Kerknieuws. RITMEESTER Onderwijs. tasMiÖt rflMïfc fii SIGAREN. RITMEESTER 8 c. PETITOS ,6 c. REGALIA 10 c. PENDANT 12 c. Fdbrikdnte "4 Cf£?? v. SCHU PPEN SICAREHF AB RICHER-VEENEMDA AL.' in aanmerking komen. Mochten er alsnog stadgenooten zijn, die liefdegaven willen afzonderen, dan gelieven zij de gelden te bezorgen bij den heer Geijsen, penning meester van het comité, en de goederen aan het weeshuis. Bevolking gedurende de 2e helft der maand November 1923: Ingekomen: J. H. Belgraver, winkelbe diende van Meppel, Groote 'Kade 32; C'. Blaner, monteur van Middelburg, de Ruijterlaan GO; F. Neels, arbeider, van W'emeldinge, Paardenweg 12, L. Harinck, bankwerker, van Rotterdam, Remmers- walestraat 5; P. van Eenennaam, kantoor bediende, van Vlissingen, Scheldestraat 28J. Braam, zonder beroepf van 's Gra venpolder, Bleefcerstraat 8; H. Schuit maker, leeraar, van Brunssum, Beesten markt 14M. van Wajhgen, bakkersknecht, van Wolphaartsdijk, L. Kerkstr. 19. Vertrokken: E. Verrijlzer, veldarbeider, naar KattendijkeA. H. M. van Gurchom, reiziger, naar Kloetinge; H. A. van Koe- veringe, kantoorbediende, naar Wemel- dinge; J. H. Eversdijk, landbouwer, naai' 'sH.- Abtskerke; M. Loose, steenhouwer, naar Breda; L. Eversdijk, verpleegster, naar Kloetinge, P. Goedhart, besteller, naar Breda; J. van Zijïl, werkt, ingenieur, naar Groningen; N. Moerland, machinist, naar Kortgene; J. M. Verwijs, schipper, naar Bergen op Zoom. Tot plaatsvervangend lid in het scheidsgei echt voor de Ambtenaren in deze gemeente is benoemd de heer M. G. Zandee, alhier. Aan den heer G. van der Hoek is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Districtscommissie van het fonds voor den gewaptenden dienst, terwijl als zoodanig! is benoemd de heer M. C. van den Bout, te Goes. In de vacatures A. Buijs en P. ('rucq, resp:. aLs lid en plaatsvervangend lid in het scheidsgerecht voor de werk lieden alhier is voorzien door benoeming als zoodanig resp1. van de heeren M. Ileijnsdijk en M. B. de Munck. Scttore. Zondagavond had een onge luk plaats met de auto waarin dr Martens uit Middelburg, Welke een patiënt te Krab- bendijke zou bezoeken, was gezeten. Vlak voor het darp' schoot een fietser voor langs de 'auto waardoor deze laatste te sterk remde, tengevolge waarvan de rem brak en de auto, mede door de gladheid van den weg, zoo uit den koers geraakte, dat deze met gebroken wiel aan den slootkant terecht kwam. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor, wat wel een wonder mag beeten. Dr Martens heeft de i.eis naar Krabbendijke met de auto van dhr. Gleruin kunnen vervolgen. Laat in den avond Was de auto in 'zooverre her steld, dat de reis terug naar Middelburg 'kon worden voórtgezet. (G. Ct.) Krabbendijke. Vergadering van de land bouwvereeniging ,,E.M.M.'' De voorzitter, dhr G. van Nieuwenhuijzen, deelde mede, dat het bestuur aan den vorigen voorzit ter, dhr. J. v. Gorsel, een wandelstok overhandigd heeft, als blijk van waar deering voor hetgeen genoemde voor de landbouwvereenigiug heeft gedaan. Ver der deelde hij mede, dat er een Tuinbouw- cursus is opgericht. Getracht zal worden een cursus in landmeten op1 te richten, wanneer zich minstens tien deelnemers aaDmelden. Tot bestuurslid in de vacature J. v. Gorsel werd gekozen dhr. J. Vogelaar en herkozen werden dhrn. G. A. van Nieuwenhuijzen en M. Wabeke Czn. De heer C. Tollenaar werd bij acclamatie tol secr.-penningm. herbenoemd. Daarna kwam in behandeling de agenda der algc- meene vergadering der Z. L. M. Bezwaar werd gemaakt tegen een post van f400 voor de paardenfokkerij'. Besloten werd het verplichte kwantum van 50 balen superphosfaat. op- het bestelbiljei in te vallen en zoo spoedig mogelijk bestel lingen op te nemen bij de leden voor een te houden aanbesteding voor de voor jaarslevering. Voorgelezen Werd het rap port, uitgebracht dooi' de commissie, ge kozen uit de verschillende vereenigingen om te komen tot het stichten van een vereenigingsgebouw. Enkele leden voel den er wel iets voor om de zaak te steu nen, doch over het algemeen wordt er door de vereeniging niet veel behoefte aan gevoeld. Bij de rondvraag vroeg dhr J. Vogelaar, of het niet op den weg ligt om uniformiteit te brengen in het meten van landerijen. Djhr. A. J. P. Kake- beeke vroeg, of er geen pogingen in het werk kunnen gesteld worden om gedu rende AprilJuni de postduiven op te sluiten, daar deze veel schade doen aan de jonge landbouwgewassen, vooral aan n de erwten. Daarna sluiting. (Te laat ont vangen. Red.) Rflland-Bafh. Voor het Comité voor Win ter lezingen, zal de heer W. C. F. Scheps van 's Gravenhage dezer dagen in openbare samenkomst een rede hou den over „Om heilige goederen". De 2e spreker voor dit seizoen is de heer M. den Boer van Zierikzee, theol. cand. aan de V. U. te Amsterdam. lerseke. Bij een jongensvechtpartij werd Maandagmiddag de 11-jarige Jacob Murre zoodanig met een klamp getroffen, dat de hulp van Dr Klinkenberg werd ingeroe pen. die de wonde heelde. Naar we ver nemen stelt de politie een onderzoek in. De 3-jaarlijksche verpachting van oesterperceelen zal deze maand in Middel burg worden gehouden. Onder de tamelijk vele perceelen die geveild zullen worden, zijn er slechts een 18-tal die voor den oesterkweeker cenige aantrekkelijkheid ligbben. De rest is van minder waarde. Naar ,,men" veronderstelt zal de prijis der jaarlijksche pachtsom niet meevallen en „men" verneemt reeds van kweekers die spijt hebben, hun perceelen te heb ben losgelaten. Zij hoopten immers goed- kooper te kunnen pachten. De enkele „natuur"-perceelen zullen zeker duur gaan. Met de zaaigrond is het iets an ders, daar is minder gebrek aan. Boven dien zijn de voorwaarden, waarop ver pacht wordt, van dien aard, dat een 20- tal speciaal bevoorrecht zullen warden. Dit zijn zij, die of laag in pacht zitten of ieder seizoen zoo'n quantum oesters aan de markt kunnen brengen dat hun op te brengen pet. aan Cokzo van dien aard is, dat ze zeker ieder jaar op 60 pet. reductie kunnen rekenen van vader staat. Is dit onbillijk? Het is moeilijk te zeggen. Maar wel kan gezegd worden, dal een regeling die iedereen bevredigen zal, (èn Cokzo-leden èn buitenstaanders) nog niet gevonden is, en zal die te vinden zijn? Voor het betrakken Visscherijbe- stuur of den minister van Financien ligt hier een véld braak. Te vereeriïgen de belangen van 2 uit eenlo opende belangheb bende partijen. Kapel Ie. Onder voorzitterschap van dhr. P. Fraanje kwam het Comité voor Chr. Winteriezingen in vergadering bijeen. Te genwoordig 20 leden. De aftredende be stuursleden, de heeren Pottjewijd en de Jager (onderwijzers) werden herkozen, in de ontstane vacature door het bedanken van Dis Jonker als secretaris werd geko zen dhr. A. de Jager en als bestuurslid burgemeester Bierens. De pemiingimeester dhr. Borstelaar deed verantwoording over gehouden beheer. Een klein batig slot is voorradig. Wijzigingen in het reglement werden aangebracht, n.l. dat de bestuurs leden onderling de functiën zullen verdee- len en dat voortaan jaarvergadering zal worden gehouden in October. Verschil lende sprekers van naam werden ge noemd, uit wie het bestuur heeft te kie zen. Het bestuur hoopt nog twee sprekers op te laten treden. (Maandagavond trad dr Schmidt op.) Dr J. D'. Schmidt ein digde met dankgebed. Hansweert. Gisteren passeerde al hier de lading dynamiet voor rekening van de N. V. VV. A. van den Tak's Bergingsbedrijf te Rotterdam per schip „Josephine" schipper Klein stra naar het Kruithuis te Rozenburg. De 'dynamiet moet dienen voor de opruiming van het wraït „Woolwich" in den Nieuwen Waterweg. Biggekerke. Maandagmiddag verga derde de Raad voltallig. Na opening met gebed komt de circulaire van de heeren Van 't Hoff, St.-Laurens en Verhorst, Wissenkerke in bespre king. Be voorzitter deelt mede, dat er deelname van 4 personen is toe gezegd aan de bedoelde vergadering, hij gelooft, dat dit zoonoodig wel met een paar man kan vermeerderd worden. Als bezwaar tegen de circu laire voert hij aan, dat er geen an dere regeling in plaats van de bestre- dene is genoemd. Na eenige discussie ter zijde gelegd. Het verzoek van Juf. A. Roose om eervol ontslag tegen 15 Januari 1924 als .onderwijzeres aan de openbare school alhier, we gens benoeming aan een bijz. school te Middelburg, wordt ingewilligd. Be sloten wordt"een oproeping te plaat sen. Volgt thans benoeming van een lid van het Burgert. Armbestuur va- cature-L. Krijger, die niet meer in aanmerking wenscht te komen. Geko zen wordt G. Schout met 4 tegen 3 stemmen op W. A. de Witte. Tot lid van de commissie voor school toezicht, aftr. J. v. Keulen, wordt Van Keulen gekozen met 5 st. (2 st. op A. de Voogd). Komt thans in bespreking of er aan dhr ,J. Corbijn nog rentevergoe ding zal worden gegeven, omdat de betaling voor de aflevering van het lijkenhuisje niet, zooals eigenlijk het contract bepaalde, had plaats gehad op 1 September. (Op 1 Sept. was er door W. Corbijn desbetreffend op zichter als opzichter tot betaling geadviseerd). Door den voorzitter wordt gezegd, dat de betaling in verband met de praatjes over de ver houding van opzichter en bouwer was uitgesteld tot na bezichtiging door de Raadsleden. Na eenige be spreking, waarin gehandeld werd of het recht was om 2 maanden dan wel of het b i 11 ij k' was om 1 maand rentevergoeding te geven, wordt het voorstel van P. Janse, om f 10 té geven (voor 2 mnd) verworpen met 6 tegen 1 st. (van dhr Janse zelf) en het voorstel van D.Coppoolse om f5 te geven z.h.s. aangenomen. Bij de rondvraag vraagt dhr Dekker of de kei en weg nalar Krommenhoeke, welke momenteel zeer slecht is, niet verbeterd kan worden. Verbetering wordt toegezegd. Door dhr R Janse wordt opgemerkt, dat het niet in orde is, 'dat er steeds opmerkingen tot den verslaggever worden gericht va» dat „dit" of „dat" niet voor de pers is, daar alles wat in een openbare vergadering behandeld wordt, in de pers mag komen. O.a. wordt door aen voorz. opgemerkt, dat dit op wel meer vergaderingen geschiedt. Hierna sluiting. Grijpskerke. Door het Raadslid, den heer A. de Visser, is bij Gedep. Sta ten beroep aangetéekend tegen het met 4 tegen 3 stemmen in de laatste Raadsvergadering genomen besluit in zake bijbetaling door de gemeente voor den bouw der Chr. School. In 't bijzonder wordt opgekomen tegen hetop de rekening brengen van de aanschaffing van 30 stoelen, kostende f 165 welke meubelen niet tot den schoolinventaris behooren, alsmede tegen vergoeding aan den aannemer van den huurprijs van een perceeltje grond en tegende aanschaffing van teekentaf eitjes, welke heide laatste posten niet in het besték voorkwa men. Tevens wordt door appellant ook aangedrongen op een ernstig en nauwgezet onderzoek van de andere posten. Zijn Uw handen en lippen pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzach tende en snel genezende Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en dro gisten. Ned. Herv. 'Kerk. Beroepen te Workum A. J. Wormgoor te Alblasserdam. Aangenomen naar Heerlen, toez. (stad 2e pred.plaats)' door G. Mol te Kats; naar Oijen (N.-Br.) door J. W. Samberg, cand. te loeiden. Geref. Kerken. Beroepen te Hoogeveen J. Ubels te Varsseveld. Bedankt voor Apeldoorn door dr S. P. Dee te Dwingeloo; voor Kommerzijl door M. Meindertsma te De Leek; voor Engwierum, Onderdendam en Alteveer, en aangenomen naar Boerakker door H. de Jong, cand. te Oudega. Kortgene. Alhier is tot diaken herko zen P. van Scliaik en gekozen tot ouder ling in plaats van dhr. L. de Vos, dia niet meer in aanmerking wenschte te ko men, dhr. P. Markusse Adr.z. Dr D. II. Th. Vollenhoven. Na een ernstige ongesteldheid van 10 maan den trad Dr D. H. Th. Vollenlioven, pred. bij de Geref. Kerk van 's-Gravenhage, Zondagmorgen in de Hulpkerk onver wachts voor zijn Gemeente op. Bpr. be paalde zijn gehoor bij Jesaja 40:18 en handelde over de opdracht om Jeruzalem te troosten, le door voorspelling van verlossing; en 2e door de handhaving van de vastheid des Woords. Vóór spr. aan zijn predikatie begon, vertolkte hij met een enkel woord zijn blijdschap en dankbaarheid jegens God en menschen. God brak lichaam en geest en bracht hem aan den rand van het graf, maar schonk hem op het gebod van gade en Gemeente, weder het leven. Daarom roept spr. met Iliskia uit.: „Want het graf zal IJ niet loven, de dood zal U niet prijzen. De levende, de levende, die zal U loven, gelijk ik heden doe". Aan liet einde van zijn ernstige predi katie, uitte de Gemeente haar blijdschap, door den herstelden prediker staande de zegenbede uit Ps. 134 toe te zingen, waarvoor deze dankte. (Rotterdammer.) V rij'z i n n igh e i d en religie. Een vrijzinnig predikant deed dezer dagen in een liberaal blad de volgende droeve mede deeling: „Ik heb dezen zomer een predikbeurt gehouden in een vrijzinnige Hervormde Gemeente op Voorn© en' Putten. Ik heb daar gelogeerd bij een der kerkeraads- leden, welke eigenaar was van 'n uitge strekte boerderij en die vol was over zijn vele eigendommen aan land en vee. Behalve dien boer-kerkeraadslid waren er nog 7 andere leden des kerkeraads on der mijn prediking aanwezig, behalve dan natuurlijk nog de overig© gemeente leden-kerkgangers. En wat leverde de col lecte op? Schrik niet, kronieklezer!.., 35 koperen centen, alles centen en geen zilver. Dus ook die boer, met al zijn land en vee, had zijn centje in het kerkezakje geofferd I" (Wij merken hierbij opi, dat er op Voorne en Putten geen enkele gemeente vacant is. 't Kan daarom wel waar zijn. Red.) Meliskerke. Bij de gehouden stemming ter verkiezing van ouderling en diaken zijn herkozen tot ouderling de heer P. Maljaars, en tot diaken de heer E. de Groot. B.olp j e w is t i s ch e „doop plechtigheid. Het bolsjewistisch staatsblad „Iswestia", in Rusland verhaalt van een doopplechtigheid in Jekaterinen- burg, waar de pope van de Grieksche kerk buiten gehouden werd. maar de plechtigheid naar bolsjewistischen ritus ge schiedde. Reeds voor het kind geboren was, be raadslaagde de bolsjewistische organisatie over de noodige maatregelen. Toen een jongetje was geboren, kwamen reeds vroeg in den morgen partijgenooten in het huisje van Jemeljanow bijeen voor de regeling der plechtigheid, die 's avonds plaats had. Het blad deelt het volgende mee: Het huisje was vol van menschen. Er waren kennissen van de ouders, vertegenwoordi gers van verschillende afdeelingen van de fabriek, afgezanten van de communis tische groep en het fabriekscomilé; er waren ook vertegenwoordigers van het Roode leger, van het gouvernements-co- mité, van de communistische partij, enz. Ee voorzitter van het plaatselijke com munistische comité, een oude revolutionair, vervulde de functie van „communistisch pope". Hij hield een redevoering over deze eerste communistische doopplechtig heid in het Oernlgebied, over de nood zakelijkheid het bedrog der priesters te bestrijden èn eindigde^ zijn toespraak met deze woorden: „Mijn wensch is, dat de nieuwgeborene een bewust burger van onze sovjet-republiek mcge worden!" Taarna wendde hij zich tot de ouders' en stelde hun voor den naam van den .doopeling vast te stellen. Moet hij heeten Spartacus, Radek, Lenin? Ee ouders beraadslaagden even en be slisten het kind „Lenin" te doopen. De aanwezigen beantwoordden deze keuze met minutenlang aanhoudend applaus. Eiaarna werd opgemaakt en voorgelezen de volgende acte over het opnemen van den nieuwen burger Lenin Jemeljanow in 'de gelederen der arbeidenden van de Unie van Socialistische Sovjet-Republieken: „Wij, ondergeteekenden, bevestigen dat 14 October 1923 in de gelederen van de arbeidenden van de Unite van Socialistische Sovjet-Republieken is opgenomen de nieu we burger Lenin Jemeljanow. Wij allen, die deze eerste revolutionaire doopplech tigheid in de stad Jekaterinburg bijwonen, richten ons tot den nieuwgeborene met deze woorden: Wij zegenen u niet met kruis of gebed, de erfenis van een tijdperk van onwetendheid en slavernij, maar met onze roede banier van strijd en arbeid. Sinds de wereld bestaat is er nog nooit een man geweest, wien zijn aanhangers zoo hadden bemind en in wien zij een zoo onbeperkt vertrouwen hadden gesteld als wij in onzen leider en kameraad Wladimir Ujitsj (d.w.z- Lenin. Red.) Zijn boeken zul len nog lang een lichtbron zijn voer het moeilijke pad van de arbeidende klasse Bestudeer zijn boeken. Wees een trouw leerling van Lenin!" Alle aanwezigen luisterden met eerbied naar deze woorden en bekrachtigden de akte met hun handteekening. De Unie-collecte bracht op te Brou wershaven f 141. Geslaagd fe 's-Gravenhage voor het notarieel examen 3e gedeelte de heer mr P. Loeff, te Zwolle. Geslaagd te Utrecht voor het candi- daatsexamen wis- en natuurkunde K, mej. L. A. C. Sinke. THOOLSCHE BRIEVEN. Wanneer men in'deze Novemberdagen ontwaakt en den dag 'n groet brengt, kan het zijn, dat de vreugde zoek is. 't Laatste, neervallende, kwijnende blad, de dorrende bloem, fluisteren het lied des scheidens ons in 't oor te morgen en te avond. Gaat men dan in groote zwijgzaamheid zich schikken tot den arbeid, wanneer de dag bijnja geen licht brengt vanwege de vele en kort opeenvolgende mistroostige buien, de blijdschap blijft somwijlen uit en heeft men niet. Er zijn nu eenmaal oogen- blikken in het leven, dat de nacht des daags vertoeft. Dat kan zoo zijn in het dagelijksche leven en ook in geestelijk opzicht. Zien wij' rondom ons, te allen kant ont waren wij een of ander, dat neerdrukt en mistroost. Er is weingi diepe, echte vreugde onder de menschen, in do men- schenwereld. Geen vreugde bij de over winnaars in den wereldoorlog, geen vreug de bij' de overwonnenen, ofschoon zij er in schijnen te zullen slagen, den over winnaars niet te zeer te laten profiteeren van de overwinning. Geen vreugde in het Oosten van de wereld, geen vreugde in het verre Westen, omdat de tijden zoo moeilijk zijn en men huivert voor de toe komst, 'die men zeer ver van zich zou wenschen. Geen echte diepe vreugde in ons eigen land bij de voorstemmers voor het Vlootwetontwerp, evenmin bij de tegen stemmers. Geen tinteling in Christelijke kringen en geen louter genot in niet- Christelijke. Men loopt met groote passen, met opgeblazen aangezichten om niets, om eigen bezit, eigen standje, om voorbijgaande onbeduidendheden. Dat ge schiedt op kerkelijk terrein, dat komt voor op het maatschappelijke, dat heeft plaats in de kerkelijke samenleving1, 't Is of alles wind tegen heeft in de wereld op 't oogen- blik en men zet er veelal een gezicht bij, of 't het laatste jaar is op Vaders kalender waardoor men toont niet te verwachten, dat de wereld nog wel geheel andere dingen zal te zien krijgen, zóó vreemd, dat, wanneer zij nu precies werden beschreven en getoond een wijs naar de wereld mensch zou uitroepen: „onmogelijk"! Zeker, 't kan den mensch wel eens heel veel worden, bijna te veel, ook als de avondwind, die buiten vrij een mensch in het gelaat waait, en de puntige keien, die vechten met de zolen van de ^choenen. De mensch kan wel eens niet weten waar heen nojg de oogen beneden te richten; overal ongerechtigheid en onwaarheid, leugen en bedrog, overal hatelijkheden en, geniepigheden van menschen, die nog graag doorgaan voor fatsoenlijk. Men zou bijna vragen: Wie is eir nog meer fat soenlijk? In een mensch kan goed en kwaad strij den om den voorrang, maar ook buiten hem, vlak bij' en ver weg, onder Christen en onder Heiden, onder de coalitie en bij de vrijzinnigheid, in de Kamers, in de Staten en ook in de Gemeenteraden. Wie kan zich van 's werelds besmetting en smarten vrijhouden? Wie? Ligt niet op iedere straatsteen de verzoeking? Heeft niét iedere dag zijn strijd? Was dit niet zoo de eeuwen door? Ervaart men niet overal een neerhalenden invloed, een om- laagzuigenden geest? Wie onttrekt zich daaraan? Wie? Even moeilijk als het is voor iemand ,die zelf niet rookt om den geheelen avond onder mannen met dam pende pijpen te verkeeren, zich vrij te houden van den rookdamp als voor iemand die staan moet daar, waar de modder hoog spat en toch het kleed moet rein gehou den en blank. Van waar komen krijgen en vechterijen onder de menschen? Komen ze niet van hun wellusten, die in hun leden strijd voeren? Men vecht en voert krijg en men rust zich na een rampzaligen oorlog opnieuw ontzagwekkend toe tot den strijd en men heeft niet omdat men niet bidt. Dit laatste laat men na. Welzeker, voor anderen bidden. Lasteren, bedriegen, hoenen, critiek oefenen, gaat menigeen ge- makkelijkeï' af. De oude Adam, die zich nog steeds niet ten dcode wil laten doe men, is een groote voorstander van 'le critiek Om het hoofd 'van hen, die uit waar achtige overtuiging- het beste zoeken voor hun volk, beweegt zich de laster, die als ongure vledermuizen in den nacht zich daar om bewegen, zonder dat men ze kan grijpen. En de lastertong op Tholen is nog niet stil gezet. Dagelijks bezoedelen werkelijke ongeluksprofeten, die in hun waan, hun schrikkelijken waan, meenen een heele rol te spelen, hun lippen, door den laster, welken zij daardoor naar bui ten werken, om er harde, scherpe, bit tere, onbillijke, onrechtvaardige verwijten in neer te leggen. Ik reisde menigmaal in verre landen in den sneltrein, die in groote vaart zich door de landstreken bewoog én soms plot seling in een tunnel schoot, minuten lang", kwartieren lang, in een nacht van smoor en smook. Zoo gaat het op de levensreL menig maal. Te midden van veel, dat ons bezig houdt en boeit, wordt plotseling alles aan ons gezicht onttrokken en zijn wij in stik- donkeren nacht. Het kan wel eens hinde ren, dat men in een wereld leeft, waarin men overal elders liever is, dan onder de stralen van eigen lamp, waarin men draaft en loopt, omdat allen draven en loe pen. En wat geeft 't? Wat helpt 't? Gods huis wordt in stilte gebouwd en niet door Iuidklüikenden hamerslag. Al dat leven maken is niet steeds bevorderlijk aan de eere Gods. Om van de menschen ge zien te worden, is niet zoo moeilijk, doch om Gode welgevallig te zijn, is meer dan kunstenaarswerk. Op Tholan bewegen zich ook schepselen met machtig mooie praat jes, met fluweelen tong, naar het uiterlijk nog als Jozefs broeders, maar één vrij moedige blik in hun door den Satan op geflikt gelaat, zegt meer dan boekdoelen spreken kunnen, hoezeer zij grijpende wol ven zijn, die de kudde niet sparen. Zóó zijn ze niet alleen op Tholen. Meerder in ge tal zijnn zij, die straks op de vraag: „Wat hebt gij met uw talenten gedaan?" met een mond vol tanden staan, met be schaamde kaken. O, als de dingen uit de kraamkamers, uit de woonkamers eens spreken konden, van hoeveel ongerechtigheid en onwaar achtigheid zouden zij dan spreken. Wie bekommert zich nog om de jeugd, om 't opgroeiend geslacht op Tholen? Laat ze volgepropt worden met voosheden en. zich verzadigen aan de hop der neutra- leteit. Doch laat men weten, dat men voor God niet neutraal kan zijn. Zoo moeten wij wel toegeven, dat er veel te klagen valt op Tholen, ook over den ijver in eigen kring om met alle geoorloofd middel voort te dragen de kruisbanier des Konings, ten spijt van der dwazen spot en hoon. Wat gebeurt er in deze ontzaglijk ernstige dagen in politiek opzicht om medemenschen wakker te branden, te schreeuwen? Niets. Er is reden om tranen te schreien, öin langs- den weg1 te klagen. Er is strijd om beuzelingen en men is niet als „broeders" één. Met recht is daar zooveel te klagen, daar is zooveel geween en zooveel leed te dragen, dat ons hart den zanger moet bijvallen met dit bed. In vergelegen bergstreken maakte ik met lang geleden een tocht met een'voer tuig langs gevaarlijke, steile hellingen en diepe afgronden, duizenden meters boven den grond. De tocht was schoon, maar bezorgde mij en het gezelschap, waarin ik mij bevond, angstige cogenblikken. Op zeker oogenblik, toen een zeer gevaarlijk punt gepasseerd werd, zeide een der da mes van het gezelschap: „Ge moet niet naar beneden zien, zie naar neven". Dat is inderdaad altijd het beste wat men doen kan. Dan verzinken akelige nietigheden waarom men dertig jaar en langer in vij andschap durft leven, in het niet. Wat zijn wij dwaas op Tholen, dat wij minder naar Bóven zien dan naar de menschen en naar verrotte, vergane rommel, die niets waard ooit was en niet de minste beteekenis heeft of krijgen zal. Dan kan over de lippen komen uit het hart: Schep moed, zeg aan uw smarten En zorgen goeden nacht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2