8e Jaargang LEVENSLEED. Binnenland. fto 6 9 Dinsdag II December 111^3 NIEUWJAARS-ADVERTENTIËN. FEULLETON. BnMail ^1=1 d =1 S.1 «F* Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. It; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bi/kantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfO.OÜ Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. We herinneren er aan, dat Nieuwjaars- advertentiën bij vooruitbetaling moeten worden voldaan (voor advertentiën ter grootte van 5 regels fl.elke regel meer f0i20; voor namen onder den Alge- meenen Nieuwjaarswensch f 0.20). Adver tentiën, waarvoor het bedrag niet vooruit per postwissel of in postzegels wordt betaald, kunnen niet worden geplaatst. DE ADMINISTRATIE. Afgestuit. De poging tot saamwerking tus- schen de A.-R. en de R.-K. clubs is afgestuit op de weigering der Room sche Kamerclub om mee te gaan met de financiëele plannen, gelijk die door het kabinet waren ontvouwd, welker aanvaarding door de A.-R. Kamer club als voorwaarde gesteld .was. Dat de A.-R. Kamerclub volkomprt in haar recht, was met deze voorwaar de te stellen, zal wel niemand tegen spreken. Behalve het socialistische plan, dat door de Rechtsche en allicht ook door de Vrijzinnige pers bereids als onaannemelijk afgewezen was, bestaat er maar één om tot herstel van het financieel evenwicht te geraken: dat van minister Colijn. En geen ander. En nu heeft de A.-R. Kamerclub tot de Roomsche gezegd„Begin met dit lan te aanvaarden; geen enkel on- erdeel behoort, zonder meer ter zijde te worden gesteld. Integendeel ook elk onderdeel behoort te wor den aanvaard tot tijd en wijle men er iets anders voor in de plaats kan stellen, waardoor het eindresul taat niet gewijzigd wordt. Maar, na tuurlijk, over de vervanging na zulk een onderdeel door iets anders, moei ten we het eerst eens zijn. Dat moet gaan met g e m e e n s c h a p p e 1 ij k goedvinden. We kunnen ons tevoren niet binden om het bekende prijs te geven voor het onbekende''. Met dit duidelijk en bondig bloot gelegde standpunt zijn wijl het har telijk eens. Er is haast bijl spoedige ingrijping, (periculum in mora). Nu nog eens eerst weer, op een onzeker misschien hereend, te gaan zoeken naar een nieuw plan, terwijl iedere dag uitstel ons land op eenige tonnen gouds komt te staan, om dan over zekeren tijd toch weer uit el kaar te moeten gaan, zonder iets ge vorderd te zijn, komt ons voor een gevaarlijk spel spelen te zijn met de financiëele en oeconomische belan gen der natie. Wij hadden trouwens dezen uit slag verwacht. Onder de Roomsche kiezers zijn tal van roode elementen, die de bezuiniging veel liever met de S. D. A. P. zoeken de ontbloo- ting., en ontkrachting onzer landsver dediging en ons koloniaal bezit dan in een tijdelijke loonsvermindering en terzijdestelling van op zichzelf reeds misbare krachten. Maak nu met dergelijke menschen eens een program op. Maar wat nu? Bevrediging mogelijk? Na de mislukking der tot nog toe aangewende pogingen staat wel vast, 3). Ziji kwam op Edna toe in een dreigende houding, maar hield plotseling stil. „Edna, wat scheelt je? Heb je koorts? Je ziet zoo bleek als een lijk- Ren je feiek io£ heb je je bezeerd?" „Er .werd een man vermoord van och tend en het lijk za] zoo aanstonds hier ge bracht worden. Als u er meer van wilt hooren, kunt u beter naar de deur gaan. Een van de heeren spreekt met groot vader". Verstomd over wat zij' had giezien en niet in staat de vreeselijke gebeurtenis in bijzonderheden te beschrijven, ging het meisje naar baar eigen kamer, zette zich in de vensterbank neer en probeerde zich het geval nauwkeurig voor den geest te halen. Het zou zoo heerlijk zijn, als ze de heele zaak als een verschrikkelijken droom kon beschouwen, die weggaan zon, als zij: haar oogen flink uitwreef; maar de ver welkte krans van roode en paarse bladeren die ze van haar hoofd nam en de door den dauw vochtige voeten, verzekerden haar de leTende werkelijkheid van dien droom. Elke vezel van haar lichaam had een vree slijken schok gekregen. dat eene redelijke of bevredigende op lossing der crisis niet te "verwach ten is. Een rechtsch Kabinet, met een vas ten grondslag, gelijk door het antire volutionair program van actie wordt voorop gesteld niet te verwachten. Een Kabinet van de oppositie van 26 October niet te verwachten. Een extra-parlementair Kabinet niet te verwachten. Te verwachten is thans eene onbe vredigende oplossing. Eene oplossing, die aan redelijke eischen niet voldoet. Op Tiers te i der breuk toch kan niei meer worden gehoopt. Onbevredigend zou het voorzeker zijn, indien H. M. de Koningin zich genoodzaakt zou zien het ontslag van het Kabinet te weigeren, omdat geen ander Kabinet mogelijk blijkt. Men denke zich slechts de verhouding in van zulk een ex-parlementair Kabinet en de Tweede Kamer! .Onbevredigend zou het zijn, wan neer een half-parlementair Kabinel optrad, dat slechts van steun van een der partijen der rechterzijde zeker was; of 'dat slechts half van den steun Idler rechterzijde zek'er was. Onbevredigend zijn de vooruitzichten. Treedt bij een zieke na het doorstaan der crisis veelal spoedig het herstel in, ons constitutioneel-parlemen- taire stelsel dreigt niet zonder een slepende kwaal uit zijn crisis te zul len treden. Alzoo schrijft mr Rutgers in „De Rotterdammer". Al te radicale bezuiniging. D;oor „enkele leden" is, blijkens hel Voorloopig Verslag, in de afdeelingen der Tweede Kamer het volgende bezuinigings program ontwikkeld: „Enkele leden wenschten radicale be zuinigingen te zien ingevoerd, al ver onderstelden zij, dat dié van het tegen woordige Kabinet niet zquden zijn te verwachten in den omvang, waarin zij deze zouden wenschen. Zoo meenden zij' te moeten bepleiten een afschaffing van het geheele de partement van Arbeid, afdanking van 40 pet. der ambtenaren en afschaffing of althans belangrijke inperking van wachtgelden. Die kosten van de pensioenwetge ving wenschten zij geheel ten laste van de ambtenaren te brengen en de werk gevers te ontlasten van de kosten van de zegels voor de Invaliditeitswet. Voorts zou het algemeen kiesrecht moeten worden afgeschaft, omdat er, naar hun meening, te veel kiezers zijn, die weinig belang hebben bijl een goede regeering; zij- gaven de voorkeur aan het vroeger bestaande beperkte kies recht. Alle salarissen Zouden met 25 pet. moeten worden verminderd, doch hierin zou progressie moeten worden toege past. Die salarissen beneden f 1250. wenschten zij; niet aan te tasten. Ook zou de macht van Gedeputeerde Staten moeten worden beperkt, om dat deze bij de gemeenten te vaak aan dringen opi verhoqging van salarissen. Daarentegen wenschten deze leden het departement van Landbouw te zien hersteld." Men herkent aan deze uitspraken de beide afgevaardigden van den Platte- landersbond. Altijd, natuurlijk, naar onze Vrouw Hunt rende met veel lawaai van de eene kamer naar de andere, onder luide uitroepen van verbazing, en toen! zij het kind beval mee te helpen om het huis in orde te maken, gehoorzaamde Edna zwijgend, werktuigelijk, alsof zij slaap wandelde. Mijnheer Dent's lijk was gebracht op een draagbaar van ruwe planken en werd tijdelijk geplaatst op Edna's bed en tegen den avond, toen de lijkkist arriveerde uit Chattanooga, werd het stoffelijk overblijf sel vervoerd naar twee stoelen in het midden der kamer. De dokter stond er op dat het lijk dadelijk begraven zou worden, bij de plaats van het gevecht; maar de secondant van den doode gaf den wensch te kennen om het lijk van den ongelukki gen man te brengen naar zij:n familie en men bepaalde als tijdstip van vertrek den vroegsten trein van den volgenden dag. Laat in den middag opende Edna voor zichtig de deur van de kamer, die zij tot nu toe vermeden had en naderde met haar schort vol witte leliei's papavers, en takjes rosmarijn de kist en keek naar den levenloozen slaper. Te oordeelen naar zijn uiterlijk was hij niet ouder dan der tig jaar; hij had kalme gelaatstrekken en een zijde-achtige baard rustte op de borst die niet meer klopte. Bangl dat zij het koude lichaam zou aanraken, strooide het meisje haar bloemen behoedzaam in de gedachen. "Want dergelijke „enkele leden" ontpoppen zicli in den regel pas bij de openhare behandeling der Staatsbe- grooting. Ma.g men nu geIqoven.dat zij' 't zijn namelijk de heeren fi.ra.at en De Boer immers ook met behulp van rechtsche menschen gekozen, dan mag men toch wel eens even stilstaan bij hunne onmo gelijke verlangens. Afschaffing, afdanking, inperking, ver mindering, alles góed en wél; in die richting deed de regeering al iets, en had zij' met name minister Colijn flinke plannen. Maar wat deze béide heeren verlangen gaat veel te ver. Lees het nog maar eens over, gij. die twijfelt. En bedenk daarbiji dat ook deze beide heeren heb ben meegewerkt om het ministerie dat "ernstig op bezwering van 't tekort op het Staatsbudget aanstuurde, van de baan te varken, de bezuiniging onmogelijk te maken en het land door de crisis, die op hun daad is gevolgd, op kosten te loepen,. die de twee miljoen reeds be ginnen te overschrijden. De Fransche edelmoedigheid. Een aantal vroegereFransche krijgs gevangenen heeft aangeboden een aantal ondervoede Duitsche kinderen naar Frank rijk te laten overkomen. Poincaré heeft de paspoorten voor die kinderen gewei gerd. Tot ergernis geeft eveneens de houding aanleiding, die de Franschen tegenover het Roersche spoorwegpersoneel aanne men. Van de invasie in de Roer £ijn 25.128 spoorwegmannen met 64.365 fa milieleden door verbanning of door ge vangenisstraf het directe slachtoffer ge worden. Bij de jongste besprekingèn te Mainz stond het lot. idezer lieden als num mer een op liet Duitsche rooster. De vraag der Duitschers werd door de Fran schen echter afgewimpeld met de koele mededeeling, dat men bijeengekomen was om over technische aangelegenheden te spreken. Inpiiddels is het mgr. Testa, een R.-K. geestelijke, gelukt ten koste van hevigen drang op de Fransche autoriteiten en van zeer veel moeite het lot dezer gevange nen te verzachten en kon hij zelfs in zijn felicitatietelegram aan kanselier Marxme- dedeelen, dat het hem gelukt wa» er 300 op vrije voeten gesteld te krijgen. Toch zitten er nog steeds evenveel achter slot en grendel. Van 39 dezer is totaal niets bekend, zelfs niet, of zij nog in leven zijn) Het lot der verbannenen is evenmin be nijdenswaardig. Deze wonen grootendeels in oude krijgsgevangenkampen. Door ge brek aan ruimte zijn ze veelal van hun familieleden gescheiden. Rusland en Polen. De „Reichspost" verneemt uit Moskou, dat de spanning tusschen Rusland en Polen voortduurt. De gedachte aan een oorlog -met Polen zou niet alleen in de regeeringskringen, doch ook daarbuiten voortgang maken. Vooral de wijze, waarop Polen optreedt tegen joden en communis ten, zet wrok in de Russische regeerings kringen. Er is reeds een betrekkelijk groot aantal Russische troepen in de nabijheid der Poolsche grenzen geconcentreerd, en door het-oproepen van de lichtingen die tot de reserve behoorën kan deze troe- kist en tranen vielen met de bloemen neer, toen zij een eenvoudigen, gouden ring bemerkte aan zijn hand en er over nadacht of hij getrouwd zou zijn of hij, na zijn dood, treurende weezen achter zou laten en een droeve weduwe, aan een eenzamen Tiuisebjken haard. Verdiept in haar sombere taak, hoo-rde zij noch het geluid van vreemde stemmen op de trap, noch het zachte kraken van de buitendeur, toen deze terugdraaide op zijn roestige scharnieren. Maar een schelle kreet, wild en wanhopig, verschrikte haar en haar hart scheen stil te staan, toen zij wegging van de kist. De stralen van de ondergaande zon gleden door het ven ster en over het witte en ontroerde ge laat van een zwakke, maar toch mooie vrouw, die op den drempel stond, onder steund, door een ouden, eerbiedwaardigen man, wien de tranen over de wangen liepen Zij worstelde zich los uit zijn terughouden den greep en wankelde naar het midden van de kamer. „O Harry! mijn man.' mijn man!" Zij hief haar armen omhoog en viel voorover bewusteloos op het lijk. Zij droegen haar naar de naastbijzijnde kamer, waar de dokter haar de gebruike lijke geneesmiddelen toediende en hoewel eindelijk de polsen bewogen en zwakjes klopten, verried geen symptoom den te rugkeer van het bewustzijn aan de angstige penmaclit nog belangrijk worden versterkt. Deze oproepingen hebben reeds voor een deel plaats gehad. Slaking in Oostenrijk. Plet comité van actie van het geza menlijke personeel der posterijen te Wee- nen, waaronder ook de christelijk-socia- len en Duitsch-nationalen, heeft besloten, dat er van gistermiddag zes uur af al- gemeene staking in de posterijen, dep telegraaf en de telefoon zal zijn. Inderdaad is op dat uur die staking} uitgebroken. Het telefoonverkeer met Duitschland is verbroken, maar telegram» men werden nog aangenomen. N;a liet stakingsbesluit van gisteren heeft de regeering gepoogd om door on derhandelingen met de vertegenwoordi gers van den beambtenbond tot een over eenstemming in de bezoldigingskwestie te komen, welke onderhandelingen den geheelen dag voortduurden. De besprekin gen leverden echter geen resultaat op. Korte berichten. Het onderhoud van Baldwin met den koning heeft geen onmiddellijke stap pen ten gevolge gehad. Men begint reke ning te houden met de mogelijkheid, dat het kabinet Baldwin aan het bewind zal blijven tot aan de bijeenkomst van het parlement (8 Januari). Heden vergadert het kabinet tot het nemen van een be sluit." Uit inlichtingen, door het hoofd van de Belgische dolc-gatie in het Roergebied aan Jaspar, den minister van. buitenland- scbe zaken, verstrekt, blijkt, dat de le vensmiddelenvoorziening voor de Roer bevolking verzekerd is. Voorts, dat er gratiemaatregelen in voorbereiding zijn en in enkele gevallen reeds tot uitvoering gebracht met betrekking tot wegens zgn. politieke misdrijven uitgewezenen en ver oordeelden. De Ihabaansche Kamer heeft Zater dag een wetsvoorstel aangenomen, waar bij de vroujven kiesrecht krijgen voor de gemeenteraden. Te Bern is bij bijzonder talrijke op komst der kiezers de stembusstrijd voor den gemeenteraad met een besliste over winning der verbonden burgerlijke par tijen tegenover de" verbonden socialisten en communisten afgeloopen. Te Weenen is het voorstel gedaan de belasting op automobielen te verhoo- gen en wel tot het tienvoudige der te genwoordige belasting. In automobielkrin gen vreest men, dat een dergelijke belas ting, die hooger is dan in eenig andej land, voor de Weensche auto-industrie| noodlottig zal zijn, zoodat er dan ook krachtig tegen wordt geageerd. O fficieel wordt gemeld, dat te Athene een nieuw complot is ontdekt) hetwelk aansluit bij de Octoberbeweging. De leden hadden pogingen gedaan om een gedeelte van het leger om te koopen. Vele personen zijn gearresteerd, onder welke verscheiden oud-officieren. 'De royalisten hebben te Athene een luidruchtige betooging gehouden. Eenige opgewonden lieden schoten met revolvers op republikeinen. Er zijn 2 doo- den en 20 gewonden. Politie en troepen herstelden dadelijk de orde. Volgens bericht uit Praag beeft de regeering aldaar besloten, een nieuwe universiteit te doen beuwen voor de rechtswetenschappen. De kosten bedragen 68 mjllioen kronen. vrienden, die over haar heenbogen. Uur na uur verliep, en nog lag zij', beweging loos als haar man en eindelijk zuchtte de dokter en zeide, terwijl hij met zijn hand over zijn oogen streek, bedroefd tegen den treurenden, ouden man naast hem: „Het is een beroerte, mijnheer Dent, en er is geen hoolp meer. Ziji mag nog een twaali of vier en twintig uur in leven blijven, maar haar verdriet is geëindigd, zij1 en Harry zullen spoedig weer vereenigd zijn. Ik kénde haar gestel en vreesde het reeds. U had haar niet moeten laten gaan; n kon weten, dat deze schok haajr zou uooden Diaarom wilde ik zijn lijk hier begraven hebben „Ik kon haar niet tegenhouden. Een of andere bemoeizieke praatkous vertelde haar, dat mijn arme jongen in een duel zou vechten en zij kwam direct uit het bed en ging naar het station. Ik pleitte, re deneerde met haar en zeide, dat zij de de reis niet verdragen kon, maar ik kon net zoo goed tegen stoelen en banken praten. Ik heb haar vroeger nooit koppig gezien, maar zij scheen een voorgevoel van de waarheid te hebben. God bescherme haar twee lieve kindertjes." De oude man boog zijn hoofd op da peluw en snikte luid. Gedurende den heelen nacht waakte Ed na bij haar en keek naar het bleeke, maai toch lieve gelaat van de jonge weduwe Krijgt Mussólini genoeg van het dic tatorschap? Volgens een bericht uit Rome heeft liij de Kamerzitting, die dezer dagen bijeen zou komen en beslissen moest over de verlenging van de dictatuur voor het jaar 1924, afgelast en zal de Kamer ont bonden worden. De verkiezingen zouden in'het begin van het volgend jaar gehou den worden en Mussolini zou dan met een tot de eonstitutioneele gebruiken wil len terugkeeren. Bij een paar klopjachten die de Ber- lijnscbe politie Zondag in de nabijheid van de groote stations heeft gehouden, zijn niet minder dan 32 mannen in vrou- wenkleeren in handen van de agenten ge vallen. Het statistisch overzicht omtrent den bevolkingstoestand in de groote steden van Duitschland over het eerste half jaar van 1923 toont aan dat het bevol kingscijfer van 25,8 tot 26,1 millioen is gestegen, doch dat het geboortecijfer nog verder is verminderd. Het gemiddelde sterftecijfer is van 16,7 tot 14,7 gedaald, doch de sterfte aan tuberculose is van 1.9 op 2.07 gestegen. Bij Louvïers (Frankrijk) is een auto met twee inzittenden door een trein aan gereden. Beide personen werden gedood. Te Croiz-Saint-Leufroy, insgelijks in Frankrijk, werd een andere auto, bestuurd door een inwoner van Yville, door een trein gegrepen. De bestuurder werd ge dood. Zaterdagavond heeft te Berlijn een weldadigheidsavond voor de Berlijnsche kinderen plaats gehad, welke georgani seerd was door de dames van het diplo matieke Corps. Van de buitenlandsche vertegenwoordigers waren alleen de ge zanten van Frankrijk en België niet aan wezig. Bij de betooging van Zondag zijn te Athene 8 personen gedood en 29 ge wond. Een zeer intieme vriend van Coo- lidge deelt mede, dat deze zich candidaaf voor het presidentschap der Vereen. Sta ten zal stellen. i Een Palestijn heeft de regeering me degedeeld in Palestina kolengebieden ont dekt te hebben. Naar aanleiding hiervan is een onderzoek ingesteld en de waar heid der bewering van den Palestijn is gebleken, zoodat thans onderhandelingen gevoerd worden om den ontdekker de exploitatie van de kolengebieden moge lijk te maken. De kolen moeten van goede kwalitpit zijn. Een proces tusschen Didam en het Rijik. De burgemeester te Didam heeft eeni- gen tijd geleden van het Departement en wreef teeder de fijne, stijve handen, die zonder eenige beweging op het dek lagen. Kinderen zijn altijd vol vertrouwen, o«m- dat zij niet weten van de strenge, onver biddelijke werkelijkheid, van de onbekende toekomst en Edna kon toet gelooven, dat de dood een zoo mooie vrouw zou weg nemen van de wereld, een moeder, die zoo noodigi was voor haar vaderlooze kin deren. Maar de morgen bracht geen hoop volle verschijnselen, de bewusteloosheid bleef en in den middag stierf ook deze vrouw. Voor zonsopgang verzamelde zich deB volgenden dag opnieuw een droeve groep ondef de vallende kastanjebloesems en waar een plas bloed het gras had doen verdorren, gaapte nu een wjjde opening. De kisten werden neergelaten; de lichamen van Henry en Helen Deut rustten naast elkaar en toen de zandheuvel hen lang zamerhand bedekte, werd de plechtige stilte' slechts verbroken door de hakke lende stem van den dokter, die het be grafenisformulier voprlas. Toen de plechtigheid afgeloopen was en het gezelschap zich verstrooide,, na men de vreemdelingen afscheid en gingen naar hun verwijderde woonplaats. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1