D>E ZEEUW Gemengd Nieuws. Kerknieuws. FfMiïcIeëie BerlcMen. Ingezonden Stukken. TWEEDE BLAD. AART DE MESMAAKER, FEUILLETON. BE BUSSCHIETER VAN MIDDELBURG. VAN ZATERDAG 10 NOV. 1923. No. 36 Da invloed der Reformatie. Van dien invloed gaf ds v. Grieken in De Ned. onder meer deze twee staal tjes. door „De Rott." gereleveerd: lo. Namens de Protestantsche vorsten, te Neurenberg vergaderd, brachten drie Duitsclie afgevaardigden, Ehinger, Caden en Frauentraut het bekende Protest van Spiers naar den Keizer, Karei V, die in September 1529 in Italië landde. Hoewel er van overtuigd dat het levensgevaarlijk was om den Keizer over do zaken van het Evangelisch geloof te spreken er was dan ook reeds bepaald, dat er een jaar geld zou worden gegeven aan de vrouwen van de afgevaardigden, in geval dezen mannen een of ander kwaad wedervaren mocht en zij weduwen zouden zijn ge worden vraagden zij audiëntië aan bij den Keizer, wat hun tegen den 22en September 1529 werd toegestaan. Hun werd geraden zich zoo kort mogelijk en in alle gematigdheid uit te drukken, daal de Keizer „geen geduld had om hunne Protestantsche predikatiën aan te hoo- ren" zooals hun werd gezegd. De afgevaardigden lieten zich evenwel hierdoor niet afschrikken; en toen zij het Protest aan Karei hadden overgege ven, gprak Frauentraut o. a.„Wij en ons volk kunnen geene besluiten huldigen, die een anderen grondslag hebben heb ben dan Gods heilig Woord". En „het is heter de ongenade van een wereldsch vorst te ondervinden, dan onder de ver oordeeling te komen van den almach tige11 God". 2o. In een plechtige bijeenkomst van paus en Keizer, waarbij ernstig gesproken werd over de Hervorming, werd in het zelfde jaar 1529 door Gattipara, 's Kei zers kanselier, betrekkelijk de kerkelijke aangelegenheden een zeer verstandig voor stel gedaan wat evenwel volstrekt niet in den smaak van paus Clemens VII viel. Dit voorstel was: „De Kerk is in deze; oogenblikken inwendig verdeeld. Gij (Kei zer Karei) zijt het hoofd des Rijks; gij (paus Clemens) zijt het hoofd der Kerk. liet is uw heilige plicht de handen ineen te slaan, om den tegenwoordigen staat prnn spanning en onrust te doen 'ophou den. Roept van alomme Gods wettige en wijze mannen samen en laat eene vrije Kerkvergadering, die Gods 'Woord len grondslag neemt, nieuwe bepalingen maken, die voldoen aan de behoeften van allen". Gods heilig Woord boven alles, dat is de toon die al het andere overstemt. Welnu door alzoo te spreken, werd een .beginsel geproclameerd dat op atle levensterrein vervormend inwerkte. Zeker het is waar, wat Prof. Aalders in het Reformatie-nummer van „Stemmen des Tijds" opmerkt: De hervorming is vóór alles uit de nooden der ziel geboren, uit haar ceuwigheidshonger, haar heilig - heidsdorst. In laatsten aanleg uit deze alleen, want de ziel in haar betrekking tot God duldt geen ander belang nevens zich. Mpar met de ziel heeft de hervor ming op den geheelen mensch van Gods wege een beroep gedaan, en met den imensch, als wereld in het klein, ook op de groote wereld, waarvan hij een deel vormt. M „Het beste figuur". Wij hebben als 't pas gaf nooit ver zuimd te zeggen wat ons principieel van Rome scheidt. Wij meenden, dat hierin meer kracht en meer waardig heid school dan in het niten van klachten over Rome's was en Rome's streven. Rome's invloed toch breekt men niet met antipapistisch geschrijf of klagen, men moet trachten Rome al leen te ontmoeten op het terrein dei- hislorie, der beginselen en der Schrift. Hoort zij niet, of galat zij er niet Een vernaai tijdens het beleg van Middelburg door de Watergeuzen. (1572—1574). door CHR. HONDIUS. - (Auteursrecht voorbehouden.) 26). Te M e 1 isk erke. 'tls een droef tafereel dat het schoone landschap rond het dorp Zoutelande na 't gevecht van den vorigen dag aanbood. De gansche omgeving gaf te zien, hoe zwaar de strijd tusschen Spanjaard en Geus geweest was. Platgetrapte korenakkers, omgehakte vruchtbocmen, ronkende pulnhoopen van boerenwoningen en schuren, weggeworpen wapenen en daartusschen de lijken van gesneuvelden op de velden of bengelende aan de takken der boomen. Tfn langs dp wegen vele bewoners der- streek, die 't wagen hun in allerijl verlaten woningen weder op te zoeken. Zie daar dien bejaarden landbouwer, leunende op zijn stokje en gesteund door zijn zoon en aan zijn zijde diens eveneens bejaarde moeder. Ook zijl keeren terug tot de hoeve, waar op in, dat moet zij natuurlijk weten; doch onze eigen lezers en dok die Katholieken, die onze geschriften le zen, kunnen er door tot nadenken worden gestemd. Door4 de antirevolutionaire taktielc „tegen Rome" blijven wij in de lijn door Dr Kuyper getrokken en, vér- gissen wij ons niet, ook door Groen van Prinsterer aangestippeld, gelijk onder anderen gebleken is tijdens de Aprilbeweging van 1853 (verzet tegen de invoering der Bisschoppelijke ('!e- rezie) waarbij de hoogkerkelijke con servatieven Dr ter Haar voorop, de leiding hadden. Groen v;an 'Prinsterer verzweeg, nimmer hetgeen hem van Rome scheidde, doch evenmin waarin hij met hen eensdenkend was. Doen wij ook alzoo, dan nemen wij een positie in, die ook den tegen stander eerbied afdwingt. Een voorbeeld hiervan zien wij on der anderen in hetgeen de vrijzinnig- democratische schrijver de heer Dr de Bruyne in zijn „Staatkundige Ge schiedenis", déei I, bldz. 335, op merkt „Doch juist omdlat het Protestan tisme in den Staat haar politiek be ginsel was, heeft de antirevolutionaire partij in haar strijd legen de bisschop^ pelijke hiërachie alleen beginselvast en 'consequent gehandeld, niet als andere door den roes van opgewon denheid en piapenvrees medegesleept; zij heeft in dien strijd in den regel eèn waardige houding weten aan te nemen, voor uitspattingen en over drijvingenen gewaarschuwd, trouw aaii de 'Grondwet vooropgesteld, en in alle opzichten gedurende de April beweging hot beste figuur onder de bestrijders der hiërarchie gemaakt." DE ELECTRIFICATIE DER BEVE- LANDEN. F, eniger mate heb ik het ingezonden stuk van den heer Streefkerk, dat is opgenomen in het nummer van „Be Zeeuw" van 22 Oct. 1.1. wellicht zelf uitgelokt dooir aan het slot van Wat ik schreef in dit blad van 22 Sept. 1.1. van een mogelijk antwoord te reppen. Maar na dit antwoord gelezen cn wel overwogen te hebben, meen ik hij' dezen aan den heer Streefkerk te moeten, voor stellen om het debat tusschen ons 'in „De Zeeuw" maar te sluiten. Want ik kan niet meer gelooven dat, door verder been en weer geschrijf in eene cou rant, do zaak een stap nader tot hare oplossing zal warden gebracht. En ik begin ook te vreezen dat de gedachten- wisseling niet zuiver zakelijk zal blijven. De bezwaren van den heer Streefkerk moeten dan evenwel op andere wijze ver- dei' worden onderzocht. Want ik houd vol dat zij deels onjuist, deels vap niet overwegend belang zijn. Aan de „autoriteiten, wien liet aangaat, hgb ik een weg gewezen, die voert tot de clectrificatie van de Bevelanden op eene voor de provincie en de gemeenten niet bezwarende wijze. En ik heb hen geraden om te onderzoeken of die weg voor hen eene" bruikbare zou zijn. De zen raad herhaal ik thans nogmaals. Daarbij wijs ik er, om goed te worden, begrepen, echter met nadruk op, dat dit onderzoek slechts voor een klein deel over technische punten zal behocnen te loop-en. Dit kleine deel zal niettemin misschien het inoeilijikste zijn. 'Die heer Streefkerk herinnert aan het vaak voor komende geval - dat ingenieursbureaux, door te lichte opzet en to lage raming van bouwkosten, werk aan den winkel trachten te krijgen. Wat hjij zegt is maar al te waar. Ik zelf heb, door dat ik vertrouwde op- technische berekeningen, niét enkel van projectie-bureaux, 'heel veel leed ondervonden. Het was juist, daarom, dat. ik de aandacht heb geves tigd op de vereeniging van Nederlancl- ,sche Gemeenten. Als ook de adviezen, welke deze, vereeniging uitbrengt ten be hoeve harer leden, gewraakt zouden kun nen Wórden, als zijnde dool- bijbedoelin gen beïnvloed, ja, dan weet ik waar lijk niet, tot wien men zich nog met gerustheid zou kunnen wenden. op ze zoovele jaren gelukkig hebben ge leefd en gearbeid, maar, waarvan ze gis teren plotseling hebben moeten vluchten om in 't nabije Meliskcrke een schuilplaats te zoeken. Daar naderen ze hunne voorvaderlijke erve. Het korenveld, gisteren nog bedekt met rijpend graan, gereed om gedorscht te worden, lijkt nu een dorre vlakte: al het graan is vertreden, de moestuin vertoont een zelfde tooneel. Gelukkig, het woonhuis is ongedeerd ge bleven, maar op de plaats, waar de groote schuur heeft gestaan, verheft zich thans een rookënde puinhoop. In doffe verslagenheid beschouwen de eigenaars dit tooneei van verwoesting en betreden zij hunne woning. Gelukkig blijkt deze onbeschadigd. Het is blijkbaar den strijders niet om roof te doen geweest. „Goddank", zuchtte de bejaarde boerin als ze ziet, dat haar huisraad is gespaard gebleven en zij hare spinde ongeopend terugvindt. Maar inmiddels hebben haas Jansz en zijn zoon hun schreden naar de smeulende overblijfselen van de schuur gericht. Helaas, daarvan is niet veel meer over gebleven: met droefenis slaan zij; de ver woesting gade. Alles wat de schuur bevatte is in cle vlammen opgegaan. In hoofdzaak evenwel zal het door miji gewenschte onderzoek een financïeel- economisch onderzoek moeten zijn. Daar bij komen dan als 't ware vanzelf alle punten aan de orde, welke door 'den beer Streefkerk ter sprake zijn gebracht- Waarom zijn in Zeeuwsch-Ylaanderen de verkregen uitkomsten minder gunstig dan elders en zullen die belemmerende in vloeden zich ook in de Bevelanden doen gelden; welke stroomverkoop mag dus in de Bevelanden worden verwacht in het eerste en in do volgende jaren? Welk be- drijl kan stroom leveren; hoeveel zal die ingekochte stroom kosten en welke ver dere bedingen worden vooir die levering gesteld? Op welke voorwaarden zullen de bonoodigde kapitalen geleend kunnen worden en zal bij1 die voorwaarden een loonend bedrijf moigelijk zijn? Welken invloed zullen de bestaande gasfabrieken hebben op den stroomverkoop'hoe is hunne financieel® positie; welke rege lingen kunnen worden getroffen om ook de bevolking der alreeds met gas verzorgde gemeenten daarnevens ten volle van de voordeelen der clectrificatie te doen genie ten? Ziedaar reeds enkele der vragen, welke door het onderzoek, zooals ik liet noo- 'dig acht, beantwoord zouden moeten worden. Naar het mij voorkomt is een dergelijk onderzoek voor de Bevelanden thans ou- iler alle omstandigheden noodig gewor den. Ware in de laatste Statenzitting het voorstel in zake aankoop der Vlissinger centrale, aangenomen geworden, dan zou nu aan elke der Bevelandsche gemeen ten waarschijnlijk reeds het aanbod zijn gedaan om afzonderlijk een contract over 'sti'oomlevering met de P. Z. E. M. af te sluiten. Misschien komen van een of andere zijde, zoo niet tot alle dan al thans tot eenige der gemeenten, nog" maals voorstellen van ongeveer gelijke strekking. Men schijnt o. a. wel gedacht te hebben over stroomlevering van West- dorpe uit. Ook nog andere mogelijkheden zijn er. Voordat een harer op dusdanig voorstel besluit, is liet noodig dat men wete hoe de positie van elk afzonderlijk en van alle tesamen zal kunnen worden wan neer zij zouden samenwerken. Bij zoo gewichtige besluiten, die voor lange ja ren, vrijwel voor altijd, binden, mag de voorlichting niet eenzijdig zijn. Ten slotte nog een reden. Wanneer eenmaal voor de Bevelanden zou zijn uitgemaakt dat en waarom dan sa menwerking der gemeenten of van de ge meenten en de Provincie, leiden kan tot doelmatige electrificatie, dan zal liet daar na eene kleinigheid .zijn om na te gaan of dezelfde. Vjjze van doen ook mogelijk is op Walcheren, op Schouwen-Duive- land eu op Tholen. Bij het onderzoek heeft dus boel de Provincie belang. Dr J. W. JENNY WEDERMAN. Goes, 3 Nov. 1923. - Goed a f g e 1 co p e n. Een twee tal strijksters, die een zwaren koffer ver voerden te Zeist, hadden deze juist even naast zich neer gezet, toen een vracht auto recht op haar aanreed. Dioor om te kijken naar eenige jongens, die achter op de auto wilden klimmen, was de chauf feur zijn stuur kwijt geraakt, waardoor de wagen over het- voetpad heen tegen een hek opreed, juist waar de beide strijk sters stonden. Door den koffer werd de schok gelukkig opgevangen en konden de strijksters, na een stoot te' hebben ont vangen, over het omgereden hekwerk uit wijken. Met kneuzingen aan de beenen kwamen de hevig geschrokken meisjes er af, terwijl de koffer was platgereden en eenige^ meters hekwerk werden vernield. Harts t oc h te 1 i nge n. Te Eind hoven hebben twee heeren besloten een •biljartwedstrijd tegen elkaar te spelen, die op een Zaterdagmorgen om 8 uur zal be ginnen en zonder een minuut pauze zal duren tot 's avonds 11 uur. Bestuursleden eener biljartclub stelden zich beschikbaar om te arbiteeren en te chgonoinetreeren. Kerkdiefstal. Dieven hebben in gebroken in de R,. K. kerk te Hoensbroek Tevergeefs werd gepoogd het tabernakel te forceeren. Een offerblok werd open- Maar hoe? klinkt daar niet een mensche- lijke stem? 'tls of gekerm uit de puinhoopen op rijst. En, als zich dit geluid opnieuw doet liooren, 'baant Klaas, de zoon des huizes, zich een weg door de brandende massa in de richting, vanwaar het geluid schijnt te komen. „Help, vader I daar ligt een soldaat, maar hij is stervende" en dit zeggende heft hij den Spaanschen' krijgsman in de armen, die slechts door een enkelen snik nog teeken van leven geeft. Op 't geroep van hun zoon zijn ook Jansz en zijn vrouw ter hulp gesneld en met vereende kracht gelukte 't hun den ge wonde in 't woonhuis te brengen. Maar nu zien ze eerst, in welk een deer- niswaarcligen toestand zich de soldaat be vindt. Zijn kleederen zijn Voor een groot deel verschroeid en £ijn lichaam met brandwon den overdekt. Groot medelijden maakt zich meester van de vrouw des huizes; ze ziet in den gekwetste niet een vijand, maar een toensch die hulp noodig heeft. En met zorgzame hand onderzoekt zij de wonden, nadat de kleederen verwijderd zijn en de lijder in de bedstede is neder- gelegd. Maar 't bewustzijn keert niet terug slechts de flauwe polsslag bewijst, dat het gebroken, waaruit circa f 25 werden ge stolen. Daders onbekend. Aangehouden. Het is aan de Bloemendaalsche politie door hare acti viteit in samenwerking met de recherche van Bussum mogen gelukken, de hand te leggen op een zwerver, die dezen zomer in Aerdenhout en Bussum inbraken pleegde Verschillende goederen zijn in beslag eg? nomen. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en is naar het huis van bewaring' te Haarlem overgebracht. - Meer teoderheidgewenscht Dr J. H. Gunning J.Hz., geeft in „Pniël" aan een briefschrijver het volgende ant woord Wij kunnen in onze kerkelijk-godsdien- stige wereld weinig dingen beter gebrui ken dan teederheid. De vraagstukken van het religieuze leven, de groote lcwestiën, die dood cn eeuwigheid, hel cn hemel in duizende harten-opwerpen, mogen niet dan met de teederste omzichtigheid wor den aangeraakt. En nu treft het mij telkens weer op nieuw dat zij, die (naar men uit alles, merkt) nog geheel buiten het leven der genade staan, het 'makkelijkst en liet hardst over den staat, van anderen oor- deelen. i Ik ken menschen, die nooit aan liet IJ. Avondmaal komen, die geregeld een borrel drinken, die permanent weigeren voor éénige goede zaak ook maar iets bij te dragen, maar die op een liair kunnen wegen lioe „zwaar" of hoe „licht" iemand is, en het even rustig verklaren dat die of die „nog totaal onbekeerd" is als dat zij vijf kinderen en een lastige vrouw hebben. Nu lijkt er mij iets van die bedenke lijke hardheid ook uit uw brief te spre ken. Gij verklaart dat er op uw dorp „geen „enkel bekeerd mensch te vinden is". Laat mij in allen eenvoud vragen zijl gij een door den Heiland gevondene? Hebt gij uw vrijspraak op Golgotha reeds vernomen? Is uw leven in Christus met den Almachtige verbonden? Hospitium te Kampen. Zooals uit de in dit nummer voor komende advertentie blijkt, stelt het Be stuur van de Vereeniging, welke zich ton doel stelt de oprichting van een Hospitium voor Studenten aan de Theologische School tp Kampen, de gelegenheid open in te schrijven op het restant der geld- leening bij de Boaz-Bank te Kampen. De leening in «haar geheel groot f 60000, is gedekt door eerste hypotheek ten behoeve van de obligatiehouders en waarvoor de Boaz-Bank als trustee optreedt. Het komt (ons voor, dat de obligaties gerust .als belegging mogen worden genomen. Hel. Bestuur der Vereeniging bestaat uit de Heeren Prof. Dr H, Bouwman, Prof. Dr T. Hoekstra, .1. fran der Woude, J. H. Kok, Dr C. Bouma, Ds K. Oussoren en Ds A. Scheele. (Buiten veranl woordelijkheid der Redaclie.) Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het stuk van dhr v. d. Heijde gaarne een plaatsje in. uw blad. Ik stel voorop, dat het niet meevalt wanneer ze aan „de centen" komen. Desniettegenstaande doet. m.i. dhr v. d. H. in genoemd stuk een totaal ver keerde vergelijking aan de hand, of liever een totaal wegvallende insinua tie op „veiligheidstelling van gulden", „giro" enz. Ik vermeen toch, d'a,t de gemeentenaren, de ambténaren uitge zonderd, de inkomensverlaging reeds jaren hebben gevoeld en wel in groo- ter mate dan thans voor de bedoelde ambtenaren is besloten, in bijna alle industriëele en andere bedrijfstakken (den landbouw in bet bijzonder) leven niet is .geweken. Dankbaarheid vervult 't hart der goede vrouw, dat zij haar huis en have heeft terugontvangen en 'tis haar een vreugde dat ze deze kan toonen, door hulp te bewijzen aan een doodelijk gekwetste, dien God haar tegemoet gevoerci heeft. Als een moeder verzorgt kij den armen jongen man, die zoo deerlijk gewond is; en als hij gewassc'hen en gereinigd op het heldere bed nederligt, prevelen hare lippen een gebed tot God en Zijne heiligen dat de verpleegde herstellen moge. .Eenige maanden verliepen; reeds schrij ven we October 1572. Sinds den strijd te Zoutelande is de toestand van het belegerde Middelburg 'er niet op verbeterd. De poortwacht is sedert dien strijd zeer versterkt om acht te geven op degenen, die de stad inkwamen of haar verlieten. Platformen en bastions buiten de poor ten, alsmede schanskorven op 't schier eiland buiten de Zuiddampoort, moesten meerdere veiligheid geven; wachten op de torens moesten uitzien naar de bewegingen van cle Geuzen en tegen een nieuwen aan val waarschuwen. Ook moesten alle burgers een tobbe met water voor hunne deuren in gereedheid houden om ingeval van brand onmiddellijk te kunnen blusschen alles op verbeurte van zware boeten. beersclK malaise en daar. hangt toch de tractementsvorming van die groe pen ten nauwste mee samen. Ik ver meen toch, dat. dhr v. d. Heijde hier van wel op de hoogte is, of komt dit in 't algemeen nog niet genoeg uit de maandelijks verschijnende Rijksmiddelen staat en die is nog een jaar ten achter bij het tegenwoordige. Dhr inspecteur der directe belastin gen zou u dit voor het verschijnen de jaar nog wel duidelijker kunnen aantoonen en hieruit volgt dus m.i. dat door de gemeentenaren, de amb tenaren uitgezonderd, reeds veel meer d;an 8V2 plus 10 pet. loon is gedor- ven. Dit wildé ik u even onder bet oog brengen, omreden u een totaal verkeerde voorstelling van feiten geeft. Wat uwe insinuaties aan „giro" en „veiligheidsstelling van den gulden" betreft, geloof ik, da,t het beter was, dat iemand, die aan dezelfde ruif' knabbelt, zijn best tracht te doen, niet om genoemde zaken nog meer direct naar beneden te halen, doch ze alsdan stilzwijgend indirect, te hel pen opbouwen en verbeteren. Een inwoner vianKamperland. Aan de Neilerlandsc'he Christenen! Wij beleven ernstige dagen! Er is nood op allerlei gebied; in dustrie, handel en landbouw maken een erfsis door, die drukt op- geheel ons land. Schier op elk gebied valt achteruitgang te constateeren, de be- staans-onzekerheid neemt met den dag toe. Telkens weer worden wij op geschrikt door allerlei, waarbij wij onze rust dreigen te verliezen. De zorgen op kerkelijk en philantropisch gebied zijn groot en nijpend. Die der Zending niet. minder! Naar alle zijden gaat thans in de allereerste plaats onze vraag om veler gebed, 'tBe hoeft wel niet uitvoeng betoogd te worden, dat wij gansch Christelijk Ne derland achter 011s moeten weten. Ook dit ja,ar is daarom een speciale week uitgeschreven en wel van 11. tol; en met 18 November a,.s. Reeds zeiden wij, dat wij allereerst bedoelen een algemeen opwaarts heffen van harten en handen tot. God, Die in den hemel is. Wij hebben behalve het gebed ook veler toewijding noodig. Wiat zou het werk een geheel anderen omvang gehad hebben, als er meer toewijding geweest ware! Als velen iets van hun tijd, hun kracht en gayen in dienst der Zending gesteld hadden! Toewij ding is ér noodig, stellig in onze dagen leder, die kan, bevordere, mane aan, bewerke en geve het voorbeeld tot vreugdevolle foe wijding. Die liefde is vindingrijk; 't zal niet moeilijk! zijn iets te doen of zich te ontzeggen, waaruit gedurende deze 8 dagen de speciale toewijding blijkt. Met opzet zijn nog geen cijfers .ge noemd. Korten tijd geleden is vastge steld, dal Piot. Noorwegen per jaar per hoofd voor de Zending geeft 70 cent; Prol. Zweden per jaar per hoofd voor de Zending geeft &0 cent; Prot.. Denemarken per jaar p,er hoofd' voor de Zending geeft 35 cent; en Plrot. Nederland per jaar per hoofd voor de Zending geeft 21 cient. De tekorten op de raming der Samenwerkende Zendingscorporaties bedroegen per 1 Sept. id. f200.000. Per maand is vol gens de raming noodig f71.000. De genen, die ditmaal helpen willen, zul len, nu de tijdsomstandigheden voor velen minder gunstig zijn, werkelijk een offer moeten brengen. Laat ons mogen volstaan met herinnering aan het bekende woord uit de H. Schrift, dat God den blijmoedigen gever, lief heeft. M!oge straks door Veler gebod, toewijding en offer een rijke zegen genoten worden en de danktoon klim men voor uitredding uit groote moei lijkheden. Namens het Zendingsbureau, Ds JOH. RAUWS, Zendingsdirecitor. Mr J. M. J. SCHEPPER, Wnd. Zendingsdirecitor. Verbod werd gesteld op 'tverkoiopen van eetwaren boven cle vastgestelde prijzen, eveneens werd verboden eetwaren te ver bergen. Voorwaar de nood klom met iedere'n dag. 1 Hoor dit uit den mond van schipper Machielse, die zich in de nabijheid van de Dampoorten met Geerts in gesprek bevindt. „Nog geen bericht aangaande de Mes- maaker?" „Helaas, neen; al onze pogingen zijn tot dusver vergeefsch gebleken, we beginnen te vreezen, dat we onzen huisvriend niet meer .zullen weerzien. Maar de drukkende onzekerheid, ver dubbelt de smart. Wiant niemand wist met zekerheid te verklaren, dat hij als gevangenein de hancten der Geuzen is gevallen, terwijl zijn lijk niet is gevonden en hij zich niet on der de teruggevoerde gekwetsten bevond. Nog gisteren sprak ik Ellewouts, die heel wat wist te verhalen va.n wat hij' uit den mond van Spaansche soldaten had op gevangen, maar omtrent de Mesmaaker geen tijding; hij beloofde mij echter alles in 't werk te stellen om' iets van zijne lot gevallen te weten te komen". (Wlordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 5