Berg en-op-Zoom Job. de Heer Zn. - Rotterdam. DEKKER Ingezonden Stokken. Allerlei. n DE ALGEMEENE SPAARVERZEKERING Onze bekende begint heden» A! onze NAJAARS- en WINTER- GOEDEREN worden ftgers dusdanige prijzen opgeruimd, daf zij WEG MOETEN. Goede wijn behoef* geen krans. Wijn is een artikel van vertrouwen. lenige resleelen teelten worden mei «LP pC! korfing epgeroM. ICerstzangbundel, Weef U Giststraat - Middelburg 50 GULDEN. TANDARTS HET HAKHOUT Adverteert ia dit Blad. 's Gravenhage, Anna van Saxenplein 3. Opgericht 1907. Onze Üifverkeopen zijn veor ons STEEDS eon «ROOT SUCCES. Waarom?? Omdat wij UITSLUITEND PRIMA GOEDEREN verkoopen tegen de LAAGSTE PRIJZEN. Coöperatief Spaarsysteem De BENENDE kwaliteit van de Wijden e*i Likeuren van de fa I A. L. G. WITTE f© Goes, zal U 'f genoegen doen smaken, een woord van lof van uw gasten te vernemen. Verkoop a contant Geen zichtzendingen. Middelburg, Wagenaarstraai E 112 in onzen KERST-Catalogus vindt U o.a. vermeld: 180 diverse Kerstliederen, uit alle eeuwen, mag op geen orgel of piano bij het a.s. Kerstfeest ontbreken. Diverse Kerstliederen uit de Chr. Zangbibl. 10 ets. per No. Muziek op noten en cijfers. Kerstcantaten. Verkrijgbaar bij lederen Boek- en Muziekhandel en bij de Uitgevers Nieuwe Houthandel. GANZEVGORT'S ORGELHANDEL Pfaf-, Vesta-, Veiocitas-, Winselmann-, Haid en Neu- en Elvira-machines. J. O. VAN DE VELDE Spreekuur te GOES eiken Dinsdag en Vrijdag van 9—5 uur bij dhr. ECKHARDT, Korte Kerkstraat 5. Groote Nieuwhout-Veiiing. Maandag 17 December 1923, verkoopen; Geestelijke afmaHind, SlapeloosheidjOnrusr, Zenuwachtigheid voor en tijdens examens. MS JNHAROT3 Te koop bij inschrijving te lang. Ten slotte muziek- 911 boek bespreking. De verzen van Geraert van Suyle- steijn in „Opwaartsche wegen" ver dienen zeker in dit tijdschrift een plaats. Over Marcelles Emants geeft r. Ham een kort, maar duidelijk ar tikel. Van „Mensehenhanden" van Wil- ma, geldt de reeds gemaakte opmer king: te lang voor een tijdschrift. A. Wapenaar toont in een interessante bijdrage aan, dat burgemeester de Viugt nog zoover vali de waarheid niet af was, toen hij zei, dat de Hol- landsche literatuur het „fantastische" miste. Ten slotte ruim 12 bladzijden boekbespreking. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De schoolkwestie te Grijpskerke. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het ingezonden stuk van het bestuur der Christelijke school te Grijpskerke, voorkomende in uw blad no. 61 van Maandag 10 December j.l., zij het mij veroorloofd, voor on derstaande regelen eenige plaatsruimte te vragen, waarvoor bij voorbaat mijin beleefden dank. Toen ik genoemd stuk gelezen had, begon ik haast medelijden te krijgen met genoemd schoolbestuur. De inhoud van dat stuk klinkt toch zóó onschuldig, dat men vraagt, wat beweegt de menschen toch, om af en toe over deze zaak in de bladen te schrijven. Dat deze zaak een geheel andere is, dan door het schoolbestuur wordt voorgesteld, moge het volgende leeren. Laten wij echter eens zakelijk, en naar waarheid, een en angler de revue pas- seeren. In begin Januari 1921 gewerd den raad dezer gemeente vanwege het schoolbe stuur een aanvraag, om de benoodigde gelden te mogen ontvangen voor het stichten van een nieuw schoolgebouw, met geraamd bedrag a f 67000. Op1 deze aanvrage nu werd door den raad destijds afwijzend beschikt, uit overweging, dat, gezien de daarop betrekking hebbende stukken reeds vóór Januari 1921 wa ren goedgekeurd door den toenmaligen districtsschoolopziener, dientengevolge niet art. 72 der L.O.kvet 1920 van toe passing was, maar art. 205 dier wet. Bij de algemeene beschouwingen toch, waar toe het onderzoek van het ontwerpi der L.O.-ffvet 1920 in de af deelingen der Tweede Kamer aanleiding heeft gegeven, werd o.m. gevraagd, wat verstaan moet worden in aanbouw, voorkomende in art. 198 thans art. 205 le lid der Wiet, waarop de Minister van Onderwijs ant woordde: Onder scholen in aanbouw, bedoeld in het le lid, zullen zijn te verstaan, scholen, waarvan de bouw kundige stukken vóór of op het in dat lid bedoelde tijdstip overeenkomstig de be palingen van art. 1 van het Kon. besluit van 25 Juni 1912 (Stbl. no. 193) aan het Rijlksschooltoezioht zijin ingediend. Welnu, onder deze bepaling viel .naar 's raads oordeel de school te Grijpskerke, vandaar de afwijlzende beschikking op ingediende aanvrage. Kon door deze beslissing nu het School' bestuur zijn nieuwe school niet bauwen? Wel ja. Het was bevoegd een school te bouwen volgens geraamde kasten a f 67000, om later in het genot te wor den gesteld van de bij art. 205 bedoelde rente, of kon, door indiening van een g e w ij z i g d bouwplan, maar dan goedgekeurd door den Inspecteur, en inge richt overeenkomstig het bouwbesluit van 3 Maart 1921 (Stbl. no. 95) .ander maal 's raads medewerking vragen, wel ke, wanneer d i t ware gebeurd, zeker lijk verleend was geworden. Hoewel zelfs deze raad daartoe gegeven, mocht zulks niet baten. Men zou nu eens zien wie of er recht had, men zou in beroep gaan bij Ged. Siaten, het zou gaan hard tegen hard, aldus de uitspraak van een der mannen, mede leiding aan deze zaak gevende. En het resultaat? Dat nimmer in hoo- ger beroep over deze zaak is beslist. Door omstandigheden daartoe geleid, is alsnog door den raad besloten gevraagde medewerking te verleenen, nadat het schoolbestuur toezegging had gedaan een ander bouwplan te zullen inzenden. Met. deze beslissing was genoemde zaak voor den raad afgedaan, en het woord aan B. en W. Na lange onderhandelingen met dit college, werd overeenstemming verkre gen, -een bedrag van f48.305 beschik baar te stellen, zoodat met den bouw 'kon worden aangevangen. Maar ziet wat gebeurt. Nadat overeen stemming was verkregen over bestek en teekening, beiden voor gezien geteekend door den Inspecteur, gaat het school bestuur buitenom genoemden Inspecteur en het college va,n R- en W., het be staande bestek met één artikel verlengen, welks inhoud bij B. en Wzeer bezwarend wordt igeacht, en dan ooik na protest van die zijde, door het schoolbestuur wordt ingetrokken. Eindelijk is men zoo ver genaderd, dat de aanbesteding van de school kan plaats vinden, en wat blijkt n u weer, terwijl de raming der kosten zoaals B. en W|. die zijtn overge legd, en enkel slaande op den schoolbouw, f42000 bedragen, dit op den dag der aanbesteding f34.780 bedraagt. Men hield er dus tweeërlei raming- op na. Wanneer men later hierop de aandacht vestigt, en vraagt naar de oor zaak daarvan, dan zegt de een, wel dit bedrag was de raming van onzen archi tect, d.w.z. wanneer het cijfer waarvoor men "de school wilde bauwen, boven deze f34.780 gekomen had, dan ware onze architect bereid geweestvoor dat cijfer zelf den bouw op zich te nemen. Neen, zegt een ander, geen waar, het is de werkelijke raming, berustende bij ons schoolbestuur. Vervolgens' is de tijd daar, dat de waarborgsom gestart moet worden. Maar alweer een kink in de kabel. Het schoolbestuur, eigenaar van een gedeelte grond, waarop de school zal gebouwd worden, wenscht de waarde van den grond gedeeltelijk te doen strekken ter voldoening van de waarborgsom. Geens zins een bezwaar. Maar wel een be Zwaar, dat nimmer een schatting van deze grond plaats had gevonden, zooals art. 74 2e lid der L.O.-wet voorschrijft. Wanneer dan ook hierop de aandacht wordt ge vestigd, verzekert men ten stelligste dat wel terdege bedoelde grond is geschat, legt men zelfs een akte van taxatie over (altijd een 'afschrift) en wel 4 maanden nadat de tijd daartoe is verstreken. Slot som is. dat later deze grond nog maar eens over wordt geschat, maar dan op de wijZe zooals bij de wet voorgeschreven. Gevolg van een en ander is, dat, al vorens het bedrag aan waarborgsom ge stort kan worden, men vanwege B. en W. n u eens nader zal gaan bepalen, wat de werkelijke sticlitingskosten zullen zijn. Men komt overeen dit bedrag nu te stel len op f43.683, en wordt dan ook naar d a t bedrag de waarborgsom gestort. Inmiddels met; den bouw begonnen, ver zocht het schoolbestuur, wegens afwij king bestek, waardoor meerdere uitgaven gedaan moeten worden, nog een bedrag van pl. m. f 350 te mogen ontvangen, waarvan f 225 wordt toegestaan, en daar door de stichtingskosten klimmen tot f 43.908. Meerdere aanvragen van gelijken aard, zijn, zooals mij verzekerd is, nim mer bij B. en W. ingekomen. Toen echter de school zoo goed als vol tooid was, werd vanwege het school bestuur een bedrag van f 2175 gevraagd voor inrichting speelplaats, onder opmer king dat de aanvrage daartoe krachtens art. 72 der L. O.-Wet 1920 bij den Ge meenteraad ingediend, begrepen was. Als men weet, dat in geen der overgelegde stukken ooit van een speelplaats gerept wordt, doet zulk een mededeeling vreemd aan. B. en W., van oordeel, dat deze zaak op zichzelf diende te worden beschouwd, ja eigenlijk bij den Raad thuis behoorde, toch het schoolbestuur zooveel mogelijk' van dienst willende zijn, stelde een be drag van f500 voor. Maar dit bedrag kon het schoolbestuur volgens zijn verklaring onmogelijk aan vaarden. Nogmaals een poging gewaagd, maar nu met pl. m. f 950, dus men was al f 1225 afgekomen, slaagde evenmin, daar B. en W. hun bedrag van f500 hand haafden. Gevolg in hooger beroep bij den Minister van Onderwijs, Diens beslissing in acht nemende, wordt wederzijds goed gevonden, het bedrag voor de speelplaats op f800 te bepalen, welk bedrag, in aan merking nemende, 's Ministers beslissing vanwege B. en W. zeer hoog genoemd mag worden. Weer een bewijs, dat B. en W. zeer inschikkelijk waren. Ten Slotte is men zoover genaderd, dat de rekening van dezen schoolbouw door het school bestuur aan B. en W. wordt overgelegd; en wat blijkt al weer, dat boven het toegezegde bedrag van f43.908 benevens f 800 voo r de speelplaats, totaal dus f44.708, men f1889 meer beeft uitge geven dan werkelijk is toegestaan. Lange onderhandelingen zijn hiervan het ge volg, waarbij het schoolbestuur een be drag van pl. m. f500 voor eigen rekening neemt, zijnde een bedrag aan uitgaven voor kasten met opgezette vogels, gelden speelplaats, opzicht, en meer. B. en W. van hun zijde zeggen nog pl. m. f900 toe, meer flm zoo mogelijk eenheid en' vrede tq. bevorderen, dan wel overtuigd of werkelijk deze uitgaaf gewettigd is. Met inbegrip speelplaats a f800, verkrijgt men f 1700, het bedrag vermeld in boven aan gehaald ingezonden stuk, dat een heele lijdensgeschiedenis heeft moeten door maken. Wie nu mocht meenen dat men hier mede tevreden was, vergist zich deerlijk. Wel erkende men van uit den boezem van het bestuur, dat het college van B. en W. altijd overeenkomstig de Wet had gehandeld, vroeg men zelfs beleefd ex cuus, ja, ten slotte kwam het hierop neer: het was al misverstand geweest. Inmiddels breekt 4 September 1923 aan, d-e dag van Wethoudersverkiezing, ook voor Grijpskerke en in bond met menschen', die men vroeger links liet liggen, maar bij wie men ter wille van deze zaak de drempel, naar men algemeen zegt, plat liep als het ware, ja, om de gunst bedelde, wist men beidé wethouders van hunne zetels te verdringen, om hen te deen vervangen door wethouders van de school, zooals dhr De Visser in de laatstgehouden raadsvergadering opmerkte. Men weet cok deze zaak weer wel goed te praten, doch feiten liegen niet, en waarheid blijft waarheid. 'Om nog even terug te komen op het ingezonden stuk, lees ik daar: „Het nieuwe college van B. en W. komt dus de eer toe aan de schoolkwestie een einde te hebben gemaakt na drie volle jaren van wrijving. Zou u dat waarlijk denken, broeders schoolbestuursleden? Ik niet. Ge daan onrecht is vooir f 500 niet af te koopen. Hierbij komt, dat het tenslotte niet gaat om het geld, maar om het recht. Die toegekende eer, op zijn zachtst uit gedrukt, is niet anders dan een klein beetje snoeverij. Neen, als men dan toch pluimpjes ronddeelt, dan komt 'tmij voor dat het Oude college van B. en W. deze heeft verdiend. Laten, wij slechts even de balans opmaken. Volgens het eerste plan werd aangevraagd plm. f 67.000, in elk geval de uitgaven niet meer zullende bedragen dan f46000, is een besparing van f 21.000. Is het niet om van te watertanden? Wlat verder de 'ópmerking betreft, dat men in de ge legenheid is geweest, op de laatst ge houden schoolvergadering inlichtingen te vragen over dezen bouw, en men ouder overlegging van bescheiden men bereid was, deze te beantwoorden, wil ik niet tegenspreken. Maar hoe gaat bet- met zulke zaken. Men mag wel inlichtingen vragen, zeer zeker, altijd, als men maar aan den buitenkant blijft, men is dan zelfs zeer vriendelijk, maar niet zoodra komt men op de zaak als zaak, of het is mis, men wordt netjes het zwijgen opge legd. Voorbeelden te over. Als men. de menschen op de schoolvergadering- tracht wijs te maken, zoo-als is gebeurd, dat het Rijk de kosten van schoolbouw draagt, en do gemeente het maar tijdelijk moet voorschieten, -dan neem ik die menschen het niet kwalijk, als zij dat gelooven, als niet bekend met de Wet, maar wel die genen, die zulke dingen verkondigen. Men kan dan wel inlichtingen vragen, maar jawel. Waar het schoolbestuur door a 1 deze omstandigheden, reeds meer dan f500 uit eigen middelen zal hebben bij te dragen, ook destijds de vergoeding krachtens art. 101 der L. O.-wet 1920. in hooger beroep, in zijn nadeel is vast gesteld, en daardoor ook nog een be drag van ruim f400 uit eigen mid delen moest derven, totaal een kleine f 1000, zou men toch denken daar uit een en ander wel te zullen leeren/ Of dit ook op de laatst gehouden school vergadering is medegedeeld geworden, be twijfel ik, ik heb het tenminste niet ge hoord. Ziehier de ware toedracht der zaak. Afgedacht voorts of het geacht College van Ged. Staten de door den raad vast gestelde wijziging begroo-ting 1923, tegen welker uitgaven dhr De Visser in beroep is gekomen, al of niet zal goedkeuren, ver andert aan de zaak als zaak niets. Droe vig; ja zeer droevig is het, dat menschen die met mij den Christus Gods belijden, door zulk een handelwijze van elkander verwijderd worden. Eerst wanneer schuld bekend wordt, men behoeft nog geen boetekleed aan te trekken, het trotsche - eigen ik wordt af gelegd, men glkande-r gaat waardeeren en vertrouwen, eerst dan kan gezegd worden, -dat de schoolkwestie te Grijps kerke is opgelost, Ja, dan mag ook op zegen worden gerekend. Grijpskerke, Dec. 1923. N. Wist u dat tegenwoordig per jaar in de Ver- eenigde Staten ongeveer 160.000 echt scheidingen worden uitgesproken; dat er 322 variëteiten van tarwe be staan, die 'botanisch van elkaar verschil len; dat de huid van de handpalm 76 maal zoo dik als die van het ooglid is; dat, terwijl in Engeland van 1901 tot 1920 5.716.418 huwelijken gesloten wer den, in datzelfde tijdsverloop! er slechts 1.198.000 huizen werden gebouwd; dat Fransch de taal der diplomaten, Italiaansch de taal der verliefden, Duitsch de taal der wijsgeeren, Engelsch de taal der kooplieden, Latijn de taal der kerk en Grieksch de taal der geleerden is dat volgens Edison over twintig jaar het boek bij' het onderwijis vervangen zal zijn door de film; dat in Engeland reeds in ongeveer 2000 scholen, waaronder middelbare en hoogere, bij het onderwij's gebruik ge maakt wordt van de gramofoon; dat absoluut gezonde langen, volgens een bekend Fransch medicus, tot de hooge uitzonderingen behooren; dat het hart van een normaal mensch 92.160 keer per dag slaat? DE DUIF" EK met stortingen vanaf f 3.gier maand. Ingeschreven voor 28 flflillioen Gulden. Spaarkas 1923 sluit 31 December a s. Wie dus voor dien datum toetreedt, verkort zijn contract van 15 op 14 jaren. Vraagt inlichtingen voor agentschap en gratis brochure aan het Bijkantoor te Slirecteur s C. C- HiANTZ Oieserstraai 1116 ZntsSIe heeft steeds een i?I Cl eenwoMdlese en |U3tes ensdeilcrt gr«t®4e voorraad is» eiken en saofen ka «tem RUILEN REPAREEREM VERHUREN Vloer-, Zolder Dak-, Schot- en Kraaldelen, Schroten, Latten, Ten gels en Ribhout, 1000 Vlotdelen, 25000 Nieuwe Tu! du Nord Pannen, i 60 gl. 1000 M. Gegalvaniseerde Pijpen met draad, Sok, Bochten enz. en Afbraak, als Ramen, Deuren, zware Balken, Platen, enz. Zaterdags tot 3 -uur geopend. Paardenmarkt, Vlissingen. dat het beste adres voor repara- tiën aan Naaimachines is bij Reparatiën aanen naalden en onderdeelen voor alle merken Machines Vertegenwoordiger der Alle machines zijn voor- en terug- waarts werkend, met 5 jaar ga rantie, in prijzen vanaf DE WILDE HEIJBOER, Deurw., zullen op des namiddags 1 uur, op het plein van den heer M. Verbeem te Goes (Voorsiad), ten verzoeke van de Nieuwe Goesche Houthandel, Partij Afbraak, zeer groote partjj Nieuwe Houtwaren en partij grenen Spoorbiels en 50 koopen Bielsbrandhout. Gebruik de zenuwslillen de en zenuwsterkende Zenuw-lableHeri üch i i in het oude Bosch. Biljetten vóór 18 December bij C. D. VEREEKE Kapelle. Vraag voora! d.G QC.hte voorzien van de naam ^*'sS HARDT.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 6