sgezin. K ht. i KE Sr. iNTAK raat - Goes enhandschoeRei DE ZEEUW den. I I zjjnen.Goes oud-Hol!. Koperwerk, ding hat - Middelhui1! HES. TWEEDE BLAD. iF de Pers. Wat er in ie winkels te koop is. Artikelen. ling. rtikelen Waterfitter. ft »ie-stoelen tstokken jes - Box den nken n Koektrommels, in. itketels, Bekers, Ruiterschaatsen. liteit ijzen. der goedkoop- MIDDELBURG' Kantoren een onafwijsbare voorwaarde. :s - |P: :aatn tafellinnen machines vanaf t fstencils en inkt) vort mes. VAN ZATERDAG 1 DEC. 1923. No. 54 In zijne, te Amsterdam gehouden, rede werd er door den heer Colijn de nadruk op gelegd, dat op ons land de plicht rust, de onzijdigheid te handhaven. „Maar, zoo werd ons gezegd, da( alles mocht nu juist zijn vóór het jaar 1914, dat was nog in dien ouden; tijd1. Maar hebt ge dan geheel over het hoofd gezien, Üat er na dien volkerenlcrijg, die achter ons ligt, zoo ontzaglijk 'veel veranderd is? Ja, zoo is gevraagd!, hebt ge dan; geen oog voor dien nieuwen wereld geest, die geboren is? Hebt ge dan; alle geloof verloren in den Volke renbond te Genève? En ziet ge dan ten eenenmale over het hoofd wat machtigen invloed de arbeidersbewe ging in onzen tijd op internationaal! 'terrein uitoefent? Mag ik dan vragen, hier in deze vergadering, hebt gij dan iets bemerkt van dien nieuwen wereldgeest na 1918? Het eenige wat ik ervan be merkt heb, is dat de wereldgeest van, na 1918 zoo mogelijk nog verdorve- ner is dan de wereldgeest van voor 1914. Het eenige, wat ik ervan gemerkt heb, is, dat de nijd en de haat tus-i schen de volkeren grooter is dan in! de vroegere periode het geval was. En wanneer wij zien naar den ar beid van den Volkerenbond, waar op zoo groote verwachtingen gebouwd) zijn, dan komt het mij voor, dat men inderdaad geen oogen'blik ldan staan de houden, dat een volk in dezen tijd de handhaving van zijn rechten kan toevertrouwen aan d!e vergadering te Genève. De invloed vain de arbeidersbewe ging. Wij hebben gezien, wat de ar beidersbevolking aan de Roer in maandenlange worsteling van helden moed heeft getracht te doen. Wij heb ben gezien, hoe die bevolking onder druk en dwang met mannenmoed zich heeft verzet tegen vreemde over- heersching en wat is het einde ge weest? Dat ook daai' de macht heeft gezegevierd over het recht. En wanneer men ons, Anti-revolu-, tionairen, zoo gaarne verwijt, dat wij, militairisten zijn, dan komt dit voor. een deel zeker hieruit voort, omdat wij aan het Calvinisme ontleenen dien zin voor de werkelijkheid, die de men- schen en de wereld ziet, zooals zij zijn; in zonden ontvangen en gebo ren en geneigd tot alle kwaad. Wij zouden jubelen, indien wij kon den zeggen; de dag is aangebroken, da,t hier op aarde het recht zegeviert over de macht; indien wij zeggen, konden: de morgenstond is daar; een volk kan in goed vertrouwen op het recht de wapens neerleggen. En dat zeg ik nu niet alleen, maar- dat heb ik ook gezegd, toen ik het verkiezingsprogram voor 1922 opstel de. Internationale regeling tot beper king van de kosten van bewapening worde met kracht bevorderd, zoo heet het daar. i Zoo vóór als na handhaven wij die stelling. D.w.z. er moet door de natiën gelijktijdig gehandeld worden. Zoolang oorlogen nog mogelijk blij ven, nog waarschijnlijk zijh te achten, zoolang blijft ook waar het woord van Minister' Van Karnebeek, dat hij sprak bij de behandeling van de Vloot wet: Dé verplichting van den neu trale om den krijg buiten zijn gebied te houden, is dé logische consequen tie van de aanspraak, die hij heeft, om door de oorlogvoerenden buiten het conflict gelaten te worden. En even juist is, wat hij zeid'e aan bet eind van zijn laatste rede: Het gaat er om of Nederland voortaan zelf de verantwoordelijkheid wil blij ven dragen voor zijn bestaan en zijn belangen. En in de tweede plaats of men een toestand in het leven zou willen roe pen, waardoor ons gebied bij een conflict het terrein van den krijg zou worden. God moge verhoeden, 'dat dit ooit geschiede. Dat perspectief is in mijn oog uiterst zorgwekkend. En als men denkt aan de omstandigheid, dat Ne derland, zoowel in Europa als in Azië ligt op den zoom van de ge bieden, waar de wereld-conflicten wor den uitgestreden, dan is er reden om met de grootste nauwgezetheid voor handhaving van onze neutraliteit te waken. En als tenslotte de heer Van Rave- steyn zegt, dat dit ontwerp- dwingt tot het aanvaarden van een vreemden meester, dan antwoord ik, dat, wan neer wij niet in onze internationale verplichtingen zouden kunnen voor zien, de vreemde meester -van zeil zal komen. Daarom, wat men ook verklare, dit staat vast, dat een neutraliteits-leger en een neutraliteitsvloot geen oorlogs instrumenten zijn, maar instrumenten om den vrede te bewaren. Bij de grootmeesters in de politiek aan de linkerzijde zag men dat niet, maar een man als Ds Kersten schoot m. zijn eenvoudigheid den pijl, toen hij zeid'e: „ik wensch nimmer mee té doen aan het laf en eerloos zonder slag of stoot aan een overweldiger prijsgeven van „wat God ons schonk". Zoo zag en ziet ook de Anti-revo lutionaire Partij het vraagstuk. Wij wenschen, vooral in dezen tijd, te gaan tot het uiterste minimum,' maar ook niet daar beneden. En daarom zal voor hare mede werking tot de vorming van een Ka binet de vervulling van onze interna tionale verplichtingen als zelfstandi ge Staat een onafwijsbare voorwaarde zijn". De uitsluiting in .Twenthe. „De Ne.leilander" schrijft: Wat in ons zoo nijvere Twenthe de laatste weken plaats grijpt, be klemt het hart. De strijd', die daar nu gevoerci wordt en waarvan wij totnogtoe slechts tirailleursgevechten hebben aanschouwd, zal, wanneer niet een of andere bemiddelingspoging den vrede weet te brengen, heei deze nij vere streek teisteren op een wijze als nog nimmer te voren. Reeds Maan dag zullen 10.000 textielarbeiders wer keloos zijn, waarvan slechts de klein ste helft georganiseerd' is, dat wil dus zeggen, financiëelen steun geme ten zal (De uitsluiting had inmiddels plaats. Red. Z.) Het ging hier .aanvankelijk om dó kwestie van de verlenging 'der werk week tot 53 uur, waarvan de arbei ders niet zoomaar wilden weten. Voor wie buiten het bedrijf staat, is 'tniet mogelijk zonder voorlichting omtrent de w'enschelijkheid dier verlenging een oordeel te vellen, maar wie een textielfabriek bezocht heeft, kan het zich indenken, dat deze arbeiders zich maar heel moeilijk kunnen om derwerpen aan die verlenging van den arbeidstijd. Intusschen hebben de werkgevers 'tóch tot den maatregel besloten om, nu de arbeiders niet genegen, waren tot die verlenging mede te werken, de loonen te ver iagen met tien pet., niettegenstaande reeds eerder tot loonsverlaging was overgegaan. Het is niet gemakkelijk, zeiden wij, zich an deze kwestie een oordeel te vormen. De fabrieken in déze streek zijn meestal familiebezit, behooren niet of anders toch maar voor een gering deel aan naamlooze vennoot schappen, zoodat er over de bedrijfs resultaten en andere factoren, die de beoordeeling zouden kunnen verge makkelijken, niet zoo heel veel naar buiten 'bekend wordt. In de versla- fen der Kamer van Koophandel in wente kan men dan ook de klacht beluisteren, dat men juist tengevolge van deze omstandigheid zoo weinig over dit alles mededeelen kan. Wanneer wij dus over deze ern stige aangelegenheid hier iets zeggen, doen wij dit dus met het voorbehoud geen volledig beeld te hebben verkre gen van den toestand dier industrie. Maar wèl kunnen we wijzen op fei ten, die op zichzelf o.i. droevig zijn. Van loonen van 20 tot 24 guldén, waarmede arbeiders, vader van dik wijls groote gezinnen, aan het einde dér week naar huis gaan, valt inder daad niet veel door de betrokkenen te missen. Zulke loonen zijn dan nog móói en schijnen alleen in plaatsen als Enschedé te worden verdiend., in het naburige Haaksbergen schijnen loonen te worden uitbetaald van 12 tot 18 gulden. En nu is het wel waar, dat in vele van die gezinnen de kin deren mede verdienen, maar voor va ders van gezinnen, waarin nog alle kinderen te jong daarvoor zijn, is dit toch geen troost. Daartegenover vernemen wij dlan, dat de loonen tegenwoordig een lager percentage van de productiewaarde uitmaken dan in vorige jaren en dat dit percentage voortdurend gedaald is van ongeveer 19 tot ruim 12 pet. En ook tal van andere cijfers, die op grond van belastingheffingen der fa brikanten werden samengesteld, dui den er op, dat de verhoudingen van winst en loon wel ietwat bevreem dend zijn. Nogeèns, wij vellen geen positief oordeel. Maar juist op grond van die eigenaardige cijfers zouden wij het toch wel gewénscht vinden, dat de Twentsch'e industriëelen vóór zij het Nederlandsche volk het schouwspel te zien gaven van het aandraaien der schroef, die deze uitsluitingstac tiek is op één fabriek wordt ge staakt en zoolang die stalking duurt, zullen alle fabrieken haar poorten ge sloten houden een exposé van den toestand gaven, dat in staat was vertrouwen' te wekken en de over tuiging kon geven, dat het niet an ders kón met die loonsverlaging, die 1 November j.l. een feit geworden is. Wij weten heel wel, diat voor den afzet van artikelen op de wereldmarkt heel wat factoren gelden, die van in vloed op de loonen moeten zijn en dat een loonsverlaging vooral in deze tijden noodzakelijk kan wezen om voorname afzetgebieden te behouden of nieuwe te veroveren, maar dan kan er toch o.i. niets tegen zijn de mvoering van een ingrijpenden en onbillijk schijnenden maatregel te doen voorafgaan door een duidelijk inlichtend exposé. Het kan tenslotte noodzakelijk zijn, dat men genoegen neemt met een laag loon, omdat bij handhaving van het loon voor den werkgever dó 'kans zou verdwijnen voor mededinging met het buitenland, waardoor er ten slotte in het geheel geen sprake meer zou zijn van een loon. Maar dat is toch zeker wel iets, dat ook onze Twentsche arbeiders zouden begrijpen? Een leuke, gezellige week, die aan den SI. Nicolaasdag vooraf gaat. Wie gaat dan niet graag „.winkelen"? Ieder, hetzij' ste deling of buitenman, wiens portemonnaie het maar eenigszins toelaat, wil dan tenminste iets koopen, hetzij veel af wei nig, om man of vrouw, kinderen of ouders te verrassen. Gelukkig maar, dat zoo goed als alle winkels met dat verschil in koopkracht rekening houden en naast waren van hooge pirijlzen ook artikelen voor een bescheiden portemonnaie voor radig hebben. Waar zoo goed als ieder eens een uurtje dwaalt in de vooral 's avonds zoo gezellige winkelstraten, wil den ook wij niet achterblijven. Wij maak ten door Middelburg en Goes een „winkel- wande'.ing" en willen daarvan iets gaan vertellen aan onze lezers, opdat zij zoo ongeveer weten zouden, wat er bij onze adverteerders te koop is. Wat hebben al onze winkeliers, zoowel in etalage als in winkel-interieur, hun best gedaan! 'tViel ons op;, dat ver scheidene winkeliers met zekeren (ge rechtvaardigden) trots ons in hun zaak rondleidden. Er zit toch, zelfs onder de meest benarde omstandigheden, energie in onzen handeldrijvenden middenstand. Wat zouden we veel missen, indien door socialisatie of overheidsbedrijf hier elke prikkel tot inspanning werd weggenomen. Maar laten we met onze wandeling beginnen en wel in onze provinciale hoofdstad: Middelburg. Natuurlijk bega ven we ons eerst naar ons bijkantoor aldaar, de fa. F. P. DHUIJ (Lange Burg), waar ons getoond werd een rijke collectie boeken in 't bijzonder voor kinderen van eiken leeflijd, maar ook voor ouderen, be- paalde'ijk in Christelijkep. geest. Ook ont braken kantoorartikelen, schrijf- en tee kenbehoeften, luxe kerkboekjes en kalen ders niet. De heer G. M. FEIJ („In den Her cules") biedt eveneens een keur van Chr. litteratuur, jnaar is door geheel de provincie wel het meest bekend om zijn mooie lijsten, die hijl om platen en schilderijlen doet. We zagen o.m. de laatste bijlagen bij' de Haagsche Post in passende lijsten gezet. Wat kwamen o.m. de kleuren van de kleine plaatjes mooi uit, niet het minst door bet vernisje dat ze kregen. Zoo'n lijst is een mooi cadeau 1 Een goede bekende voor onze lezers is zeker de firma S. D|E YOS GO., Lange Burg. Wat zagen we hier een pTacht-model van krullen, sloten die alom geroemd warden, omdat ze zoo dicht in elkaar zitten ringen, enz. voor den boerenstand. Maar ook voor de burgerbevolking een rijke sorteering in etalage en winkel van goud eu zilver o.a. schepwerk, colliers, enz. Wat mooi glaswerk met zilver ook! Dieze firma, die vrij geregeld de prijzen voor dte ring- rijderij levert, zoekt wel haar kracht in goede 'kwaliteit! Dit kan echter ook gezegd van de fa. DE MUIJNCK (magazijn „Focus"), wier gegarandeerde barometers en wier staalwerk (dat niet op één lijn met va- lula-rommel is te stellen), zooals messen, scheermessen, enz. een goede naam hebben. Geen wonder, dat de firma voor goede kwaliteit zorgt, want laat die te wenschen over, dan worden de artikelen al gauw ter reparatie bezorgd. In den boekwinkel van den heer J. J. FANOY kan men ook te kust en te keur in jongens- en meisjesboeken, ver halen en stichtelijke lectuur, prenten- en kleurboeken, doozen postpapier, vulpen houders, enz. Voor ontwikkeling en ont spanning kan men hier terecht. De heeren rookers vinden op de Burg ook wel iets van hun gading en wel bij den heer J. J. JULIANUS b.v. een luxe verpakking van 10 Boycot-sigaren of een pijp uit de rijke sorteering of een kistje sigaren of doosje cigaretten uit de vele meiken. Leuk is ook de draaiende molen in de etalage. Die 'oude. onder de Zeeuwen alom! be kende zaak van de firma P. M. J. HAKKEN BERG (waar men vanaf 1859 zelf veel provinciaal goed fabriceerde) magen wij hier ook niet vergeten. Wat een voor raad gouden krullen, strikken,, sloten, knoopen, bloedkoralen, nieuwe granaten ,(mooi geslepen met donkere kleur, zooals de mooie soorten van vroeger), enz. Voor den boerenstand om te onthouden. Ook is men hier ruim gesorteerd in goud en zilver (ringen, w.o. verlovingsringen) voor de burgerbevolking. De prijzen zijn zeer billijk, zoo werd ons verziekerd. We wandelden nu naar de Balans, waar in den winkel van L. VAN SPARRENTAK (hoek St Pieterstraat-Spanjaardstraat) zij allicht een cadeau zullen vinden, wier man zoon, dochter of verloofde op een kantoor werkzaam is. Op 't gebied van kantoor behoeften is men hier ruim gesorteerd. Men ga maar eens kijken of informeeren. Nu was de Korte Noordstraat aan de beurt. Ons eerste bezoek gold daar de ba zar van dhr G. VAN SLUIJS. Wat 'n voor raad artikelen voor de huishouding en de kinderen. Voor een gering bedrag kan men hier iets koopen om de kinderen blij te maken. Wij noemen slechts poppen, poppenwagens en -kleedjes, kinderservies jes, enz. En voor de huishouding: teksten en spreuken in lijst, vazen, klokstellen, enz. Een andere branche gaf weer de winkel van den heer VAN LOO (v.h. Nierse) te zien. Voor de heeren koope men hier b.v. een wollen of zijden sjaal, een paar hand schoenen of iets op kleedingigebied, wat vooral met de koude te pas komt. Goede wijn behoeft geen krans. Dat geldt zeker ook van de al jaren bekende zaak van den heer A. GEENSEN Az. in de L. Noordstraat (tegenover het mantel magazijn „De Duif"). Men zoeke hier als cadeau eens een parapluie van goede kwa liteit, onmisbaar in dit seizoen. Ook een wandelstok is b;ij de heeren vaak een welkom cadeau. Voor de dames is het reeds genoemde MANTEL-MAGAZIJN „DiE DUIF" zeker een aantrekkelijk adres. We kunnen lang niet alles opnoemen, wat in deze reuzen- zaak voorradig is. maai' volstaan met te zeggen, dat hier in mantels, japonnen en hoeden voor dames en meisjes een over weldigende keuze is. In de Lange Noordstraat weet matuur- lijk ook iedere Zeeuw de zaak van C. v. d. KLEIJN te vinden- Voor jong en oud een genot om den winkel eens door te loopen. Voor de jeugd noemen wij o.a.; speelgoed, bouwdoozen, spoortreinen, gym- nastiek-artikelen, ophaalbruggen, klokjes met loopend uurwerk, door de jongens zelf in elkaar te zetten, gezelschapsspelen, poppen, enz. en voor kamer, salon of keu ken: luxe goed, schemerlampen, koperen bloempctten, Gouda-aardewerk, nikkelwa ren, (komforen, theepotjes, klokjes)., brie- venhangers, schilderstukken in lijst, enz. Een geheel anderen aanblik bood ons weer de winkel „DE R-OODE TOREN" (J. van Sluij-s) met zijn ochtend- en veevoeder, kippenvoer, en verdere be- noodigdheden voor de kippenteelt (een eitje is zeker in den winter niet te ver smaden 1). De Vlasmarkt oploopende, bezochten we eerst de firma J. A. PIETERS, die ons zoowel in zomer- als wintertijd voorziet van allerlei dranken. Voor dit seizoen werden als geschikte dranken genoemd Portwijn, Samos, Punch, enz. In den winkel van J. P. MAARTENSE was ook een flinke voorraad van vee- en kippenvoeder, vogelzaad en alle andere soorten zaad. Ook erwten en boonen had men er voorradig; Ze hooren zeker bij' uit stek bijl het winterseizoen. Dhr J. K. KODDE biedt ruimschoots gelegenheid om een keuze te doen in ka- chelonderdeelen, vulemmers, tegelplaten, schaatsen, petroleumkachels en -stellen, pannen en potten, thermo-flesschen, warm waterkruiken, enz. Praktische cadeau's dus! In de Kromme Weele is de heer W. A. DE RIJGKE voorzien van een groote voor raad winterartikelen. Een waardevol ca deau is zeker wel een prachtige wollen deken tegen voordeeligen prijs. We liepen nog1 even de Seisstraat in, om den aan onze lezers bekenden winkel van M. VAANE („De Dry Du ven") te bezoeken. Als geschikt St Nioolaas-cadeau noemde men daar een f esch versterkende Bloedwijn of een flesch Californo-wijn van 80 cent. Ook in winkelgoederen, tabak, sigaren en gedistilleerd, is hier groote voorraad. Die beurt was nu aan de Langeviele. Hier bezochten we ook een tweetal meu belzaken, waar men uit den aard der zaak vele practische en doelmatige cadeaux vindt. De firma GEBR. JULIANUS, die in de perceelen 211 en 217 (waar de meubel makerijl tevens is gevestigd) haar meu belen uitstalt, biedt een rijke keuze in fraaie kussens, theemutsen,, vachten, kleedjes, tafel- en divankleeden in nieuwe dessins, theekasten enz. De mooie etalage lokt zeker tot een kijkje uit. 'Ook biji de fa. L. GARRIELSE stonden we verbaasd van de groote sorteering. Ook hier behoeft men niet verlegen te staan, wat te koopen, cf het moest juist zijn door den groeten voorraad. We wil len alleen noemendamesstoelen, club fauteuils, kapstokken met kleeden, "boe kenkastjes, werkmandjes, enz. De heer W. J. ROSDIJK, blij1 wien we nu even aanliepen, vertelde ons„ dat hiji den alleenverkoop van de Jacabs-tabakken voor Walcheren heeft. De liefhebbers ont houden dit! We zagen ook Romuhis- sigaren in diverse verpakkingen en voorts vete merken sigaren en cigaretten. Bij zijn 'buurman, 'dhr R. A. BASTI- AANSE, kan men maar uitzoeken, voor- zoover de portemonnaie het toelaat, uit den ruimen voorraad „lekkers", als mooie doozen marsepain en borstplaat, chocoladeletters, banket, spirits, enz., te veel om op te noemen. Een echte „Sin- terklaas"-gelegenheid hier! We kwamen nu weer op de Markt, en namen eerst nog een kijkje in de eta lage van de firma D. J. DRONKERS (vóór in de Vlasmarkt). We zagen veel borstplaat, fondant, enz. (van de Verkade- fabrieken) en ingemaakte vruchten en tevens viel ons oog op de etalage van „Heerebaai-Speciaal". Natuurlijk vindt men in dezen welvoorzienen winkel nog wel meer van zijh gading. Onze wandeling vervolgende, dachten we toch ook aan onze lezers, die van meer muzikalen aanleg zijn. Welnu, de fa. GFBR. WAGENAAR op- de Markt zal hen wel uit de moeilijkheid helpen. De rijke collectie muziekstukken en vele mu ziekinstrumenten (orgels, piano's, violen, mandolines, enz.) alsmede etui's voor violen, bevat vele doelmatige cadeaux. Dhr Wu P. MALJERS vestigde speciaal onze aandacht op zijn wijnen, likeuren en punch, terwijl ook onder do andere winkelwaren allicht menig nuttig cadeau schuilt. Men ga maar eens kijken. Den winkel „DE ZEEUWSCHE BOERIN" in de Gortstraat binnengaande, deed ons aldra de geur van ham, roak- vleesch en allerlei worstsoorten aange naam aan. Maar er is hier meer. In den winkel liggen ook uitgestald choco ladeletters en borstplaat, terwijl we ook niet de biscuit en de wijinen willen ver geten. De fa. M. H. BOASSON ZN. (Gr. Markt) heeft eveneens een massa waardevolle St. Nicolaas-cadeaux in voorraad. We noe men slechts zakdoeken, voetzakken, witte dames-ondergoederen, blouses, bontartike len. stoffen en manufacturen voor allo leeftijden, karpetten, tafelkleeden, dekens, reisdekens, enz. Wie zulke cadeaux krijgt, is zeker niet slecht af! De fa. M. W. v. AARTSEN vraagt vooral attentie voor hare fijne en veelge prezen advocaat, die dan ook van bijzon der goede samenstelling is, en voor hare soorten gedistilleerd. Het MAGAZIJN LONDON mag men bij het zoeken van cadeaux voor hee ren zeker niet overslaan. Men zal hier vinden: sjaals, handschoenen, truien, das sen, zakdoeken, enz. Biij TE ROLLER, in de Gravenstraat kan men terecht voor fijne vleeschwaren. Daar houdt iedereen wel van en zeker in dit jaargetijde. Men zal van het hier gekochte zeker lekker smullen. In het magazijn „DE MAAN" (begin Lange Delft) moeten we weer in 't bij zender onze huisvrouwen noodigen. Wat een keurige collectie van thee-, eet- en ontbijtserviezen, waschstellen, lampen, nik- kelwafen, plateel, kristal in zeer billijken prijs, Gero-alpaca en -zilver, enz. De heeren krijgen nu weer een beurt. Laten ze maar den sigarenwinkel van J. M. VAN HEUSDiEN binnenloopen. Daar is de tabak zeker niet duur. Voor 25 en 50 cent per half pond kunnen ze daar al terecht, wat zeker niet duur is bij! de stij gende tabaksprijzen. Verder vinden ze hier goede Hollandsche sigaren, die vanwege de verschillende melanges to-t de fijne gerekend mogen worden. Ons volgend bezoek geld de overbekende firma D'. DE JAGER Jr, De scherpe kou der laatste dagen doet naar een heerlijk warmtegevende kachel verlangen. Welnu, men koope hier een Jaarsma-haard of anderen kachel. Tegen de koude voeten, veroorzaakt door de sneeuw, helpt wei- een warmwaterstoof. Hier vindt men ook een finke keuze in allerhande staalwaren. D-e heeren komen weer aan 'tbod. Niet minder dan tweemaal achtereen. Eerst in het magazijn „OLD ENGLAND'', waar we behalve dassen, handschoenen, sjaals, boorden, overhemden en wandelstokken, ook pen practische daspers en dassen- hanger, om de dassen goed te bewaren, zagen. In de COLUMBIA IMPORT SHOP, had men regenjassen, rechtstreeks uit Engeland ontvangen, terwijl de voorraad heeren- en kinderkleeding en mode-artikelen zeer uit gebreid is. 't Wordt tijd, dat we weer aan de da mes denken. Welnu, ze krijgen een goede beurt. Wat de fa SCHULTE EN THIEME in de Lange Delft zooal voor haar heeft is niet gemakkelijk te zeggen. Op 't ge bied van borstelwaren is men hier al bij zonder ruim gesorteerd. Maar ook doozen fijne zeep en odeurs zijn niet vergeten. Bijzonder werd geprezen de rolveger. Een zaak die door etalage en interieur prettig aandoet is die van den heer W. CAMPER. 'Overweldigend is hier de keuze in groote en kleine uurwerken. Van de laatste, die zich bijzonder voor St Nicolaas-cadeau leenen, noemen wjj: kleine klokjes en horloges, maar ook kettingen en barometers zijn zeer zeker een welkom Ig'GSchönk E© heer D. C. BOUWENSE had ons ook heel veel te laten zien, zooals een groote collectie onbreekbare poppen, alle met afzonderlijke namen en iedere pop met een eigen gelaatsuitdrukking, verder me nagerieën (ook onbreekbaar) en electrische machines, alles van de goedkoopste tet de duurste soorten, metalen oanstructie-doo- zen (Maccano en Marcklin), matador-spe len voor kleinere kinderen, borduurdoozen veoi' meisjes, Richter-steenbouwkasten, enz. enz. Welke jongen en welk meisje zou hier niet eens willen gaan kijken met vader en moeder? De-" Aames wijzen wij nog op het fijne BazelJglas met zilver opge legd. In den winkel van den heer K. J. WEYNMAN werden ons een uitgebreide collectie porcelein, glas- en aardewerk (duur zoowel als goedkoop) en tal van huishoudelijke artikelen als serviezen en glasstellen getoond. Alles bijzonder doel matig en billijk in prijs. Tenslotte bezochten we de toonzaal van de A. Z. E- M. op den D-am. Hjoewel de gascomforen en fornuizen van Junker Ruh niet ontbraken, was toch de electri- citeit hier de hoofdzaak. We noemen slechts de electrische stofzuigers (Western), strijk ijzers, broodroosters, ketels, melkkokers en .kachels, aschbak met ele:trische druk knop in kunstplateel, reuklampjes ook in kuhstplateel, een magnifieke collectie electrische salon- en huishoudlampen, waar bij met glas in lood. Hiermede wa.s onze rondgang door Mid delburg beëindigd en was Goes aan de beurt. Men zie hiervoor het derde blad.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 5