JAAR DAM DE ZEEUW 15. Gemengd Nieuws. Leestafel. de Iburg, IQ TWEEDE BLAD. AART RE MESMAAKER, LKE ZOEKT DERS EEFS MOOISTE D R TI H G Iet de vonde AT ZOO N COLAAS. ■KHANDEL t en verpak- OLLE-PRIJS- toeloop zijn. /EN ZOLDERS FEUBLLETOM. DE BUSSCHIETER VAN MIDDELBURG. 8 u >1 aten, in Pracht- f49. LEEUW DER Jongensboek rachtb., nuf 110. IALPJAGERS. nsboek(1317 htband, nu f 1.10. GESPOELD, een Schipbreu met 8 Platen, achtb., nu f2.75. 4BELB0EKEN oekje, met ruim in Prachtband, ngensboek (8-12 laten, in Pracht |IS THUIS Een lijk Meisjesboek PL, in Keurigen f2 25, nu f I 90 JE. (10—15 j.). i een Ind. Meisje PI., in Pracht- f2.40. tUSOE- Hetbe- (915 j.), bew. met 4 Platen, litg., in Rijken 50, nu f2.75. BARON VAN 5 j.). met gekl. "rentenleesboek, en, Kartonnen nu fl 40. DERSCHALK )e altijd verma or jong en oud 75, nu f 0.68. DEN KINDER ootPrachtb.met mod. illustr., in f 1.90. nuf0.98 JES EN ZWAR segbaar Prenten- itengew. verma- JOMBOOT VAN Mooi Prentenb., LEINE SNOES- Prentenboeken, en f0.29. j j.). Keurig Pren- schitterend gekl. uunen, nu f0 90. HIE. Bijzonder igens en meisjes keurige gekl. 50, nu f 0.59. GROOT PREN met smaakvol lige Versjes, in den Kartonnen u f 0.93. VAN DINSDAG 27 NOV. 1E|23. No. 50 SAMENWERKING MET ANDERE PARTIJEN. Het vraagtoeten aan het einde van het onderschrift op mijn artikel in het num mer van 23 dezer, legt mij den plicht op, er nog even op terug te komen. Ik doe dit met genoegen, omdat de gedachte wisseling geen onderlmgen strijd betee- kent, want ons beider grondtoon is de bevordering van de belangen van onze A. R. partij- En, om met de deur in huis te vallen; Zeker, ik ben het met u eens, als u aan uw slot zegt; „Saamwerking goed, maar - op een vast, welomschreven accoord". hebt. dat blijkens uw laatste vraag ook al uit mijn artikel gelezen. Niet eens ben ik het echter met uwe "zinsnede; Be mogelijkheid van een tweede rechts kabinet, waarop de vijand listiglijk zinspeelde, best- a a.t n i e t". Weer wel met wat „D© Standaard" schreef: „Zoolang' die toestand blijft voort duren, is er geen rechts kabinet mogelijk". Maai genoeg hierover; het is niet onze bedoeling te gaan schrijven om te laten uitkomen, wie de eer zou toekomen van gelijk te hebben, want daar gaat het niet over. Ik wil dan ook liever nog eens in het kort samenvatten, wat mijn bedoeling was én wat, naar ik hoop; men u.t mijn schrij- ven Ook begrepen heeft. En dan is dit mijne opvatting: Gods leiding, in de geschiedenis heeft ons lang gevonM tot- een Christelijke natie. Van God hebben wij den plicht dat Christelijk volkskaraketr te bewaren, te verdedigen. Staan we voor een verkiezingscampagne dan gaan we met heiligen ijver aan het werk om te trachten, een Christelijke Re geering te behouden o-f, zoo die er niet is, te verwerven. En als ons dat met) Gods hulp, na veel inspanning gelukt is, zijn wij dankbaar voor hetgeen Hij ons schonk. - Zoo ging het in 1922; zoo was de uit slag- en nu kan het er bij mij niet- in, dat thans zou worden prijs gegeven, wat na zooveel strijd werd verkregen. Ik weet wel, dat links zelf- begrijpt, dat het geen rögeering kan vormen. Maar toch als ec eèns een combinatie was te vinden, waarin zij den boventoon voerden! Ik be hoef slechts de aandacht te vestigen op den toestand in Duitschland o-m te wijzen op het groote gevaar, dat dreigt .wanneer ook maar een enkele poort in die richting wordt ontsloten. Neen lts grendels er op. Vooral in dezen hachelijken tijd in die richting geen duimbreed wijken, geen handbreed toegeven. Daarom alle krachten ingespannen om te trachten door een vast omlijnd accoord de verhouding van 5050 (dus nog geen rechtsche minderheid) weder te doen door slaan naar rechts. Het wil er bij mij nog niet in, dat samenwerking van rechts on mogelijk is. Zonder prijsgeven van hoo- ge geestelijke belangen, zonder beginsel- verzaking is toch misschien een vast ac coord nog: wel mogelijk. E',en accoord aan gaan beteekent immers, dat, om daartoe te komen, van weerszijden de wenschen naast elkaar worden gelegd en, door van bei-de zijden iets toe te geven, toch nog een g'eheel wordt verkregen, waarop men ge zamenlijk kan voort werken en waarbij men geheel op elkaar kan rekenen. Zou dat nu werkelijk onmogelijk zijn en zou het niet beter zijn, w a t toe te geven dan alles prijs te geven? VAN 'T HOEF. (Wiji laten gaarne aan den geachten in zender liet laatste woord. Red.) De Thoolsche Waterleiding. 't Is vandaag een beteekenisvolle dag yo.or 't eiland Tholen. Eindelijk is 't dan nu zoover, dat de Waterleiding-maatschap pij, op wier kantoor reeds zoovele maan den lang de voorbereidende maatregelen zijn getroffen, haar bedrijf opent. Als dit verslag den lezers onder de oogen komt, Éen vernaai tijdens het beleg van Middelburg door de Watergeuzen. (1572—1574). door CHR. HONDIUS. (Auteursrecht voorbehouden.) 38). „Hebt ge 't nieuws reeds vernomen?" ho.oren we Machielse zijn vriend Geerts vragen, als hij dezen in den avond van den. 17en December als naarr gewoonte een bezoek brengt. „Ent is een wakker stukje, dat de Heer van Steijnemolen heeft tot stand gebracht". „Joris van Steijnemolen I Bedoelt ge den gewezen penningmeester van de Westwa tering, die vroeger een groot vriend en geestverwant van onzen cüd-baljuw Pieter 'Haeck was"?" „Ja, ge zegt 't juist een vriend en geestverwant was, want sinds lang is hij van zienswijze veranderd en thans dient hij trouw de Spanjaarden". „Maar wat- heeft .hij dan toch gedaan? ge maakt mij nieuwsgierig". „Nu, luister slechts naar 't verhaal, dat ik heden op de kade vernam. behoeven de aangeslotenen aan de Thool sche waterleiding slechts hun kraantje open te draaien en het water is tot hun beschikking. Veel te lang heeft,deze nijvere land bouwstreek het zonder de waterleiding moeten stellen. .In menige droogte-periode heeft men „op een droogje" gezeten. En maar al te vaak moest men zich met min derwaardig water tevreden stellen. Dat zal #u uit zijn, voorzoover de Tholenaars het natuurlijk zelf willen. Als binnen eenige dagen de buizen ook die der huisleidingen goed zijn doorgespoeld, zal men -de kwaliteit van het water roe men en al spoedig zal de tijd komen, dat men -er niet meer buiten kan. Hulde aan de menschen, die trots open lijken tegenstand en bedekte tegenwerking hebben stand gehouden. Tholen heeft aan hen veel te danken. En dat de meeningen nu reeds ten deele gewijzigd zijn, is den laatsten jtijd in de gemeenteraden wel gebleken. De opening moest natuurlijk zoo offi cieel mogelijk geschieden en daarom stem de het tot blijdschap, dat de Commissaris der Koningin zich hiertoe bereid verklaar de en dat zoovele genoodigden aanwezig waren. Wij merkten o. a. op de heeren W. Krul, directeur van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening (mede namens den minister van Arbeid), den hoofdinspec teur en den inspecteur der Volksgezond heid, enkele leden der Centrale Commis sie voor Drinkwatervoorziening, de le den der Gedep. Staten mr P. Dieleman (tevens voorzitter der Z. L. M.), mr R. M. van Dusseldorp en A. v. d. Weijde, de leden der Prov. Staten Moelker, Sonke en v. Niftrik, den hoofdingenieur van Rijks- en Prov. Waterstaat in Zeeland, leden en oud-leden van den Raad var, Be heer der Waterleiding-Mij, dr J. W. Jenny Weijerman, vertegenwoordigers van den kring Tholen der Z. L. M. en van dei Gezondheidscommissie; Ir J. v. Poelgeest te Goes, den directeur der Waterleiding N.-Brabant, de burgemeesters van Halste ren en van al de gemeenten op het eiland Tholen; verder vertegenwoordigers van al deze gemeentebesturen, den directeur der Waterleiding-Mij Tholen, hoofdopzichter, opzichter der Mij, H.H. aannemers, de' no tarissen v. d. Velde en Gruting en vele pers-vertegenwoordigers. Het was een drukte van belang in Tho len en ondanks het koude winterweer waren velen op de been. Het stadje had min of meer een feestelijk aanzien. Ver scheidene ingezetenen hadden de vlag uit gestoken en zelfs het fanfarekorps „Con cordia" was in actie. Vooraf waren we echter in de gelegen heid geweest, door de goede zorgen van de inviteerende maatschappij, een bezoek te brengen aan het pompstation en prisa d'eau te Halsteren. Per auto werden we daarheen vanuit Bergen op Zoom ge bracht. Van dit bezoek vertellen we mor gen nog wel wat. Per autobus ging het van Halsteren naar Tholen. De koude had de diverse magen hongerig gemaakt, zoodat de gas ten de koffietafel eere aandeden. Lang kon men echter niet aan tafel blijven, want om half twee zou de ope ning van het bedrijf plaats vinden. Het reeds genoemde fanfarekorps bracht de gasten van het hotel-Hoek naar de Markt, zoodat de feestelijke stemming er recht in kwam. Op de Markt aangekomen, nam de voor zitter van den Raad van Beheer, Jhr. J. van Vredenburch het woord tot het uit spreken van een redevoering. Thans ruim 14 jaren geleden is het, zoo zei spr., dat voor het eerst een gedachte is opgekomen am op Tholen een waterleiding te bouwen; nu, in 1923 zul len wij deze openen, midden in een periode, waar nieuwe werken tot de uit zonderingen behooren en waar de Euro- peesche verwarring zwaar neerdrukkend werkt op den menschelijlken geest en vaak doodend is voor menschelijike energie. Het, was in 1910, dat opi een vergadering van voorzitters der Gezandheidscommis- siën in Zeeland, gehouden te Middelburg; werd aangedrongen, de drinkwatervoor ziening in de gezondheidscommissies ter hand te nemen. Aanvankelijk zat voor, dat Tholen voorzien zou worden van de Bergen op' Zoomsche waterleiding. Po gingen toenmaals en ook later bijl het gemeentebestuur aldaar ondernomen, van den geen enthousiast onthaal; slechts Het is van Steinemolen gelukt met twee heude-schepen geladen met 436 zakken tarwe lang-s de wachtschepen der Geuzen bipnen de stad te geraken". „Diie zullen te pas komen", zeide Geerts, „maar toch slechts enkele weken Vol doende zijn om onzen honger te stillen". „Maar", zoo vervolgde Machielse, „men vertelde erbij, dat Steijnemolen een paar dagen later beproefd heeft in een klein bootje de stad weder te verlaten om brie ven yan Mondragon naar den Spaanschen opperbevelhebber te brengen, vermeldende hoe benauwd het er in Middelburg uit ziet en waarin de magistraat schreef, dat de stad van God en menschen verlaten was en men haar jammerlijk in den steek liet, inplaats van- haar bij te staan. Hij was echter thans minder gelukkig, daar hij- door de Geuzen gesnapt werd en de brieven in verkeerde handen kwamen. 'Of dit zoo is, weet ik niet, maar 't werd als zeker verteld". „Ach", zeide Geerts, „waar moet het met ons heen! De armmeesters weten geen raad meer om de kinderen te verzorgen en hebben I besloten, dezen bij de gegoede burgers te laten rondgaan om "hen te bewegen 't zij- alleen ,of met tweeën om den anderen dag een der kinderen te voeden". „Maar we hebben nu een nieuwen land- een enkele magistraat meende er iets in te zien. In 1911 vonden te Tholen besprekingen plaats van Dr Weyerman en luitenant Scharroo met Voorzitter en Secretaris der Gezondheidscommissie. Later een vergadering van gemeentebesturen en secretarissen en werd een waterleiding- comité opigericht. Van die commissie zijn nog alleen over gebleven de heer Avé en ik als leden, die van den aanvang daarin plaats hadden gevonden. Die plannen werden gemaakt door de Maatschappij1 tat Bouw en Exploitatie van Gemeentebedrij ven en hoofdzakelijk naar deze plannen, ofschoon .gewijzigd naar omstandigheden, is deze waterleiding gebouwd. D© commissie ging niet altijd op rozen; het 'kiezen van een terrein voor de pïise d'eau, doch vooral het bekomen der noo- dige gelden, was niet gemakkelijk. De ge meentebesturen voelden niet altijd even veel voor de waterleiding, sqmmige be sturen veranderden voor een vlugge wer king'wel eens heel dikwijls van meening en vele besprekingen en schrifturen, sa men vormend een eenbiedwaardig ar chief, zijn noodig geweest om de zaken voor elkaar te krijigen en vooral bij elkaar te houden. De regenbakken met de roode „luus- jes", zoo geestig eenigen tijd geleden in een Zeeuwsch blad beschreven, bleken bovenal dierbaar te zjjn, het water was dood geperst en zelfs nu woirdt de wa tertoren, die toch wel een mooi bouw stuk mag hfeeten, met wantrouwende blik ken begluurd. „Wat zit er toch wel onder die roode muts?" Die oorlog bracht een geduchte stagnatie in den loop der zaken, wiji stonden toen op een dood punt, doch geheel accoord met den toenmaligen Directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening, den heer Van Oldenborgh, en krachtig door hem gesteund, maar ondanks allerlei oorlogsmisere en andere crisis-besloim- meringen, toch gestaag doorgewerkt om klaar te zijn. In 1915 en 1916 werden de statuten goedgekeurd, de N.V. definitief opigericht, de steun van Rijk en Provincie ingeroe pen, doch de te hooge prijzen van bui zen maakten eenigen voortgang' onmo gelijk. Eindelijk in 191'9 wordt te St. Maar tensdijk een groote vergadering belegd, waar gevraagd wordt: .„Wat wilt g'iji?" Aangetoond -wordt, dat bouwen met hetzelfde kapitaal niet meer gaat en alle gemeenten op één na die later van meening veranderde besluiten waar intusschen de pirijzen gezakt zijn het kapitaal te vergrooten. In 1921 werden buizen aangekocht, en het is met een zucht van verlichting, dat de voorvechters voor de waterleiding het eerste schip op de Kade van Tholen zien lassen. Die geschiedenis van den bouw zal na der worden uiteengezet. Spr. bracht daar na een Woord van hartelijken dank aan den heer Lietaert Pteerbolte, die als ver tegenwoordiger yan Z. E. den Minister van Arbeid hier zou zijn gekomen, doch floor ziekte daarin verhinderd is; die was de Rijksautoriteit, Waarmede de commis sie van den aanvang af de besprekingen had te houden. Hartelijk werd ook wel kom geheeten in diens plaats de heer- Krul, vertegenwoordiger van den Min. (van Arbeid, 's Lands regeering: heeft .zich tegenover het eiland Tholen niet onbe tuigd gelaten; de steun in den vorm van een rentegarantie, van het verleenen van het benoodigde kapitaal tegen lageren rentevoet, het gratis ter beschikking stel len van de adviezen van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening, is werkelijk niet gering te noemen. Het waren ook de staten van Zee land, hier vertegenwoordigd door Z. E. den Commissaris der Koningin, Gede puteerde en leden van Provinciale Staten in dit gewest, die een open oog toonden te hebben voor de belangen van deze streek; ook hier is die steun in den vorm eener garantie, aanzienlijk. Memoreeren wij, aldus Spr., het werk van de heeren Van Oldenborgh, Hane- graaff en last not least van den heer Krul, als Directeuren van het Rijksbu reau voor Drinkwatervoorziening. Voorts komt een woord van dank toe aan de Centrale Commissie vO'Or Drinkwatervoor ziening. Vele personen maakten zich verdien stelijk voor de waterleiding, denken wij voogd in plaats van Due d'Alf; misschien zal deze onze stad te hulp 'komen", zeide Machielse. „Ja", hernam Geerts, „i'k vernam," dat Mondragon den nood der stad aan Reque- sens heeft medegedeeld, maar geloof niet, •dat 't hem gelukken zal, hulp .te ver leenen: de vloot der Geuzen wordt steeds sterker, terwijl 't den Spanjaarden moeite kost, hunne verliezen aan te vullen". „Dat de Geuzen steeds driester optre den, bewijst 't gevecht dezer dagen bij Erigdamme geleverd, toen de Geuzenhop- man Jacob Schotte van Rilthem afkomstig, zeker met de bedoeling om een aanslag op :'t kasteel Popkensburg .b'ij St Laurens t-e doen .slaags raakte met de Spanjaar den en velen hunner in't zand deed bijten; de lijken der verslagen Spanjaarden wer den door de bezetting uit Middelburg ter plaatse aldaar begraven". ,,'t Ziet er droef uit", zeide Machielse „en nog geen bpricht van onzen vriend". „Helaas, neen; en toch, indien mijn voor gevoel mij niet bedriegt, hoop ik .hem nog 'weer te zien; kon ik den marskramer maar eens te spreken krijigen, maar die schijn!/ onze stad te vermijden ik denk, dat hij zich te Vlissingen ophoudt". De Oosfcerschelde bij Bergen-op-Zoom leverde den 21 Dec. 1573 een schitterend aan de heeren Dijckmeester, oud-Gommis saris der Koningin in Zeeland, J. A Snijder, oud-secretaris der afd. Tholen Z. L. M. later voorzitter van den kring, Dr Jenny Weij'erman, Van Poelgeest en zoo vele andere vrienden en niet te vergeten vriendinnen (want de dames waren vaak veel meer voor de waterlei ding dan de mannen). En de Pers niei te vergeten, die altijd onze artikelen op' nam, die harerzijds zoo vaak ad rem wees opi hetgeen voor de streek noodzakelijk en noodig was. Een groote steun voor spreker en zijn vrouw, was de heer Avé. Heel vele lange lange jaren, zonder eenige vergoeding, zelfs zonder uitzicht op vergoeding, toen de zaken vaak hopeloos stonden, werkte hij: voor de zaak. Thans gaf spr. een korte beschrijving der waterleiding. Van den beginne af heeft men voorop gesteld, dat goed water in voldoende hoeveelheid op' het eiland Tholen niet was te vinden en dit dus van elders moest worden aangevoerd. De keuzo is na eenige proefboringen gevallen op een ter rein in de gemeente Halsteren nabij: den bestaanden zandweg van Halsteren naar Wouw. De boringen, die in het jaar 1912 zijn verricht, hebben aangetoond dat aldaar - voldoend water van geschikte kwaliteit aan den bodem kam Worden onttrokken. Het water wordt opgepompt uit drie bronnen op een diepte van circa negentig meter onder het maaiveld of 85 M. onder N.A.P. Dit opgepompte water bevat een groote hoeveelheid ijzer in opgelosten staat, hetwelk er uit moet worden ver wijderd. Dit geschiedt door middel v'an lucht toevoeging waardoor de oplosbare ijzerverbindingen in onoplosbare worden omgezet, welke laatste voornamelijk in de cokeskamers der ontijizeringsinrichting af gescheiden en weggespoeld worden. Het in de cokeskamers grootendeels ontijzerde water wordt daarna geleid over een stel grindfilters en daarna over een stel zand- filters, waarna het volkomen ijzervrij in de reinwaterkelders komt en tevens bac teriologisch gezuiverd. Het in deze kel ders aldus gezuiverde water is van een uitstekende kwaliteit, zoowel voor huis houdelijk als voor industrieel gebruik. Het komt in samenstelling' veel overeen met het water van de Zuid-Bevelandsche waterleiding, aan vele aanwezigen be kend. Van uit deze kelders wordt het water opnieuw naar behoefte opg'epompt endoor het ruim 53 K.M. lange buizennet over het Eiland Tholen gedistribueerd.. Een be langrijk gedeelte van dit buizennet wordt gevormd dooi" den zinker door de Een dracht ter lengte van circa 200 M. De mechanische aandrijving van de pom pen geschiedt door middel van een ruw- oliemotoi' van het semie-dieseltype. De watertoren te Scyherpenisse vormt tenslot te nog: een belangrijk onderdeel van de waterleiding/ In het reservoir kan 350.000 Liter water worden geborgen. Die water toren is gebouwd van gewapend beton evenals het reservoir zelf. De toren dient gedurende den tijd dat de machine draait als accumulator of drukregelaar. Als de machines stilstaan, lever de toren uit zijn voorraad de geheele hoeveelheid, die op een bepaald oogenblik wordt gebruikt. Watertoren, kantoor en prise d'eau zijn onderling door een eigen telefoonlijn ver bonden. Om het den machinist mogelijk te maken- te weten, hoe hoog het reservoir in den watertoren met water is gevuld, is een electrische waterstands-aanwijs-in- richting aangebracht, bestaande uit een seingever in den toren en ontvanger in de machinekamer. B' 'ijflen hooigsten en laagsten stand van het waterniveau, gaat automatisch een waarschuwingsschei, die eerst ophoudt, indien in den toestand ver andering wordt gebracht. Op het kantoor ■van den Directeur is eveneens een ont vanger aangebracht. Het ontwerpen van de tarieven heeft veel hoofdbrekens gekost, doch tenslotte is men er in geslaagd, een tarief vast te stellen, dal aan redelijke eischen voldoet De waterleiding heeft in deze tijden van werkloosheid aan velen een goed stuk brood verschaft, de waterleiding zal een onmisbare schakel in het leven vormen. Diat dit nu reeds door zeer velen uit de burgerij wordt ingezien, getuigt het groote aantal uitsluitingen, als door geen nieuw soortgelijk bedrijf in Nederland behaald. schouwspel op. Hier lag, beschenen door deheer lijke winterzon, die in de golven der zee weerkaatste, de Geuzenvloot ten getale van 36 zeilen. 1 Daar nadert van den kant van Zierikzee een smaldeel van veertien schepen, alle getooid met de geuzenvlag en dus 'geen vijanden, maar op eens laat zich op de schepen vóór Bergen-op-Zoom een luid trompetgeschal vernemen. De gansche manschap komt aan dek: er moet iets buitengewoons aan de hand zijn. En zoo was 't ook. Onder de vloot van 14 schepen, die men in 't gezicht heeft gekregen, is een der vaartuigen ge tooid met den prinselijken wimpel, ten bewijze, dat Zijne Hoogheid zich aan boord bevond. -'Vernomen hebbende, dat Requesens te Antwerpen een machtige vloot toebe reidde tot het ontzet van Middelburg, vertrok bij van Delft en kwam 21 Dec. te Zierikzee, van waar hij naar Veere zou reizen, na alvorens de Geuzenvloot te hebben bezocht. Zijn eigen vaartuig was met karmozijn damast getooid. Alle Geuzenschepen ste venden er langs, uit hun halve slangen, en kartouwen saluutschoten lossende, terwijl de bemanning onder 't zingen van 't Wilhelmus Z. H. begroette. Het is ons een vreugde. Uw bedrijf, uw eigen jong en mooi bedrijf, het moge een zegen zijn voor u en uwe kinderen in vele geslachten. Dé waterleiding laat zien wat men op Tholen in moeilijke jaren als deze heeft durven ondernemen. Mijnheer de Commissaris, u hebt in de korte jaren, dat u ,in de Provincie is, de harten dér Zeeuwen veroverd door uw groote belangstelling in alle zaken, 'die ons nauw raken, ook door onze water leiding. Daarvoor onzen hernieuwden, on zen hartelijken dank. Ik verzoek u, de waterleiding officieel te willen openen. (Zie vervolg Eerste Blad.) Het stati on Kootwijk. „Elec- tro-Radio" bespreekt de instelling door den Minister van Waterstaat van de Com missie, die o.a, in opdracht heeft een oordeel uit te spreken over de wijze, waar op het radio-station Kootwijk Sambeek is opgezet en uitgevoerd. Het blad schrijft o.a.: Wij verwachten van dit onderzoek niet al te veel, want wil men werkelijk achter de waarheid komen, dan zullen maanden en maanden niet genoeg zijn om alle gegevens te ver zamelen. Ein helaas is in deze commissie van zes leden slechts een enkele deskun dige op Radio-gebied (prof. C. L- v. d. Eilt) aanwezig:, die dus vrijwel het voor naamste werk bij' al zijn zeer drukke werkzaamheden zal* hebben op te knappen. En gemakkelijk zal dat werk niet zijn. Wel krijgt de commissie de bevoegdheid alle ambtenaren van P.T.T- te hooren en zijn deze verplicht alle vragen volledig te be antwoorden, maar 't is en blijft voor amb tenaren, die toch alle ondergeschikt zijn, een moeilijk en onaangenaam ding alles te zeggen wat zij: wetenMet dat al aarzelen wij niet uit technisch oogpunt Kootwijk een mislukking te noemen. Een "zender, waarmecfe men na maanden proef nemingen het niet verder kan Brengen dan een seinsnelheid van een paar woor den per minuut, waarbij' de seinzender als ongebruikte fraaiigheid aanwezig is, is niet bepaald een wonder der techniek te noemenEr zijn zoo tallooze gebreken van deze installatie aan te wijzen, dat het moeilijk zal zijn, dit station tot een be- drijfszekere inrichting om te bouwen. De hand Gods. Te Dortmund had een jong Nederlandsch meisje een aanklacht ingediend tegen een vermogend industrieel, die beloofd zou, hebben haar te trouwen, maar deze belofte weigerde in te lossen. Voor de rechtbank ver klaarde hij zelfs zoo meldt de „Tel." nooit een dergelijke toezegging te hebben gedaanalles wat het meisje vertelde was gelogen! Toen de recht bank hem verzocht zijh ontkenning met een eed te steunen, bezwoer het meisje» haar verleider geen meineed te doen. De man stoorde zich daar echter niet aan. Hij hief zijn rechterarm op, wilde de ©edformule uitsprekentoen zij;n rech terarm plotseling slap langs zijd lichaam neerviel. Een verlamming had hem voor de misdaad van meineed behoed! In het bijzijn van een spoedig ontboden geneesheer legde hij daarna vo-or de rechtbank een schuldverklaring af Gods weg is volmaakt, door ds J. J. Koopmans. Kam pen J. H. Kok. Deze Leerrede over Ps. 18:31 is de laatste geweest welke ds Koopmans voor zijn gemeente te Raamsdonksveer heeft uitgesproken, Zondag 7 October, vóór zijn tragisch overlijden op den weg naar het station te Drimmelen in den stormachtigen avond van Woensdag 10 Oct. Aangrij pende gedachte Gods weg is volmaakt; wel een tekst die te denken geeft, geknipt voor een afscheidstekst van een leeraar die ten doode gaat. De predicatie, waar van het laatste door den leeraar uitge werkte punt, was: „hiernamaals (de spatieering was van hem zelf!) ten volle verstaan", eindigt met het bekende vers: „Amen Vader, op Uw paden, enz.". De leden der gemeenten Heinkenszand en Grijpskerke, in welke Z.Eerw. de groot- Daarna riep de Prins al de kapiteins1 te zamen en ontvouwd hun mondeling hun taak, hun voorhoudend het groote gewicht der Zeeuwsche zaken, met aan maning, het arme land van de oorlogs- plaag te bevrijden. Zijn opwekkende taal bezielde allen, zoodat zij eenparig uitriepen, tot den laat sten droppel bloed in zijn dienst te wil len vergieten en hem een jaar lang zonder soldij te willen dieften, liever dan zijne zaak prijs te geven. Daarna trok de Prins naar Veere, al waar hij Jan van Cuijck heer v. Erpt naar de uitgeweken geloofsgenooten in Enge land zond om geldelijke hulp te erlangen. 30 Dec. deed de Prins zijn intocht te Vlissingen en werd aldaar 'door de in gezetenen met groote blijdschap ontvan gen. Hun moed werd dermate aangewak kerd, dat zij een menigte kleine scheepjes uitrustten om het eiland van alle kanten te bezetten. Het jaar 1573 liep in groote benauwd heid voor Middelburg ten einde. Verscheidene inwoners vluchtten naar Vlissingen en Veere, om er slechts een mondvol brood te bemachtigen, doch een maal buiten de stad, mochten zij niet weder terugkeeren, zoodat sommjgen bui ten de poort verhongerden. (Wiordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 5