Kerknieuws. Prediklienrten. Onderwijs. Leestafel. Ingezonden Stokken. Fiaancicéle BericMen. Goes. Verwijzende naar de desbetreffen de advertentie wekken we gaarne onze lezers op, Woensdagavond de lezing van den heer Schwartz, burgemeester van Rilland-Batli, te gaan hooren. 't Onderwerp is, vooral in onze dagen van beroering en crisis, aantrekkelijk en naar den spre ker zal het aangenaam zijn te luisteren. Laten toch zeker de leden der Chr. Vak organisaties, van den Chr. Nat. Werk mansbond en van Patrimonium Woens dagavond 8 uur in de Goesche melksalon present zijn. Maar verder zijn ook geest verwanten welkom. En de dames zullen toch niet wegblijven? Goes. Met verwijzing naar de aanbe veling' voor dit werk, welke wij enkele da- sen geleden opnamen, wekken wij gaarne op 'tot een druk bezoek aan de bijeen komst op Donderdag a.s. in de Chr. Evan gelische kerk, waar gesproken zal worden over en voor de landkolonisatie en In wendige zending. Ook op de kindersamen komsten vestigen 'wij de aandacht. Men zie de advertentie in dit no. Schore. Gisteren deden belastingambte naren met behulp van de gemeente-po litie een huiszoeking ten huize van mej H., alwaar een massa pakken cigaretten- papier werden aangetroffen, welke frau duleus waren ingevoerd uit België. (M. Ct.) Hansweert. Door de Rijksambtenaren is alhier aan den Zanddijk een partij siga retten-papier, circa 200 K.G., aangehou den wegens vermoedelijken frauduleuzen invoer. De partij is in beslag genomen. Vervoerder van een gedeelte der partij is een zekere H. Kapelle. De vereeniging van oud-leer lingen van de Tuinbouwcursussen kwam gisterenavond in vergadering bijeen in het lokaal „Obadja", onder voorzitter schap van dhr W. Glas. Na afwerking van huishoudelijke werkzaamheden betrad de voorz. het podium om te spreken over het onderwerp: „Vruchtbaarheid". Aller eerst wees spr op voldoende voeding, ge- schikten bodem en de aangewezen onder stam. Hij wees vooral op het noodzakelijke van voldoende belichting, ontraadde een dichte beplanting, spoorde aan soorten te kiezen, geschikt voor ons klimaat en vol doende bevruchting door de insecten, om dat onze vruclitboombloemen aange wezen zijn op insectenbevruchting. In het tweede gedeelte ging spr. over tot het nemen van meer krasse maatregelen, van ringen en wortels afsteken of vruchtgor- dels aan te leggen. Verschillende vragen tot den spr gericht, werden op bevredigen de wijze beantwoord. Bllland-Bath. Gistermorgen vergaderde de raad voltallig. Na opening door den voorzitter met gebed worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. De lieer Deurlo merkte nog op niet geweten te hebben dat besloten was den grond aan de schoolvereeniging af te staan. De voorz. merkt op', dat juist de andere raadsbesluiten werden ingetrokken en het andere er voor werd in de plaats ge steld. De secretaris geeft te kennen, dat het besluit is genomen zooals in de notulen uiteengezet. De heer Bruijnzeel herinnert het zich niet precies meer, doch door het uit verschillende onder- deelen samengestelde besluit is het hem wellicht ontgaan. Naar aanleiding van de circulaire St. LaurensWissenkcrke wor den naar de te houden vergadering afge vaardigd de voorzitter en secretaris. De heeren van Boven, Bruijnzeel en Butijn vragen eenige inlichtingen. Op een adres van L. van Baaien om koop van ge meentegrond aan het Kerkwegje, wordt op voorstel van B. en W. afwijzend be schikt, daar B. en W,. dien grond zou den wiMen inrichten voor materialenberg- plaats. Do heer v. d. Sande zag gaarne spoedig gehcele demping om de inge bruikneming te bespoedigen. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat de goedkeuring van het raadsbe sluit van 26 Oct. j.l. tot afstand van grond aan 'de schoolvereeniging door Ged. Sta ten is verdaagd. En dat de Commissaris der Koningin heeft bericht inzake het adres van J. Nieuwenhuijse inzake de verrekening van kosten bij de uitvoering van havenwerken te Bath geen aanlei ding te hebben om zijn tusschenkomst te verleenën aan Nieuwenhuijse, waarmee de juistheid, van hét raadsbesluit is beves tigd. Op reclames van F. Blok inzake hondenbelasting en van J. Krijger, Gzn. inzake schoolgeld wordt afwijzend be schikt, terwijl aan C. C. Moerland 2 maanden ontheffing van schoolgeld wordt verleend voor één kind. Door H. A. Drahkers werd vergoeding gevraagd voor het niet-verrichten van straatwerk tot een bedrag van f40. Het praeadvies van B. en Wi. toont aan, dat de voorwaarden der aanbesteding luidden, dat fn elk geval Maandag 24 Sep't. moest worden begonnen. Hoewel wetend, dat hij dien dag niet kon beginnen, schreef Dronkers toch in en was de laagste. 'Op 22 Sept. kwam hijjbij den burgemees ter om een week uitstel, dat deze echter niet geven kon, doch welk verzoek hij in de vergadering van B. en zou brengen. Dronkers had namelijk nog ge zegd, dat het hem zou spijten wanneer dit uitstel niet werd verleend, daar hij het werk gaarne zou meenemen. Hij moest er dus dan van afzien, daar hij andei's niet van spijt behoefde te spreken. Aan gezien alle materialen aanwezig waren en de gemeente veel zand zou verlie zen door den regen, besloten B. en W. dat D. Maandagmiddag moest beginnen en anders zou de opvolgende inschrijver aanvangen, die hiervan kennis kreeg. D. kwam echter niet, hoewel hij' terstond kennis kreeg. Toen hij Dinsdagochtend "Windhorst aan het werk zag, itei hij plotseling, dat hij had willen beginnen, doch had eten meegenomen voor zijn andere ver verwijderde karwei en had geen materialen bij zich voor het straat werk. Maar ook toen nog heeft Deurloo willen ophouden wanneer hij begon, na tuurlijk zonder resultaat. Van recht op vergoeding kan hier dus geen sprake zijn, tenzij dan dat de gemeente dit zou kunnen eischen van Dronkers, die niet had mogen inschrijven daar hij niet kon voldoen aan de voorwaarden. De heer Kalle vraagt of de begintermijh niet wat spoedig was en hier niet «een fout is gemaakt, Waarop' de Voorz. te ken nen geeft dat deze in de voorwaarden was vastgesteld, zoodat wie inschrijft, erkent er mee accoord te gaan, wat de heer Kalle toestemt. De heer v. d. Sande is van meening, dat de voorwaar den een datum van oplevering hadden moeten inhouden. Dronkers had een paar steenen uit den grond moeten halen en dan het werk moeten laten liggen, dan had hij het kunnen voortzetten als het hem later gelegen kwam. De heer van Boven meent dat Dronkers miskend is en Windhorst bevoordeeld. Het werk moet nu f0.15 per vierk. M. meer hebben gekost, zoodat het nadeel op zand te lij den niet oplgaat. Diat Dronkers naar zijn particulier 'karwei ging, gelooft hij nog zoo niet. Hij acht dan ook voor ver goeding wel termen aanwezig. Weth. Deurloo licht toe, hoe hij inderdaad de bedoelde vraag aan D|. stelde, doch deze kon immers niet van zijm werk weg. Ook heeft hij gezegd: dan begin ik een dag en laat het liggen, hetgeen genoeg zegt. De voorzitter betreurt, dat een raads lid als de heer v. d. Sande een advies, durft geven om enkele "klinkers op te breken en dan den boel te laten liggen. Zoo iemand mag misschien rechtens vrij' uitgaan, doch een dergelijke handelwijze kan den toets van een zelfs middelmatige zedelijke critiek niet doorstaan. De con clusie van den heer v. Boven lijkt ge forceerd in het belang van Dronkers, doch de heer v. B. is een juiste be wijsvoering schuldig gebleven. Waar D. tot driemaal toe gelegenheid kreeg, is hij allerminst hard behandeld. Het hoofdar gument niet voldoen aan de voorwaarde van inschrijving, is niet weerlegd. Het voorstel van B. en W., op verzoek van den lieer Bulijn in stemming gebracht, wordt aangenomen met 4 tegen 2 stem men (Butijn, Bruijnzeel, Deurloo en Blok, tegen v. Boven en v. d, Sande), terwijl de heer Kalle zich onthield. Bij de rondvraag brengt de heer v. d. Sande ter sprake de houding, bij het uitvoeren van sommige werken dapr weth. Deurloo aangenomen. Of de heer Deurloo in samenwerking met Windhorst deelneemt aan middellijke levering, wil hij niet uitmaken. Als hij1 echter met Windhorst werkt, is hij ondergeschikte van de gemeente, terwijl hij in andere gevallen in zijn qualiteit van weth. als beheerder der gemeente optreedt. Dit is in strijd met de wet. Weth. Deurloo zegt ter verdediging dat hij' in loondienst is bij Windhorst. Daartegen kan niemand wat doen. Zelfs kan hij in directen loon dienst van de gemeente wezen, zonder dat de wet zich daartegen verzet. De voorz. merkt op', dat de heer v. d. Sande twee zaken uit elkaar moet houden. Eenerzijds of deelgenomen wordt in eene leverantie aan de gemeente, wat met de gemeentewet in strijd is en tot- schorsing 'kan leiden. Anderzijds het feit, dat de heer Deurloo als uitvoerder van het werk van Windhorst onder de in structies van den gemeente-opzichter staat, terwijl hij dien als weth. wenken te geven heeft. Hier is® geen strijd met de wet, maar een verhouding die in het belang der gemeente niet gewenscht is, doch ten slotte moet de heer Dl. deze zaak zelf beoordeelen. Bij den heer v. d. Sande zit niet de bedoeling voor om weth Deurloo beentje te lichten, doch hij zegt het in diens eigen belang. Ook in de zaak Windhorst-Dronkers geeft het zoo licht den indruk, dat men zijn invloed als weth. in gelding 'kan brengen. Zelf heeft hij zich terstond van elk verband met de gemeente onthouden. Overigens vernam hij, dat Windhorst en Deurloo ge zamenlijk het Werk uitvoeren. De loon lijsten, die weth. Deurloo noemt, bewijzen nog niets. De heer v. Boven drukt even eens zijn spijt, uit over het gebeurde en sluit zich bij den heer v. d. Sande aa.n. De voorz. zet nogmaals zijn stand punt uiteen en vraagt of hier zuivere loondienst was dan wel deelneming in een leverantie, 'hetgeen dan tot het ge noemde gevolg zou leiden. De heer v. d. Sande wil dit echter liever in het midden laten. Daarna sluiting met dankzegging. Souburg. In den naclit van Zondag 25 Nov. werd hier ingebroken hij den land bouwer A. Wisse. In het gebouwtje bij de woning werden des nacht aardappe len gekookt en opgegeten, een jas werd (medegenomen en in de Ger. consistorie, waar vervolgens werd ingebroken, gelegd. In de kerk en consistorie werden de of ferbussen stuk gemaakt en ongeveer f20 ontvreemd. Het is de politie gelukt den dader in handen te krijgen. Dezelfde persoon heeft ook ingebroken in de Herv. kerk te Koudekerke. De gemeentepolitie van Souburg heeft op zijn aanwijzing Vrij dag in de duinen bij Vlissingen niet min der dan 12 kilo en 7 ons kopergeld op gegraven en overgedragen aan den bur gemeester van Koudekerke. De dader is P. F. de Lensine van Filippine, die pas Wegens diefstal uit de gevangenis is ont slagen. Aardenburg. De persoon, die te Vlissingen is gearresteerd als ver dacht van den kerkdiefstal alhier, is Dinsdag onder geleide naar hier ge bracht en heeft een volledige beken tenis afgelegd. Hij heeft aan de po litie aangewezen op welke wijze hij in de kerk is gekomen. Hij heeft békend ook schuldig te zijn aan den kerkdiefstal te Eede. De verdachte is uit Philippine afkomstig en leidde steeds een zwervend leven. Tengevol ge van een twist moet de aandacht van de Vlissingsche politie op hem gevallen zijn. (Zei.) Jeukende Wintervoeten en gesprongen winterhanden geneest men met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Capelle aan den IJsel door G. Grootjans te De Meern. "Geref. Kerken. Bedankt voor Dedemsvaart door J. Lug- tigheid te Uithuizermeeden. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Alphen a. d. Rijn K. Groen te Zwijndrecht. Geref. Gemeenten. Beroepen te Kalamazoo (N.-Am.) B. van Neerbos te Neuzen. Bedankt voor Boskoop 2e maal door J. Fraanje te Barneveld. Remonslrantsche Gem. Aangenomen naar Lochem door P. Noordhoff, prop. te Leiden. Overleden te Rotterdam, 67 jaar, di' A. van Selms, keel-, neus- en oorarts. broeder van wijlen ds v. Selms te Kra ft ngen en oom van ds v. Selms te Nij megen. Die heer Y. K. Vellenga, Theol. cand. wonende te Scharnegoutum (Fr.) heeft met 'gunstigen uitslag praeparatoir examen af gelegd voor de classis Sneek en is be roepbaar verklaard bij' de Geref. Kerken. De heer Vellenga wil gaarne des Zondags in de gemeente voorgaan en hoopt over twee maanden een eventueel beroep in de Geref. Kerken in overweging te nemen. Die heer O. A. Vreugdenhil, theol. cand. aan de Vrije Universiteit, Prove niersstraat 32b Rotterdam, die eergis teren met aigemeene stemmen, na afgelegd praeparatoir examen, door de classis Rot terdam beroepbaar is verklaard bij de Geref. kerken in Nederland, verzoekt ons mede te deelen, in aansluiting van ons vorig bericht, dat hp gaarne des Zondags de kerken dienen wil en binnen korten tijd tegen spoedig nader op te geven datum, een eventueel beroep gaarne in overwe ging zal nemen. Naar wij vernemen kan een publicatie van de uitspraak van Synodale Depntaten in de zaak van ds J. E. Goudappel, Geref. pred. te Utrecht, binnenkort tegemoet ge zien worden. .„Rotterdammer" Di s S. v a n Dl o o r n. t In den leef tijd van 46 jaar is te Makasser overleden ds S. van Dioorn, pred. bij' de Indische kerk Dis S. van Dioorn deed in 1908 zijn in trede bij de Ned. Herv. kerlc van Sluip wijk (bij Gouda) en in 1915 te Noord- gouwe. 'Op 19 Now 1918 werd hij' be noemd tot predikant in Ned. O'ost-Indië en stond achtereenvolgens te Pontianak (1919( Soekaboemi (1920) en Makasser (vanaf April 1922). Nisse. Bij de Donderdagavond gehou den verkiezing van kerkeraadsleden der Herv. gemeente waren aanwezig 34 leden, waaronder 13 vrouwen. Uitgebracht wer den 34 stemmen. Herkozen werd als ouder ling A. de Blauwe met 33 stemmen en P. Bosman als diaken met 31 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld. 's-Heer Arendskerke. Bij de gister avond gehouden vergadering van het kies college der Ned. Herv. kerk zijn herkozen M. Lamper als ouderling on M. de Schipper als diaken. Ovezand. In een vergadering van kerk voogden en notabelen met de lidmaten werd besloten accoord te gaan met de door den Raad van Beheer voorgestelde regeling der predikantstractementen. CoÜjnsplaat. Herkozen tot kerkvoogden der Ned. Herv. kerk de heeren I. P. van Breda en W. Potappel. Tot sercre- taris van het college van notabelen werd gekozen de heer M. Provoost. Die heer M. de Regt Jz. heeft bedankt voor zijn her benoeming als lid van het college van notabelen der Ned. Herv. gemeente, ter wijl ook de heer P. Tazelaar als zoodanig ontslag heeft genomen. („G. C.'j Wolfaartsdijk. Bij de gisteravond ge houden verkiezing van kerkeraadsleden der Ned. Herv. Gemeente zijn gekozen als ouderling de heer D. Schipper, zulks in de plaats van den heer J. Houtekamer, die als zoodanig bedankt had en als diaken de heer J. Hannewijk, zulks in de plaats van den heer D. Schipper. Waarde. Herbenoemd tot kerkvoogd ger Ned. Herv. Kerk de heer Giljain Dees. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg, nm. ds de Vries, av. ds Steinz. Wilhelminadorp, vm. ds de Vries, nm. ds Homburg. Wemeldinge, vm. ds Drost, nm. zendeling v. d. Roest. Geref. Kerken. Rilland, vm. en nm. leeskerk, 5.30 u. ds de Jonge van Krabbendijke. Chr. Ger. Kerk. Biezelinge, vm., nm. en av. ds Zwiep van Hillegom. Aan de universiteit te Leiden is bevorderd tot arts de heer H. A. E. van Dishoeck. Aan die te Am sterdam slaagde voor het doctoraal rechtsgeleerdheid de heer D. Tolle naar .Voor het eindexamen Kon. Con servatorium voor Muziek te 's-Graven- hage slaagdenvoor diploma piano (onderwijskunst en solospel) de heer A. A. P. Pennock te 's-Gravenhage en voor solozangonderwijs de heer G. G. P. Giltay. Te lArec-ht is bevor derd tot semi-arts de heer G. A. Pol derman te Oud-Vossemeer. En te Lei den voor het aanvullingsexamen La tijn mej. A. M. Vogelaar te Den Haag. Te 's-Gravenhage slaagden op het •stuurliedenexamen voor groo- te stoomvaart tweede stuurman de heeren J. M. de Wilde (uit Goes) F. J. de Jonge (leerlingen der De Ruijterschool te Vlissingen; H. T. R. de Brouwer en A. C. J. Schagen van Leeuwen. Te Utrecht voor het exa men delfstofkunde enz. M. O. acte K 4 me]. W. Westveer aldaar; en voor het doctoraal wis- en natuur kunde (hoofdvak pharmacie) de heer T. Bouma. (N. R'. Cl) Altijd maar leerplichten. Aan een onzer medewerkers werd1 dezer dagen een kijkje gegund opi een inspectiebureau van het lager onder wijs. Daar ontmoette hij eerst mijn heer den inspecteur zelf, die bezig was met... leerplichtk'aarten! „Maar mijnheer de inspecteur is dat nu wérk! voor U?" „Ik moet wel, anders komen we er nooit door. In de tweede afdeeling zaten twee schoolopzieners teleerplichten. Een van 'hen is bevoegd wiskunde te onderwijzen aan H. B. S. en Gym nasium: hij bezit de middelbare akte K. V. en was nu bezig mooie diago nalen te trekken van den linkerbene denhoek naar den rechterbovenhoek van een vlakje op een leerplichtkaart. Zoo komt de kennis van de meet kunde nog te pas! De andere schoolopziener deelde mee, dat hij in het heele jaar 1923 alvijftien scholen had bezocht. Het eerste halfjaar hadden beide schoolopzieners niet anders dan bu reauwerk verricht: gevolg van het kaartsysteem! Zou de naam „kaart speler" niet meer passend zijn dan die van schoolopziener? Voorts waren daar werkzaam een klerk, die geregeld iederen dag over werkt zonder eenige betalingen en een juffrouw, die nooit anders doet dan leerplichten, maar moedeloos is, omdat ze ook nooit klaar komt en altijd achterstand heeft. Allemaal ze geningen van de hoog geloofde cen tralisatie: een tweede giro-ervaring. Ter completeering kunnen we hier bijvoegen, dat de salarissen, die voor dit hoogst gewichtig werk betaald worden respectievelijk bedragen f5000 tot f6200 voor den inspecteur! f 4400 tot f 5000 voor de schoolop'- zienersf 2000 tot f 3800 voor den klerk en f1200 tot f2000 voor de schrijfster. (N. Leidsche Crt.) Aan het Haardvuur, door freule Elisabeth von Maltzahn, vertaald door mej. Jo H. Kuyper. Zwolle La Rivière Voorhoeve. Een voortreffelijk boek. Freule Von M., die al zoovele uitnemende geschiedverha len schreef, geeft hier een levensbeschrij ving van zichzelf, en gunt ons een blik in haar intieme leven, haar familieleven, aan het gezellige haardvuur, dat den Duit- scher, hij zij van adel of eenvoudig werk man, zoo dierbaar is. In dit verhaal ver telt zij zoo onderhoudend, meer nog zij schildert. En zij geeft er bij tal van losse gedachten, oorspronkelijke van zichzelve. of aan geleerde landgenooten ontleend, gedachten die te denken, te genieten ge ven, die u aangrijpen en vasthouden. Het hoek is er vol van. Het doet ons de: schrijfster zien in haar volle kracht, die haar Bijbel door lectuur en zielservaring kent en, schoon ongehuwd, de Chr. op voeding uit de ervaring „aan het haard vuur" waardeert en aanbeveelt. Wij kun nen niet alles overnemen, wij zouden er het halve boek voor moeten afdrukken; doch een harer schoone gedachten ne men wij hier over: Menschen, die alle geloof of gezag ver werpen, zou ik willen tegenwerpen dat de eerste vonk in mijn jonge ziel uit hel gloeiende haardvuur in mijn ouder lijk huis viel. Later blies toen de heilige wind, waarvan niemand weet, van waar hij komt en waar hij heen gaat, de kleine vlam aan. Het Christelijk gezin en de Christelijke school zijn en blijven de vruchtbare bodem, de kweekplaats voor gezond volksleven. Worden deze onder mijnd, -dan is het verval nabij. Met belangstelling luistert men naar haar herinneringen aan haar ouders, haar vader, den vriend van den Keizer, den vereerder van Von Bismarck, den lief hebber van zijn land en zijn volk, die met den val van den grooten staatsman, en de om zich heen grijpende genot- en ge winzucht van zijn volk, de fouten van den jongen Keizer (Ihans ex-Keizer) de aankondiging van Duitschlands naderen den val zag, en volgt men de schrijfster) op haar tochten door dit schoone sagen- land, van de Oostzee tot den Harz, mee- rendeels tot sterking van haar zwakke gezondheid; haar verblijf in St. Moritz, haai' tienjarig verblijf in het vriendelijke Wernigerode dat aan de Stolbergs; de dagen harer jeugd, dus jeugd, die „aan het haardvuur" te Schwerin, de bakermat der voorvaders van onze Prinses herinnert; on dan laten wij dankbaar het oog rusten op de vriendelijke verschijning der schrijfster: vóórin toch staat haar portret in den herfst baars levens; en wij zijn haar dank baar voor dit levensbericht, en de ver taalster, die dit kostelijke geschrift in zoo wegslependen Nederlandschen stijl "vist over te brengen; en de firma te Zwolle, die voor zoo uitnemende uitvoe ring zorgde, 't Is waar, er zijn nog en kele correctie-foutjes blijven staan, doch deze verzinken in het niet, bij het vele schoons dat men te genieten gaf. Alleen dat men de schrijfster herinneringen uit haar kind s c h heid liet geven, die ver gissing dient bij herdruk, die zeker vol gen zal, te worden hersteld. Vooral onze oudere kinderen zullen deze aan geschied-, aardrijks-, ziel- en andere kundige gege vens zoo rijke aulo-biografie met wél ver diende belangstelling begroeten en bespre ken. „Aan het Haardvuur" zal voor hen een uitnemend Kerstgeschenk blijken. Het Schouwvenster (uitg. E. J. Bosch te Baarn) bevat deze week o. a. twee mooie photo's: „een winter in de stad" en „Winter", naar een schilderij! Eenige photo's uit Sovjet Rusland, de, verkiezingscampagne in Engeland, het be zoek van Koning en Koningin Alfons en Eva aan Rome, Prins August Wilhelm' (zoon van den ex-keizer) bezig in zijn vak: schilder; een paar aardige photo's uit Amsterdam: de huldiging van Ver- woijck en Baarbé met hun gezinnen; en een avondschool voor volwassenen in vol len gang; en niet te vergeten de opening van de waterleiding door onzen Commissaris der Koningin te Tholen. Portretten van jubileerende predikanten en van den overleden dr J. W. Gunning en Joost van Vollenhoven. .Ren mooi nommer Timotheus van deze week bevat de gewone rubrieken, waarbij weer opvalt, hoe juist de teekenaar den inhoud van de „Geschiedenis van den Dag", waarin op nieuwen arbeidslust ter stutting' van het schier ineenstortend staatsgebouw wordt aangedrongen, weet te typeeren. Een kijkje op het kasteel in Oels trelct eveneens aan. Maar de meeste lezers zal blz. 113 inte- resseeren: de uitslag van de "jubileum- prijsvraag. Van een der prijswinners ver schijnt hier de oplossing in dichtmaat. Die redactie had met deze prijsvraag1 een buitengemeen succes. Bijl dit nommer is ook een Letterkundig bijvoegsel gevoegd, welks inhoud wel door niemand zal wor den overgeslagen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Vrederust. Gedurende het 19-jarig bestaan vai> de Stichting der Vereeniging tot Chr. verzorging vaar Krankzinnigen in Zee land was het. steeds gewoonte om den verpleegden op Kerstdag de voor naamste der Christelijke feestdagen, een ontspanning te bereiden. Bekenden en vrienden maakten dit mogelijk. Het patiëntental neemt toe, hun aantal is thans circa, 600, en mis schien drukt ook de nood in Duitsch- land de inkomsten. Het is in ieder geval noodzakelijk, dat voor dit liefdewerk in eigen kring op breeder terrein de aandacht ge vraagd wordt. Het is daarom, dat ondergeteekende bescheidenlij'k vraagt: indien er in Middelburg of omgeving menschen zijn, die hart, hebben en middelen be zitten, om onze uitgestotenen uit de maatschappij een kleine variatie in hun somber' besta'an te bezorgen, och, wil hem een kleine gave zenden. Liefst ontving hij die vóór 18 Dec. de laatste vergaderingsdag voor Kerst mis, ten einde die te kunnen afdragen en verantwoorden. C. J. DE KRUÏJTER, Secretaris van „Vrederust". Middelburg, Dwarskaai 110. Een nieuw bankgirostelsel. Naar de N. R. C. verneemt hebben de groote banken te Amsterdam en te Rotterdam hit plan opgevat, het reeds tusschen verschillende banken en ook tusschen kassiers in de pro vincie bestaande giroverkteer op een breederen grondslag te reorganisee- ren. Naar aanleiding van de ervaringen die men met den postchèque- en giro dienst heeft opgedaan, en in recht- streeksch verband met de debacle hij die instelling, hebben de groote bank instellingen hier te land e het initia tief genomen tot invoering vair een algemeen bankgirostelsel. Noodig was primo een girolijst, waarop vermeld stonden de namén Van alle aangeslo ten bankiers en kassiers met diaar- achter de bank (resp. banken) waar- zij een rekening-courant, onderhouden, tri. de tweede plaats zouden alle par ticulieren, die van dit stelsel gebruik wenschten te maken, op hun brieven, facturen e.a. hebben te vermelden den naam van de plaatselijke ba.nk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2