Kerknieuws. Onderwijs. Cemengd Nieuws. Telegrammen. Laatste Berichten. Dit de Pers. Allerlei. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Apeldoorn L. J. v. 'Leeu- irfl» te Hilversum. Aangenomen naar Raamsdonk door H. E-woldt te Zuid-Beijerland; naar Etten (Gelderland) door H. de Haan te Visvliet. Bedankt voor Zwammerdam door H. Meijer te Dubbeldam. Geref. Kerken. Beroepen te Opeinde-Nijega en te Olde- kesrk (niet Oldebroek) W. S. de Vries, ca*d. te Tzum; te Boerakker H. de long, cand. te Oudega (W.); te Brussel (3e maal) D. ,T. Couvee te Meppel; te Katendrecht D. B. Hagenbeek te Vlaax- chngen'te Schiedam D. van Dijk te Groningen. Bedankt voor Hoogeveen door J. de Waard te Bunschoten. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Boskoop door J. D. Barth te Werkendam. Serooskerke (W.) Tot kerkeraadsleden der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de boeren P. Meijers en C. Traas als ouder lingen. en P. Houterman en als diaken P. Dekker. Alle vier hebben hun herbenoe ming aangenomen, hoewel er niemand opgekomen was om hen op de groslijst te plaatsen. E, e n dure b ij' b e 1. Een Engelsch kerkelijk weekblad vermeldt als een hooge bijzonderheid, dat te Londen een Bijbel t «kocht is geworden voer 5675 pd st., d.i f68.100. "Het merkwaardige van de geschiedenis is, dat deze Bijbel in 1826 is verkocht voor 3500 pond. In '1898 voor 2950 pond en thans voor 5675 pond. De tijdelijke prijsdaling in 1898 moet worden toegeschreven aan het feit, dat deskundi gen er destijds eenige defecten aan meen den te ontdekken. Het is een Gutenberg- bijbel, die door Joihan Gutenberg moet rnjjn 'gedrukt tusschen 1450 en 1455. Deze Bijbel is één der eerste boeken geweest, welke met losse metalen letters werden (gedrukt. De Uniecollecte [heeft dit jaar (ïpgebradht te Gro ede met Nieuwvliet f 90.75; Kamperland f160.60 en Me- liskerke f 20. I Geslaagd te 's-Gravenihage voor de vrije- en ordeoefeningen de hoeren G. J. v. d. Kuyl te VVilihelminaidorp, G. Barbier te Goes, G. J. Broekhoven te Wolphiaartsdijk en H. v. Wijcik te Hönsweert. Te Breda A. Salet té Vlis- singen en de dames M. Vercauteren en -I. TTfh. den Bouwmeester, beiden te 'Bredia. O n g e 1 u k k e n. Te Rotterdam is •een koetsier op het H.S.M. emplacement ran een wagen gevallen en aan schedel-' kneuzing overleden. Aldaar- is een verpleegde van het Tehuis voor ouden van dagen door een tram aangereden ■en tegen den grond geslagen. Hijl overleed aan schedelbreuk. Aldaar werd een man door een autobus overreden; de wa gen ging hem over het onderlijf en hij stierf aan de bekomen inwendige kneu zingen. Aldaar geraakte een man, die in een logement in den Oppert ver blijf hield in de Delftsche vaart te wa ter. Schoon spoedig door burgers be wusteloos op het droge gebracht, is hij na drie kwartier, ondanks toepassing der kunstmatige ademhaling; in dien toestand overleden. Te Fijnaart (N.-Br.) kwam de 14-jarige zoon van denlandbouwer K. ernstig in de schuur van een hoogte ■op' een betonnen vloer te vallen. Hij werd bewusteloos .opgenomen. De dokter constateerde hersenschudding. Te Heerlen geraakte in de mijnen een 32- jarige opzichter onder een geladen kolen wagen bedolven, waardoor hij zeer ern stig werd gewond en aan de gevolgen stierf. Te Steenwijk vermaakten eenige jongelui zich met de zweefringen in een ■speeltuin. Een zware paal brak af en viel op een 21-jarige jongeman, zoodat hij op de plaats dood bleef. De groot© inbraak te Kim- pe n. We meldden reeds, dat er is inge broken in het corresp'andentieschap der .Ned. o Bank te Kampen en ongeveer i' 74.000 aan bankpapier wordt vermist. De dieven hebben zich, naar de „Zwol- sche Crt." meldt, waarschijnlijk tusschen 1 en 2 uur 's nachts toegang verschaft tot het correspondentschap, door de voor deur te lorceeren. Ze kwamen toen on middellijk in het aan de straat gele gen kantoor, waar twee brandkasten staan. Een dezer is met behulp van beitels of breekijzers opengebroken. De pogingen om ook de andere brandkast te foroeeren zijd niet geslaagd. Er bleek zoo aan gemorreld te zijn, dat zie 's mor gens niet kon geopend worden. Er is een bedrag van f74.000 gestolen, terwijl administratieve bescheiden gedeeltelijk verscheurd zijn. Bij ontdekking van de in braak werd onmiddellijk de politie geal armeerd, terwijl ook het parket uit Zwolle werd gewaarschuwd, hetwelk nog in den loop van den morgen verscheen. Er wer den verscheidene ongunstig bekend staan de personen gehoord, doch zonder eenig resultaat. Men tast omtrent de daders nog in het duister. De nummers der gesto len bankbiljetten zijn gedeeltelik bekend. Er waren voor f 16000 biljetten van f 10 bij'. E,r is een man gearresteerd, die met tw.ee vreemde heeren eenige dagen geleden een bezoek aan de bank bracht. Vermoedelijk hebben de inbrekers zich van gummi handschoenen bediend, daar er geen vingerafdrukken zijn gevonden. Waar het bedrijf der inbrekers vlak aan de straat niet kan hébben plaats gehad zonder hevig leven en gekraak, is het zeer te verwonderen ,dat niets van dit alles de aandacht heeft getrok ken van de omwoners. Nader meldt men van daar dat als •vaststaand kan worden aangenomen, dat de hoofddaders behoord hebben tot de hoogere school van het gildè der inbrekers en uit een der grootere steden voor dit. doel naar Kampen gekomen zijn. Ter plaatse goed bekende personen moeten echter geholpen hebben, daar eerst getracht is uit een nabijgelegen; steeg in het achtergedeelte van bedoeld perceel door te dringen, waarbij volledige terreinkennis noodig is. De daders zijn echter gestuit op bezwaren, welke hen van verder doordringen op dat punt de den afzien, waarop 2ij besloten moeten hebben de voordeur aan de straat bru taalweg open te breken. Hierbij werden posten uitgezet. Een der overburen heeft dan ook in den voornacht eenige malen hooren fluiten. Reeds zijn een paar per sonen in verzekerde bewaring gesteld. Het ontvreemde bedrag nadert de f 80.000. Phi l,o s oafno pTichter. Te Til burg is op verzoek van den commissaris van politie te Maastricht aangehouden een D'uitscher A. S., doctor in de philo sophic, verdacht van oplichting. Zijn as sistent W. E., en assistente J. "U. even eens Diuitschers, zijn over de grenzen gezet. De honger. Te Zevenaar trok gis teren een verpleegster van een Zieken huis te Dusseldorf langs de woningen om voedsel voor de zieken in te zamelen. „R e u z e" schoenen! Een schoe nenfirma te Rotterdam heeft een inslaan de reclame bedacht. Op 16 April van dit jaar zijn twee heeren, Bosman en Thijs, vanuit Rotterdam een wandeltocht door Nederland begonnen. Zij hebben thans 2310 K.M. afgelegd zonder dat de schoenen, door de firma geleverd, ver nieuwd behoefden te worden. De wande laars zijn nu te Rotterdam teruggekeerd en de firma zal de schoenen in haar étalage aan ieder vertoonen. D e ex-kroonprins. Volgens een te Parijs ontvangen bericht, is de Diuitsche ex-kroonprins olp zijn reis van Neder land naar Oehls ternauwernood aan een ernslig ongeval ontkomen. Hij bestuurde zelf de auto, in welke ook nog twee Duitsche politiebeambten zaten. Hij reed met een snelheid van ongeveer 60 K.M. toen hij werd aangereden door een uit een zijweg komende auto. Een der politie beambten werd gedood. Die ex-kroonprins kwam er zonder letsel af. Botsing tdsschen twee auto's. Een geneesheer uit Amsterdam, die met een vriend en met zijn dochtertje in 'n auto gezeten, van plan was een patiënt op den Huizer straatweg op te zoeken, werd Zondagmorgen achterop' ge reden door de Gajoische stoomtram. Toen de locomotief hem ingehaald had, kon de dokter, tengevolge van den afgewerk- ten stoom, die door den nevel laag op den weg bleef hangen, niets meer zien. Hij trachtte de stroomwalk te ontwijken, ten beeft vermoedelijk iets naar links uit gehaald. Op hetzelfde oog'enblik naderde uit de andere richting een groote autoi Voor iemand er c*pi bedacht was, botsten de wagens met een hevigen klap tegen elkaar. Zoowel de medicus, de passagier )en zijn dochtertje, als twee heeren die in de andere auto gezeten waren, liepen wonder boven wander, slechts lichte ver wondingen op'. Die auto's waren zwaar beschadigd. Nieuwe cam p-a g n e t e g e rx den godsdienst. 'De sovjet-regee ring begon, volgens bericht uit Riga, een nieuwe anti-godsdienstige campagne. Een afdeeling der Tsjeka heeft een inval gedaan in bet klooster der Dominicanes sen te Moskou en de' moeder-overste en verscheidene zusters gearresteerd. Aarts bisschop Cieplak is nog steeds opge sloten in zijn enge cel, welker afmetingen ongeveer 2.5 bij 2 M. zijn. Zijn toestand verergert voortdurend en men verwacht spoedig het einde. Het spionn a,|gie-g'eva 1. Te Maastricht zijn Maandagmiddag de beide uit de preventieve hechtenis ontslagen on derofficieren B. en 8. op het Regtements- bureau in bijzijn van de officieren weder in eere hersteld. Het schjjtot, dat zij slechts aan sergeant-majoor T., die nog in arrest is, nu en dan aanschrijvingen en voor schriften in bruikleen hebben afgestaan, die hij, onder het motief op de hoogte te willen blijven, ter inzage vroeg. T. was eenige maanden geleden op wachtgeld ge steld, doch nog reserve-plichtig, zotodat zij' daarin geen kwaad zagen. De mijnontploffing. De eeiv ste berichten over de mijnontploffing te Benton '(Illinois) blijken overdreven. Er zijn slechts twee mijnwerkers omgekomen terwijl er negen gewond werden. Een.gezin leve nd verbr and. Te Confluence in 'Pennsylvanië brak brand uit in de woning van een zekeren Samuel Roscoó. In enkele oogenblikken stond heel het huis, waarin het echtpaar en hun zeven kinderen, 'waarvan het oudste 13 jaar was zich bevonden, in vlam. Alle reddingspo gingen bleven vruchteloos. De ïnwouenden kwamen allen in vlammen om. Men vond het verkoolde lijkje van het jongste kind, dat nauwelijks drie weken was, in de ar men der doode moeder terug. Men meldt het overlijden van den ont dekkingsreiziger, Joan Pereiza, die te voet een exploratie-reis maakte van Peking naar Calcutta. Over de 1.100 K M. tusschen deze beide steden heeft de koene wandelaar twee jaar gedaan.Zijn tocht ging over Thibus en zjjn weg lag gewoonlijk 4000 M. hoog. Hij deelde indertijd mee, in Thi bet een berg, Annemachin genaamd, ge zien te hebben, waarop nog nimmer een ontdekkingsreiziger den voet zette. Naai zij n zeggen is deze berg hooger dan de Everest. 'Op de grens van Thibet is John Pereïra thans aan een maagziekte bezweken. Een koelbloedige pianiste. Zaterdagavond ontstond een paniek onder tweehonderd toeschouwers tijdens de opvoering van een tooneelstuk door een reizend tooneelgezelschap te Tel- sted (Essex). Een olielamp, die als „voet licht" gebruikt werd .stortte plots oim. Een boer gooide zijn jas over de lamp om de vlam te doorven. Hij verzocht de toeschouwers te blijven zitten, doich de menschen die achter i* de zaal ston den, snelden naar voren. Een vreéselijk gedrang ontstond, waardoor weer andere olielampen omvielen en hun brandenden inhoud over den grand deden stroomen. een enorme paniek ontstond. Mannen, vrouwen en kinderen liepten door elkaar, sprongen uit de vensters, sloegen de deu ren in en stormden den gang in. De pianiste bleef doodkalm doorspelen totdat iedereen het gebouw had verlaten. Toen liet ook zij de pianoi in den steek. Niet zoodra was zij vertrokken, of de piano vatte vlam. Een twaalftal personen moest geneeskundige hulp: hebben voor wonden, opgeloopen tijdens de paniek in het gebouw. Een zwevende trein. BinnenJ kort zal te Londen een luchtsp'aorweg worden aangelegd van. het Stonebridge Park Station langs de Midland-lifn naai de Britsche rijkstentoonstelling. Deze af stand bedraagt ongleveer erin mijl. De „spoorweg" bestaat uit een kabel, die het geheele traject overspant, en waaraan enkele stalen dwarsbalken tot steun zijn aangebracht. Die rijtuigen, die reeds voor dit doel zijn vervaardigd, hebben het model van een luchtschip en worden gedreven door twee schroeven. De lengte der rijtuigen bedraagt ongeveer 25 meter. Plaats wordt geboden aan 50 personen. Men verwacht, dat deze nieuwe voertui gen, waarop' reeds met vurige letters „Mo dern Transport" geschilderd staat, gemid deld 5Q mijlen per uur zullen afleggen. Het gerecht te Parijs houdt zich bezig met den Belg Pire, aldaar woon achtig, beklaagd tijdens den oorlog van Nederland uit 360.000 dwarsliggers in België te hebben ingevoerd, waar de Diuitschers ze gebruikten voor schuilhalen in de schansen. Pire kocht dit hout. in Nederland en verkocht het aan een Duitsche firma. Hij zegt geloofd te heb ben, dat het diende tot herstel ,van de Belgische spoorwegen. Onder de Arabieren. Zij zijn niet lui en niet vlug, maar moeten op ge zette tijden, dooi- hun voormannen onder aanwending van krachtige taal aan het werk gehouden worden. Echter is er één voordeel bij het Arabisch vloeken; het wordt nooit persoonlijk en het klinkt in zijn volkomen onverwachte zinswendingen voor Europeesche ooren zelfs schilderach tig. Als. een ezel niet trekken wil, maakt de voerman zich niet driftig op den ezel maar roept b.v. heel pathetisch Allah's vervloeking af op het hoofd van den va der van den man, die hem den' ezel ver kocht heeft en als een werkman staat te lanterfanten roept de voorman: „Moge Allah je voorouders tot asch verbranden!" en meteen gaat de spijbelaar weer voor ten minste een half urn- aan den slag na verloop van welken tij'd hij echter ge woonlijk een nieuwe poëtische aanmoe diging jioodig heeft. (N. R C.) AMSTERDAM. V. D. Naar ons ge meld wordt, is reeds geruimen tijd door de Nieuwe Katholieke Partij een commissie in 't leven geroepen, ten einde het rapport-Barge in studie te nemen. Deze commissie heeft thans in behandeling de voorstellen van het Bondsbestuurder R.-K. Staatspartij omtrent de hervorming van de Kies reglementen. De bedoeling' is het rap port aan de afdeelingen toe te zenden en daarna, door een vergadering van afgevaardigden dier afdeelingen te doen beslissen of de voorstellen al of niet voldoende waarborg hebben, dat bij de verkiezing van candidaten voor de Tweede Kamer en bij de vaststelling van het program, met de denkrichtingen van de leden der nieu we R.-K. partij in voldoende mate rekening zal worden gehouden en om daarna de houding te bepialen, die de Nieuwe R.-K. partij in de toekomst bij politieke verkiezingen zal aan nemen. o BERLIJN. V. D. De president Ebert heeft in den afgeloopen nacht toege stemd in een coalitie der rechtsolie partijen en heeft den rijksdag-afge vaardigde Stresemann van het Cen trum, de vorming van een nieuw ka binet opgedragen. Bij een onderhoud hetwelk Stresemanngisteravond met Ebert had, verzocht deze Stresemann zich de medewerking der Democraten te verzekeren. Stresemainn is op ver zoek van alle partijen dhr reehtsche coalitie op zijn besluit teruggekomen en zal als Minister van Buitenland- sche Zaken in het Kabinet zitting nemen. Het faillissement van P. van 't esteinde, bakker te Nieuwdorp, curator Mr J. Adriaanse te Middelburg, is ge ëindigd door het verbindend warden der eenige uitdeeling'slij'st. Vlissingen. Burg. en Weth. deelen den Raad mede, dat door de Kon. Mij! „de Schelde" aangevraagd is van de gemeente te mogen koopen een gedeelte van de Dokkade, Lang 711/2 M. en breed 10y2 M., zulks om ongestoord te kunnen laten ar beiden aan de aan dat deel van de Dok kade liggende schepen. Daar een deel van dezen grond aan het Rijk behoort, zooals later "bleek, vraagt adressante nu aan 67925 vierk. M. gemeentegrond. Tegen de onttrekking van dezen grond aan den openbaren dienst zijn drie be zwaarschriften ingekomen, namelijk een van Mr J. Adriaanse te Middelburg na mens de wed. Martin-Vermeulen, die eige nares is van de perceelen 31 en 33, waar in wordt aangevoerd, dat er te weinig straatbreedte zal overblijven en de wo ningen, w. o. het mooie Beeldenhuis, on bewoonbaar worden voor iemand, die dit wel zou kunnen bewonen. De heer J. Spuijman maakte bezwaar dat, als de Schelde de macht in handen krijgt, zij de bewoners der Dokkade zal dwingen te verhuizen, wat voor hen kos ten medebrengt. Het derde was van den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, die verzocht zoo danige maatregelen te nemen, dat 's Rijks rechten niet verkort worden. De Schelde verklaarde reeds aan de gestelde voorwaarden te zullen voldoen. JL en W. zeggen dat tegenover het in koop gevraagde perceel 9 gebouwen staan, waarvan er reeds 5 aan haar he li ooren, terwijl 3 aan particulieren en een aan den Rijkswaterstaat behoort. B. en wijzen er op', dat het verkeer op de Dokkade door verplaatsing der schipbrug reeds tot het minimum beperkt is, en zij1 meenen dat ruimte genoeg overblijft. Aangaande het benemen van het uitzicht zeggen B. en Wc, dat dit reeds ontnomen is door de ligging der schepen, maar zij willen bepalen, dat een afscheiding moet worden gemaakt, die eerst door B. en W|. is goedgekeurd. Zij stellen ten slotte voor f10 per vierk. M. te berekenen. B. en W. stellen voor de weder in te voeren werkverschaffing te regelen over eenkomstig het rapport van de Com missie va*n advies voor Crisiswerkloo- zen, naar aanleiding van een adres van den Vlissingschen Bestuurdershond. De meerderheid der Commissie geeft de voor keur aan werkverschaffing boven een steunregeling, ook al is de crisiswerkloos heid niet zoo groot als het vorig jaar. De commissie wil echter goede bepa lingen om te voorkomen, dat gèen personen worden aangenomen, die eigenlijk geen recht er op hebben, en die men dan later moeilijk kan weigeren, evenmin als per sonen, die zich later aanmelden en in ge lijke omstandigheden verKeeren. Die com missie wil in de eerste plaats de georga niseerde arbeiders toelaten, die zelf zorg den voor slechtere tijden. Van de overigen dienen de omstandigheden nauwkeurig te worden nagegaan. Volgens deze regeling zal het aantal nu maar ongeveer 14 be dragen, maar door de omstandigheden kan dit aantal zich wekelijks uitbreiden. Het com. stelt voor f18 voor gezins hoofden en f 12 voor kostgangers. Niet toegelaten dienen te worden zij', die bijna doorloopend werkloos zijn, nooit geregeld werk hebben of geregeld door een arm bestuur worden ondersteund en zij1, die de werkverschaffing als een verbetering hunner betrekking' beschouwen en voorts in den regel niet-hoofden van gezinnen wier gezinsinkomen meer dan f 30 be draagt, en die te jong zijn of ouder dan 65 jaren of zich na 1 Januari 1923 te Vlissingen vestigden. De Kabinetscrisis. De poging v,an mr Kooien, sdhrijft „De Tijd" is vermoedelijk mislukt, omdat 'zij te vroeg kwam. Het blad! schrijft dan o.m. Minister Ruys zag de zaak zleer juist, toen hij als zij'n meening te kenneta gaf, dat, na de verwerping van de Vloot wet, de vorming van een Kabinet, steu nende op de drie reehtsche partijen, on mogelijk zogi blijken. Een kleine kans was er o.i. echter nog. Indien de opdracht eerst aan een der tegenstemmers 'was verleend hetgeen van de rechtschén alleen de R.K. Kamer fractie blijkbaar niet heeft gewild en deze opdracht was mislukt, dau zou daaruit ook naar buiten zij'n gebleken, dat de „meerderheid" van 26 October geen meerderheid is, en dat elk nieuw ka binet het program van het kahinet-Ruys in hoofdzaak verdediging van Indië en herstel van het financieel evenwicht zal moeten overnemen. Het manifes teeren van eigen onmacht, om deze alles- beheerschende vraagstukken op te lossen, zou de tegenstemmers vermoedelijk èn ten opizchte van de defensie-maatregelen èn ten aanzien van de noodzakelijke bezuinigingsplannen wat milder hebben ègestemd. Die reehtsche partijen zouden dan vermoedelijk hebben begrepen, dat, meer nog dan in 1918, de mogelijkheid tot behoud van het parlementair regee- ringsstelsel opnieuw in de handen van reehtsche partijen kwam te rusten; en dat het om een door Mgr. Nolens aan gehaald woord uit dien tijd te gebruiken hun blijvende schande zo-u zijn, als 'zij die mogelijkheid moedwillig vernie tigden. Na de mislukking van de tegensteui- Iners om een parlementair kabinet same» te stellen, zou de atmosfeer eenigszins gezuiverd zijn geweest en kon men de samenwerking der reehtsche groepen met meer kans van slagen opnieuw probeeren, Die kans is nu verkeken. Onder den titel „de tweede pllrnse" schrijft „De Standaard" in een drie star o.m.M Mr Kooien werkte voor een rcchtsch kabinet. Het niét aanvaarden der verstrekte op dracht beleekenD dus, dat hij daartoe geen 'kans zag. Omdat de grondslag er voor ontbrak., Het beteekent dat er tusschen de 8 groepen geen overeenstemmend inzicht- te dier zake bestond. Met name de A.-R. waren van oordeel dat men niet zoo maar weer in zee kon gaan; dat de breuk van 26 October eerst grondig hersteld moest Worden. Tot overleg hebben zij zich bereid verklaard. Hun voorwaarden zij'n schriftelijk meege deeld aan de R. K. Kamerclub, die deze blijkbaar niet aannemelijk heeft geacht. We verwachten, dat de inhoud der A. R. verlangens wel publiek zal "worden gte- maakt, zoodat we er nu niet over be hoeven uit te weiden. Thans volstaan we dus met de mededeeling, dat onzerzijds een drietal wenschen geformuleerd zijn 'geworden en dat deze door de R. K. club niet aanvaard zijn. f Wat dan tengevolge had, dat er geen grondslag vooir een Rechtsch Kabinet te vinden was. Zoodat Mr Kooien zijn taak neerlegde of, beter gezegd, verklaarde haar niet te kunnen aanvaarden. Het A.-R. orgaan twijfelt, of de nieuwe formateur zal slagen. Het schrijf t Die twijfel komt niet voort uit den per soon van Mr Beelaerts. Hij is een der zeer weinigen, die voor de vorming van een extra-parlementair Kabinet in aanmer king komen. Maar de omstandigheden schijnen ons niet gunstig. Van der Linden hield het uit. Maar de oorlog kwam hem in dit op zicht ter hulp. Ook gaat het nu om gestadige afbraak. Indien Mr Beelaerts slaagt, kan hij in het algemeen pp onzen steun rekenen, zoo hija. herstel van het financieel even wicht brengt en b. de voorziening in de defensie van Indië ter hand neemt. Elk Kabinet dat die twee dingen na laat, vindt ons blad tegenover zich. De anti-revolutionairen, schrijft de Nederlander, hebben hun bezwaren blijkbaar' niet geheel kunnen overwin nen. Wij krijgen geen rechtsch mini sterie in tien gangbaren zin des woords. Het hoofdorgaan der\ C.-H. partij betreurt, dezen loop van zaken, om dat zij er in drieërlei opzicht schade van vreest voor ons volk. Het blad sphrijft dan p.m. En het vinden van een oplossing, voor het vlootvraagstuk, tot bescherming van onze koloniën èn het herstel van het financieel evenwicht op ons Staatsbudget èn het behoud der Reehtsche samen werking in het gansche land achten wij in gevaar gebracht. Door een nieuw rechtsch parlementair Kabinet ware o. i. het vlootvraagstuk op te lossen. Wijl weten door de ervaring van ajren, hoe voor elke beslissing: op maritiem gebied, die ons vooruit zal helpen, in de Tweede Kamer drie gunstige factoren moe ten samenwerken: goede gelegenheid, véél zeemanschap bij het Kabinet, en groot vertrouwen bij de Tweede Kamer. Na het gebeurde op 26 October, zou een Rechtsch Kabinet op het vereenigd vinden dezer drie factoren goede hoop mogen koesteren. Een zaken-Kabinet, Zij het zelfs sterk rechts georiënteerd, zal minder gemakke lijk tot de harten toegang vinden. Herstel van het financieel evenwicht kan niet verkregen worden zonder menig persoonlijk belang en menig waardevol goed pijnlijk te raken. Ook hiervoor is vereischt, niet slechts groote bekwaamheid eenerzijds, maar ook veel vertrouwen, ja, zoo mogelijk, zekere aanhankelijkheid an derzijds. De personen der Ministers be- teekenen daarbij zeer veel. Wie voor deze ernstige financieele operatie de man zal kunnen zijn, is een extra-parlementair Ka binet, is ons nog een raadsel. Tenslotte duchte nwij gevaar voor de toekomstige geneigdheid tot samenwer king aan de rechterzijde. Wij teven snel; als eenmaal weer een antirevolutionair Staatsman zich mocht wenden tot de R. Katholieke Kamerfractie, om hare mede werking te verzoeken tot vorming en steun van een Kabinet, zal de ze moeilijk kunnen vergeten, dat een harer beste leijpn in 1923 door de A. R. is afgewezen. Bovendien zal aan de geheele rechterzijde, tegenover een extra-parlementair Kabinet, zich sterker ontwikkelen de lust tot persoonlijke-, d.i. splitsingspolitiek dat bij het op treden van een parlementair rechts Ka binet te wachten ware. Veranderde tij den. Op 17 Mei j.l. dringen de Franschen „met alle werktuigen van een modernen inbreker, als breekijzer en zuurstofapparaten" het gebouw van de Rijksbank te Frankfort binnen en rooven „zes milliard mark". Heden ontvang ik een briefje uit bet grensgebied, en daardoor goedkoop© wijze van verzending, gefrankeerd met 10 mil liard. 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3