68e Jaargang ?%o 61 Maandag 10 December 1026 Buitenland. NIEUW JAARS-ABVERTENTIËN. BiEsesland. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie 110. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting. We herinneren er aan, dat Nieuwjaars- adverfentiën bij vooruitbetaling moeten worden voldaan (voor advertentiën ter 'grootte van 5 regels f 1elke regel meer f&20; voor namen onder den Afge- meenen Nieuwjaarswensch f0.20). Adver tentiën, waarvoor het bedrag niet vooruit per postwissel of in postzegels wordf betaald, kunnen niet worden geplaatst. DE ADMINISTRATIE. Grondslag voor vernieuwde saam- werking. Na samensprekingen tusschen inr Rut gers en mr Kooien, daarna tusschen i dr Nolens en mr Rutgers, zijn twee formules voorgesteld, een door de R. K. Kamer- club, over de strekking waarvan echter gebleken is geen volledige overeenstem ming te bestaan. En een van de A.-R. Ka- meiclub, die een uitbreiding is van de door de R. K. Kaïnerclub voorgestelde, •doch door deze werd afgewezen. Beide formules drukken wij hier onder af 1), men kan dan zien waar de schoen Wringt en zich overtuigen van de juistheid van 'tA. R. standpunt: met niemand in zee zon der een stellig gestipu leerd accoórd. Wij ontleenen een en ander aan een •communiqué, van anli revolutionaire zijde aan de pers doch niet aan ons blad gezonden. Die formule van de R. K. club werd gewijzigd door de A.R. club ter beoordeeling teruggezonden, vergezeld van onderstaand schrijven. Den Haag, 24 Nov. 1923. Hooggeachte Collega, Hierbij het nieuwe schema, waarover wij hedenmorgen spraken. Ik moge in herinnering brengen, dat hel overleg hierover een gevolg is van Uwe mededeeling, dat van R. K, zijde een verklaring zou kunnen worden gegeven om de mógelijkheid te openen, dat de rechtsche samenwerking zal worden hervat. Onzerzijds was men, gelijk U bekend is, reeds tot het resultaat gekomen, dat deze hervatting na 26 October niet wel moge lijk is. en is geen aandrang tot het geven van verklaringen Uwerzijds geoefend; •doch zal men zich, wanneer een zoo danige verklaring wordt gegeven, zij1 het niet zonder aarzeling, toch verplicht ach ten om besprekingen te openen over samenwerking met het oog olp' de vor ming van een rechtsch Kabinet. Met collegiale groeten en hoogachtend gaarne de Uwe (w.g.) RUTGERS. Nadat over de strekking van punt 1 nog 'een kort onderhoud op' 22 November plaats had gehad werd 24 November het. volgende schrijlven van dr Nolens ontvangen 'sHage, 24 Nov. 1923. Hooggeachte Collega, Ik moge U hiermede schriftelijk be vestigen wat ik U gisterenavond per tele- loon mededeelde, n.l. dat de Katholieke Kameriractie na uitvoerige bespreking tot het besluit is gekomen, dat zij; aan het geen dctor de Anti-Revolutionaire Kamer- club wordt verlangd, niet kan voldoien. De Katholieke Kamerfractie betreurt dal door het stellen van dien eisch de vorming van een rechts-p'arlementair Ka binet in dit geval onmogelijk is gewor den. Zij betreurt dit te meer wijl zij nog steeds bereid zou gevonden zijn mede te werk,en zoowel aan de naodige maat regelen voor de defensie als voor ingrij-. pende bezuiniging. Hoogachtend, gaarne de Uwe (weg.) Dlr NOLENS. De positie van den gulden. Tegenover hen die een beetje inflatie van den gulden niet erg! vinden, den val van het kabinet toejuichen en lie ver allen zien ten onder gaan, dan zelf een, deel van hun inkomsten te verlie zen, sla hier een woord van een prak tisch handelsman, die het beter weten kan dan wij allemaal saam. Een man van „Het Handelsblad"' had een belangrijk gesprek met dr O. J. K. van Aalst, president van do Nederlandsehe Handels maatschappij, ondèr anderen over "de po sitie van onzen gulden. Wat deze betreft aldus de heer Van Aalst ben ik van meening, dat voor zoover men hierbij de onderlinge verhouding tusschen den gulden en den dollar als de noornaamste quaesiie beschouwt, de toekomst van onze valuta hoofdzakelijk onder den in vloed zal staan van twee factoren. De eerste van deze factoren is de financieele politiek van de Nederlandsehe Regeering en van de openbare lichamen. Die betee- kenis van het inflatlevraagstuk voor de p'ositie van onzen gulden blijkt duidelijk uit het feit, dat reeds de vrees voor een inflatie voldoende was am den gulden te doen dalen. Ik ben van meening, dat het thans hoog tijd is, dat men eindelijk een aanvang maakt met het nemen, van ernstige maatregelen tot voorkoming van een papier-inflatie, door hel sluitend ma ken van de Staatsbegrooting. De noio» dige maalregelen werden reeds vaak be sproken en vastgesteld en het is geheel duidelijk, dat de financieele hervormin gen in de eerste plaats op' ingrijpende bezuinigingen gebaseerd dienen te wor den. Zal men hierdoor geen sluitende begroeting kunnen verzekeren, dan zullen natuurlijk ook nieuwe belastingen en ver hooging van bestaande niet achterwege kunnen blijven. Ik heb reeds aangeduid, dat het inflatie- vraagstuk niet de eenige factor is, waar van de toekomstige verhouding tusschen den gulden en den dollar zal afhangen. Hel is ongelukkig voor ons land, dat zich hierbij tevens een tweede belangrijke fac tor doet gelden, te weten de op'zuiging van het Europeesche kapitaal door Ame rika, welke ten deele met het Amcri- kaansche uitvoer-overschot, doch grooten- deels niet de enorme en steeds 'toene mende Amerikaansche vorderingen op Europa verhand houdt. Men dient in het oog te houden, dat Amerika niet alleen op1 de geallieerden reusachtige vor deringen bezit, doch dat tevens verschil lende andere landen, de vroegere „neu tralen", gedurende de laatste jaren groote bedragen in Amerika hebben geleend. Dit levert het gevaar op1 dat de Euro peesche betalingsbalans tegenover Ame rika zich in een ongunstige richting zal blijven ontwikkelen, zelfs indien de continentale geallieerden het voorbeeld van Groot-E-rittannië ten opzichte van de terugbetaling van de ooi'loigsschulden voorloopig niet zouden navolgen. Het ligt voor de hand, dat de rente-betaling en de aflossing van de schulden aan Amerika o.m. gepaard zullen gaan met een mobi- 1) R.-K. Kam er club. „In zake defensie: bereid tot een op lossing die op andere wijze hetzelfde re sultaat verzekert. „In zake bezuiniging: aanvaarding van het financieele plan der Regeering, wat het geheel betreft, speciaal het eindcijfer; terwijl elk onderdeel, in gemeen .overleg, kan worden vervangen door een anderen maatregel, die voor het eindcijfer het zelfde resultaat geeft. „In zake samenwerking: een erkenning, dat in hét verwerpen van een tevoren uitdrukkelijk aanvaard programpunt zon der dat hierover zelfs eenig nader over leg is gevraagd, grond ligt voor teleur stelling bij hen, die dat program mede hebben aanvaard. Voorts zou voor het geval de samenwerking wordt hersteld en een rechtsch Kabinet optreden zou, deze mededeeling te zijner tijd te publiceeren zijn." A.-R. Kam er club. „In zake defensie: bereid tot een op lossing, die op andere wijze hetzelfde re sultaat verzekert; hetgeen insluit wette lijke vastlegging van de uitgaven die in het ontwerp-Vlootwet voorzien waren. „In zake bezuiniging: aanvaarding van het financieel plan der Regeering, zoodat geen der maatregelen in de millioenennota aangegeven zonder meer zullen worden afgewezen, doch elk dezer maatregelen zal worden aanvaard, tenzij met gemeen schappelijk goedvinden een andere maat regel met gelijk financieel resultaat daar voor in de plaats wordt gesteld, zoodat het eindresultaat hetzelfde blijft. „In zake samenwerkingeen erkenning, dat in het verwerpen van een tevoren uitdrukkelijk aanvaard programpunt zon der dat hierover zelfs eenig nader over leg is gevraagd, grond ligt voor teleur-i stelling bij hen, die dat program mede, hebben aanvaard. Voorts zou voor jmt geval de samenwerking wordt hersteld en een rechtsch Kabinet optreden zou, deze mededeeling te zijner tijd te publiceeren zijn." De R.-K. club heeft (zie bovenstaande briefwisseling Nolens-Rutgers) de for mule der A.-R. club afgewezenterwijl de strekking van haar eigen formule (ge- Ixiren uit een saamspreking tusschen dr Nolens en mr Rutgers) niet eens door al haar leden werd begrepen of beaamd. Op zoo lossen voet kon en mocht de A.-R. club niet weer met de R.-K. club in zee gaan; en op zoo vasten voet kon ook de R.-K. het niet met de A.-R. doen. 1 i s ce ri ng van de buitenland- s e h e saldi van de betreffende landen, die remises aan de Vereenigde Staten moeten maken, hetgeen op de positie van andere Europeesche valuta's een on gunst'g effect moet hebben. Verkoopt, om een voordeeld te geven, Denemarken zijn gulden-saldi, om deze in dollars om te zetlen, in verband met zijn schuldendienst aan Amerika, dan zal hierdoor natuurlijk ook de koers van den gulden gedrukt worden. Dieze situatie moet tot een ver dere ontreddering van het Europeesche geldwezen leiden en ik zie geen anderen uitweg, om zulks te voorkomen, dan het het toestaan op een ruime schaal van verdere credieten door Amerika aan Europa, totdat de normale toestanden ten op'zichte van productie, handel en finan ciën hersteld zijn. Tot een dusdanige credietverleening kan Amerika echter niet overgaan, alvorens de politieke en eco nomische toestanden in Europa en de vooruitzichten te overzien zijn. Als gij last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek.i Enkele doses Foster's Maagpillen hebben een verrassende uitwerking. Zij beteren leverstoornissen en genezen galzucht, verstopping en slechte spijsvertering. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogist zaken. (10) Op tie markl. Br Gunning geeft in zijn „Pniël" indruk ken uit Veenendaal, waar hij in Mei j.l. bij zijn kinderen logeerde. In 'tnommer der vorige week lezen w.ü onder meer: Gisteren was het hier markt, en als je daar af die wriemelende, dravende, schreeu wende menschen, helaasook heel veel „aangeschoten" mannen en jongens eens gadeslaat, ach hoe krijgt ge dan den in druk, dat ze alleen voor deze wereld leven ën alleen met deze vergankelijke wereld rekenen. Als ze toch eens al hun handel en negotiè dreven met de alles-beheer- schende gedachte: „we doen dit, zoolang we noig niet in den hemel zijn, omdat wo nu eenmaal ook voor ons 'dagelijksch brood moeten zorgen, maar welk een voor recht toch, dat we op weg zijn naar hel groote Vaderhuis! Laat al onze daden en gedachten toch bovenal daarop gericht zijn! Ik sprak een paar van die donkere, smal-gezichtige kerels aan hoeveel nv.u gerder en ongezonder zien zij' er uit dan mijn weldoorvoede, stevig in hun vleesch en in hun kleeren zittende Zeeuwen! en trachtte een praatje met hen aan te knoopen, maar hoe ruw en plat was hun taal. Ik zal die hier niet overschrijven, „fraai" was het niet, wat ik uit die naar. drank riekende, berookte en dampende monden te höoren kreeg. Ik heb altijd schik in de Joden! Die zijn toch cp zoo'n markt de „note gaie", de geur- en pretmakers bij uitnemendheid. Een stond op eens bij een troep fiets banden, die hij te koop aanbood, te zin gen, te declameeren en te zwetsen, dat ik onwillekeurig jaloersch werd op zijn redenaarsgaven en dacht: „Kerel, kon ik toch maar met de helft van jou overreding» gave mijn zoovpel betere waar aan den man brengen!" Ik ben zeker, dat hij min derwaardig goedje aan die „leepe" boe ren versleet. Hoe lean nu toch een splin ternieuwe fietsband van drie en zestig centen soliede zijn. Maar in tien minuten zaïg ik hem er toch maar zeven verknopen en met een onbeschrijfelijken humor en iets 'guitigs in z'n kleine kraaloogjes, dat alleen een eersteklas pen- of penseel- voerder zou kunnen weergeven, overtuigde hij zeker notg wel meerderen, dat sedert de schepping door onzen lieven Heer (toen nam hij e'ven zijn pet af!) er nog noodt zoo'n prachtige, eenige gelegenheid was voorgekomen om jezelve te bevoordeelen als dezen 2en Meidag, en dat, wie nou niet een fietsband kocht, onherroepelijk in het gekkenhuis thuishoorde, waarvoor de goede God jullie allemaal beware! (En weer ging zijn pet even va.n zijn gladden bol af!) En ik dacht in stilte: „Ach, ik breng zooveel betere waar aan den man, doch waar is mijne welsprekendheid, mijne over tuigingskracht, mijne hartvullende warm te?". Ja, de kinderen dezer wereld zijn toch verstandiger dan de kinderen des lichts De verkiezingen in Engeland, Voor zoover bekend, is de uitslag: con servatieven 256, liberalen 152, arbeiders partij 184 en onafhankelijken 10. De con servatieven verloren 91 zetels, waarvan de arbeiderspartij er 48 en de liberalen er 43 gewonnen hebben. Geen der par tijen heeft dus een meerderheid om re- geerende partij te kunnen blijven of wor den. Evenals in 1906 heefl een belangrijk deel van het Engelscho volk zich weer tegen 'beschermende maatregelen uitge sproken en zicli trouw verklaard aan zijn „hobby", den vrijhandel. Dat is de groote negatieve beteekenis van den verkie zingsuitslag. En de eenige positieve aan wijzing, die hij brengt, is, dat een op nieuw aangegroeid aantal kiezers zich heefl uitgesproken voor de labours (ar beiderspartij) die, bij gebrek aan een prin- cipieelen ruggegraat, meer en meer on der den invloed van Moskou zich gaan buigen en krommen. De conservatieve „Daily Tel." zegt, dat het onmogelijk is, de gevolgen van "den buitengewonen politieken toestand door de algemeene verkiezingen geschapen, te overzien. Niemand heeft zulk een neder laag kunnen verwachten. Zelfs Lloyd George dacht, dat de regeering nog een kleine meerderheid zou behalen. De stem men der vrouwen, zfgt de „Daily Ex press", hebben de regeering de neder laag bezorgd. Volgens den parlementairen medewer ker van de „Daily Tel." is het mogelijk, dat Baldwin, die zich geheel aan de pro tectionistische politiek heeft 'gebonden) nieL langer de leiding over de partij in handen .wenscht te houden. Het is mo gelijk, dat indien Baldwin aftreedt, lord Derby met de vorming van een nieuw kabinet wordt belast. Volgens de „Daily Express" staat het vast, dat Baldwin afstand zal doen zoo wel van het premierschap als van de leiding der conservatieve partij. De Duitsche Rijksdag. De volmachtenwet is door den Duit- schen Rijksdag met 313 tegen 18 stemmen aangenomen. De Rijksdag was beter be zet clan oqit tevoren. Van het centrum ontbraken twee leden, o. w. Wirth. Zelfs afgevaardigde Pfeiffer, gezant te Weenen, was overgekomen. Van de volkspartij' wa ren Stinnes en Stresemann afwezig, van wie de laatste bedlegerig is. In de zaal heerschte groote spanning. Het resultaat der stemming was, dat van de 459 afgevaardigden er 332 aan «de stemming hadden deelgenomen, van wie er 313 voor de wet hadden gestemd, zoodat zij er met vlag en wimpel door kwam. Rijkskanselier Marx, die zich vier del gen geleden te zwak achtte om aan den rijksdag -een vertrouwensvotum voor te leggen, zag zich nu door een overgroote meerderheid tot dictator geproclameerd. De overstroomingen in Italië. Het slechte weerin Italië blijft aan houden. De rivier de Tiber is tot 14 meter 20 gestegen en op verscheidene plaatsen buiten haar oevers getreden. De rivieren Turano en Velina vormen nu één stroom van uiterste kracht, welke letterlijk al het land in den omtrek van Ricti over stroomde, huizen beschadigde, onder wa ter deed loopen en zelfs meesleepte. Eenige personen kwamen om, terwijl er ook vee verdronken is. De schade is aanzienlijk. Het verluidt, volgens berichten uit de overstroomde gebieden, dat vele boerde rijen geïsoleerd zijn. De boeren huizen op de daken, hun vee is gedood. Groote landerijen staan onder water. De Italiaansche minister van openbare 'werken heeft in den senaat een belang rijke verklaring afgelegd, met betrekking tot de overstxoomingsramp, door de door braak van don versperringsdam in het Gleno-meer veroorzaakt. Hij zeide, dat de regeering het plan, zooals het door de' firma, welke den dam geconstrueerd had, was voorgelegd, niet had goedgekeurd. De firma had permissie gekregen van den prefect van Bergamo om het werk te be ginnen, maar tijdens de werkzaamheden wijzigde men de plannen. Niet alleen had de minister van openbare werken de plan nen niet goedgekeurd, maar op een ge geven tijdstip vaardigde hij zelfs een ver bod uit met. betrekking tot het werk: Desondanks zette de firma het werk voort. Dreigends stakingen in Oostenrijk. Bondskanselier Seipel heeft medege deeld, dat het kabinet vandaag zal aftre den, indien het staatspersoneel vasthoudt aan de staking tot het verkrijgen van hoo- gere salarissen. De post-, telefoon- en te- legraafbeambten hebben besloten heden in staking te gaan, indien hun niet de zelfde loonen worden toegekend als aan het spoorwegpersoneel. Alle andere ar beidersorganisaties besloten tot een sym pathie-staking, tenzij de regeering toe geeft. Seipel heeft verklaard, dat de be grooting geen hoogeren post voor salaris sen toelaat, tenzij een zeer groot aantal leden van het personeel wordt ont slagen, .hetgeen nietmogelijk is. Korte berichten. De Fransclie militaire autoriteiten hebben bevel gegeven, dat de stedelijke politie van de" steden Bochum, Essen, Gelsenkirchen, Dortmund en Dusseldorf de bewaking der steden weer op zich' moet nemen. De reservemachinisl Albrecht, die terecht stond wegens het veroorzaken van dood door schuld, daar hij op 30 Juli met zijn trein op 'n voortrein, die in 't sta tion Kreisensen stilhield, was geloopen, hetgeen 44 reizigers het leven kostte ter wijl meer dan 50 anderen zwaar gewond werden, is wegens het door nalatigheid in gevaar brengen van het verkeer tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroor deeld. Een nieuw handelsverdrag tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland is onderteekend, ^lat het verdrag, hetwelk 'gedurende den oorlog nietig werd ver klaard, zal vervangen. Vroegere officieren, die deelnamen aan een te Berlijn gehouden onwettige monarchistische vergadering, onthulden de volledige plannen van Noord-Duitsche mo narchistische organisaties voor een staatsgreep kort voor Kerstmis. Het Belgisch legercontingent voor 1924 is vastgesteld op 74 000 manschap pen, de troepen voor de Roerbezetting inbegrepen. Op de lijn Frankfort-Wiesbaden heb ben separatisten een geldzending der rijksbank, ten bedrage van verscheidene billiarden, geroofd. Stinnes en een aantal andere indus- strieelen genoemd worden namen als Klöchner, Vögler en Silverberg hebben een plan uitgewerkt tot stichting eenet4 particuliere maatschappij tot exploitatie der Duitsche rijksspoorwegen. De eerste bankbiljetten voor het Fransch-Belgisch spoorwegbeheer in het bezette Duitsche gebied zijn op het mi nisterie van financiën overgelegd. Het zijn biljetten van 5, 10, 25 en 50 centiemen en 1, 5, 10, 20, 50 en 100 franken gouds waarde, :die uitsluitend gelden op de spoorwegen onder dit beheer. Zij gelij ken op de gewone Belgische en Franscha bankbiljetten en zijn uitsluitend in het Fransch gesteld. Wering van b' e s m e t te 1 ij1 k e v e e- z i ekten. Dte Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft met ingang vau 12 December 1923 het vervoeren of dolen vervoeren van herkauwende dieren en varkens alsmede van één-hoe vigte die ren verboden binnen een kring in de provincies Groningen, Dlrenthe, Overijssel, Gelderland en Limburg, omvattende een strook langs de Diuitsche grens en van deze grens tot aan grenspiaal '6 langs de Belgische grens.Dit verbod is niet van toepassing: op één-hqevige dieren welke, blijkens een ambtelijke verklaringi van den burgemeester der gemeente van herkomst, geregeld in grensverkeer gebe zigd worden. Die Minister heeft bepaald dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van het be doelde verbod noodzakelijk maken, zoo danige afwijking kan worden toegestaan door den betrokken commissaris der Ko ningin onder de door den betrokken In specteur van den Veeartsenijkundigeu dienst aan te geven voorwaarden. In verband met deze beschikking, is vanwege het Departement een schrijven tot de Commissarissen der Koningin ge richt, waarin er» op wordt gewezen, dat met het oog op den smokkelhandel, welke in de aan Duitschland grenzende streken geregeld Wordt gedreven, reeds herhaalde lijk van verschillende zijden is aangedron gen op het in het leven roepen van een strook als in deze beschikking ver vat. Een zoodanige maatregel, welke in November 1920 wegens het van uit Duitschland dreigende mond- en klauw zeer was genomen, is in Maart 1921 weer ingetrokken. Verschillende bezwa ren, welke voor de grensbewoners aan een zoodanige strook met verboden vee- vervoer zijn verbonden* deden den Mi nister echter aarzelen, zonder hoogst ern stige motieven, wederom tot toepassing; van een zoo ingrijpenden maatregel over te gaan. Thans doen zich evenwel om standigheden voor, welke het in het leven roepen van een dergelijke strook drin gend noodzakelijk maken. In den laatsten tijd komen in Duitschland namelijk in toenemende mate gevallen van longziekte voor. Het overschrijden der grens dezer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1