DE ZEEUW DERDE BLAD. Wat er in de winkels te koop is. AART DE MESMAKER, [RITMEE STER Wetenschap en Kunst. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. DE BÜSSGHIETER VAN MIDDELBURG. VAN ZATERDAG 1 DEC. 1923. No. 54. (Slot). We kunnen ons voorstellen, dat er ook in Goes en omliggende dorpen velen zijn, die niet best weten, welke ca- deaux ze met St Nicolaas zullen geven. Welnu, we willen ook hen van dienst zijn, en van onzen rondgang bij onze adver teerders vertellen. Wilt ge 'ngemakkelijk zitje? Wendt u dan tot de firma CLEMENT in de Ganze- poortstraaf. Daar'heeft men fauteuils, da messtoeltjes, de nieuwe Easy Chair (met verstelbare rugleuning) en divans. Verder kan men hier geholpen worden aan fanta sie-artikelen, als muziekstandaards, werk tafeltjes, terwijl de firma de alleenverkoop heeft van damasclene (afwaschbaar tafel linnen). Bij den heer POLEY in dezelfde straat, kunt ige u o.a. voorzien van fantasie kleedjes ,buffetloopers, luxe zakdoeken, wollen mutsen en dassen, alles in reuzen voorraad aanwezig. Wandelt ge nu de Lange Vorststraat in, dan stapt ge allicht den winkel van de fa MERISON ZONEN binnen, om een echt huishoudelijk cadeau of een kachel of uit de ruime serteering lederwaren een portefeuille, portemonnaie of tabaks zak te koopen. In de overbekende zaak van den heer P. A. DiE LIGNY kunnen zoowel dames als heeren iets van hun keuze vinden. Voor keeren b.v. een met Astrakan of Teddy bear gevoerde bunker, een paar slobkousen een overhemd of trui, vacht of voetzalc, enz., en voor dames b.v. een mooie hian- tel, japon of jumper, een sjaal of een paar handschoenen, terwijl we vcoral niet willen vergeten te noemen de uitgebreide collectie tafelkleeden, theekleedjes en theemutsen. Wie zou, in de Lange Vorststraat zijnde, ook niet even gaan kijken bij den heer H. P. v. d. HELL, die niet alleen zorgt voer aanleg, van gas- en waterleiding, maar op 't gebied van gas, electriciteit en sanitaire artikelen vele doelmatige ca- deaux in voorraad heeft. Ook lean men moeder de vrouw wel eens verrassen met een of ander practisch cadeau voor de keuken. De Lange Kerkstraat loopt men niet één-twee-drie door, want verschillende za ken trekken hier de aandacht. Bij de fa GREEP b.v. is voor de kinderen wel een aardig cadeau te vinden, en ook op. 't gebied van huishoudelijke artikelen, le der- en nikkelwaren, vazen, enz. zal men allicht tot een keuze komen. In den meubelwinkel van den heer JACOBS aldaar, zijn ^St Nicolaas-artikelen in massa voorradig. Alles kunnen we niet opnoemen. We volstaan daarom met te wijzen op de fraaie kapstokken met kap- stokkleeden, fantasiespiegels, rust- en luxe stoelen, axminster karpetten en tafelklee den en werktafels. Ook van den reuzen-voorraad goederen, aanwezig bij de fa WEDi. B. FABËRIJ DE JONGE, kunnen we maar terloops iets noemen. We zagen er nieuwe metalen bouw doezen (kliptiko), id. Wenebrik om huizen door de jongens te bouwen, speelgoed in overweldigende keuze, het altijd mooie Zuid-Hollandsch plateel, 'n smaakvolle col lectie koperwerk (ook drijfkoperwerk) en staalwaren, waarbij scheermessen in etui en roestvrije tafelmessen. Natuurlijk willen we in geen geval den overbekenden goud- en zilverwinkel van den heer T. FABERIJ DE JONGE over slaan. In zaken als deze is bijna alles voer St- Nicolaas-cadeau geschikt. Stede ling en dorpsbewoner, burger en hoer, ieder vindt hier wel wat naar zijn smaak. Bijzonder mcoii was de collectie schepwerk. Ook de Korte Kerkstraat willen we niet vergeten. Dhr BUITENDIJK etaleert spe ciaal de veel geprezen Ruiter-schaatsen en een mooie verzameling koperwerk, als theelichtjes, sigarenstandaards en kande laars. In den winkel vallen direct de mooie schemer- en gaslampen op. Een vernaai tijdens het beleg van Middelburg door de Watergeuzen. (1572—1574). door CHR. HONDIUS. (Auteursrecht voorbehouden.) 40). Ook de Mesmaaker en Leijnse, die zich onder de bemanning bevonden, nemen deel aan 't gevecht, waarbij geen kwartier ge geven werd; o>, 't kostte den vredelieven- den busschieter heel wat, dit bloedige werk te verrichten, maar de gedachte aan zijn Middelburgsche vrienden, voor wier vrij heid hij thans zijn leven in de waagschaal stelde, bezielde hem in deze verschrikke lijke oogenbliklcen. Maar, daar laat zich temidden van 't ge vecht opeens een luid „hoezee!" hoeren a'iïer oogen richten zich naar den groe ten mast van 't Spaansche admiraalschip en zien, hoe de admiraalswimpel door een der Geuzenmatrozen, die onopgemerkt naar boven was geklauterd, werd afgerukt en nadat hij deze zich om 't lichaam, had gewonden, daalt hij af, niet achtende de hagelbui van kogels, die op hem worden afgevuurd, springt vervolgens te water an zwemt naar zijn vlieb'oot terug; alwaar Voor de afwisseling gaan we eens snoe pen in den in en buiten Goes bekenden winkel van den heer VAN OPDORP. Bij zonder leuk is de afdeeling marsepain, al les eigen fabrikaat. Ook in luxe doezen borstplaat, bonbons en chocoladeletters is voor oud en jong een rijke keuze. In de St Adriaanstraat bezoekt ge toch nog even den winkel van den heer VAN ANROOY, nietwaar? Want hier koopt ge stellig een luxe doos toiletzeep of een flesch eau de Cologne of odeur. Voor de heeren is wellicht een schdbrapparaat of een slijpapparaat voor gilette-mesjes ge schikt. We wandelen nu de Markt maar eens op-, Dilu' DE GRAAG (hoek Opril) wil graag voor heeren rockers als aardig cadeau een klein kistje sigaren van 10 stuks of een groote doos sigaretten van 50 of 100 stuks verkoopen. Dat hij. ook ruim ge sorteerd is in goud en zilver en bloed koralen weet vooral de boerenstand wel. Dhr A. C. v. d. REST heeft in zijn Zeeuwsche Drogisterij behalve alles op drogist-, chemisch- en geneeskundig ge bied, ook zeer geschikte cadeaux in voor raad. Dat blijkt reeds uit de smaakvolle etalage. Laten we b.v. wijzen op zijn groot te sorteering luxe dcozen zeep van fijne kwaliteit en luxe flacons Eau de Cologne en odeurs, verder poudre de riz en alle andere toiletartikelen. Den Opril opgaande, nemen we goed nota van den sigarenwinkel van den heer B. J. PAAS.SE, die reeds goede sigaren vanaf 5 en 6 cent verkoopt en in totaal wel een kleine honderd merken sigaren in voorraad, heeft. Als we bij den heer v. MELLE een heerlijken boterletter of een beroemde v. Melle's koek of wat anders van het vele lekkers hebben besteld, stappen we ach tereenvolgens naar de beide winkels van den heer BROEKSTRA in de Ko ningstraat. Het duurt eenigen tijd eer we al de afdeelingen- hebben bezocht, maar dat tijdverlies hebben we er wel voor over, want we zien een pracht- collectie thee-, ontbijt- en tafelserviezen, keukengeriet, spiegels, beelden, wasch- slellen, nikkelen artikelen, vazen, lampen, glaswerk, Gero-artikelen, koperen bloem potten en vazen, kristal, rookstellen, mar mer goed, fraaie sigarenkastjes, enz. enz. Op de Kade doen we bijl de fa. HOO- GESTEGER en HOLLESTELLE, na voor af de ruime etalage bezichtigd te hebben, een 'keuze uit den voorraad fantasiekleed jes, schortjes, kousen en sokken, cor- setten en lijn dames-ondergoed. Vandaar stappen we naar den flinken, modernen winkel van de N.V. v.h. F. Q. C. DEN HOLLANDER, Waar zoowel de dames (b.v. een aardige blouse of jumper ol een bontstel) als de heeren (b.v. een bontjekker, das, overhemd of parapluie) zich van iets doelmatigs kunnen voor zien. D|e beurt is ïiu aan de meubelzaak van den heer F. J. BOONE, (Vlasmarkt). Wat een. ruime keuze in tafei- en divan- kleeden, canapé-kussens, vachten, voet- zakken, naaitafeltjes, werkmandjes enz., alles van pirima en niets van mindere kwaliteit, zoo werd oins verzekerd. Toch op' de Vlasmarkt zijnde, bezoeken we <?ok het filiaal der fa. HILLEN (be heerder dhr BJeuzé). Een gesorteerde fraaie kist sigaren van zoo goed als alle Hillens-merken, is zeker wel een mooi cadeau. Maar verder heeft men hier ook portefeuilles, sigarenkokers, tabakszakken en pijpen. Nu nog de 'sHeet Hendrikskinderen-» straat, waar de winkel van mejuffrouw DE WINDT het eerst de beurt krijlgt. De dames zullen hier wel in haar element zijn. We noemen slechtsdameshand- werken, kanten kleedjes, een reusachtige hoeveelheid wol in vele kleuren, alles van goede kwaliteit en tegen lagen prijs. De fa. J. A. en L. G. WITTE, die op gebied van reclame en annonce vaak met iets origineels komt, vestigt nu vooral de aandacht op de zeer* goede en bijzander goedkoopte Arinto-port en Warme Orange S.S. en voor meer gegoeden op' de Bour- go'nge-wijnen. Van de alom geprezen Re- •gal-sigaren (van de fa. Mignot en de Block te Eindhoven) heeft zij den alleen- verfcoop' voor Goes en omstreken. Een fraaie kist, bevattende een assortiment sigaren van deze fabriek lijkt ons een mooi cadeau Gekomen aan het eind van onze wan- Jasper Leijnse, want dit was de held, die deze daad ondernam, onder luid gejuich werd ontvangen. Zeker, hij had het nieuwe gewaad, dat voor deze daad doer den bevelhebber was uitgeloofd, ten volle verdiend, maar hoo- ger waarde had voor hem de zekerheid, dat hij den vijand groot-"nadeel had toe gebracht. Immers, de admiraalswimpel neer gehaald ziende, meenden de Spanjaarden, dat het schip van den bevelhebber in de handen der Geuzen gevallen was. Ook Romero, de bevelhebber van het krijgsvolk dacht aldus, waarom hij on middellijk op zijn schip de vice-admiraals- wimpel liet hijschen. Het admiraalschip van Glimes was in middels aan den grond geraakt en werd geënterd, waarbij onder een moordend ge vecht ook Glimes den dood Vond 'tegelijk met vele Spaansche edelen, terwijl het schip verbrand werd. ;Ook 't vaartuig, waarop' Romero zich be vond, geraakte in de engte, zocht 't ge vaar te ontzeilen en zette koers naar de overzijde tegenover Reimerswaal aan den Thoolschen wal en geraakte aldaar aan den grond. Romero redde zich door een der ge schutpoorten, sprong te water en zwom aan land, alwaar hij ontvangen werd door Requesens, die van den dijk bij Schakerlo van 't gevecht getuige geweest deling, meenen wij, dat het niet meer noodig is, onze lezers op te wekken koopt bij onze adverteerders. Al hetgeen wij hierboven als in vogelvlucht opsom denbewijst, dat men daar zeer goed te recht kan. Ten slotte wenschen wij onzen adver-* teerders goede zaken en al onzen lezers een gezellig St. Nicolaas-feest. 1ÏWA SIGAREN. RITMEESTER. Sc. PETITOS Sc. REGALIA 10 c. PENDANT 12 c. Fabrikante "4 GE1» v.SCHU PPEN SIGAREN! ABRI EKEN-VEENENDA AL Tegenstellingen. (Overigenomen uit de prachtige Reis schetsen van Prof. Obbink in „Bergop waarts".) Palestina is het land der tegenstellin gen. Op allerlei gebied. Allereerst de te genstelling tusschen vroeger en nu. „Een land vloeiende van melk en honing". Zoo was het eertijds. „De Heere uw God bii'.gt u in een schoon land, een land met waterbeken, bronnen en rivieren, die in de dalen en op de bergen ontspringen; -een land van tarwe en gerst, van wijn stokken, vijgen- en granaatboomen, van olijfboomen en honing; een land, waar in gij' uw brood niet in sehaarschte eten zult, maar waarin gijl geen gebrek zult hebben aan eenig ding; een land, welks steenen ijzer zijn, en uit welks bergen gij koper zult houwen", (Deut. 8:79). En als in Deut. 32:48 v. wordt verhaald, hoe Mozes den berg Nebo beklimt, en vandaar uit het gansche land overziet, dat hij niet mag binnengaan, dan bedoelt de schrijver daarmee aan te duiden, hoe zwaar het Mozes moest vallen; al deze heerlijkheid alleen uit de verte te mogen zien. Hoe is het goud verdonkerd! Toen wij in de Jördaanvlakte stonden, ten Noorden van de Eeode zee en de top van den Nebo op ons neerzag, zeiden we tot elkaar: als Mozes indertijd zag wat wij nu zien, dan was zijn straf' (er niet in te mogen) niet al te zwaar. Wildernis rondom! Ik wist, dat Palestina „verödet" is, maar nochtans was het zien van die boomlooze, wilde, bergachtige, vaalgrijze, vrijwel on bewoonde hoogvlakte een ontstellende open baring. En de vraag drong zien onwille keurig op: hoe kan dat ooit weer worden tot vruchtbaar en bewoonbaar land? (Ik spreek hier vooral van de hoogvlakte van Judea. Ten Noorden van Samaria maakt het land een veel minder naar- geestigen indruk). Vroeger waren de nu kale bergen be plant met qllerhande hoornen, ceders (op den Libanon), olijf- en vijgeboomen op de bergen van Judea, wijnstokken op (ie vruchtbare hellingen, koren in de nauwe, nu verwilderde dalen. Nu zijn de boom plantingen goeddeels verdwenen, zelfs de ceders van den Libanon zijn spaarzaam geworden, c-mdat (zooals onze Arabische chauffeur opmerkte) Hiram' alle boomen heeft gehakt voor den tempel van Salomo. De regen heeft de humus van den rots bodem weggespoeld, en de 'naakte rot sen liggen te blakeren m de zon, hier en daar met eenzame olijven beplant. De tegenstelling tusschen vroeger en nu is wel groet! Dan is er een klimatologische tegen- stolling. Van Egypte met den trein ko mende, maakt men eerst kennis met de woestijnzene van Eerseba met typisch woes tijnklimaat en woestijnflora; daarna, volgt de vruchtbare Saron-vlakte in 't vroegere Filistijnenland met zijn tientallen kilometers zich uitstrekkende sinaasappeltuinen en vruchtbare korenvelden; daarna volgt het wilde, doer diepe ravijnen doorploegde bergland van Judea en tusschen Jeru zalem en Jericho de Jordaanvlakte met znij sub-tropischen plantengroei. En dat alles op een afstand van enkele tientallen kilometers. Elk dier vier genoemde, scherp onderscheiden gebieden heeft zijn eigen was; hij troostte hem, erkennende, dat hij zich als dapper man van zijn ta,Ak had gekweten. Onmiddellijk na den terugtocht der Spaansche schepen, die nu weldra volg- de, zond Boisot tien zijner schepen naar Vlissingen, tot hulp tegen de yloot van d'Avila. Maar reeds had deze de tijding van de nederlaag ontvangen en was de rivier opgezeild naar Antwerpen. En als aan den avond van dien gedenk- waardigen dag, die over 't lot van Mid delburg besliste, op de Geuzenvloot het Wilhelmus weerklinkt en de trommels en trompetten het gejuich der bemanning overstemt, vinden we Leijnse met de Mes maaker op de voorplecht bij elkander in stille overpeinzing. Dat hun geliefd eiland Walcheren nu spoedig in de handen van den Prins zou zijn, staat voor hen vast. Binnenkort zal Middelburg zijn poorten moeten openen voor "de zegepralende Geuzen on dat zal de kroon zijn op 't werk van heden. Maar de Mesmaaker durft 't nog niet te gelooven, hoezeer hem Leijnse dit ver zekert en in gepeinzen verzonken dwalen zijn oogen over de uitgebreide water vlakte in de richting van Middelburgs Langen Jan, neg' steeds met de Spaansche vlag getooid. Wederom zijn we in onze gedachten in klimaat en eigen flora en fauna. Van Jeruzalem naar de Doode zee is nauwe lijks 25 K.M. Het verschil in klimaat is geweldig. Jeruzalem ligt 1200 M. hooger dan het Jordaandal. In Maart is de tem peratuur te Jeruzalem ongeveer al3 bij ons in April, en terzelfder tijd heerscht in het Jordaandal een zomdtsche hitte. Vele Jeruzalemmers zoeken Jericho oip als win terverblijf. Verder is er de tegenstelling tusschen Noord en Zuid. Zon woest en verlaten het Judeesche bergland is, zoo vruchtbaar en vroolijk is het land ten Noorden van Sa maria. (of eigenlijk moet ik zeggen ten Noorden van En-gannim). Ik heb h er vooral het oog op de prachtige vlakte van Jisreël (Esdrelon), met de tot boven toe groene Tabor- en Gilboabergen,. De machtigste indruk maakt deze groene vlak te gezien van den bergrug, waarop Na-* zaret ligt. Ten Westen de Karmelketen, ten Zuiden de Judeesche bergen, ten Oos ten de Tabor, vormen den kleurrijken achtergrond. En overal in de vlakten ver spreid de hel-roode daken der pas ge stichte Joodsche koloniën, die elk jaar nieuwe stukken onbebouwd land in kui tuur brengen en prachtige gewassen telen. En ook ten Noorden van Nazaret, in de omgeving van Kana en naar de „wateren van Merom" toe, strekken breede vrucht bare dalejn zich uit. Geen wonder, dat de Joodsche kolonies bij voorkeur dit terrein uitkiezen (naast de Saronvlakte). 'En eindelijk de religieuze tegenstelling. Palestina is het land van drie godsdiensten Mohammedanen, Joden en Gristenen. En deze tegenstelling is minder rustig en passief dan de bovengenoemde. (In een volgend artikel vertel ik daar meer van). De jongste volkstelling wees uit, dat in Palestina ongeveer 600.000 Moham medanen wonen, 74.000 Christenen en 84.000 Joden, behalve nog eenige kleinere groepen (156 Samaritanen, 7000 Dirusen). Deze nationale verhoudingen beteekenen even zoovele religieuze tegenstellingen, dié tot op den jongsten tijd toe dikwijls zeer scherpen vorm aannemen (waarover later meer). Men voelt in Palestina dadelijk, dat de verhouding, der verschillende volks groepen veel minder rustig en welwillend is dan b.v. in Egypte- D<e Turken hebben in Palestina veel bedorven door uitbuiting, wanbestuur en willëkeur, en Engeland heeft wel een zeer delicate taak op zich ge nomen met de aanvaarding van het „Man daat" over Palestina, en is er tot heden toe niet in geslaagd de scherpe puntjes af te slijpen en conflicten te voorkomen. Een goudmijntje tusschen de aardappelen. Te Cortille heeft een boer, bij het omploegen van zijn aardappelveld, een doos gevonden, inhou dende gouden munten ter waarde van 600.000 dollar. De Spaansche „schatgra ver". Naar uit Madrid wordt gemeld, zijn daar een tweetal individuen gearresteerd, die een electro-monteur uit Parijs en zijn zoon naar de Spaansche hoofdstad had den gelokt, onder voorgeven, dat zij hun slachtoffers een nog verborgen som ten bedrage van verscheidene millioenen in lnmden zouden spelen, in ruil voor het betrekkelijk luttele bedrag. De onveran derlijke, haast wereldberuchte truc schijnt nog altijd succes te hebben. In 't vaderland terug. Het drietal Hollandsche matrozen van het ss. „Waterland", dat onder verdenking van smokkelarij in Hamburg gevangen zat, is weer vrijgelaten en behouden in Holland teruggekomen. Vier harde en zware we ken hebben ze zonder met elkaar een woord te kunnen wisselen, in de gevan genis doorgebracht. Hun voedsel bestond in een kleine hoeveelheid zwart brood, een portie gort en een paar keer per week enkel savoyekool in water gekookt. Slechts eenmaal kregen ze haring met brood; melk, boter, suiker en koffie verschenen nooit op het menu. Huisvesting' en lig ging waren o~k zeer slecht. Zoodra de Chr. Zeéliedenbond met het geval op de hoogte was, heeft deze de medewerking van de Regeering en van de directie der K. H. L. ingeroepen en niet te vergeefs. Vooral het departement van Buitenlandsche Zaken deed onmiddellijk de Bellinkstraat in het huis van Lieven Geerts. Maar 't gesprek met Barte schijnt thans niet te vlotten. En geen wonder er wordt nu hon ger geleden in letterlijken, zin. j Was 'tden koenen schipper ,tot dusver nog gelukt wat visch te bekomen en zoo doende in 't onderhoud te voorzien, ook deze hulpbron is gestopt sind de toe gang tot de haven geheel is afgesloten en niemand buiten de stad wordt gelaten het luttele rantsoen brood van lijnzaad- meel is onvoldoende om den gezonden, sterken schipper 'te voeden. Wel spaart Barte het voedsel uit haren mond, om haren vader te hulp te kamen, maar thans is de nood zoo hoog ge klommen, dat ze geen uitkomst ziet. Steeds grooter wordt het aantal men- schen, dat da,gelijks van honger omkomt. En zoo zitten Vader en dochter troos teloos en somber tegenover elkaar. Daar opeens verneemt men den klopper en als de voordeur geopend is, treedt schipper Machielse binnen. „Dus gij zijt tenminste nog in 't land der levenden", zeide Geerts, „we vrees den reeds, dat ge 't lot van zoovele stad- genooten had gedeeld, nu we u sinds eenige dagen niet meer zagen. Maar zeg ons, is er nieuws? Is er notgi geens kans op bevrijding?" 't Was, of men op 't gelaat van Ma- wat 'het kon en de consul in Hamburg zorgde zoo spoedig mogelijk, dat de ge vangenen bericht van huis kregen. Ver zonden brieven kwamen bier niet aan en 'men hoorde daar aanvankelijk ook niets. Maandag 1.1. werden ze voor een soort gerecht gedaagd en trad de Hollandsche consul als hun verdediger op. Deze vond hot maar het beste om te erkennen, dat het fout was om met zooveel sigaretten in den zak te loopen, al was het om weg te geven; en daarop volgde de veroordee ling: 3 dagen gevangenisstraf plus f2 boete. De drie dagen waren om zoo te zeggen in papiermarken voldaan men zat reeds 30 dagen en de f6 werden door den consul betaald. Deze zorgde ook, dat het drietal spoorkaartjes kreeg naar huis en reeds Maandagavond vertrok men, om Dinsdagmiddag met vreugde thuis verwelkomd te worden. De mede werking van den Hollandschen consul werd dankbaar gewaardeerd; terwijl men zeer onder den indruk was van de ellende, die zich in Duitschland alom openbaarde. Gezegend Holland, zei men, 'toen men terug was gekeerd in de dierbare heimat. Hittegolf in Rusland. We be leven wel vreemde tijden. Terwijl hier Woensdag een vrij hevige sneeuwjacht de massa met haastigen spoed voort dreef, terwijl in het naburige Engeland druk schaatsen wordt gereden, komen uit Rusland, het befaamde land van sneeuw en ijs, berichten over een...» hittegcflf. De thermometer wijst ruim 70 graden. Terwijl wij door de sneeuwmod- dermassa en waterplassen waden, bloeien de seringen in Kieff, verkoopen lieve bloe menmeisjes viooltjes te Odessa, staan de kerseboomen in geheel Oekraine in volle bloesem. Het wintergraan, in September en October gezaaid en anders eerstin de lente ontluikend, spruit nu reeds boven den grond. Men vreest, dat het winter koren zal mislukken. In vaderlandschen bodem. Tusschen 4 en 8 December a.s. zullen te Harderwijk worden opgegraven en in me talen kisten naar België worden vervoerd de lijken van 29 Belgische militairen, al daar tijdens den oorlog .overleden. Beschaafde" studenten. Het is gebruikelijk, dat bij de uitspraak van de examens voor de externe leerlin gen van de medische faculteit te Parijs de studenten „herrie schoppen". Dat eischt zoo de mos. Woensdag echter hebben zij het wat al te bond gemaakt. De candidaten krijgen bij deze examens een rangnummer. Nu kwamen er bij het „kleine examen" tien candidaten in aan merking om no. 1 geplaatst te worden, daar de examen-commissie hun gelijke cijfers toegekend had. Onder hen waren vier zoontjes van doktoren, die aan de universiteitsklinieken verbonden zijn en men mompelde, dat een hunner, die in een extra goed blaadje stond, al van te voren als no. 1 was aangewezen. De an dere candidaten, bij wie zich een hon derdtal studenten en oud-studenten ge voegd hadderf, besloten daarom de com missie te beletten zitting te houden. Om 10 uur verzamelden zij zich voor het examenlokaal en schreeuwden: „Wegmet de bevoorrechting! Weg met de klieken! In de Seine met de commissie". Men wierp ruiten in en bestormde ten slotte de zaal, waar men de commissie met rotte eieren, tomaten en bedorven meel bestookte, zoodat zij de vlucht moest ne men, waarop de studenten een zegezang aanhieven. Buiben wachtte de inderhaast ontboden politie hen op, doch zij slaag den er niettemin in een cortège te vor men en te trekken naar de kantoren van armenzorg, waar zij ook kabaal schop ten, tot de politie hen verdreef. Het exa men is uitgesteld moeten worden. (N. R. C.). Een wolf ontsnapt. Een hout- wolf de schrik der Canadeesche boa- schen uit den dierentuin te Londen, had gedurende het afgeloopen week-end zijn -vrijheid weten te herkrijgen en de wijk genomen. Bewakers die het dier moesten opsporen, vonden den wolf na een dag zoekens in een der plantsoenen. Een verwoede jacht door velden en par ken begon. Een waker van een der sana toria wist het beest tenslotte in een hijzonder soort zak te vangen. chielse las, dat hij een bijzondere tijding? had te brengen. „Ja, 't is mij eene behoefte u te ver tellen, wat ik heden vernomen heb en wel uit goede bron. Zooeven sprak ik den stedebode Hugo Jansz, en deze deelde mij mede, dat .Mon- dragon kapitein Trenchant naar Requen- seirs gezonden had met een brief met de volgende berichten: le. Dat men vanaf Maandag 4 Febr. op den toren tusschen 10 en 11 uur licht zou ontsteken, ten teeken, dat de stad nog niet was overgegeven. '2e. Dat er dagelijks meer dan 20 man nen van 't krijgsvolk stierven, en dat de soldaten weigeren langer lijnzaadkoeken te eten, waarvan men bovendien slechts voor 10 dagen voorraad had. 3e. Dat het nóodig was een wanhopige poging te doen om de stad van voedsel te voorzien. 4e. Verzocht Mondraglon te weten, wat •hij moest doen met de aanwezige koop mansgoederen, indien de stad zich moest overgeven, vernielen opdat de vijand er geen voordeel van zou hebben, maar dan zou men de stad volslagen arm maken, hetgeen onredelijk -was. 1 I ,W!3 (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 9