No 66 Buitenland, NIEIJWJAARS'ADViERTENTIËN. ÜI! tie PfOVMGk SIGAREN. Zaterdag 15 December 1923 Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw 38e Jaargassg VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. dit nursimer bestaat isit twee bladeü "ÜRSTE BLAD, We herinneren er aan, dat Nieuwjaars- advertentiën bij vooruitbetaling moeten worden voldaan (voor advertentiën ter grootte van 5 regels fl.elke regel meer f0.20; voor namen onder den Alge- meenen Nieuwjaarswensch f0.20). Adver tentiën, waarvoor het bedrag niet vooruit per postwissel of in postzegels wordt betaald, kunnen niet worden geplaatst. DE ADMINISTRATIE. Harteloos, De hoofdredacteur van Timotheus wijst in zijn blad in de rubriek' „In drukken" op het droeve feit, dat Poincaré iederen Zondag redevoerin gen houdt, en daarmee Gods Dag versmaadt, en zijn haat tegen Duitsch- land lucht en het evangelie der ver gelding predikt. En dan vervolgt hij Hoe ver men in zulk een gezind heid gaan kan, blijkt uit het vol gende. Mevrouw de Weduwe Morieau te Burèy in het Fransche departement Seinê et Maxne, had één kind: een zoon. Deze moest in 1914 mee in den strijd' en sneuvelde. Nu moest onlangs ook het stadje Burey zijn oorlogsgedenkteeken hebben. Groo.tsch en trotsch, voorzoover de middelen dit veroorloofden. En dit gedenktee- ken zou geplaatst worden vlak voor het huis, waar de moeder woon de, wier eenige zoon, tevens eenig kind', in den oorlog was gesneuveld! De moeder vond dit vreeselijk'. Ze verzocht, ze bad, ze smeekte aan de Overheden, om het gedenkteeken een andere plaats te geven. Zij zou het immers niet kunnen verdragen, altijd er tegen aan te kijken. Ma,ar het mocht niet baten; het gedenkteeken werd' opgericht op de daarvoor be stemde plaats. Toen geschiedde iets roerends. W;at eenigszins herinnert aan de liefde van een Rizpai, die opkwam voor de lijken harer zonen. De moeder stond des nachts op, en brak' dan af, wat de werklieden over dag opbouwden. Dit deed ze twee nachten, vele nachten. Dreigementen, bekeuringen, vervolgingen niets hielp. De moedér brak af. Totdat ze gegrepen werd en achter slot en grendel gezet. Want anders kon het oorlogsgedenkteeken er niet komen. En terwijl de moeder nu in den ker ker zucht, nog treurende over haar jongen, wordt straks op den dag des Heeren in Burey het gedenkteeken onthuld, maarnatuurlijk niet ge sproken over gebroken harten en ver woest geluk vlak in de nabijheid van het gedenkteeken! De daad van Mevrouw de weduwe Morieau is niet te verdedigen, al is ze te begrijpen. Maar zou hier de daad van de Overheid te billijken zijn? Is niet de Overheid een diena res (diakones), geroepen om te die nen, om niet de gevoelens te kwet sen onder de leus van recht, maar integendeel, om zoo eenigszins mo gelijk alles te mijden wat kan wonden De koning Van Denemarken heeft een anoniem en brief ontvangen, waarin, een Duitscher Verbolgen over de toewijzing van Sleeswijksche ge bieden aan Denemarken, dreigt, 'sfeo- nings residentie in brand te steken. Er zijn veiligheidsmaatregelen getrof fen. Zijn uw handen en lippen. pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzach tende en snel genezende Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en dro gisten. ■'■AMV.tHzvr.'CiNK Rheumatiek en spierpijn. Spoedige verlichting van de pijnen en weldra genezing door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Korte berichten. Voor de tweede maal binnen drie jaar heeft Schotland krachtens zijn bij zonder recht van plaatselijke keuze te gen geheelonthouding zijn stem uitge bracht en zich voor het behoud van re delijke faciliteiten tot verkrijging van drank verklaard. Er is geen nieuw gebied droog gemaakt. Edinburg en Glasgow hebben zich nadrukkelijk verklaard voor „geen verandering". De eerste slag tusschen de Me- xicaansche troepen en de rebellen is in een overwinning der regeerings- troepen geëindigd. Bij de stad Mexico Wordt een voorpostengevecht tusschen federalisten en opstandelingen gele verd. Amerikaansohe burgers verla ten Vera Cruz uit vrees voor plun dering. De Postcheque en Girodienst. De Rott. schrijft: Eenige dagen geleden meldden wij liet plotseling terugzenden van gehuwde amb tenaren, die tijdelijk bij den Dienst in den Haag gedetacheerd waren. Wij', we zen er op', dat deze terugzending naar hun standplaats gepaard ging met de aan stelling van vele nieuwe ambtenaren en dat uit alles bleek, dat herstel nog verre is. Nu deed weer het gerucht de ronde, dat de Dienst met 1. Jan. a.s. hero,pend zou worden. Wij kunnen echter verze keren dat hiervan geen spirake is of wezen kan. Men zit nog midden in de controle. Het lijkt er nog niet op', dat alle knoo pten ontward kunnen worden. Tamelijk onbegrijpelijk is, dat de nieuwe ambte naren blijkbaar geen eerste klas krachten behoeven te zij'n; er worden immers sala rissen betaald van circa f 25 pér week. Sollicitanten met salarissen van f40 péï week, komen niet in aanmerking. Dat er zich overigens nog! a.1 eens ver schil van opiinie openbaart, bleek notg deze week, toen een drietal chefs op staanden voet, na een' kort onderhoud met den waarnemenden directeur, geheel onverwacht naar de oude standplaats terugkeerde. Wat de teruggave van gtepjaatste gelden betreft, dit schijnt den laatsten tijd ge makkelijker te gaan dan in. 't begin. Toen moest, wie geld terug vroeg' en g;een borgen wenschte te stellen, b.v. eigen- domsbewijls van vaste goederen ten post- kantore deponeeren, waarvan men zei af schrift te zullen nemen. Diat wordt thans niet meer gevergd. Echter valt het op; dat de rekeninghouder thans weer moet verklaren, dat hij zich bij1 de bepaling van zijn saldo onvoorwaardelijk aan de u its pi raak van den di recteur zal onder werp: en. Veel weten is veel vergevenmaar men staat toch eigenlijk wel versteld van de ambtenaarlijke autocratie om eenerzijlds te- verklaren: de boekhouding ligt hope loos in de war, doch gij schnldèischer, moet onvoorwaardelijk, zonder hooger beroep,, accooird gaan met het cijfer, dat wij uit den chaos opvisschen. Nedcrlandsche Spoorwegen. Naar wij vernemen, zijta. door de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen de vertegenwoordigers der 5 g'raote pierso- neel-organisaties tot een spoedvergadering bijeengeroepen tegen vandaag. Dp te houden besprekingen houden verband met door de directie in te voeren bezuini gingen. Distributie-naweeën. In de Donderdagavond gehouden spioed- eischende vergadering van den Gemeente raad van Veendam deelde de voorzitter mede, dat bij de controle van de distribu tie-boekhouding een bedrag van f 65.000 niet verantwoord kan warden door den leider van dat bedrijf, den heer J. Ofc- kerse. Deze werischt hieromtrent oak de gevraagde inlichtingen niet te geven. Zon der hoofdelijke stemming werd 'beslaten een rechtsvordering, tegen O, in te stel len en beslag te doen leggen op, banksaldi van hem. W ij n k o o p1 i s erg o n g eh o o r z a a m. Als het juist is, wat Het Volk mede deelt dan is Wijinkoop erg stout ge weest. Die meesters iu Moskou hadden hem strengelijlk bevolen elke week een paar kolom in de Tribune apen te hou den om zichzelf te laten uitschelden door zijn kameraden-appositionisten. Nn is Sneevliet als stadhouder van de Moskousche bazen naar ons land ge stuurd om toezicht te houden op de ge dragingen van Wijinkoop en Ravesteijh. Ook heeft hij de oppositie in een gedenk waardige vergadering verzameld, waarbij zoo'n merkwaardigen slapenden spion werd gevonden. Die vergadering van de oppositie heeft Wijhkoop evenwel ,.erg boos gemaakt en nu zijp Maandag de oppositie-kolommen in de Tribune niet verschenen. Zoo maar Openlijk heeft hijf tegen zijn meesters gezegdIk vertik het David, David, wat moet dat worden? Een opleving? Iemand die als „insider" wordt aange duid, deelt in „Het Volk" mede: „Zes weken vóór de uitsluiting plaats vond was de toestand in do textiel industrie nog een zoodanige, dat het voor den fabrikant voordeeliger was te stoppen dan te draaien en het besluit van de Fabi'ikanten-Vereeniging om tot de uitsluiting, die wij thans zien, over te gaan moét in dien tijd genomen zijn. Sedert een drietal weken is er echter een plotselingen ommekeer in de textiel-in- dustrie .gekomen: de prijs voor ruwe katoen is snel gestegen,' de katoenoogst in Amerika is kleiner dan 'ooit te voiren, de groote markten als China en Engelsch- Indië, die alle sedert langen tijd een wach tende houding hadden aangenomen, zijn plotseling wakker geschud, kortom er is in de textiel-industrie over de geheele wereld een plotselinge opleving gekomen als niemand had durven en kunnen ver wachten." A11 e r 1 e i. Tengevolge van onvoorziene bezwaren is de beslissing omtrent het doorgaan van den vliegtocht NederlandIndië voorloopig uitgesteld tot het voorjaar. De oud-minister van landbouw de heer Van IJsselsteij'n, vertrok gisteren met een boot van de Union Castle uit Engeland voor eenige maanden naar "Zuid-Afrika, in verband «iet particuliere aangelegen heden. Be Koningin heeft gisterochtend ten paleize in conferentie ontvangen mr J. Schokking, voorzitter van de Chr.-Hist. fractie in de TWeede Kamer. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, voorzitter van den Raad van ministers, heeft aan den voorzitten; der Tweede Kamer een schrijven gericht inzake het ontslag van gehuwde ambte naressen. De uitvoering van het besluit zal dooi' jle regeering worden opgeschort tot na ontvangst van het advies der Cen trale Commissie voor G. O. „Paatje" l^eeuwe, korporaal-ti tulair, die meer dan veertig jaren „fcellner" was in d'e cantine Van het Kamper-instructie-hataljon, is op 77- leeftijd. te Kampen overleden... .ij ~\vas geboren te Zierik'zee. Vergunningen en verlof in Zeeland. Gedurende het tijdvak 1 Juni 1922 tot 31 Mei 1923 werden in onze provincie 24 vergunningen verleend vooi ongesplitsten verkoop van sterken drank zoowel voor tappen als voor slijten ver leend, verder 4 alleen voor tappen en één alleen voor slijten. Er werden 4 ver gunningen op een andere localiteit en 5 op een ander persoon overgeschreven. Ingetrokken werden 20 vergunningen, me detellende voor het maximum en 3 loge mentvergunningen, en vervallen zijn er resp. 22 en 1. Op 31 Mei waren in Zeeland 693 ver gunningen voor ongesplitsten verkoop, 73 alleen voor tappen, 35 alleen voor slij ten, 9 societeitsvergunningen, 187 loge mentsvergunningen, en 6 voor slijten van 2 tot 10 liter. Totaal dus 1003 vergun ningen, waarvan 364 verleend vóór 1 Mei 1904. Het bedrag van het betaalde ver gunningsrecht bedroeg f 27.200,25. Er werden 91 verloven verleend, 120 werden ingetrokken of verviplen, het aan tal bedroeg op 31 Mei 1130. Het grootst aantal vergunningen en ver loven is in de gemeenten, in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, namelijk resp. 296 en 640. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaande ren zijn 178 vergunningen en 157 ver loven. Op Zuid-Beveland zijn 152 vergunnin gen en 60 verloven, op Noord-Beveland resp. 27 en 3. Voor het eiland Tholen bedraagt het aantal vergunningen 58 en dat cfêr verloven 7. Voor St. Philipsland zijn de cijfers resp. 6 en 6,. Voor Walche ren waren er 194 vergunningen en 147 verloven. Ten slotte telt Schouwen en Duiveland 84 vergunningen en 33 ver loven. Bij de belastingen, enz. met 21 Dec- a.s. verplaatst de kommies 2e klasse A. Bruijsschaart van Sas van "Gent naar Vlaardingen. En met 1 Jan. de hoofd kommies J. van Honk van Sas van Gent naar Eibergen. Bij Kon. besluit is met 1 Jan. a.s. benoemd tot ontvanger der di recte belastingen en accijnzen te Mid delburg (buitengemeenten) de heer F> P, Tismeer. Bij K. B. is toegelaten als ver eeniging uitsluitend ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders werkzaam, de vereeniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders Wederzijdsch Belang, te Middelburg, kring de gemeenten Middelburg, Vlissingen enz. (geheel Walcheren uitgezonderd Domburg). Middelburg. Indien de raad het voor stel van (len heer mr v. d. Beke Callen- fels in zake voorziening van plaatsen in besturen, waarvoor Raadsleden als zoo danig zitting hebben aanneemt, dan stellen' Burg. en Weth. voor, de reglementen van het burgerlijk armbestuur en van het be stuur der godshuizen zoo te wijzigen, dat de aftreding van een bestuurslid, tevens raadslid, samenvalt met zijn periodieke aftreding als raadslid. Gisterenmiddag werd de politie ge waarschuwd, dat er op de Stationsstraat een vechtpartij plaats had. Bij de komst der agenten bleek, dat een oude bekende B. G. daar in dronken en opgewonden toestand verkeerde. De man werd naar het politiebureau overgebracht, waarbij hij zicli tegen 6 politiemannen hevig ver zette. Donderdag herdacht de heer Mr P. Dieleman alhier den dag waarop hij vóór 25 jaar promoveerde tot meester in de rechten. Velen maakten van deze gelegen heid gebruik om van hun waardeering voor het werk van den jubilaris blijk te geven. O. a. maakten hun opwachting de putaties van: het bestuur der Z. L. M., namens welke maatschappij de heer W. Kakebeeke 't woord voerde; den Zeeuw- schen Polder en Waterschapsbond, woord voerder de heer P. Dumon Tak; het be stuur van de Chr. Kweekschool, verte genwoordigd door den heer G. v. d. Putte en den directeur, den heer C. Weeda; het bestuur van He vereeniging voor Han delsonderwijs, namens hetwelk de heer M. G. Boasson de verdiensten van den jubilaris schetste; den kunstkring „Het Zuiden", namens welke de heer C. A. van Woelderen sprak. Verder nog de heer, J. Huizinga namens de Zeeuwsch-Vlaam- sche Waterleiding en de heer S. Caljouw, directeur van de Middenstands-Crediet- bank. Vroegere en tegenwoordige medewer kers van den lieer Dieleman hadden zich doen vertegenwoordigen door den heer mr P. W. Kamphuisen, die namens ben een Fransch Standaardwerk aanbood. Ook het kantoorpersoneel vergat zijn patroon niet, terwijl een groot aantal bloemstuk- kien, brieven, kaartjes en telegrammen evenveel bewijzen waren van de waardee- fing van den arbeid van den jubilaris. (M. C.). In de Raadsvergadering van Woens dag a.s. te 10 uur, voort te zetten on* 2 uur en 8 uur, alsook volgende dagen te 10 uur, worden behandeld onderstaande zaken 1. Notulen; 2. Stukken; 3. Eervol ont slag onderwijzeres school A; 47. Be noeming hoofd openb. lagere school B; 3 leden Burg. Armbestuur; 2 leden be stuur der Godshuizen; lid commissie be heer en toezicht gemeentelijk spörtter- reiq; 8. Reorganisatie openbaar vervolg onderwijs; 9. Beschikbaarstelling gelden voor verandering van inrichting bijzon dere school Gravenstraat; 10. Afwijzende beschikking in zake verzoek tot vrijstel ling der keuring van huisslachtingen; 11. Praeadvies op verzoek tot aftrek vak- vereenigingscontributiën bij berekening gem. inkomstenbelasting. 12. Afwijzende beschikking op verzoek tot verlaging huur electriciteitsmeters; 13. Verhuring water- Vlakte aan de N. V. Houthandel voorh. G. Alberts Lz. en Co.; 14 en 15. Voorstel Mr van der Beke Callenfels in zake voor ziening van plaatsen in besturen, waar voor Raadsleden als zoodanig zitting heb ben, en eventueel wijziging der Verorde ning op het Burg. Armbestuur en der Verordening op de inrichting en het be stuur der Godsbuizen; 1619. Bezwaar schriften tegen schoolgeld-aanslagen 1921- 1922, 1922-'23; schoolgeld-aanslag ver volgonderwijs 1922-'23, en aanslag gem. ink.-bel. 1920-'21; 20. Primitief kohier van schoolgelden voor het Gymnasium, cursus 1923-'24; 21. Gemeentebegrooting '24 c. a. Cvezand. Zoowel hier als te Driewegen heeft zich een comité gevormd tot inza meling van gelden voor het Roode Kruis ter leniging van den nood in Duitsch- life M RITMEESTER 8 c. PETITOS 8 c REGALIA 10 c PENDANT 12c fabrikanfe "ZCIS?5 v.SCHUPPËN SIGARCNfABRICKt* VECNCNDAAL land. De inzameling zal langs de huizen door eenige dames plaats hebben. Colijnsplaat. In de Vrijdag gehouden voltallige raadszitting werd herbenoemd tot lid van het burg[. armbestuur de heer P. v. d. Weel© en tot lid van de commissie van toezicht dpi het Lager On derwijs de heer 'M. J. Contant. Bij! de behandeling van het verzoek van het gemeentebestuur' van Kortgene, o-m gedu rende 30 jaren f 250 bijl te dragen in de kosten van een te Kortgene te stichten U.L.O.-school deelt de voorz. mede, dat B. en W. voorstellen het verzoek in te willigen, omdat zij! van meening zijh dat die school ap> Noord-Beveland in een behoefte zou voorzien, de gevraagde sub sidie uit financieel oogpunt geen dver- Wegeifd bezwaar kan opleveren, temeer daar op een deel der leerlingen die uit deze gemeente de school zullen be doeken de kosten warden uitgespaard die anders zouden verschuldigd zijn aan het Rijk, indien deze leerlingen de eerste 3 jaren een H. B. S. bezoeken; boven dien is er nog het moreele voordeel, dat de leerlingen 3 jaar langer onder het ouderlijk toezicht blijven. De heer Flipse begroet met sympathie de pogingen van het gemeentebestuur van Kortgene tot stichting «ener U. L, O.school, doph' meent er op te moeten wijizen dat de kostenbesparing op leerlingen die de H. B. S. moeten bezoeken niet groot kan zijn, .daar volgens verkregen inlichtingen een gewone U. L. O.-school de leerlingen 'klaar maakt voor examen 3e klasse H. B. S. en dat examen voor menig leerling wel eens een groot struikelblok kan wezen. Toch is, al schakelt men de leer lingen voor de H. Bi. S. groiotendeels uit, ook dan nog in vele andere opzichten de U.L.O.-school gewenscht en daar de oprichting eener Chr. U. L. O.-school te Kortgene z.i. geen kans heeft, zou spr. in beginsel aan het voorstel van B. en W. zijh stem willen verleenen, doch zou de definitieve beslissing willen aan houden tot nader de voorwaarden bekend zijn aan het verleenen der subsidie ver bonden. Die heer Petappel is van oor deel dat er nog veel factoren zijh die nadere opheldering eischen, alvorens zich te verbinden tot het geven van de ge vraagde subsidie. Die wethouders Dees en Ridder geven nog eenige inlichtingen mede op grond waarvan zij! van oordeel zijn dat de subsidie zonder bezwaar kan worden verleend. Na nog enkele opmer kingen van de heeren Verburg en Haring- man inzake schoolgeldregeling en duin- der subsidie indien de school niet cp:- gaat na verloop1 van enkele jaren, wijlzigen B. en W. hun voorstel zoodanig, in be ginsel te besluiten ten hóógste f250 sub sidie per jaar te verleenen gedurende 30 jaren en de eindbeslissing aan te houden tot de contractueel door het ge meentebestuur van Kortgene te stellen voorwaarden bekend zjrjh. Dit voorstel wordt met algem. stemmen aangenomen. Tot havenmeester werd uit een 10-tal sollicitanten, na 2 vrije stemmingen, bij herstemming tusschen de heeren tusschen de heeren C. Schrier en J. van Gilst, laatstgenoemde benoemd met 4 van de 7 stemmen. Vervolgens stellen B. en Wi. voor, om aan den .gemeenteveldwachter, die een der sollicitanten was voor haven meester, voor het bezit pclitie-diploma met aanteekening f 100- benevens f 50 kinder toeslag] per jaar te verleenen. Die heer Verbimg meent, dat men met het verleenen van kindertoeslag voorzichtig moet zijn, daar daarvoor meerdere gemeenteambte naren in aanmerking zouden kunnen ko men, waarmede de overige raadsleden in stemmen. B. en W,. wijzigen daarop hun voorstel en voor het bezit van bedoeld diploma, de, jaarwede met f 150 te ver- hocgen. Die heer Flipse zou het eerste voorstel willen splitsen, omdat hij alleen aan die f 100 verhooging voor het di ploma zijn stem kan geven. Dit voorstel wordt verworpen en het gewijzigde voor stel van B, en W; aangenomen met 5 st. voor, 1 teg'en en 1 blanco. Tenslotte ver strekken B, en Wl. nog- eenige inlichtingen omtrent een drietal geplaatste electrici teitsmeters, waarop aan B. en Wl wordt opdracht verleend verdere voorbereidin gen te treffen tot het op uitgebreiden schaal plaatsen van deze meters.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1