■So 58 Donderdag 6 December 1023 38e Jaargang Buitenland. AART DE MESMAAKER, FEUILLETON. IE BUSSCHIETER VAN MIDDELBURG. BinMlaM. Brakkers-Exploitanten ©GSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorslstraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Weg met Colijn? Onder den indruk 'der nederlaag van ons Redhtsche kabinet met het ontwerp-Vlootwet, schreef de heer J. Hollander, redacteur van „De Stan daard", een ige artikelen, die thans ter verspreiding in één vlugschriftje verzameld, den Kiesvereenigingen tot een betrekkelijk zeer laag bedrag wor den aangeboden. Wijl het nog steeds noodig blijft, de menschen, vooral onze politieke grensbewoners in te lichten omtrent het voorgevallene, en liet velerlei, dat er mee in verband staal, dtingen wij op ernstige lezing en verspreiding van dit populair ge stelde vlugschrift a,an. Het zijn „losse opmerkingen"; doch juist daardoor het meest geschikt om indruk te maken, en den puisten kijk te verschaffen op den uiterst critie- ken toestand, waarin ons vaderland door het votum van 26 Oct. werd gebracht, en op hetgeen minister Co- lijn heeft bedoeld met zijne bezuini- g'ingspogingen. Zeer ad 'rem achten wij op dit punt de vergelijking tus schen hetgeen Wibaut en Colijn schre ven over de werkloozenverzorging. 'Nogmaals aanbevolen. De Rijksdagzitting. De volmachtenwet is gisteren in den Duitschen rijksdag in eerste en tweede lezing aangenomen met een amendement der arbeidsgemeenschap volgens hetwelk vóór het uitvaardigen van verordeningen een commissie van vijftien uit den rijks dag in vertrouwelijke zitting meet gehoord worden. Tegen stemden de Duitsch-natio- nalen, de Duitsch-Volkischen en de com munisten. Vanmiddag heeft de derde lezing en de eindstemming over de volmachtenwet plaats. Korte berichten. In het bezette Duitsche gebied' zijn naar officiëele schatting in den tijd van het lijdelijk verzet 5 tot 6000 Duitschers gevangen g^jiomen. Daar van zitten nog 2800 achter slot en grendel. Hit Domodossol (Italië) wordt gemeld, dat tengevolge van het stij gen van het water in alle rivieren en bergstroomen van de streek van Os- sola de dijk van Toce bezweken is: Het water heeft d'e vallei van Formaz- za overstroomd en groote schade aan gericht. Uit Gardone (Italië1* wordt ge meld, dat tot, nu tóe 200 lijken ge vonden zijn. De groote sneeuwval heeft, de rivier de Dezzo bui ten haar oevers doen treden. Het syndicaat der mijnwerkers van bet Roergebied, te Essen verga derd, heeft een resolutie aangenomen, waarin het te Berlijn door hun ver tegenwoordigers getroffen accoord wordt afgewezen. In dat accoord vyerd toegezegd, dat de mijnwerkers een uur per dag langer zouden werken. De oude mijnwerkersbond heeft met 99 tegen 92 stemmen de overwerk- regeling goedgekeurd. hen vernaai tijdens het beleg va.n Middelburg door de Watergeuzen. (1572—1574). door CHR. HONDIUS. (Auteursrecht voorbehouden.) i 43). Hun spiedend oog rust op de binnen tredende troepen: een stille hoop leeft m heider ziel, dat zich onder hen ook de Mesmaaker zal bevinden echter ze durven deze geheime gedachte niet openbaren. En onder 't schetteren der trompetten naderen steeds meerdere Geuzen helaas, de moed zinkt hun in de schoe nen. reeds zijn bijna allen binnen de staddaar in de achterhoede is 't werkelijkheid? bedriegen zich hunne ooigen niet? daar neen, ze kunnen 't. nog niet gelooven daar zien ze hun vriend de Mesmaaker en nu kan Geertse zich niet bedwingen; hij vliegt hem te gemoet en valt hem om den hals. En sprakeloos ziet de menigte dit aan. „Tot straks," klinkt het uit den mond van Geertse en als een pijl uit een boog loopt hij over de Leugenbrug, de Noord- en Zuid-Dampoort door en snelt langs den Dam naar de Bellinkstraat, ge volgd door Machielse, om Barte het De drukkërss taking te Aken is geëindigd. Tusschen de patroons en het personeel werd een overeenkomst geslotendo dagbladen verschijnen weer. De financiëele toestand in Beie ren begint zorgwekkend te worden. "Van de uitgaven wordt slechts 40 pet. door de rijksbelastingen gedekt, terwijl Beieren zelf in net overige moei voorzien. Het is daarom noodig,, dat er nieuwe bronnen van inkomsten worden geopend en het aantal amb tenaren wordt verminderd. Officieel blijkt thans dat bij de overslrooming in Italië circa 500 per sonen liet leven hebben verloren. In het dorp Dezzo zijn slechts 7 van de 180 inwoners gered. De schade wordt op circa 140 millioen geraamd. De Berlijnsche politie heeft in lichtingen ontvangen, volgens welke tegen vandaag opnieuw communisti sche betoogingen worden voorbereid, vooral in de buurt van den Lust- garten. Uitgebreide maatregelen tot voorkoming van rustverstoringen zijn genomen. Op 30 November heeft de Fran- sche overheid bij het filiaal van de rijksbank te Dusseldorp 63.000 biljoen mark aan bankbiljetten in beslag la ten nemen. Uit Krefeld wordt gemeldOm dat de werkloozen belachelijk lage on dersteuningen hebben uitgekeerd ge kregen, hebben er betoogingen plaats gehad. Er werden winkels geplunderd en er hebben botsingen plaats gehad met de plaatselijke politie, die van haar wapens genruik moest ma'ken. Een persoon is gedood en verscheide- nen zijn gewond. Te Wanne hebben gisterochtend werkloozen bij een betooging voor het raadhuis de politie op revolver schoten en steenworpen onthaald. De politie schoot terug. Naar voorloopig vastgesteld is, zijn 7 lieden gedood en ongeveer '30 min of meer ernstig gewond. Bezettingstroepen hebben de orde hersteld. Uit Rijssel wordt gemeldAlhier is een schandaal laan het licht geko men. Er is n.l. bekend geworden, dat 30.000 personen fictieve aanspra ken hebben doen gelden op; schade vergoeding voor tijdens den oorlog geleden schaden. Zij zouden zelfs 50 tot 120 pet. boven de werkelijke be dragen hebben opgegeven. S t r ij d over Autobussen. Daar de burgemeester van Den Haag stelselmatig standplaatsen weigerde toe te wijzen aan busliouders, die een dienst wilden openen tusschen plaatsen, waar voor reeds een goede verbinding bestaat (zoo zijn alle aanvragen voor standplaat sen in den Haag der lijnen den Haag- Rijswijk-Delft geweigerd, omdat de H. T. M. reeds dit traject rijdt) zijn de bushouders' toen begonnen te rijden zonder stand plaats, zoo lezen we in het Vad. Zij pik ten hier en daar hun passagiers op, en de politie controleerde steeds, dat ze geen blijde nieuws,mede te deelen. We zullen' niet trachten den indruk weer te geven, die het bericht op haar maakte, nog minder woorden zoeken om de ontmoeting te schetsen, die eenigen tijd later tusschen de beide geliefden plaats vond. Liever verplaatsen we ons nog in den geest in den avond van den dag in de ons bekende huiskamer in de Bellink straat, waar we reeds zoo vaak hebben vertoefd en waar thans -vreugde heerscht. Dok de stadsbode Hugo Jansz is aan wezig en kan niet zwijgen van hetgeen hij' vandaag heeft gehoord en gezien. D|e ontvangst van den Prins ten stad- huize, zijn goedgunstigheid ten opzichte van de veroverde stad, de maaltijd hem door de Regeering aangeboden, ziedaar de onderwerken, waarover hij niet uitge praat raakte. Ook Leijnse en de Mesmaaker waren aanwezig. Zij hadden verlof gekregen den avond buiten hun kwartier doar te brengen en men kan zich voorstellen, dat er heel wat vragen door hen moesten worden beantwoord en dat ze zeer veel hadden te vertellen over hetgeen in de laatste dagen gebeurd was. En Rarte? Ze bewaarde het stilzwijlgen, overmand als ze was door den gunstigen keer der omstandigheden, maar uit haar binnenste rees een dankgebed op tot God die alles aldus had geleid. 'tWas Zondag 7 Maart 1574. vaste standplaats innamen. Het gevolg was, dat het autobusverkeer speciaal op dit traject verwilderde. In de algemeeno politieverordening staat echter een ar tikel, waarin het verboden is met voer tuigen te snorren, met het doel daarin plaatsen te verhuren. Dit artikel is spe ciaal gemaakt tegen cle snorders onder de huurkoetsiers. En de vraag was, of dit artikel nu ook vau toepassjng was op de autobushouders. Een procesverbaal werd tegen een der belanghebbenden op gemaakt en de kantonrechter sprak den beklaagde vrij, maar in hooger beroep werd het artikel van toepassing verklaard en de geverbaliseerde veroordeeld tot een boete van fl. Gisteren zijn een 15 autobushouders, op bet bureau van de verkeerspolitie ge roepen, waar hun is medegedeeld, dat ze op grond v,an deze uitspraak liun dien sten moesten staken. De autobushouders zijn wanhopig. Gistermorgen zijn ze reeds naar den burgemeester geweest en deze heeft, hun een maancl uitstel gegeven. En de Haagschc afdeeling van den Bond van Autobushouders heeft telegrafisch den bondssecretaris uit Amsterdam op geroepen om te beraadslagen wat er te doen valt. Zou de Haagsche Gemeenteraad nu maar niet heel spoedig/ de politieveror dening wijzigen? Het gaat toch niet aan, het autobussen-verkeer tusschen sommi ge plaatsen door een spitsvondige wets interpretatie to verbieden. S t e u n R u s 1 a, n cl. Zooals reeds vroeger werd mede gedeeld heeft de Commissie voor Sa menwerking tusschen de Alg. Chr. Sociale Bonden en het C. N. V. be sloten een deel der van cle voor „Steun Rusland" nog beschikbaar zijnde gelden te bestemmen voor we deropbouw der „Reformirte Kirche" in Riga. Voor dit doel werd ca. f400 ter beschikking gesteld voor Pastor Gelderblom, teneinde het mogelijk te maken, dat hij Vanuit Jericnoiv in Duitschland naar Riga kon verhui zen om zijn ambl te Riga, waartoe hij door deze gemeente geroepen wa,s, te' aanvaarden. Overwogen werd ook de gemeente tegemoet te komen in de kosten der noodzakelijke herstel lingen aan Kerk en P;astorie, waar toe een begrooting dezer kosten werd gevraagd. Deze begrooting werd ont vangen en hieruit blijkt, dat hiervoor een bedrag van ca. f1700 noodig is. Besloten werd deze kosten geheel voor rekening van de Commissie v. Samenwerking te nemen. Bij de be grooting was een schrijven gevoegd van den Kerkeraad der gemeente en Een vrij groote schare spoedde zich naar de Noordmanster- of Oude Kerk, welker toren door het klokgelui aankon digde, dat heden godsdienstoefening zou worden gehouden. "Wel was op uitnoodiging van den Prins van Oranje in de voorbijgegane week» reeds enkele malen gepredikt door de predikanten van Vlissingen en Veere, maar slechts klein was 't getal der hoor ders geweest immers 't getal aanhan gers der nieuwe leer was sedert de be legering uit den aard der zaak gering, aangezien allen, die van ketterij verdacht werden, tijdig waren uitgeweken, maar toch bleek dat nog enkelen trauw waren gebleven aan de Hervormde belijdenis en 't behoeft zeker niet gezegd te worden, onder hen behoorde ook de stadsbode Hugo Jansz. Maar thans is 't getal van hen, "die zich ter prediking begeven veel grooter. En geen wonder! Nu toch zal optreden de vroegere geu- zenprediker Geleijn Janszoon d' Hoorne, die hier eerst als Hageprediker en later als leeraar der Gereformeerde gemeente onder 't Kruis heeft gearbeid en na den beel denstorm zelfs in de Westmonsterkerk ge predikt heeft en de gemeente in 't jaar 1566 in de schuur buiten de Zuiddampoort heeft voorgegaan. Nauwelijks was de mare van Middelburgs overgang te Norwich bekend geworden, of de trouwe leeraar had zich gehaast in gezelschap van vele bannelingen naar zijn ook een persoonlijk schrijven van Pastor Gelclerblom, welks inhoud ve len interesseeren zal en wat wij daar om hieronder weergeven. „Nu ben ik sedert den len No vember mijn nieuwe bediening inge treden en ik ben zeer gelukkig, clat bet zoo is, want. nu mag ik toch weder een „reformirte" gemeente die nen, wier vertrouwen mij tot dezer, arbeid heeft geroepen en aan de an dere zijde heb ik ook het bewustzijn, dat deze arbeid noodig was. Tengevolge toch van d'e langdurige vacature was de gemeente gelijk een ijsschol, die in de lente op het wa tervlak drijvende, aan de warme zon nestralen is blootgesteld. Lang hacl de gemeente niet meer zonder behoor lijke en regelmatige bediening kunnen blijven, wilde zij zich niet geheel op lossen en zoo klein worden, dat zij niet meer in staat zou zijn een pre dikant te onderhouden. In Sovjet-Rusland zijn de „refor mirte" gemeenten op een zoo lage trap Nan ellende gezonken, dat zij geen predikant meer kunnen aanstel len. Mijn vroegere „reformirte" ge meente te St.-Pietersburg die 31/2 a 4 duizend zielen telde'en een hooge- school met universiteitsgelijkstelling van laatstelijk 960 leerlingen uit eigen middelen onderhield, is nu zoo arm geworden, idiat. zij niet eens meer een kerkekneciht betalen kan en ik een inzameling op touw moest zetten onder mijne naar Duitschland en Zwitserland uitgewekene vroegere gemeenteleden, om te verhinderen, dat de Staat de kérk in beslag nam, om ze in een bioscoop-thea.ter te veranderen, zooals hij had gedreigd te zullen doen. Thans nog onderhoud ik met de langzaam smeltende middelen het gemeentewezen in St.-Pietersburg. De gemeente te dézer plaatse is Gode zij dank, voor dezen nood be waard gebleven. Zij is thans weder in staat een predikant tot op: be scheiden grenzen te salariëeren. (Zij betaalt mij een salaris van 140 Lat (140 Zwitsersdhe franken) per maand', waarmede men er kan komen, on danks 'de stijgende prijzen). Dat ik echter 'hierheen kon reizen, mijn huisraad kon medenemen en de pas torie in orde kon laten maken, dankt de gemeente en ik aan Uwe edelhar- tige hulp. Dit zal nimmer door ons worden vergeten. En nu zijn wij we der verheugd, dat de gemeente zich weder in scharen verzamelt om het Woord Gods, de zieken bezoekt, de kinderen verpleegt en in het geloof opvoedt, en de sacramenten bediend, worden. Ook ben ik begonnen de kleine „reformirte" gemeente in Mi- tau te bedienen en voor de godsdienst oefeningen te verzamelen. Dat dit al les mogelijk is en d'e „reformirte" kerk in Let.tland voor verval bewaard' werd, dat alles danken wij U, hoog geëerde heeren en broeders; God ioone het U. Nogmaals mijn warmen dank, Dr Ernst Gelclerblom." Fraaie discussie. Bij de behandeling van den post Onder wijs der gemeentebegrooting in de raads vergadering van Krimpen aan den IJsel geliefd Middelburg terug te keeren. En als ook wij in den geest 't oude kerkgebouw zijn binnengetreden, dan ma ken zich allerlei indrukken van ons mees ter. Wat aan den Rooinschen Godsdiensdienst herinnerde, is voor 't grootste gedeelte verwijderd. Het koor, waar het hoogaltaar gestaan heeft, biedt nu een ledige ruimte aan, de beelden in het rond van de .kerk' zijn alle verwijderd, slechts de ledige nissen wijzen hare plaatsen aan. (Maar de kansel staat daar nog onge rept ais drager van 't Bijbelboek, dat voortaan het middelpunt cler Godsveree- ring zal uitmaken. Daar nadert een oude bekende Ri- chart van de Varent hij plaatst zich voor den kansel en evenals in 1566 na den beeldenstorm in de Westmonsterkerk, verzoekt hij nu de schare aan te heffen uit den 118en Psalm, het 19e vers naar 4e berijming van Petrus Dathenus. God lieeft mij, 't is waar gekastijdet, En Vaderlijk getuchtigd wel, Doch Hij heeft mij tot nu bevrijdet Genadiglijk van den doodt fel. Re groote poorten doet toch 'open Dies tempels daar de vroomen zijn, Opdat ik mij daarin mag loapen, En heerlijk loven den God mijn. Onder 't zingen beklimt Geleijn Jansz d'Hoorne den kansel, na zich eerst door VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.03 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. kwam ter sprake de derde onderwijskracht aan de o. 1. school en werd de voorzie ning der vacature verdedigd door de S. p. A. P. en de niet-voorziening door rechts uit een oogpunt van financieel belang, daar de kosten voor rekening der gemeente blijven. Na toelichting door den voorzitter in besloten zitting deelde in heropende vergadering de heer Brouwer (S. D. A. P.) mede, dat de kwestie niet van de baan raakt, tenzij rechts kan zeg gen hoe de zaak zal marcheeren met twee leerkrachten, want het blijkt hem dui delijk dat het rechts te doen is om die school te nekken, omdat zij openbaar is. Rechts deelde bij monde van 'den heer Verstoep mede, dat zij zich houdt aan de wet en dat deze wet toch niet door Jan Klaassen-menschen gemaakt is. Brou wer repliceerde, dat het alleen te doen is om de school af te breken, vond dat rechts een vuile smerige bende is en wilde dat ze alles eens op papier zette. De heer Van der Ent (S. D. A. P.) meende, dat het alleen partijhaat geldt en nu wordt deze school daar de dupe van. Bovendien was bij de verkiezing al gezegd, dat de school 't volgend jaar niet meer zou be staan. Hierop volgde getrap op de tribune en daar op verzoek van den voorzitter niemand zeggen wilde wie dat gedaan had, werd de gelieele tribune ontruimd. Van der Ent: Dan gaan wij er ook uit. De voorzitter: U moet uw gang maar gaan. Nadat de tribune ontruimd is, schorste de voorzitter de vergadering, daar hij geen herrie op de tribune wensclite en de hee ren zich ook behoorlijk moesten gedragen. Duitsche spionage? De „Soir" maakt melding van Duitsche spionage in België, welke het in het bij zonder op de fabrieken zou gemunt' heb ben. Het blad waarschuwt met name te gen een zoogenaamd Zweedsch ingenieur, die een der leiders van den spionage dienst zou zijn. Alle rapportien der spion nen komen volgons het blad samen in een handelsbureau te 's-Gravenhage en in een dergelijk bureau te Antwerpen, Een der spionnen moet onlangs getracht hebben in de fabriek van Ooien, bij Ant werpen, binnen te dringen, waar radium wordt bewerkt. Het blad zegt, dat de Nederlanders we! sensationeele Belgische spionage-zaken ontdekken, maar er niet aan denken een onderzoek te doen instellen naar hun landgenooten, die werken voor rekening van de „Boches" en dat zij niet weten voor wie de drie schepen met munitie zijn bestemd, die de vorige maand in de haven van Amsterdam zijn binnenge- loopen. i De „Soir" cursiveert d,e zinsnede over de munitieschepen. Het is niet prettig voor het blad, maar er is deze week weer zoo'n gevaarlijk schip binnengeko men. Er zullen er meer volgen. Mag dat niet? Of moeten wij ook ontwapend wor den? Maar dat staat niet in het verdrag1 van Versailles. Voor belangstellende Nederlanders dee len wij mede, dat al die munitie is be stemd voor de Hembrug. De „Soir" gelooft dit toch niet, merkt het Hbld. ondeugend op. Allerlei. De R.-K. Kiesvereeniging te 's-Graven hage heeft aangenomen een motie van stil 'gebed tot zijn werk te hebben voor bereid. En veler oog en vullen zich met tranen, als zij den geliefden prediker wederzien, maar' ook zij, die slechts uit nieuwsgierig heid deze eerste godsdienstoefening bij wonen, ook zij' komen spoedig onder den indruk van gebed en prediking en velen moeten in hun gemoed erkennen, dat zij de „nieuwe leer" verkeerd beoordeeld heb ben. En als de Godsdienstoefening geëindigd is en de prediker de Apostolische zegen bede over de aanwezigen heeft uitgespro ken, gevoelen velen zich bemoedigd en getroost en zij beseffen, dat ook zonder de oude vormen godsvereering mogelijk' is. 1 Ook Geerts, de Mesmaaker, Barte en Machielse hebben de Godsdienstoefening bijgewoond. Was het aanvankelijk nieuwsgierigheid, die hen naar 't kerkgebouw dreef, het ernstig woord van Geleijn Jansz d'Hoorne dien zij als Hageprediker gekend hadden, had grooten indruk op hen gemaakt en thuis gekomen, konden ze niet nalaten daarvan te spreken. (Slot volgt).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1