i\'o 51 Woensdag 28 November 11123 38 e Jaarlaag A ■rukkers-ExploitantcH 18STERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux:, Lange Vorstsiraat 68—70, Goes Tel.: Redactie mo. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. no. 259 1"kZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.BS Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meelr 3# «i. Bij abonnement belangrijke korting. Een laatste vermaan. Men heeft slechts een blik te slaan op den internationalen politieken toestand om tot de overtuiging te komen, dat 'het bui- tenlandsch beleid momenteel voor een land één der gewichtigste aangelegenheden is. Een algemeen verschijnsel, dat ook voor ons land geldt. Zóózeer zelfs, dat de schrijver van een artikel in het laatste numrtier van „Onze Eeuw" trachtte aan te toonen, hoe ten onzent in het Kabinet allengs het zwaarte punt zich verplaatst had naar Buitenland- sche Zaken. Over de juistheid van deze stelling moge wellicht worden getwist, moeilijk kan daar entegen worden ontkend, dat de verhou ding van Nederland tot de vreemde mo gendheden, de positie van ons land te midden van de omliggende rijken is een der subtielste factoren waarmede de regee ring dient rekening te houden. Wie kennis nam van de jongste opdracht aan Jhr mr F. Beelaerts van Blokland tot Kabinetsformatie, moet wel tot de er kenning komen, dat ook H. M. de Koningin ten volle doordrongen is van de gewich tige eischen, die thans aan ons buiten- landsch beleid worden gesteld. Wij zien geen bloote toevalligheid of onbeteekenende bijkomstigheid in het feit, dat H. M. zich wendde tot iemand, wiens loopbaan ligt op het gebied van het buiten- landsch beleid en die zich daar treffend wist te onderscheiden. Voer wie geen struisvogelpolitiek' wenscht te voeren, is het nog de tijd om het hoofd op te heffen en de oogen te openen. Het mandaat aan den Chef der Afdeeling Diplomatieke zaken van het Departement van Buitenlandsche Zaken houdt in een laatste waarschuwend woord aan het adres van die breede, bont geschakelde massa van obstructionist-en tegen de Vlootwet. Een laatste woord van vermaan: dat de veiligheid van ons land, dat dierbare goed van God en onze Vaderen, •op het spel staat. Thoolsche Waterleiding. (Vervolg). Zooals wij gisteren reeds koirt meldden, brachten wij gisteren een deel van den morgen door op het circa 11 H. A. grocte terrein der waterleiding-Mij Tholen gelegen onder Halsteren. In deze eenig mooie omgeving, rijk aan bosch en heu velen, maar ook aan bodemwater, heeft de Mij haar prise d'eau. Hier bevinden zich -de bronnen en waterkelders, hier is het nette machinegebouw verrezen, waarin de reeds beschreven twee motoren. In -den ontijzeringskelder zagen wij ook het- nog ongezuiverde bodemwater aangevoerd waar het door toevoeging van lucht ge deeltelijk ijzervrij gemaakt wordt, waarna het naar de op een kleine afstand gele gen verdere f.Iters gevoerd wordt- om tenslotte in de ruime reinwaterkelders te recht te komen, vanwaar het verder zijn weg vindt naar het afzetgebied. 't Was een frissche ochtendwandeling, ■die wij maakten en we kwamen wel zeer onder den indruk, dat het een flink en praktisch opgezet bedrijf, is, dat in wer king werd gesteld. De autobussen en particuliere auto's brachten ons van Halsteren naar het in winterkleed getooid stadje aan de' Een dracht. In het „Hof van Holland" was de koffie tafel aangericht, waarbij de heerlijke Thoolsche bot niet ontbrak. Onder de „bedrijven" door bracht Jhr v. Vreden- burch dank aan de genoodigden voor hun belangstelling en aanwezigheid op dezen vreugdevollen dag. Sprdeelde mede, dat dhr v. Nift-rik (wiens aanwezigheid wij' gisteren abusief meldden) verhinderd was en las diens telegrafische gelukwensch voor. „Met vertrouwen", aldus spr, „gaan we de toekomst tegen. Alle gemeenten op Tholen hebben tot verplichte aansluiting besloten. Ook Halsteren heeft zich niet onbetuigd gelaten. Het aantal aansluitingen is bevredigend. Spr hoopt, dat deze wa terleiding gevolgd wordt door vele andere. De commissaris der Koningin bracht dank voor de ointvangen uitnoodiging. Ieder, die met de Thoolsche waterleiding bekend is, weet, wie het is, die deze motor in beweging heeft gebracht en ge houden, n.l. Jhr v. Vredenburch. Zij ech ter, die meer op den achtergrond heeft gewerkt, kan spr niet in het openbaar huldigen, n.l. mevr. v. Vredenburch. Daar om wil spr haar hier noemen en stelt voor een kop koffie op haar gezondheid te drinken. Dhr v. d. Weijde, lid van Ged- Staten en van den Raad van Beheer, sluit zich bij deze laatste hulde aan en op zijn voor stel wordt een telegram van hulde en dank aan mevT. v. Vredenburch gezonden Inmiddels was de maaltijd beëindigd, voorafgegaan door het muziekkorps ging het nu naar het pittoreske marktplein, waar bij de muziektent een fraaie rots partij1 was aangebracht. Het muziekkorps nam op de tent plaats en blies den „Van Vredenbureh-marsch". Dhr W. Moelker, voorzitter der nniziek- vereeniging, droeg daarna den marsch o-p aan Jhr v. Vredenburch, waarvoor deze vriendelijk dankte. Vervolpens beklom Jhr v. Vredenburch het. spreekgestoelte en sprak de rede uit, waarvan wij gisteren reeds uitvoerig ver slag gaven. Zijn rede werd levendig toe gejuicht. Daarna verkreeg de Commissaris der Koningin het woord. Spr herinnerde er aan, hoe nog slechts enkele maanden het geleden is, dat ons land het zilveren jubileum van de Konin gin heeft gevierd. Het eiland Tholen is 'in het brengen van hulde aan zijne Vor stin niet achtergebleven. Er moet, volgens spr, nu wel een bij zondere reden zijn, dat slechts korten tijd na die zoo welgeslaagde Septemberweek andermaal de driekleur van den toren wap pert en de klaroenen hun welluidende feest liederen doen weerklinken. Aanleiding voor een feestelijke stemming bestaat er op den dag van heden in zeer ruime mate. In hoofdzaak als gevolg van zijn ligging is dit eiland van velerlei bronnen van wel vaart verstoken gebleven. Een dier bron nen, welke de ontwikkeling' der welvaart krachtig zal kunnen bevorderen, zal heden worden geopend. Reeds jaren zagen velen uit naar een waterleiding. Spr acht het. oegrijpelijl* dat de raad van beheer dit keerpunt in zijn beslommeringen op eenigszins feestelijke wijze heeft willen inluiden. Spr kan zich niet voorstellen, dat er op het eiland per sonen zouden zijn, die van oordeel zijn, dat de uitgaven, aan de waterleiding be steed, niet loonend zouden zijn en dat- het beter ware, om den huden toestand te handhaven. Mochten er onverhoopt nog zwartgallige, kortzichtige pessimisten zijn spr kent ze gelukkig op het eiland niet een koude douche uit buurman's leiding zou wellicht tegen hun kwaal een goed heelmiddel kunnen zijn. De aanleg van drinkwaterleidingen ten platte lande is een aangelegenheid, welke fcoowel van overheidswege als van parti culiere zijde zooveel mogelijk moet wor den bevorderd. Men beseft allen, dat de tijden van thans de uitvoering' van vele goede en nuttige werken in den weg staan. Zuinigheid en soberheid blijven ons aller eerste plicht-, ook der overheid. Daarop kan niet yoldoende worden ge wezen. En toch, juist in deze sombere tijden mag volgens spr. het treffen van produc tieve maatregelen niet afstuiten op schriel heid of op een onjuist toegepaste spaar zaamheid. Maar bovendien, het geldt thans een werk, waarvan de financieele resultaten zoodanig kunnen zijn, dat er van risico of offers voor provincie en gèmeénten nauwelijks sprake behoeft te zijn, indien de aansluiting aan het leidingnet maar zoo algemeen mogelijk wordt. De tarieven be hoeven volgens spr daartegen geen be zwaar te vormen. Die (foor deskundigen uitgebrachte en geenszins te rooskleurig getinte rapporten toonen aan, dat de financieele opzet op gezonden basis be rust. Die voordeelen van een waterleiding re- sumeerend, wijst" spr op het groote hy giënische belang van zuiver drinkwater, dat gelukkig schier algemeen erkend wordt De ouderwetsche begrippen, dat een dronk minder welriekend slootwater, misschien zelfs brak of zout, niet alleen niet scha delijk, maar ook, wat smaak betreft, boven 'het flauwe, smaaklooze leidingwater te prefereeren zou zijn, vinden niet meer den aanhang van voorheen. Naast het be lang der volksgezondheid bij' goed drink water staat het groote gemak, dat de aanleg der leiding in huis en stal of waar ook zal brengen. De Thoolsche mannen moeten na eenige maanden maar eens aan hun vrouwen vragen, of zij den toestand van vroeger terugwenschen, maar zij moe ten dan oppassen, want in antwoord op hun vraag, zouden de vrouwen misschien de slang, waarmede zij: de vensterramen bespuiten, op de mannen richten, teneinde hen duidelijk te maken, dat zij niet in hun werk met zulke dwaze vragen willen, wor den gestoord. Het nut der waterleiding voor de vee teelt, de zuivelbereiding, de zuivelwinning en voor den landbouw in het algemeen, zal wel eenstemmig worden erkend, zoo dat spr daarover niet behoeft uit te wei den. Die droge zomer van 1921 zal bij velen nog wel minder aangename herinne ringen voor den geest roepen. Bekend is het ook voldoende ,dat in vele streken van ons land de industrie zich niet heeft kunnen vestigen door gebrek ter plaatse aan zuiver water, een eerste vereischte voor het drijven der machines. Als spr tenslotte nog het nut eener waterleiding biji beveiliging van gebouwde eigendom men noemt-, dan meent hij een verdere aan prijzing van het artikel, dat de vennoot schap zal leveren, achterwege te mogen laten. Trouwens goede wijn behoeft geen krans en nog veel minder goed water. Spr wijst nu op den verkregen Rijks- steun. Het Eugelijksche bestuur der pro vincie was vóór 1912 van oordeel, dat er geen aanleiding was ogi plannen als de onderhavige, ook maar in eenigermate fi nancieel te steunen, maar achtte de drink watervoorziening in hoofdzaak een hygi ënisch belang, waarvoor uitsluitend het Rijk had zorg te dragen. Genoemd jaar bracht echter een wijziging in de zienswijze van Ged. Staten. Op hun voorstel besloten de staten f 2250 toe te kennen als bijdra ge in de kosten van de voorbereidende maatregelen voor het onderzoek op Tholen. In 1914 ging het Provinciaal bestuur nog een stap verder in de goede richting en op voorstel van Ged. Staten, die in middels van een andere samenstelling wa ren dan in 1912_, werd door de Staten besloten tot een risico-garantie ten gunste der Thoolsche plannen, ten bedrage van een maximum van 5 pet der kosten. Naar zich laat aanzien, mag met- gegronde hoop op succes worden gerekend, want ook de burgerij gaat flink medewerken en het aantal aansluitingen is voorloo-pig be vredigend. Spr meent, dat er gemeenten zijn, waar reeds '70 tot 80 pet- der aansluit- bare perceelen zijn aangesloten. Spr bracht dank aan allen, die mede werkten aan de voorbereiding en uitvoe ring der plannen. Zich richtende tot den heer Van Vredenburch, sprak de commissaris ongeveer als volgt: „Wat gij ten bate van dit eiland, alwaar ge vele jaren van uw leven hebt doorgebracht-, hebt gedaan, is meer, dan zich in enkele woorden laat zeggen. Wat alleen reeds de waterleiding betreft, zijt gij het, die den groeten stoot tot het plan hebt gegeven, die aan de voorbereiding met hart en ziel hebt gewerkt, en die uit oprechte liefde en sympathie voor dit eiland met stoere volharding en krachtige energie dit werk hebt gewrocht. Gij toondet u niet alleen een jman van durf en aanpakken te zijn, maar ook iemand, die met groote volharding, geest drift en doorzettingskracht streefdet naar het doel, hetwelk uw optimistischen, voor- uitzienden blik voor oogen stond. Niets was u te veel, wanneer het deze goede zaak betrof, onophoudelijk, wekelijks, ja, van tijd tot tijd dagelijks zijt gij naar hier overgekomen om u persoonlijk op de hoogte te houden van den gang van zaken, tot het voeren van besprekingen met de directie en veelal ook met de niet altijd gemakkelijk te overtuigen raadsleden, tot het leiden van vergaderingen, enz. enz. Ik stel u allen voor met mij' dien dank' te uiten door mede aan te heffen een hartelijk „Leve Jonker Jan!" (Toejuichingen). Spr brengt vervolgens dank aan dehee- ren Van Niftrik, Dl L. H- van Raalte, bouwdirecteur, K. Wagtho, directeur; Avé, administrateur; den hoofdopzichter dhr H. Marius Nieuwenhuis, de opzichters de heeren J. Goossen en Lombaard; de aannemers L. v. d- Valk 'voor het buizen net; N. Hoogendoorn voor de bronnen; N. V. Ned- Huis Tel. Mij voor de Electr. Installatie; N. V: Intefn Gew. Beton-Mij. voor filters en kelders; Walpot Blaas voor de gebouwen te Halsteren; R. S. Stokvis Zn Ltd voor de machines en (la (Zuid Ned. Beton IJzerb'ouwmij, voor den watertoren. Dank brengt spr aan de autoriteiten, die de meest mogelijke medewerking aan de hoofdingenieurs, ingenieurs en opzich ters van den Rijks- en den Provincialen waterstaat in Zeeland en Noord-Brabant alsmede aan den ingenieur en den_.tech- nischen ambtenaar der telegrafie. Ten slotte moet spr met eere noemen den di recteur van het Rpksbureau voor drink watervoorziening, dhr Krul, met zijn staf van ambtenaren, alsmede zijn voorgangers dhrn Van Oldenburgh en Hanegraaff. Van harte hoopt spr., dat ook in Schouwen en Zeeuwsch-Vlaanderen weldra zal mogen blijken .hoezeer op de juistheid en dege lijkheid der adviezen van dat bureau staat kan wobden gemaakt. Nadat de Commissaris de beste wen- schen had geuit voor de waterleiding en het eiland Tholen, haalde Z. Exc. een han dle over, waarna terstond een machtige fontein, midden uit de rotspartij haar wa terstralen de lucht inspoot. Een mooi ge zicht! Geen wonder, dat de toejuichingen van de autoriteiten en het talrijk publiek opklonken. Tholen had zijn waterleiding! Al ^poedig vulden de genoodigden weer de autobussen en in vluggen rit ging "het via Poortvliet naar den Watertoren te Scherpenisse, inderdaad een mooi bouw werk. Daar aangekomen riep Jhr v. Vre denburch, staande in de deuropening, ho ven welke een mooie steen is aangebracht, waarin zijn naam en werk is yereeuwigd, aan de aanwezigen het welkom toe. Hier, aldus spr, „klopt een der polsslagen van het bedrijf'. Daarna voerde dhr Krul, directeur van het Rijksbureau voor Euinwatervoorziening namens -den Minister van Arbeid (die door de politieke omstandigheden van het oogen- blik was verhinderd) het woord. Spr. wilde er den nadruk op leggen, dat evenmin, als het water uit den Rra- bantschen bodem naar Tholen kan war den gevoerd, zonder „de Eendracht" te passeeren, ook alleen eendracht en sa menwerking van de bevolking en meer in het bijzonder - van hare voorgangers, dit werk mogelijk maakten Van hoeveel belang een goede drink watervoorziening is voor de veeteelt en het zuivelbedrijf, Is reeds overtuigend gebleken, in Zuid-Beveland en Noord- Holland, Waar het vee dat eenmaal lei dingwater gedronken heeft, geen ander 'Water meer wenschf, en een glanzender welvarender uiterlijk verkrijgt. Men d-enke verder aan de levering van landbouw- en zuivelproducten. Wat baat den grooteren steden een geper fectioneerde watervoorziening, indien de rauwe groenten, de melkbussen, enz. die dagelijks worden aangevoerd uit. de omge ving, zijn gespoeld in besmet slootwater? Spr. richtte een bescheiden woord van hulde tot het Provinciaal bestuur van Zeeland dat door het verleenen van een risico-garantie de totstandkoming van deze waterleiding bevorderde en nadien steeds bereid was, door zijn invloed bij de gemeentebesturen den bloei der onder neming te bevorderen. Het moet voor U, mijnheer de Com missaris der Koningin, een streelende ge dachte zijin,dat na de eerste groepswater- leiding ffi onS land, de Zuid-Beveland- sche, en na de tweede,, n.l. het Pro vinciaal Waterleiding bedrijf van N.-Hol- land, de derde heden wordt, geopend, wederom in Zeeland. Die steun van Provincie en Rijk was echter slechts een secundaire factor. De primaire wasde samenwerking der ge meenten. Hoe ware die mogelijk geweest zonder de stuwende kracht, het optimisme, de volharding, van den ptroinator, die ieder op dit eiland, en ieder daarbuiten, die van. de waterleidingptlanneii afweet, be kend is? Jonkheer van Vredenburch, ik weet, dat de grootste voldoening en be looning voor al uw werken is de ge beurtenis zelve, die wij heden vieren. Sta. mij toe. nog een woord van harte- lijken dank daaraan toe te voegen, va* bewondering voor uwe greiizenlooze toe wijding. Waarlijk, gij huldigt wel een zeer breede opvatting van het „noblesse obli ge". 'Niet alleen dat deze watertoren een monument voor uw arbeid gewor den is door den zoo- spontaan versche nen gedenksteen boven den ingang, die -u dezen, zomer zloo verraste: ik ben er zeker van dat de toekomst zal leeren dat gijl bereikt hebt het ideaal van Louise uit MultatUli's Vorstenschool„ik wensch een monument in 't hart mijns volks". Een woord van grooten dank past ook heden aan de leden van het voormalige .waterleiding-comité, thans leden van de* Raad van Beheer der WaterleidingmaaL schappij. Uwe namen zijn in dezen steen gegrift, om de herinnering aan uw persoonlij ken arbeid voor alle- toekomst te bewa ren doch tevens zal deze steen voor ieder van u een blijvende aanmoediging vormen om UWe beste krachten voor den bloei der waterleiding in te span nen. Die naam van den ijverigen, trouwen secretaris van den Baad van Beheer is mede op dezen steen vermeld. Ongetwij feld zal het voor u, mijnheer Avé, een schoone dag zijn, nu eindelijk het water vloeit, waarvoor gijl zooveel inkt hebt moeten plengen Nadat spr. den directeur en de aanne mers had toegesproken, outhulde hij na mens den Minister van Arbeid, Handel en NijVerheid den gedenksteen in den watertoren. De vlag vóór don steen (rechts van den ingang) werd weggetrokken en we za gen een fraaien, eenvoudig bewerkten gedenkstéen, waarop vermeld: „Waterlei ding Tholen. Officieel geopend door den Hoog Ed. Gestr. Heer Jhr mr J. Wl. Quarles Van Ufford, Commissaris der Ka ningin In Zeeland op 27 Nov. 1923." Verder worden vermeld de namen van de leden van den Raad van Beheer, van de Bouwdir-ectie, directie, vertegenwoordigers der gemeenten en aannemers. De aanwezigen gingen daarna den to ren van binnen eens bekijken, maar vóór, de tijd van vertrek er was, sprak de heer mr P. Dieleanan, namens de Z. L. M. een woord van dank voor de uitnoodiging ep. uitte zijn beste wenschen voor het welslagen der onderneming. In 't bijzon - der bewondert de Zeeuwsohe Landbouw dit in moeilijke tijden verricht werk. „Zon en zout, alles behoudt", wordt ■wel gezegd. Maar toch zijn we van zóut water niet gediend dan alleen in de Thoolsche -Oesters. Voor drinkwater moe ten we zoet water hebben. Welnu, het wordt uit Brabant aangevoerd. Met een variatie opi Smallegange's„Brabantsche locht en Z-eeuwsche rente" hoopt spr. dat het Brabantsche water aan de Zeeuw- sche rente ten goede mag komen. Hiermede was het officieele gedeelte der opening afgeloofpen. Per autobus Wer den we naar Bergen op Zoom gebracht, waarna ieder zijns weegs ging- Onderweg werd schertsend gevraagd, wanneer de bru,g over de Eendracht nu zou worden gebouwd. Verschillende ver moedens weiden daaromtrent geuit. Wig1 zullen die niet publiceeren. Maar wel spreken we de hoop' uit, dat we spoedig] voor de openstelling der brug over de Eendracht naar Tholen ons moeten be geven. Provinciale Staten van Zeeland. Subsidie Autobusdiensten. In verband met verschillende aanvra gen om subsidie voor autobus- of omni busdiensten merken Ged. Staten het vol gende opi De dienst van de N. V. Automobiel- en Rijtuighandel, te Neuzen, loopende van Axel naar Hulst, en de gemeenten Zuid- dorpe, Koewacht en St. Jansteen van haar eerste openbaar vervoermiddel voor ziet, komt h. i. in aanmerking voor sub sidie. Hetzelfde is het geval met den dienst van Graauw op Hulst van A. Poppe te Graauw, die Graauw en Langendam een openbaar vervoermiddel brengt. Ook stellen zij voor, subsidie te ver leenen aan C- v. d. Klundert te Oud- Vossemeer, voor een dienst van St. An- naland over Oud-Vossemeer naar Tho len, waardoor het isolement van Sint Annaland wordt opgeheven. Afwijzend stellen Ged. Staten vooi te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1