No 551 Donderdag $9 November 1023 38? Jaargang* AART DE MESMAAKER, Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. DE BUSSCHIETER VAN MIDDELBURG. Brukkers-Exploilanten ©OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f& Losse nummers f#.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 3B ei Bij abonnement belangrijke korting. i mmgiii;ooyrii VERSNIPPERING. De verschillende politieke partijen zien zich genoodzaakt met een pro gram van bezuiniging te komen en nu is het opmerkelijk, dat al wat links staat, de schuld 'van de liooge onder wijsuitgaven zoekt in de versnippe ring op schoolgebied. Men bedoelt daarmee, dat op enkele plaatsen twee kleine, Christelijke scho len naast elkaar staan: een voor de kinderen der Hervormden en een voor die der Gereformeerden. Het geschreeuw van die zijde is zóó sterk, dat ook mannen van rechts helpen aan dwangmaatregelen om dia versnippering te voorkomen en daar door de stichting van nieuwe Chris telijke scholen op dit oogenblik vrij wel onmogelijk hebben gemaakt. Nu stel ik'op den voorgrond, dat ik, overa.i waar ik kon, dit splitsing tusschen Hervormden en Gereformeer den op kleine plaatsen heb tegen ge houden. Ik deed dit in het belang van het onderwijs, omdat één school met drie of vier leerkrachten beter kan zijn dan twee, die ieder twee leer krachten hebben. Maar als dit gezegd is, moet ut toch op twee dingen wijzen. Ten eer ste is het niet die versnippering, die het onderwijsbudget zoo hoog opge voerd heeft.'Laat men eens nauwkeu rig uitrekenen, wat er bespaard kon worden, wanneer Hervormden en Gereformeerden op die kleine plaat sen samenwerken tot in standhou ding van één school en men zal ver baas dstaan over het geringe bedrag. Het aantal openbare scholen met min der dam 50 leerlingen, is oneindig veel grooter dan dat der bijzondere met uil getal. In de tweede plaats komt dereobts- kwestie aan de orde. De feitelijke schoolstrijd ging niet tusschen open-' baar en bijzonder, maar tusschen neu traal en niet-neutraal onderwijs. En Wat ziet men nu? Op verschillende plaatsen zijn neutrale bijzondere scho len gesticht, naast, de neutrale open bare scholen. Ik zal de laatste zijn om dit te be treuren: hoe meer' het onderwijs wordt een zaak der ouders, hoe liever ik dit zie. Maar nu komt de vraag van het recht. Als de ouders in A. het.rechl heb ben om naast de neutrale openbare schooi' een neutrale bijzondere school te stichten, zouden dan de Hervormde ouders in B. het recht niet hebben om naast de Christelijke school een andere Christelijke school ite stichten, waaroveï zij liet uitslui tend' zeggenschap hebben? En zal men aan de Gereformeerde ouders in C. (biet recht kunnen ontzeggen naast de Hervormde school een Gere formeerde te stichten? Nog eens: ik acht het in vele ge vallen gewenscht, dat de ouders in B. en in C. van hun recht geen ge bruik maken; maar ik mag niet an ders doen dan hun recht even goed erkennen dan dat der ouders in A. Maar kan er dan niet bezuinigd worden op het onderwijs met behoud der rechtsgelijkheid? Ongetwijfeld, wanneer men den moed heeft van .stelsel te veranderen. Een vernaai tijdens het beleg van Middelburg door 'de Watergeuzen. (1572—1574). door CHR. HONDIUS. (Auteursrecht voorbehouden.) 39). In de stad was 't gebrek zoo hoog geklommen, dat men honden kakten, mui zen en ratten als voedsel gebruikte. Hoe dicht, men Walcheren had inge sloten, toch vond een zekere Hans Kok 19 Januari gelegenheid om met een schuit je van Antwerpen naar Middelburg te komen met brieven van Don Louis de Requesens, die hoop deden voeden op ont zet, waarom de bezetting besloot nog eeni- ge dagen geduld te oefenen, welk antwoord door Kok den volgenden dag naar Re quesens werd overgebracht. Bijna zou 't gebrek van Middelburg nog eenigermate zijn gelenigd door een schip van Dantzig, welks lading bestond uit 14 last tarwe en 7 last rogge en een half last haring met eenige vaten bier, ten deele toebehoorende aan een koopman te Brugge. Ee schipper had plan naar Sluis te va ren, maar door tegenwind daarin belet, Wij, anti-revolutionairen, hebben steeds geijverd voor décentralisatie en we hebben gekregen een stelsel, dal de centralisatie op alle wijzen in de hand werkt. Wij hebben gevraagd om een stelsel, waardoor langzamerhand de openbare scholen bijzonder zou den worden en we hebben nu een stelsel, waarbij het omgekeerde plaats vindt: a.1 onze bijz. scholen zijn fei telijk openbare geworden, die be stuurd worden uit Den Haag, terwijl de bestuursleden in steden en dorpen niet veel anders hebben te doen dan de Haagscjhe bevelen en verordenin gen uit te voeren. We hebben geijverd voor een stel sel, waardoor dé onderwijzers vrije mannen zouden worden en we heb ben gekregen een stelsel, waarbij do onderwijzers der bijzondere scholen semi-rijksambtenaren' zijn geworden. We 'hebben gevraagd om een stel sel, waarbij financiëei de bijzondere school als uitgangspunt, als model, zou genomen worden en we hebben een stelsel gekregen, waarbij finan ciëei 'de openbare school dén toon aangeeft en de bijzondere even duui moét worden alsde openbare. Hier zit de fout: het stelsel deugt niet en als men niet van stelsel durf! veranderen, zal men de toevlucht moeten nemen tot steeds meer dwang maatregelen, waardoor alle vrijheid zoo van het neutrale als het niet- neutrale onderwijs teloor gaat, tot groote schade van het onderwijs zelf. Ons Unierapport en ook het gewij zigd Unierapport wezen een geheel anderen weg aan, die financieel heel wat voordeeliger is, want clat stelsel komt hierop neer: het Rijk betaalt alleen het allernoodigste en laat de onderwijszaak verder geheel over aan particulieren. Nu is alle wedijver in dit opzicht onmogelijk gemaakt, ter wijl net Unierapport juist den weg opende voor een gezonde concurren tie, die ongetwijfeld aan het onder wijs ten goede zou gekomen zijn. 'Al wat men nu in Den Haag Verzint om te bezuinigen bij behoud van hel stelsel, komt meer 'en meer neer op dwang, op een aantasten van de rech ten der ouders. Alleen verandering van stelsel kan uitkomst geven. Laat men hiertoe overgaan in het belang van de schatkist en niet min der in het belang van het onder wijs. N.' Leidsdhe Crt. ,1. C. WIRTZ. Gelijk gekregen. In 't officieel gedenkboek van de Am- sterdamsche Huldigingscommissie, red. prof. Brugmans, komt o.a. een artikel voor van den (liberalen) heer Elout, die onder anderen over het in 1904 door den toen- maligen min. van binnenlandsclie zaken dr A. Kuyper uitgelokte ontbindingsbesluit der Eerste Kamer, na de verwerping van diens Schoolwet-ontwerp (wet op het EI. O.) het volgende opmerkt: „De ontbinding der Eerste Kamer is Kuyper door de oppositie zeer kwalijk genomen als een daad van machtswille- keur in strijd met de positie van den Senaat in onze constitutie. Te betwijfe len is echter, of Kuyper, terwijl tegen de ontbinding formeel immers niets was in te brengen, feitelijk daarmede een wendde hij zich naar den kant van Vlis- singen, in de meening, dat Middelburg reeds was overgegaan en hopende zijn waren aldaar met voordeel te verkoopen. Maar de haven van Vlissingen voorbij- zeilende, werd zijn schip door He Water- Geuzen gedwongen te ankeren. 'Omtrent dezen tijd werd te Middelburg een vierkante gouden noodmunt geslagen met 't opschrift: „D,e Middelburgers ge trouw aan God, Koning en Vaderland". '0p He keerzijde stond; „Doe ic was gesleghen, Was Middelburgh beleghen, Zoo dat het vqlkfat van hongerswege, Peerden, honden, huiden door noot, vatten, ratten en hjnzaatwaieren voor broot". Maar keeren wij terug' naar de Geuzen- vloot, die zich gedeeltelijk in de Ooster- jschelde bevond. Door Requesens was opnieuw een tal rijke vloot bijeengebracht met 't plan om deze in twee smaldeelen, 't een langs de Ooster- en 't andere langs de Wester- schelde tot ontzet van Middelburg aan te wenden. Maar den Geuzen was dit voarnempn niet onbekend gebleven, waarom ook zij1 hun vloot over de beide Schelde-armen hadden verdeeld. Die onder Boisot bevond zich bij Rei- merswaal, terwijl de andere zich omtrent Vlissingen bevond. fout beging. Ontbinding van de Eerste Kamer heeft, wegens het vooraf bekend zijn van den uitslag, een ander karakter dan die van de Tweede; ze is een machts middel, dat de Grondwet in handen geeft van de Regeering. En nu werd wel gezegd, dat Kuyper de periodieke verkiezing van de Eerste Kamer had moeten afwachten en dat het niet zeker was, dat dit College, dat immers ook wel de L. O.-herziening van het Ministerie-Machay had aan vaard, de zijne zou verwerpen, doch in dit laatste bleek Kuyper goed te hebben gezien, toen ,in de nieuwe Eerste Kamer de L. O.-herziening aan de orde kwam- i Want toen verklaarde een zoo gematigd liberaal als Van Weideren Rengers, dat het hem speet vóór de wet-Mackay te hebben gestemd. En alle liberalen stem den met hem, tegen de L. 0.-wet van Kuyper". Zoo heeft dr A. Kuyper ook op dit meest van links fel bestreden punt door een man van links, en stellig niet den eerste den beste, gelijk gekregen. Zooals de geschiedenis dezen grooten staatsman op nagenoeg alle punten van zijn beleid gelijk geeft of geven zal. Hadden wij hem nog maar! Hoe hij, gelijk eenmaal voor Keuchenius het ook nu voor Colijn en voor het recht- sche (nu afgetreden) Kabinet, zou hebben opgenomen. Niet te vergeten. Want welke fouten men het Kabinet - Ruys ook moge aanwrijven, werkelijke of vermeende, wij laten het voor 't oogen blik daar! - - het is toch zoo waar, wat bovengenoemde liberale schrijver zoo te recht in bovengenoemd Jubileum-gedenk schrift releveert: „Dioch deze gebreken doen niets af van het feit, dat het ministerie-Ruys, van 1918 tot 1922 een historische rol van beteekenis heeft gespeeld. L"e crisis liquidatie, de belangrijke sociale wet geving, voorts de Grondwetsherziening, doch vooral het buitengewoon zware ge wicht der Nederlandsclie aangelegen heden, die minister Van Karnebeek van óns wist af te wentelen, maken, dat ook dit ministerie bij al de bescheidenheid zijner allures, moet gerekend worden tot de historisch meest belang- r ij k e uit onze nationale ge schiedenis. Al ware 't alleen maar omdat het in 1919 door zijn buiten- landsch beleid, een zoo groot gevaar als dat ons uit België bedreigde, van ons land wist af te wenden". Tot de historisch meest belangrijke uit onze nationale geschiedenis! Wlij waren zoo vrij deze woorden te Da Spaansche vloot zeilde den 24 Janu ari van Antwerpen uit. Bij 't afvaren gebeurden er verschei dene ongelukken een zeer groot schip dat door Gilles Hooftman, een vriend van Oranje gebouwd was, maar door de Span jaarden in beslag genomen, verloor zijn evenwicht en geraakte aan den grond. 'Op een ander schip barstte een stuk ge schut, waardoor- 30 man gekwetst werden en sommigen gedood. Het plan was, dat d'Avila zich naar WSlcheren zou wenden, terwijl het andere smaldeel onder Juliaan Romero, een land rot, die, den' ongesteld geworden Beau- voir vervangen zou, langs de Oojster- schelde de stad zou te 'hulp komen. Nadat hij te Antwerpen 't smaldeel had zien afzeilen, ging Requesens zelf naar Bergen op Zoom, om ook de afreis van het andere smaldeel te 'bespoedigen. Hij kwam er den 27en aan en den eigen avond ging de vloot, ten getale van 54 oorlogs- en 29 voorraadschepen onder zeil. Die bemanning was, naar hij den Koning schreef, niet 'gelijk men had kunnen wen- schen: want om de weggedroschte ma trozen te vervangen, had men andere moe ten pressen, die niet van de beste waren. Eien 29en vertoonden zich gedurende de ebbe 14 óf 15 zeilen der Spaansche vloot nabij Vlissingen. Die Prins, dit ziende, was ,zeer beklemd, omdat zijn schepen slechts schaars van volk voorzien waren, aangezien de beste spatieeren. Zij bevatten een goede aan- teekening van blijvende waarde! Verbetering. Onder Telegrammen meldden wij gis teren, dat aan Stresemann de vorming van een nieuw Duitsch kabinet zou zijn opgedragen. Dit moet zijn Stegerwald. Het weer in Engeland. Londen heeft eenige dagen lang in den mist gezeten. De dag veranderde in nacht. In sommige van de donkerste wijken moest het verkeer bij het licht van de lantaarns zijn weg vinden. Do treinen waren hopeloos in de war. Op de Sou thern Railway had een lokaaltreintje dat anders 20 minuten over zijn reis deed, een uur en 20 minuten noodig, om Lon den te bereiken. In Noord-Wales, de Mid lands, op de vennen van Lincolnshire en elders werd schaats gereden. Het New Forest was veranderd in een sprookjes bosch, inet zijn wit berijmde takken. In Wales lagen de hoogste bergtoppen diep onder de sneeuw. En op het Kanaal on dervond de scheepvaart de grootste ver traging en belemmering. De nieuwe Duitsche regeering. Bijgeloovige zielen zullen waarschijnlijk de niet-geringe moeilijkheden, die presi dent Ebert in Duitschland ontmoet, om voor het wrakke hulkje-van-staat, dat stuurloos nu rondzwalkt, een stuurman te vinden, aan de omstandigheid toe-, schrijven, dat. het nieuw-te-vormen ka binet het elfde zal zijn, dat sedert de revolutie aan het hoofd van het Duitsche rijk zal staan, schrijft de Msb. Het elfde kabipet in vijf jaren! Voor degenen, die het interesseert zij het vol gende staatje weergegeven: lo. 9 Nov. '18—13 Febr. '19 Revo- lutiekabinet-Ebert (28 Dec. '18 uittreden van de onafhankelijken). 2o. 11 Febr. '1920 Juni '19 Ka- binet-Scheidemann. 3o. 21 Juni '1926 Mrt. '20 Kahinet- Bauer (21 Oct. '19 toetreden van de de mocraten). 4o. 27 Mrt. '208 Juni '20 Kabinet- Müller. 5o. 25 Juni '204 Mei '21 Kabinet- Fehrenbach. Go. 10 Mei '21 -22 Oct. '21 Kabinet- Wirth I. 7o. 27 Oct.. '21—14 Nov. '22 Kabinet- Wirth II. 8o. 22 Nov. '22—12 Aug. '23 Kabi- net-Cuno. 9o. 13 Aug. '234 Oct. '23 Kabinet- Stresemann I. 10o|. 6 Oct. '23-23 Oov. '23 Kibinet- Stresemann IT. Korte berichten. -Een ondergrondsche trein van de City naar Zuid-Londen is Dinsdagavond te nauwernood aan een ernstig ongeluk ontkomen. De machinist merkte dat er steenen en zand uit het bovenste ge welf van de tunnel vielen. Daarop joeg hij den trein met groote vaart voort en bereikte veilig het station, terwijl de tun- nelwanden achter hem instortten. De bevolking van Frankrijk toont een lichte stijging, vergeleken met de ja ren van vóór den oorlog. Dit is echter manschappen zich op de vloot voor Ber gen op Zoem bevond: hij zond terstond een bode naar Boisot om hem vier van de kloekste schepen te zenden en liet in middels eenige zijner schepenvle vloot van d'Avila tegemoet zeilen, terwijl hij zelf zich "in de binnenkamer tot gebed begaf. De schepen, die d' Avtfa tegemoet wa ren gezeild, wisselden eenige kanonscho ten met de Spaansche schepen, maar dewijl 't getij verliep, weken de Spaanschen te rug om de vloot ,van Bergen op Zoom af te wachten. Toen den Prins deze tijding gebracht werd, dankte hij God en begaf hij zich naar 't Hoofd, alwaar hij de Spaansche schepen ten anker zag liggen. Toen Boisot 's Prinsen bevel, om vier schepen naar Vlissingen te zenden, ont vangen had, begreep hij, dit bevel niet te kunnen weigeren, maar dat hij daar door zijn eigen vloot in groot gevaar bracht. Daarom besloot hij, de Spanjaarden eerst onmiddellijk aan te vallen, hopende op de overwinning, om dan den Prins dadelijk de gevraagde hulp te zenden. Diaar klinkt 's namiddags twee uur een schot, dat 't sein tot den aanval geeft; onder 't geroffel der trommels ging de vloot onder zeil. Op 't admiraalschip van Boisot was "ka pitein Schot bevelhebber, maar aangezien deze zich door besmetting van pestziekte eenigen tijd aan land had moeten begeven, het gevolg van de aanhechting van EL zas-Lotharingen. De totale achteruitgang van 2 millioen inwoners wordt opgehe ven door de 2 (4 millioen inwoners van Elzas-Lotharingen. Het geboorte-overschot daalde in 1922 tot 70.000, terwijl het in het eerste kwartaal van 1923 slechts ongeveer 6000 bedroeg. - Dinsdag hebben weer groote betoo gingen op verschillende plaatsen in Ber lijn plaats gehad. Het kwam tot botsin gen, waarbij de politie gebruik maakte van revolver en gummistok. Drie agen ten en eenige betoogers werden ge kwetst. De politie heeft 77 personen ge arresteerd, waaronder Wolffstein, het communistische lid van den landdag. Volgens de officieele opgave, eindi gend 19 November, waren er dien datum 1.234.000 personen ingeschreven in Engeland als werkloozen. Dit is 9704 minder dan in de vorige week. De onderhandelingen tusschen de partijen over de vorming van een nieuw Duitsch kabinet waren gistermiddag nog niet afgeloopen. Volgens de bladen doet men thans moeite om ook de democraten bij de burgerlijke coalitie te betrekken. Ook in België is er gisteren veel sneeuw gevallen. Dientengevolge was de verkeersgemeenschap tusschen een groot deel yan het land en Brussel verbroken. Men kon o. a. Luik, Verviers, Luxemburg, Namen en andere streken niet per spoor van de hoofdstad bereiken. Het spoor wegverkeer met Nederland had ongeveer 3 uur vertraging. Naar men te Brussel verzekert, zul len de diplomatieke betrekkingen met Berlijn onmiddellijk hervat worden, zoodra het nieuwe Duitsche kabinet gevormd zal zijn. Het rijksindexcijfer voor de kosten van levensonderhoud in Duitschland be droeg op 26 dezer het 1535 milliard-vou- dige van dat voor den oorlog. De stijging bij de vorige week vergeleken bedraagt mitsdien 84,7 pet. Volgens een medewerker van de Times is in Rusland de zaai-campagne van dezen herfst zeer slecht uitgevallen en heersclit er in een aantal districten, reeds gedeeltelijke hongersnood. Re volks commissaris voor landbouw heeft dan ook bij den raad van volkscommissarissen een rapport ingediend, waarbij betoogd wordt, dat het noodig zal zijn de reeds gemaakte regelingen voor den uitvoer van graan te herzien. Anders zouden verschei dene districten geheel van graan ver stoken worden. .Volgens bericht uit Weenen zijn de daders van den bomaanslag, onlangs op de Fransche legatie gepleegd, opgespoord en gearresteerd. Naar uit het onderzoek is gebleken, behooren de daders tot de organisatie der „ontwakende Hongaren". Het m;a,r i n e s ta ti o ïi in Z ee Laind. Het comité tot behartiging van de algemeene belangen van bet marine personeel beneden den rang van of ficier beeft aan de Tweede Kamer een verzoekschrift met bijlagen ge richt, betrekking hebbende op de voor- was zijn plaats ingenomen door Glaes Glaasz. Toen nu Schot zijn plaats wederom had ingenomen, had dit schip feitelijk tw.ee kapiteins. Beiden raadden aan, de Spanjaarden onmiddellijk aan te tasten, maar waren 't niet eens over de wijze van handelen. Claasz oordeelde 'tbest, om 't volk be neden te houden tot de eerste losbranding van vijandelijk geschut voorbij jvas, maar Schot ried, alle man op 't boeven net te stellen om de Spanjaarden schielijk te- overvallen. Dit gevoelen had de overhand, maar het whs zeer noodlottig, want toen de Span jaard. ai 't volk zich aldus zag bloot geven liet ,hij zijn twee metalen boeg- stukken, igeladen met schroot, lossen, waardoor velen der Geuzen gedood, en gewond werden. Claesz zelf verloor beide beenen. Boisot één zijner oogen. Terstond poogden de Spanjaarden het admiraalschip te enteren; reeds was ad miraal Glimes meester van Boisots schip en gereed dit te 'enteren. Maar daar nadert de vlieboot van Adri- aan Cornelisz van Vlissingen en klampt het Spaansche admiraalschip van Glimes aan; nog pegen andere Geuzenschepen vol gen dit voorbeeld en nu volgt een barbaar se he strijd van man tegen man. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1