Ifit $8 Profiicle. Kerknieuws. Onderwijs. Laatste Berichten. Telegrammen. Openbare Verkoopingen en Ver pachtingen. toet 1 Nov. B. en W. vonden dit wat vlug en kozen als datum 1 Januari. Dhr. Crucq herinnert er aan, dat de vorige Raad verleden jaar zich vóór instand houding heeft uitgesproken. Heeft de Raad in dezen niets te zeggen? De huur- commissie is volgens spr. noodig, want de huisbazen maken misbruik van den toestand. Voor krotten wordt reeds f 3.50 huur gevraagd. De voorz. zegt, dat door den minister van Arbeid is medegedeeld, dat Z.Exc. meende, dat de huurcommissie te Goes wel kon worden opgeheven, maar dat hij het advies van B. en VV. inwachtte. Toen is de huurcommissie om advies ge vraagd. Opheffing der commissie staat aan B. en VV. en niet aan den Raad. Dhr. Flink merkt op, dat B. en VV. dan toch wel met de meening van den Raad kun nen rekenen. Dhr. Goedbloed zegt, dat de werkzaamheden der huurcommissie reeds sterk waren ingekrompen door wets wijziging. Dhr. Stieger antwoordt, dat de huurcommissie slechts weinig zoo eens één keer in de 3 maanden vood 3 of 4 zaakjes bijeenkwam, waarvan dan dik wijls maar 1 op Goes betrekking had. Dhr. Buis had willen voorkomen, dat de huisbazen nog meer profijt gaan trekken van de omstandigheden. (Dhr. Cruc.q in terrumpeert.: dat doen ze nu al.) Daarna sluiting. Bii Kon. Besluit is verleend aan tie gemeente Wissenkerke een voorschot tot. een maximum van f 27.500, ter verstrek king aan de in die gemeente opgerichte vereeniging, uitsluitend werkzaam ter be vordering van de verkrijging van onroe rend goed door landarbeiders, ter ver krijging van onroerend go>ed, om dit, hetzij -dadelijk hetzij later, als los pand in pacht uit ie geven. In Frankrijk zijn aangehouden C. M., 24 j. arbeider en J. v. C., 30 j. ar beider, beiden voortvluchtig, Vroeger wo nend te Hoofdplaat, verdacht van dief stal met braak en poging tot moord op A. P. in den nacht van 30 op"31 October 1923 te Hoofdplaat, Naar „Zelandia" verneemt, zal naar alle waarschijnlijkheid de vacature van kantonrechter te Terneuzen voorloopig niet worden vervuld,, doch zal de kan tonrechter van Hulst worden belast met de waarneming van het kantongerecht al daar. i Middelburg. Heden herdenkt dhr J. H. Merk, meubelmakersknecht bij de firma Belderok Van Ron alhier den dag, waarop hij. voor 25 jaar bij die firma in dienst trad. Met een toepasselijk woord reikte de oudste patroon hem heden een enveloppe met inhoud en de zilveren me daille van de Maatschappij van Nijverheid uit. i Het stoomschip „Comosore", dat alhier een lading hout heeft gelost, is naar Londen vertrokken. VSissingen. Alhier is hedenmorgen door de politie op het postkantoor een Engel- sche zeeman gearresteerd, die in staat van dronkenschap verkeerde en van wien bleek, dat hij een particuliere woning was binnengedrongen en gepoogd had diefstal te plegen. Door den storm zijn alhier van de badkoetsenloods Vele dakpannen afge waaid, terwijl verschillende reclamebor den het ook moesten ontgelden. Alhier zijn twee mannen en een vrouw aangehouden, die naar Engeland waren gegaan, maar daar geweigerd waren. Goes. In de Prins van Oranje vergaderde gisteren de afd. Zeeland der A. H. V. on der leiding van dhr G. Blom te Haam stede. Tegenwoordig waren 8 leden. Het jaarverslag werd uitgebracht door den secretaris, dhr Dl v. d. Dries te 's Heeren- hoek en onder dankzegging goedgekeurd. Dé rekening over 1921 werd goedgekeurd met een ontvangst van f 177,99 en een uitgaaf van f 113,70,aldus een batig sal do van f 64,29. De rekening over 1922 werd eveneens goedgekeurd met een ont vangst van f 137,79 en een uitgaaf van f 92.05, aldus een batig saldo van f45,74. Voorstellen voor de alg. vergadering in Dec. a.s. te Utrecht te houden werden niet ingediend. Tot lid van het bestuur wercl herbenoemd dhr C. H. A. Stoutjesdijk te Tholen en inplaats van dhr P. S. van Jole, te Hontenisse, die als zoodanig had bedankt, dhr P. J. van Waterschoot te Walsoorden. Tot afgevaardigden naar Utrecht werdén aangewezen dhrn D, v. d. Dries te 's Heerenhoek en C. H. A. Stoutjesdijk te Tholen en tot hun plaats vervangers dhrn F. P. Polderdijk te N.- en ,St Joosland en H. J. Dorst te Stave- nisse. Na eenige besprekingen van onder geschikt belang, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Gisterenavond hield de afd. Goes van den Chr. Vrouwenbond 'n lichtbeelden avond in het Schuttershof. Een 150-tal prenten werden op het doek vertoond, voorstellend de stadhouders en koningen uit het Huis van Oranje-Nassau; het leven van H. M. de Koningin: haar jeugd, kro ning, huwelijk, regeeringsjaren; uit het leven van prinses Juliana; de oorlogsjaren en het pas gevierde jubileum. Alle beelden werden toegelicht door dhr H. de Boer nit 's Gravenhage, die onder groote stilte van de talrijke vergadering vertelde de gebeurtenissen uit het leven van H. M. Re vergadering „werd op de gebruikelijke wÜae geopend door mej. J. J. Dunner, presidente van de afd. Goes en door den spreker met dankzegging gesloten. Het was een mooie avond, voor de Goessche af- ieeliilg. Schore. Het post-, telegraaf- en tele foonstation alhier zal worden gevestigd in het voormalig hulptelegraaf- en tele foonkantoor, onder beheer van den station houder C. v. d. Repe. Ook aan dhr C. v. d. R.epe, kan toorhouder bij den telegraafdienst alhier is tegen 1 December a.s. wegens het op heffen van zijn kantoor, eervol ontslag uit den dienst verleend. Driewegen. Maandagavond werd Dr Folmer een geschenk der burgerij aange boden. De voorzitter der Commissie sprak er zijn vreugde over uit, dat een man uit ons midden het tot een meer dan locale bekendheid brengen mocht door zijn pro motie tot Doctor in de Geneeskunde en vooral waar het hier omzen dokter betreft. De drukke praktijk laat hem weinig vrije uren over en waar hij dan nog tijd vinden kan voor het opstellen eener dissertatie is dat voor ons een bewijs, dat hij zijn ambt niet alleen als een broodwinning beschouwt, maar dat het voor hem ook een wetenschap is, waaraan hij zijn beste krachten geven wil om haar te volmaken tot heil der lijdende menschheid en dus vooral voor het heil van ons, in wier mid den hij werkt. Voorts wenscht de voorz. hem toe, dat de prachtige eikenhouten boekenkast voor hem nog vele jaren da gelijks het bewijs mag zijn van de achting van Driewegen's burgerij voor haren dok ter. („G. CU') Westkapelle. Tot burgemeester dezer ge meente is benoemd dhr mr W;. J. Wol- dringh van der Hoop, wonende te Noord- wijk. Ritthem. Installatie van den burgemeester. Eenige dagen te voren had de gevormde feestcommissie het druk om den nieuwen burgemeester in de ge meente feestelijk te ontvangen. Op ver schillende plaatsen in de gemeente waren 4 eerepoorten opgericht, terwijl de ge meentekamer inwendig prachtig was ver sierd. Des avonds zou dit gebouw met vet potjes worden verlicht. Het weer was Woensdagmorgen zeer slecht. Gelukkig werd het met den middag beter en toen het klokgelui om half twee de komst van den burgemeester aankon digde, waren de wolken weg en scheen het zonnetje. Op de grens der gemeente werd de burgemeester opgewacht door een 60-tal ruiters, wier paarden op Wal- chersche wijze waren opgesierd, de bur gerwacht en de muziekvereeniging. In op tocht ging het onder de tonen der muziek naar het dorp, waar een talrijk publiek den burgemeester opwachtte en hem met een .hoera! begroette. Nadat de stoet om het dorp had ge reden, werd voor het gemeentehuis halt gehouden en sprak dhr J. de Pagter den burgemeester namens de feestcommissie toe. Eenige meisjes zongen hem een lied toe en overhandigden hem een ruiker. De burgemeester dankte allen en de stoet werd ontbonden. In de gemeente kamer had de installatie plaats in tegenwoordigheid van den ge- heelen raad, familie en genoodigden en een talrijk publiek. Nadat het benoemings besluit was voorgelezen, sprak de waar nemende burgemeester, dhr W. Cevaal Pz. hem toe en riep hem het hartelijk welkom toe. „Het verblijdt mij", aldus spr, „dat gij ingezetene en geboren burger zijt en door dat gij vple jaren raadslid zijt geweest, kent gij de behoeften en belangen der gemeente. Die taak, die u te wachten staat, zal geen gemakkelijke zijn, vooral in deze dagen, waar de zorgen steeds ver meerderen. Gij' zult zeker voor vele moei lijkheden komen te staan. Ik' vertrouw, dat gij dit alles rijpelijk hebt overwogen en dat gij overtuigd zijt, dat zonder steun bij al uw goede voornemens, de taak voor u te zwaar zal zijn. Burgemeester, wees er van overtuigd, dat de wethouders en de secretaris u ter zijde zullen staan en ik twijfel er niet aan, of de gemeenteraad zal ook meewerken. Dan kunt gij uw ar beid met goeden moed voortzetten tot zegen der gemeente. Geve God u wijsheid en la-acht bij' al uw arbeid, dan zal het u gelukken uw ambt met eere te beklee- den. En hiermede installeer ik u als burge meester der gemeente Ritthem". Hij omhing hem hierna den ambtsketen. Die burgemeester beantwoordde deze toe spraak en dankte dhr Cevaal voor zijn vriendelijke woorden. „Ik spreek de hoop uit", aldus de bur gemeester, „dat, waar ik u in "t ver volg als wethouder ontmoeten zal, onze samenwerking zoo goed mogelijk zij. Al vorens ik mij tot andere personen richt, is het mij een aangename plicht, om, naast God, vriendelijk dank te zeggen aan H.M. de Koningin, wie het behaagd heeft, mij tot burgemeester van Ritthem te benoemen. Ook mijn hartelijken dank aan Hunne Excellenties den Minister en den Commis saris der Koningin. Voor de vriendelijke medewerking van meerderen in- en buiten de gemeente, hetzij direct of indirect, betuig ik mijn groote erkentelijkheid. Het zal mij aangenaam zijn straks met u, wet houders in goede harmonie samen te mo gen werken. Ik doe een beroep op uw steun en medewerking. Geachte secretaris. Ik ben mij1 eenigs- zins bewust, wat een groote steun een goed secretaris kan zijn. Mijn hartelijke wensch is, dat gij' hiervan blijk zult ge ven en tot steun bereid zult zijn. Geachte gemeenteraad. Van u is mijn verwachting, dat gij uwe steun en mede werking niet zult onthouden. Gaarne wil ik van mijn zijde die belofte doen, uwe vergaderingen naar mijn vermogen zoo goed mogelijk te laten zijn. Als hoofd der politie vertrouw ik, in onze rustige ge meente niet zooveel werk te hebben. Van onzen getrouwen veldwachter mag ik ver wachten, dat hij mij getrouw ter zijde zal staan. Op mijne medewerking mogen ook rekenen onze gemeente-bouwmeester, waar dat noodig zal blijken en verder de klokkenist ,de gemeentewerkman en an deren, die verbonden zijn aan de gemeente Waar het nocdig en goed zal zijn zeg ik aan onze schoolvereeniging mijn be langstelling en medewerking toe. In alles hoop ik naar mijn vermogen en onder biddend opzien tot God het vertrouwen, door onze Koningin in mij geschonken, waardig te maken en mede te werken tot heil der burgers van Ritthem." Daarna sprak ds C. Sundermeijer namens het schoolbestuur en de Chr.-Hist. Kies- vereeniging, dhr B. J. de Meij, hoofd der Chr. School namens het onderwijzend per soneel en de gemeentesecretaris. De ver gadering werd daarop gesloten. Van de gelegenheid om den burgemees ter te feliciteeren werd druk gebruik ge maakt. De dag werd verder recht fees telijk doorgebracht. De mooie dorpsstraat was prachtig a giorno verlicht. De bur gemeester gaf aan vele genoodigden een gul onthaal in de gemeentekamèr. Tot ir. de late uurtjes bleven de feestvierenden gezellig bijeen. De muziekvereeniging heeft zeer medegewerkt om de feestvreugde te verhoogen. Sas van Gent. Maandagochtend kwam men tot de ontdekking, dat inbrekers aan den gang waren geweest in de openbare school A. Alle boekenkasten bleken ge forceerd en de lessenaars van het onder wijzend personeel waren aan een onder zoek onderworpen. Vermist wordt een horloge, toebehoorende aan mej. V., on derwijzeres aan die school. Het onder zoek schijnt er op te wijzen ,dat de dader een hond bij zich gehad heeft. (Z. K.) Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Beesd door G. Grootjans Thzn. te De Meern (U.). Bedankt voor Waddinxveen door J. C. van Apeldoorn te Voorthuizen. Geref. Kerken. Tweetal te Brussel D. J. Couvée te Mep- pel en D. Boerkoel te Velsen; te Apeldoorn Dr S. P. Dee te Dwingeloo en Dr J. Waterink te Zutphen. Beroepen te Alteveer (bij Hoogeveen) cand. H. de Jong te Oudega (W.). Geref. Gemeenten. Beroepen te Ridderkerk B. van Neerbos te Terneuzen. Baptisten Gemeenten. Aangenomen naar Workum-Stavoren en bedankt voor Leeuwarden door cand. G. Bouritius- te Sneek. Plotseling afscheid. Naar we vernemen, heeft Ds J. Bos, predikant bij de Chr. Geref. Gemeente te Delft, emeri taat verkregen en reeds zijn afscheid van de gemeente genomen. Vóór eepige Zon dagen deelde hij in de morgengodsdienst oefening mede, dat hij des avonds afscheid hoopte te nemen, hetgeen geschiedde. Ds Bos heeft zich te 's-Gravenhage geves tigd. Door dit plotselinge vertrek wordt des Zondags nu leeskerk gehouden en komt ef in de week een predikant van elders. Marktprediklrig. Het bericht, dat de straatprediking te 's-Gravenhage verboden is, blijkt niet juist te zijn. Alleen het openbaar spreken op een bankje vóór de Bijbeltent is verboden. Hoedekenskerke. Bij de Dinsdag gehou den stemming van manlijke lidmaten der Ned. Herv. kerk alhier is tot notabel herbenoemd dhr. J. H. Allewijn en be noemd dhr. D. d'e Regt, zulks in plaats van dhr. A. den Dekker, thans kerkvoogd. (G.Crt.). St. Maartensdijk. Bij de Dinsdag gehou den verkiezing voor 3 notabelen der Ned. Herv. Gem. werden uitgebracht 158 gel dige stemmen.'Gekozen werden de af tredende heeren M. P. Groenewege, Chr. Kauffmann en L. J. Koopman met res pectievelijk 117, 128 en 120 stemmen. De overige stemmen waren over een 20- tal personen verdeeld. Een 80-tal leden van den Bussum- schen Protestantenbond hebben het af- deelingsbestuur bericht, niet te kunnen stemmen voor een hernieuwde 5-jarige benoeming van den predikant-voorganger (ds A. R. de Jong) op grond van diens, politieke denkbeelden; vandaag vergadert de afdeeling ter beslissing over de be noeming. Geslaagd aan de Vrije Universiteit voor Prop. examen theologie de heeren N. A. Warning en H. A. C. Hildering, beiden te Amsterdam. Bevorderd aan de Universiteit te Amsterdam tot arts dhr J. A. F. Hermans geboren te Ossenisse. Goes. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school A alhier dhr K. H. van Faassen te Middelburg. Die voordracht ter vervulling van de betrekking van Hoofd der O. L. school te Poortvliet luidt als volgt: 1. J. J. de Maagd, hoofd der 0. L. school te Nes (Friesland); 2. W. A. van Dool, onderw. te Goes en 3. J. Luciëer, onderw. te Spijk (Herwen en Aerdt). De stervenden. Het Hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis vraagt ons plaatsing; van het volgende De brieven om hulp die wij de laatste weken uit Duitschland hebben ontvan gen, zijn ontzettend. Met geen droge oogen zijn ze te lezen. Voorbeelden? Een brief van een jongen flit een ar beidersgezin, werkzaam bij den advo caat wij hebben niets meer te eten alles verkocht, zend mij één gulden voor mijn broertjes en zusjes. Een brief van een "18-jarig meisje: Moeder is van uitputting gestorven. Van een geestelijke: Ik sta aan het hoofd van een klein ziekenhuis. Er zijn patiënten, die in twee dagen niets meer hdbben gegeten. Uit een ander schrijven: Wij gingen een bekende delicatessenzaak voorbij. Een man bleef er voor staan en drukte z'n gezicht tegen de ruit. Plotseling zakte hij in elkaar en als men hem wegbracht kon hij slechts uitroepen: honger! Iemand uit Nieuwied naar Holland ge komen, om hulp te halen, vertelt: de toestand is bier zoo, dat wanneer ik zon der iets terugkeer, ik wel een kanon kan nemen en alles doodschieten, om dat de menschen, uitgeput van honger, niets meer te verwachten hebben. Nog een voorbeeld: Op het .ppgenblik staan weduwen van hooggeplaatste amb tenaren bij de banken en vragen aan ben die ze verlaten om een aalmoes. Een generaal schrijft: Ik heb vandaag mijn laatste paar laarzen verkocht voor een stuk brood. Het Nederlandsche volk moet steun verleenen, gelijk de andere volkeren dit doen. Wij zonden een vertegenwoordiger naar Eerlijn om met de Regeering en speciaal met den Minister van Voedsel voorziening alsmede het Duitsche Roode Kruis .te overleggen hoe het beste te helpen. Wij stellen ons voor, teneinde meer eenheid in de hulpverleening te brengen, de vertegenwoordigers van bestaande Ne derlandsche Organisaties, die thans reeds hulp in Duitschland bieden en waarvan wij hierbij om onverwijlde op gave van haar adressen verzoeken, tot één bond te vereenigen. En dit speciaal met het oog op een te houden algemeene openbare collecte, waarvan de opbrengst in nader overleg tusschen de verschil lende corporatiën zou zijn te verdeelen. Doch in afwachting van het rapport van onzen vertegenwoordiger en het sa menstellen van een bond van de verschil lende organisaties, vragen wij u: Stuurt nu reeds geld aan het Hoofd bestuur jan het Nederlandsche Roode Kruis, Princessegracht 27, Den Haag, on der aanduiding: „Duitschland" of „Ne derlanders in Duitschland", want de hon- gerigen kunnen niet lang meer .wachten. Het Provinciaal Zeeuwsch Comité tot leniging van den nood in Duitschland deelt- ons naar aanleiding hiervan mede: De berichten, die in de nieuwsbladen bijna dagelijks worden opgenomen, zullen duidelijk hebben gemaakt, dat de nood in Duitschland niet alleen zeer groot is, doch steeds .toeneemt. Daarom heeft ons Comité gemeend, nogmaals een beroep te moeten doen op de offervaardigheid der Zeeuwen. Ons Comité richt ziicH (lefHalvê tot bur gemeesters, predikanten .pastoors, hoof den van scholen, enz. met het beleeft^ doch dringend verzoek, de actie te wil len steunen en het houden van inzame lingen van geld, levensmidde len en kleedingstukken wel te willen bevorderen. Het Comité zou het oip hoogen prijs stellen, indien in iedere plaats enkelen wilden ovefgaan tot het stichten van een plaatselijk Comité ter bevordering van dit doel. D>e hand moet onverwijld aan den ploeg .geslagen. Levensmiddelen en klee dingstukken kunnen door de bemiddeling van het comité met medewerking van het Duitsche Roode Kruis door Duitschland gratis worden vervoerd. Het Dag. Bestuur van het Comité be staat uit de heeren: Mr G. J. Sprenger, Voorz., en H. Dironkers, Secr.-Penningm., beiden te Middelburg. D'e obstructie opgeheven. Tusschen de verschillende politieke par tijen in Apeldoorn is overeenstemming tot stand gekomen omtrent de bezetting der wethouderszetels tijdens de loopende vier jarige periode. Voorloopig is eert', overeen komst, die door de C.-H., de A.-R1., de S.D.A.P.-sche, de V.-D. en de R.-K. raads leden zal worden bekrachtigd, geteekend door de leiders der raadsfracties M. van Wiijhe Ezn, D. Gosker, W. F. Veerman, Wi. Volgers en F. M. N. Preller. Al deze fracties zijn overeen gekomen dat het college van wethouders in deze periode moet bestaan uit twee wethouders uit rechtsche (een C.-H. en een A.-R.) en twee uit de linksche partijen. Zij ver klaren zich bereid, ook in de wethouders vacature, waarin Donderdag moet worden voorzien, zooveel mogelijk te helpen ver kiezen, den door het linker-Katholieke blok naar voren te brengen candidaat, waardoor de obstructie zal zijt opgeheven. pte hertog van Cumberland. De hertog van Cumberland is gisteren overleden. (Hertog Ernst August van Cumberland, zoon van Koning Georges V, van. Hannover, is voornamelijk bekend geworden door de veete van laïige jaren welke er tusschen hem en de Hohen- zollerns bestond. Toen in 1884 het in bet hertogdom Bronswijk regeerende huis door den dood van hertog Wilhelm was rutgestorven, deed de hertog van Cum berland zijn aanspraken gelden. Hem werd echter door een besluit van den Bondsraad van het Duitsche Keizerlijk belet den troon te bestijgen, zelfs werd aan eenig lid van het huis Bronswijk Ltineburg verboden de regeeringsfunctie to aanvaarden. Pas in October 1913 deed de hertog formeel afstand van zijn rechten ten behoeve van zijn zoon Ernst August. De Bondsraad hief daarom onmiddellijk de vroeger genomen besluiten ap en de jonge hertog Ernst August van Bronswijk besteeg den hertogszetel. Kort te voren was hij met prinses Victoria-Louise van Pruisen, de eenige dochter van den ex- keizer, in het huwelijk getreden, hetgeen als een officieele verzoening tusschen de beide vorstenhuizen werd beschouwd. Wisselkoersen. Amsterdam, 15 Nov., 1.45 uur. Berlijn 0.50 J0.60 per biljoen. Brussel 12.321/-—12.42 Va. Parijs 14.45—14.55. Londen 11.61 i/i—11.62V2. Dollar 2.67'/8' 2.683/8. Weenen 0.363/i0.3772. AMSTERDAM. V.D. De Ie Kamer der Rechtbank heeft heden een beslissing genomen inzake de" faillissementsaanvraag door den Officier van Justitie ten laste van de Brasselsche Bank. De Rechtbank wees het verzoek van den Officier op verschillende gronden af. Het faillisse ment is dus niet uitgesproken. DEN HAAG. V.D. Het Volk verneemt, dat het vertrek van den ex-kroonprins en de positie van den ex-keizer zijn besproken in de vergadering van de sociaal-democratische Kamerfractie. Naar aanleiding daarvan heeft mr Troelstra den voorzitter van de Kamer verzocht een vergadering van de Kamercommissie voor buitenlandsche zaken te beleggen. AMSTERDAM. V.D. Voor de de vierde Kamer der Rechtbank werd heden ge- eischt tegen den 19-jarigen Jacob Kant, wegens verduistering op 13 Aug. j.l. van een bedrag van f 10.000 ten nadeele van zijn patroon, drie maanden gevangenis straf. De verdediger bepleitte voorwaar delijke veroordeeling. BERLIJN. V. D. De democraten hebben gisteravond besloten met, Stresemann te breken en uit het kabinet te treden. Zij zullen dit besluit- heden in de vergadering van hun partij bevestigen. Men gelooft, dat het Centrum (Kath.) eenzelfde be- sluit zal nemen, 'waardoor Stresemann en de Duitsche Volkspartij geheel alleen zullen blijven staan. De politiek van Stre semann inzake het Rijnland en het Ruhr-' gebied vindt een heftige oppositie in Bei eren, Oldenburg en Hessen, zoowel als in Pruisen. De Pruisische regeering is van oordeel, dat ue eventueele vorming van een Rijnlandschen staat de economi sche positie van Pruisen zal verzwakken. BERLIJN. V. D. Gisteren heeft Strese*" mann bij president Ebert opnieuw machti ging verzocht om Dinsdag den Rijksdag te ontbinden, indien geen votum van ver trouwen in de regeering wordt aangeno men. De Rijkspresident heeft nog geen antwoord pp dit verzoek verstrekt. Men acht dit in politieke kringen geen bemoe digend teeken voor Stresemann. De Rijks dag is tegen Dinsdag bijeengeroepen, ter- Wijl de commissie voor buitenlandsche za ken Zaterdag bijeenkomt. - j BERLIJN. V. Te Cottbüi'g zijn gis-' teren verscheidene Duitsche communisten gearresteerd, die in 't bezit waren van groote bedragen Amerikaansche dollars, Door de geheime politie is medegedeeldj dat de gearresteerden instructies hadden uit Moscou. Zij moesten de rijksweer te gen de regeering opzetten. (Cottburg ligt 1 uur ten Oosten van Berlijn.) BERLIJN. V. D. Uit Oels wordt gemeld, dat de ex-kroonprins een verklaring heeft gepubliceerd, waarin hij zegt gelukkig te zijn weer in eigen huis bij zijn vrouw en kinderen in te wonen en te verkeeren te midden van zijn landslieden en de zor gen met hen te deelen. Hij wekt allen op deel te nemen aan den wederopbouw van het vaderland. De kroonprins zal, zoo zegt zijn adjudant, niet naar Berlijn gaan, doch in Oels arbeiden. De geheele reis van Wieringen naar Oels heeft vier 'dagen geduurd. Er is drie maal halt gehouden. Te Gorzke in Saksen gleed een der bege leidende auto's van den weg af, waarbij één persoon werd gewond. Gedurende de reis is de kroonprins nergens herkend. BERLIJN. V.D. Alle directeurs van Kruptp zijn uit de gevangenis te Dussel- dorp ontslagen, om hen in staat te stellen de zaken verder te leiden. Nov. 20 Middelburg, meubelen en antiquitei ten, Notarishuis. 21 Kwadendamme, inboedel, de Kok. 21 Middelburg, bibliotheek, Notarishuis. 23 Souburg, hofstede en bouwgrond, Loeff. 29 lerseke, vendutie, de Kok. 29 Middelburg, huizen en weiland, Strure 30 Middelburg, inboedels, Notarishuis. Kamperland, de hulpkerk, enz., Mar- kusse.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3