarom overzij vragen slechts bij voorbaat geld. Omgekeerd ware m.i. juister gehan deld. Wanneer een plan van verbete ring ware overgelegd, dan kon men zoowel de noodzakelijkheid, als de kosten beoordeelen. Nu tast men in bet duister, en geeft hoogstens bet in Juni 1922 aan d'e Provinciale Sta ten door de Commissie tot onder zoek eener reorganisatie der verkeers middelen in Zeeland uitgebrachte rap- port eenig houvast. Aan het slot van dit rapport somt de Commissie een aantal wegen op, verdeeld over de verschillende deelen van Zeeland, welke naar haar meening voor over neming en verbetering door de Pro vincie in aanmerking komen. Mij daar aan houdende en mij kortheidshalve nu eens beperkende 'tot de op: Wal cheren genoemde wegen, meen ik .te mogen beweren, dat de verbetering van geen enkele dier wegen voor den landbouw noodzakelijk is, zelfs meen ik te mogen betwijfelen of verbete ring dier 'wegen voor den landbouw wel eenig aanwijsbaar voordeel zal opleveren. Zeker, het verbreedenva.il enkele dier wegen en 't verbeteren van bochten zal b.v. in oogsttijd het vervoer voor de landbouwers wat ver gemakkelijk^en dat is aangenaam, maar daarom nog niet noodig of nuttig. Ook wandelaars of wielrijders heb ben de verbetering niet noodig. En het auto-verkeer? Ai de genoemde wegen worden er voor gebruikt, al zijn de meeste voor 't doorgaande, snelle en veelvuldige auto-verkeer on geschikt. Is 't noodig die wegen daar voor geschikt te maken? In dezen financiëel benarden tijd allerminst. Zonderen we Middelburg en Vlissin- gen uit, dan bestaat dat auto-ver keer voor de overige plaatsen niet. En de kosten, die gemaakt zouden moeten worden, om de wegen voor dat verkeer geschikt te maken, zijn zoo groot, dat de f125.000 per jaar voor de geheele provincie een drupp'el in den emmer zouden zijn. Ged. Sta ten beweren wel, dat dit bedrag vol doende perspectief biedt voor een werkwijze, welke in afzienbaren tijd de wegsverbetering brengt, maar deze bewering is zoo onbestemd en vaag, dat eenige waarde daaraan niet kan worden toegekend. Wanneer eenmaal de ratten aan bet spek zijn, zal bet blijken, dlat er telkens grooter bedrag moet komen. Bedenkelijk in het voorstel komt mij ook dit voor, dat wel genoemd worden de Rijksbelastingen, waarop de buitengewone opcenten mogen ge heven worden, maar niet, dat en in welke evenredigheid zij op elk der belastingen moeten geheven worden. Ik acht dit in strijd met de be paling van art. 126 septies der Pro vinciale Wet, dat vaststelling bij de wet van bet bedrag van elke belas ting verlangt. En dit terecht, want adders zou door een besluit der Sta ten de in de wet Vastgelegde verhou ding der opcenten op verschillende belastingen Verbrokten kunnen wor den. De Staten zouden, wordt bet ontwerp ongewijzigd wet, het geheele bedrag b.v. kunnen vinden door op centen op de Vermogensbelasting. Al zal dit niet spoedig gebeuren, de mogelijkheid daartoe mag niet be staan. Waarom niet reed's aanstonds kan worden vastgesteld hoeveel op centen op elkte belasting zullen wor den gelegd, of althans welke verhou ding er tusschen de opcenten op iedere belasting onderling zal moe ten worden in acht genomen, eb waar om de beraadslaging daarover naar de jaarlijksohe begrooting wordt ver schoven, is niet duidelijk. Dat het niet geschiedt is zeker geen aanbe veling voor hel voorstel. Het geheele „Wegenbelasting-voorstel" is onrijp en ontijdig. Laai men beter tijden afwachten, en dan een plan voorleggen tegelijk met een kostenberekening. Dat is voor onze Provincie eiscli van goed financiëel beleid. Mr A. A. DE VEER. Oponthoud, schuldvraag en feiten. Het oponthoud houdt aan. Nog geen nieuw ministerie. Die Colijn ook! En die steile antirevolutionairen Dat is de grondtoon van een klaagarti- kel van den beer Elout in „Het Handels blad". Maar kan nu zelfs deze anders zoo onbevangen beoordeelaar niet verstaan dat hier geen steiloorigheid, maar werkelijk een niet-anders-kunnen, meer nog: een niet-anders-mogen aan bet woord is? Maar is bet dan niet waar dat de for matie-Kooien mislukt is door gemis aan medewerking 'bij onze groep? Zeker is dit waar, doch hiermee is do schuldvraag niet beslist. Laten wij de feiten nog eens in herin nering mogen brengen. Er was -en nu laten wij „De Stan daard" spreken, als zijnde in deze zaak de meest bevoegde en der zake kundige penvoers'ter er waf in 1922 een Re- geeringsprogram opgesteld. Dat program was aanvaard door de 3 groepen. Zonder eenige voorafgaande waarschuwing laat een deel van een der groepen dat pro gram los en veroorzaakt den val van het Kabinet. In dat Kabinet had op een critiek oogen blik de leider der A.-R. partij zitting ge nomen. Geenszins van harte. Maar omdat men meende, het Kabinet-Ruys niet in den steek te mogen laten, toen het wan kelde. Is nu de teleurstelling der A.-R. -zoo onverklaarbaar, als men op al deze feiten let? En kan men zich niet indenken in de stemming, dat. men waarborgen tegen herhaling verlangde, voor men weer met elkaar in zee ging? Het was toch gebleken, dat de aan vaarding van een program nog niet het zelfde was, als er zich aan houden. Ook ging het niet om kleinigheden. In geding waren: hel: herstel van 's Lands finan ciën en de verzorging der defensie. Beide onderwerpen van primaire noodzakelijk heid, al is, door den loop der gebeurtenis sen, liet eerste thans mechanisch op den voorgrond gekornen. De A.-R. hadden voor het herstel der financiën een plan. Men zegge er zooveel slechts van als men wil, maar er was dit plan en geen ander. Was het dan zoo onredelijk te verlangen, dat men van dat, plan zou uitgaan? Een ander was er niet. Het bekende plan prijsgeven, be- teekende, het bekende verwisselen tegen het onbekende. Van halve maatregelen waren de A.-R. niet gediend. Zij wenschten de zaak gron dig aan te vatten. En daarin hadden ze gelijk. Wil er uitkomst zijn, dan moeten diep ingrijpende maatregelen genomen worden, en moeten deze tijdig worden genomen. Op die voorwaarden is men -^iiet inge gaan. Men wees ze zonder meer van de hand. En toen kon men onzerzijds Koo ien ook geen steun toezeggen. Er was geen zekerheid, dat het financieele even- Wicht hersteld zou worden en dat met. den nood der Indische defensie gerekend zou worden, op de wijze als de A.-R. noodzakelijk oordeelden. Tot medewerking aan een rechtsc.h par lementair Kabinet zijn de A.-R., zoo voor als na, bereid, maar het moet een Kabinet zijn, welks politiek beantwoordt aan de eisclien van 's Lands belang, zooals de A.-R. dat zien. Een Kabinet dus, dat het financieel herstel 'brengt en dat voor 's Lands defensie zoTgt. Met halve maat regelen is 's Lands belang niet gediend. Wie in dit alles alleen houdeeren vermag te zien, zou goed doen, eens een ande ren bril te probeeren. 't Zou kunnen zijn, dat hij dan tot een andere conclusie kwam. Tot deze n.l., dat er ruimte is voor de opvatting, dat de A.-R. een Kabinet iwenschen, dat voorziet in de twee meest dringende nationale eischen van het oogenblik. Als zij zich, op grond van een goedgekeurd program, vóór zoo'n Kabinet verklaren, dan beteekent zulks, dat men van hun steun zeker is. Een man, een man; een woord, een woord! Zoo blijve het ook; zelfs dan, als men gevaar loopt verkeerd beoordeeld te worden- Poincaré tegenover Duitschiand. De Duitsche zaakgelastigde te Parijs, Von Hoesch, heeft een bezoek bij Poincaré gebracht en aangedrongen op de instel ling eener commissie ter regeling van den toestand in het bezette gebied. Poin caré heeft op dit verzoek geantwoord^ dat hij, nu het lijdelijk verzet was gestaakt, gaarne eventueele mededeelingen van het rijk in ontvangst zou nemen, hetzij van den zaakgelastigde of van den gezant, als de Berlijnsche regoering een gezant wil benoemen. Teneinde misverstand te voorkomen, vroeg hij een schriftelijke her haling van hetgeen Von Hoesch hem mon deling had meegedeeld, hetgeen de zaak gelastigde toezegde. In diplomatieke kringen te Berlijn wordt de toestand hoopvol ingezien en acht men, dat er in de laatste dagen veel ten goede is veranderd. Men meent, dat Poincaré ditmaal niet zal weigeren, met Berlijn' van regeering 'tot. regeering te onderhan delen. Het oogenblik van den „Duitschen diplomatieken aanval" wordt als zeer ge lukkig beschouwd, want het verloop der Engelsche verkiezingen en de houding van Coolidge kunnen niet nalaten matigend) op de Fransche politiek in te werken. Koude in de Rivi.era. Terwijl wij hier, gezien den kalender, vrij mild weer beleven, heerscht in de traditioneele warme streken van Zuid- Frankrijk en Spanje streng winterweer., Ook in de Riviera is het veel koudei; dan in deze streken. Te Biarritz heeft het Dinsdag en Woensdag 5 graden gevro ren. Te Toulouse heeft het zwaar ge sneeuwd. Uit Nizza wordt gemeld, dat het aan de Riviera sinds jaren niet zoo koud is geweest als thans. De koude is zelfs tot op de Noordkust van Noord- Afrika overgeslagen. Korte berichten. Het oudste lid van de Belgische Ka mer, de 80-jarige Antwerpsche liberaal Strauss, gewezen wethouder van het ha venbedrijf in de Scheldestad, zal 6 Ja nuari a.s. zijn 60-jarig jubileum als jour nalist vieren en heeft zich naar aanleiding van dat jubileum voorgenomen om zich te tracteeren op een reis om de wereld. In verband met het accoord tus schen de geallieerde regeeringen, zal Ita lië van 17 December a.s. af, evenals1 Frankrijk en België, zijn deel van leve ringen op rekening van het herstel ont vangen. Dientengevolge zal het percen tage der door de Duitsche industrieelan, te verrichten prestaties van dien datum af van 18 pet. op 23 pet. vjm hun pro.- ductie worden gebracht. Bij wijze vaii compensatie zal den industrieelen een vermindering van 2 francs per verkochte ton op 'de kolenbelasting worden verleend, Die Mexicaansche regeeringstroepten hebben Donderdag bij1 Ocatlan in Jalisco (Westkust van Mexico) de rebellen ver slagen, wier leider, Huerta, dientenge volge den zetel der voörloop'ige regee ring van Jalapa naar Vera Cruz, dus uit binnenland naar dichter bij' de kust, heeft verplaatst. Een ander bericht even wel meldt dat de rebellen overwinnaar^ waren en zich gereed maken opi een front van zestig mijlen in de omgeving van Mexico slag te leveren. Uw eerste taak 's morgens zij zorg te "'dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van' hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed, enz. Foster's Maagpillen genezen verstopping, regelen de lever, maag en ingewanden, en versterken zoodoende uw geheele ges.el. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. (10) Influenza en griep kan men het beste bestrijden door het gebruik der Sanapirin-Tabletten (Mijn- hardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en dro gisten. Het schrikkeljaar 1924. Het zal in 1924 Paschen zijn op 1 April, Hemelvaartsdag 29 Mei, Pinkster 8 fenf 9 ffuni. Er zullen in 1924 drie gedeel telijke zonsverduisteringen plaats hebben, twee totale maansverduisteringen en een overtocht van Mercurius over de zonne schijf. Op 20 Februari 1924 totale maans verduistering, begin der totale eclips te 3 uur 19, einde te 4 uur 57. Op 5 Maart gedeeltelijke zoneclips, alleen zichtbaar in de Zuidelijke Poolstreek, het Zuiden van den Atlantischen Oceaan en in de Kaap kolonie. Op 31 Juli gedeeltelijke zons verduistering, eveneens alleen zichtbaar in de Zuidelijke Poolstreek. Op 14 Augus tus volledige maansverduistering, begin dier verduistering te 7 uur 30, einde te 9 uur 9. Op 30 Augustus gedeeltelijke maansverduistering, alleen zichtbaar in liet hooge Noorden. Eindelijk van 7 op 8 Mei 1924 over gang van Mercurius over de zonneschijf. Ui e loonsverlaging b ij de Ned. spoorwegen. Zaterdagmorgen heeft te Utrecht de be spreking plaats gehad tusschen de di recties der Ned. Spoorwegen en de be sturen der vipr groote organisaties van personeel, over de plannen tot bezuiniging. De directie betoogde, dat zij1 niet veel had aan het advies van den Loonraad inzake de verlaging van het loon en verklaarde» daarom de organisaties te hebben uitge- noodigd om in gezamenlijke bespreking tot overeenstemming te kunnen komen in zake het treffen van maatregelen die tot bezuiniging zouden kunnen leiden. Er zal een bedrag van 10 million givlou mofttu bezuinigd worden. De directie heeft gemeeifd, te moeten va-thouden aan de loonsverlaging van 10 pet met ingang van 1 Januari 1924 en een voorstel aanhangig gemaakt bij1 den Minister van Waterstaat met betrekking tot art. 185 van het Reglement Dienst- voorwaarden om in afwachting' van de her ziening der loonregeling voorloopig met inigang van 1 Jan. a.s. 10 pet. der loo- nen in te houden. De directie verklaarde tegenover de organisatie-bestuurders niet krampachtig aan die 10 pet loonsverlaging te willen vasthouden, indien andere bronnen kon den worden aangeboord, die het bedrag van 10 millioen konden opleveren. Onder de verschillende middelen daartoe noem de de directie de intrekking der bevor- derings clausules, wijziging van de perio dieke verhoogingen, het laten vervallen van de uitkeering' voor 4 ziektedajgen (die worden betaald aan hen, die het heele jaar door geen dag door ziekte verzuimd hebben), het laten vervallen van de 14-daagsche uitkeering bij ontslag .we gens hoogen leeftijd of invaliditeit, ver mindering van het aantal verlofdagen en intrekking der extra vrije dagen voor het personeel, dat niet om de 14 dagen een vinjen Zondag heeft. Verder worden ook gaarne voorstellen van personeelszijde, die tot bezuiniging kunnen voeren, bij de di rectie ingewacht. Tenslotte stelde de di rectie voor, wanneer de organisaties be reid waren over deze voorstellen te con- fereeren, de volgende bespreking op Don derdag a.s. om 9 uur v.m. te doen hou den. L e e u w e. Te 's-Gravenhage heeft Zaterdag de begrafenis plaats gehad van "korporaal Leeuwe, Dinsdag in het Oudeliedengesticht aldaar overleden. Aan het graf voerden de kolonels de Bas en Ter Beek en oud- generaal Schot het woord. Eerstgenoemde gaf herinneringen ten beste nit het leven van „Paatje", zooals hij van 1877 tot 1918 bij het instructie-bataljon te Kam pen bekend was, waar hij de cantine be heerde. Hij was, zoo herinnerde de kolo nel, 13 Febr. 1843 te Zierikzee geboren, en kwam in 1877 te Kampen in garni zoen. Hij droeg de gouden medaille voor langdurigen dienst en de eere-medaills van Oranje-Nassau. 'Spr. legde namens het Instructie-bataljon een krans op het graf. Generaal Schot sloot zich bij den vorigen spreker aan en herdacht dat hij de gouden medalje op Paatje's borst mocht spelden. Op het kerkhof waren verscheidene hoofdofficieren, officieren, onderofficieren en minderen aanwezig. De militaire kapel speelde treurmarschen. Een bloedverwant van korporaal Leeuwe bedankte. De Wilde. Nog een andere oud-Zeeuw werd in diezelfde stad, op ongeveer hetzelfde oogenblik, door velen gehuldigd, doch niet op een kerkhof, maar in hotel ^,üe Twee Stedep". VVjij bedoelen den heer H- de Wilde, lid van Ged. Staten van Zuid- Holland, oud-wethouder van Den Haag, oud-lid van den gemeenteraad te Goes, enz., bij gelegenheid van diens zeventig sten verjaardag. Daar waren verscheidene ministers, kamerleden, professoren, gedeputeerden, burgemeesters en andere autoriteiten bij tegenwoordig. Op deze huldiging komen wij terug. Allerlei. De Nederlandsche Journalisten Kring1 zal op 1 Februari a.s. 40 jaar hebben bestaan. Diit feit zal op Zaterdag 2 Fe bruari a.s. te 's Gravenhag'e worden her dacht. Na 40 begrootingszittingen van den gemeenteraad is Vrijdagmiddag tenslotte de begrooting Van Amsterdam, sluitende in inkomsten en uitgaven op den gewonen dienst met een bedrag van f 100.067.785 en op den kapitaaldienst met een bedrag van f 52.122.781 aangenomen. Alleen de communisten stemden tegen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1