Buitenland. Binnenland. Dit de Provincie. Jeukende Wrnteirvoeten m gesprongen winterhanden geneest me* met Purol. I* doozen vaa 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers e* drogisten. beschikken op de volgende verzoeken: \fc* de N.V. „G.R.A.M." te Goes Toor den autodienst tusschen Goes em W'olphaartsdijksche Veer; omdat reeds aan Krjjger subsidie is verleend en de ont stane concurrentie alleen tengevolge heeft dat beide diensten samen passagiers ver voeren, die best door één kunnen wor den vervoerd. De concurrentie mag tijde- voor het publiek voordeel opleveren, maar de kans is zeer groot, dat een der •ndernemingen moet verdwijnen en dan jaan de tarieven toch weer naar boven. Waar de „G. R. A.M." nu voor f3000 de post vervoert, waarvoor Krijger f 4000 kreeg, zou de provincie juist betalen, wat het rjjk uitspaart. Van N. Kraak-Steemann te Utrecht voor autobusdiensten tusschen lerseke en Goes en tusschen Wemeldinge en Vlake, daar reeds steun wordt verleend aan diensten tusschen lerseke en het station Kruiningen-Ierseke en een omnibusdienst tusschen Wemeldinge en Vlake en de trein voldoende verbinding met Goes geeft, ter- wfjl bovendien niet blijkt, dat werkelijk behoefte aan een provinciaal subsidie be staat. Van H. Gestel te Veere, A. J. Sturm tp Middelburg en G. de Pagter te Dom burg, vormende de vennootschap onder den firmanaam „De Nieuwe Onderne ming", voor de lijnen Middelburg-Dom burg en Middelburg-Veere, omdat de N. V. Walcheren reeds subsidie krijgt en de Nieuwe Onderneming gëweigerd beeft om een exploitatierekening over te leggen, niettegenstaande zij dit eerst had toege zegd, waardoor niet is na te gaan of er werkelijk behoefte bestaat aan 'den ge- vraagden steun. Nog stellen Ged. Staten voor, alleen voor 1924 een subsidie van f500 te ver1 leenen aan J. Leendertse te Wemeldinge voor den auto- en wagendienst van Wemeldinge naar Vlake en van f500 aan A. Frederikse te lerseke voor den omni busdienst van lerseke naar de stations Kminingen-lerseke en Vlake. Brug over de Eendracht. Nu het rapport van de commissie tot onderzoek der vraag of afdamming van de Eendracht en de Zandkreek uitvoer baar en gewenscht kan zijn, aan over brugging der Eendracht de voorkeur geeft, stellen Ged. Staten voor, den brugbouw vanwege de provincie te steunen. De kos ten worden geraamd op f379.000; het brugfonds van de gemeente Tholen be droeg op 31 December 1922 f 24.295; blijft f354.705, waarvan de provincie hoogstens een derde of f 184.602 zou moeten bij dragen. Ged. Staten willen de brug ingericht zien ook voor spoorwegverkeer, mits het rijk bij een concessie voor een spoorweg op Tholen den eisch stelt, dat de con cessionaris de helft der kosten van de brug betaalt. Op billijkheidsgronden wil len Ged. Staten Tholen niet in den weg staan om bruggeld te heffen. Sanatorium Zeeland. Ook nu de plannen van het bestuur van de Vereeniging Sanatorium Zeeland zijn teruggebracht van 100 op 50 bedden en bet kapitaal van f 750.000 op f 300.000, waardoor de gevraagde jaarlijksche garan tie f 17.200 is geworden, meenen Ged. Staten, dat toch die garantie niet kan worden gegeven. Als werkelijk in andere Sanatoria ruimte tekort is, zou dit voor het Rijk zelf reden moeten zijn garant te blijven. Doet de Provincie dit, dan mist bet Rijk een prikkel, plaatsen te bezettal als de omstandigheden zich wijzigen. De Rijksverzekeringsbank behoeft zich om de soliditeit der onderneming niet meer te bekommeren, terwijl het bestuur der Ver eeniging ten slotte minder aanleiding heeft om bij den bouw en de exploitatie de moodige zuinigheid te betrachten. Waar van de andere provincies alleen Zuid- Holland, waarmede Zeeland zich wat be treft financieele draagkracht zeker niet zal kunnen vergelijken, geen enkele ga rant blijft voor Sanatoria, achtten Ged. Staten den vorm waarin steun wordt gevraagd, niet den meest juist gekozene. Toch ontveinzen Ged. Staten zich geens zins, dat hij de totstandkoming van het onderhavige Sanatorium zeer zeker een provinciaal belang is betrokken, namelijk in dien zin, dat daardoor de mogelijkheid wordt in het leven geroepen, dat de Zeeu wen in hun eigen omgeving worden ver pleegd. Dat belang wettigt financieelen steun vanwege de provincie, doch in den vorm van een subsidie, welke Ged. Sta ken voorstellen te bepalen op f0.25 per patiënt en per verpleegdag, doch alleen voor patiënten uit Zeeland, voor wie niet door of vanwege het Rijk betaald wordt (dus b.v. geen patiënten van de Raden van Arbeid). Weg IJzendijke-Belgische grens. Ged. Staten stellen voor, o. a. om goede aansluiting te krijgen op de nieuwe breede keibaan in België, den weg IJzendijke- Belgische grens spoediger te verbeteren en daarvoor over twee jaar f47.300 te bestemmen, afgezien van de onteigenings- kosten van gronden tot opheffing van het zeer bochtige tracé bij de Balhofstede. De bedoeling is, den weg te verbroeden .4 Meter en een rijwielpad van 1.50 M. Veer Stavenisse-Zijpe. Na onderhandeling van do Commissie van toezicht op de Prov. Stoombootdien- «ten met den directeur der Rotterdamsche Bramwegmaatschappij, waarbij bleek dat de dienstregelingen vrij goed zijn en ook het tarief niet onbillijk, stellen Ged. Sta les voor, niet qp wijziging van het een •f het ander aan te dringen. De vreeselijke nsoi. Aan een brief van een Hollandsche vrouw, die te Essen woont, ontleent het Vaderland Gisteren was weder een vreeselijke dag; er wordt sinds eenige dagen overal ge plunderd, maar gisteren was er een groot gevecht tusschen de blauwe politie en do plunderaars, ongeveer 6 dooden en 30 gewonden; de Fransclien hebben ten slot te moeten bijspringen en helpen met tanks en machinegeweren. De menschen hebben honger. Dat kan niemand zoo begrijpen, die het niet medemaakt. Ze krijgen geen geld meer, of zoo weinig dat men er niets voor koopen kan. Alles alles wordt ge plunderd, de stations, de wagons welke hier aankomen, de winkels enals daar niets meer is, is men zoo bang dat het volk in de woonhuizen zal gaan. Als het buitenland helpen wil, moet het gauw gebeuren, want er sterven al dagelijks menschen van honger. Verbeeld je er zijn ook al plunderaars op de kerkhoven geweest, hebben dooden uitgegraven èn om de kleederen én om de bekleeding, de looden kisten. Is dit niet het toppunt van ellende? Zoo leven we hier nu dag in, dag uit, in angst en zorgen voor den nacht en den volgenden dag. Van 's morgens tot 's avonds loopen achter levensmiddelen als men het geld daarvoor heeft: de boter vandaag 4 bil joen, enz. enz.; eiken dag wordt het duur der; alles gaat nog maar met biljoenen. Korte berichten. Zestig nieuwe centra van mond en klauwzeer zijn- aan het Engelsche mi nisterie van landbouw gerapporteerd. Er zijn thans vijfhonderd besmette gebieden in Engeland, die verspreid zijn over een- en-dertig graafschappen. Volgens bericht uit Moskou zal de uitvoer van grarffi uit Rusland over No vember vermoedelijk 500.000 ton zijn. Duitschland is de voornaamste klant voor tarwe, met Engeland in de tweede plaats. Verder zijn Nederland, Finland, Turkije, de Scandinavische landen en Italië be langrijke afnemers van Russische gerst. Een electrische spoorweg is 25 de zer geopend van Locarno in Zwitserland naar Domodossola in Italië. Deze spoor weg verbindt de Simplon- en St. Gott- hahllijnen en verkort met ongeveer 4 4 uren de verbinding met do Italiaansche meren. Op een vergadering van den Moskou- schen bond van geleerden is een motie aangenomen, waarin' levendig medege voel wordt uitgesproken met de in zoo benarde omstandigheden verkeerende Duitsche intellectueelen en verklaard wordt, dat nauwe samenwerking met den arbeidenden stand de voorwaarde voor een verbetering van den toestand van de intellectueelen en een weder opbloeien van kunst en wetenschappen in Duitsch land is. De motie belooft den Duitschen geleerden daadwerkelijken steun. De verjaardag van den koning van België is gisteren te Brussel en in de andere steden des lands gevierd met het gebruikelijke Te Deum. Ook zijn weer de noodige ridderorden verleend. Te Doornik is de bisschop even na het Te Deum in elkaar gezakt. Hij bleek overleden te zijn. Hij was 54 jaar oud. Het ontwerp van een electrische kustlijn tusschen Westende en De Panne (België) zal weldra verwezenlijkt worden. Het departement van financiën zal zijn aandeel vaststellen voor bet deel West- ende-Nieupoort, waarvoor dan het kapitaal bijeen zal zijn, vermits gemeenten en pro vincie haar deel hebben genomen. Fokker werkt voor Rusland. Een deel van het vliegterrein „Waal haven" te Rotterdam is aan de firma Fokker afgestaan voor den bouw van de nieuwe vliegtuigenfabriek. Beide fabrie ken van Fokker te Amsterdam en Veere hebben op het oogenblik onnoemelijk veel werk. Een zeer groote bestelling vlieg tuigen voor Rusland is thans onder han den. Verschillende fabrieken in Amster dam werken voor de firma Fokker, ter wijl de vleugels in Amerika worden ge maakt. Reeds is een aantal Fokkervlieg tuigen verscheept van uit Amsterdam naar Rusland. Zij worden in enorme kis ten verpakt. Men heeft het in alle talen voorge zongen, dat het vredesideaal slechts vei lig is in de handen der Russische Sovjet- regeering. Dit wordt min of meer in twij fel getrokken door de bestelling van 300 oorlogsvliegtuigen, welke drie vertegen woordigers der bolsjewistische regeering dezer dagen bij de Fokkerfabriek te Veere deden. Ook in de afgeloopen maan den zijn veel vliegmachines aan de Rus sen geleverd. Voor het meerendeel wor den deze machines vervaardigd door Duitsche arbeidskrachten, die in grooten getale worden aangenomen. De Fokker fabriek werkt op volle kracht Het spionnage-geval. Een Belgische persstem. „De Schelde", het Antwerpsch orgaan der Frontpartij, schrijft in verband met het spionnage- geval o.m. het volgende: In plaats van opnieuw en op een nog meer bescheiden wijze onze neutrale rol van voor 1914 tê vervullen, sloeg de roes van de overwinning ons naar het hoofd, we vergrootten ons grondgebied en we trokken mee op politiek avontuur. Maar de Brusselsche regeeringen waren niet tevreden met de belachelijke figuur, die we daarmee al sloegen, ze steunden ver kapt een propaganda, die tot doel had, stemming te maken tegen Nederland en rechtstreeks aanstuurde op een eerloos heid, die de Duitsche schanddaad van 1914 nog ver zon overtroffen hebben. En zelfs dat was nog niet voldoende. Nu is in Nederlandsch Limburg weer een Belgische spionnagedienst ontdekt, waar de Brusselsche diplomaten en de Frans- kiljonsche bladen wel om lachen, doch waarmee dan nu toch de schandelijke po litiek van Brussel tegenover Nederland is voltrokken. Nu zal het niet bij spot en minachting blijven. Nu mag het gerust misprijzen worden, waarmee over ons in het buitenland zal gesproken worden. Een spoedige oplossing? We lezen in „de Tjijd" In parlementaire kringen gaat het ge rucht, dat het kabinet ;Beelaerts van Blok land binnen zeer korten tijd zal tot stand 'komen. De bedoeling zou zijn het ge tal departementen tot acht in te krim pen door samenvoeging van Onderwijs en Binnenlandsche Zaken, liet overbrengen van Landbouw naar Arbeid en de ver eeniging van Oorlog en Marine tot één departement .van Defensie. De nieuwe ministers zouden waar schijnlijk o.a. zijn Minister-president en Buitenl'andsche Zaken de heer Beelaerts van Blokland; Justitie: mr dr W. van Sonsbeeck, bur gemeester van Breda; Binnenlandsche Zaken en Onderwijs: dr F. Graaf van Lijnden van Sandenburg, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht Financiënmr R. Patijn, het oud-Ka merlid, of zoo deze niet in aanmerking zou willen komen, mr dr A. van Door- ninck, de nieuwe thesaurier-generaal van Financiën Waterstaat: de tegenwoordige minister prof. Van Swaay, aan wien echter de girozaak i nden weg zou staan; Koloniëndr II. Lavink, lid der Twee de Kamer en burgemeester van Alplien; Voor Landsdefensie zou gepoogd wor den den tegenwoordigeu Minister van Financiën, den heer Colij'n, te krijgen,, en voor Arbeid werd genoemd zoowel mr. dr A. Scholtens, secretaris-generaal van Arbeid, als de oud-minister Posthuma. Het Kabinet zou aldus bestaan uit twee Katholieken, twee Chr.-Historischen, twee Anti-revolutionairen en twee Libe ralen. Er zijn wel enkele namen bij die al te zeer het kenmerk dragen van ver zonnen te zijn; o.a. CoJijn en Van Swaay. Spoorwegpersoneel. Ondanks de voor het spoorwegperso neel dreigende loonsverlaging zal er, naar „de Volkskrant" meldt, tusschen de ver schillende organisaties van het personeel geen samenwerking komen, omdat do Ned. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel van algeheele samenwer king niets wil weten. Geen R ij k s u i t ga a f Naar de „Tel." verneemt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken op zijn vraag of kosten voor regeeringsver- tegenwoordiging bij de plechtigheid eener crematie door haar eventueel als Rijks uitgaaf zullen worden erkend, van de Re kenkamer een ontkennend antwoord ont vangen. (Dus die zijn voor rekening van de vertegenwoordigers ,of de ministers zelf.) Poster ij e n. Het personeel van den Postcheque- en Girodienst (Pcgd), georganiseerd in den Centralen bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- er. Telefoonpersoneel, heeft in een op 26 dezer gehouden vergadering een motie aangenomen, waarin o.m. wordt geconstateerd, dat vooi' de ambtenaren bij het bestuur van den Pcgd. nog steeds geen dienstvaorwaarden zijn vastgesteld, en derhalve deze ambtenaren eigenlijk „rechteloos" zijn te achten en waarin den M.nister van Waterstaat wordt verzocht te willen bevorderen bij heropening van den dienst tevens op 1 Jan. 1924 het D. A. P- T. T. op voornoemd personeel van toepassing zal zijn. N e d e r 1 a n d s c h e „deserteurs". In verschillende onderafdeelingen van de Duitsche afdeeling van de vereeniging „Nederland in den Vreemde" is inder tijd de kwestie besproken van de Ne- derlandsche dienstplichtigen, die tijdens den oorlog in het buitenland vertoefden en die zoodoende geen gevolg hebben kunnen geven aan den mobilisatie-op-' roep van de Nederlandsche regeering. De betrokkenen worden als deserteurs be schouwd, zoodat z(j niet in hun vaderland kunnen komen. Men hoopte aanvankelijk, dat de Koningin ter gelegenheid van haar regeeringsjubileum aan de betrokkenen amnestie zou verleenen. Nu deze wensch echter niet in vervulling is gegaan, heb ben eenige afdeelingen van de vereeni ging „Nederland in den Vreemde" be sloten onmiddellijk de noodige stappen te doen om zoo npoedig mogelijk de rehabilitatie van de verschillende „de serteurs" te verkrijgen. Bovendien ligt het in het voornemen een der leden van de Tweede Kamer te verzoeken in verband met deze kwestie een interpel latie te houden. („Tel.") Allerlei. Het ligt in het voornemmen van de directie der Ned, Spoorwegen met 1 Jan. a.s. het vrije reizen met grensbewijzen voor agenten van politie in te trekken. £„N. R. C.") Bij Kon. besl. is aJan den heer G. Redeker, hoofdingenieur van den Rijks waterstaat, verlof verleend tot het aan nemen van het ridderkruis der 1ste klasse in de Orde van Sint Olaf, hem door Z. M. den Koning van Noorwegen verleend. Te Nijmegen is overleden de heer J. M. C. Vermande, luitenant-kolonel bui ten dienst. Bij kon. besluit zijn benoemd met ingang van 3 Dec. a.s. bij het reserve- personeel der landmacht bij hun tegen woordig korps de reserve tweede luite nants W. Boot, J. G. Boswinkel en A. A. A. Hout, allen van het 3e regiment; H. C. M. Vos, J. C. van Breda en H. A. J- Maneschijn, allen van het 14e reg. in fanterie; B. J. Jeronimus, van het regi ment kustartillerie, G. F. de Stoppelaar van het 2e reg. veldartillerie, G. A. van Putten en N. J. C. Snouck Hurgronje, beiden van het 6e rog. veldart. Kapeüe. Alhier is een ontwikkelings cursus opgericht voor meerbejaarden met aanvankelijk 14 leerlingen. Les wordt ge geven door dhr. C. de Keijzer, onder wijzer aan de o. 1. school alhier. Een der lokalen van de o. 1. school is hier voor afgestaan. Wemeldinge. Heden had alhiqr een aan varing plaats met de sleepschepen „Inter nationale 67" schipper Frenks en de „No made", schipper W. Top. Eerstgenoemd schip kreeg belangrijke averij aan het achterschip boven de waterlijn en kon dientengevolge de reis voortzetten. Arnemuiden. Dinsdagmorgen sloegen de paarden van den landbouwer Jan Krijger van Oostkapelle, bespannen voor een wa gen met kool, op hol, toen deze de Nieuw- straat afreed. De bestuurder, de 35-jarige Adriaan de Vogel, viel van den wagen en geraakte er onder. Met gebroken boenen werd De Yogel opgenomen, waarna hij, na eerst door dr v. d. Bijl verbonden te zijn, naar het Gasthuis te Middelburg werd overgebracht. t St. Laurens. Dinsdagmiddag vergaderde de Raad der gemeente. Dhr Van Langevel- de was met kennisgeving afwezig. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de Zeeuwsche Landbouw- maatschappij, houdende verzoek, om in trekking van het Raadsbesluit, waarbij de verordening inzake de Vleeschkeurings- wet gewijzigd werd, om de mogelijkheid tot herkeuring, als bedoeld in art. 8 dier wet te openen. B. en W- kunnen zich in denken, dat Middelburg prijs stelt op een herkeuring, vooral van vleesch, ingevoerd van buiten Walcheren, terwijl zij zich aan den anderen kant- op het standpunt stellen, dat het platteland door de bepalingen van de Vleeschkeuringswet niet meer bemoei lijkt moet worden, dan strikt noodig is. Zoo rijst de vraag, of het wel te verdedi gen is, om vleesch, uit Walcheren afkom stig, eenige uren na de keuring, bij in voer in Middelburg, nog eens aan een herkeuring te doen onderwerpen. In ver band met de op 6 December a.s. te Mid delburg te houden vergadering ter be spreking van dit onderwerp, stellen B, en W. voor, dit schrijven aan te houden om op deze vergadering noig de noodige inlichtingen te kunnen inwinnen. B. en W. -achten het echter niet raadzaam, uit het inderiijd genomen besluit meer gevolg trekkingen te maken, dan daarin liggen opgesloten en stellen zich dan ook voor, mogelijke latere kwesties afzonderlijk en afgescheiden van deze gelegenheid onder de oogen te zien.. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. B. en W. stellen voor art- 1 der bouw verordening zoodanig te wijzigen, dat het niet meer mogelijk is, van het in de vo rige raadszitting vastgestelde uitbreidings plan af te wijken zonder toestemming van B. en W. Z. h.st. wordt hiertoe besloten. Voorts stellen B. en W. voor met ingang van 1 Jan. a.s. het vervolgonderwijs op te heffen. Zij doen dit voorstel niet, om dat zij aan dit onderwijs geen waarde hech ten, integendeel, zij erkennen het groote nut er van. Hun voorstel berust dan ook uitsluitend op financieele overwegingen; na opheffing is men n iet meer gebonden aan de wettelijke bepalingen van het aan tal leerlingen, noodig voor zulk een cur sus en aan de door de wet voorgeschreven kosten. Mocht men vervolgonderwijs wen- schen, dan kan dit op andere wijze, b.v. door middel van cursussen. Gaarne ver klaren B. en W. eventueele verzoeken om steun van gemeentewege tot het on derhouden van een cursus voor vervolg onderwijs in welwillende overweging te zullen nemen. Z. h- s. wordt aldus beslo ten. Alsnu komt aan de orde het voorstel van B. en W. om de ter plaatse bestaande openbare lagere school met ingang van 1 'Mei 1924 op te heffen. In de Memorie van Toelichting deelen zij mede, dat deze school sedert jaren door slechts weinig leerlingen wordt bezocht. Gaandeweg is dit aantal verminderd, terwijl de voor standers van het openbaar onderwijs niets hebben gedaan, om aan de school meer levensvatbaarheid te geven. De overweging welke B. en W. nopen het voorstel tot opheffing in den Raad te brengen zijn van tweeërlei aard: le. dat het aantal leerlingen thans zes bedraagt, dus gedaald is beneden het mi nimum, dat de wet voor instandhouding voorschrijft; 2e. afgedacht van elk wettelijk voor schrift, achten B. en W. zich niet langer verantwoordelijk den bestaanden toestand te handhaven in verband met- de aan de instandhouding verbonden kosten. De jaar lijksche kosten voor Rijk en Gemeente be dragen f 4200, zoodat elke leerling o» het oogenblik per jaar f 700 aan op leiding kost. De kfosten voor de gemeente zelf zijn wel niet zoo onrustbarend hoog, maai- R. en W. nemen als standpunt in, dat, wil men in dezen moeilijken finan cieelen tijd met succes tot bezuiniging komen, Rijk en Gemeente niet alleen af zonderlijk voor zichzelf moeten bezuinigen. Zij achten het wenschelijk, dat, waar zulks mogelijk is, het rijk voor de gemeente* en de gemeenten voor het rijk bezuinigen. Niet alleen bezuinigen op eigen terrein, maar ock voor elkaar, waar men op el kanders terrein komt, Eerst wanneer d* gemeenten dit standpunt innemen en iu praktijk brengen, hebben zij recht om van het rijk hetzelfde te vragen en te eischen. B. en W. wenschen voorts noig de aan dacht te vestigen op de bekende onbillijke bepalingen vervat in art. 101 der L. 0- wet 1920. Het bestaan en de gevolgen van de bepalingen van dit artikel zijn niet de oorzaak, waarom opheffing wordt voorgesteld der openbare school, zooals hierboven reeds werd aangegeven, maar nu ze bestaan hebben B. en W. er wel rekening mede te houden. Het tijdstip van 1 Mei is gekozen, om dat dan de loc-pende cursus met 30 April een einde neemt, en om rekening te hou den met de persoonlijke belangen van het hoofd der school, die eerst op 16 April pensioengerechtigd is. Dhr Simonse kan zich met het voorstel vereenigen in verband met het zeer gering aantal kinderen, en omdat tie gelegenheid bestaat, scholen in op korten afstand ge legen naburige gemeenten te bezoeken. De heer Boon sluit zich hierbij aan; het zou niet getuigen van een willen bezuinigen wanneer het hier niet werd toegepast. Bihrn Maas en Francke vinden het voor stel uitstekend: omdat financieele belan gen hiermede gemoeid zijn- Z-h.s. wordt tot opheffing besloten. Tot lid van de C. v. T. op het L. O. wordt dhr C. Roose m. alg. st. herkozen. Poortvliet. In een Maandag gehouden spoedvergadering van den gemeenteraad onder voorzitterschap van den lieer bur gemeester, was aan de orde een verzoek schrift van G. K. Krijger Jz., metselaar, om te mogen ontvangen in erfpacht den vroeger gédempten put bij Mosselman, met het doel om daarop te bouwen een woning voor het hoofd der o. 1. school en een veldwachterswoning. De voorz. deelt mede, dat het schooltoezicht van oordeel is, dat het beperkt aantal sollici tanten voor de betrekking van school hoofd zijn grond vindt in het ontbreken van een geschikte woning en dat de be noemde functionaris dc aanneming van zijn benoeming in beraad houdt tot hij daarvan zekerheid heeft. B. en VV. hebben eenige plannen beraamd; alle zijn afge stuit op verschillende bezwaren. Zij stel len nu voor, het verzoek van den aan vrager in te willigen, den grond op de daarvoor geldende voorwaarden in erf pacht uit te geven, terwijl de gemeente gedurende 20 jaar garant blijft voor een weekhuur van f 7 voor de onderwjjzers- woning en f 3.50 voor de veldwachters woning. Er zal nagenoeg 140 kub. M. grond moeten uitgegraven "worden, die vervoerd kan worden naar de Steenen Vate, wat voor de gemeente een voor deeltje oplevert, daar anders de grond moet gehaald worden van de gemeente- weide. Om de bouwkosten te drukken kunnen de uitgebroken steenen verkocht worden aan den aanvrager. De voorzitter becijfert, dat aan het plan slechts een gevaarlijk risico voor de gemeente van f96 per jaar verbonden is, waar tegen over staat een post van ongeveer f80 gemeentelijke belasting, die de betrokken personen zullen hebben te betalen. De teekening ligt ter tafel. De bouwkosten kunnen niet meegedeeld worden. De heer Elenbaas, het woord verkrij gende, kan zich niet vereenigen met het plan. De stand valt niet mee; ieder kan bouwen op de manier van Krijger, als de gemeente zich aansprakelijk stelt voor de huur. Wanneer de gemeente zelf bouwt, zal het voordeeliger uitkomen; dan zal er zekerheid zijn, dat er geen oude rommel gebruikt wordt. Op de manier van Krij ger is de rente te hoog. De spreker legt een teekening over van een onderwijzers woning; bouwen volgens dit plan zal min der kosten. Hij prefereert aanbesteding door de gemeente boven het door B. en W. voorgestelde plan. De voorzitter zegt, dat B. en W. ten volle overtuigd zijn dat de stand niet de beste is, maar er bestaat, gezien de po gingen die zij aangewend hebben, geen andere gelegenheid. Bouwen "door een publiek lichaam is steeds duurder dan door een particulier. Hij somt eenige fac toren op, die de .heer Elenbaas buiten beschouwing gelaten heeft. De heer Carels kan zich vereenigen met hetgeen de heer Elenbaas heeft aan gevoerd en vraagt hoe het gaan zal als de woningen te eeniger tijd leeg komen; de aanvrager heeft er dan geen belang bij ze zoo spoedig mogelijk weder te verhuren. Nadat de voorzitter en de heer Elenbaas nog eens het woord hebben gevoerd, waarbij beiden bun meening handhaven en de voorzitter heeft toegezegd, dat bij veranderde omstandigheden de huurprijs lager kan worden gesteld; dat er jaarlijks een exploitatierekening zal moeten wor den overgelegd en dat het onderhoud zal moeten geschieden naar genoegen van B. en W., wordt het voorstel van B. en W. met de aanvulling met 3 stemmen aan genomen. Tegen de heeren Elenbaas en Carels.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2