No 43 Zaterdag VS November 11133 38e Jaargang" EERSTE BLAO. Buitenland. Een ontdekte samenzwering Binnenland. Bit de Provincie. Dit nummer bestaat uit twee bladen FEUILLETON. (1623), Drukkers-Exploitanten 00STERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Gees Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Crisis in de Entente? In verband met de door Baldwin in het nu ontbonden lagerhuis geuite waarschuwing met betrekking tot hel gevaar, waarin de entente verkeert, meldt de „Daily Express" dat de entente de meest acute crisis beleeft, welke zij ooit heeft doorgemaakt. In regeeringskringen te P|a,rijs zou men zich bijgevolg zeer ongerust maken en den internationalen toestand als hoogst ernstig beschouwen. De terugkeer van den ex-kroonprins is misschien geen zaak van groote beteekenis en zelfs die vlaai den kei zer zou het wellicht niet zijn, doch in verband met de weigering van Duitschlamd om de controle door de intergealliëerde militaire controlecom missies te laten uitoefenen, is die terugkeer een duidelijk bewijs, v:ain wat men reeds lang wist, n.i. dat Duitschland vast besloten is het vre desverdrag niet uit te voeren, tenzij het er toe gedwongen wordt. De ge allieerden staan dus tegenover het vraagstuk, of zij Duitschland tot iets kunnen dwingen. 'De laatste uitlatin gen van sir John Bradbury op de bijeenkomst der herstelcommissie en dè erkende bedoeling van Duitschland om het Roergebied' te laten hangen, in de hoop, dat het om Frankrijke nek zal hangen als een molensteen, doen nog meer uitkomen, dat de cri sis haai' hoogtepunt nad'ert. Havas meent te weten, dat de En- gelsche gezant in opdracht van zijn regeering den raad de instructies mee deelde, volgens welke Engeland zich van deelneming aan eiken stapi in Duitschland inzake den kroonprins of den keizer zou wenschen te onthou den. Nopens de militaire controle in Duitschland zou Engeland tegen elke sanctie gekant zijn, doch bereid zijn zich aan te sluiten bij een stap1, welke beoogt een hervatting van de controle te verkrijgen Engeland interesseert zich niet zeer voor de quaestie van den ex-kroon prins. Hoe wilt ge nu, zoo redeneert hek uitlevering of berechting gaan vragen, nadat we ons vijf jaar lang niet met hem hebben geoccupeerd! en terwijl ge anderen, als den kroon prins van Beieren, met rust, laat? Liaiaifc hem stil zitten. Spoorwegramp. Op de lijn UnterTiirkheimKorii- westheim (Duitschland) heeft Döirder- dagavonu een ernstig spoorwegonge luk plaats gehad. Een goederentrein Ee walmende olielampjes en vetkaarsen verspreidden een spookachtig licht, toen in den laten namiddag- van 4 Februari 162-3 een bootsgezel een herberg in Den Haa,g binnentrad. Behoedzaam had hij de deur geopend, zag rond en vond alras in een hoek bij een tafeltje nog een drietal bootsgezellen zitten bij wien hij zich voegde. Weldra zijn ze in een druk gesprek gewikkeld en aan de enkele uitdrukkingen die we opvangen, is het te bemerken, dat zij ietwat ongerust zijn. De laatst aangekomene in de herberg, waar „Die Helm" uithangt, deelde mede, dat ook in „Het Zotje" op het Achterom een viertal matrozen zijn, die mede in het .complot- betrokken zijn. Zelf heeft- hij een zware kist hier in „Die Helm" gebracht, en sinjeur Van Dijli die hem in ontvangst nam, scheen goed gemutst, hij had hem althans een flink drinkgeld gegeven. 't Gesprek fluisterend gevoerd, wordt afgebroken. De matrozen schijnen tot een besluit te zijn gekomen. Er zou, zoo veel bleek wel, een aanslag worden onder nomen, wien dit gold of wie, dat wisten ze niet doch den volgenden dag, 5 Febr. zop liet moeten gebeuren. Vier mannen, zoo v/as hun medegedeeld, moesten op den uitkijk staan, o. a. Jan Klaasz, Herman Hermanz en Dirk Leendertz, terwijl vier anderen de daad zouden volbrengen. 'tWias dit viertal: Jeroen Rwouts, Jan Faassen, Pieter Broek en Jan Engelen, wier gefluister we opmerkten. die op een verkeerd spoor gekomen was, liep op een trem met arbei ders, welks twee eerste wagons in elkaar schoven. Het eerste rijtuig was een goederenwagen het tweede ech ter een personenrijtuig waarvan de meeste inzittenden gedood werden. 31 kwamen er met verwondingen af. Ook de machinisten van beide treinen wer den. Er zijn 10 reizigers gedood. Korte berichten. De „Matin" meldt uit Belgrado, dat overeenstemming is be reikt tussclhen Italië en Zuid-Sla- vië nopens de quaestie van Fiume. In Zuid-Slavische politieke klingen meent men te weten, dat de overeenkomst meebrengt de inlijving van Fiume bij Italië en de inrichting van een Zuid- Slavische zone in de haven van Fi ume. Gemeld wordt, da,t uit de ge boorte- en sterf testatistiek yan Duitschland een achteruitgang van de toeneming der bevolking over de eerste vier maanden van dit jaar met, 50 pet. blijkt. De rentemark is in de Fran- sche zóne van het bezette gebied ver boden. Afgevaardigden van gemeente besturen uit het bezette gebied! be sloten, na de staking van den steun aan werkloozen door het rijk', d e werklo ozen te steunen uit de aan hèt rijk te betalen belastingen. Generaal Smuts is gister ochtend' uit Londen vertrokken naar Southampton om zich in te schepen naar Zuid-Afrika. Koning Alfons van Spanje is in gezelschap van generaal Primo de Rivera naar Valencia vertrokken, waar zij zich zullen inschepen aan boord van een Spaansoh oorlogsschip voor hun bezoek aan het JJaliajanscihe hof. u j Het was Donderdag in Dussel- dorf weer zeer onrustig. Radi cale elementen trachtten de werkloo zen op te hitsen. Een poging werd gedaan om het magazijn van de orga nisatie, die goedkoop levensmiddelen aan de werkloozen verstrekt, te plun deren. Deze poging kon echter tijdig worden verijdeld. In andere stads wijken 'kwam het eveneens tot plun deringen, doch in de meeste gevallen was de politie tijdig ter plaatse. D'e Kabinetsformateur. Mi' Kooien, de bekwame voorzitter der Tweede Kamer, zal dan pogingen aan wenden een ministerie te vormen. De Rott. vestigt er echter de aandacht opi, dat het door de A.R. Kamerclub vanaf 'den aanvang der crisis ingenomen stand punt, dat zij onder de huidige omstandig- En nu hadden zij kort en goed het be sluit genomen om naar Prins Maurits te gaan en te vragen, of hij iets van de zaak wist. Zij gaan naar Rijswijk, waar de Prins verblijf houdt, en worden dadelijk door hem ontvangen. Hier vertellen zij, dat zij tot een onbekenden aanslag ten dienste van het land zijn gehuurd; een koffer in „Die Helm" hadden gebracht- en toonen den Prins het ontvangen geld. Ook ver tellen zij hem, dat nog een viertal andere mannen tot hetzelfde doel gehuurd zijn, die in „Het Zotje" toeback schuyven en daar verblijven. De Prins toonde zich zeer verwonderd en gaf den mannen te kennen, niet langs denzelfden weg, doch wel dadelijk naar Den Haag te gaan en daar bij hem qp het Hof te komen. Zelf gaat hij spoedig ook naar Dien Iiaag, laat den voorzitter en eenige leden van den Raad halen, en, als de matrozen aankwamen, vinden zij den Prins en deze lieden bij' hem, in wier tegenwoordigheid opnieuw medegedeeld wordt, tot welk doel zij gehuurd zijn. Gerechtsdienaren worden uitgezonden om de herbergen te bezetten, en vinden het daar, zooals Jeroen Ewouts het verteld had. Van Dijk, de man, die de matrozen ge huurd had, poogde nog spoedig den kof fer of het daarin verborgen wapentuig te verstoppen. Doch merkende, dat dit onmogelijk was, sloeg hij den mantel om, tot hoog over de ooren, en liep stoutmoedig den officier die bij de deur stond, voorbij1 en ging naar buiten. Men liet hem gaan, meenende een logeergast te zien. Van Döjk waarschuwde Stoutenburg- en spoedde zich naar Bleiswijk, terwijl Stou tenburg zijn broeder Groeneveld het ge vaar boodschapt-e, waarin hij' verkeerde. lieden haar medewerking aan de vor ming van een rechtsch Kabinet zonder meer niet zal kunnen verleenen, nog altijd geen wijziging heeft ondergaan. Mr di- D. A. P. N. Kooien is 21 Januari 1871 te Utrecht geboren, waar hij ook studeerde, in 1894 promoveerde lot doctor in de rechts- en staatsweten schappen op dissertatie „De Kapitaal rente" en er zich als advocaat vestigde. In 1897 werd rar Kooien benoemd tot schoolopziener in het arrondissement I.Tselstein en in 1899 gekozen tot lid van den gemeenteraad van Utrecht, in 1903 volgde zijn benoeming tot lid van den Centralen Raad van Beroepi en twee jaren daarna deed liiji zijn intrede in de Tweede Kamer als afgevaardigde voor liet 'kiesdistrict Grave, welk mandaat in 1909 en 1.913 vernieuwd werd. Iu dien tijd was mr. Kooien o.a. ook voorzitter van den Algem. Bond van R. K. Kies- vereenigingen in Nederland. Reeds in 1918, toen dr Nolens opdracht kreeg een kabinet te vormen, was de keus van den formateur gevallen op' mr. Koio- len die zich echter opi het laatste oogen- blik, wegens overwegende bezwaren tegen het sociaal-program van de regeering, terugtrok. Ais opvolger van mr. Fact, die be noemd werd tot Gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, is mr Kooien toen gekozen tot voorzitter van de Tweede Kamer. Naar eenige bladen al hebben weten mede te deelen, zou dr Kooien in geen geval zelf zitting willen nemen in een pieuw Kabinet. Mochten echter deze be richten niet juist zijn, mr Kooien wel minister worden en als Kamerlid bedan ken, dan is zijn opvolger de heer IJ. J. Borgliols, waarmede de Katholieke candi- datenlijst in den Kieskring Leiden is uit geput (deze luidde: 1. Kooien; 2. Moerel; 3. Bronsveld-Vitringa; 4. Loerakker; 5. Borghols. Het y er trek van den o x-k r o o n- pirins. De Dluitsche ex-keizer heeft inzake het vertrek naar Duitschland van zij'n zoon bet volgende gepubliceerd „De keizer is op 10 November 's mid dags door een op' 8 November geschre ven brief van den kroonprins van zijn voorgenomen of bij ontvangst van den brief reeds aangevangen reis naar Duitschland in kennis gesteld. Het tijdstip van zijp vertrek vernam de keizer uit de Nederlandsche avondbladen van 10 November. De stap' van den kroonprins is een gevolg geweest van zijp eigen, vrijwillig besluit en is zonder voorken nis van of overleg met den keizer ge daan. De kroonprins had Z. M. ook niet van te voren van de in den brief ge noemde voorbereidende besprekingen met de Duitsche rij'ksregeering in kennis ge steld." Naar aanleiding van de geruchten om trent een voorgenomen terugkeer van den ex-keizer naar Duitschland verneemt het „Hbld." uit BerlijP, dat. de ex-keizer zich hieromtrent tegenover zijn vertrouwelin gen in volkomen afwij'zenden zin heeft De vier in „Het Zotje" gevangen ge nomen matrozen, noemden hun medeplich tigen, die, de namen noemuen we reecis, bleken de zonen van cfen onthalsden lands advocaat Van O'Idenbarneveldt te zijn. Dat de zonen van Van Oldeubarneveldt, poogden liet verbeurd verklaarde goed huns vaders terug te krijigen was recht en zou niemand hun betwist hebben, in dien het. langs wettigen en ordelijken weg was gebeurd. Doch de weg dien de zonen, Willem, heer van Stoutenburg en Reinier, boer van Groeneveld insloegen, was; godde loos, want beiden, in vereeniging mat een gewezen remonstrantsch predikant van Bleiswijk, Henrik Slatius, hadden het plan Prins Maurits te dooden. Prins Maurits was gewoon op den weg van Den Haag en Rijswijk de koets te verlaten en een gedeelte van den weg te wandelen, waar bij hij zijn pages een ander pad liet gaan. Dit wist men, en op dien weg had de moordaanslag moeten gebeuren. Als Maurits gevallen was moesten zijn aanhangers in zijn val worden meege sleept; de moord op Maurits, zegt een schrijver, moest de. opening van een op- roerstooneel zijn. Als „de dwingeland" dood was, moest het oproer te Leiden, Rotterdam en Gouda losbreken. Hier wa ren de remonstranten het sterkst. Slatius had daarom in een schotschrift de remon stranten aangemaand, „om zich door de verschrikkelijke wapenen hunner handen te verlossen van den dwingeland en van den goddelooozen hoep der tegenwoordige regenten". Slatius, die overhoop lag met de Re- monstrantsche broederschap, die hem niet voorthielp naar zijn. zin, hacl een propo nent Jan Blansaert bewogen mee te doen, doch het is niet gebleken, dat er, behalve deze twee, meer Remonstrantsche predi- uitgelaten. Zoo verklaarde hij tegenover iemand uit de hofkringen te Potsdam, die met hem in nauwe betrekking staat: Mijn eer als monarch staat niet toe, dat ik naar Duitschland kom. Ik kan niet als particulier naar een land terug- keeren, dat ik zelf dertig jaar in goede en slechte tijden heb geregeerd. Bezuiniging. De „Indische Crt." meldt: Luitenant-kolonel M., sedert twee maan den geleden uit "Nederland gekomen, ter wijl zijn vrouw nog in October komt, gaat in December a.s. het leger met pensioen verlaten. Genoemde hoofdofficier heeft tevergeefs in Nederland verzocht, in Nederland te Worden gepensionneerd. De „bepalingen" verzetten zich daartegen en „bepaalden" dat het land een goede veertien mille aan passagekosten moest betalen, hoewel het absoluut niet nooidig was. Men weet hier geen raad met de hoofdofficieren, vooral bij het hotofdwapen. Hetzelfde verging een onderluitenant, die met een groot gezin met verlof in Europa vertoefde. Bij zijn dienstvak was eveneens een overcompleet, niettemin werd hem niet vergund, de enkele maan den ,die hij voor jpensioien te kort kwam, uit te dienen bij de Koloniale Reserve, hoewel daar juist een vacature was. Hem werd aangezegd, met zij'n groot gezin zich naar Indië te begeven. De man heeft hier nog drie maanden medegeloopen en zal dezer dagen repatrieeren. D;e C h r A mster d amm er. Donderdagavond yergaderden de abli- gatiehouders van het dagblad de Chr. „Ajnsterdammer". De ex-boekhouder van dit dagblad, de heer Van Leeuwen en de rechtskundig adviseur mr Rosenveldt deelen mede, clat met alle middelen, ook gerechtelijke vervolging zal worden ge tracht om het verloren geraakte geld terug te krijgen. De directie van „Die Stan daard'" beloofde reeds f250.000 in 10 jaar te betalen, doch daarenboven zullen de commissarissen voor f400.000 worden aangesproken. De vergadering nam een motie in dien geest met op 1 na al- gemeene stemmen aan. Allerlei. Te Lichtevoorde heeft de gemeenteraad de salarissen van de ambtenaren met meer dan f2000 verminderd met 10 pet. evenals van de wethouders met f 100 en den gemeente-veearts met f300. Te Culemborg besloot de raad de sa larissen van het gemeentepersoneel met 1 Januari met 5 pet. te verlagen. De sa larissen van den burgemeester, den secre taris, den commissaris van politie en den gemeente-ontvanger wenscht de raad ook met, 5 pet. verlaagd te zien. - Met ingang van 1 Dlecember a.s. ,is overgeplaatst de kommies 2de klasse P. la Gasse van Meliskerke naar Zoutelande. kanten bij betrokken waren. Van Dijk werd als boer verkleed te Hazerswoudo gevangen. Jan en Abraham Blansaert met Willem Parthy, werden ook spoedig- gevonden. Groeneveld, die aan het strand te Scheve- ningen stond, kon niet besluiten de zee over te steken en liep het strand langs tot Petten om vandaar verder te gaan naar Texel, vanwaar hij- naar Vlieland ging waar hij, als visscher verkleed, gevangen werd. Stoutenburg zocht met Van der Dussen naar het Kleefschc uit te wijken, wat hem gelukte. De laatste werd door zijn vrouw gevolgd, maar Walburg van Marnix, doch ter van St. Aldegonde, bleef in het land en meende de betrekking met een zoo snood man als Stoutenburg bleek te zijn, te moeten verbreken. Stoutenburg werd later Roomsch. Groeneveld, Van Dijk, Korenwinder wer den met den zwaarde ter dood gebracht. Henrik Sla.tius kwam 12 Februari naar Amsterdam, voer van daar naar Harlin- gen, en verder naar Leeuwarden en Gro ningen, vanwaar hij naar Liragen wilde uitwijken. In Rolde echter vertoefde hij in een herberg om zijn dorst aan een potteken hier te laven. Juist kwamen hier eenige soldaten uit het garnizoen te Koevorden binnen, die een levendig gesprek voerden. Dit gesprek beangstigde Slatius, zoodat hij peinsde op een gelegenheid om te ontko men. Toen de sergeant zich een ooigen- b(ik verwijderde, nam Slatitis de beenen. Als de sergeant terugkeert, het glas bier ziet, en den boer niet, hoort, dat deze zijn bier wèl betaald heeft, dan krijgt hij argwaan. Nu verlaat hij met twee soldaten de herberg en had weldra Slatius inge haald, die nu naar Koevorden geleid werd, en vandaar te water naar Amsterdam VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abennementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 3« ct. Bij abonnement belangrijke korting. Over Vlissingen. Het Vad. schrijft We hebben er onlangs de aandacht op gevestigd, dat Vlissingen weer in den hoek wordt gedrongen. De Kamer had het er flink tegen den minister van Waterstaat voor opgenomen en verlangd, dat de ha venwerken zouden worden uitgevoerd. Daar is men toen ook aan begonnen en men was al een goed stuk opgeschoten* maar nu zette de minister den aanleg van de kaai weer stil. i Maar het is niet de minister van Water staat alleen, die Vlissingen niet welgezind was, Ook de ministers van Oorlog en Ma rine hadden er, indien we het hardnekkige gerucht mogen aannemen en daar is reden voor hooze plannen mee. Vooreerst zegt men, dat het garnizoen infanterie zou worden overgebracht naar Middelburg. Wat zou daarvan het gevolg zijn? Dat, wanneer weer, als tijdens den wereldoorlog, het gemobiliseerde leger te Vlissingen post moet vatten, daar geen kazernes meer zouden zijn voor de solda ten en geen woningen voor officieren en onderofficieren. Het heet, dat de ver plaatsing naar Middelburg een bezuiniging zou zijn, maar is niet het tegendeel het geval? Te Vlissingen heeft men drie flinke kazernes, die alleen eenige verbouwing noodig hebben. Te Middelburg is er slechts één, die aanmerkelijk zou moeten worden vergroot. Vlissingen heeft drie wapenkamers, Middelburg heeft er geen. Te Vlissingen zijn er thans verscheiden onderofficiers-woningen, te Middelburg slechts enkele. Naar het gerucht wil, is er overwogen om te Vlissingen een compagnie vesting artillerie te leggen. Dat is juist gezien. Als garnizoen voor kustartillerie biedt de stad door haar ligging veel voordeelen. Maar men handhave er ook de infanterie. Want men houde in het oog, dat Vlissingen in onze verdediging een bij uitstek be langrijke plaats is. Het is dit eeuwen lang geweest, en toen tijdens den wereldoorlog gevaar voor ons dreigde, bleek aanstonds het groote gewicht van dezen sleutel van ons land. Daarbij is 'took am algemeen politieke redenen gewenscht, dat we de waarde van de Schelde voor ons land laten uitkomen door Vlissingen aan de mon ding een voorname plaats in onze verde diging te laten bekleeden. Daartoe hoort een flink garnizoen. En dan wou de minister van marine nog den onderzeedienst van Vlissingen naar den Helder overplaatsen. Dat zou toch zeker de zuinigheid niet dienen. Voor meer dan drie ton aan gehouwen zou ei' in Vlissingen om wotrden verlaten, en wat zou het weer kosten om den dienst in den Helder in te richten! Bo vendien is er op de ree van Vlissingen veel beter gelegenheid tot oefenen dan in de open zee bij! den Helder. Voeg daarbij den woningnood in den Helder en ge hebt een aantal min of meer belangrijke redenen, Waarom het geraden is dezen dienst in Vlissingen te hou den. wordt overgebracht waar hij 12 Maart aankwam. Erg teerhartig was men in die dagen met de gevangenen niet. Slatius wordt althans hier in Amsterdam door KJaas Janszoon Visscher in zijn boerekleeding geteekend, in 't koper geëtst, en de afdruk ken ten bate der armen verkocht. Trouwens Jan Blansaert en twee andere schuldigen, die naar Oostfriesland gevlo den waren, kwamen eind Februari in Am sterdam terug. Eer men ze naar Den Haag bracht, werden ze eenigen tijd in de boeien gehouden en voor een groote menigte van nieuwsgierigen, die men een schelling ten behoeve der armen liet. be talen, te kijk gezet. Abraham en Jan Blansaert waren stil en gelaten als zij voor de rechters versche nen, zco lezen wij, Willem Parthy dron ken, en Slatius ergerlijk brutaal. Een pre dikant wilde hij niet bij zich hebben; van schuldbelijdenis sprak hij niet, zóó ging deze voorganger de eeuwigheid in. Anderen, die in den aanslag betrokken waren, door het geven van geld of die er kennis van droegen zonder aangifte gedaan te hebben, werden later omstreeks 'Mei en Juni berecht. De matrozen, die de zaak aan liet licht brachten, kregen van de Staten elk een gift van f600 benevens verhoogde gage, en van den prins een gouden penning en zilveren zijdgeweer. Alleen van één moeten wij nog melding maken. Jeroen Ewoutszoon, de man die 'tstuk uitbracht, deze werd door Prins Maurits bevorderd en voortgeholpen. Hij werd kapitein op een oorlogsjacht, en placht van Amsterdam uit te varen den vijand tegemoet. (Amst.).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1