No 44 Dinsdag; "40 November 38e Jaargang RITMEESTER AART DE MESMAAKER, Buitenland. BinneMlanii. A FEUILLETON, DE BUSSCHIETER VAN MIDDELBURG. A Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstsiraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKBAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.0$ Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 oL Bij abonnement belangrijke korting Een nieuwe decaloog. Hoewel onzerzijds nimmer is beweerd, dat de bestaande huwelijkswetgeving feil loos en niet voor verbetering vatbaar zou zijn, dit neemt niet weg, dat van wege de A.-R. partij steeds is betoogd, dat de grondslagen, waarop onze huwe lijkswetgeving is opgetrokken, niet mo gen losgewrikt. Van andere zijde geschiedt zulks wèl. Bij den strijd in het losrukken der stutten, die gezin en maatschappij schra gen, heeft met name de Nederlandsche Vereeniging van Staatsburgeressen niet willen achterblijven en het bewijs trach ten te leveren, dat haar leden op den titel van „staatsburgeres" met eere mogen aanspraak maken. Een commissie van een zestal leden, uit haar midden benoemd, ontving op dracht om een rapport betreffende de huwelijkswetgeving te ontwerpen, met welken arbeid men thans gereed kwam en waarvan de resultaten in het laatst verschenen maandblad der Vereeniging werden opgenomen. Naast enkele nieuwe voorwaarden die gesteld zouden moeten worden bij het aangaan van een huwelijk, wenscht de commissie de gronden, die voor echt scheiding kunnen worden aangevoerd, met niet minder dan een negental te zien vermeerderd. Vat men de gevallen, waarin uit kracht der beslaande wet echtscheiding toelaat baar is, samen, dan zou met het oog op de nieuwe negen gevallen kunnen wor den gesproken van een decaloog der echt scheiding. Naast de goddelijke tien geboden een nieuwe menschelijke decaloog. En terwijl het. zevende gebod van den goddelijken wetgever u toeroept: „Gij zult niet echtbreken", wordt een eerezuil des mensehen opgericht, waarin gegrift een tienvoudig voorschrift dat zegt, wanneer ge wel den echt verbreken zult. Geen huwelijk, maar contract. Velerlei zijn de gevallen, waarin de commissie uit de Nederlandsche Veree niging van Staatsburgeressen ontbinding van het huwelijk gemotiveerd acht. Volgens haar is voldoende grond voor echtscheiding aanwezig indien de huwe lijksontbinding, wanneer de verbintenis tenminste drie jaren duurde, met onder ling goedvinden wordt gevraagd. Tusschen het verzoek om echtscheiding en de in williging moet dan tenminste een jaar verloopen zijn. Ge hoort het: alleen het onderling goedvinden beslist hier over het voort bestaan of het eindigen van hei huwelijk. Geen sprake is hier meer van een hu welijk, door God zelf ingesteld. Geen sprake is hier van een heiligen huwelijksband, dien God de Heere als insteller van het huwelijk tusschen man en vrouw gelegd heeft. Hier is elke gedachte aan het goddelijk karakter van het huwelijk geweken, maar de echtverbintenis verlaagd tot een con tract, dat men naar eigen inzicht kan aangaan en verbreekt, wanneer men den tijd daartoe aangebroken acht. Wij gruwen van zulk roekeloos spel, dat den mensch moedwillig en onnaden kend doet verbreken wat God samen gevoegd heeft. In deze den echtbreuk bevorderende eischen beluisteren we de goddelooze taal van een Max Stirner: Een vernaai tijdens het beleg van Middelburg door de Watergeuzen. (1572—1574). door CHR. HONDIUS. (Auteursrecht voorbehouden.) 34). Een goede duizend man van de Geuzen zullen zich op eenigen afstand van de Dampoort dien nacht in alle stilte in hin derlaag leggen vervolgens zal er te Arnemuiden zoowel te water als te land alarm worden gemaakt om de Middel- burgsche bezetting buiten de stad te lok ken. Alles is zorgvuldig beraamd op aller stilzwijgendheid kan men rekenen en El- lewouts staat er borg voor, dat de aan slag hedennacht zal worden beproefd. Zoodra 't sein daartoe gegeven is, zal Aart de Mesmaaker de poort openen voor een vijftiental Geuzen, die in een afge brand huis in de onmiddellijke nabijheid der stad verborgen zijn. Eindelijk wijkt 't daglicht, de duister nis bedekt de stad met haar zwarten sluier De poortwachters zoeken hun slaap- „Het huwelijk in zijn tegenwoordige beteekenis moet worden prijsgegeven. Het huwelijk is niet anders dan de vaststelling van een interessante ver houding, trots het gevaar dat die on interessant en onzinnig wordt. Stellen de personen geen belang meer in elkaar, dan is het uit. Blijft de onin teressante verbinding toch voortduren, dan wordt de individu slaaf van de in stelling." De crisis in de Entente. Gisteren deden te Londen geruchten de ronde, welke het deden voorkomen, alsof de ernstige crisis, welke de entente ooit heeft geteisterd, overwonnen was. De geruchten deden een algemeen optimisme ontstaan. Aan de vreugde welke de eer ste geruchten veroorzaakten, zal het dan ook wel zijn toe te schrijven geweest, dat men zich zeer overdreven voorstel lingen ging maken van den omvang van het tot stand gekomen vergelijk. Zoo werd beweerd, dat Frankrijk groote concessies zou hebben gedaan; het zou er in heb ben toegestemd, dat alle dwangmaatrege len zouden worden uitgesteld en verder ,zou hel zich met een gedeeltelijke hervat ting van de werkzaamheden der militaire controlecommissie hebben vereenigd. Er schijnt echter geen sprake van te zijn, dat men zoover is gekomen. Er is blijkbaar een compromis gesloten, waar door de entente te elfder ure gered is, zonder dat de oorzaken, welke aan de crisis ten grondslag lagen, voor goed uit den weg zijn geruimd. Een gemeenschap pelijke nota zal naar Berlijn gezonden wor den, waarin van de Duitsche regeering een ja of een neen wordt verlangd. Indien de regeering te Berlijn ja antwoordt, be hoeft er voor verdere Fransch-Engelsche moeilijkheden voorloopig geen wees te bestaan. Antwoordt zij evenwel neen, dan komt er in den toestand niet de minste Verandering. De aard van het gesloten compromis immers wijst er -Op, dat er tusschen de beide regeeringen geen groote toenadering is tot stand gekomen. Wat de kwestie der sancties betreft, de voornaamste concessie van Frankrijk bestaat blijkbaar daarin, dat Frankrijk er in heeft toegestemd, dat in de te verzen den nota niet met sancties zal worden gedreigd, terwijl bet mogelijk is, dat En geland van zijn kant zijn standpunt be treffende territoriale en militaire sancties heeft gehandhaafd, doch onder zeker voor behoud bereid is aan economische sanc ties deel te nemen. Aardschokken in Spanje en Frankrijk. Gistermorgen om 4 uur is een aard beving waargenomen, die 6 a 7 seconden heeft geduurd en te Barcelona werd aan- geteekend. Het centrum van deze aard beving lag 150 ii 200 K.M. van bedoelde stad. Blijkens verschillende telegrammen is de bovenvermelde aardbeving gevoeld te Auch, Toulon, in de streek van Taru en de Garonne, rond Bordeaux, te Montau- ban en in Barcelona. De schok was ta melijk hevig, maar er is zeer weinig scha de aangericht. Stresemann's positie. Het is duidelijk te merken, dat de prachtige overwinning, welke Stresemann in zijn eigen, partij weggedragen heeft, zijn plaatsen op en ook Aart volgt hun voor beeld, maar van slapen is geen sprake. Hoe traag kruipen de uren voort! De gedachten verdringen zich in zijn brein. Zouden de bevrijders der stad reeds in de nabijheid zijn? Maar stilte heerscht alom. Reeds begint het duister van den korten nacht te wijken voor de vroege ochtend schemering. Daar slaat de poortklok vier! Hoe bonst hem 't hart in de keel 't afgesproken uur is aangebroken. Daar opeens laat zich buiten de stad in de verte liet geluid van trom geroer en hoorngeblaas hooren. Door den wach thoudenden hellebaardier wordt alarm gemaakt, waarop al ras de geheele poortwacht in 't geweer koimt. Duidelijk verneemt men thans in de richting van Arnemuiden het geluid van een naderend leger. In allerijl wordt ook in de stad alarm gemaakt en binnen korten tijd rukken twee vendels soldaten de Dampoort uit. in de richting van Arnemuiden. Maar laat ons zien, wat inmiddels door de Geuzen was verricht. Overeenkomstig het plan hadden een duizendtal krijgslieden uit Vlissingen en Veere zich in alle stilte gedurende den positie aanmerkelijk heeft, versterkt en tegelijk eenige kajm!e heelt gebracht in de politieke gemoederen. Het centrum beeft nu ook vergaderd en besloten Stre seman te steunen, alhoewel hier en ook bij de democraten geklaag I wordt over de langzaamheid, waarmede een nieuwe standaaid wordt ingevoerd. De socialisten zijn eveneens bijeengekomen. Hun positie is nog niet klaar, vermoedelijk zullen zij hesluiten een motie van wantrouwen in te dienen, maar een, die met motieven omkleed is. Door deze handigheid hoopt men de Duitsch nationalen er afkeerig van te maken met de socialisten inede te stemmen Van hun kant zullen de Duitsch nationalen ook een zelfde motie indienen, waarvoor uit concurrentie de socialisten weer niet zullen stemmen. Op die manier denkt men het derde 'kabinet Stresemann van alle kanten met moties van wantrouwen te kunnen aan vallen en tegelijkertijd ter been te hou den. Overigens is het twijfelachtig of er voor Vrijdag een beslissing vallen zal. Ver moedelijk zal do rijkskanselier vandaag een groote rede afsteken. Woensdag is boete- en bededag en wordt er niet ver- gadeid. Donderdag zullen de partijen ant woorden en Vrijdag is dan gereserveerd voor de stemming. Heel deze crisisaffaire houdt ten nauw ste verband met de brandende Rijn- en Roerkwestie. D?' Rijnlanders zijn boos, dat de regeering de werkloozen in het bezette gebied niet meer wil ondersteu nen, maar wel die in het onbezette ge bied. Er wordt nu overwolgen een vaste som op de begroeting voor de werkloo zen uit te trekken en deze over de Ver schillende gewesten te verdeeïen in pro portie tot de bevolking. De 100 millioen Rentemark gaat echter in ieder geval 'in het bodenilooize vat van Rijn en Roer, merkt de Msb. op. De Hollantlsche keuken te Berlijn. Gisteren werd in een voorstad van Ber lijn de eerste Hollandsche keuken ge opend. Het Nederlandsche comité zal uit middelen, in Nederland bijeengebracht, voorloopig 800 inwoners van Berlijn kos teloos van voedsel voorzien. De opening werd bijgewoond door den Nederland- schen gezant, den Nederlandschen con sul-generaal en den eersten burgemeester van Berlijn, die hun voldoening uitspra ken over dit werk. De „Intern. Arbeiter- hilfe" beschikt thans reeds over 29 volksgaarkeukens, waar dagelijks ca. 5000 personen worden gespijzigd. De gevaren van den openbaren weg te Londen. De gevaren van het verkeer te Lon den blijken duidelijk uit de pas gepubli ceerde gegevens. Gedurende Juli, Augus tus en September bedroeg het aantal straatongevallen, waarbij1 voertuigen be trokken waren, niet minder dan 19.263, hetgeen, met inbegrip der Zondagen, 209 per dag is. Er werden daarbij 158 per sonen gedood. Particuliere auto's waren bij het grootste aantal ongelukken (4517) belrokken en er werden daarbij' 37 men- schen gedood. Daarentegen werden door vrachtauto's, ofschoon het aantal ongeval len daarvoor 1000 minder was, 45 per sonen gedood. Er waren 1997 ongevallen, waarbij! om nibussen betrokken waren en 31 personen gedood werden: 1110 tram ongel ukken met .8 dooden, 1690 ongelukken met motorfiet sen en 17 dooden, 952 ongelukken met huurauto's en 2 dooden en 17 ongelukken met straat locomotieven (geen dooden). nacht in hinderlaag gelegd op een half uur afstand van de stad. Veertien of vijftien hadden zich dicht in de nabijheid der Noorddampoort in een afgebrand huis verscholen en wachtten hier het sein,'dat de Mesmaaker geven zou om de poort binnen te dringen, na de poortwacht te hebben overweldigd. Geholpen door de Mesmaaker, zou 't dan weinig moeite kosten, ook de ove rige Geuzen in de bijna geheel van Spanjaarden verlaten stad te voeren en deze alzoo met list aan de zijde van den Prins te brengen. Reeds stond hét derde vendel Spanjaar den gereed naar Arnemuiden op 'te ruk ken en had dit reeds de poort verlaten. Dan, qpeens bemerkt de bevelhebber een man, die zfch in de richting van de poort begeeft, maar deze, ziende dat hij opgemerkt is, keert plotseling terug in vluchtende houding. Dit komt den Spanjaard verdacht voor. Ijlings zendt hij' eenige manschappen in de richting van den vluchteling en als de voorposten in 't verbrande huis zich aldus ontdekt zien, nemen zij ijlings de vlucht naar de hoofdmacht der Geu zen in een verder afgelegen tuin. Maar nu wordt er door de Spanjaarden alarm geslagen en de soldaten spoeden zich terug naar de stad; de poort wordt De grootste groep- betreft, de wielrijders, die bij 3233 ongelukken betrokken waren, waarbij 9 personen gedood werden. .Vrachtwagens (door paarden getrokken) waren bij 2121 ongelukken betrokken met 7. dooden. Ehrhardt. Naar uit Malmö wordt gemeld, verklaar de kapitein Ehrhardt aan een Zweedschen journalist, dat hij doelbewust op een krach tige nationale dictatuur aanstuurt. In den eerstkomenden tijd zal het 'tvo-lk onmo gelijk zijn, zich te voeden, en ernstige onlusten zullen in geheel Euitschland uit breken. J^an grijpen wij in, zeide Ehrhardt en scheppen wij orde. Mogelijk is echter, dat wij reeds eerder aan liet werk zul len gaan. Op de vraag, wat er gebeuren zou, als Frankrijk er zich in mengde, antwoordde Ehrhardt: „Indien Frankrijk tot een der- gelijken stap, overging, zou het een land tegenover zich zien, dat zich in volkomen oproer bevindt, en voor niets terugdeinst. Dan zou de wereldvrede ernstig bedreigd worden". „Zijt gij dan sterk genoeg om Frank rijk te kunnen bestrijden?" vroeg de jour nalist. Ehrhardt glimlachte. „Wanneer het uur komt, zullen zoowel de noodige wa pens als voldoende menschen-materiaal ter beschikking zijn. Wij staan aan eensge zind tegen over een gemeenschappelijken vijand, tegenover Flrankrijk, dat tot dus ver slechts aan den ondergang' van Diuitsch land gewerkt heeft". Korte berichten. De mij'nwerkers in het Loire-bekken (Frankrijk) hebben last gekregen, het Werk te hervatten. Waar de maatschap pijen besloten hebben, het dagloon der mijnwerkers met 9 frank te verhoogen, werd tot de hervatting van het werk besloten. De lichtdienst tusschen Parijs en Boekarest, via Straatsburg, Praag, Wee- nen, Boedapest en Belgrado en de lucht- dienst tusschen Parijs en Warschau zijn voor den winter gestaakt. De Engelsche fascistenpartij is thans georganiseerd. Als kenteeken zullen de leden een zwarten knoop dragen, waarop een witte F. Zij' hebben een circulaire verspreid, waarin zij1 hun beweging aan kondigen als een patriottische actie ter bescherming van koning en rijk, en waarin zij er op> wijzen, dat zij den strijd niet willen voeren door terrorisme van eenigen aard noch door frasen of geheim gedoe, doch alleen langs den weg der overtuiging. Het ambtenaarspersoneel te Spiers heeft met algemeene stemmen geweigerd te dienen onder de separatisten. Gemeld wordt, dat volgens offieieele mededeeling de Franschen in de laatste dagen in het Ruhrgebied weer bijna 87.000 billioen M. in beslag hebben ge nomen. Aan de Pommersche kust bijl Dam- kerort zijn de duinen bij' de jongste stormen over een breedte van iöO M. weggeslagen. Geweldige watermassa's zijn in de daarachter gelegen „Ruckower See" gestórmd. In het Damkerort is het water de huizen binnengedrongen. Gisteren liep het ultimatum af, dat liet personeel van de verschillende groote bedrijven in Oostenrijk aan de onderne mers heeft, gesteld. Hun eischen zijn een algemeene verhooging der loonen met 25 pet. en een evenredige verhooging gesloten de aanslag is mislukt. Die Mesmaaker heeft alles begrepen; hij behoeft 't sein niet te geven. Maar nu wordt hij zich 't gevaar, be wust, waarin hij zich bevindt: een scherp, onderzoek zal warden ingesteld en hij zal zich niet kunnen verontschuldigen. Die vlucht is 'teenige 'middel om zijn leven te redden. Nog verdenkt men hem niet. Men heeft er nog geen tijd voor. Daar ginds in de haven onder de Leugenbrug ligt een sloep aan een ket ting, waarmede iederen avond de boom, die de haven afsluit, gesloten wordt, en als poortwachter heeft hij den sleutel in zijn bezit. Alsof hij zich verzekeren wil, dat de boom goed gesloten is, springt hij in de sloep, opent den afsluitboom en onop gemerkt komt hij buiten de poorten. Nu grijpt hij de riemen, zoo stil mo gelijk roeit hij de haven in, maar zijn oogen staren in dé richting van de stad of er nog geen vervolgers opdagen. Men heeft hem blijkbaar in de eerste ontroering niet gemist of zoekt hem el ders; maar hij moet zich haasten om het einde van de haven fe bereiken. Het zweet parelt hem op 't voorhoofd; hij voelt zijn krachten bezwijken, maar de hoop op redding, die met iederen ZAHDBLAD SIGAREN. RITMEESTER. 8 c. PET1TPS 8 c. REGALIA .10 c. PENDANT 12 c. Fdbrikante "4 GfLRS v.SCN U PPEN SIGAREHFABRIEHENVEEKEHDAAl van liet grondtoon. De patroons weigeren deze algemeene verhooging, doch zijin bereid individueele bijslagen te geven. De arbeiders dreigen met een algemeene staking, als hup 'eischen niel worden ingewilligd. De bladen melden de gevangenne ming van den militairen attaché van het Fransche gezantschap op Duitsch ge bied, in de nabijheid van de Zwitsersche grens. Naar verluidt was hij bezig in lichtingen over de rijiksweerbaarheid in te winnen, Het eiland Luzon en de Visayas- eilanden (Filippijnen) zijn door een wer velstorm geteisterd. Er werd ernstige schade toegebracht aan de spoorwegen, de telegraaf en de te velde staande oogsten. De stad Manilla staat gedeeltelijk onder water, zulks ten gevolge, van den zwaren regenval. In het centra van scheepsbouw in Engeland zijn teekenen van nieuwe leven digheid waar te nemen wegens het voor uitzicht op een regeling van het .geschil met de ketelmakers. De werven te New Castle en Glasgow zien groote drukte tegemoet, daar veel herstellingswerk ach terstallig is. In een verkiezingsmanifest dat Baldwin tot zijn kiezers gericht heeft, zegt hij a.m., dat voor een aanmerkelijk deel van de zeventien lichte kruisers en een verscheidenheid van kleinere bo dems, die de eerstvolgende jaren noodig zullen zijn, de kiel gelegd z'al worden zoodra de parlementaire goedkeuring hierop zal zijn verkregen. Dit om de scheepsbouwnijverheid te ondersteunen. Jawel! Naar aanleiding van het vinden eener bom voor de Fransche legatie te Weenen heeft de politie gisternacht een razzia onder de buitenlanders gehouden en met name veel Duitschers gearres teerd. Men vond echter geen "bezwarend materiaal. De Fransche gezant verklaarde aan het vinden der bom geen gewicht te hechten. Een extra-Parlementair K a b i ne t De Ilaagsche correspondent van de „Standaard" meldt, dat Mr Kooien hier en daar personen schijnt te polsen over de mogelijkheid der vorming van een extra parlementair kabinet, dat dan als voor naamste taak zou hebben de oplossing van het bezuinigingsvraagstuk. Ook de Tel. en Msb. melden iets der1- gelijks. De vorm der eedsaflegging. „Hier te lande geschiedt letterlijk niets om hem, die den eed zal afleggen uit zijn alledaagscho stemming over te brengen in de tegenwoordigheid des Heeren." riemslag toeneemt, hergeeft hem de kracht en binnen eén half uur bevindt hij zich buiten de haven en richt hij koers naar 't Zuiden. Wel vreest hij de moeilijkheid om het kasteel Rammekens voorbij te komen, maar langs Arnemuiden in Noordelijke richting acht hij 't gevaar grooter; daar zullen de Spanaardjen zeker waakzaam zijn en zal hij niet ongehinderd kunnen passeeren. En steeds roeit hij verder; sturend in de richting van den Zuid-Bevelandschen wal, zal hij trachten aan de opmerkzaam heid van de wachtprs op 't kasteel te ontsnappen, om zoodoende den breeden Scheldestroom te bereiken; daar is 't ruim genoeg om ongemerkt 't kasteel voorbij en naar Vlissingen te vluchten. Wel bonst hem het hart in de keel bij iederen riemslag, maar reeds blinken de golven der Schelde hem tegen, nog een enkele poging en hij bevindt zich in 't ruime sop. Nu is hij buiten bereik van 't geschut en uitgeput van inspanning trekt hij de roeispanen binnen boord en rust hij uit, maar de krachten begeven hem, hij raakt zijn bewustzijn kwijt en valt in onmacht. CWordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1