Mo 83 Woensdag 7 November 1M 38e Jaargang Buitenland. Binnenland. Qrukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 158—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor ie Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. no. 259 UIT VERLIES WINST. In een schoon artikel wees de Stan daard op de ongedachte vrucht, die de crisis met name voor de A.-R. partij naar voren deed komen. Er was hier en daar een niet te mis kennen dofheid merkbaar. Het scheen of de fighting spirit de vecbtgeest in de partij aan het wegsterven was. Een klein deel der onzen werd door de actie van de S. D. A. P. meegesleept, terwijl bij anderen eenige aarzeling ont stond. „Dat had gevaarlijk kunnen worden, indien niet Mr Troelstra de hand tot herstel had gereikt. i Hoe meer diens aanval zich richtte te gen den persoon van den leider der A.-R. partij, hoemeer onder ons de stemming zich wijzigde. De platen van Jordaan in Het Volk, den heer Colijn voorstellend als slachter van den Nederlandschen arbeider ten bate van het oorlogsmonster, of de voorstel ling van een geharnasten Heiland, gekrui sigd aan het vloekhout van een Vloot wet, deden mede de oogen opengaan. Men begon den geest van 1903 te onderken nen. De voorstelling in de worgplaat was nog overtroffen. Men begon weer te beseffen, dat het niet. alleen ging om een zakelijk, verschil, maar dat dieper liggende drijfveeren werkten.; dat de A.-R. partij als zoodanig midden in den strijd was komen te staan.' Envan toen af werd het anders. Overtalrijk zijn de bewijzen waaruit dat bleek. Zielsontroerend waren sommige. Een o, zoo eenvoudige vrome vrouw uit het volk had begrepen, wat aan en kele intejlectueelen ontgaan was. Een der oude medestrijders zond van zijn sterfbed, den eigen dag, 'dat de poort der eeuwigheid zich voor hem ontsloot, woorden van bemoediging. Zoo werd van lieverlede de strijd geen last meer. Er werd weer gevoeld, dat het eenvoudige A.-R. volk achter zijn voormannen stond; dat de band niet ver broken, zelfs niet verslapt was. Enkelen mochten het vaandel verlaten hebben en zich onder 's vijands vlag hebben ge schaard, de geestdrift'der anderen maak te dit verlies meer'dan goed. Zoo is er dan, al is de slag voorshands verloren, ruime stof tot danken. Want, men vergete dit niet, we staan aan het begin van een lange worsteling •om het behoud van een gezond volks leven. Het vraagstuk van hst herstel is twee jaar lang in het vage gesteld. Van nn af is het concreet aan de ,orde. Maar van nu af bereide men zich dan ook voor .op toenemende scherpte in den strijd. En daarvoor was noodig, dat .eerst de traagheid werd afgeschud. Die zijn we nu, zoo we wèl zien, kwijt. De oogen zijn nu open voor wat ko men gaat. Ruiten dien strijd blijven we niet, zelfs niet al komen we voorshands op ons. zelf te staan. Immers, men mag nog een korten tijd wat voortmodderen, nu het probleem een maal concreet aan de orde gesteld is, verdwijnt het niet meer. Het blijft op het eerste plan. Daar hoort het thuis. 'Om zijn beteekenis voor het materieele wolzijn dss volks, maar ook om zijn be lang voor de geestelijke waarden van ons volksleven. Men keere het oog slechts naar de ons omringende landen, waar, naar het woord van den radicalen socialist Hilferding, de schrikwekkendste aller belastingen: de inflatie, de waardevermindering van de munt, haar intrede deed. En men zie, onder welken druk het gansche leven daar is gekomen! Hoe ook geplaatst in den parlementai ren kamp, liet doel van den strijd op dit terrein blijft eenerlei. Of we een regeering steunen, of haar bestrijden, dan wel of we onzijdig zijn, dat doel laten we niet los. Omdat de hoogste volksbelangen ermee saamhangen. Dit toch vergete men niet, dat in een toestand van ellende als Duitschland thans kent, revolutionaire woelingen een vruchtbaren bodem vinden. Ook daarom moeten wij het ontstaan van zulk een toestand verhinderen. In 1903 vond Troelstra de A.-R. partij op zijn weg. t In 1918 waren onze A.-R. jóngens on der de allereersten die zich schrap zetten. Ook in de toekomst zal Troelstra zijn doel niet bereiken, voor de A.-R. weer stand gebroken is. Mr .Troelstra spitst zijn aanval toe op onze partij. Voor dien strijd gaan we niet uit den weg. We hebben altijd weer stand geboden aan een streven om bloot anti-socialistisch te zijn. Ook nu hebben Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot. Bij abonnement belangrijke korting. we daaraan niet de minste behoeft®. Zoo na als voor leven we uit eigen be ginsel. We buigen ons met heel onze ziel voor wat de Koning der Eeuwen van ons eisclit. Uit Hem en uit' Hem alleen is onze kracht. Hoon noch laster doen ons van dit levensbeginsel wijken, zoolang het God behaagt ons daartoe kracht te schenken. Gebrekkig inzicht moge enkelen onzer er toe brengen in dien kamp zich afzij dig te houden, indien al niet zich onder Troelstra's leiding te scharen, daarin ligt geen reden om onze gedragslijn te wij zigen. Trouwens, dit staat vast, dat op den duur het volk niet afvalt van hen, die het op tijd de waarheid durven zeggen. De waarheid, die nu luide klinken moet, is deze, dat „het Nederlandsclie vojk met ontzaglijke gevaren van geestelijken en materieelen aard bedreigd wordt, als mep verzuimt het kwaad, dat aan ons volks leven knaagt, vierkant tegen te treden. Dat het besef daarvan onder ons le vendiger geworden is; dat de realiteit dei- dingen heter gezien wordt; dat de dofheid weer plaats maakte voor warmte; dat de diepste grond van'den socialistischen aan val op ons antirevolutionairen weer ge peild werd; dat de eenheid van partij en leiding weer inniger gevoeld werd; dat alles boeken we als ongedachte maar gewaardeerde vrucht van een worsteling, die ja, tijdplijk tot een parlemen taire nederlaag voerde, maar in het eind zal blijken een gezonde stimulans voor ons partijleven te zijn geweest. 1921—1923. De Roomsche bladen buiten onze pro vincie schrijven elkander klakkeloos de klacht na over de inconsekwentie der Anti-Revolutionairen, die in 1921 de coa litie „afvielen" met* hun stem tegen het ontwerp-Pop en nu de katholieken zoo aanvallen over hun stem tegen de Vloot wet. En in 1921 bereid waren weer een nieuw Kabinet te steunen, terwijl zij er nu geen lust in hebben. Wie zoo schrijven vergeten één ding, namelijk dat de zaken heelemaal niet ge lijk staan. Toen toch jgold het een aangelegen heid, die gedurende den zittingstijd van bet Kabinet aan de orde werd gesteld, waarover bij de Kabinetsformatie in 1918 niet gesproken was. Nu gold het een ontwerp van wet, dat in 1921 aanhangig gemaakt was en waarvan men .in 1922 bij de formatie wist, dat het aan de orde zou komen. Was er zulk een over wegend bezwaar, dan had men in den zomer van 1922 moeten spreken; niet tot op het laatst moeten wachten; vooral niet wijl, door het aftreden van den heer De Geer, nog zeer onlangs de zaak van de Vlootwet op scherpe wijze aan de orde gesteld was. Toen, in 1921, bleek ten slotte niet het lieele Kabinet zijn lot aap de Vloot wet verbonden te hebben. N u deed het Kabinet zulks in zijn geheel en elk zij ner leden individueel. Toen ging het alleen om de aangele genheid die aan de orde gesteld was. Nu zat er, blijkens sindsdien bekend ge worden uitlatingen in de Pers, meer achter. „De Standaard" voegt aan deze zeer juiste vergelijking toe: Rehalve de Vlootwet speelde het bezui nigingsprogram der Regeering een rol. En daarom schijnt het ons toe, dat de vergelijidng van 1923 met 1921 allerminst opgaat. Wij zien dan ook steeds nog niet iny hoe de A.-R. partij zou kunnen meewer ken tot de vorming van een rechtsch Kabinet. C Mr S. van Houten. Mr Van Houten, de 86-jarige oud-minis ter, die de verwerping van de Vlootwet betreurt, merkt op, dat wij niet moeten hebben een hygiënist, maar een chirurg. Het beeld is juist. Maar had de oude staatsman dit niet wat eerder kunnen zeggen. Misschien had dit gunstig gewerkt op het gemoed zijner partijgenoote mej. mr v. Dorp. De situatie ware dan een gansch andere geweest, De Vrijheidsbond. Dat deze er mee tussclien zit, blijkt uit uitlatingen zijner partijbladen, die Het Handelsblad voorop zich uitputten in vertoogen dat Rechts voor een ander Kabinet moet zorgen. Ook van dezulken geldt: dat had men eerder moeten bedenken. Wie na de nuchtere waarschuwing van minister v. Karneheek immers geen man van Rechts aan die zijde nog tegen de Vlootwet kon stemmen en mee gaan met het heftige stelletje Troelstra- Dresselhuijs-Marchant, die is óf met on- noozelheid een goedige vorm van idiotisme! geslagen geweest öf zoo danig door de politieke wol heen ge verfd gebleken, dat er geen ree meer mee Te schieten is. Engels aan 't woord. Een der tien Roomschen, die de Vloot wet hielpen afstemmen, heeft dezer dagen, niet in de Kamer, waar 't behoorde, doch waar hij in alle talen zweeg, maar in een volksvergadering zijn stem tegen de Vloot wet. gemotiveerd. Het is de heer Engels, een der arbeiders-Kamerleden, die volgens een verslag in de Nieuwe Venlo-sche Cou rant aldus redeneerde: „Het ergste is echter het volgende: In de huidige situatie, nu overal op bezuinigd moet worden, op de salaris sen, Si/o pCt. storting voor de pen sioenen, bezuiniging op 't onderwijs, op de gezondheids-maatregelen enz. enz., meenden wij onze stem niet aan de Vlootwet te mogen geven. Wat toch zouden de gevolgen zijn geweest, indien wij deze wet hadden doen aannemen? Dat in de groote industriecentra, met name Rotterdam, Amsterdam, Twente, Tilburg en 't kolenbekken, door de so- ciaal-demokraten een rustelooze ijver aan den dag zou gelegd worden, om onze arbeiders met, allerlei drogredeaen te winnen voor 't socialisme. Wij zou den dan krijgen, 't zelfde wat ons thans Duitschland, België en Frankrijk leert, dat onze arbeiders misschien nog wel geloovig zijn, maar rood zullen stem men. Welnu, om te voorkomen, dat men in het roode kamp deze propaganda kan voeren, om te voorkomen, dat wij over twee jaar een ministerie krijgen niet van Roomsche, doch roode kleur, hebben wij gemeend tegen de Vlootwet te moeten stemmen." De redactie van „Het Volk", terecht verblijd over deze verklaring, voegt aan de aanhaling er van toe: „De heer Engels bevestigt hiermee volkomen de werking van ons petitionnement". Ja, dat petitionnement heeft vooral van de Roomschen vele handteekeningen ge kregen. DQch, waar moet dit heen, mogen wij wel vragen. Men kan zich indenken dat ■iemand tegen de Vlootwet financieele be zwaren heeft, of den kijk ,op de werkelijk heid mist, en van ontwapening droomt. Maar dat iemand zijn stem laat bepalen, door de houding die zijn kiezers mogelijk zullen aannemen, dat hij desnoods het vaderland er aan waagt, om de partij bijeen te houden, dit lijkt ons 'een veeg teeken. Altijd wanneer het motief geen gele genheidsmotief is, en het ware motief verzwegen is. Want deze heeren noemen zich leiders, maar inderdaad, zij worden geleid. En een mensch doet heel wat voor zijn baantje! Uit Duitschland. Wat er nn eigenlijk broeit in Duitschland, weet men precies niet. IJit Brandenburg, Pommeren, Silezië en Mecklenburg komen vage geruch ten binnen omtrent recBtsriadicale maatregelen en wat er in Coburg ge schiedt is evenmin bekend. Men tast nog altijd in 'tduister, of 't daar om kinderspel gaal, dan wei of men er te doen heeft met demonstraties, die uit militair oogpunt au sérieux ge nomen moeten worden. Evenmin is het doel der raddraaiers bekend. Zij willen de regeering omverwerpen, maar zijn het blijkbaar nog lang niet onder elkaar eens over den dictator, dien zij in de plaats der tegenwoor dige rijksregeering willen stellen. In Berlijn is men overigens meer voor de bakkerswinkels da,n voor den burgerkrijg geïnteresseerd. De bere kening van de prijzen van piapier in goudmarken gaat met een schandelijke opdrijving der prijzen gepaard. Het gevolg diaarvan is, dat de bevolking honger lijdt. In heel Berlijn hebben Maandag'en gisteren dan ook demon straties, relletjes en plunderingen plaats gehad. Ook gisteren kwamen bij de politie voortdurend berichten in over plun deringen, diefstallen en molestaties van burgers. Enkele communistische apostelen van het geweld hadden zich bij de verschillende benden gevoegd om hen nog verder op te hitsen. In bijna alle gevallen kon worflen vast gesteld, dat de strooptochten syste matisch en naar een blijkbaar vooruit vastgesteld plan worden uitgevoerd. Zooara de politie verschijnt, gaan de plunderaars uiteen om op een andere plek weer bijeen te komen en h'un werk voort te zetten. Het is buiten twijfel, dat gewone werkloozen, die tot de ordelijke burgers hboren, niets met deze plunderingen hebben uit te staan. Indien de plunderingen aan houden zijn ingrijpende maatregelen van de zijde van den minister en van den militairen bevelhebber te wach ten teneinde rust en orde weer te verzekeren. De Lusitania-kwestie. Die gemengde commissie heeft de aan spraken van Amerika tegen Duitschland op compensatie voor het verlies van le vens, persoonlijk letsel en verlies van eigendom, tengevolge van het toirpedeeren van de „Lusitania", toegewezen. Duitsch land wordt echter niet aansprakelijk ge steld voor vorderingen als straf of wraak bedoeld. Volgens de principes, door de commissie vastgesteld, zal een groot deel van de geëischte 22.600.000 dollar wor den toegewezen, maar eischen ien be drage van 345.000.000 dollar, betreffen de oorlogsrisico en assurantiepremies, door Amerikaansche reeders tijdens den oorlog betaald, zijn afgewezen. Korte berichten. De bladen melden dat het groot ste vliegstation ter wereld te Croydon (Engeland) zal worden ingericht op last van het ministerie van lucht vaart. Honderden acres bouwland zullen aan het bestaande vliegveld worden toe gevoegd. Een reusachtig uitgestrekt lan dingsterrein zal worden gemaakt waarop verscheidene groote handelsvliegtuigen kunnen dalen of tegelijkertijd opstijgen. Er zullen entrepots en douaneloodsen worden gebouwd en een plan voor een nieuw hotel voor luchtpassagiers is ont worpen. Bij de plunderingen te Ber lijn zijn Maandag in het geheel 129 men- schen aangehouden. 48 hunner werden in den loop van den dag weer in vrij heid gesteld. De agenten hebben van de vuurwapens gebruik moeten maken ten einde de plundering van een fietswinkel te verhinderen. Bij die gelegenheid werd een man door een schot in de borst zwaar gewond. De' rijksbond van Duitsche hotel houders heeft besloten de goudmark- rekening in te voeren. Hiermee is de hotelindex vervallen. Er dreigt een staking onder de arbeiders in de bouwvakken te Lon den ten gevolge van de weigering der werkgevers om een uur toe te staan voor het nuttigen van het middagmaal. De werkgevers bieden een half uur aan. Të Glenogers (Amerika) heeft een ernstige ontpdoffin g p'aats gehad in een kolenmijn, waarbij' vele personen zijn omgekomen. Er zijn reeds 12 lij ken geborgen, en men koestert weinig hoop aangaande de 30 mijnwerkers, die nog in de mijn zijn. Er waren 65 man in de mijn, toen de ontploffing plaats greep, waarvan tot dusver 23 in veilig heid zijn. De algemeene staking in Po len is niet geslaagd, daar de treinen, zij het ten deele met hulppersoneel, zijn blijven rijden. Er zijn echter ernstige storingen in het tramverkeer, dat bijna stil ligt. Te Krakau staakt het personeel van gasfabriek en electrische centrale, waardoor 'er geen kranten kanden ver schijnen; te Warschau staakten ook de arbeiders van gas en waterleiding. Naar verluidt, zal te Antwerpen een handels hu re au der sovjets worden gesticht, dit in verband met het toenemende handelsverkeer tusschen Ant werpen en Rusland. Men spreekt thans weer van de mogelijkheid dat sociaal-democraten zit ting zullen nemen in het Duitsche ka binet. Deze mogelijkheid is in groeps vergaderingen van de Duitsche volks partij', het centrum, en de democraten, besproken. Een andere mogelijkheid, n.l. een uitbreiding van het kabinet met Duitsch-nationale leden, wordt ark' druk besproken. Schoenenwetje. Het ligt in het voornemen, tegen het midden der volgende week de Tweede Kamer bijeen te roepen in verband met het initiatiefvoorstel-Fleskens nopens ver lenging van het z.g.n. schoenenwetje. In orde? Gister is op Westerveld het lijk ver brand van den gep. schout-bij-nacht Bentz van den Berg. Onder de aanwezigen was namens den minister van ma rine diens adjudant Diephuis. Na de verbranding dankte een zoon in het bij zonder den minister van marine voor diens vertegenwoordiging. Een minister was dus weer vertegen woordigd bij een onwettige daad. Wij ver moeden, dat ons Kamerlid dr Scheurer ten derden male hierover wel vragen zal stellen en we zijn nieuwsgierig, welke uit vlucht nu weer dienst zal moeten doen. Troelstra wil geen Minister schap. Het „Volk" haalt het gedeelte der rede voering, door Troelstra bij de behandeling der Vlootwet gehouden, aan, waarin hij spreekt over het „dilemma Ruys-Troel- stra". De strekking van dit betoog komt, volgens het soc. hoofdorgaan, hierop neer dat, indien Troelstra eventueel tot sa menstelling eener nieuwe regeering mocht worden geroepen, hij deze functie aan een ander partijgenoot zou overdragen; dat dus van een „kabinet-Troelstra" in geen geval sprake zou zijn. Troelstra, hiertoe eventueel uitgenoodigd, zou er niet aan denken, in een ministerie "plaats te nemen. Zijn gezondheidstoestand reeds zou hem beletten, zulk een positie te aanvaarden. (Die gezondheidstoestand was blijkbaar geen beletsel om vóór en na cje Vloot wetverwerping opwindende redevoerin gen te houden en om in de Kamer 'de oppositie tegen de Vlootwet te leiden. Maar de consequentie van zijn optreden durft Troelstra niet aan. Eigenaardig, dat hij op critieke momenten wel meer last van „ziekte" heeft. Denk aan 1918! Red. Z.). Het Vlootwet-adres te Iersek'e. Op vragen van den heer Kersten: Is het Uw Excellentie bekend, dat een ambtenaar ten 'pöstkantore te lerseke be zoekers van dit kantoor aan het loket het anti-Vlootwet-adres ter teekening aan bood? Acht Uwe Excellentie dergelijk optreden van een ambtenaar in Rijks dienst toelaatbaar?

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1