Maandag 19 November 1913 38e Jaargang* No 43 AART DE MESMAAKERE Buitenland. s Binnenland. BOKMA DE BOER s PEEKOFFIE ;0E BUSSCHIETER VAN MIDDELBURG. ONMISBAAR BIJ DE KOFFIE De Zeeuw Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Rijksmiddelen. Het is een moeilijke tijd op economisch gebied., geen wonder dan ook, dat liet pessimisme in vele kringen een bedenke- lijken aanhang krijgt. Met name maakt men zich bezorgd over de financieele positie van 't land, een meening, die zich nog dezer dagen leek te versterken dooi de stijging van den dollar, al was deze <lan ook grootendeels aan andere oor zaken toe te schrijven. Dat in dit verband al dadelijk groote belangstelling uitgaat niet. alleen naar de uitgaven, doch vooral ook naar de in komsten, zooals deze tot uitdrukking komen in den staat der Rijksmiddelen, is heel begrijpelijk, evenals de aanvankelijk mismoedige stemming waarmede men de resultaten over October beziet. Het to taal dor inkomsten toch bedroeg f36 inillioen, tegen niet minder dan f47.8 millioen in October 1922. Een teruggang dus met niet minder dan bijna f 12 mil lioen. Wij moeten echter hierbij niet uit het oog verliezen, hoe October 1922 een ■extra hooge uitkomst gaf en dus het ver schil niet alleen aan de zijde van 1923 te zoeken is. Beschouwen wij nog 't to taal over de afgeloopen 10 maanden van 't jaar, dan zien wij voor 1923 een totaal van f354.7 milh'oen, voor 1922 f380.5 millioen. 'Evenzeer dus een nadeelig ver schil. Echter zoowel over October als over de eerste 10 maanden wordt de raming overschreden resp. met f2.3 millioen en f 16.9 millioen. Wanneer wij den staat der ontvangsten nu nog even in detail beschouwen, dan zien wij dat de daling grootendeels op rekening komt van een tweetal posten: de inkomstenbelasting die van f 13.2 mil lioen .tot f7.8 millioen terugliep en de dividend- en tantième-belasting, die van E 4.6 millioen tot f 0.9 millioen daalde. Hierbij mag niet uit het oog verloren worden, dat de avonturen van den Post cheque- en Girodienst hun invloed op de •Opbrengst van 'teerste middel wel gehad zullen hebben. De dividend- en tantième- belasting, lager dan het vorig jaar, be hoeft niemand, die de malaise in het zakenleven kent, te verwonderen. Dat de opbrengst over September zooveel hooger was, is een gevolg van de aanslagen van >de Koninklijke, een buitenkansje voor .de schatkist, dat nu eenmaal niet eiken dag terugkomt. t Ook, de successierechten konden dit maal, evenals de dividend- en tantième belasting, de raming niet halen. De andere posten geven geen groote verschillen te zien. De personeele be lasting maakte een hoogterecord met f 3.2 millioen. De vermogensbelasting doet het minder fraai, zoodat men over het geheel met -een "derde bij het vorig jaar ten ach ter blijft, en ook zelfs de raming niet gehaald wordt. Wat de accijnzen betreft, de suiker- 1 accijns blijft met zijn f 2.8 millioen een half millioen beneden de raming. De ge distilleerd accijns blijft aanhoudend be neden de raming en beneden het vorig jaar, een verschijnsel, waaruit ten duide lijkste blijkt, dat de tegenwoordige ac cijns wellicht uit anderen hoofde te ver dedigen valt, doch uit fiscaal oogpunt 'nadeelig is. Een gedeelte van wat men hier verloor, kon worden teruggevonden op het gestegen bierverbruik. De tabaks accijns blijft beneden de raming. De zegel en registratierechten hebben geen onbe vredigende resultaten gehad, vooral in vergelijking met de vorige maanden van loppende jaar. Een beetje gunstiger FEUILLETON. Een vernaai tijdens het beleg van Middelburg door de Watergeuzen. (1572—1574). door CHR. HONDIUS. (Auteursrecht voorbehouden.) -33). Inmiddels was de boodschapper van Boisot teruggekeerd en het antwoord luidde, .dat de marskramer mocht binnen komen en zich naar de Geuzenvloot be geven om zijn brief te bezorgen. Na afscheid te hebben'genomen, richt te Ellewouts 2jijn schreden naar de ha ven daair zal hij wel te weten komen op welk schip zich Leijnse bevindt. In ,,'s Lands welvaren", een welbe kende taveerne op de kade, treedt hij bin nen en neemt plaats op een schabel, na zijn mars te hebben afgegespt. Marskramers waren ten allen tijde ge wilde ...gasten. Zij toch vingen op hun tochten allerlei nieuws op en alras vindt hij zich omringd door eenige matrozen van de Geuzenvloot. Weinig moeite kostte 't hem, om -'t ge- spiek op Jasper Leijnse te brengen. verschiet voor het economisch leven wel licht? zoo vraagt de Msb. Deze kleine opleving wordt nader gedemonstreerd door de invoerrechten, het statistiekrecht en de loodsgelden. De eerste brengen zelfs 1'125.000 meer dan verleden jaar op. Och, zoo'n beetje „inflatie" Over deze gevaarlijke en misleidende uitlating van Troelstra, zei onze leider, de heer H. Colijn, in zijn rede te Amster dam het volgende: „Met hoe weinig ernst een man als Troelstra dit vraagstuk behandelt, moge blijken uit de uitdrukking, die hij hier in deze stad gebruikte: „Och, een beetje inflatie is zoo org niet". Welnu, laat mij nu dit zeggenEen beetje inflatie van daag, beteekent een beetje meer inflatie morgen en nog een beetje meer overmor gen. En eenmaal op den weg naar bene- dep, is het onmogelijk om halt te houden, vooral voor een land, dat, zooals Neder land, veel van het buitenland betrekken moet. Er zijn ook huismoeders in ons midden en hen kan met een enkel voorbeeld de zaak duidelijk gemaakt worden. Gesteld men moet in Amerika iets koo- pen voor 100 Dollar. Wanneer de gulden zijn volle loopkracht heeft behouden, heeft men f 2oï) noodig, om daarmee 100 Dollar te voldoen, maar wanneer nu die gulden in waarde verliest, in koopkracht teruggaat, zoodat ge om die 100 Dollar te voldoen niet f 250 maar f 350 moet uitbetalen, dan begrijpt ge toch wel, ieder voor zich, dat ge, als ge hier thans iets koopt voor f 2.50, ge straks voor hetzelfde f 3.50 hebt neer te tellen, en als dan het aantal - guldens dat ge ontvangt niet is toegenomen, dan beteekent. dit een ern stige verlaging van inkomen, al denkt ge dat dit inkomen gelijk gebleven is. En nu bedenke men, dat Nederland b.v. zijn graan voornamelijk ontvangt uit Amerika. Nog voor geen volle 3 maanden brengt Nederland zelf voort. Voor 9 maan den moeten we ons brood uit het bui tenland koopen. En al ware het alleen daarom, dan zou de raad van Mr Troel- slra reeds verderfelijk zijn." Onze lezers zullen zeker minister Co- lijn dankbaar zijn voor deze eenvoudige en duidelijke uiteenzetting van liet in flatie-vraagstuk. Cijfer-gegoochel. Men kent. de minne wijze, waarop tij dens de anli-vlootwet-actie van linksche zijde gewerkt is met misleidende cijfers. Minister Colijn zei er liet volgende van te Amsterdam: „Wat zoudt ge zeggen in het volgende geval? Gesteld or moet hier een predi kant worden beroepen op een tractement van 6000 gulden per jaar. Gesteld ver der, rlnt. deze predikant 20 jaar lang de gemeente dienen zou. Wat zoudt ge dan antwoorden, wanneer een broeder kwam, die zei: dat is veel te duur! Want be denkt dat die predikant ons f 120.000 kost n.l. 20 jaar lang f 6000. Zoudt ge hem dan niet onder het oog brengen, dat dat er niets toe doet hoe groot dat eindcijfer is, maar dat de vraag is: wat hij u jaar lijks kost? 1 Zoo heeft men nu gewerkt inzake de Vlootwet. Men sprak van f300 millioen, maar men liet buiten beschouwing den tijd waarover die f 300 millioen verdeeld moesten worden. Men heeft zelfs ge noemd een milliard. Toen heb ik in de Kamer geantwoordWaarom noemt men „Jasper Leijnse", ja dien kennen we; „nog pas geleden was hij hier", zeide! een der varensgezellen'. „Wacht slechts eenige oogenblikken, hij kan nog niet ver weg zijn; ik zal dit. even onderzoeken." En na korten tijd Leerde hij terug in gezelschap van een matroos, dien hij als Jasper Leijnse voorstelde. „Ik heb een boodschap aan u", zeide Ellewouts en meteen stelde hij hem den brief zijns vaders ter hand. Na de lezing waren heiden al spoedig in een druk gesprek, dat echter slechts fluisterend gevoerd werd en waarvan we alleen 't laatste gesprokene verstaan. ,,'t Is een stout plan, maar als 't ge lukt, kunnen de gevolgen groot zijn. Maar hoe kan ik u met den heer Boisot in aanraking brengen?" „Daartoe heb ik een middel", zeide Ellewouts; „toon hem dit perkament en hij zal mij zeker toegang verleenen". „Ik zal 't beproeven", zeide Leijnse, en vertrok. In stille gepeinzen zat Ellewouts voor 't venster der gelagkamer. Wielk een verschil hier te Vlissingen en te Middelburg hier alles vroolijk en bedrijvig - daar doodsche en sombere stilte; hier vrijheid, daar tyrannie. O mocht 't- hem gelukken, zijh plan te volvoeren niet 2000 millioen of 3000 millioen en als ge begint bij Tromp en de Ruyter, en telt alles hij elkaar op, wat Nederland sinds den aanvang der 17e eeuw aan de Vloot heeft uitgegeven, dan krijgt ge een nog grooter cijfer." Crisis in de Entente? Die verhouding tusschen de Eingelsche en Fransche regeeringen is zeer ernstig geworden. In politieke kringen te Parijs heerscht ontstemming over het feit, dat de Raad van gezanten verdaagd is zonder een beslissing te nemen. De Engelsehe gezant vroeg uitstel, igi de hoop, dat er een gemeenschappelijke formule zal ge vonden worden ten aanzien van 'de kwestie van den terugkeer van den kroonprins en de militaire controle in Diuitschland. De Fransche regeering dringt op zoo weinig mogelijk vertraging aan en stelt voor, een gemeenschappelijk ultimatum aan Duitsch- land te zenden, waarin met onmiddellijke toepassing van sancties wordt gedreigd. Vernomen wordt, dat, indien de Engelsehe regeering hierop niet ingaat, België en Frankrijk zijn overeengekomen, onafhan kelijk een ultimatum te zenden. Van verschillende zijden heeft men reeds beweerd, dat de Franschen wenschen, dat de Geallieerden Hamburg zouden bezetten, als sanctie voor den terugkeervan den kroonprins naar Duitschland en het verzet van X'uitschlancl tegen de hervatting van de militaire controle. Voor het geval, dat de Geallieerden op' deze voorstellen niet willen ingaan (en Engeland wil er blijkbaar niets, althans niet veel, van weten) zou de Fransche regeering afzonderlijk tot sanc ties willen overgaan. De plannen die het schier waanzinnige Frankrijk overweegt zijn: De versterking van de bezetting van Roer en Rijnland door de uitbreiding van het Fransche toe zicht tot spoorwegcentra buiten 'het be zette gebied en het spoorwegknooppunt ten Oosten van Frankfort, dat het Noor den met het Zuiden van Duitschland ver bindt, zou bezet kunnen worden. Het gaat naar Frankrijks zin blijkbaar met Diuitschland nog niet snel genoeg naai den ondergang. Men wil nog graag een duwtje geven. Inmiddels heeft Poincaré weer een van z'n beruchte redevoeringen gehouden. „Na de overwinning en de enderteekening van het vredesverdrag, waarvan wij de vruch ten niet willen verliezen, hebben de Fran schen slechts één program: een nationale politiek van wederopbouw, schadevergoe ding; en Veiligheid. Het zijn niet de laatste gebeurtenissen die ons tot zwakheid tegenover Eiuitschland zullen stemmen, of die ons de bezetting van^ de Roer zullen doen betreuren. Wij moe'ten ons ondertussohen gelukkig achten, om lieden het voornaamste mijhbekkën en de groote wapenfabrieken van onze vroe gere vijanden jn handen te hebben, die op dit ooigenblik de prooi zijn van de nationalistische hartstochten en die bij gedachten aan een revanche-oorlog toe staan. Die tijd der concessies is voorbij. Het verdrag zal worden uitgevoerd, goed schiks of kwaadschiks. Aan Diuitschland den tijd en de middelen laten om een nieu wen aanval voor te bereiden, zou een mis daad zijn jegens het nageslacht. Wij zul len die misdaad niet begaan". Uit Duitschland. Tengevolge van het ernstige gebrek dat een groot gedeelte van de bevolking Maar daar nadert Leijnse. „Kom mede, kameraad; uw perkament Schijnt de kracht te bezitten, om alle deu ren voor u te openen: de bevelhebber wil u te woord staan". Na eenige oogenblikken bevindt hij zich in de nabijheid van Jonker van Boisoit, wien hij1 'z:ijn plan voorlegt. Natuurlijk kan deze hem niet dadelijk antwoorden, maar hij gaf -hem de belofte, deze zaak met heer Junius, bevelhebber van Veere, te bespreken en verzocht El lewouts, de volgende week terug te komen. 't Wias een warme dag geweest, den len Juli 1573. Geen wonder, dat tegen den avond de bewoners van Middelburg verkoeling zoch ten buiten hun woningen, onder de luifels of op de straat. Veel liever zou men zich buiten de stad, in de heerlijke natuur hebben ver kwikt, maar helaas, de stadspoorten waren gesloten, niemand mocht de stad verlaten zonder bijzondere vergunning en nauw keurig hield de poortwacht toezicht, dat dit verbod niet werd overtreden. Ook de bewakers zelf hebben het som bere poortgebouw verlaten en ook zij' zoe ken verkoeling in de buitenlucht en dcoden hun ledige uren door onderlinge gesprek ken. lijdt, was het Vrijdag zeer onrustig in Dusseldorl'f en moesten de Fransche troe pen met bajonetten op liet geweer en machinegeweren uitrukken, hetgeen in weken niet was noodig geweest. Gedu rende den nacht is alle verkeer in de stad verboden. Da Fransche patrouilles drijven de menschen, die zich in de stra ten verzamelen, uiteen. Ook in Essen en de voorsteden van deze stad kwam het. tot onlusten en plun deringen. Te Borbeck vielen bij een bot sing tusschen politie en betoogers drie gewonden. Het station Katernberg Nord is herhaaldelijk door plunderaars bezocht, die 10 wagons levensmiddelen soldaat maakten en een wagon met. een verhuis- boedel leegstalen. Te Buer hadden groote samenscho lingen plaats, die een dreigende hou ding aannamen. Zwaar gewapende Bel gische patrouilles trokken door de stra ten, ook pantserauto's en wielrijders wer den opgeroepen. Te Neusalz a. d. Oder zijn, nadat de onderhandelingen tusschen de slagers en het gemeentebestuur over verlaging van den vleeschprijs op niets waren uit- geloopen, de slagerswinkels, alsmede eeni ge confectiemagazijnen door werkeloozen geplunderd, waarbij zeven personen ge wond zijn, waaronder twee zeer ernstig. De Franschen houden voortdurend be sprekingen met verschillende leiders der Rijnlandsche partijen, waarvan het doel moet zijn, de bevolking' voor de sepa ratisten te winnen. De gevechten in het Zevengebergte tus schen separatisten en anti-separatisten duren voort. Er zijn reeds acht dooden en zeslig gewonden. De toestand in den Palts wordt steeds erger. De separatisten hebben den opper- regeeringsraad Jacob uit Ludwigshafen weggevoerd, zonder dat men weet waar heen. In een regeeringsgebouw te Spiers worden voortdurend lieden geworven, die door een Franschen arts worden gekeurd. Men vermoedt dat deze 'aanwerving 'ge schiedt om zoo. de kern "van een Troe penmacht te vormen. Het schijnt er de separatisten om te doen te zijn een einde aan het geordende Duitsche bestuur le maken. De stemming onder de bevolking is van dien aard, dat er geen enkele belangstel ling bestaat: voor de gebeurtenissen van den dag. De terugkeer van den ex-kroonprins naar Duitschland heeft weinig indruk ge maakt. Terwijl de raad van ambassadeurs de mogelijkheid bespreekt van een herstel der monarchie in Duitschland en de dan te treffen maatregelen, verhongert de be volking in het Rijnland. Korte berichten. In de Berliner Volkszeitun» stelt cle gewezen kapitein Faber de vraag waarom het rijik .nog steeds aan generaal Luden- dorff een zeer hoog pensioen blijft uit betalen hoewel voldoende bewezen is dat de generaal zich aan hoogverraad heeft schuldig gemaakt. De Zuid-Slavische regeering heeft opdracht gegeven tot den bouw van een brug over den Donaii tusschen 'Belgrado en Pancevo. Deze brug zal naar lengte en constructie gewicht de grootste van geheel Europa worden. Het totaal gewicht zal ongeveer 30.000 ton bedragen. De. bouw geschiedt op rekening van de Duit sche vergoedingsleveranties. De Zeit, het orgaan van de Duitsche volkspartij deelt mede dat het kabinet. Maar één hunner zit afgezonderd van Zijn krijgsmakkers in diepe gepeinzen ter neder. En als we nader treden, koant deze ons niet onbekend voor. Ja, werkelijk, hij is 't: Aart de Mesmaa- ker Maar hij ziet er niet opgewekt uit, een ernstige trek Jigt op zijn gelaat en ter wijl zijne makkers wedijveren in het uiten van kwinkslagen, die hen telkens in een gullen lach doen uitbarsten, staart Aart! somber voor zich. Dit moet ons niet verwonderen als we weten, waarmede zijn geest thans bezig is. Wat is er veel gebeurd, sinds we hem eenige dagen geleden in gezelschap van den marskramer hebben aangetroffen. Hij heeft zich eindelijk naar Middelburg begeven. O, 't kostte hem heel wa.t om afscheid te nemen van het gezin, waarin hij zoo veel vriendschap heeft genoten. Tot de stad toegelaten en voor den bevelhebber gebracht, moest hij natuurlijk" verslag doen van zij'n ziekte en herstelling en 't kostte hem zwaren strijd om trouw te veinzen aan de zaak, die hij in zijn hart verfoeide. En daarna de ontmoeting in 't gezin van Geerts. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct„ Bij abonnement belangrijke korting Stresemann in den Rijksdag de kwestie van vertrouwen zal stellen. Indien blijkt dat do meerderheid geen vertrouwen meer in deze regecring stelt, zal de rijkskan selier met machtiging van president Ebert, den Rijksdag ontbinden. Dr Wirth, de gewezen Duitsche rijkskanselier, is ernstig ziek. Hij heeft een hartaandoening. De Crisis. Van doorgaans gqed ingelichte zijide verneemt het Hbld., dat de stappen, tot lieden door mr dr D. A. P. N. 'Kooien: in de richting der oplossing van de re- geeringscrisis gedaan, zich hebben be paald tot het pogen, de drie groepert der rechterzijde tot elkaar te brengen. Na met mgr. Nolens de mogelijkheden te hebben nagegaan die de opdracht van H. M. tot een kabinetsformatie kunnen begunstigen, heeft de heer Kooien ge confereerd met in den Haag gevestigde leiders der Christelijk-Historische en Anti- Revolutionaire fracties. Deze besprekin gen. die nog zullen worden voortgezet, hebben uiteraard slechts een voorlaopig karakter, maar tot nu toe wiardt in Pro- testantsch-rechtsche kringen aan het wel slagen van clr Kooien getwijfeld. De Anti- R evolutionaire Kamerleden geen en kele daarvan uitgezonderd - voelen niet veel voor de vernieuwing der rechtsche coalitie. Het Kamerlid mr J. A. de Wilde, hoofdredacteur van de „N. Haagsche Crt.", maakt zich van die gezindheid der A. R. leden van de Tweede Kamer de tolk door in dat blad te verklaren, dat de tijd voor de partij' is gékoimeri om weder kracht te zoeken in haai' iso lement. Ook het Kamerlid mr E. Beumer heeft op1 een vergadering te Utrecht verklaard, dat als de heer Kooien Kabinetsforma teur wordt hij wist op dit oogenblik dus van het inderdaad verleenen van de opdracht aan mr. Kooien nog niet af daaruit blijkt, dat de adviezen, die aan de Kroon gegeven zijn, in meerder heid bedoelen, de verantwoordelijkheid weg te doezelen. De antirevolutionairen zijn niet bereid daaraan mee te werken. Zij zullen niet met de R. K. kunnen meewerken, tenzij er van die zijde waar borgen gegeven zijn, dat iets dergelijks (d.w.z. 'de Vlootwethistorie) niet weer ge beurt. Minister Go lijn. In de Standaard lezen we, dat minister Colijn heeft toegezegd, na de oplossing der crisis zijn eerste spreekbeurt te Utrecht te zullen houden. Wij hopien, dat ook Zeeland bij die spireekheurtentournée niet zal vergeten worden en dat ons Zeeuwsch Prov, Comité of onze Centrales in dezen actief zullen zijn. Burgerwachten in actie. In verband met den toestand aan de 'overzijde der Limburgsch-Duitsche grens en het dagelijks toenemen van het aantal bedelende Duitschers in de grensdorpen wordt er des nachts doqr vele Limburg- 't Was maar |oed, dat de marskramer hén had voorbereid op 't wederzien van hem, dien men dood waande. Maar 't scheen, of hij niet meer de zelfde was geen vroolijke lach kleurde zijn aangezicht 't was of een adem des doods daarover was uitgespreid, zoo somber stonden zijne trekken. Neen, zóó had men zich den herstelde niet voorgesteld. Vooral B.arte leed onder deze koele hou ding en Zij bevroedde alras, dat daarvoor een oorzaak bestond, een geheim, dat zij niet verklaren kon. En zoo was 't. Hij wil zijn vrienden geen deelgenooten maken van 't plan, dat er gesmeed werd hij wil hen niet medesleuren in zijn val indien mislukking mocht volgen alleen wil hij' dan de gevolgen dragen. '0, wait gaat er thans in zijn gemoed om, want heden zal de daad volvoerd worden, waarvan zijn toekomstig jvel of 'wee afhankelijk is. Alles heeft hij met Ellewouts in diepe geheimhouding voorbereid. Deze heeft zich verzekerd van eenige gelijkgezinden, nadat de Geuzenbevelheh- bers van Vlissingen en Veere zijn plan hebben goedgekeurd. (Wordt vervolgd). NVM.A BOKMA DE BOER A° 1Ö01 LEEUWARDEN

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1