Kerknieuws. Onderwijs. Ke«gri Nieuws. Telegrammen. Laatste Berichten. Wetenschap en KnnsL Iitigen goed den slech- het slechte bbelaar toe, Jenheid als- larn, zullea Itellen. Daar- Vestkapelle. urgemeester Idringh van 1 't jaar zich ren, meende lan inhaling I karakter te Ik een feest- Iden dag ge lmaken was. het program Ëe kinderen, nthaald. On- |h de leden „Oefening Izikale wan- le feeststem- fammer, dat kken begon- I van de mil- n avond nog Ide zich bij |t, bestaande gezeten op aar door de Jr de mooist baar gesteld |g extra werk ld toegekend (loting onder laan H. van herewacht op ui'g, aan de [lieuwen bur- nst door den |Lz. werd toe - ■burgemeester Igenooten een lenschte hem in de hoop, |n vinden, de nee stersambt )ok mevrouw Iwenschte hij lidden van de namens de juffr. Mientje Is aangeboden Imandant voor zette de stoet |w viel onder neer, vQort- lOostenwindje. laren dan ook een sneeuw- onaangenaam des te meer in den ingang •rgewoonte de g gehaald, dat onen der mu- ietende West entehuis werd oemde burge- >ote door den sie, den heer ls volgt: aw Woldringh /estkappelsche ijk welkom in lij hopen, dat ge energie ge- alles te doen n den bloei en te helpen be- deze dag wel ste en aange- emeestersambt, aan dit ambt ■spaard blijven. u ook toege- e steeds hoog, ïer, dat u bur- Doe als uw menschen, die vragen, zooveel r dankbaar zijn. oor aan u ver- Van Dusseldorp ich heeft ver- daarom wil ik dat gezondheid te uw deel mo- spoedig thuis vele jaren aan emeente moogt van der Hoop nmissie had be woorden, werd amens de feest- uingeboden aan der Hoop. urgemeester de l voor het ge lijke bewoordin- i het gemeente installatie, lering sprak de eer K. Minder- •gemeesterVer- aantal mededin- oningin u geko- ester. Mage het euze een" goede te eeden bij' den igin hebt afge- voegd dit ambt n van den raad u een hartelijk u geluk met loop, dat u deze dt bekleeden en er gemeente zoo veel mogelijk zult behartigen met waar digheid en liefde. Dan zult U zeker sten» van den raad en de burgerij' genie ten, zonder welke uw betrekking niet benijdenswaardig zou zijn. We 'komen als vreemden bij elkaar, mogen wij later als vrienden scheiden. Met vertrouwen en goeden moed dus begonnen. En hier- meue overhandig ik u het teeken uwer waardigheid en verklaar u geïnstalleerd als burgemeester van Westkaptelle. Hierop' werd doqr den burgemeester geantwoord als volgt Mijne heeren wethouders, leden van den Raad en genoodigden. Zooals een reiziger na een lange reis tenslotte aan gekomen op de plaats van zijn bestem ming ,alle spanning van zich af voelt vallen en zijn innerlijke rust voelt terug- keoren, zoo gaat het vandaag mij, nu ik na de stations van een universiteits opleiding en eene in de gemeente-admini stratie doorLoopen te hebben, de plaats van mijn bestemming als burgemeester bereikt heb. Vandaag begint voor mij de arbeid, dien ik mij als de levenstaak ge steld heb. L'k dank dan ook H. M. onze geëer biedigde Koningin en Hare raadgevers voor het vertrouwen in mij gesteld. Mijnheer de wethouder. Uw vriendelijke wooiden van welkom mij bij mijn instal latie toegesproken, vinden bij mij een diepen weerklank. Ik hoop dat gij mij in mijn onervarenheid in de plaatselijke toestanden zult bijstaan en voorlichten waar dit noodig is. Dan vertrouw ik, dat wij1 door de samenwerking van uw, door lange levensjaren verkregen inzicht en mijne, door Opleiding eigen gemaakte kennis, het dagelijfcsch bestuur der ge meente Westkaptelle met vertrouwen zul len uitoefenen. Mijne heeren leden van den raad. Ook met u hoop en vertrquw ik dat het be sturen dezer gemeente in gemeenschap pelijk overleg, steeds op de beste wijze zal loopen. Als burgemeester zal ik staan boven de politieke partijen, maar ik hoop dat gij altijd gedachtig aan uw eed in de eerste plaats het belang der gemeente zult beschouwen en dit daarna te toetsen aan uw politieke overtuiging. Gij kunt er verzekerd van zijn, dat ik uw verorde ningen met alle tact waarover ik beschik zal handhaven, en het gezag, dat mij is toevertrouwd, zander aanzien des per- soons zal hoog houden. Ik ontveins mij niet, dat deze taak een zware z!al zijn, waarvan ik de volle verantwoordelijk heid op mij voel drukken, temeer daar het mij ongetwijfeld moeilijk zal vallen, mijn uitstekenden voorganger, die met zoo veel talent deze gemeente bestuurd heeft, te evenaren. Moge het God behagen, ons gemeenschappelijk bestuur te zege nen, opdat de tijd, dat wij gezamenlijk hier deze gemeente besturen, moge wor den tot een zeer gelukkige en voorspoe dige. Mijnheer de secretaris. Van nu af be gint voor ons de tijd dat wij dagei lijks met elkander zullen te arbeiden hebben en ik kan u verzekeren, dat ik mij' nu onze eerste kennismaking, daarop verheug. Ik begin straks vol vertrouwen mijn nieuwe taak, nu ik mij gesteund voel door iemand, die met goede kennis van de gemeenteadministratie is toege rust. Ook van den gemeenteontvanger, gemeenteveldwachter, den bode en den (gemeentewerkman vertrouw ik, dat zij mij met denzelfden ijlver zullen terzijde staan, als zij het mijn voorganger deden. Ten slotte wil ik nog een woord van dank •brengen aan mijn leermeester in de ge meenteadministratie, die hier niet heeft kunnen komen bij mijn installatie. Mijne heeren. Tot slot dank ik u ook namens imijïi vrouw, voor de meer dan schitterende ontvangst ons hier bereid. Ik hoop, dat u ook dezen dank wilt uitdragen aan alle gemeentenaren, voor- zoover het mij niet mogelijk zal zlijn hen Sell te danken. Ik kan u verzekeren, dat wij] diep: getroffen zijn door dit blijk van vreugde over het feit, dat Westkapelle weder een burgemeester heeft. Ik herhaal het, ik hoop, dat God •mij de kracht geeft voor deze gemeente een zegen te zijn. Ik heb gezegd.'" Daarna werd door den gemeentesecre taris het navolgende gtezegd: Waarde Burgemeester. Hoewel ik nog jong ben, zijt u toch reeds de vierde burgemeester waarmede ik zal moeten samenwerken. Met uw drie ambtsvoorgan gers heb ik in de afgeloopen tien jaren altijd op zeer prettige wijze samenge werkt. Ik hoop:, dat ik ook met u vele jaren zal mogen arbeiden in het belang van Westk,apelle en zijn ingezetenen. Nadat de vergadering gesloten was, kregen de zangvereeniging „Noordzee- gaJm" en de Christelijke zangvereeniging gelegenheid een aantal liederen te zingen in de raadszaal, terwijl 's avonds het feest besloten werd door een concert van de muziekvereeniging voor hetgemeente- buis, dat door middel van een aantal veelkleurige electrische lampten fantas tisch was verlicht. Stukken voor de Provinciale Staten. Een wegenbelasting in Zeeland'. In verhand met een 8-tal conclu sies in zake !het wegen vraagstuk door fle staten van Zeeland, aangenomen in de najaarsvergadering van 1922, heeft een commissie uit Ged. Staten Öeze aangelegenheid in bijzondere overweging genomen. Ofschoon deze commissie begrijpelijkerwijs nog niet met haar arbeid gereeci i's, daar een uitgebreid wegenplan moet worden Vastgesteld, meenen Ged. Staten, dat dïans toch reeds de financiëele zijde Van het vraagstuk onder de oog en moet worden gezien, en de moge- lijkheict moei worden geopend extra opcenten te heffen op de rijksbelas tingen, al gaat men daartoe nog niet direct over. De achtste conclusie waartoe de Staten verleden jaar kwam, geeft deze richting van dek king der kosten aan. Dit is wel een novum, maar aan de Staten van Fries land is bij de wet van 22 Juni 1914 ook toestemming om een bemalings- belasting in te voeren verleend, zijn de ook extraopcenten. Waar begrijpelijkerwijze in Fries land alleen dé grónd belast ing inaan- merking kwam, zouden Ged. Staten voor Zeeland willen nemen de in komstenbelasting, de grondbelasting en de vermogensbelasting, daar alle belastingbetalers belang hebben bij goede wegen. Ged. Staten geven er de voorkeur aan, dat de opcenten direct voor wegs- verbetering worden aangewend en niet voor rente en aflossing van een leening, wat meer administratie met zich brengt en bovendien kan de ver betering toch maar geleidelijk bijv. in 20 of 25 jaar geschieden. Later zal moeten worden uitgemaakt of van alle belastingen dezelfde opcenten moeten worden geheven of verschil lende van de diverse belastin- De bedoeling van Ged. Staten is de in beheer en onderhoud van de van andere lichamen over te nemen wegen afgescheiden te houden van die, welke al reeds bij de provincie in beheer en onderhoud zijn. Behalve de bedragen der wegenbelasting zou den in het, fonds ook gestort worden de bedragen, welke, in eens of ]aar- lijks aan de provincie worden afge dragen door hen, die, bij overneming van wegen in beheer én onderhoud bij de provincie, van den onderhouds- last dier wegen bevrijd worden. Ged. Staten stellen voor hen op te dragen aan den Minister van Bin- nenlanrlsche Zaken en Landbouw te verzoeken de tot standikoming te wil len bevorderen van een wet, waarin aan de Provincie wordt toegestaan voor het in beheer en onderhoud over nemen van wegen,, onder den naam van „Wegenbelasting" te heffen ten hoogste f 125.000 aan buitengewone opcenten op de hoofdsommen der Bijksin'komstenbelasting, d'er grondbe lastingen, der vermogensbelasting, en zulks voorloopig voor den tijd van 30 jaar. De electriciteitsvoorziening van Zeeland. Ged. Staten deeleii aan de Provin ciale Staten mede, dat zij de opi de agenda staande mededeeling omtrent dén stand der werkzaamheden, inzalke de electriciteitsvoorziening in Zee land, wensdlien aan te houden, wijl hen va,n commissarissen van de Prow. Electriciteitsmaatsdliappij de positie ve toezegging gewerd, da,t hen in De.- cember voorstellen te dier zake zul len bereiken. Zij hebben het voorne men, die in Januari bij de Staten in bespreking te brengen. Geref. Kerken. Beroepen te Aarlanderveen en te Brielle-Tinte W. S. de Vries, cand. te Tzum. Chr. JJer. Kerk. Beroepen te Biezelinge H. Hoogendoom te Vlaardingen. Bedankt voor Kampen door J. Jansen te Leiden. Evang. Luth. Kerk. Drietal te Vlissingen-Middelburg C. C. G. Visser te Rotterdam, J. C. Schroder, dir. der Luth. Diaconesseninrichting te Amsterdam, en L. Schutte te Amsterdam. Nieuwe splijtzwam. Men schrijft aan „De Rotterdammer": Te Nij- kerk is een Hervormde gemeente met drie predikanten: 2 confessioneel (v. Melle en v. d. Nieuwenhuizen1 geref.' bond (Pop)/ en een Geref. kerk met twee predikanten (Hoeneveld en Ingwersen). Nu zullen bin nenkort weer twee nieuwe Gereformeerde gemeenten worden gevormd, Onder het ini tiatief van den Chr. Geref. predikant Ds Salomons, van Amersfoort, zal men over gaan tot den bouw van een Chr. Geref. Kerk. En een ander deel vindt deze oplos sing niet goed genoeg, maar zal onder leiding van Ds Fraanje, van Barneveld, een Vrije Geref. Gemeente stichten. Verre weg het grootste deel van de leden dezer nieuwe Gemeenten wordt gevormd uit malcontenten. Bij de verkiezing van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. kerk te Nije- liorst c.a., waar de rechtzinnige predikant ds Pijnacker Hordijk de herder thans ?s, zijn de rechtzinnige candidaten ver in de minderheid gebleven. Bij de stemming voor 13 leden van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Zutfen zijn de orthodoxe candidaten ge kozen met een 60-tal stemmen meer dan de vrijzinnige candidaten. Van de 4200 stemgerechtigden namen er 2222 aan de stemming deel. De vrouwen gingen thans voor het eerst ter stembus. De laatste vijf jaren werden steeds de vrijzinnige candidaten gekozen. Ditzelfde geldt ook van Boskoop. Twee zendelingen ver moord. Uit Czechwan, in het Westen van China, kwam, naar de „Heraut" meldt, het bericht, dat de missionaire predikanten F. J. Watt en R. S. Whi teside, uitgezonden door de C. M. S., werden vermoord. Op 12 Aug. vertoefden zij in het plaatsje Tien Chlih en sliepen in den tempel van Koning Dragon. Over dag deden zij uitstapjes in den omtrek, spraken met Chineezen en deelden trac- taatjes uit. Zij wilden van daar naar het Noorden trekken en zochten daarvoor een gids, maar vernemend dat de weg daar- j heen onveilig was, besloten zij West- I waarts te gaan langs een weg die naar j den Witte-wolk-berg leidt. Een Chinees verzekerde hun dat die weg goed begaan baar en veilig was. Om 9 uur gingen zij op pad, begeleid door vier koelies, die de bagage droegen, en een bediende. Toen zij twee uur afgelegd hadden, weerklonken plotseling geweerschoten. De koelies wierpen hun last neer en zochten dekking. Toen het geweervuur ophield, vonden zij de twee zendelingen dood op den weg liggen. Zij waren op ver scheidene plaatsen getroffen. De bagage hadden de moordenaars mede genomen. Er bleef den dragers slechts over naai het Zendingsstation te Mienchusien do droeve tijding over te brengen. Het'ver lies, dat de Chineesche Zending door den dood der twee mannen lijdt, is men schelijkerwijze gesproken onherstel baar. Zij waren eerste krachten, jong, energiek en bekwaam. - Het heeft al den schijn, dat de moord opzettelijk geschied is om twee diena ren van het Evangelie uit den weg to ruimen. Het is gebleken, dat de Tempel van Koning Dragon, waar zij twee volle dagen doorbrachten, de verzamelplaats is van een stel struikroovers, die de streek onveilig maken. Waarschijnlijk hebben de moordenaars (Je zendelingen op een af stand gevolgd, om hen, toen het oogen- blik gunstig scheen, te dooden. Kort te voren had (je C. M. S. (de Zendingsver- eeniging der Anglicaansche Kerk) een zwaar verlies geleden door het sterven van den predikant Seward, die als slacht offer van den burgeroorlog, die in China woedt, viel. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor 't stuurlieden-examen groote stoomvaart (koopvaardij) eerste stuurmau de heeren G. Gerritsen, W. Dekker, 'D. de Boer en W. Ree. Ongelukken. Te Linne is' 'd8 29-jarige arbeider B. bij het kiezel bag geren in dc Maas gevallen en verdronken. In de mijn Oranje-Nassau II, onder Schaesberg, is de arbeider B. zóó tus- schen twee wagens bekneld geraakt, dat de dood onmiddellijk intrad. Te Ak- kerwoude (Fr.) viel de veehouder W. van een ladder. Naar het ziekenhuis te- Leeuwarden vervoerd, stierf hij aldaar. De ongelukkige, eenige zoon zijner ouders, laat vrouw en kind achter. Gistermid dag is te Dien Haag een 'lijk oplgevischt dat herkend is als dat van den 62- jarigen man, wiens op'sporing eenige da gen geleden verzocht was. Vermoedelijk is hem ©en ongeluk overkomen. Het viel de bemanning van een te Rotterdam liggend vaartuig gisternamiddag op dat aan boord van het mofcorscheepije Cor nelia de schipper O. v. d. B„ en diens knecht C. B., beiden te Zierikzee, in ge- ruimen tijd niet aan dek waren geweest. Men stelde een onderzoek in en vqnd beiden bewusteloos in de machinekamer van de Cornelia liggen, vermoedelijk ten gevolge van de inademing van dampen, ontsnapt aan, een lamp van den motor. Zij zijn naar het ziekenhuis gebracht, van waar de schipper na bijl kennis gekomen te zijn naar zijn schip is terug gekeerd. Die knecht is er voorloopig op genomen. Te Zaandam is de 22-jarige eiectricien de W. door een electrischen stroom van 220 volt getroffen en onmid dellijk gedood. Dte 15-jarige B. viel Dinsdagmiddag met zijn rijwiel te Huizen tegen een wagen; een kwartier latei- was hij overleden. Schip vergaan. Van het Duit- sche stoomschip1 Pauline Hauhnss, dat 16 November uit Ouxhaven naar Rotterdam vertrokken is, is sedert diep. niets meer gehoord. Men vreest dat het op de een of andere manier is vergaan en dat de geheele bemanning, die uit 14 koppen, allen te Stellin woonachtig, bestand, is omgekomen. Negen leden van de be manning waren gehuwd. De inbraak te Kampen. We lezen in de Zw Crt., omtrent de inbraak in het agentschap van de Nederlandsche bank te Kampen: Er is op den laten avond van Zondag een auto waargenomen, staande eenigs- zins verscholen buiten de stad, zonder dat op dat moment zich iemand in de nabijheid vertoonde; later in dien nacht 'zou een auto zijin gezlien ander Weesp, welke met groote snelheid wegreed zan der achterlicht, en in den,vroegen Maan dagmorgen moet een automobilist, voor zaken naar Kampen gaande, in de bnurt van Harderwijk een auto zijn gepasseerd, welke ter zijde van den weg stond en waarbij twee mannen, van wie één bloots hoofds, zich met een en ander onder hielden. Dit alles is achtereenvolgens ter kennis van de politie gekomen, voor wie het een richtsnoer werd bij het onder zoek. Gelijkertijd werd echter gezocht naar den vermeenden plaatselijken handlanger, (waarbij bijna onmiddellijk de aandacht viel op den lompenkoopiman R., die kort geleden een vrij langdurigen straftijd (voor heling) heeft uitgezeten. Er bestond tegen hem een bezwarende aan wijzing. Hij had namelijk Zaterdagmiddag den dag voor den inbraak, geld gewisseld aan het correspondentschap; hij was nag 1 i geholpen hoewel hij gekomen was na kantoortijd (12 uur), toen de kas reeds •was gesloten. Tijd om alles nog eens goed op te nemen was er in overvloed geweest. Het werd daarom noodig ge oordeeld hem in te rekenen en aan een scherp verhoor te onderwerpen. In middels werd het lompen pakhuis in de Meerminnesteeg doorzocht, waarbij o.a. een zak werd gevonden met ongeveer 150 gulden. Waar nu de inbrekers van alle zakken zilver er niet meer dan één hebben meegenomen, inhoudende 500 gulden en een derde deel van f 500 ongeveer f 150 is, mocht hierin zeer ze ker een nieuwe aanwijzing gezien worden temeer waar overigens geen aannemelijke verklaring voor de herkomst van het geld kon worden gegeven. De lompen- koopman is dan ook naar Zwolle ver voerd en aldaar voorloopig opgeborgen- Het sprionnagegeval. Er is Sn verband met de aanhangige spionnage- Izaak hier en daar gevraagd in subal terne militaire kringen niet het minst Wat kunnen nu schrijvers op gamizoens- 'bureaux voor stukken in handen krijgen, die voor het buitenland van waarde zijn? Over 't algemeen ftiet altijd zijn die stukken inderdaad niet van zoo'n groot belang. Elk op zich zelf heeft ge woonlijk maar 'n zeer betrekkelijke waar de. Doch men moet de zaken in hun verband beschouwen. Natuurlijk is er voor een groep buitenlandsche officieren, die zeer speciaal de bijzonderheden dei- leger organisatie van een anderen Staat uitvorscht, weinig of geen kans om de stukken los te krijgen, waarin de hoofd zaken .van hetgeen die andere Staat ge heim wil houden, zijjn saamgevat. Er wordt op die „inlichtings"-bureaux dan ook naar een andere methode gewerkt. Het daar gevolgde systeem heeft veel weg van het bijeenpassen van een leg kaart, waarvan de stukken verstrooid zijn. Elk aangebracht fragmentje heeft zijn waarde. Op zichzelf onbeduidend, past het in 't geheel, sluit zich hier of daar ,op een reeds eerder verworven brokstuk aan, vormt vaak een verbinding tusschen andere tot dan toe min-verstaanbare ge gevens, die dan plotseling dudidelijk wor den. Zoo, door langzaamaan de stukken saam te leggen, lijmt men ten slotte het heele mozaïek aaneen. Is de „Limb. Koerier" waaraan we het bovenstaande ontleenen juist inge licht, dan waren tijdens den wereldoorlog (de Duitschers op deze wijize vrijwel van de inrichting van bijna heel onzen etappe- dienst op de hoolgte geraakt. Familieruzie. Reeds geruimen tijd moeten de leden van de familie P. te Katwoude op gespannen voet met elkaar leven, meldt de „Tel." Nu 'had J. P., die bij' zijn zoon Piet inwoont, een familiestuk aan zekeren W. H. verkocht. Maandagavond zou deze zijn eigendom komen halen, doch hiertegen verzette de vrouw van J. P. zich. Haar man had hier echter op gerekend, en drie vrienden meegenomen, die gewapend met stukken hout en ijzer er flink op los sloegen. Vrouw P. Pauw kreeg een slag tegen het voorhoofd, waarna zij ineen zakte. Ook haar man werd duchtig be werkt. Hij liep bloedende hoofdwonden op1. Toen de politie ter plaatse kwam waren J. P. met zijn helden verdwenen. Tegen hen is procesverbaal opgemaakt. Tragisch. Toen de bekende ar chitect K. P. C. de Bazel (bekend door zijn ontwerp voor het Rotterdamsche stad huis, het gebouw der Nederlandsche Heide-Mij. te Arnhem en tal van land huizen) zich per trein van Bussum naar Amsterdam begaf, teneinde de begrafenis van zijn collega de Klerk bij te wonen, is hij plotseling gestorven. Bij aankomst te Amsterdam werd hij dood in de coupé gevonden. Door het ijs gezakt. Te Stoll- berg bij Aken heeft gisteren een ernstig ongeluk plaats gehad. Een groote menigte nam deel aan het eerste ijsvermaak op eer, vrij diepen vijver, toen plotseling het ijs brak en een aantal schaatsenrijders in de diepte verdween. Ondanks alle reddings pogingen zijn zes personen verdronken, reeds zijn drie lijken .opgehaald. J— 'Detweeverdwenenjongens. Lezer dagen meldden wij, dat een twee tal jongens uit Breda, resp. 13 en 14 jaar oud met een heer per auto een uitstapje hadden gemaakt naar Antwerpen, waar zij des nachts met- medeneming van diens geld en auto waren verdwenen. Naar het „D. v. N.-Bx." nu meldt, waren de jongens niet 13 en 14 jaar, doch ongeveer 18 jaar oud en had een hunner den eigenaar van de auto meermalen verzocht op een autotochtje mee te mog'en, hetgeen dan ook nu was geschied. Te Antwerpen lo geerde jnen op verzoek van de jongelui op één kamer. Toen de heer echter des morgens wakker werd, waren de jongelui met zijn geld en auto verdwenen. Een of twee dagen later ontving hij een aange- teekenden brief van de jongelui, waarbij zij hun excuses maakten en hem het recu van de auto toezonden. Na veel geharre war heeft de man die tenslotte in Brussel tegen overlegging van het recu terugge kregen. Die beide voorste spatborden van den wagen zijn tamelijk zwaar gehavend, terwijl ook de as der voorwielen verbogen is. De zegewagen van Apt)Ilo, een van de beroemde beelhouwwerken uit het park van Versailles, wordt geres taureerd. Een van de paarden van Phoe bus heeft men Maandag „uitgespannen", d. w. z. met de uiterste voorzichtigheid van zijn plaats gelicht en over de Tritons van den vijver heen, langs een pontonbrug naar den oever gebracht, waar een vracht auto het ros verder vervoerd heeft. Stuk voor stuk zullen de vier paarden een ver jongingskuur ondergaan, terwijl de wagen ter plaatse hersteld zal worden. Apollo zelf blijft eveneens op zijn post. AMSTERDAM. V.D. De rechtbank al hier heeft Jacob Kant, die met f 10.000 van zijn piatroon naar België vluchtte, tot 6 maanden voorwaardelijk gevangtenis- straf veroordeeld met een proeftijd van 3 jaar. De eisch 'was drie maanden. KERKRADE. V.D. Tijdens een twist heeft de gehuwde vrouw S., moeder van drie kinderen, haar vader te Herzogen- rath, met een revolver doodgeschoten. Ze is gearresteerd. DEN HAAG. V.D. De Rechtbank ver oordeelde lieden den 38-jarigen meubel maker J. L. J. wegens verschillende in braken tot 5 jaar gevangenisstraf en we gens poging tot dqodslag op een politie agent, die hem. op heeterdaad betrapte, tot. 8 jaar gevangenisstraf. BRUSSEL. V.D1. De minister-president heeft gisteren een conferentie gehad met ,een groot aantal vooraanstaande personen uit de financieele wereld betreffende de stichting van een Rijnlandsche bank. Hieraan hebben deelgenomen Duitsche, Fransche, Belgische, Nederlandsche en waarschijnlijk ook Engelsche financiers Het oprichtingskapitaal zou 6 miljoen dol lar bedragen. - ROTTERDAM. V.D. Naar wij vernemen zijn de organisaties in de Transportbe drijven door de Scheepvaartvereenigingen Noord en Zuid opnieuw uitgeuoodigd' 'tot een bespreking over de loonen in het havenbedrijf. BERLIJN. V.D. In politieke kringen heerscht de overtuiging, dat bij de tegen woordige verhoudingen in den Rijksdag het niet mogelijk zal zijn een politiek ka binet samen te stellen. D|e democraten hebben, geweigerd een neutrale houding aan te nemen tegen een kabinet-Steger wald. Ook op de Diuitsch-nationalen kan men volgens hun verklaring niet rekenen. Stegerwakl heeft daarom aan president Ebert verklaard geen kabinet te kunnen vormen. Behalve de mogelijkheid om een niet politiek kabinet te vormen, staan nog twee andere wegen open, n.l. ont binding van den Rijksdag en invoering van een dictatuur. SLEEN (Drenthe). In Juli '18 werd hier een zekere J. Mijer, oud 50 jaar, vermist. Er was toen geen spoor te vinden. Thans is aan het licht gekomen, dat M. tijdens een twist door zijn zwager, de thans 56- jarige J. W., met een mestvork de her sens is ingeslagen. Deze W. en de vrouw van den verslagene, hebben het lijk toen 's avonds begraven. In verband met ge ruchten der laatste weken is een nieuw onderzoek ingesteld, wat heeft geleid tot de arrestatie van -J. W. en de weduwe Mijer, genaamd A. W. Beiden zijn naar de marechaussée-kazerne overgebracht en heb ben volledig bekend. Het lijk zal nog worden opgegraven. Middelburg, 29 Nov. 1923. Boter fl.10, part. f 1.20; eieren f 15, part. f 16; poelje-eieren 10 cent, eendeieren 12 cent. Op de graanmarkt was de aanvoer ta melijk. Tarwe f12 50—f 13, witte boonen f25f40, ronde br. boonen f35f46, lange br. boonen f30f40, kroonerwten f 19f24.50, Maanzaad f38f41. MIDDELBURG. Hedenmorgen werd ont dekt, dat ongenoode gasten een bezoek hadden gebracht aan het kantoor van de coöperatieve melkfabriek „Walcheren" op den Wal en met medenemingvan een bedrag aan geld er van door zijn gegaam Sporen van braak zijn gevonden. Daar buren gisterenavond tegen 11 uur leven hebben gehoord, vermoedt men dat de inbraak reeds op dat uur heeft plaats gehad. De politie stelt, natuurlijk een uit- gebreid onderzoek in. Wisselkoersen. Amsterdam, 29 Nov. 1.45 uur. Berlijn 0.321/20.37i/2 per biljoen Brussel 12.1512.22 Va Parijs 14.121/a14.20 Londen 11.443/t11A5'U- Dollar 2.6234—2.63. Weenen 0.370.371/2 Het kankervraagstuk. In de N.R.C. werd door dr A. v. Tien hoven een bespreking gewijd aan fcieti kankervraagstuk. We ontleenen er het volgende aan. Ten minste een half millioen menschen sterven elk jaar aan kanker, en dit aantal neemt ieder jaar nog met ongeveer twee procent toe. Voor ons land zijn de cijfers de volgende: In 1911 stierven er volgens de officieele sterftestatistiek 7616 per sonen aan kanker. In 1921 was dit aantal gestegen tot 8050, dit is dus ongeveer 22 sterfgevallen per dag. Wanneer men nu het aantal lijders aan de ziekte op het dubbele stelt, dan zijn er voortdurend fen minste 16.000 kankerpatiënten in ons land, waarvan de meesten in betrekkelijk korten tijd op de ellendigste wijze aan hun einde komen. Voor andere landen zijn deze cij fers in verhouding tot de bevolking an- geveer gelijk met slechts betrekkelijk klei ne verschillen, behalve voor de stad San Francisco, waar deze getallen veel hooger zijn, n.l. 161.8 sterfgevallen per 100.000 inwoners tegen 104.1 voor geheel Amerika. Die eerste Traag, die men met betrekking tot de kanker stelt is: „Wat is de oorzaak van kanker?" Een volkomen bevredigend wetenschappelijk antwoord op deze vraag te geven is niet mogelijk. Juist beschouwd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3