Onderwijs. Leestafel. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Telegrammen. RecMszaken. ioopVerloopiDpJi!jeMn|ee,9Di Bit de Pers. - - Geslaagd te Utredhit voor het examen apothekers-assistent de da mes H. P. J. v. Diik en J. P. Wijk- rnan, beiden te Middelburg. Te's-Gra- venhage voor het stuurliedenexamen groote stoomvaart derde stuurman de heeien J. Bierman, D. Boonacker, P. Besem, D. Krul en F. Maas. B. en W. v,an Rotterdam beve len aan voor de benoeming van tij delijk leerares voor bepaalde uren in de 'wiskunde aan een H. B. S. voor meisjes mej. S. P. van Houte te Mid delburg. Benoemd tot onderwijzeres a,an de Chr. school te Denekamp mej. t'. G- Voorhoeve te Vlissingen. De Unie-collecte braidh't op te Ocistkapelle f27.64- en te Vrouwep'ol- der f23.03. De kalender Voorhoeve. 'Gelijk reeds per advertentie in ons blad is aangekondigd, wordt de Ge ïllustreerde Ghr. Scheurkalender van J. N. Voorhoeve, die reeds 1 No vember uitverkocht was, in een spoed- herdruk opnieuw uitgegeven en zal deze 15 Deo. ia.s. verschijnen. Een herdruk van een scheurkalender, in derdaad een zeldzaamheid; en dat een 'Chr. uitgever, ondanks de hooge kos ten aan dezen herdruk verbonden, er toe overgaat, is niet minder vermel denswaardig. Kalenders La Rivière Voorhoeve, Zwolle. Deze firma heeft, gelijk alle jaren, weer eenige keurig uitgevoerde ka,len- tders het licht doen zien; te weten: lo Neer land ia, een dagblokk'a- lender; het schild vereeuwigt in brui- men lichtdruk een oud-Hollandsch hui selijk tafereeltje naar Jan Steen; het blok bevat 365 mooie kiekjes in ko perdiepdruk, in warmen bruinen toon ruit Neer lands natuur en «kunst, waar toe tal van plaatsen en omstreken ■de stof leverden. Een uitnemend ge schenk voor de 'huiskamer. 2e. Elf Provinciën, eeu week kalender met. 52 pracht-photo's uit. de schoonste punten van ons land. Voorts is bij eiken datum gelegenheid voor aanteekeningen. Op het smaak vol uitgevoerde schild prijkt in gou den letters o.a, de naam der uitgevers firma,; het schutblad geeft een mooie photo uit Amsterdam. Een en ander stempelt dezen kalender als salon versiering, ongeacht nog zijn uitne mendheid voor practisch gebruik. 3e. Kas t e el enk a 1 end erdat zijn twaalf reproducties van kastee- len uit, Gelderland, Overijsel, en de Zuidelijke provinciën; een LandsoKap- 'penkalénder, mooie landschappen uit ons land; een kalender Oud-Holland, reproducties van monumentale en be roemde bouwwerken. Drie keurig in kleurendruk uitgevoerde maandkalen- ders. .De bladen laten ruimte voor aanteekeningen, en zijn geperforeerd, zoodat de stevig gekartonneerde pho to's kunnen dienen voor omlijsting en versiering of om ials ansicht te verzenden. Vair ai deze kalenders geldt, dat zij een sieraad zijn voor huiskamer, salon, kantoor, enz. en nuttig zijn om de kennis omtrent ons mooie land te verrijken. Nog vestigen wij de aandacht op den catalogus dezer firma, die aardig wat annonceert, hetwelk als verja- rings- of feestgeschenk uitnemend voldoen zaldegelijke Chr. romans, «nz. Ongelukken. Gisteren is in de Ratterdamsche haven een'35-jarige werk man van een 20 M. hoogen graanelevator gevallen. De ongélukkige was terstond dood. Te Raamsdonk is een '2-jarig kind onder een wagen geraakt. De kleine werd dood opgenomen. Te Kampen werd drijvende gpvonden het lijk van een 21- jarige ongehuwde vrouw, die sedert 14 dagen vermist werd. Op den straatweg nabij Gorinchem "had g'isteren een aan rijding plaats tusschen een autobus en «en 15-jarigen wielrijder uit Arkel De jongen reed op het rijwielpad, verliet dit eensklaps en kwam in botsing met de bus, die achter hem aan kwam rijden, met bet treurig gevolg, dat de knaap een been brak en twee ernstige wonden aan "het hoofd bekwam. Zijn toestand is zorgwek kend. De tram in huis. De veetram, komende van de Bossche Markt in de richting van Waalwijk, is gistermiddag te Vlijmen ontspoord en reed het huis van bakker Wl. binnen. Voor een groot gedeelte stortte dit in. Veewagens kantel den om, waardoor het verkeer in de Ak kerstraat werd afgesneden. De aangerich te schade is aanmerkelijk. Ten gevolge dei' botsing is de geheele tram uit de rails gereden (en in elkaar geschoven. Een 15-jarige jongen op een der achterbalkons kreeg een gecompli ceerde armbreuk en is naar het zieken huis te Tilburg vervoerd. Een onderzoek Wordt ingesteld in hoever het ongeluk san baldadigheid te wijten is. Vechtpartij in een wissel kantoor. In een der vele wisselkantoren welke het Damrak te Amsterdam telt, is het Dinsdagmiddag tot een fcrmeele vecht partij gekomen. Twee als heer gekleede personen kwamen zich op het privé-kan- tocr van de Noorcl-Nederlandsche Bank- vereeniging beklagen over een, naar hun meening, minder goede afwikkeling van zaken. Die „bankdirecteur" was juist bezig eenige rolletjes goudgeld te tellen, welke bezigheid den bezoekers blijkbaar een ge schikt oogenblik toescheen, tot handtaste lijkheid over te gaan. In de verwarring die nu volgde, schijnt één der bezoekers er in geslaagd te zijn, een deel van het goudgeld in eigen zak te deponeer'en, la ter werd tenminste door de politie goud geld in zfjn zak gevonden, hetwelk af komstig was van de tafel in het privé- hantoor der „bank". Maar voor het zoo ver was, hadden de handtastelijkheden een vrij ernstigen omvang aangenomen. Een op het kantoor werkzaam zijnde typiste, die zich met het geval wilde bemoeien, werd zóó stevig aangepakt, dat haar blouse werd stukgescheurd, waarbij zij dermate aan haar arm werd verwond, dat dit li chaamsdeel later moest verbonden wor den. Inmiddels had een jeugdiger kantoor meisje depolitie in kennis gesteld met hetgeen op dat oogenblik in het privé- kantoor geschiedde. Spoedig waren vijf agenten ter plaatse, die de wat al te hard handige bezoekers tot zelfs de ruiten in het privé-kantoor der Noord-Neder- landsche bankveréeniging hadden het moe ten afleggen - stevig geboeid, onder overgroote belangstelling van het publiek naar het bureau overbrachten („Tel.") Een 1 u c h t-k i n d j e. Vrijdagmiddag is op het Scheveningsche strand een mi niatuur-vliegmachine gedaald. Met luid ge gons kwam zij uit het westen aangegle den, scheerde over den boulevard, vloog in een sierlijke spiraal omlaag en kwam, aldus planeerende, op het strand terecht. In minder dan geen tijd was zij omringd door meer dan honderd nieuwsgierigen, die te paard, in auto's, op motor- qn ge wone fietsen of hardloopende waren toe gesneld. Het publiek, wien voor het meerendeel het vliegen nog vreemd is, ziet met diep ontzag tegen een vliegmachine van nor male grootte op, het is beduusd, voelt zich bevreemd door het immense gevaarte, dat zwaar ronkt. Doch het was nu in tegendeel verteederd bij het aanschouwen van dit miniatuur-vliegmachinetje, dat ele gant, zonder een verschrikkelijk geraas, zooals zijn oudere, broeder er op na pleegt te houden, maar gonzende als 'n uitvlie gende bijenzwerm, op geringe hoogte had gecirkeld en op bevallige wijze was ge daald. Zoo vertrouwenwekkend stond het daar, als een groot stuk kinderspeelgoed tusschen de groote menschen in. De „Haagsche Courant" heeft een on derhoud gehad met den constructeur, den heer Carley, die het volgende vertelde: Ik ben precies een 'jaar geleden begon nen om proeven te nemen met den bouw van dit type vliegmachine. Dit is de eer ste openbare vlucht, welke er mee ge maakt wordt. De breedte van de vleugels is zeven meter en de lengte van het ge heele toestel vijf meter. Het is uitgerust met een „Anzani"-motor van pl. m. 20 PK. De vleugeloppervlakte is lCR/skwa- draat meter. De machine verbruikt niet meer dan vijf liter benzine per uur bij een snelheid van 130 a 140 K.M.; de kosten aan benzineverbruik van een tocht van hier naar Brussel zouden aldus niet meer dan f 1.50 bedragen. Het gewicht van het geheele toestel zonder piloot is 135'' K.G .De machine die plaats biedt aan bestuurder en passagier, zal verkocht worden voor pl. m. 3500 gulden. De vol gende week hoop ik er een tocht mee maar Parijs te maken, als het mogelijk is zonder tusschenlanding. JJe piloot, die het toestelletje zooeven van het vliegter rein Waalhaven naar hier gebracht heeft, heeft er niet langer dan 16 minuten over gedaan. Gister heeft hij er voor het eerst een vlucht mee gemaakt, eergister bracht ik hem uit Brussel mee. Ik zal het toe stel zóó maken, dat een ieder, na twee proefvluchten, er zelfstandig mee vliegen kan. Zooals men nu in een Ford gaat zit ten en er mee wegrijdt, zal men dan in een baby-vliegtuig stappen en er mee weg vliegen. Gemeen. Een kamerverhuurster te Amsterdam wordt verdacht, ten nadeele van een heer, die bij haar op kamers is geweest en die in Mei plotseling in een inrichting van zenuwlijders moest worden opgenomen, een aantal goederen mitsga ders effecten, tot een bedrag van f7 a f 8000 te hebben gestolen. Zij is, met een „kennis", die er ook van schijnt te weten, ter beschikking van de justitie gesteld. "D; i e f a ch tig t w ee t a 1. Eenige maanden geleden kwamen bij te politie te Amsterdam klachten in van eenige bewo ners, dat zij door een dienstmeisje, dat slechts enkele dagen bij hen in dienst was, bestolen waren. Die politie stelde een on derzoek in, en juist toen zij de verdachte op het spoor was, werd het 21-jarige meis je, in gezelschap van een 27-jarige con- structiewerker, door de Roitterdamsche po litie gearresteerd, daar ziij aldaar eveneens 'van diefstal beschuldigd waren. Het bleek, dat de man, die getrouwd was, een_ ver houding had aangeknoopt met het- dienst meisje. Het meisje verhuurde zich bij ver schillende families te Rotterdam, Den Haag en Amsterdain, waar zfe telkens enkele da gen in dienst Jjleef. Zij' keek eens goed rond wa.t er mee te nemen viel en sprak dan met haar handlanger af, tijdens de afwezigheid van de huisgenooten den buit te komen halen. Het tweetal heeft op die manier een groot aantal zilveren lepels en messen, gouden armbanden en horloges, alsmede kleedingstukken ontvreemd. Na haar slag te hebben gedaan, maakte het meisje zich met haar medeplichtige, uit de voeten. Beiden hebben bekend de gesignaleerde misdrijven te hebben gepleegd. Eerst zul len zij in Rotterdam terecht staan, 'dan zullen zij zich voor de Haagsche recht bank hebben te verantwoorden en ten slotte zal het tweetal met de Amsterdam- sclie rechters kennis maken. De wraak. Op baldadige wijze is door, tot op heden onbekende daders Za terdagavond treurig huisgehouden in de villa „Titia" te Overschie. Een groot ge deelte van het huisraad is moedwillig ver nield en verder zijn baldadigheden begaan als eieren tegen den spiegel geworpen, flesch met bo$rejongens, melk en andere huishoudelijke artikelen in een electrische piano gedaan, de stoelen en tafels stukge sneden en vernield, de lampen van de zoldering getrokken, een hondje, waarop de bewoonstet zeer gesteld was, ernstig mishandeld en het beestje dood laten bloe den op het bed van de eigenaresse, hceden en costuum stukgesneden. Een groote hoe veelheid suiker, die zij in huis vonden, werd door de geheele woning uitgestrooid. Schilderijen en familieportretten besmeer den zij met boter en vet, zcolat letterlijk niets gespaard werd. Toen de bewoners even over 10 u. thuis kwamen, waren de vandalen nog maar pas weg, want de speeldoos, die 10 minuten achtereen kan spelen, tingelde nog vroolijke wijsjes. Naar schatting is voor ruim 5000 gulden ver nield. D<e politie stelt een nauwgezet on derzoek in. Op de tafel stond geschreven „De Wreker". Daar er niets wordt ver mist, vermoedt men inderdaad met een wraakneming te doen te hebben. Een kwajongensgrap. Té Joure (Fr.) werd een jongen, die zich aan baldadigheid had schuldig gemaakt, door twee politieagenten naar het politiebureau gebracht. Daar gekomen gingen de agen ten met den schuldige binnen, doch lieten den sleutel in de deur. De kameraadjes zagen dit en slote(n de agenten op hun beurt op. Deze konden eerst na geruimen tijd uit hun gevangenis verlost worden, op hun hulpgeroep, door nabijwonenden. Versterkte grensbewaking. In verband met den precairen toestand in Aken heeft de Heerlensche gemeente politie, in samenwerking met de maré chaussée, de Nederlandsche grensbewaking versterkt. Gepakt. Een Nederlandsch vee koopman A. v. Dl., door de Nederlandsche justitie gezocht wegens afzetterij-, gepleegd in verschillende Nederlandsche steden, is gisteren in een logement in de Hoedstraat te Anderlecht bij Brussel gearresteerd. Hij is in de gevangenis te Brussel opge sloten in afwachting van zijn uitlevering. Een boer die zijn oogst ver- ni e t i g t. Te Eist heeft .zich een geval van schandelijke voedselverdeling voorge daan. Bij den boer v. d. P. werd dezer dagen getracht machinaal aardappelen te rooien. Daar de vele regens der laatste dagen den grond te week hadden gemaakt, moest dit werk werden gestaakt. Van de P. besloot toen met 3 ploegen het land om te werken, z-oodat alle aardappels wer den stukgesneden en als mest gebruikt. Deze boer heeft bij meer gelegenheden getoond een aparten economischen zin te hebben. Zoo liet hij' na den dorschtijd het stroo' op zijn erf verrotten. Mislukte plundering. Een bende van 20 zwaar gewapende separa tisten blijkt, volgens de Tel., een poging gedaan te hebben om eenige partijen voor Bochum en Dortmund bestemde levens middelen, ten deele bestaande uit con signatiegoederen, in de haven van Duis burgRuhrort in beslag te nemen. Het gelukte den plunderaars ongeveer 'dertig zakken meel weg te nemen. Een deel der waren werd hun echter door het haven personeel weer ontnomen. Op een goe- derenb-oot uit Rotterdam vonden de plun deraars een warm- onthaal. Drie separa tisten, die zich uitgaven voor levensmid delencontroleurs van de Rijnlandsche re publiek, werden door het Nederlandsche scheepspersoneel overboord geworpen. Zij wisten zich echter in veiligheid te brengen. Liefhebbende echtelieden. Een 55-jarige man.te Amsterdam was reeds verschillende keeren tot de con-, clusie gekomen, dat zijn vrouw verdwenen was. Daar hij: wist, waar zij verblijf hield, besloot hij Dinsdag een eind aan het ge val te maken en zijn vrouw terug te halen. Hij- begaf zich naar een woning aan de overzijde van het IJ, waar zij verblijf hield en belde daar aan. 'Tusschen het tweetal is hevige twist ontstaan, waarbij- geen getuigen tegenwoordig waren. Die man ver klaarde op het politiebureau, dat de vro-uw een hond op hem aanhitste; hij heeft toen zijn mes getrokken en haar een woncr aan Cl'e hand 'toegebracht. Liefhebbers genoeg. Naar de „N. A. 0." verneemt, hebben op de op roeping voor de 'vervulling van een be trekking ais armenbezoeker te Arnhem, zich ruim 300 sollicitanten aangemeld. Hieronder bevinden zich verschillende ge wezen officieren en een ingenieur. Hetwas geen gedistilleerd. Om overtredingen van de drankwet te voorkomen, te controleeren en te bestraf fen heeft de Amerikaansche Staat een leger van controleurs op het pad, die er o.a. hun specialiteit van maken om na te gaan, of er in de spoorwegen soms reizi gers zijn, die sterken drank trachten te vervoeren. Van zoo'n controleur moet een Amerikaansch blad een ietwat tragisch avontuur vertellen. Hij stond op het perron van Yankee- stown verdekt opgesteld, te kijken, of er ook verdachte reizigers de controle pas seerden. Opeens kreeg zijn scherp oog een mijnheer in de gaten, die een klein kistje bij zich had, dat hij met groote voorzichtigheid droeg. De trein kwam voor De man stapt in, oo-k weer met voor zorgsmaatregelen en na vooraf eerst naar rechts en links te hebben gekeken, of er geen onraad was. Ons controleurtje op zijn hoede. Net toen de trein zich in be weging zette, stapt hij in de coupé waai de bovenbedoelde reiziger tot nu toe al leen zat. Hij zet zich tegenover hem. De mijnheer staat op en zegt: O, mag ik het pakje boven u uit het rek nemen? De controleur antwoordt: Neen, neen, laat u maar gerust staan. De reiziger (aarzelend en voortdurend naar het pakje kijkend): Net zoo-als u wilt. De controleur vertrouwelijk: Wat zit er eigenlijk in. Jenever? De reiziger, angstig het hoofd schuddend Neen. Korte pauze. Plotseling voelt de controleur hoe uit het pakje op zijn schouder eenige druppels vocht neervallen. Hij neemt zijn vinger, doopt dien in het vocht en likt eens aan den vinger. Eigenaardige smaak, zeker whiskey? De reiziger anstigend: Neen. v De controleur, verder likkend; Curacao? De reiziger, aarzelend; Neen. De controleur, weer likkend; Cherry? De reiziger, a'arzelend: Neen. De controleur, steeds likkend: Cognac? Weer „neen" "tot antwoord. Toen stoof de controleur op en maakte zich als controleur der drankwet bekend. Mijnheer u moet zeggen, bulderde hij, wat er in dat kistje zit. Nou, mijnheer, als u het dan weten wilt een fox terrier Een diplomate in den dop. Tijdens Lloyd George's rondreis in Ame rika hebben actieve reporters gepoogd Zijn dochter Megan, die haar vader op zijn tonrnéé vergezelt, te interviewen. Me gan was echter zoo gesloten als een bns en liet niets uit. Toen een der interviewers haar vroeg, welke maatschappelijke positie zij zou am- bieeren, antwoordde zij: daar heb ik nog nooit over nagedacht". 'Op de vraag of zdj' ging trouwen, oï in de politiek ging, gaf z'iji ten antwoord: „Het is mc^ gelijk, dat ik in de politiek ga, het is ook mogelijk, dat. ik trouw, of beide". „Misschien begeert u een andere loop baan: aan het too-neel, in de literatuur, of iets dergelijks?" vroeg men haar nu. „Mis schien wel", antwoordde zij- laconiek. „Wat dunkt u over het sigarettenrooken der dames?" luidde een nieuwe vraag, die haar gesteld werd. „Dtaarvan weet ik hoege naamd niet af', repliceerde ziij. Nu werden de bordjes verhangen en begon Megan zelf de journalisten te inter viewen. „Waarom stellen de reporters toch zulke idiote vragen?" begon zij op de meest beminnelijke wijze te informeeren. Die journalisten, steeds zoo volhardend, wanneer het er om gaat, anderen te inter viewen, toonden minder hardnekkigheid, nju ihun het lot "beschoren was, zelf geïn terviewd te worden en wisten het onder houd in alle haast tot een einde te bren gen. GOES. Getrouwd; 8, Leonardus Hermes, 22 jm., Vlissingen en Maatje Goedhart, 29 j. jd. LONDEN. V. D. Een telegram uit Lau sanne meldt, dat de ex-kroonprins den a.s. winter zal doorbrengen te St. Moritz (Zwitserland). TER APEL V. D. Dinsdagavond js in een trein op de Westfaalsche Rahn een moord gepleegd op den heef Augustin te Meppel. Nadat de verslagene totaal beroofd was, is zijn lijk uit den trein geworpen, ongeveer in de nabijheid van Schuttorf, waar 'de moord op den heer Ruben gepleegd is. De politie doet ijverig onderzoek. WASHINGTON V. D. Het kabinet be sprak de deelname der Vereen. Staten aan de Commissie van deskundigen in zake de Duitsche schadevergoeding. Een besluit werd evenwel nog niet genomen in afwachting van de mededeelingen van den Franschen premier. Heden zullen ver dere besprekingen plaats hebben, daal de gezant van Frankrijk nadere instruc ties van zijn regeering heeft ontvangen. AMSTERDAM V. D. Voor de rechtbank werd heden tegen een jeugdig motorrij der, die op 3 Juni een 63-jarige vrouw, die op het trottoir liep, omver reed door zijn woest rijden, waardoor de vrouw kwam te overlijden, 6 maanden gevange nisstraf geëischt. VAASSEN V. D. Toen hedenmorgen de (deeper F. met paard en wagen den spoorweg-overweg passeerde, kwam er juist een trein aan, die den wagen ge heel verbrijzelde. Er waren geen per soonlijke ongelukken. Wisselkoersen. Amsterdam 8 Nov. 1.45 u. Berlijn 1.401.50 per biljoen. Brussel 12.7512.85 Parijs 14.8514.95 Londen 11.523/411.533A Dollar 2.59%—2.59%, Weenen O.36J/100.366/10 Rechtbank te Middelburg. Door den Rijksadvocaat en den Officier van Justitie is hoogor be roep aangeteekend tegen een vonnis der rechtbank te Middelburg van 25 Mei j.l., waarbij J. C. v. H., 41 j., schipper te Werkendam, ter zake van het niet uitklaren op de Schelde, is vrijgesproken. Het Gerechtshof te 's-Graven- hage bevestigde gisteren het vonnis van de rechtbank te Middelburg, waarbij J. C. D1., koopman te Hans- weert, veroordeeld werd tot 4 maan den gevangenisstraf, wegens verduis tering. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) The looping the loop naar Wolfertsdijk. 1 Wanneer men den wegwijzer bij de (brug te Wilhelminadorp aandachtig leest, ziet men, dat de A.N.W.B. de rit naar Wolfertsdijk „bezwaarlijk voor auto's" noemt. En dat is bedoelt voor het toe risme, dus in het zomerseizoen. Zooals ieder voorspelde die men dezen zomer sprak op de reis, waarbij nu voor de 2e maal een ongeluk is gebeurd, is hel: onmogelijk op die gladde hellingen de autobus te houden. Als men toeren ziet in een circus, staat men er over in verbazing, dat iemand voor geld zoo z'n leven waagt /en dat anderen het exploi- eeren, welnu, wie kan het zich indenken, dat de beschaafde menschen die de autodiensten ondernamen, daarmee, on danks alles toch voortgaan, inplaats van liever winst te derven en de menschen den rit over GoesKatsche Veer aan te bevelen. X. (Het weggedeelte Wilhelminadorp W ollaartsdij'k, dat „bezwaarlijk voor auto's" is, wordt, niet bereden door de autobussen MiddelburgWolfaartsdij'k- sche veer. Deze rijden's Heer Arends- kerke, voorbij „Ter Lugt", door het dorp Wolfaartsdijk naar het veer; een geheel andere route dus. Dit traject is wèl geschikt voor auto-verkeer, uitgeno men liet gedeelte in de omgeving van Ter L'ugt, waar enkele gevaarlijke bochten zijn. Red.) Heinkenszand. Gisterenavond is door de vereeniging „Eigen Erf" alhier haar eerste woonhuis met schuurtje ten be hoeve van den arbeider P. van de Guchte aanbesteed. Ingeschreven werd door 1. Dekker voor f2200, H. Helms trijd f2287, A. Rijk f2315, P .A. Rijk f2347, en C. Schipper f 2554. Behoudens nadere goed keuring van den Minister gegund aan den laagsten inschrijver. „Indië moei verdedigd". In het Huisgezin schrijft mr L. J. C. van Gorkum over „Nationale Politiek". In dit artikel bespreekt hij het verwerpen van de vlootwet en een enkel citaat willen wij ons daaruit veroorloven. Als de schrijver gewezen heeft op het optreden van mevr. Bronsveld-Vitringa, dat hij een gevaar acht, hetwelk onder de oogen zal moeten worden gezien in verband met de allerzwaarste beproeving, welke ook ons zou kunnen overkomen, merkt hij op: Diep teleurstellend vooral is het ver schijnsel, dat het woord van onzen machtigen Staatsraad Struycken, zijn „po litiek testament" niet den minsten invloed meer had Qp de menigte doordat degene, die het heeft uitgesproken, dood en be graven is. Als iemand, dan was Struycken, die met zijn koel wijsgeerigen aanleg, zijn sarcastisch wantrouwen tegenover alle frazen, zijn ontzagwekkende geleerdheid en zijn diep gemoedsleven, dat zich toon de in de wijze, waarop hij het Duitsche oorlogsonrecht in België scherp en mee- doogenloos aan de kaak heeft gesteld; degene, die h%eft kunnen peilen en proe ven de internationale atmosfeer ter zake van het' geweldige vraagstuk, dat thans ons volksleven beroert. Als iemand, dan heeft toch zeker de uitnemende Struycken ook de volle, zui vere gelegenheid gehad, op de vele confe renties welke hij bijwoonde, de internatio nale atmosfeer te peilen en te proeven. Immers daar, op die langdurige conferen ties, en op de .langdurige vergaderingen van den Volkenbond, werden lang, niet altijd vraagstukken behandeld, bij welke Nederland rechtstreeks gemoeid was. Struycken heeft dus de volle gelegenheid gehad, vertegenwoordigende mannen en denkwijzen van alle werelddeelen te ont moeten en gade te slaan. Hij moet daar de noodige rust hebben gehad, om wat hij zag en hoorde, geheel in zich op te nemen en te bepeinzen. En wat was zijn gevolgtrekking? De gevolgtrekking was, dat hij in Juli 1922 in de Katholiek Wetenschappelijke Vereeniging zijn laatste rede hield en vrij wel onverwacht als zijn laatste woord sprak. „Indië moet worden ver dedigd". Als Struycken geleefd had, zou hij zéér zeker zijn woord van toen te midden van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3