Maandag 13 November 1933 38e «laargang n© 37 AART DE MESMAAKER, Bnitenland. BOKMA DE BOER's PEEKOFFIE FEUtLLETON. BE BUSSCHIETER VAN MIDDELBURG. ONMISBAAR BIJ DE KOFFIE Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. It; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Antithese. De antithese zou rui dood zijn. Als zoovele malen voorheen, n.l. dood-v e r- klaard. Wat gejuich ging op, toen de stemming over de Vlootwet het resultaat opleverde 5049. Wat verloor men be slist in heel den linkschen hoek de lands belangen uit 't oog vóór de stemming,! JVat wist men goed, dat 't over de coalitie ging bij de stemming en niet over de Vlootwet. Zoo goed, dat men 't uitriep, 't luide verkondde. Nu wordt er gestemd over de coalitie. Er is dus niet over de Vlootwet ge stemd. Wat maalt links, geheel links om de belangen van het land? Waarom nog ernstig over de Vlootwet gediscussieerd, nu er over de coalitie tegen regeerings- personen te velde getrokken kon worden. Waarom zou men er de landsbelangen niet aan wagen, nu er in slagorde weer iets af te breken viel. In niets meer onderscheidden de Vrijheidsbonders zich Tan de Socialisten, Plattelanders en Mar- chant. Ze bleken elkander overeenkomstig bui) uitgangspunt werkelijk te willen ver staan. De antithese. De coalitie. Wie zou in het vrijzinnige kamp, het geheele vrij zinnige kamp, daartegen bij zoo'n gelegen heid niet 'n mannelijke houding aan nemen? En toch. De antithese blijft in weerwil van alle juichkreten van de linksche poli- tiekelingen. De coalitie stort niet in, on danks de kinderlijke verwachtingen van menschen, die zelfs niet met een been op den beganen grond staan. De ver schillen waren van meetaf onder de coa- 'liliegenooten bekend en meermalen ging de botsing der meeningen met een ge- duchten knal gepaard; de coalitie blijft. Aan de eene zijde der antithese staan zij die buigen bij hetzelfde kruis, aan de andere zijde zij die gebukt gaan on der den last van koning Demos. Dat was zoo en dat blijft zoo. En de 10 dissidente Roomschen? zal men vragen. Het ant woord luidt: Hebben Roomsche kiezers socialistische, eigendunkelijke en egoïsti sche vertegenwoordigers naar het bin nenhof gezonden, dan is daardoor geens zins de antithese uit het volksleven weg genomen. Het ging niet meer om de vloot bij de stemming over de Vlootwet. Het was de strijd omtrent de richting waarin ons volksleven zal worden geleid in de naaste toekomst. Op- of nederwaarts. Hard is geweest de schoolstrijd en nog is deze niet beëindigd. Het kan zijn, dat een wor stelstrijd staat aan te vangen, in verge lijking waarmee al het voorafgaande nog slechts kinderspel heeten mocht. En de moed om aan te pakken is onder ons gebleven; en de zin om den leider in deze ernstige dagen trouw te blijven bleek; en het vertrouwen in de zegepraal onzer beginselen kwam reeds menigvul dig uit. De antithese is en blijft de scheu ring, die steeds bedenkelijker afmetingen aanneemt in binnen- en buitenland. Mèt ons staan onze Christelijk-Historische wa penbroeders en de Staatkundig Gerefor meerde karrpivechter en de Christenman nen in de Roomsche Staatspartij. En bij den vijand? Het begrip van 'n gebleven coalitie, van een blijvende antithese, onzinnige critiek, allerdwaaste raadgevingen, lafheid om eerlijk te aan vaarden de gevolgen van misdadig spel. Dresselhuijs en Troelstra, elkander onder ling wantrouwend en achter hen de drei ging van de karwats van Wijnkoop, door beiden geminacht en gevreesd. Het anti-revolutionaire volk kan dank- Een vernaai tijdens het beleg van Middelburg door de Watergeuzen. (1572—1574). door CHR. HONDIUS. (Auteursrecht voorbehouden.) 27). - „Ja", zeide Machielse, „ik kan mij den toestand van uwe dochter voorstellen. Wtelk een gezelligheid heerschte er vroe ger in uwe woning". „Alles is voorbij", zeide Geerts, „en het wordt er met onze stad niet beter op, nu ook Zierikzee door Rollé en De Rijk tot overgave aan de Geuzen gedwongen is. Maar in Goes zijn ze minder gelukkig geweest, gelijk mij werd medegedeeld. Ten derde male is 'Tseraerts daarheen getrokken met 3000 man en 12 stukken geschut, maar zijn bestorming werd door de Goesenaars afgeslagen. Wel zond de Prins Barthold Entens met 2000 man hulptroepen, maar ook deze hulp heeft den Geuzen niet gehaat, want Alva had d'Avila en Mandragon met een legermacht van 3000 man te Bergen op baar zjjn. De beginselen zijn ongerept, de leiders onversaagd, de banier onbesmet, de eenheid ongebroken en nieuwe lich tingen vullen steeds de armee aan; oude ren worden afgeroepen van hun post en jongeren nemen van de moede strijders de wapens over, de antithese blijft. Daar om ontzinkt de veerkracht niet, niet ver vreemd van der vaderen moed, niet ont aard aan den heiligen ernst van het voor geslacht. Bijeen dan leiders en strijders in uw vereenigingen om te bespreken wat in deze dagen de aandacht boeit en bezig houdt en wat in de toekomst bijkans stellig wacht. Want de antithese een wroc.iltscl niet van menschenhanden blijft, ten spijt van inspanning der onge loofsmannen. Met teedere zorg. Zoo luidde bet onderwerp van' een on zer veteranen, toen bij in het hooge Noor den dezer dagen de jongelingschap een ernstig woord meegaf in deze ernstige critieke dagen. Het grootere èn het klei nere moet met teedere zorg worden be handeld. Het grootere, de lijnen uitstip pelen, leidersvergaderingen houden, orga- niseeren, ook hel kleinere, het kleine, dat zoo licht wordt over 't hoofd gezien, voorbijgeloopen, buiten beschouwing blijft. Te letten valt op, en te waken blijft tegen het grootere kwaad; niet veronachtzaamd het kleinere, liet kleine wild, dat veel be derft. De kleine vossen moeten worden verjaagd en nagezet zonder verwijl, zon der ophouden. Wanneer met teedere zorg wordt gear beid in eigen kring aan de opbouwing en de versterking van het partijleven, clan zwijgt de critiek het wapen van den ouden Adam, die zich zoo moeilijk ten doode wil laten doemen en leeft het gebed en blijft er die belangstelling voor kleine en groote dingen, die het echte kenmerk is van gezond en onverwoest baar partijleven. Waarom, zoo vroeg bovenbedoelde re denaar, waarom was ons A.-R. volk niet op de hoogte van het belang van den strijd om de Vlootwet? Omdat, zoo be antwoordde hij deze vraag, naast hun kerkelijk blad zeer velen der onzen tot heden een neutraal blad op tafel dulden. Teedere zorg voor de kleine en groote dingen in ons partijleven vereischt het kennisnemen van den inhoud onzer eigen pers Bedenkelijk is het, wanneer men wel telkens zegt alleen te staan op den bodem van Gods Woord en'dat men in de practijk meermalen daarom behendig ziet heen- draaien. Gods geest kan niet werken wanneer de geesten niet scherp uitkomen, als het geestelijke in een wereldsch kleed wordt gestoken, als er niet gelet wordt op het onderscheid tusscben het heilige en het onheilige. Nog te veel wordt het briefje „Christelijk" geplakt op iets wat niet van Christus "is en daarom alle levenskracht mist. Op al deze zaken moet door oude ren en jongeren nauwkeurig worden toe gezien en met teedere zorg moet men elkander steunen en bijstaan. De toestand. Al is de putsch in München voor 'toogenblik nog niet gelukt, wordt toch de toestand in Beieren voor zeer ernstig aangezien, naar het „Hbld." meldt. Zoom ingescheept naar men meende om de Geuzenvloot aan te vallen. Wiel werden zij door de Geuzen onder Ewout Worst, Joost de Moor en Bouwen Ewouts geducht bestookt, zoodat ze naar Antwerpen moesten wijken, maar Mondra- gón, die zich met 800 man in 't kasteel van Saeftingen geworpen had, achtte zich daar niet langer veilig na den aftocht der Spaansche schepen en maakte zich met achterlating van een ziwaai' stuk ge schut, dat door de Vlissingers genomen werd, uit de voeten. Voorgelicht door een verrader, D'irk Bloemaert, besloot hij over 't verdronken land een tocht naar Goes te ondernemen om dezie stad te hulp te 'komen, welk plan gelukkig volvoerd werd. Toen nu de Spanjaarden een uitval uit Goes deden, zag Tseraerts zich genood zaakt, de belegering van Goes op te ge ven en naar Walcheren terug te trekken met achterlating van 700 dooden. Nog poogden Entens en Tseraerts Ar- nemuiden te veroveren, maar ook hier werd hun aanval afgeslagen. Naar men mij nog meldde, is Entens naar Westhove getrokken en na de Spaan sche bezetting daaruit verjaagd te heb ben, heeft men het kasteel in brand ge stoken. Wat zal de Bisschop woedend zijn ge weest, toen hij vernam,'dat zijn fraai bui- Het. was dan ook Zaterdag in de straten van München zeer onrustig. Er heerscht algemeen een groote verbittering tegen Von Kahr. wien men verwijt, dat hij Hitier cr in heeft laten loopen doordat hij hem eerst aanmoedigde om een staatsgreep te beproeven en hem daarna in den rag is aangevallen. De manifesten van de Beicrsche regee ring en van Von Kahr zijn overal afge scheurd of met procalmaties van Hitier bedekt. Dai de Hitier-mannen den strijd nog niet hebben opgegeven en zich door het eerste militaire fiasco niet laten ont moedigen, blijkt uit het feit, dat Zaterdag ochtend tegen 12 uur een troep gewapende llitlermannen in do drukkerij waar de Rijksbankbiljetten voor Beieren worden gedrukt, binnendrongen en daar twee groote kisten bankbiljetten, uitsluitend van een billiocn, hebben gestolen. De partij van Hitier, welker geldmiddelen waren uitgeput, heeft daardoor weer groote geld sommen ter beschikking gekregen. In de bosschen ten Zuiden van München ver zamelt Hitier zijn troepen. Men verwacht een herhaling van den Putsch. In dit verband doet vreemd aan het be richt, dat Ludendorff weer op eerewoord is vrijgelaten. Waar Hitler zich bevindt, weet men niet. Vermoedelijk is hij, hoe wel gewond, toch nog ontvlucht. Volgens de „Vorwarts" acht de Rijks. regeerinw den toestand in Beieren nog niet voldoende opgehelderd. De vrijlating, van Ludendorff heeft verrassing teweegge bracht in Berlijn en heeft zonder overleg met de Rijksregeering plaats gehad. De regeering wenscht evenwel nog geen oor deel uit te spreken voor zij bekend is met de motieven welke tot de vrijlating hebben geleid. Omtrent het verloop van den Beierschen Putsch meldt het „Hbld.": Op 8 Nov. had een bespreking plaats tusschen v. Kahr, Ludendorff, v. Lossow en Seisser, waarbij de eenheid van doel werd geconstateerd. Des avonds overvielen Hitier en zijn aanhangers de Bürgerbriiü, waar v. Kahr, v. Lossow en Seisser met het pistool op de borst gedwongen werden mede te werken aan de verwezenlijking der dicta tuur Ludendorff-IIitler. Zij. legden de ver langde verklaring af, overtuigd als zij wa ren, dat slechts door eensgezind optreden het Beicrsche staatsgezag; kon worden ge handhaafd. Zij stemden evenwel slechts schijnbaar too, om hun vrijheid van han delen te herkrijgen. Het publiek bemerkte van dit alles niets, daar het in een an dere zaal voorviel. Den volgenden morgen publiceerde v. Kahr een manifest, waarin hij verklaarde, dat door bedrog en woordbreuk van eer zuchtige personen de demonstratie voor Duitschlands nationale herleving een too- neel van minderwaardige overweldiging was geworden, alsmede, dat de afgeperste verklaringen van nul en geener waarde waren. Ook in hel overig deel des rijks is het zeer onrustig. Uit de omgeving van Beriijn komen ook al geruchten van een voorgenomen Putsch. En in verschillende andere plaatsen is het tot werkloozen- en hongerrelletjes gekomen. Zoo kon aan de werkloozen te Kottbus geen onder steuning worden uitbetaald, omdat men niet over de noodige middelen beschikte. Het voorstel van de stad om voorloopig aan iederen werklooze een brood te ver strekken, werd van de hand gewezen. De werkloozen verspreidden zich daarop in groepen over de heele stad en plun derden vooral de bakkers-, slagers- en si- tengoed in een puinhoop herschapen was". „En hoe gaat het met Barte?" vroeg Machielse. „Ach, steeds somber 'gestemd 'tis me niet mogelijk haar te troosten; ze kan niet meer gelooven, dat Aart nog in leven zou zijn en eerlijk gezegd, betwijfel ik het zelf ook. Indien onze stad slechts onzêt ware, dan zou ik te Zoutelande nog een onder zoek kunnen instellen, maar helaas, 't ziet er niet naar 'uit, dat dit spoedig moge lijk zal wezen. Diat de stadsregeering nog steeds in vreeze is, blijkt wel uit 't bevel aan des landlieden in den omtrek der stad, om hun gedorschen koren binnen de stad te brengen". „Ja", dat zal wel noodig zijn", zeide Machielse, „want 't ziet er maar treurig uit met den mondvoorraad en dat men de burgers in de stad ook met vertrouwd, blijkt duidelijk uit 't verbod van "Augus tus, tegen de makers, stellers, zaaiers en uitgevers of verspreiders van geprente brieven, papieren en biljetten, waarin de burgers tot verzet en ongehoorzaamheid aan Al va worden aangespoord". „Ja", zeide Geerts, „ik vond ook zulk een geschrift in mijn schuit liggen er schijnen er zeer vele van verspreid te zijn. En dat de schippers niemand, zonder garenwinkels. De veiligheidspolitie werd later de plunderaars baas. Tien zijn er aangehouden, 's Avonds was de rust her steld. De betoogingen van werkloozen zijn ook in verschillende steden van de Roer op nieuw begonnen. Te Dinslaken heeft de menigte de kolenvoorraden der mijn Loh- berg geplunderd. De politie kwam tus- schenbeide en vuurde op de menigte die het vuur beantwoordde. Twee politie agen ten en een arbeider zijn gedood en er zijn tal van gewonden. De opwinding der arbeiders tegen do werkgevers neemt toe in het industriëele gebied. Te Gelsenkir- chen' hebben mijnwerkers de directiege bouwen bestormd. De politie vuurde op- de betoogerser zijn tien do-oden gevallen en eenige gewonden. Te Essen is het Zaterdagochtend en -middag weer op verscheiden plaatsen ge komen tot plundering van de winkels van levensmiddelen. De politie trok op vracht auto's door de stad en herstelde de orde, Een weigering van Duitschland, De Duitsche zaakgelastigde te Parijs heeft de nota van den Gezantenraad over de hervatting van het toezicht door de internationale controle-commissie beant woord in dien zin, dat de Duitsche regee ring, die er evenals vroeger niet aan denkt haar verplichtingen te betwisten, werkelijk niet in staat is op het huid'ige o ogen blik deze verplichtingen op alle punten na te komen, daar op dit oogenblik de activiteit der com missie aanleiding tot conflicten zou geven en een verdere buitengewone binnenland- sche politieke last zou zijn en dat de verschijning van de intergeallieerde con trole-agenten thans onvermijdelijke inci denten zou uitlokken. De Gezantenraad zal niet blind kunnen blijven voor het feit, dat het huidige tijdstip met geschikt is om van de Duitsche regeering stipte uit voering der gestelde eischen te verlangen en de Rijksregeering verzocht hem daarom onder de heerschende omstandigheden van zijn eischen te willen afzien. Het reizen in Duitschland. Het leven te München. Een lezeres staat aan het Vad. een brief van haar gewezen Duitsche dienstbode af, die dezer dagen, in gezelschap van nog twee Duitsche meisjes, naar München waai' ze woont, is teruggekeerd. Ze schrijft vandaar: Onze reis van Bentheim naar München kostte nog, in guldens, 45 gul den, in het geheel van den Haag naar München 60 guldenWe moesten in Bentheim haast huilen, toen we al onze guldens alleen voor onze reis naar huis moesten afgeven. We hebben groote oogen opigezet, zoo als het er hier in Duitschland uitziet. In één woord treurig. In ons eens zoo mooie Duitschland hebben we al hon gersnood. Het is vandaag Dinsdag (6 Nov.) en sedert Zaterdag hebben we geen brood. De storm zal spoedig los barsten. Het kookt in de menschen, ze hebben geen brood en geen eten. Ik ga het huis van mijn ouders maarliefst niet uit, want ik schrik van de duurte. Ik moet zoo noodig kousen hebben, maar onmogelijk, ik kan ze niet koopen Een paar voorbeelden van de prijzen van levensmiddelenEen twee-ponds brood 36 milliard, maar men krijgt het niet; 1 pond meel 26 milliard, 1 Liter melk 18 milliard, l pond vleesch 120 150 milliard, vet hetzelfde, maar er is geen vet te krijgen, een rit met de tram voorzien te zijn van een paspoort van de Gouverneur buiten de stad mogen voeren is ook een bewijs, dat men de inwoners 'niet vertrouwt". „Ik weet niet, waar het heen moet," zeide Machielse, „naar ik met zekerheid van een der stadsboden vernam, Is het goud en zilver van onze drie Schutterijen reeds opgevorderd door de Regeering. In 't Barbara-gasthuis is de nood zoio hoog geklommen, dat men zijn toevlucht heeft genomen, om een aalmoes te vragen aan de huizen der gegoede burgers; als er geen uitkomst komt, staat ons een hongersnood te wachten, want de voor handen voorraad zal spoedig opgeteerd zijn." „Hoe .gelukkig is men te Vlissingen en te Veere," zeide Geertse, „daar is ten ■minste brood te bekomen. Men zou haast wenschen, dat de Geuzen ook hier de haas werden." „StilteVriend", zeide Machielse, „zulke woorden zouden u het hoofd kunneul 'kosten, maar Machielse zal u niet aan Due d'Alf verraden." I Lang had de winter, die reeds in No vember met strenge vorst begonnen was, "welke tot Januari voortduurde, ge- heerscht, hetgeen de nood in 't belegerde Middelburg niet weinig1 deed toenemen. Het stadsbestuur nam daarom den VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG A bo n n e m e n I s p r ij s Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie n 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. 2 milliard, 1 pond appelen 65 milliard, 1 pond suiker 90 milliard. Het is werke lijk niet te gelooven, als men dat niet ze.lt ziet en beleeft. Het herstel van Petersburg. In het afgeloopeu bouwseizoen (in Rus land kunnen 's winters door de hevige koude en de hardheid van den grond geen grondwerken verricht worden, ter wijl ook het metselen dan onmogelijk is) heeft het herstel van Petersburg goede vorderingen gemaakt, aldus de „Izwestia". Er zijn 3000 vademen (1 vadem is plm. 3 el) afvoerbuizen gelegd en 289 nieuwe betonnen putten gebouwd. De bestrating van de in de revolutiejaren onberijdbaar geworden straten en pleinen van de vroe gere hoofdstad des rijks maakt ook goede vorderingen: 28 bruggen, die dreigden :in te storten, zijn hersteld en opnieuw voor het verkeer opengesteld. Tevens rijn aan vele huizen „die door verwaarlozing onbewoonbaar waren geworden, de noodige reparaties verricht, waardoor de beschik bare woonruimte aanzienlijk vermeerderd is. Korte berichten. Reuter verneemt, dat in gezagheb bende kringen het gevoelen heerscht, dat de Engelsche regeering besloten is voort te gaan met het plan der schadevergoe- dings-conferentie, ongeacht de terugtrek king van Amerika, Stinnes zou de bruinkolenmijnen van de Bituma-maatschappij hebben aange kocht, ,en hij zou voornemens zijn nog yer- dere stappen te doen om de hand te leg gen op andere onderdeelen van de Bo- heemschë steenkool-industrie. Tengevolge van een wilde drukkers staking te Berlijn, zijn de middagbladen en het grootste gedeelte der avondbladen Zaterdag niet uitgekomen. Ook de bank- biljettenpers en de Rijksdrukkerij staan stil. 1 Acht autobandieten hebben gedurende twee uur de stad Ogden (Kansas, Am.) in bedwang gehouden, terwijl hun mede plichtigen uit de Ogden State Bank 26.000 dollars stalen, waarmede zij ontkwamen. Van Zaterdag af bedraagt de brood prijs in Berlijn 120 milliard mark. Be separatist Matthes wendde zich tot den hoogen Britschen commissaris om te protesteeren tegen schending der neu traliteit door de Engelsche autoriteiten te Keulen, die de Pruisische politie huis zoekingen doen houden bij, en arrestaties doen verrichten van personen, die er van verdacht worden separatist te zijn. Men schrijft aan de N. R. C. Terwijl er zooveel te doen is over den terugkeer van den ex-kroonprins naar zijn vaderland, hoor ik toevallig van één van mijn kennissen, dat de derde zoon van den keizer, de marineman prins Adalbert, sedert eenigen tijd Duitschland verlaten heeft. Biet vrouw en kinderen is hij naar Meran vertrokken. De treurige toestanden in Duitschland en de donkere vooruit zichten van den komenden winter zullen hem wel 'tot het besluit gebracht hebben voorloopig naar Italië de wijk te nemen. maatregel om den prijs der eet- en drink waren binnen zeker egrenzen te bepalen en zette het vermunten van zilver met alle kracht voort. Den 13en December werd allen dekens en beleeders der gilden bevolen al hun zilver- en goudwerk in handen van daar toe gelastigden te stellen, die gemachtigd waren de onwilligen door gijzeling of gevangenisstraf te dwingen. Ook (het gasthuis maakte een deel van zijn zilverwerk te gelde om de scha lmeien en zieken te kunnen onderhouden. Aan de Minnebroeders en Augustijhen, 'gelijik aan de zusters achter 's Gravenhof werd van stadswege een milde gift ver strekt, opdat zij voolr de verlossing der stad naarstig zouden bidden. Om in de noodige brandstof voor de bakkers en de brouwers te voorzien, be sloot men de hulken en andere vaar tuigen, die gesleten konden worden, te verkoop en. De Regeering richtte zich inmiddels per brief tot Alva om hulp in den zoo hoog gestegen nood. Dientengevolge was d'Avila voortdu rend bezig om te trachten de stad te hulp te komen en van uit Antwerpen van leeftocht te voorzien, maar hij had daar bij voortdurend van de tegenwerking der Geuzen te lijden. (Wordt vervolgd). jftVM A.BOWMA DE BOER A° 1601 LEEUWARDEN.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1