No 56 Dinsdag 4 December 1923 38e Jaargang Bilteilani Rmneïilaui AART RE MESMAAKER, Rit de Provincie' FEUiLLETOi. BE BUSSCHIETER VAN MIDDELBURG. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000 Bijkantoer te Middelburg: Firma F. P. DHUli, L. Burg. Tel. no. 259 i Sitorm en overstrooming in Italië. Geheel Noord-Italië is door vreeselijke stormen geteisterd. Een viertal bruggen over de rivier de' Piave zijn weggeslagen, terwijl vele dorpen in de streek van Sa- grado zijn overstroomd. Tot nu toe be draagt het aantal vermisten bij de ramp van het Glenomeer (zie ons nr van gis teren) zeshonderd. In het geheele dal lig gen verminkte lichamen verspreid. Over al ziet men ongelukkigen, die de lijken van hun vermiste familieleden zoeken. De bewoners namen met schrik de vlucht. De dorpen Dezzo en Mazzano zijn geheel verwoest. Uit Tarento wordt gemeld, dat gister morgen 'n hevig onweer woedde, verge zeld van hagel, gevolgd door een storm, welke over de stad en omgeving ontke tend werd. De cycloon duurde geruimen tijd en beschadigde verscheidene huizen Er zijn geen slachtoffers. Op het kerkhof (werden de monumenten omver gewor pen en de graven blootgelegd. De schade is belangrijk. Rumoerige verkiezingsactie. Het kan er bij ons in verkiezingsdagen wel eens heet toegaan. Dóch zoo erg als dezer dagen in Engeland, toch geluk kig niet. Daar heerscht in sommige dis tricten in verhand met den naderenden stembusdag zulk een terreur, dat ver scheidene conservatieve en liberale can- didaten zich gedwongen hebben gezien mede te deelen in het openbaai' niet meer te spreken. Verschillende candidaten-heb ben nu politiebewaking gekregen, o. W; vooral minister lord Curzon en enkele zeer bekende liberale leiders zooals Lloyd George en Asquith. De terreur wordt van communistische zijde uitgeoefend. Een communistische bende van 150 man maakt de vergaderingen der conservatie ven onveilig en uit dreigementen aan het adres der sprekers. Te Glasgow hebben zich reeds tijdens een dergelijke vergade ring van conservatieven handtastelijkhe den van ernstigen aard voorgedaan.'Chur- chill, die te Finsbury sprak, werd uitge jouwd door een bende lawaaimakers, wier gejoel wedijverde met het gejuich van Churchill's volgelingen. Korte berichten. Niet ver buiten Cherbourg is Zater dag een watervliegtuig, waarin acht men schen zaten bij het houden van oefe ningen in zee gevallen. Vier menschen zijn omgekomen. Uit Athene wordt gemeld, dat een menigte van naar schatting 100.000 per sonen, de bijeenkomst heeft bezocht, waar in aangedrongen werd op den terugkeer van Venizelos. Te Leipzig is het bij communisti sche betoogingen herhaaldelijk tot bot singen met de politie gekomen. Daarbij zijn vier politieagenten gewond, twee ernstig. Te Berlijn is een ambtenaar van het Fransche consulaat door een struikroo- ver aangehouden en van zijn Fransch geld, een vrij aanzienlijke som, beroofd. De toenemende onveiligheid op het land heeft de Kamer van Landbouw in de provincie Hannover, aanleiding gege ven bijzondere, maatregelen te treffen. Er is een crimineele dienst ingericht en er en vernaai tijdens het beleg van Middelburg door de Watergeuzen. (1572—1574). door CHR. HONDIUS. (Auteursrecht voorbehouden.) 41). Met deze boodschap vertrok Trenchant in een bootje met vier bootsgezellen en een jongen". „En gelukte, deze tocht?" viel hem Geerts in de rede, „me dunkt, dat lijkt mij onmogelijk, nu de Geuzen overal op het water de baas zijn". „Geduld maar", zeide Machieise, „ik ben nog niet aan 't eind; 't voornaamste komt nog. Ja, zoo verhaalde de stadsbode, Tren chant is teruggekeerd, maar niet als vrij' man. Met een boot op een droogte vervallen, werd hij door de Geuzen opgemerkt en zich ontdekt ziende, wierp hij .zijn brief aan een stuk lood verbonden in zee. jMaar ook dit was den Geuzen niet ont gaan, diei, de ebbe afwachtende, de brie ven opvischten en Trenchant gevangen te Vlissingen hij den Prins brachten, die het geschrift deed ontcijferen. zijn overal plaatselijke organisaties opge richt om het optreden der misdadigers zooveel mogelijk tegen te gaan. De Rijnlandcommissie heeft beslo ten van de stad Mainz 100.000 gguden mark schadevergoeding te eisclien we gens het doodschielen van den Franschen onderwijzer Constant op 20 October. Mocht de stad weigeren, dan zal de com missie de heele gemeentekas in beslag nemen. Constant moet door een separa- tistischen kogel gedood zijn. De Franschen hebben Donderdag in een drukkerij te Mulheim voor 90 bil joen pas gedrukte bankbiljetten in be slag genomen. Het stoomschip King Alfred met de eerste lading tarwe en gerst uit Rus land sedert den oorlog naar Engeland onderweg, wordt Zondag in Huil verwacht. Te Southampton en Manchester worden ongeveer gelijktijdig dergelijke ladingen wacht. Omtrent Amerika's deelneming aan de nieuwe commissie van onderzoek van de herstelcommissie staat nog niets vast. Er heerscht echter in Londen een opti mistische stemming. In Frankrijk dreigt in verband met de kieswet een politieke crisis. Millerand en Poincaré zouden willen heengaan. De nieuwe Duitsche regeering heeft definitief besloten den arbeidstijd der be ambten op 54 uur per week, dus op tien uur per dag te brengen. Te Hamburg zijn de prijzen van le vensmiddelen, huishoudelijke verbruiksar- tikelen enz. met gemiddeld 50 pet. ge daald. Ook de tarieven in hotels en res taurants zijn verlaagd. Het tramtarief te Hamburg werd met een derde vermin derd. Een algemeene ontspanning is merkbaar. Gisterenmorgen werd op het station van Londen het opmerkelijk verschijnsel geconstateerd, dat, toen Lloyd George Londen verliet voor zijn actie in de land bouwdistricten, er zulk een schaar be langstellenden op het station aanwezig waren, dat de politie voor den oud-pre mier ruim baan moest niaken, terwijl, toen Raldwin naar zijn district- vertrok, nauwe lijks een dozijn menschen op het station was om hem uitgeleide te doen. In een bespreking, welke te Eerlijn in het hoofdbureau van politie te Eerlijn- is gehouden,verklaarden de vertegen woordigers- van den groot- -en kleinhandel zich bereid de levensmiddelenprijzen met 10 a 12 pet. te verlagen. Daardoor ver valt de korting hij betaling 'in waarde vast geld. Een mooie werkverschaffing. Te Hasselt (Ov.) is een vergadering ge houden van afgevaardigden der gemeen ten Hasselt, Zwartsluis, Grafhorst en Ge- ne-muiden, met drie vertegenwoordigers van het departement van Arbeid. Genoem de gemeenten hebben zich verbonden, 20 pCt. bij te dragen in de kosten van het graven van een afwateringskanaal door het Staphorster Veld, van het Lichtmis kanaal naar Zwartsluis. Het Rijk zal 80 pOt. der kosten dragen. Hier zullen te werk worden gesteld 500 werkloozen uit E-e inhoud stemde den Prins tot groote blijdschap. Hij toonde den brief aan de burgers van Vlissingen en vo-nd zoo- veel geloof, dat zij 14.000 gulden voorscho ten op den buit van Middelburg. Voorts liet de Prins Trenchant naar Antwerpen en Bergen o-p Zoo-m voeren om hem te laten zien, "dat de Spaansche vloot was teruggekeerd en zond hem daar na terug naar Arnemuiden tegen uitwisse ling van twee gevangen-genomen Geuzen- kapiteins, Evert Hendrikse en Marinus, met een boodschap aan Mondragon, dat de stad nog slechts vier dagen tijd ver leend werd om over de overgave te on derhandelen". „Als 't. niet spoedig geschiedt, zijn alle inwoners ten doode gedoemd", zeide Geerts, „sinds Kerstdag, dus in acht we ken, zijn er 1566 menschen gestorven". „Ook Mondragon begrijpt dit, gelijk mij de stadsbode in diep vertrouwen verzeker de en hij wil met 't stadsbestuur in on derhandeling treden om over de overgave te onderhandelen. Zondag 14 Februari is in de Abdij- met de Geestelijkheid een vergadering gehou den en daar moet besloten zijn Mondra gon te antwoorden, dat men geen raad meer wist, aangezien alle voedsel van vleesch en zaad was opgeteerd, waarom men verzocht, indien hij tot de oyergave gezind was, dit intijds te doen, "ooi de stad zooveel mogelijk te beschermen. Laat ons dus goeden moed houden, ou de gemeente Emmen (Dr.) en 300 uit- de omliggende gemeenten. Het werk zal wor den uitgevoerd door de Ned. Heidemaat schappij. De uitgegraven gronden zullen worden gebruikt tot het maken van huis plaatsen, waarop boerderijen gebouwd kunnen worden. Overtreding van de Kieswet. Eenige personen, in Mei veroordeeld wegens het feit, dat zij bij de jongste verkiezingen voor de Provinciale Staten en de Tweede Kamer niet ter stembus zijn gekomen, hebben dezer dagen de vol gende kennisgeving ontvangen: „De ambtenaar van het openbaar mi nisterie bij het kantongerecht te Deven ter geeft kennis aan (volgt de naam van den veroordeelde), dat bij Koninklijk be sluit van 22 October 1923 is goedgevon den, kwijt te schelden de boete van f 1, subsidiair 1 dag hechtenis, waartoe hij (zij) bij vonnis van den kantonrechter te Deventer van 28 Mei 1923 wegens over treding van de Kieswet werd veroordeeld; blijvende het vonnis overigens in zijn geheel." De bescherming der wegen. In de provincie Utrecht worden met 1 Jan. 1924 alle kunstwegen, geen rijks wegen zijnde, buiten de bebouwde kom men der gemeenten en -de provinciale we gen ook daarbinnen gesloten verklaard voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen, ledig, zwaarder dan 1700 K.G., wanneer de wielen voorzien zijn van gum mibanden en ledig, zwaarder dan 1000 K.G., wanneer de wielen voorzien zijn van andere dan gummi-wielbanden of met een belasting van een der wielen, groo t-er dan 1300 K.G., met uitzondering even wel van personenmotorrijtuigen met ten hoogste acht zitplaatsen. Port- en Frankeerzegels met opdruk. Binnenkort zullen aan de kantoren ver krijgbaar zijn: a, frankeerzegels van 3 cent en van 171/2 cent, welke aanvankelijk voorzien van een opdruk als dienstzegel zouden worden uitgegeven, doch als zoo danig niet in gebruik zijn gesteld; door een tweeden opdruk resp. van 10 ct. en 1 Gld. zijn bedoelde soorten thans gelijk waardig gemaakt aan frankeerzegels van 10 cent, en f 1 b. portzegels met opdruk, t.w.1 cent op portzegel van 3 cent, 21/2 cent op portzegel van 7 cent en 25 cent op port zegel van 71/2 en I1/2 cent. Het faillissement' van Broek- li u ij s. De Broekhuijs-lot-erijen zijn uitgegeven eerst door hemzelf, toen door de z.g. Broekhuijs-banken, zijnde -de Hollandsche Crediet-Vereeniging te Rotterdam, de Hol landsche Verzekeringsmij. te Amsterdam en de Zuid-Nederlandsche Credietbank te Heerlen. A3 deze banken zijn evenals Broekhuijs persoonlijk, benevens de ven nootschap Ooster-garage te Rotterdam, waarin hij ook .betrokken was, in staat van faillissement verklaard. Thans biedt Broekhuijs in al deze faillissementen een uitbeering van honderd percent aan. Zoo als men weet, is de fiscus crediteur voor een bedrag van ongeveer een half milli- oen gulden, terwijl de groep der voor „De Dad" aangenomen journalisten die hun vorderingen aan een trustee te Am sterdam 'hebben toevertrouwd, een geza menlijke vordering doet gelden van circa 21/2 millioen. (Limb. Koerier.) ze ellende kan spoedig geëindigd zijn". ,,'t Wordt hoog tijd ook -zoo ver nam ik heden nog, dat op de Markt,' voor „Be Roode Toren" twee soldaten met èl- kaar vochten om een ra't te bemachtigen". „Maar zullen de Geuzen de stad sparen?" vroeg Geerts, „zullen zij g&en wraak' ne men?" „Heb daarvoor geen vrees," zeide Ma chieise, „van hun goedgunstigheid ver wacht ik meer goed dan van de Span jaarden. Maar ik moet vertrekken; zoodra ik iets belangrijks verneem, zal ik u dit Berichten." Wat de stadsbode aan Machieise had medegedeeld, bleek de volle waarheid te zijn. 15 Febr. ontving de Prins van Oranje brieven van Mondragon verzoekende vrij geleide voor een bode, dien Mondragon naar Requesens wilde zenden, om zich over de overgave der stad te verstaan. Ondertusschen verzocht hij den Prins de onderhandelingen aan te vangen, ter wijl men de terugkomst van den bode naar Requesens binnen vier of vijf dagen af wachtte. 16 Nov. antwoordde de Prins dat een dergelijk verzoek niet gebruikelijk en zelfs bespottelijk zou zijn, dat hij den vol genden dag gezanten naar Rammekens zou zenden, indien Mondragon bericht zond ook de zijne aldaar te zullen zon den. Uit ons eigen land. Wanneer wij ons oor te luisteren leggen en hooren van de groote armoede en ellende die zich in de ons omringende landen voor doet, dan kan het niet anders, of het ontzettende lijden onzer naburen grijpt ons aan. Temeer grij'pt deze ellende ons aan, als Wij zien dat ons eigen land, tot heden, voor dit vreeselijke is gespaard en ons hart en onze beurs oplent zich om aan den oproep om dezen ontz et senden nood te helpen lenigen te vol doen. En het is een kenmerk van ons Nederlandsche volk om zich te ontfermen, om (mede te voelen en mede te lijden het leed dat onze naburen wedervaart. Het is Hollands eer, dat het België heeft geherbergd, dat het Rusland heeft gehol pen, dat onze deuren open hebben ge staan voor' de arme .Oostenrijksche klei nen, dat wij: Hongaarsche Predikanten hebben gesteund met onze gaven en dat wij thans doen wat wij' vermogen om de r eddende hand uit te steken tot onze Duitsche naburen. En met dit alles laten wij zien dat wij onzen plicht verstaan, en verblijden er ons in, dat Nederland zoo rijk door God gezegend is, dat wij anderen! mogen en kunnen helpen. Bij; dit alle* dreigt echter een gevaar. Het gevaar, dat wij door al de ontzettende ellende die uit het buitenland tot ons koont de nooden van eigen land gaan vergeten of op den achtergrond brengen. Ook in ons eigen land, wordt in dezen tijd zoo naamloos veel geleden en het zou ons* Hollanders niet tot eer strekken als wijl het leed van ons eigen volk over het hoofd zagen, het zora de waarde van het geen wij' voor het buitenland doen in sterke mate doen verminderen. Waar verschillende comité's zich heb ben saamgesteld met het prijzenswaar dige doel gelden té verzamelen voor het buitenland, daar durft ook de Vereen. Ned. Landkolonisatie en Inwendige Zen ding met vrijmoedigheid zich tot u te wenden om uw steun te vragen voor ons eigen land. Het werk der vereeniging is tweeër lei. Maatschappelijk en Geestelijk. Maat schappelijk, om de arme plaggenhutbewo ner uit zijn armoede te helpen, door ontginning der heide hem werk te ver schaffen en voor hem te verkrijgen een behoorlijke woning, hem niet te geven een ondersteuning waar niets voor gedaan be hoeft te worden, maar hem in staat te stellen door werk in zijln behoeften te voorzien. Veel is reeds gedaan, in de ruim 20 jaren dat deze vereeniging hier werkzaam isde heide is herschapen in een vruchtbare land- en tuinbouw; een klompienmakerij', mattenweverij en pa- pierwarenl'abriek zij'n verrezen en waar vroeger de dorre doodsche heide was, zijn thans de plaggenhutten verdwenen en vervangen door behoorlijke woningen, de bewoners, vroeger van rotoven en stelen bestaande, leven thans in een goede ge ordende samenleving. Helaas is dit echter nog niet overal zoo op de heide, nog wonen daar men schen in krotten die in den grond gegra ven zijn of die van leem opgetrokken! en met heide of strooi overdekt zijn, waar de wind door giert en de regen een gemakkelijke weg vindt. Is het niet noodig dat wij! ook aan de nooden van oins eigen land denken? Deze plaggenhutbewoners helpen aan een Nog dien eigen avond olhtving de Prins antwoord, waarbij Mondragon om vrij geleide verzocht voor de afgevaardigden, die hij zenden zou. Dit vrijgeleide werd 17 Febr. gezonden voor 8 af 10 personen, met bericht, dat 's Prinsen afgevaardigden omtrent, den middag op Rammekens zouden zijn. Gemachtigden van den Prins waren Boisot van Vlissingen, Junius van Veere ■en van Diorp van Zierikzee. Bij de onderhandeling bood Mondragon de stad te willen overgeven, mits de bezet ting uittrekken mocht met vliegende vaan dels, geweren en hun geheele bagage en vrijheid voor de burgers, die de stad wilden verlaten en dat men hen te Ber gen op Zoom aan land zou zetten. Oranje weigerde en eischte dat de stad zich op genade en ongenade zou overgeven. Maar Mondragon antwoordde hierop dat hij de stad liever op 20 plaatsen in brand wilde steken en uitvallende tot den laatsten man sneuvelen, dan op die voorwaarde de stad overgeven. Ten einde de stad te sparen en Mon- dragons moed te eeren, betoonde de Prins zich toegevend aan de eischen van Mondragon, zoodat het verdrag op 18 Febr. geteekend werd op voorwaarde, dat Mondragon zich verbond zich binnen twee maanden ter beschikking van den Prins te stellen, indien hij niet uit hun ge vangenis wist te verlossen de heer Philips VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf8.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. behoorlijke waning, aan werk, aan eten? Verder zijn door den afbeid der ver eeniging een tweetal kolonies op de heide verrezen, waar allen die den strijd des levens niet meer aankunnen, die door allerlei oorzaken levensmoede zijn gewor den, een toevlucht vinden en die onder behoorlijke leiding weer tot zichzelf ge komen, na langer of korter tijd als goede burgers weder in de Maatschappij1 terug keeren, die anders maatschappelijk en geestelijk zouden zij'n ten onder gegaan. En waar de vereeniging niet vraagt naar gezindte of kleur maar allen (zwer vers, landloopers, maatschap'pelijk omge- schikten, ontslagen gevangenen, enz.) be schouwt als schepselen Gods, die niet alleen maatschappelijk, maar ook gees telijk moeten geholpen warden, daar is de boodschap des Evangelies het midden punt waarom de geheele arbeid der ver eeniging zich beweegt. Voor dezen arbeid onder zoovele armen in ons eigen land zal ook nu weer uw steun Woirden ge vraagd. Laat Zeeland tooneri dat het bij de hulp aan het buitenland, de nood in eigen land niet vergeet, als bewoner van den Zeeuwschen kleigrond, niet ver geet de armoede van den plaggenhutbe woner op de heide. W interactie D|r ankbes t rij1- ding. Ook dezen winter rust de actie der Geref. Vereen, voor Drankbestrijding niet. Vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen is leven. De heer H. Scheele van Schoon- dijke trad verleden week aldaar op en won 8 personen voor een jaaiiijksche bijdrage. Deze week zal hij in Oostburg optreden en daarna in Aardenburg. In Januari a.s. komt dhr. W. C. F. Sc.hepö van Den Haag 4 avonden in Z.-Vlaanderen spreken. Ook zal de heer Scheps zeer waarschijnlijk dezen winter in Ierseke optreden, terwijl zulks in G rijpskerke gepoogd wordt. De politie te Vlissingen heeft een man gearresteerd, die bekend heeft, in de kerken te Eede en Aardenburg te hebben ingebroken en offer-bussen te hebben ge ledigd. Te Zierikzee worden zeer veel hand- teekeningen geplaatst onder het deze week te verzenden adres aan Ged. Staten in verhand met den autodienst Wolfaarts- dijkMiddelburg, verzoekend wederin voering van een rechtstreeksche stoom bootverbinding naar Middelburg. Verplaatst met ingang van 1 Jan. a.s. de besteller Dl Everaers van Sta- venisse naar Goes (postkantoor). Goes. In de vergadering van het Comité tot steun der noodlijdende Nederlanders in Diuitschland, Maandagavond in hotel Centraal gehouden, constateerde de voor zitter met genoegen, dat het resultaat der Zaterdag j.l. in de gemeente gehouden inzameling schitterend is geweest. Meer dan 60 balen benevens verschillende doe zen kleedingstukken, schoeisel, enz. en nog f 1360 aan contanten zijn thans ter beschikking van onze noodlijdende land- genooten in Djuitschland. Een commissie van dames en heeren Werd benoem'd om voor het geld levensmiddelen té koopen, zooals bloem, reuzel, rijst, erw ten, spek, garen, band, sajet, enz. Ge tracht zal worden, de goederen Vrijdag, naar Zevenaar te zenden, van waaruit de grenscominissaris ze in overleg met den consul-generaal zoo rationeel mogelijk zal doen toekomen aan hen die daarvoor van Marnix en kapitein Jacob Simon de Rijk. De stad zou gespaard worden, maar moest een oorlogsschat van 300000 gul den betalen. „Maak u nu toch gereed", zeide Geertsz Zondag 20 Febr. tot Barte, „ge wilt im mers tegenwoordig zijn bij 't huwelijk van Andries Mahieux, dat heden in Westmon- sterkerk zal worden gesloten. Ge kent immers zijn bruid nog uit uw speeljaren, ge moogt dus niet nalaten er heen te gaan". Maar Barte maakte weinig haast. Ze voelde niet veel lust, deelgenoote te zijn van dezë bruiloft, dat onder zulke droeve omstandigheden gesloten werd. Maar men wist niet wat er morgen ge schieden zou. Gisteren had de Burge meester met de Augustijnen in 't klooster der Mimiebroeders een afscheidsmaaltijd gehouden, 't Zou dus waarschijnlijk voor 't laatst zijn, dat er gelegenheid bestond dit huwelijk op Roomsche wijze te sluiten. Maar ze ging dan toch eindelijk en was getuige van de plechtigheid in Westmon- sterkerk en bracht daarna een bezoek aan de jonggehuwden, door wig de brui loft gevierd werd met een maaltijd van lijnzaadwafels en paardenvleesch, dat zeer schaars te bekomen, was, zooals Barte hij haar thuiskomst aan haar vader ver haalde. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1