Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Laatste Berichten. Allerlei. Itop MoopiiigeMiUip, ik üit tie Pers. Ingezonden Stukken. EHewoutsdijk. Onze vroegere dorpsge noot ,dhr WL J. M. Koole, landmeter v. h. kadaster te Breda, wordt met ingang van 15 N ova.s. tijdelijk in dienst gesteld aan het Departement van Financiën te D'en Haag. Riithem. De gemeenteraad hield Vrij dagmiddag een spoedeischende, openbare vergadering. Alle leden waren tegenwoor dig. Naar aanleiding van het verzoek van het' Bestuur der te dezer plaatse gevorm de feestcommissie, in verband met het aanstaande burgemeestersfeest, om een bijdrage uit de gemeentekas, wordt op voorstel van B. en W,. met alg. st. beslo ten f 50 te hunner beschikking te stellen. Mededeeling geschiedt van een schrijven van het bestuur der vereen, voor Chr. L. Onderwijs alhier, houdende bericht, dat er hunnerzijds geen bezwaren bestaan tot het doen aanbrengen van een bergplaats onder het iifdak der speelplaats, ten dien ste van het Hoofd der School, evenwel onder bepaalde voorwaarden. Daar de raad zich hiermede niet kan vereenigen, als te zijn onaannemelijk, doen B. en W. het voorstel, het gebouwtje te deen aanbrengen tegen den gevel van het overdekte school plein. Overeenkomstig dit voorstel wordt met alg. st. besloten en het bouwen te gunnen aan A. Poelman, de laagste in schrijver, voor f 275. Vervolgens wordt, naar aanleiding van een missive van Ged. Staten ,m. alg. st. beslaten, dit college te verzoeken ontheffing te verleenen ten aanzien van het rijden met aangekoppelde wagens. Daarna sluiting. Poortvliet. Door den kantoorhouder C. van Westenbrugge alhier, werd tegen 16 December a.s. eervol ontslag aangevraagd. AxeL In de laatstgehouden Raadsverga dering kwam in herstemming het voorstel van B. en W,, om afwijzend te beschikken op een verzoek van J. J. de Lozanne tot wed er-in voering van de jaarlijksche ker mis, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten; met 6 tegen 5 stem men werd het voorstel van B. en W. aan genomen; voor stemden de Anti-Revoluti- onnairen, en Christ.-Historischen. Een voor stel van dhr 't Gilde om alleen Maandag en Dinsdag kermis te houden werd even eens verworpen. Met 7 tegen 4 stemmen werd besloten de Prov. weg (Stationstr.) in onderhoud van de Provincie over te nemen. Daarna kwam de begrooting voor 1924 aan de beurt. Dhr 't Gilde vroeg het woord tot het houden van algemeene beschouwingen, iets wat hier nog niet was voorgekomen. Deze gingen niet over de begrooting,maar wa ren een geducht afgeven op de Anti-Rev., waarvan letterlijk niets deugde; op de Chr.-Hist., omdat- ze stemden tegen de kermis, ofschoon het niet op hun program stond. Die katholieken deugden ook niet, Kortom vier vel groot formaat foliopapier las hij voor om te bewijzen ,dat alleen de S.D.A.P. de wereld kan redden. De voorz. moest hem een paar maal aanmanen zich te matigen en geen personen te beleedigen Dhr. Koster merkte op, dat, ofschoon de kermis niet op hun program voorkomt het de wensch der Chr.-Hist. kiezers is tot de afschaffing mede .te werken. Ete Antirevolutionaire heeren Oggel en Dieleman verweten dhr 't Gilde, dat hij de vrijheid, die hij als raadslid geniet ge bruikt pm te lasteren. Bij1 het bespreken der begrooting stelde dhr 't Gilde als eerste bezuiniging voor het presentiegeld der raadsleden te ver- hoogen, welk voorstel echter werd ver worpen met 6 tegen 4 stemmen. Die toe lage aan de burgerwacht wilde hij ook schrappen. Dhr Oggel verdedigde dat subsidie, het bleef behouden. Bij den post subsidie „Groene Kruis" stelde dhr 't Gilde voor f300 meer te ge ven, ofschoon het „Groene Kruis" reeds "f 1000 ontvangt en niets heeft gevraagd. Ook wilde dhr 't Gilde een inrichting voor tuberculose-lijders hier ter plaatse. B. en W. waren niet van plan daarop in te gaan want die kosten zijn voor Axel niet te dragen. Daarna sprak hij zijn verwonde ring uit ,dat er geen bedrag staat uitge trokken voor steun aan werkloozen; hij stelde voor, f 10.000 daarvoor te bestem men. De voorz. zeide, dat er een bedrag van 1923 over is, dit zal aangewend wor den oim de commissie tot steunverleening in de gelegenheid te stellen de menschen, die het noodig hebben te helpen. Dhr Dieleman zeide, dat ook de S. D. A. P. iemand kan benoemen voor die commissie, maar dan iemand te nemen, die niet weg loopt, als hij zijn zin niet krijgt. Daarna stelde hij voor 100 opcenten te heffen op de vermogensbelasting; heel wat is daar over gepraat en tenslotte is het voorstel verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Tot slot kwam het voorstel van dhr 1 Gilde om het gebed in den raad af te schaffen; een heele boel onzin moest de raad daarover hoeren. Dhr Dieleman ver dedigde het gebed en die er niet naar wil luisteren, gaat maar zoolang weg. Het voorstel werd daarna verworpen met 7 tegen 4 stemmen. („Zei.") Stoppeldijk. Naar aanleiding van diverse brieven van het Zeeuwsch-Vlaamsche }}ra- terleiding-Comité, Ged. Staten en van "den Inspecteur der Volksgezondheid, heeft de raad dezer gemeente opnieuw de water leidingkwestie onder het oog genomen. De leden bleven eehter op hun standpunt staan om in deze aangelegenheid geen stappen te doen. De gemeenteraad heeft wel met alg. st. besloten over te gaan tot electrificatie. Kloosterzande. Door den gemeenteraad K in beginsel besloten tot electrificatie der gemeente. f- I - T Nod. Herv. Kerk. Beroepen (toez.) te Terwinselen (gem. Kerkrade) D. v. Maanen- te Waarde. Bedankt voor Scharnegoutum door A. J. Wormgoor te Alblasserdam. Jperef. Kerken. Bedankt voor Culemborg door IH. Jonker te Voorburg. Geref. Gemeenten. Tweetal te Ridderkerk R. Kok te Aagte- kerke en B. v. Neerbos te Neuzen. Evang. Luth. Kerk. Bedankt voor Vlissingen-Middelburg door .1. M. Lindeijer te Monnikendam. Tot noiabelen der Herv. Kerk te Oostkapelle zijn gekozen: de heeren P. Zeeveld, G. van Schagen en L. de Voogd. (M. C.). Dat noemt men D o o p e nOn langs vermeldden we, dat 'n paar maan den geleden in de Ned. Herv. Gemeente van Watergang (N.-H.) ©en kindje gedoopt werf met de formule: „in den naam van geloof, hoop en liefde". Ds'P. Nomes deelt nu in de „Delfsh. Kerkb." mee, dat men ook in Groningen eigenaardige toestanden aantreft. In Oostelijk-Groningen werd de H. Doop bediend met de formule: „Alida, ik doop u met den wensch, dat gij een nuttig lid der maatschappij moogt wotj den". Van deze Poopsbediening kan men- zelfs niet zeggen: uit de verte verwant aan het Christendom! (Rott.). Z ij n ambt moed e. Aan den ker- keraad zijner gemeente heeft ds G. W. Noordenhout, Ned. Herv. predikant te Wier, een brief gezonden, houdende me dedeeling dat hij zijn ambt neerlegt we gens „veel verdriet en vooral ook groot onrecht". Hij verzocht tevens zijn zaak spoedig bij het classikaal bestuur van Leeuwarden aanhangig te maken en heeft zich reeds te Aalsmeer gevestigd. Predikant en pastoor. Bij de begrafenis van pastoor F. A. R. Padbergy majoor-aalmoezenier te Ede, heeft zich het zeldzame feit voorgedaan, dat een predikant op een Roomsch kerkhof het woord heeft gevoerd. 'Ds H. Janssen, le ger- en vlootpredikant in algemeenen dienst, lieeft nl. bij liet graf de verdien sten van den overledene geschetst. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het stuurliedenexamen koopvaardij (groote stoomvaart), eerste stuurman, de heer M. Rog, voor tweede stuurman 'de heeren W. A. Schot en .T. G. Meyer. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Den Ham dhr. J. de Koning te Krabben- dijke. (Standaard.) Aan den heer M. Griep is op zijn verzoek met ingang van l Jan. 1924 eer vol ontslag verleend als onderwijzer aan de O. L. School te Burgli. (M. C.). Geslaagd aan de Universiteit te Utrecht voor kerkcl. voorber. examen dhr. J. C. Neeleman en bevorderd tot semi- arts dhr. W. F. Nelissen. J)e Unie-collecte bracht te Terneu- zen f 116,6014 op. awwwww—wiw.iii .inwotjun*.» wmmiwmwn—wmmmimvmmid Ongelukken. De 15-jarige schippersknecht R. uit Spïjkenisse is Donderdagavond onder Rijswijk over boord gevallen en verdronken. - Te A dorp is de voerman II. door een paard doodgetrapt. De motorrijder H. uit Delden is bij het uitwijken voor een dame geslipt en gevallen. Met een sche delbreuk en een zware verwonding aan de borst is hij in het ziekenhuis aldaar opgenomen in zeer zorgwekkenden toe stand. Dief gepakt. De politie te Weert heeft aangehouden den 12-jarigen J. B., uit Aken, die niet minder dan 22 dief stallen, meestal geld, op1 zijn geweten schijnt te hebben. Laatstelijk zou hij zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van geld te Maaslieeze, en eenigen tijd geleden zou hij; tezamen met zijn inmid dels in verband met een kerkdiefstal te Nederweert gearresteerden dorpgenoot W. 'K., 16 jaar oud, te Maastricht een woning zijn binnengedrongen en daar uit een bedstede een tasch met Belgische bankbiljetten, w.o. van 1000 francs, heb ben gestolen. Ongeveer een jaar beeft het veelbelovende tweetal in Zuid- en Midden Limburg rondgezworven. Van tijd tot tijd hielden zij verblijf in het volks logement. W. te Houthem. De eigenaar van dit logement is, verdacht van he ling, in hechtenis genomen. G ee n moor d maar een 01 nge- 1 u k: Blijkens onderzoek is de heer Augus- tin uit Meppen (Duitschland) niet ver moord in den trein van den Westfaal- schen spoorweg, doch het slachtoffer van een ongeluk geworden. Naar vermoed wordt, is hij op eenigerlei wijze uit den trein gevallen en moet door een anderen passeerenden trein gegrepen zijn, althans hij werd tusschen de rails gevonden met verpletterden schedel. Men heeft geld, horloge, enz. cup het lijk gevonden. 500 Dwangbevelen. In het Noord-Brabantsche dorpje Hoeven is de lust tot belasting betalen niet groot, wat blijkt uit het feit, dat aldaar vijfhonderd dwangbevelen tot betaling der belasting penningen zijn uitgereikt. Vrees voor vreemdelingen. Wegens de vele diefstallen in den om trek heeft de burgemeester van Groenlo zijn gemeentenaren verzocht om bij het zien van verdachte personen direct daar van aan de politie kennis te geven even als het oplgeven binnen 24 uur van vreemdelingen uit het buitenland die men in zijn wonjng herbergt. Een deugniet. I11 Augustus van dit jaar heeft A. v. D1. jr de exportslagerij te Oss, waarvan zijn vader, die denzelfden naam draagt, agent is, opgelicht voor f 1000, waarvan hij telegrafisch toezending had gevraagd. Hij verdween, zooals thans blijkt, naar België. Te Brussel vroeg hij dezer dagen een paspoort op het Neder- landsehe consulaat aan, waardoor hij in de val liep. Zijn uitlevering zal worden aangevraagd. Het volksbelang uitgebrand. Zaterdagavond is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de kantoren en ma gazijnen van de soc.-dem. coöperatie Het Volksbelang te Amsterdam. De brand liet zich ernstig aanzien. De vlammen bereikten een 'kolossale hoogte. Het geheele gebouw en de magazijnvoorraad aan bakkersma teriaal zijn uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Handel in blanke slavinnen. Te Amsterdam is een 31-jarige koopman uit Sunderwick aangehouden op verzoek van den burgemeester van D'inxperlo - het tweelingdorp van Sunderwick daar de man verdacht wordt van vrouwenhandel Een locomotief ontspoord. Zaterdagavond laat is o.p het stations emplacement te Amersfoort een zware locomotief uit de rails geloopen, tenge volge waarvan 'de lijn naar Amsterdam geheel versperd was. Den geheelen nacht en ook gisteren tot zes uur namiddag is aan de herstelling gewerkt. De reparatie ondervond nogal vertraging, doordat het materiaal uit Utrecht moest komen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. - Hevige storm i n h e t Kanaal. In 't Kanaal heeft een hevige storm ge woed. Vele schepen seinden om hulp1 Een Engelsche boot strandde; een reddings boot werd te hulp gezonden. E.en kleinere boot de „Die'zerita" verkeert eveneens in nood tegenover de kust van Cherbourg. Ook uit Marseille en Toulon komen be richten over storm op zee. Het beneden gedeelte van laatstgenoemde stad is over stroomd. De sneeuwval in het Oosten van Frankrijk houdt aan. Ernstige brand te Gamer en. Gistermorgen omstreeks 6 uur brak een brand uit in een met riet bedekt huis, be woond door de familie Westerhof en de 76-jarige mej. Van Willigen. Eerstgenoem de familie was echter uitstedig. De oude vrouw kon zich niet meer uit het bran dend perceel redden en kwam in de vlam men om. Het huis en de inboedel van de fam. Westerhof zijn verzekerd. („Crt") Rotterdam, 12 Nov. 1923. Graanmarkt Tarwe wederom met klein aanbod, vlug prijshoudend verkocht f 12f 12,60, in bijzondere gevallen iets meer betaald, afwijkende f 11.25f 11.75. Rogge f 9.75f 10.25. Gerst (chevallier) f 11.50—f 12.25 Haver prijshoudend f 10f 11.25, kleine groene erwten eveneens prijshoudend t 18.50f 23.50; kroonerwten f20 f23.50; Schokkers flauw, onveranderd, flöf 22.50br. boonen nog niet van beteekenis getoond. Alles per 100 K.G. OLDENZAAL. V.D: Gisteravond om streeks 11 uur heeft op de Bentheimer- straat een ernstige vechtpartij! plaats ge had tusschen een drietal jonge mannen uit De Lutte en een grooter aantal jonge mannen uit Oldenzaal, allen leden van de voetbalclub V.O.C'. Da laatsten hadden in den loop van den avond nogal ge dronken, zoadat zij wat overmoedig wa ren. De vechtpartij begon met het werpen van steenen en slaan met sjokken. Ten laatste werden de messen getrokken. Ze kere H. Lachger uit Oldenzaal kreeg een "diepe snede in den hals en zakte ^venloos ineen. Een zekere 0. Sande- rink uit De Lutte, die met de heele vechtpartij niets had uit te staan en juist per fiets passeerde, werd door de Olden- zalers van zijn fiets getrokken en ernstig mishandeld. Ilij bekwam een diepe snede over het gelaat en moest naar het zie kenhuis worden vervoerd. Zij!n toestand is hoogst ernstig. Nog eenige andere per sonen zijh min of meer ernstig verwond. De marechaussee, die gewaarschuwd werd, arresteerde zes der belhamels. BERLIJN. V.D. Gisteren is rijkskanse lier Straesemann, nadat hij te Halle een rede had uitgesproken, naar het Zuiden vertrokken. Waarschijnlijk is hij naar de Beiersche grens vertrokken en zal hij vandaag een geheime conferentie hebben met Von Knilling, den Reierschen pre mier. BERLIJN. V.D. De Kroonprins heeft gisteren zijn reis, die hij' geheel per auto maakt, onderbroken door het bren gen van een bezoek aan het buitenver blijf van graaf Bassewitz in Mecklenburg. Hier ontmoette hij1 ook zijn 18-jarigen oudsten zoon. Uit Oels in Silezië wordt gemeld, dat het bericht van den terug keer van den ex-kroonprins en zijn voor genomen verblijf aldaar, gisteren een be langrijke menigte op' de been bracht. Den geheelen Zondag verkeerde men in af wachting. De ex-kroonprins kwam even wel Zondag niet aan. Men verwacht hem nu hedenavond. Te Oels zijn vele jour nalisten, vooral Amerikanen en Engel- schen aangekomen. Die echtgenoot© /van den ex-kroonprins vertoeft er op haai' landgoed met 3 van haar 6 kinderen. De overschrijding der Nederlandsche grens heeft bij Bentheim plaats gehad. FRANKFORT. V.D'. Bij de Franseho troepen in de nabijheid van Frankfort is groote bedrijvigheid te canstateeren. Het gerucht loopt, dat zij, met versterking van de troepen uit het Ruhr-gebied, Frank fort en Mannheim willen bezetten. MUNCHEN. V.D. Gemeld wordt, dat Hitier te Uffing is gearresteerd. MUNCHEN. V.D: De Beiersche dictator Von Kahr, beeft de communisten-partij ontbonden en alle socialistische dagbladen verboden. BERGHUIS. V.D. Hedennacht is het ver leden jaar afgebrande en herbouwde café restaurant Halfweg, slaande aan den weg OldenzaalDe Lutte geheel afgebrand. Van den inboedel is zoo goed als niets gered. Verzekering dekt de schade. D'EN HAAG. V.Di. De secretaris-gene raal in alg. dienst, mr Kan, vertrok he den naar Doorn, tot het houden van be sprekingen met den ex-keizer. GOES. St'ukken voor den Ge meenteraad. De rekening van het Gasthuis over 1922 wijst aan in ontvang f 49196,51, Uitgaaf f 47711,14, alzoo een goed slot van f 1485,37. Op den staat van wijziging der begroo ting voor 1923 komen o.a. als vermeer dering vooronderhond haven- en ka- naalwerk f 800 (dit houdt verband met de werkverschaffing in den vorigen win ter), kosten remmingswerk bij de sluis f 165,68 (was te laag geraamd), het ver bouwen der scholen A en C kostte f 9250, zijnde f250 boven de raming; op de be- grooting 1923 moet nog gebracht voor kosten stichten van een Chr. Lagere School aan den Westwal f 10174,40 (op 1922 is reeds gebracht f49,825,60), idem. voor Chr. U.L.Ö.-school Westwal f7836,95 (op 1922 reeds gebracht f36163,05). De fin. commissie heeft op enkele voor stellen aanmerkingen. Ze vraagt, in hoever een houten lambriseering in de bode kamer op het stadhuis noodzakelijk was en of het niet mogelijk is geweest, de reparatie aan straatwerk na de jubileum feesten (f IOO) door de gemeente-werk lieden te doen geschieden. Betreffende den verbouw der scholen A en C vraagt zij, welke de oorzaken zijn, dat niettegenstaande de sterke daling van loonen en materialen de raming toch met f 250 is overschreden. Bij het voorstel inzake planten van jong geboomte geeft de fin. comm. in overwe ging ook dit werk zooveel mogelijk door geimeente-werklieden te doen geschieden. De fin. comm. acht een salaris van f ÏOOOf 1500 voor laboratoriumbsdiende bij den Keuringsdienst van Waren te hoog. Zij stelt voorf 800f 1200 (8 jaarlijksche verhoogingen van f 50) en geen vaste aanstelling. Pas op voor electriciteit. Waar electriciteit in huis is, zouden wij de volgende „tien geboden" willen uit vaardigen: lo. Laat reparaties alleen door vaklui uitvoeren. 2o. Laat de electrische geleidingen zoo hoog aanbrengen, dat ze niet aan be schadiging zijn blootgesteld. 3o. Gebruik alleen losse snoeren (voor schemerlampen, strijkijzers, melkkokers, waterketels, enz.), die zoo buigzaam mo gelijk zijn en die op deugdelijke wijze zijn geïsoleerd. 4o. Vermijd het, de snoeren te buigen of te knikken, hang ze niet op aan scherpe haken of spijkers. 5o. Laat stopcontacten en schakelaars zoo hoog aanbrengen, dat ze buiten het bereik zijn van kleine kinderen. 60. Zorg ervoor, dat in de badkamer geen schakelaar of stopcontact pnder 't 't bereik is van den persoon die een bad neemt. 7o. Vermijd zoo rfiogelijk het aanbren gen van stopcontacten in bad- en wasch- 'kaniers, in keldervertrekken en op andere gevaarlijke plekken. 80. Schroef alleen lampen in of uit, als de stroom is afgesloten en bekleed geen enkele electrische lamp met gaas, papier of andere licht-brandbare stoffen. 9o. Raak tijdens een onweer de elec trische geleiding niet aan. lOo. Schakel bij langere afwezigheid alle electrische apparaten uit, (Hbld.) Geheimzinnige drank. Een oude scheepskapitein beroemde er zich op, dat hij alle dranken der wereld kende, zóó goed zelfs dat hij ze van elkaar kon onderscheiden, door ze geblinddoekt, slechts te proeven. Op een fraaien mor gen stapt een jong officier aan boord,, en Verklaart: „Ik durf wedden, dat de oude niet alles kent". Beleedigd en in zijn eergevoel gekwetst verklaart de kapitein zich tot die wedding schap bereid. Met een blinddoek voor, Ibegint hij te proeven: melk, thee, koffie, alle mogelijke soorten wijn en bier proeft hij en noemt ze zonder aarzelen bij name. Als opeens, drinkend uit een der yele glazen, geen antwoord volgt; de oude zeerob proeft nog eens, ruikt aan liet glas .en schudt het hoofd. En hij geeft! zich gewonnen! Die geheimzinnige drank was... water! Wisselkoersen. Amsterdam, 12 Nov., 1.45 u. Berlijn 0.750.85 per biljoen. Brussel 12.6012.70 Parijs 14.6514.75 Londen 11.54%—11.551/4. Dollar 2.65—2.66 Weenen 0.37(4 —0.37 Va. Goes. Zaterdag werd door den archi tect. den heer F-. G. C. Rothuizen, voor den heer J. C. Krijger alhier aanbesteed: 1. het verhouwen van de vroegere Nat. Bank aan de Beestenmarkt tot garage en 2. het verbouwen van den winkel en garage Nieuwstraat 53 tot een dubbel woonhuis. Inschrijvers de heeren: P. Hoog. strate, Oudelande, perc. 1. f3528, perc. 2 f5510," massa f9038; A. Drijgers, 's Heer Abtskerke, perc, 1 f4300, p'erc. 2 f5300; Dekker, Kloetinge, plerc. 1 f3800, perc. 2 f5470, massa f9170; I. F. üronkers, Goes, perc. I f4000, 2 f 6500, massa f 10400J. M. v. Riet, Goes, perc, 1 f 3986, perc. 2 f 6123, massa f 10Ö50; firma v. d. Weert en Do Bruijne, Goes, perc. 1 f3995, perc. 2 f6161, massa f10056-; M. F. Goedemont, Hansweert, perc, 1 f4450, perc. 2 f5975; W. v. d. Linde, Katten- dijke, le perc. f3845, 2e perc. f5786; J. Hendrikse, Schore, perc. 1 f3995, perc. 2 f7100, massa f11095; W. J. v. Doese laar, Goes, perc. 1 f4700, perc. 2 f6870, massa f 11490; Joh. de Jonge, Goes, alleen perc 2 f5775; P. Chamiuleau, Goes, le perc. f 5514, 2e perc. f 7957, massa f 13471. De gunning: is nog aangehouden. Wibauts medicijn. In de Tweede Kamer is de heer Wi baut aangewezen als de man, die bezui nigen kan, maar zich daarbij als een te genvoeter zal openbaren van de plannen waarmee het Kabinet-Ruys kwam. Het is voor ons volk dus van beteekenis te weten, welk medicijn deze medicijn meester weet aan te geven, schrijft de Standaard: Men kan in het algemeen zijn kunnen reeds afmeten naar het bezuinigingspro gram, dat door zijn partij is geannonceerd. Maar er is nog een andere bron, waar uit wij kennis omtrent zijn vermogen kunnen putten. Hij is toch wethouder van financiën in de hoofdstad van ons land. En nu kunnen wij op twee merkwaar dige dingen wijzen. Vooreerst op deze merkwaardigheid, dat de heer Wibaut in zijn memorie van antwoord op de afdeelingsverslagen van den Amsterdamschen Raad natuurlijk al lereerst wijst op de bezuinigingen, die hij door reorganisatie van den dienst wist aan te brengen. Zoo iets in de lijn van hetgeen ook het Ministerie-Ruys is gaan doen en voorts wilde doen. Maar zegt de heer Wibaut: deze be zuiniging geeft niet genoeg. Wij willen deze financieele specialiteit zelf laten spreken. In de genoemde me morie van antwoord wordt gezegd: B. en W. zijn van oordeel', dat op het terrein van het verhoogen der effi ciency tot dusver belangrijke resulta ten zijn bereikt en zij zijn er van over tuigd, dat in deze richting moet wor den voortgegaan. Zij zijn evenwel van meening, dat alleen met efficiency het in de toekomst te verwachten tekort niet zal kunnen worden gedekt. Naar de meening van B. en W. zal van de omstandigheid, dat de loon- overeenkomst met de werklieden op BI Mei aflooDL gebruikt moeten worden gemaakt, om in Georganiseerd Overleg in verband met de sedert de vaststel ling der loonen gewijzigde economische verhouding, de vraag van herziening van loonen aan de orde te stellen. Deze overwegingen gelden evenzeer voor de salarissen der ambtenaren. Wanneer de resultaten van een en an der bekend zijn, zullen B. en W. kunnen beslissen over de vraag, welke maat regelen dan genomen moeten worden, ten einde het evenwicht tusschen ge wone inkomsten en uitgaven te be waren. De korte inhoud hiervan is dit: er moet komen verlaging van loonen ein salarissen. Alzoo sprak Wibaut. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) M. de R, Beleefd verzoek ik u een plaatsje voor onderstaande regelen; bij voorbaat mijn dank. Door den heer burgemeester van Schore met 5 zijner raadsleden en den secretaris wordt in uw blad van 9 November 1.1. be weerd, dat de raadsverslagen, geschreven door ondergeteekende, afwijken van de werkelijkheid, dat ze als onjuist, onvolle dig en eenzijdig moeten worden gekwalifi ceerd. Hierop wil 'ik de heeren alleen dit zeggen, dat zij tegen beter weten in zulks schrijven, alleen hetgeen wat betreft on volledig zijn in de courant, maar dat ligt niet aan uw correspondent, maar dat is de schuld van de schaar der redactie. Al het andere is fantasie der inzenders, welke fantasie zij zich vermoedelijk maar laten wijsmaken en met hun handteeke- ning bekrachtigen. Als bewijs aan het raadslidvroeg

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3