i Kerknieuws. ünderwis. Allerlei. Ingezonden Stukken. it de Pers. Leestafel. Land- en Tuinbouw. Posterijen ea Telegrafie. 9 Vastgesteld op f 305 in totaal. Als be stuursleden werden herkozen de heeren L. Wattel en A. J. de Weerd, terwijl als afgevaardigde en zijn plaatsvervanger naar de in 1924 te houden Provinciale vergadering werden benoemd resp. de heeren L. Wattel en J. K. Mesu. Het le dental bedraagt thans 165. Naar aanlei ding van een verzoek van een der leden zal het bestuur in overweging nemen om middelen aan te wenden ten einde het bezoek der algemeene vergadering grooter te doen zijn door het houden b.v. van; een lezing over een onderwerp, betrek king hebbende op het doel dezer ver- ■eeniging. Sas van Gent. De gemeenteraad alhier heeft in de Dinsdag gehouden vergade ring aangenomen een voorstel van B. en W. om een beslissing inzake de aan sluiting bij de waterleiding voor Z.-Vlaan deren uit te stellen tot betere tijden. (M. C.) Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Lemelerveld (Evangelisa tie) door P. Wisser, cand. t'e Enkhuizen. Geref. Kerken. Bedankt voor Oldekerk door W. S. de "Vries, cand. te Tzum; voor Beetgum door J. G. Fernhout te Sint Pancras; voor Lutjegast door O. Boersma te Kou- dum. Chr. Ger. Kerk. Tweetal te 'Bunschoten S. v. d. Mo len te Zierikzee en J. H. de Vries te Rijnsburg. Kloetinge. Herkozen als kerkvoogden •der Ned. Herv. Kerk de heeren G. Ha- rinck en Joz. van Liere. Baarland. In de plaats van den heer G. Steketee werd tot kerkvoogd der Ned. I Herv. kerk benoemd de heer P. Leijs, tot heden notabel. De heer .1. den Herder werd als diaken herkozen. Aan deze ker- keraarlsverkiezing werd dqor 9 vrouwe lijke lidmaten deelgenomen. Van de 120 stemgerechtigden bleven er 90 thuis. St. Maartensdijk. Herbenoemd tot kerk voogden der Ned. Herv. Gem. de heeren G. C. de Wilde en C. v. d. Hoek Mach.zn. Domburg. Tot ouderlingen bij de Ned. Herv. Kerk zijn met 1 Jan. a.s. herkozen J. P. Almekinders en W. Kesteloo; tot diakenen C. Louwerse en J. Provoost Az. „Bij de gratie der onkunde". Wat zei de vrijzinnige predikant Deet- man ook \Veer? „De orthodoxie bestaat alleen bij de gratie der onkunde"! Maar lees dan het onderstaande: Een rechtzinnig predikant mocht on langs voor een vrijzinnige gemeente op treden en deelt daarvan in de „Zondags bode voor Noord-Holland" het volgende mee: „Gezongen werd niet uit de gewone Psalmen en Gezangen, maar uit de liede ren van den Protestantenbond, die meestal in Remonstrantsche en Doopsgezinde Kerken, gebruikt worden. Daarbij verna men wij, dat de liederen over God eigen lijk nooit ten geboore werden gebracht, daar de voorganger daarover zoo'n geheel ander inzicht had! Na afloop werd door een der leden van .den Kerkeraad verklaard, dat hij van al wat daar gepredikt was, niets geloofde, maar dat hij ook in het gehèèl niets ge loofde. Op onze vraag, waarom hij dan! toch zitting had in den Kerkeraad, was' het antwoord, omdat daar in de kerk alleen gesproken werd over de maatschap pij, en wat je ziet in de wereld! Het gevolgde gesprek kunnen wij na tuurlijk niet weergeven, en wij willen dat ook niet; maar het maakte ons weer eens klaar, klaarder dan te voren, wat het diep ingrijpende verschil is van zulke vrijzinnigheid en het rechtzinnig gelooft" De rechtzinnige predikant vraagt, wat eigenlijk de Kerk in bedoelde plaats is. 1 Het woord „Kerk" beteekent „des Hee- ren". Maar hij begrijpt niet wat er in die moderne gemeente nu nog „des Heeren" genoemd kan worden. Als we de uitdruk king „modern heidendom" gebruiken en dan gelijktijdig naar de vrijzinnige gemeen ten in Noord-Holland kijken, wordt men boos op ons. Maar wie kan ons duidelijk maken, dat in zoo'n Kerk iets hoogers geboden wordt dan indertijd op den Areopagus van Athene? Bevorderd tot arts aan de uni versiteit te Amsterdam de heer C. Manse, geboren te Vlissingen; en voor het examen apothekers-assistent mei. F. van Twist, te Den Helder. Ill 11 elukken. T e Tilburg is een wielrijder, die voor een wagen moest uit wijken, door een zeer onvoorzichtig1 rij dende auto aangereden en ter zijde van den weg gesmakt. Die auto reed door ot' «r niets gebeurd was, maar kwam even later in botsing met een tramlocomotief, waardoor hij wel moest stoppen. De be stuurder, een student in de rechten uit 's Hertogenbosch werd gearresteerd. De «rnstig gewonde wielrijder gehuwd en vader van 5 kinderen werd naar het aiekeuhuis vervoerd. De bijna 60-jarige schilder H. te Laag-Soeren, had het onge luk hij het schilderen van een hotel op het dak uit te glijden en naar beneden te storten met het ongelukkig gevolg, dat hij op den grindweg terecht kwam en dood werd opgenomen, De 18-jarige v. d. K. te Suawoude is verdronken. Te 's Gravenhage heeft gisteren een tram wagen een postkar aangereden, welke vyerd bestuurd door den 54-jarigen N. Deze viel van den hok en moest met inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis worden gebracht. Mevr. de W,., die dezer dagen onder de stoomtram te Lent geraakte en daarbij ernstig werd gewond, is te Nij megen overleden. Te Kampen is de landbouwer de G. uit Wiinsum, die op een fiets zat, aangereden door een mo torrijder, doordat een hooiwagen den weg voor het grootste deel versperde. Die man sloeg tegen den grond en is zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. D'e motorrijder is doorgereden. Gistermor gen is tusschen Leiden en Dien Haag de 25-jarige H., die zich, op zijn fiets ge zeten, vasthield aan een autobus, door een van den tegenovergestelden kant ko menden vrachtauto overreden. In hoogst bed enkelij ken toestand is hij naar het zie kenhuis te Leiden overgebracht. - Te Goor is de 65-jarige arbeider S. door een trein gegrepen en gedood. S. is het slachtoffer van onvoorzichtigheid gewor den., Niettegenstaande de spoorboomen reeds «enigen tijd neergelaten waren, licht te hij deze op en wilde tusschen 2 goe derenwagens door zijn weg vervolgen. Juist toen hij op de rails achter de goe derentrein stapte, werd hij door de lo comotief van den in volle vaart uit Del- den komenden passagierstrein gegrepen en tientallen meters weggeslingerd. Nie mand van het treinpersoneel had iets van het ongeluk gemerkt. Ongeveer tien mi nuten nadat de trein gepasseerd was, vond men beneden aan den dijk het lijk van den werkman. he ramp b 'ij' He kend»rp. Te Oudewater zijn gisteren onder bijzonder groote belangstelling zes der slachtoffers van de droeve ramp bij Helcendorp oip de R.K. begraafplaats ter aarde besteld. Het meisje A. de Gooy werd te Haastrecht begraven. Reeds vroeg stroomde uit de omliggende dorpen het volk naar het oude Hollandsche stedeke, waar onder het beieren der 'klokken de lijkkoetsen arri veerden. Langs den weg, welke de koet sen volgden, stond een dichte haag man nen, vrouwen en kinderen en menige traan werd weggepinkt. Toen het orgel weemoedige accoorden inzette was de R.K. kerk proipvol. Na de wijding werden de kisten ten grave ge dragen in 'n langen, droeven stoet, waar in familie en kennissen volgden. Die kis ten werden te zamen in één groeve aan de aarde toevertrouwd, waarbij1 zich hart roerende tafereelen afspeelden. Groenen dijk, pas een jaar gehuwd, moest door de paters worden weggeleid. Het was den zwaar getroffen man te aangrijpend. Er werd niet gesproken. Te Haastrecht, waar slechts één der slachtoffers werd begraven, was het niet zoo druk. Velen waren naar Oudewater getrokken. Er hadden dezelfde ceremoniën plaats. („Tel.") Geheimzinnige moord te Antwerpen. Dinsdagmiddag in het be volkte Poodsche gedeelte van de Kievit straat te Antwerpen, is een moord op eën jongen .Pool ontdekt, welke in den morgen moet zijn gepleegd en oip geheim zinnige wijze is geschied. Twee Polen hebben in een achterkamer van een her berg in deze straat een werkplaats van uurwerkreparatie. Gistermorgen was de baas der twee horlogemakers reeds twee maal wezen kijken, of zijn bedienden met de horloges en uurwerken (welke 's avonds altijd uit voorzichtigheid werden meege nomen) nog niet aanwezig was. Doch de werkplaats bleef gesloten. In den namid dag teruggekeerd, vond hij wederom de winkel dicht." De Pool stelde toen een onderzoek in en vond zijn bediende dood en met bebloed gelaat op den vloer der werkplaats liggen. Spoedig waren dokter en justitie aanwezig. Geconstateerd werd, dat met een houten hamer de hersenpan van den jongen man was ingeslagen. Eiiefstal schijnt de drijfveer tot deze mis daad te zijn geweest, daar voor ongeveer 10.000 fres aan gouden horloges is mee genomen. Van den dader nog geen spoor. Die belastin g'-f r a u d e te Amersfoort. Het Amersi'. Dagibl." be richt, dat in verband met de malversaties gepleegd door den gepensioneerden ge meente-ontvanger en den eersten ambte naar van den gemeente-ontvanger, bij het overgaan van de administratieve beschei den aan de rijksambtenaren het tekort van plm. 8 mille is ontdekt. Daar hier voor geen voldoende verklaring kon ge geven worden, is de zaak in handen van de politie igesteld, met het békende gevolg. Beide verdachten hebben reeds bekend. Zij zijn op transport gesteld naar Utrecht. Waar zij voor den officier van Justitie geleid zullen worden. Aangeteekende brief met f 1600 vermist. Maandagmiddag nam een bediende der Ned. Landbouwbank te Eindhoven op het poetkantoor eenige aan- geteekende stukken in ontvangst. Op den terugweg bemerkte hij1 plotseling, dat hij een "der brieven kwijt was. Hij vermoedde dat hjj dezen op het postkantoor was kwijtgeraakt. Bij het onderzoek werd ech ter de brief niet teruggevonden en tot heden is deze niet bij de politie als ge vonden aangegeven. In den brief bevond zich een bedrag van f 1600 aan bank papier. Naar getuigen verklaarden, moet iemand een brief hebben opgeraapt. Deze per soon bleek toevallig dienzelfden dag nog naar België op reis te zijn gegaan. I n b i' a a k. Terwijl de landbouwer S. te Voerendaal in den vooravond de COEVORDEN. V. D. Hedenmorgen half acht i§ de trein Stadskanaal-Goevorden bij Exlo op een goederentrein gereden. Ce materieele schade was groot. Persoon lijke ongelukken hadden -niet plaats. Die dienst had een uur vertraging. LEID'EN. V. D. Overleden is dr J. Zwiers, observator aan de sterrenwacht. AMERSFOORT. V. D. Inzake de mal versaties aan het belastingkantoor wordt nog gemeld, dat wegens overname van de belasting-inning door het Rijk in Mei 1922 de gepensioneerde gemeente-ontvanger nog niet was gedechargeerd, zoodat de 'gemeente nog beschikt over een waarborg som van f 15.000. krant zat te lezen, hebben eenige onbe kenden een paar .palen tegen den muur gezet, waarlangs zij omhoog klommen en door een geopend raam de slaapkamer be reikten. Met behulp van een loaper werd de kast geforceerd en daaruit een porte feuille gestolen met f 1000 inhoud, een gouden dameshorloge, eenige postspaar bankhoekjes, eenige honderden francs en wat marken. In minder dan 20 minuten moet dit bedrijf zich afgespeeld hebben. - Eiie-fachtige werkvrouwen. Eenige leerlingen van het gymnasium op de Laan van Meerdervoort te Den Haag hebben bij' de politie aangifte gedaan, dat uit hun kleedingstukken, die in de .garde robe hingen, geld verdwenen was. De po litie stelde een onderzoek in, dat leidde tot de aanhouding van twee werkvrouwen. Beiden hebben reeds bekend. Gevangenis te koop. De voor ongeveer dertig jaar gebouwde gevangenis te Heerenveen, zal eerstdaags publiek ver kocht worden. Boetenvoor typefouten. Pa- rij's heeft te veel steno-typisten, öm den nog steeds toenemenden stroom te beper ken, hebben de patroons een merkwaardig middel te baat genomen. Zij hebbe(n n.i. een streng reglement opgesteld, waarbij elke typefout met een geldboete wordt gestraft. Een fout in een factuur of prijsaanbieding kost een franc, een zin storende fout fr. 5, een verkeerde datum 50 centimes, enz. In conflict met Amerika, Gelijk we reeds meldden, is de Nederland- sche schoener „Zeehond", behoorend aan G. Rompu te Terneuzen, wegens beweerde dranksmokkelarij door de Amerikaansche drankwet-ambtenaren aangehouden, die we derrechtelijk alle papieren, aan boord zijn de, in beslag namen. Ondanks de protesten van. den Nederlandschen consul, werd de bemanning naar de gevangenis te Brook lyn overgebracht. Tegen een en ander heeft, volgent? de „Tel.", ook de Ned. gezant krachtig geprotesteerd, daar de schoener op 'n afstand van 3.8 mijl van de kust werd aangehouden en de kapitein bovendien van plan was de haven binnen te loopen weg,ens defect aian dfa' moltor. Hartelijkheid is maar alles. Te Boelenslaan bij Surhuisterveen over leed een oude man, die eigenaar was van een boerenbehuizing met grond, een paar koeien en wat huisraad. Reeds 25 jaar had een zwakzinnige neef met hem samen gewoond en de bevolking vroeg zich af, wat het lot van dezen man zou zijd. De erfgenamen, van wie er drie in Amerika wonen, verkochten de bezitting hij1 open bare verknoping, waarbij: alles in handen van derden overging. Om den neef be kommerde zich niemand. Men liet hem des avonds in het leege huis achter, slechts in het bezit van een stroozak,. een paar dekens en wat aardappelen, 't Merkwaar digste is nog, dat zijn ouders nog leven en weigerden hem in hun huis op te ne men. Des avonds vertrokken allen, ook de ouders, en de arme zwakzinnige liep schreiend de heide in... (A. Crt.) Vergiftigd. Het in Engeland al om bekende Sanger-circus heeft dezer da gen een zeer gevoelig verlies geleden. Die roem van het circus bestond in drie schitterend gedresseerde olifanten, die de zer dagen alle dood werden gevonden. Al spoedig bleek, dat de dieren waren ver giftigd, hoewel men geen vermoeden heeft wie dit gedaan zou hebben. Op de vraag, of Sangers iemand van zijn personeel verdacht, antwoordde deze beslist ontkennend. Zijn personeel is reeds jarenlang bij hem in dienst en er is een groote gehechtheid tusschen de leden van het personeel en de beesten gegroeid. De eenige verklaring die hij kan geven is, dat iemand-van de dierenbescherming in zijn verontwaardiging over de ver krachting van de eigenlijke natuur der verschillende beesten, de drie olifanten bij wijzë van protest, of om het voortbe staan van het circus onmogelijk te maken heeft vergiftigd. De eenige grond voor deze veronderstelling is, dat van ver schillende zijden ernstige verwijten en klachten werden gericht tegen de dres suur van wilde dieren. Erin geloopen. Een landbouwer uit Lekkerkerk werd Dinsdag op de Vee markt te Rotterdam aangesproken door eenige personen, die een koe, welke de landbouwer hij zich had, wilden koopen. Men werd het eens over den prijs en één der onbekenden ging met den verkco- per naar een café, om te betalen. In het café echteir kwam het heerschap ineens tot de ontdekking, da.t hij zijn portefeuille vergeten had. Men ging toen naar de veemarkt terug. Diaar waren echter de twee kameraden van den k'ooper én de koe niet meer te vinden. Toen de land bouwer hierover zijn verwondering1 te ken nen gaf, nam de „kooper" de vlucht. Hij' wist te ontsnappen. DEN HAAG. V.D. De Haagsche Recht bank heeft heden mevr. Bdie haai- man mr. B., met een dolk in een huis aan de Schenkkade heeft gedood, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis. MADRID. V. D. Betreflf nde de verijdel de revolutie te Lissabon wordt gemeld, dat er 9 personen zijn gedood, 30 ge wond en 200 gearresteerd. TOKIO. V. D. Tengevolge der aardbe ving is het. aantal inwoners der stad met 60 pet. verminderd. Wisselkoersen. Amsterdam, 13 Dec. 145 u. Berlijn 0.57V20.621/2 p.' biljoen. Brussel 11.9012 Parijs I3.771/2—I3.871/2 Londen 11.44—11.441/2 Dollar 2.611/2—2.62 Weenen 0.36i/2—0.37 Bij ons in Holland. In den trein zaten een Duitsdher een Ame rikaan en een Hollander. De üuitscher schepte op over het spoorwezen in zijn vaderland. Bij ons in Duitschlana gaan do treinen zoo snel, dat ge de telegraaf palen als lucifershoutjes langs je cou pévenster ziet vallen. „Ach wat", zeide de Amerikaan, dan moet je bii ons komen. Ik stap te onlangs in New-York in den trein, en voordat ik goed en wel mijn over jas had uitgetrokken, was ik: al in Chicago". „Dan zal ik je nog iets sterker vertellen", merkte de Hollander op. „Laatst wilde ik op het station D( E. te Rotterdam een sneltrein naar Amsterdam pakken. De trein was al in beweging, ik' sprong op de tree plank, maar meteen kwam de chef en wilde mij er aftrekken". „Ik maak te een achterwaartsche beweging om mii vrij te maken, en sloeg op het zelfde moment den Haagscnen chef. op het perron in Den Raag zijn pet van z'n hoofd". Sneller kan 't al niet! (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het berichtje, een Inspectie van het Lager Onderwijs be treffende, door U uit de „N. Leidsche Crt" overgenomen in uw nummer van Zaterdag 8 December 1.1., zij het mij vergund, u mijne verwondering te kennen te igeven, dat u uw blad dienstbaar maken wilt aan de verspreiding van dergelijke sensationeele berichten, welke, waar of niet waar, zoo gemakkelijk ingang vinden bij het „igioedgeloovige publiek". Hadt 'u de zekerheid, dat bedoeld ver haal op waarheid berustte, dan, ja, dan was tegen de lanceering van het bericht niets te zeggen. r Hier echter kan van niets anders sprake zijn, dan van een gefingeerd verhaal, om de „goe gemeente" op te zweepen. Bijna drie jaar als eerste ambtenaar ter Inspectie Middelburg1 werkzaam zijnde, meen ik, dat ik bevoegd mag worden ge acht, van de werkzaamheden op een In- ispeetie-bureau het een en ander af te weten. Die inhoud van uw bericht doelt niet op de Inspectie Middelburg en kan onmo gelijk eenige Inspectie uit het geheele land betreffen. Mijn dank, M. d. R„ voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Uw dw. F. DE HULLU Ambtenaar ter Inspectie L. O. Middelburg. wanneer hel de roede des Heeren leert kussen en het verbond met zijn God, als in de dagen der Hervor ming, hernieuwt. Dit boek is met zijn mooie titel plaat, stellig door eeri kenner getee- 'kend, een bijzonder, aanbevelenswaar dig kerstgeschenk. De Houtvesterswoning, een verhaal uit den Harz, door K. Pap'ke. Zwolle La Rivière en V oorhoeve. Dit verhaal verplaatst den lezer in den Harz, tijdens den dertigjarigen oorlog, en wel in het liefelijk gele gen Wernegerode, waar de graaf van Stolberg, een der voorvaders van onze Koningin, den schepter voerde, en met zijn onderdanen eerst de Reforma tie, daama den oorlog met zijn gru wel van verwoesting doormaakt. Het middelpunt der geschiedenis is de woning van den houtvester Marken- dorff m het Christiaansdal, die met zijn kinderen Jurgen en Konrad, Else en Andrea, en hunne verloofden de beproevingen van oorlog, hongers nood en pest ondergaat, zelve met laatstgenoemden daarhij omkomt, ter wijl d'e kinderen door den oorlog gescheiden, na velerlei droeve erva ringen, elkander wedervinden, het licht der Reformatie, bijna gedoofd, weder op den kandelaar terugkomt en Duitschland, tot stervens toe ver slagen, uit zijn vernedering herleeft en een nieuwen bloei tegengaat. Dit) verhaal, waarin vele ontroerende passages, a'an zuiver historie ont leend, voofkomen, zal door velen met groote belangstelling gelezen worden: Onwillekeurig trekt men de paralel tusschen Duitschland toen en nu. Zal het arme, fel gesmade land en volk nog eens weer leven? Zeer zéker, De verkiezingen in Engeland in verband meit de verhooging der indirecte belas tingen in Nederland. Onder dit opschrift schrijft de oud- minister Van IJss^lstein in „De Nederlan der" Een triomfkreet zal zeker dooi- het geheele liberale kamp hier te lande weer klinken, nu de uitslag dei' verkiezingen in Groot-Brittannië toont, dat men daar niet den weg der sterke bescherming wenscht op te gaan, dien Baldwin blijk baar wilde inslaan. Er is geen twijfel aan, of men zal luide verkondigen, dat nu het land, dat tot heden het *p'echtanker van den vrijhandel was, zijn gedragslijn niet wenscht te wij zigen, ons vaderland toch qok zijn tarief niet moet verhooigen. Daar er in dit opzicht vaak 'zoo veel misverstand heerscht, meen ik goed te doen er nog eens op te wijzen, dat, hetgeen in Engeland vrijhandel heet, bij ons door velen bescherming wordt ge noemd. Indien de invoerrechten hier te lande met 75 pet. zouden worden verhoogd, zou men in Nederland nog slechts 1/3 deel per inwoner betalen van hetgeen in Engeland thans uit dien hoofde ge- eischt wordt (zie mijn artikel in de „Stem men des Tijds" van October 1923). In derdaad, men behoeft zich in Neder land niet op den uitslag dei' Erïgelsche verkiezingen te beroepen om ons geheel verouderd-, en zoowel uit een fiscaal als economisch oogpunt onhoudbaar tarief in zijn huidigen vorm te handhaven. Opbrengst eter aardappelen. Door de directie vftn den Land bouw is een onderzoek ingesteld naar de opbrengst der aardappelen van den oogst 1923 in de belangrijkste productiegebieden. De fabrieksaard appelen leverden over het algemeen een bevredigende hectoliter-opbrengst.. De consumptieaardappelen gaven in de Friesc'he 'kleibouwstreek een op brengst van gemiddeld slechts 205 H.L., tegen een gemiddelde van 280 H.L. in "de jaren 1921 en 1922; deze geheel onvoldoende resultaten worden toegeschreven aan de ongunstige weersgesteldheid, terwijl de aardap pelziekte veel knollen bedierf. Her haald besproeien gaf weder uitmun tende resultaten. Ook in de kleistreek van Gelder land bleef de opbrengst beneden de gemiddelde van 1921—1922, die 180 a 190 H.L. bedroeg, daar thans ge middeld slechts pl.m. 130 H.L. per H.A. werden geoogst. In Noord-Iiol- land, waar in die jaren een gemid delde werd verkregen van pl.m. 260 H.L., liepen thans de opbrengsten uit een van 160 tot 250 H.L. Op de Zeeuwsche eilanden, waar in hoofdzaak Zeeuwsche blauwen en bonten en Eigenheimers werden ver bouwd, liep de opbrengst uiteen van 150 tot 225 H.L., terwijl het gemid delde in de meer genoemde jaren 230 H.L. bedroeg. Beter waren de uitkomsten in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de variëteit Industrie do Zeeuwsche blauwen en bonten ver vangt; hier werden in 1923 van 200 tot 300 H.L. per H.A. geoogst, tegen 176 H.L. in de jaren i921 en 1922. In westelijk en noordwestelijk Noord brabant, waar het gemiddelde in 19211922 250 H.L. bedroeg, liepen thans de opbrengsten sterk uiteen) naast zeer goede uitkomsten van 300 H.L. kwamen andere van 150 H.L. voor. Behoudens enkele uitzonderingen o.a. in Zeeuwsch-Vlaanderen en in sommige deelen van westelijk/ Noord- Brabant bleef dus de opbrengst iri 1923 beneden het middelmatige en was zelfs in verschillende gevallen vrij ongunstig te noemen. Wat de qu'aliteit betreft, kan worden mede gedeeld, dat de knollen meerendeels klein gebleven zijn, terwijl bij som mige soorten, vooral bij de Eigen heimers, veel zieke knollen voorko men. De hoedanigheid is overigens over het algemeen bevredigend. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het postkantoor Middelburg en zijn hulp- postkantoren. Maand November 1923. Aan bovengenoemde kantoren werd' in den loop der maand, op- spaar bankboekjes ingelegd f 69093.43 en terugbetaald f 65976.84. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 3116.59. Het aantal nieuw uitgege ven spaarbankboekjes bedroeg 48. Door tusschenkomst dezer kanto ren werd ter Directie op staatsschuld boekjes ingeschreven nominaal f3700 en afgeschreven nominaal f 3150. Derhalve meer in- dan afgeschreven

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3