V> 53 Vrijdag 30 November 11)23 38? Jaargang Buitenland. Binnenland. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 at Bij abonnement belangrijke korting. HET ACCOORD. Uit de verschillende mededeelingen van verschillende persorganen en stemmen van de naast betrokkenen uitgegaan mag het besluit getrokken worden dat de mis lukking van de pogingen van dr Kooien niet te wijten is aan de Chr.-Historische Kamerclub, dal de antirevolutionaire partij bereid bevonden is tot hartelijke saam- werking, mits aan drie door haar ge stelde voorwaarden zou zijn voldaan, en dat het afgetreden rechtsche Kabinet geen blaam tereft, als zou het ook maar in een enkel opzicht in zijn plicht zijn tekort geschoten. Dit laatste wordt door de re dactie van „Het Handelsblad", die deze beschuldiging had geuit, ten volle erkend. En wat de drie door onze partij gestelde voorwaarden aangaat, die zullen publiek eigendom worden, en dan zal ook uit deze blijken, dat zij op geen mindere dan deze een accoord voor nieuwe samenwerking zou hebben kunnen aangaan. Do fout blijft dan ook bij de Roomsche Kamerclub, die bij de stemming over de Vlootwet uiteengespat is, en daardoor de mogelijk heid van liet voortbestaan der samen werking van de drie rechtsche Kamer- groepen afsneed. De minister-president mr Ruys heeft dan ook de situatie best begrepen, hij had volkomen gelijk met zijn waarschu wing van te voren, dat met den val van dit Kabinet, tengevolge van de verwerping van de Vlootwet, de mogelijkheid tot sa menstelling van een nieuw rechtsch par lementair Kabinet uitgesloten moest wor den geacht. Reeds deze waarschuwing Van den minister-president vóór de verwerping van de Vlootwet bewijst voldoende, dat het niet de antirevolutionairen zijn, die aan de totstandkoming van een rechtsch Ka binet in den weg gestaan hebben. Zij hebben dit trouwens al van te voren wel anders bewezen, toen zij 'bij het heengaan van minister de Geer het Kabinet uit de groote moeilijkheid hebben gered door hun leider den heer Colijn af te staan. Kon de antirevolutionaire partij meer doen dan dat? Verzwakte zij haar eigen positie in de Kamer daardoor niet? Wij wezen al vroeger op de overeen komstigheid van sommige feiten nu en in 1891. Toen in 1890 ten gevolge der verwerping van de begrooting van Kolo niën minister Keuchenius uit het recht sche Kabinet-Mackay kwam te vallen, was het insgelijks de antirevolutionaire partij, die. haren leider, den besten en bekwaam - sten verdediger van het Kabinet, den heer De SavornmYohman, aan het Kabinet af stond. Ook toen verzwakte zij, dit doende, haar positie als Kamerclub niet weinig. De opoffering werd door een deel der' Roomsche partij beantwoord met verbre king der saamwerking, waarvan in het volgende jaar de val van het Kabinet ge volg was. Zonder nu hiermee te willen zeggen dat dit alleen de oorzaak vaft zijn val is geweest, mag het groote aandeel dat de Roomsche partij daaraan had, toch wel vaststaan, te meer dewijl haar oppo- silie destijds ging tegen haar grooten bouwmeester dr Schaepman, en haar hoogst bekwamen" geestverwant den toen- maligen minister van Oorlog Bergansius ter wille van diens Legerwet met den Persoonlijken Dienstplicht. En ook nu weer stond de A.-R. partij haar invloed rijksten vertegenwoordiger af om het Ka binet uit zijn moeilijke positie te redden, en was het weer de Roomsche partij, die haar geestverwanten minister ten spijt, en ondanks diens ernstige waar schuwing, en de nog ernstiger waarschu wing van den minister van Buitenlandsche Zaken, door den afval der tien dit Kabinet ten val bracht. i Mocht dit nu zoo maar met wat zwam er over passeeren? V ij hebben reeds meermalen gezegdde antirevolutionaire partij vordert van nie mand een schuldbekentenis. Maar zij mag toch wel vragen, alvorens in steunbie- ding aan een nieuw rechtsch Kabinet te treden, dat men in zee ga op wederzijds wèï gestipuleerd accoord. Wij hebben reeds in ons nommer van 2J Oct. doen uitkomen dat de nood der tijden de drie rechtsche partijen nog wel meermalen zal doen samengaan. En ook nu zou samenstemming gewenscht ge weest zijn, en zij had ook kunnen gevon den worden indien maar de oorzaak van de breuk goed voor allen duidelijk was geweest; voor allen, doch meest voor hen die haar veroorzaakten. Dan ware de breuk herstelbaar gebleken, want het is zoo juist wat wij in een Roomsch blad lazen; „een breuk is zoolang onherstel baar als men de breuk breuk laat", en wij voegen er bijals men de breuk negeert of, erger nog, ontkent. En dit laatste nu geschiedt in een deel der Roomsche pers, nog wel door Room sche staatslieden. Zoo door het Kamerlid Michielsen, een der tien, die door aan halingen uit Roomsche en liberale bladen zijn eigen meening tracht te staven dat door het uitstel-votum der Kamer op 7 April 1922 (de motie-Oud), in zake de Vlootwet, hij een vrijbrief had om nu tegen de Vlootwet te zijn. Zoo ook de heer Van Schaik, hel denkend hoofd dei- tien, die de meening toegedaan was dat de afspraak der partijen niet meer de Vlootwet gold, sedert haar beoordeeling aan een commissie was opgedragen, en voorts dat de Vlootwet nota béne was tegen liet landsbelang. En dat schrijft deze zelfde heer die vooropstelt, dat in bet werkprogram van het Kabinet ook de behandeling van liet ontwerp-Vlootwet „zeer concreet en zon der voorbehoud" was opgenomen. Doch het is waar ook: de heer v. Schaik achtte zich van het accoord ont slagen, omdat de heer De Geer afgetreden was ter oorzake van de Vlootwet. Houden deze drie meeningen van den bekwamen leider zijner groep in de R.-K. staatspartij steek? Dat de Vlootwet door een commissie zou worden onderzocht? Immers neen; want deze commissie (Patijn e. a.) had de noodzakelijkheid dier wet zonder voorbehoud erkend, een en kele hunner verschilde slechts met zijn medeleden in zake het tijdstip barer uit voering. Dat de lieer De Geer was heengegaan? Immers neen; want het Kabinet, dat eenparig voor die wet was en het door haar gekozen tijdstip van uitvoering hand haafde, was er toch nog. Dat de Vlootwet inging tegen het lands belang? Immers neen; hij vertelt toch zelf in „De Maasbode" van 23 Nov.„Een der leden maakte bij de bespreking van het werkprogram 'in een fractievergadering van 1922 eenig voorbehoud ten^ aanzien der Vlootwet". En dat hij zelf dit niet was, blijkt wel uit zijn toevoeging: „Deze reserve scheen mij onnoodig en over dreven voorzichtig en dus overbodig". Bovendien, waar hij ten gevolge van ver anderd inzicht wegens verergering „van economische en financiëele omstandig heden" nu tegen de Vlootwet moest zijn, had hij dit eerder behooren kenbaar te maken; allicht toch ware door samen- spreking met hem en de zijnen, die de zelfde fout begingen, de catastrophe van 26 October te bezweren geweest. Deze fouten zjjn feiten, die hadden behooren te worden erkend. En de anti revolutionaire partij had volkomen recht op deze erkenning aan te dringen. Daar om, wanneer vroeger of later de quaestie der samenwerking weer aan de orde komt, zij er niet alleen een accoord, gelijk dit er in 1922 was, maar dan sta ook de beteekenis van zoodanig accoord vast voor alle drie de partijen, en worde door wie er niét mee accoord kan gaan (want iedere wèl gemotiveerde overtuiging is ons hei lig!) dit van den beginne duidelijk en onomwonden uitgesproken. Eerst zóó komt er weer vertrouwen, en met haar de 'mogelijkheid van hernieuwde samenwer king. Eerder niet! Naschrift. Wij lezen in de bladen dat de heer v. Schaik in een kiezersvergadering heeft 'gehandhaafd zijn meening dat de stem van de „tien" tegen de Vlootwet geen fout is geweest. Dus'ook zijn eigen hou ding niet, gelijk hij die in zijn artikel in De Maasbode teekende? Laat een van de „twee-en-twintig" hem dit dan eens anders zeggen. De Haagsche Briefschrijver van „De Tijd" trok uit mr v. Schaiks schrijven de (volgende conclusies: 1. dat de heer Van Schaik een zeer nauw verband legt tusschen zijn hou ding tegenover de Vlootwet en het finan cieel plan-Colijn, hetwelk van andere zijde tevoren met zekere verontwaardiging werd ontkend; 2. dat hij in tegenstelling met het communiqué met geen woord zinspeelt op eenige mededeeling, officieuze of an dere, aan de regeering en de beide an dere onderteekenaars van de wijziging, die naar zijn meening door het plan-Colijn en de verhouding tusschen Regeering en partijen was ontstaan; 3. dat bij zijn opvatting van het ac coord aan de goede trouw waarvan bij een hoogstaand man als de heer Van Schaik geen denkbaar oogenblik mag wor den getwijfeld hij, de scherpzinnige jurist, bezwaar had moeten maken tegen de onderteekening van de overeenkomst mede in zijn naam, door den voorzitter der club, omdat deze vastlegging door onderteekening in strijd was met het ka rakter van het accoord, zooals hij dat zag en dus noodzakelijk de mede-onderteeke naars, de formateur en de beide voorzit ters der andere clubs moest misleiden; 4. dat een vast accoord als bepleit door hen, die daarop de mogelijkheid van het herstel der coalitie en het optreden van een ander parlementair rechtsch Ka binet grondden, bij de opvatting omtrent een accoord van den heer Van Schaik is uilgesloten. Men lette vooral op de vierde conclusie. Zoo oordeelt nu een Katholiek. En zou men het dan van Roomsche zijde onzen mannen kwalijk nemen dat, zoolang omtrent de beteekenis van een accoord scheevc opvattingen als hierbo ven door ons gesignaleerd gangbaar zijn, zij niet zonder door hen voorop gestelde voorwaarden tot de belofte van steun- bieding, namelijk als partij, aan een even tueel nieuw rechtsch Kabinet bereid zijn? Nieuwjaarswenschen. Wij zijn al sedert jaren gewoon tegen Nieuwejaar onzeu lezers op het hart te binden dat zij toch zullen ophouden met malkaar op Nieuwjaar kaartje of ansicht (of brief) maar vooral de eerstgenoemde te zenden. Breke men toch met die malle gewoonte, die de post. (vooral onzen wak keren bestellers) menig onaangenaam oogenblik bezorgt. Maar onze opmer king schijnt weinig te baten. Maar nu hebben wij een bondgenoot gekregen en dat kan helpen! in dr Gunning, die in Pniël onderstaand vriendelijk stukje schreef- Vinde dan nu z ij n goed woord een goede plaats, opdat althans, om te beginnen, lvet malkaar doen bezorgen van die nietszeggende kaartjes eindelijk eens ophoude. Niemand leze in de volgende regelen iets onvriendelijks, maar iets heel ern stigs, dat allen maar eens moeten over wegen. De tijd nadert weer, dat wij tien- of honderdtallen van kaartjes, gedrukte wen- schen en brieven gaan verzenden of van de zuchtende postbodes in ontvangst zul len nemen. Ik vraag mij af: steekt daan heel veel wezenlijks in al die „hartelijke" gelulcwcnschen en al die „oprechte" lieil- en zegenbeden? En als gij eens enkele uit voeriger nieuwjaarsbrieven krijgt, moet ge die eens aandachtig en een beetje critisch lezen! Dan zult gij kunnen opmerken, dat de feliciterende scribent u vaak dingen toewenscht, die hij heel goed weet dat gij niet bezit, zoodat gij er óf een lesje voor uzelf óf een lesje omtrent hemzelf •f«o. onbewuste zcu'crhiefc over zijn eigen persoon) aan ontkenen kunt. Maar een wezenlijke brief, een rustige alleenspraak tusschen twee bevriende harten, wordt maar hoogst zelden in den Nieuwjaarstijd geschreven. Daarom feliciteer ik ook mijn bekenden en vrienden in dezen lijd zoo mirt moge lijk. Wat beteekenen ook eigenlijk al onze gelukwenschen? Een Christen heeft wat beters te doen clan al die vormelijke heil- en zegenbeden per brief of drukwerk rond te sturen de voorbidding voor ande ren, de stille, hartelijke voorbede, dat zou de beste uitdrukking van onze nieuw jaarsgroeten zijn! Maar dan geen frazen, dan geen goeclkoope (en toch altijd veel te dure!) vormelijkheid, maar een stuk werkelijkheid, een werkelijk Lusschentre- den bij God voor hen, die wij liefhebben en op. het hart dragen. Als wij dat voor elkander doen, kunnen wij die Nieuw jaarsbrieven en -kaarten best missen, en waarlijk dan zal dit geen vruchteloos werk zijn, nóch voor onze vrienden, nóch voor ons zeiven, want God hoort het gebed Zijner kinderen en de gezegende ziel zal vetgemaakt worden. De verhooging van het briefport heeft al een beetje meegewerkt om den onzin- nig-grooten stroom dezer traditioneele ge woonte wat te beperken, maar de omgang met den Heer is gelukkig niet duurder geworden, en hij kost slechts een wei- nigje liefde en overgave. Laat ons dus in het Nieuwe jaar voor elkander bidden om nieuwe kracht van Boven, en zij het een biddend volk, dat de grens "des nieuwen tijdkrings in 's Heeren kracht overschrijdt! 41 De bewapening van Duitschland. In Engeland is reeds geruimen tijd geleden de aandacht gevestigd oph'et zeer opmerkelijke feit, da,t Duitsch- land in den loop van dit jaar meer ka,toen en koper in de Vereenigdo Staten heeft gekocht djan eenig an der- land. Enkele dagen geleden ves tigde men Van Fransche zijde te Lon den de aandacht op het feit, dat ka toen en koper van de allerbelang rijkste grondstoffen zijn voor de oor logsindustrie. En nu' komt, om de angst nog grooter te maken, Reuter een aJarmeerend bericht publiceeren, diat een aantal militaire clausules van het verdrag van Versailles niet tot bevrediging der geallieerden door Duitschland zijn uitgevoerd. Het is n.l. bekend, da t de oefening-.van man schappen voortdurend plaats heeft. Voor het overige gelooft men in krin gen welke goed met de positie van Duitschland bekend zijn, dat dit land thans niet bij machte zal zijn, de groote aantallen manschiapp'en, welke zijn geoefend, te wapenen met vol doende geschut, daar de Franscheii het voornaamste industriegebied be zet houden. Intusschen is echter be leend geworden, dal nauwe relaties tusschen Krupp en Rusland en ook Zweden bestaan. Men gelooft tevens, dat de geweerproductie in Th'urin- gen krachtig voortgaal. Ziezoo, da,'s weer een nachtmerrie voor Marianne. De Regeeringscrisis in Duitschland. Nu Stegerwakl de opdracht tot vorming van een kabinet heeft moe ten afwijzen, heeft president Ebert den centrumsafgevaardigde Marx uit- genoodigd een nieuw kabinet samen te stellen. Deze heeft de opdracht aanvaard en hoopt in staat te zijn een kabinet uit de verschillende mid denpartijen bijeen te brengen. Men achi het waarschijnlijk, dat van het oude kabinet, Stresemann zou aan blijven voor buitenlandsche zaken, Gessier voor landsverdediging, Braun voor arbeid, terwijl ook wellicht de minister voor de bezette gebieden ge handhaafd zou blijven evenals von Kanitz voor volksvoeding. Het mini sterie van Marx zou blijkbaar geen vaste meerderheid achter zich' neb ben, doch op wisselende meerderhe den moeten steunen. t- Korte berichten. Ten einde het aantal ambtena ren zoo spoedig mogelijk te vermin deren, heeft de Duitsche rijksminis ter van financiën verschillende- rijks- depiartementen uilgenoodigd alle ge huwde vrouwen zoo spoedig mogelijk te ontslaan. Zij zullen niet d'oof an dere vrouwen, dus ook niet door on gehuwde, mogen worden Vervangen. Het aantal werkloozen te Dus- seldoip is met 20.000 verminderd, tengevolge van hel hervatten \ran het werk bij de R'heinstahl. Verscheidene mijnen en cokesovens hervatten het wérk. Men verneemt uit Konslantino- pel, dat er een moordaanslag heeft plaats gehad op Kemal pasja en zijn echtgenoote door middel van vebgif in hun voedsel. Alleen door spoe- digê geneeskundige hulp konden bei den worden gered. De Parijschte politie Is een be langrijke cocaïne-smdkkelaffarre op bet spoor gekomen. Een groot aan tal Parijsche drogisten err apothekers zou in de zaak betrokken zijn. Tal rijke recepten zijn in beslag geno men. De Italiaansdhe regeering heeft afgevaardigden naar Berlijn gezonden, om met de Duitsche regeering en de Duitsche industrie over de levering van grondstoffen en halffabrikaten te onderhandelen. Inbrekers hebben een diefstal gepleegd in den tempel van Boeddha te Petersburg. In deze kerk' hebben de dieven een schrijn vernield en een der grootste diamanten in Rusland, een juweel van 40 karaats van het voorhoofd van het Boeddha-beeld meegenomen. Het totaal verlies be draagt bijna 150.000 gulden. De stad Aken is door de hooge Rijnlandcommissie beboet tot het be talen Van 22.000 francs aan den se paratist Leo Deckers, wegens scha de toegebracht aan diens woning bij de anti-separatistische relletjes. In het onbezette gebied ,v'an Duitschland bedroeg bet aantal werk loozen, die ondersteuning genieten, op 17 dezer 1.250.000 tegen 943.000 op 1 November. Voor de arbeiders, die gedeeltelijk werken, waren deze ge tallen resp. 1.772.000 en 1.703.000. Het aantal werkloozen in het bezet te gebied wordt nog steeds op 2 millioen geschat. De vereeniging van artsen van Duitschland met zetel te Leipzig be sloot te staken en bepaalde, dat hare leden vanaf 1 Dec. beslist niet meer zullen bijdragen voor de ziekenfond sen. Volgens berichten uit Athena zou de Grieksdhe koninklijke familie voornemens zijn, vóór dé a,.s. ver kiezingen Griekenland1 te verlaten, en een toevlucht zoeken in Roemenië. Hoedt U bijtijds. Kou, tocht, griep, koorts, enz. veroor zaken tal van nieraandoeningen. De nie ren moeten dan den bijstand missen van de andere bloedreinigende organen- de huidporiën, longen en ingewanden. Bij de dubbele inspanning en vaak verwaarloosd, is het- geen wonder, dat de nieren het afleggen. Dan is het tijd om een nier- geneesmiddel te gebruiken om de nieren op te wekken en te versterken. Spoedig gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen kan .ernstige gevolgen als rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking, nierzand, nierwaterzucht, niersteen voor komen. Doe wat gij kunt om uw levenskracht op peil te houden, oefen uw ledematen en spieren, en zorg, voor ëen goede bloeds omloop. Leef op verstandige wijze. Foster's Pillen geven betrouwbare hulp. Ziij werken alleen op de nieren en blaas maar dit doen zij goed en terdege. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a fl,75 per doos. 26 Nieuw ba,nkbiljet. Er is een nieuw bankbiljet van 140; bet is ami die van f25 gelijk; alleen staat er in het midden van. den bovenkant een andere kop. En dan is hier alles groen, met aan den achterkant geel erdoor, wat licht-rood is, althans op den voorkant, der bil jetten van f25. De kleur maakt de biljetten van f40 iets rustiger voor de beschouwing. Ze zijn van hetzelf de papier als de nieuwe biljetten Van, 25 gulden. Zondagsrust. Het comité voor Zondagsrust van de Christelijke organisaties in publie- ken en semi-publieken dienst in Ne derland heeft gisteren in Den Haag vergaderd. Mei leedwezen constateer de men dat de dienstuitbreiding op' den Zondag bij het spoor- en tram- wegbedrijf, "de 'posterijen (plastchèque- en girodienst) en rijksbelastingen (in klaringen) bedenkelijke afmetingen aanneemt. Uit financiëele overwegin gen hebben dé betrokken ministers- talrijke ontheffingen van wettelijke be palingen verleend. Het bij die diensten betrokken personeel ondervindt daar van groot moreel nadeel. Pogingen zullen worden aangewend, een en ander te beperken. Voor de bakkers. Van de Uitgevers A, W. Spiering Zoon te Groningen ontvingen wij het eerste nommer vq.n „Het Bak kersbedrijf' Technisch Orgaan voor de Brood-, Koek- en Beschuitbakke rij. Aan de redactie werken alle balk- k'erijleeraren van hét „Station voor Bakkerij en Maalderij" te Wageningen mede. Inhoud zoowél als uiterlijk zijn, goed verzorgd. De inhoud is voor bakkérs zeker leerzaam. Allerlei. Naar uit politieke kringen verno-' men wordt, hééft Jhr Mr Beelaerts van Blokland, die de formatie van een extra-parlementair kabinet in be raad 'heeft genomen, besprekingen ge voerd met de voormannen der recht sche partijen. Stukken voor de Provinciale Staten. De waterleiding in Zeeuwsch- Ylaandcren. Door den heer Wallien waren aan Ged. Staten een drietal vragen gesteld en wel ten eerste, of het waar is, wat leidende personen beweren, dat het tot standkomen der waterleiding volgens het bestaande plan in Zeeuwsch-Vlaanderen in 1925 ver zekerd is? Volgens courantenberichten heb ben de gemeenten Eede, S-t Kruis, Aar denburg, Cadzand, Nieuwvliet, Groede, Zuidzande, Schoondijke en Hoofdplaat be sloten, niet aan te sluiten; heeft Breskens nog' geen besluit genomen en is ook de deelname in Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost niet algemeen. Déze vraag deed dhr Wal lien in verband met een toezeglging van het lid van Ged. Staten mr Dieleman in de eerste afdeeling in de zomerzittihig. waarbij hij als vaststaand verzekerde, dat dit plan niet door zou ga an als meerdere gemeenten niet wilden medewerken en voor een nieuw plan wederom de toestemming der Staten voor het verleenen van een risico-garantie noodig zou zijn. Ee tweede vraag luidde, of de door Ged. Staten aan 'de gemeenten, die be sloten, niet toe te treden (o.a. aan de gemeente Groede) gerichte circulaire, waardoor deze zaak wederom in de ge meenteraden moet worden behandeld, de bedoeling had deze gemeente alsnog tot toetreding te bewegen?

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1