Kerknieuws. Onderwijs. Telegrammen, Laatste Berlcbten. Gemengd Nieuws. stil 'hij de zeer moeilijke taak der Chr. vakorganisaties, en de zware taak der leiders. Ieder Christen-arbeider dient zijn roeping in dezen tijd te verstaan en zich te organiseeren in zijn vakbond. In dezen tijd van malaise ondervinden de arbeiders vooral het bittere van den socialen tred molen. Velen verlaten helaas de vakor ganisatie, doch de meesten van hen doen hei om het geld, ten koste van het be ginsel. Velen willen zichzelf arbeiders vreugde -verschaffen en zoeken deze in den drank. Anderen breven naar onbe reikbare idealen, naar sociale wonderboo- men, welke teleurstellen, zooals heden ten dage in Rusland en Duitschland. Arbeidersvreugde kan alleen schenken het besef, dat Christus den arbeid heeft geheiligd, en dat wij hebben te arbeider, boyenal tot Gods eer, een iegelijk in zijn beroep. De strijd van den Christen is de strijd van het recht, ook oip het terrein van den arbeid. Indien deze strijd er is, dan komt de arbeidersvreugde. Spr 'be sloot zijn boeiende rede met allen op te wekken, mede te strijden in de Chr. vak organisatie en de Chr. Sociale bonden, opdat de aan ieder gegeven talenten niet in een zweetdoek worden gelegd. 's-Heer-Arendskerke. Het kapitaal, noo- diig voor aankoop van grond en bouwen eener Chr. Bewaarschool, te plaatsen in aandeeltjes van f 25, werd door leden én begunstigers in één dag meer dan volt,eekend. lierseke. Door de Rijksveldwacht en de controleurs der visscherijpolitie is beslag gelegd op een hoeveelheid oesters, ont vreemd bij den oesterhandelaar L. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Da,ar op 't, oogenblik de goede kwaliteit pakoesters (ongesorteerd) nog f 1 het K.G. waard is, is oppassen wel aanbevolen. Van het nieuwe motorvisschersvaar- tuig! van de firma Gebr. Stobbelaar, zijn op de Zuiderzee onder Texel, de mossel korren in beslag genomen, daar de vi% scher niet voorzien was van een vergun ning) van den Minister van Binn. Zaken, om daar te mogen visschen. 't Is.'momen teel zóó gesteld, dat alleen visschers van "Wieringen en Zuiderzee daar vergunning kunnen krijgen en de Zeeuwen worden ge weerd. Tegen de eigenaars is procés-ver baal opgemaakt. Men wil nu door de rech terlijke macht- laten uitmaken, of de mi nister het recht heeft, om Zeeuwen op de Zuiderzee toegang te weigeren. Krabbendijke. Woensdagavond trad al hier voor den Ned. Militairen bond op ds Petersen, legerpredika.nt. Z. Eerw- ver zekerde, dat de soldaat in de kazerne ook kan bidden en bijbellezen. Hij toonde aan wat het werk is van den legerpredikant en hoe men zich met vertrouwen toit hem wen den kan. Vervolgens schetste hij de be- teekenis van de militaire tehuizen en de werking van den Ned.: Mil. Bond. Ouki deed hij uitkomen, welk een voorname plaats de huisvader heeft. Tot steun aan den Bond werd opgiewekt, waartoe de col lecte kon bijdragen, terwijl men zich als lid of begunstiger kon opgeven. Kortgene. In de gisteren gehouden raadsvergadering was de heer Verburg afwezig. De tribune (luisterkamerlje) was bezet door vier in de gemeentezaken belangstellenden. (Dat luisterkamertje is echter erg ongezellig,, want er is niets dan twee stoelen, een oude lessenaar, een stembus, een ragebol, twee blijkbaar afge dankte schoorsteenplankjes, een paar manden pakhooi, een gat in den schoor steen om een kachelbuis in te steken, doch geen kachel.) Die notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd, met een kleine bemerking door den heer Salotme, dat hij in de vorige vergadering niet heelt voorgesteld de wethouderssalarissen! te verminderen en het presentiegeld te verhoogen met het doel een hooger pre sentiegeld te genieten, maar uitsluitend om niet maar voortdurend vast te blij ven zitten aan een besluit dat, wat het presentiegeld betreft, in 1853 al is geno men. Als ingekomen stukken waren o.a. ter tafel een dankbetuiging van den gje- pensioneerden majoor der Rijksveldwacht, den heer Weststrate, die van de gemeente voor zijn vele en gewichtige diensten de gemeente bewezen, een gouden lorgnet had gekregen; een verzoek van de com missie belast met het toezicht op het lager onderwijs, om ten spoedigste te -besluiten tot oprichting eener U.L.O.- school; een dergelijk verzoek van het comité van actie inzake oprichting eener U.L.O.school alhier, welk verzoiek ge paard ging met 102 strookjes, behoo- rende bij een door genoemd comité in de gemeente verspreide kostenberekening voor de oprichting eener IJ. L. O.-school, uit welke berekening bleek, dat de kosten slechts f 1330 per jaar zullen bedragen en welke strookjes geteekend waren inge zonden als kennisgeving dat men met de oprichting eener U. L. O.-school in stemt, benevens een verklaring van 6 niet-ingezetenen der gemeente, doch die met de Kortgeensche belangen in nauw verband staan, dat zijl zich voor een aan tal jaren verbinden de school geldelijk te willen steunen. Die voorzitter stelt voor alles in handen van B. en W:. ■te stellen om prae-advies, want wat die adressen aangaande de oprichting eener IJ.L.O.-school betreft, die zullen wel war den medegedeeld in een gecombineerde vergadering van alle gemeenten op N.- Reveland, die B. en W. hebben uitge schreven tegen Vrijdag 23 dezer. De hee ren Heijboer en Salome zijn het echter daarmede niet eens. De eerste zegt weinig heil te verwachten van die gecombineerde vergadering, de tweede zegt dat het hem bevreemdt, dat de bezuiniger Dorst nu Biet opkomt voor de school. In een vorige vergadering was hij er tegen, om dat het zooveel geld koet, n.l. 12000 f 2600 per jaar. Hij' kon er wel aan den ken, als de andere gemeenten b.v. on geveer f 600 subsidieerden. Hij zou dus toen over f2000 per jaar kunnen heen stappen en nu uit'de berekening van het coraité van actie blijkt, dat het maar f 1330 per jaar zal zijn en welke bere kening volgens modedeeling van den secretaris met een verschil van f 13 vol komen juist is, is hij1 er uog tegen. De heer Dorst zegt wel altijd vootr de op richting te zijn geweest, zich beroepende op den heer Th. Wolse, die als luis teraar tegenwoordig is, daar deze weet, dat hij zeil' op1 bezoek is gegaan bij de Inspectie. De hoeren Heijboer en Salome verkla ren zicyh tegen het afhankelijk stellen der oprichting aan een gecombineerde vergadering en stellen daarom voor di recte behandeling. Dit voorstel wordt ech ter met 4 tegen 2 stemmen verworpen en zal men de uitspraak der gecombineerde vergadering moeten afwachten. Die voor zitter deelt mede, dat aan de andere ge meenten is gevraagd tot hoogstens 2/5 in de kosten bij te dragen. Dan wordt voor de zooveelste maal de sloot in den Westelijken Achterweg gedempt? Een zeer uitgebreid rapport v. d. Opzichter van den Waterstaat, dhr. Flipse te Colijnsplaat, waaruit blijkt, dat demping toch ten slotte het beste zal zijn, gaf B. en W;. aanleiding demping voor te stellen. De heer Salome is nog niet van de noodzakelijkheid overtuigd. Hij zou veeleer mee kunnen gaan met een plan om mét het Waterschap Stadspolder een overeenkomst te treffen om cfen Wa tergang aan den Oostelijken Achterweg te dempen ,want die sloot is ook allesbe halve aangenaam en ontsiert de ge meente. Bovendien levert die waterleiding ook nog meer gevaar op. Men krijgt dan ook een mooi terrein, enz. De Heer Heijboer was vroeger een voorstander van demping der sloot, doch is wel eenigszins veranderd, omdat hij1 huive rig is dat men, als men besluit tot zooi'n .groote uitgave, men dan allicht de op richting der school daarvan afhankelijk zal stellen. Hij stelt dan ook voor de behandeling uit te stellen, welk voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 2 stem men. D;e heeren Heijboer, Salome, Dees en Meulenberg voor, Markusse en Dorst tegen. Het voorstel Dees tot invoering van het ambtsgebed, wordt, na een zeer de gelijke verdediging" door den heer Mar kusse, waarbij hij deed uitkomen, dat o.a. te Amsterdam, toen men het ambtsgebed wilde afschaffen, zich daar 15 liberalen tegen verzetten, en nog een verdediging, door den heer Dees, verworpen met 3 tegen 3 stemmen. Vóór de heeren Mar kusse, Meulenberg en Diees, tegen Heij boer, Salome en Dorst. De lieer Salomo betoogde, geen atheïst te zijn, doch hij houdt het er mede, dat ieder maar voott zich moet bidden. De heer Markusse zegt, waar hij sprak van atheïsten, niet te hebben bedoeld, dat de tegenstemmers atheïsten zijn, maai dat zelfs atheïsten het gebed wel kunnen toestaan door zich even te willen stil houden tijdens het gebed en dat er bo vendien niet zooveel atheïsten zijn als er wel wordt uitgegeven. Als lid der commissie, belast met het toezicht op het lager onderwijs wordt mejt alg. stemmen herkozen de heer J. W. Brouwer. Op' voorstel van B. en W. wordt aangenomen een verordening op de heffing van legespensioenbijdrage door de vaste ambtenaren van 8,5 en door tijdelijke ambtenaren van 4 p'ct. B. en W. stellen voor om een verzoek van enkele ingezetenen om het gymna stieklokaal der O.S. voor winterlezingen te mogen gebruiken in te willigen, tegen vergoeding van f 2.50 pier avond voor vuur en licht. Dit voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen, hoewel de heer Salome f2.50 nog al veel vindt. Bij de omvraag vestigt de lieer Dees de aandacht van B. en W. op de in de laatste vergadering door hem geop'- perde gedachte om een lijkwagen voor de gemeente aan te schaffen. Hij' vindt een begrafenis per boerenwagen te ouder- wetsch en men heeft toch niet zoo'n eerste klasse rouwkoets aan te koiopen. De voor zitter zal er zijn aandacht eens aan schenken. De heer Salome vestigt de aandacht op den slechten toestand van den Weg onder den oprit aan den Mooi- dijik. Aan de kanten van den weg is het een ware modderpoel en is dat z.i. te herstellen door een macadambestortingi Verder vraagt de heer Salome of het niet mogelijk is, de familie A. van Gilst elders onder te brengen, opdat die nood woning daar weer eens weg zou kunnen, waardoor het plein weer in orde kan wor den gemaakt en bovendien men weer wat meer licht zou kunnen krijgen in de schoollokalen. Niemand weet vooralsnog een uitweg in. deze en zal het voorlaopig nog wel zoo moeten blijven. De heer Heijboer verzoekt den voorzitter op de gecombineerde vergadering van a.s. Vrij dag aan te sporen tot vlugge behandeling der betreffende zaak. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de verga dering. Grijpskerke. Gisteren vergaderde de Raad voltallig. Na opening en vaststelling der notulen, wordt kennisgegeven, dat is ingekomen van Tred. Staten de vastge stelde rekening 1922. Verder een schrijven van dhr Van 't Hoff van St Laurens -en den burg. van Wissenkerke, waarin wordt uitgenoodigd tot het bijwonen van een eerlang te houden vergadering in ver band met de uitgaven der gemeenten be treffende het onderwijs. Een wijziging ir. de begrooting Burg. Armbestuur wordt algemeen goedgekeurd. Vervolgens wordt aan de orde gesteld de 'dooi' B. en 'W. gewijzigde begrooting 1923 in hoofdzaak in verband met de meerdere kosten, ge maakt ten behoeve van het Bifz. onderwijs. Na voorlezing vraagt dhr De Visser in lichtingen. Hij hoort de som wel noemen maar begrijpt de reden niet, waarom het dag. bestuur komt met die wijziging, het geld is zoo maar uitgegeven, men komt maar met de rekening 'én zegt: a. u. b-, be taal maar. Hij wil en kan zijn stem daar niet aan geven, daar die vermeerderde uit gaven niet op de gemeente mogen gelegd worden. Dhr Louwerse vraagt, of dit niet een zaak is van het dag. bestuur. Dhr De Visser; Er is door den voorz. gevraagd, of de raad er op tegen heeft. De raad moet toch zeker die uitgaven goedkeuren? Dhr Louwerse: Ik heb wceger ook meer malen iets gevraagd en dan was het altijd een zaak van B. en YV., dus nu ook Dhr De Visser ontkent dit. Maar, zegt spr., Ik kan best begrijpen, dat de te genwoordige weth. er hun stem aan ge geven hebben. Daarom zijn ze weth. ge worden, ze hebben er hun zetel door ge kregen. Dhr Wisse is het daarmee eens. De voorz.: Indien de wijziging niet wordt goedgekeurd, staan we voor een moeilijk geval. Dihr De Visser: 't Kan me niet sche len. Bij stemming wordt de wijziging der begrooting, zooals die door het dag. be stuur is voorgesteld, aangenomen met 4 tegen 3 st. (tegen dhrn Hjuijisman, De Visser en Wiss'e). Dhr De Visser zegt er tegen te zullen protesteeren en te be- voegder plaatse in beroep te gaan. Bij de rondvraag geeït dhr Rotte aan het daig. bestuur in overweging, om, in dien mogelijk, een gestoten leening .ten behoeve van onze gemeente tegen eén hoogere rente af te lossen en een andere aan te gaan tegen een lager percentage. Hierop deelde de voorz. nog mee, dat het opi 6 Diec. e.k- om elf uur vergadering is voor de vleeschkeuringwet te Middel burg. Daarna sluiting. Terneuzen. De raad vergaderde Donder dag van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds en daarna Vrijdagavond van 7 uur tot bij middernacht. Daarvan waren 13 uur besteed aan de behandeling der be grooting. Na verwerping van voorstellen om het schoolhuis publiek te verkoopen, öt we vernuren, werd een voorstel aange nomen, dat het den bieder zou worden gegund voor fj5200. Met 94 st. werd' aangenomen een stratenplan in de nieuwe wijk Java. Die onderwijzers L. J- de Vries en A. de Kraker, met mej. Die Vos, wer den eervol ontslagen en op wachtgeld gesteld, aangezien school B met '1 Jan. wordt- opgeheven. Een voorstel Hamelink, om de wethou ders-ja a rwedden niet met f 250 te ver minderen, zoo-als ,B. en W. voorstelden, werd verworpen met 76 st. Met 85 st .werd aangenomen een voorstel van B.. en W. om 31/2 pet pensioen-bijdragen door de ambtenaren te do-en betalen. De post voor marktmeester werd geschrapt; die van f 1000 voor sehao-lkleeding weer op de begroeting gebracht met 76 st. Een voorstel tot schrapping dor subsidie voor de burgerwacht werd verworpen met 85 st. Door B, en W- was voorgesteld de subsidie van „Het Groene Kruis" te rug te brengen van f 1200 tot f 1000'. Dit voorstel werd verworpen en de subsidie gehandhaafd. Na een bestrijding van het voorstel van B. en W. om subsidie van het armbestuur met f 5000 te verlagen, werd verworpen een voorstel v. Driel, om het subsidie te brengen op f 22.000 aangenomen met 76 st. een voorstel- De Ridder om het op f 20.000 te bren gen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Wierden door F. van Asch te Den Ham. i Beroepen te Garijp J. W. Pieper te Oudega. Beroepen te Lage-Zwaluwe H. J. Hak le Domburg. 'Geref. Kerken. Tweetal te Schiedam D. van Dijk te 'Groningen en H. Hummelen te Bedum. Beroepen te Beetgum J. G. Fernhout te St. Pancras. Bedankt voor Meerkerk door H. Brou wer te Driewegen-Borssele. Ds Biesma te Groningen nam nog geen beslissing in zake zijn beroep naar de Chr. Geref. Kerk van Amsterdam. Te Brussel is het beroepen van een predikant uit het reeds geformeerde tweetal bij de Geref. Kerk in de vacature van wijlen Ds Chr. Warner, voor een week uitgesteld. Naar besloten is, zul len, in aansluiting' aan de uitspraak der jongste Generale Synode, ditmaal de vrouwen biet aan de stemming deel nemen- .(Rott.). De Commissie tot de zaken der Waalsche Kerken heeft, na gehouden col loquium doctum, den heer Ds E. Brand- ligt, pred. te Paturages (België), toegela ten tot de Evangeliebediening in de *Ned. Herv. Kerk. 1 De volgende candidaten, toegelaten tot de evangeliebediening in de N. H. Kerk, zijn beroepbaar: T. J. de Boer, H. W. Mesdagstraat 23 te Groningen; C. B. Burger, te Oosterwierum; D. Douma, Hooge der A 4d te Groningen; G. P. van Itterson, te Oude-Wetering; H. J. Kastein, Van Pallandtstraat 16 te Arnhem; A. N. van de Kreeke, te Zuidwolde (Gron.); F. G. H. Nicolai, Justus van Effenstraat 4 te Utrecht; P. L. D. J. van Oeveren, te Wolphaartsdijk; H. B. Spijkerboer, Prin senstraat 19 te Utrecht; E. A. A. de V'reede, Prins Hendrikstraat 31a, te Deu Haag; P. Visser, te Enkhuizen; Adr. War- tena, te Zevenaar. Voorts stellen zich beroepbaar: Ds P. P. Couvret, eervol ontslagen predikant met de bevoegdheid van emeritus, Groene Kan bij Utrecht, gem. Maartensdijk; Ds J. A. Gerth van Wijk Jr., thans hoofd directeur der Rijkswerkinrichting te Veen- huizen; Dr W. D. van Wijngaarden, eer vol ontslagen predikant, Rijndijk 94, te Voorschoten. Rilland-Bath. De heeren M. N. v. d. Linde, M. Sentse en N. Nieuwdorp zijn bij de gehouden verkiezing voor nota belen der N. H. Kerk alhier herbenoemd. Zestien kiezers namen slechts aan de verkiezing deel. (G. C.). Gisteren is in Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van dr J. H. Gerretsen, in leven emeritus-predi kant der Ned. Hervormde Gemeente in Den Haag, oud-hofprediker. Vele honder den waren gekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen. Onder hen waren de hofprediker ds W. L. Weiter, namens de Koningin, die in een hofrijtuig in den stoet volgde, de kamerheer jhr- van Tets, namens de Koningin-Moeder, alle predikanten, der Ned. Hervormde Ge meente te 's-Gravenhage, ds Snethlage, predikant-directeur van het diaconessen- huis, talrijke vertegenwoordigers van den kerkeraad en de kerkvoogdij, van het weeshuis en het diaconessenhuis. In het sterfhuis was onder leiding van ds F- van Gheel Gildemeester 'nlijkdienst ge houden. Ds van Gheel Gildemeester had daar gesproken over Psalm 90 en 2 Co- rinthe 5. Op de begraafplaats werd de baar ge dragen door eenige predikanten, vrien den van den overledene. Aan de groeve trad ds F. van Gheel Gildemeester naar voren. In een kort inleidend woord sprak hij het vaste vertrouwen uit, dat voor de ziel van hem, wiens stoffelijk lichaam aan de aarde wordt toevertrouwd, een tabernakel is bereid, niet met handen ge maakt. Daarna verzocht hij te zingen Ge zang 2093 „In Uw hoede zijn we wel geborgen". Hij deelde daarna mede, dat op uitdrukkelijk verlangen van den over ledene niet zou worden gesproken, maar dat hij, in overeenstemming met de wen- schen van mevrouw Gerretsen en uit liefde voor de gemeente, waaraan hij meende dit verschuldigd te zijn eenige dingen zou zeggen over de laatste levens dagen van dr Gerretsen. Volgens zijn wensch is dr Gerretsen in zijn eigen huis ontslapen en eenige dagen voor zijn over lijden is de duisternis opgeklaard, die deze ziel omkheld hield. In zijn hart was volkomen rust: hij had alles overgege ven pan zijn God, de laatste dagen wa ren de weinige woorden, die hij kon spre ken: „Naar huis", en Zaterdag, toen spr. drie kwartier bij hem was geweest en met hem had gebeden, was het den ster vende volkomen zeker, dat zijn heengaan Gods heilig welbehagen was. Spr. zeide daarna, op wensch van den overledene, de Geloofsbelijdenis op, en las 1 Corinthe 15. Nadat hij in dank gebed was voorgegaan, werd het laatste vers van Gezang 39 gezongen: „Jezus neemt de zondaars aan". De oudste zoon dankte voor de belang stelling. Onder de kransen, die de baar dekten, was er een van de Koningin. De heer A. J. Huiszoon te 't Zand heeft de benoeming tot onderwijzer aan een Chr. School te Daarle aangenomen en voor die naar Waalwijk bedankt. Vlissingen. Voordracht voor de benoe ming van een onderwijzer aan de openb. U. L. O.-school wegens de aanzienlijke vermeerdering der leerlingen, namelijk van 80 tot. 144: J. F. Flipse te Wolphaarts dijk; J. J. Kamermans te "Bergen en J. v. d. Gopt te Edam. Ter benoeming van een onderwijzer aan een openbare lagere school te Rot terdam staat no 1 o.p de voordracht de heer C. van Es te Wissenkerke. Geslaagd te 's-Gravenhage voor de vrije en ordeoefeningen mej. M. N. Mays te Goes; en voor het machinisten-examen diploma A de heer W. v. d. Zwan te Middelburg. De Uniecollecte heeft te Zonnemaire f 66.60 opgebracht. Landverraad. Uit Maastricht wordt aan V. Dl gemeld, dat door den brigade-commandant der ma- rechausséé een complot van landverraad is ontdekt, waarvan het beginpunt te Maas tricht en de hoofdzetel te Rotterdam is gevestigd. Voornamelijk was militair bu reau-personeel aangezocht om bescheiden en stukken te leveren. Te Maastricht zijn drie onderofficieren in arrest gesteld bij wie een uitgebreide huiszoeking heeft plaats gehad. Het onderzoek is in vollen gang. ZEVENAAR. V. Et. Het goederentrein- verkeer met Nederland via Elten is plot seling geheel stopgezet. Wij' vernemen, dat alle goederentreinen door de Franschen zijn aangehouden. Het personenverkeer heeft als gewoon plaats. UTRECHT. V. D'. Heden vergaderden de schuldeischers der N. V. „Hanzebank" in de Raadkamer der Rechtbank. Een 100- tal personen waren aanwezig. He bewind voerders deelden mede, dat ongeveer 80- pet van de schuldeischers voor een min- 1 neljjke liquidatie was. In de vergadering was evenwel een sterke strooming vóór laillissement Bij stemming bleek, dat 40 personen tegen een minnelijke liquidatie en dus vóór faillissement waren. In de vergadering van de Hanze-spaar- bank waren 198 personen aanwezig en ook hier was een sterke strooming vóór faillissement. Vermoedelijk zal het fail lissement van beide nu wel spoedig uit gesproken worden. PARIJS- V. Di De mijnwerkersstaking is geheel mislukt. Slechts in het Lairege- bied wordt gedtaakt. CONSTANTINOPEL. V.D;. Bloedige bot singen tusschen stakend spoorwegperso neel en de politie hadden plaats. Bij Adri- anopel moest een expres-trein stoppen, omdat een brug was vernield. PARIJS. V. D- Generaal Noliet heeft instructies ontvangen voor de hervatting van de militaire controle in Duitschland. PARIJS. V. D- Volgens een officieuse verklaring heeft Frankrijk in den Gezan- tenraad niet vastgehouden aan de bedrei ging van Duitschland met sancties, ten einde tot overeenstemming 'te geraken mei Engeland. Frankrijk zal zoo noodig zelf maatregelen nemen. LONDEN. V. D- Uit Santos wordt ge meld, dat het Ned. stoomschip „Zeelandia" van de Kon. Holl. Lloyd bij: het- verlaten der haven 'in aanvaring 'met een ander schip is geweest. Beide schepen werden licht beschadigd. MIDDELBURG, 22 Nov. Graanmarkt. Aanvoer redelijk. Tar we f 12.50f 13, witte boonen f 25f 38, ronde br. boomer'' f35f 46, lange br. boonen f32f42, kroonerwten f 19.50— f 23, Maanzaad f38f41. Opgaaf marktzetter en marktmeester: Boter fl,15, part. fl,25; Eieren 14, part. 15 ent. Poelje-eieren 10, Eendeneie ren 10 cent. MIDDELBURG. Hedenmorgen hebben wij een kijkje genomen in de thans ge opende Fransche Bazaar in de Lange- delft. Allereerst mogen wij zeker wel onze verwondering uitspreken, dat in zoo kor ten tijd (sedert 8 October) van het woon huis, destijds juist door de laatste be woonster verlaten, een warenhuis in het klein is gewrocht, dat van de groote ma gazijnen in de wereldsteden alleen door omvang verschilt. Beneden is een winkel gebouwd, die met de étalagekasten een oppervlakte van 124 vierk. M. omvat, terwijl op de eerste étage aan de achterzijde van het perceel nog een magazijn van 90 vierk. M. op pervlakte is. Deze snelle metamorphose is te danken aan het onder toezicht van den architect den heer T. van Vliet Jr. te Botterdam, krachtig voortwerken van de aannemers .van het werk, de heeren P. Koole, firma Jeras «en Zoon voor het timmer- en metselwerk; J. P. <le Rijk voor het stucadoorswerkA. F. Noest voor het schilderwerk; G. Casetta voor het terrazo-werk en A. H. Couzy te Rotter dam voor de electrisclie installatie. Het afwerken in 35 werkdagen was mede mo gelijk door de welwillende medewerking van de arbeidsinspectie, die op ruime schaal 'toestemming voor overwerk gaf. Om nog een kleinen kijk te geven op het geen gepresteerd is, zij nog vermeld, dat alleen 10.000 K.G. aan balkijzer voor het stutten der bovenverdieping is verwerkt. In den door eenige fraaie bloemstukken in vrooJijken aanblik nog verhoogden win kel, hebben wij de verschillende artikelen aan een vluchtigen blik onderworpen en zagen wij grooten voorraad in huishoude lijke artikelen, speelgoed, luxe- en leder waren, bijou teriën, kleine meubelen, enz., terwijl zelfs een étalage met Franschen' wijn niet ontbrak. Een groot voordeel is zeker, dat bijna alles geprijsd staat, zoodat men niet naar den prijs behoeft te informeeren. Tegen 11 Uur stond de ruime portiek reeds vol wachtenden en toen te half 12 de deur geopend werd, stroomden direct, velen binnen, om met dit voor Middelburg op winkelgebied geheel nieuwe kennis te komen maken. Wisselkoersen. Amsterdam, 22 Nov. 1.45 ui. Berlijn 0.30—0.35 per biljoen. Brussel 12.321/2—12.40 Parijs 14.321/2—14.421/2 Londen 11.503/4—11.511/2 Dollar 2.621/2—2.63 iVeenen 0.370.373/d Ongelukken. Te Gouda is het 2-jarig' dochtertje van v. N., dat uit een kan kokende koiffie dronk, inwendig' ver brand en aan de gevolgen bezweken. Te Amsterdam is een 11-jarige jongen die plotseling van achter een kar vandaan liep, door een in dezelfde richting re dende auto overreden en geclood. Getuigen verklaren, 'dat de chauffeur geen schuld heeft. De 25-jarige arbeider R. jri'de Dinsdag in een fabriek te Eindhoven een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3