Gemengd Nieuws. Telegrammen. Ingezonden Stokken. Politie. provincie Zeeland en lid wenschen te wor den der Z. L. M., bedraagt de contributie per persoon en per jaar f 1, wanneer het bedrijfshoofd zelf lid is der Z. L. M. Wanneer dit laatste niet het geVal is, wordt voor echtgenooten of inwonende fa milieleden afgedragen de contributie welke voor genoemd bedrijfshoofd had moeten worden betaald, indien deze zelf lid der Z. L. M. ware geweest. Up een vraag van den heer D. W. Lindcnbergh oordeelen sommige heeren, dat echtgenooten of inwonende familie leden algemeen lid kunnen worden. An deren dringen aan op het volgen van den gewonen weg, n.l. via de afdeelingen. De voorzitter wil het aan de betrokkenen zelf overlaten. Dit wordt goedgevonden. Het Dag. Bestuur stelt voor aan den kring Oostburg voor de tentoonstelling in 1924 een crediet van f 600 te ver- leeneiï. Up een vraag van den heer Uast zegt 4hr. Leenhouts, dat het de bedoeling is, dat ook de R.-K. Boerenbond aldaar de tentoonstelling een Jredrag voor steun geeft, waartegenover de leden van dien Bond vrijen toegang hebben. Het voor stel werd aangenomen. In bespreking kwam nu het onder in gekomen stukken genoemde schrijven van den heer De Putter te Axel. Dhr. Scheele wil over het schrijven niet veel zeggen. Er is wel gegrond geklaagd over een te streng optreden der rijkspolitie aldaar. Ook de voorz. legt er den nadruk op, dat het gewenscht is, dat de politie vooral in dit najaar met oordeel des onderscheids optreedt. Maar het gaat niet aan, dat men de verordening nu op zij zet. Bij het Openbaar Ministerie zou een klacht kun nen worden ingediend over het optreden der politie. Laat men eens feiten ter ken nis van. het Bureau brengen. De ver gadering vereenigt zich daarmede. Over de vraag, om de wegen over een afstand van plm. 50 M. met drie of meer paarden te mogen berijden, zegt dhr. Scheele, dat zoo iets volgens hem niet gewenscht is. Hij zou. dit verbod niet op zij willen zetten, want dan waren we verder van huis dan nu. Afd. Axel zou ook willen bespreken hel. punt „duiven sc- Sa de", speciaal van tamme (post-)duiven. Men zou (laar- tegen willen optreden door schieten of opbokken. Dhrn. Scheele en Becu zeg gen, dat er houders van duiven zijn, die de vogels niet eens te eten geven en ze „den boer opsturen". Verschillende heeren geven in overweging een 'belas ting op de duiven te heffen, zooals op de honden. Deze zaak: wordt in handen van het Dag. Bestuur gesteld. Nu volgt bespreking van de oprichting van een rechtskundig bureau. Dhr. Kielstra doet mededeeling van de meening van verschillende plaatselijke af deelingen. In 't algemeen voelt men er blijkbaar niet veel 'voor. Dhr. A. C. de 'Oude beklaagt zich, dat het Dag. Bestuur het schrijVen van Spr. niet aan de af deelingen heeft doorgezonden. Hij vindt dat geen nette manier van werken. Hij vraagt alsnog opname in het orgaan. De voorz. zegt, dat liet Dag. Bestuur de afdeelingen objectief heeft ingelicht en weerspreekt, dat hij zich in een schrijven tegenstander heeft verklaard. Spr. heeft bezwaren en voordeelen ^genoemd en Overwogen. Wel ziet de meerderheid van het Dag. Bestuur het nut er niet van in; maar het heeft geen bezwaar alle stukken hierover naar de afdeelingen te zenden. Dhr. Bommel van Vloten zou toch eerst in principe willen zien uitge- maakt, of het Hoofdbestuur vóór of tegen is. Dhr. v. Oeveren is er heslist tegen, wanneer de Z.L.M. het zou moeten doen. Dhr. de Oude gelooft, dat een rechtskun dig bureau in Drenthe geen geld aan de Mij. kost. De voorz. zou de z'aak toch liever commissoriaal maken. Ook mr Zaaijer is daar voor. Een commissie wordt benoemd, bestaande uit de heeren mr. Bieleman, mr. Zaaijer,, Dees van Terneuzen, Bommel van Vloten, de Oude en Kielstra, die de zaak grondig zal Onderzoeken. Daarna volgt bespreking afzet en prijszetting van Boerenboter in Zeeland. Dhr. Zwagerman heeft daarover een rapport ingediend, dat in middels gepubliceerd is. Spr. stelt de prijszetting te Middelburg ten voorbeeld en licht zijn voorstel toe. gelijk dat ook in ons blad is vermeld. Spir. vreest wel verzet van sommige winkeliers, maar wanneer de boerinnen één lijn trekken en izich houden aan de Middelburgsche no teering, dan is de zaak' toch door te Betten. Ook zou spr .officieel rekening Willen doen houden met het. verschil in kwaliteit. Langzamerhand zal dit toch Wel mogelijk worden, al zal dit wel eens strijd geven tusschen winkelier en boerin. Enkele heeren geven in over weging over het kwaliteitsverschil nog maar te zwijigen. Voorlcxopig zal men verstandig doen, zich te bepalen bij de eenheid in noteering over heel de pro vincie. De heer Zwagerman toont met een grafische voorstelling aan, dat de prijs Van de Middelburgsche markt goed ver band houdt met de Wereldmarkt en de prijs aldaar van geheel Zeeland vrijwel geregeld de hoogste is. Op een vraag van den heer Leen houts, zegt dhr. Zwagerman, dat het in sommige tijden van het jaar bij overproductie in Oostburg en andere plaatsen wel eens zal voorkomen, dat men den Middelburgschen prijs niet ten volle zal krijgen. Maar over 't algemeen zal men in de provincie dien prijs wel kunnen halen. En de boerinnen hebben «en houvast. Men voorkomt, dat de prijs straks weer in handen komt 'van enkele boterhandelaars. Lhr Klompe vreest moeilijkheden bij doorvoering der regeling in Tholen. Laten we bij de boerinnen aandringen op het aannemen van den Middelburgschen prijs, maar laten we meer niet 'doen. Dhr Zwagerman ziet dan niet veel tot stand 'komen. Er zullen wel invoeden zijn, die dan de zaak zullen doen verongelukken. De voorz. wil aan de kringen mededee ling doen van 'dit rapport om hen op te wekken propaganda te maken voor (leze methode. Vanaf Januari zou dan door de Z.L.M. gezorgd moeten worden, dat de Middelburgsche noteering overal bekend wordt gemaakt. Dit voorstel wordt aan genomen. Rondvraag. Dhr Dees voprt over de circulaire van den Commissaris der Koningin, betreffende de vogelwet, het woord. Deze circulaire heeft wel eenige ongerustheid onder de landbouwers ge bracht. Spr. zou de oude manier willen handhaven en de vergunningen voor een geheel jaar doen geldig blijven. Dhr Melis zou gaarne zien, dat de Commissaris der Koningin voortaan in Landbouwzaken de Z.L.M. raadpleegde. Spr zegt, Tlat men tegenwoordig „machtig teer" is op de vogels en dat terwille van enkele over treders. De voorz. zegt, dat de burgemeesters toch baas blijven. Dhrn Gast en de Oude vreezen, dat er zijn, die onder den in vloed van de jagers staan. Dhr. Stevens wijst op de gelegenheid om in liooger beroep te gaan. De voorz. zou er den Commissaris op willen wijzen, dat de rijkspolitie niet in staat is, te beoordee- len of en zoo ja over welken tijd een vergunning verleend moet worden. Deze bevoegdheid behoort alleen bij de bur gemeesters. Adviezen omtrent een en an der zijn alleen te verkrijgen bij de land bouw- en tuinbouwconsulenten. Dit voor stel wordt aangenomen. Dhr. jjdelis zou nu in dezen tijd van kabinetscrisis willen aandringen op een ministerie van Landbouw. Er wordt steeds naar bezuiniging ten nadeele van liet plat teland gestreefd, zoodat een ministerie van landbouw noodig is. Verschillende heeren achten dit, gevaarlijk. Dhr. Gast heeft nooit zoo gejammerd over de af schaffing van dit ministerie. We hebben toch iemand als dr v. d. Hoek voor di recteur-generaal van den Landbouw. Dhr. Kakebeeke zegt echter, dat men ervaren heeft, dat boven dezen weer staat de secretaris-generaal en dit is een gevaar lijke klip. De leiding gaat uit van man nen, 'die voor den landbouw niets voe len. Toch wil hij niet pleiten voor een afzonderlijk landbouwministerie. Ook de voorzitter ontraadt aanneming van het voorstel-Melis. Spr. verklaart zich wel vóór een zakenkabinet en tegen een politiek ministerie. De politiek moet bij het landsbeheer, ook bij dat van land bouw, ondergeschikt worden aan het za kelijk element. Dhr. v. Vredenburch heeft niet den in druk gekregen, dat een afzonderlijk land- bouw-ministerie zoo noodig is. Ook mi nisters als Posthuma en v. IJselstein de den niet veel anders dan den landbouw afbreken. r Nadat nog een korte discussie over de Vleeschkeuringswet is gevoerd, volgt sluiting. Ongelukken. Te Zaandam is Vrij dag een 5-jarig jongetje spelenderwijs te water geraakt en verdronken. Te Tiel is de sigarenwinkelier B'., die veel mis bruik maakte van sterken drank', te wa ter geraakt en aan de gevolgen er van overleden. De 65-jarige vischventer B. is Vrijdagavond te Monnikendam verkeerd uit de tram gestapt, gevallen, inwendig gekneusd en Zaterdagmorgen aan de ge volgen overleden. - Te Barger Compas- cuum is een 1 Va-jarig kind in een pot met kokend zeepwater levend verbrand. Te Poortvliet is een kind van 2 jaar jn een tobbe met kokend water gevallen en aa nde gevolgen overleden. Te Hen gelo kwam een werkman bij herstellings werk in aanraking met den electrischen stroom en werd onmiddellijk gedood. Te Hoogeveen is ëen"l9-jarig meisje in de Hoogeveensche vaart verdronken. Kerkdieven. Te Nederweert werd Woensdag in de R.K. kerk een offerblok opengebroken en van zijn inhoud, ruim f 20, beroofd. Verdacht van dezen' dief stal werden in een volkslogement te Weert twee Duitschers aangehouden, die na con- -frontatie bekenden, den diefstal te hebben gepleegd. Vermoed wordt, dat zij 'den laatsten tijd in deze omgeving meerdere offerblokken hebben geledigd. Boekenwurm. Enkele maanden geleden werd uit de Marienbibliotheek te Halle, welke ó.m. handschriften van Lu ther en Melanchton, alsmede de eerste ge drukte stukken uit de reformatietijd bevat, verschillende boeken ontvreemd. Het ver moeden viel tenslotte op een bibliophiel die bij het ordenen van de bibliotheek vrijwillig geholpen had. Huiszoekingen bij hem thuis en bij familie te Altenburg brach ten 140 boeken te voorschijn, waaronder een Melanchtonbijbel. Voor het gerecht werd verklaard, dat de dief een 'hibliomaan was, zijn vrouw en "kind verwaarloosde en slechts om zijn boeken gaf. Die rechter heeft hem 6 maanden gevangenisstraf ge geven. Ernstige overstroomingen in Spanje. Telegrammen uit de pro vincies Valencia en Murcia melden, dat ernstige overstroomingen hebben plaats ge had. Het regent voortdurend. Het wa'ter der rivieren is 16 a 36 voet gestegen. De bewoners dezer streken zijn zooveel mogelijk naar de omliggehde heuvels ge vlucht. Anderen hebben boven ojp de da ken hunner huizen heil gezocht en zullen nu door rondvarende booten uit hun cri- tieke positie worden verlast. Verscheidene steden zijn geheel onder water gezet en geisoleerd. Het is nog niet bekend of er menschenlevens zijn verloren gegaan. De schade aan deze wel een der rijkste en vruchtbaarste stréken van' 'Spanje aan gericht loopt in de millioienen peseta's. S m o k k e .1 a r ij. Die smokkelarij neemt aan onze grenzen weer zoodanige afmetingen aan, dat de overheid tot spe ciale maatregelen overgaat. Gelijk in de oorlogsjaren uitwijzing vólgde uit het be zette gebied, zoo hebben "thans de eerste uitwijzingen plaats gehad uit het z.g. be wakingsgebied. Speciaal de dranksmokke- larij bloeit welig. („N. R.. C.") Concurrentie. Die autobusdien- "sten der Geldersche stoomtram hebben het personenverkeer zoo tot, zich getrokken, dat b.v. op het traject Dioetinchem-Zelhem waar een directe concurrentie tusschen bus en trein bestaat, aan het station der Ned. Spoorwegen gedurende de maand Oct. slechts zijn verkocht 40 kaartjes tweede en 20 kaartjes derde klas. Diat is dus twee reizigers per dag, waarvoor zes trei nen dagelijks visa-versa loopen. Mooi recherchewerk. De Haagsche récherche heeft een mooi zaakje aan de hand gehad, waarvan we wel een en ander kunnen mededeelen. De misdrij ven waren echter iet zoo groot, maar het recherchewerk dat er achter zat, was even eigenaardig als voor groote zaken. In den nacht van 22 op 23 October is er ingebroken in een v^rffabriek onder Loc-sduinen. Gestolen werden postzegels, rentezegels, stukken zeep, een schaar en een winterjas. Rechercheurs, die den volgenden morgen een onderzoek instelden, vonden op het terrein der fabriek een afdruk van een schoen met spijkers, 't Was 'heelemaal niet gezegd, dat het een spoor zou zijn van "den inbreker, doch men maakte toch maar een gipsafdruk. Den volgenden avond neusden rechercheurs de naehtlogementen eeus af, om te zien, of er geen schoenen met kop spijkers gedragen werden. Maar zonder succes. Weer een dag later evenwel, bij een bezoek aan een eethuis, werd een zwerver ontdekt, die schoenen droeg met kopspijkers. Ook werd er verleid, dat zijn kameraad met postzegels had loepen leu ren. Het vriendenpaar werd nu aangehou den. Zij ontkenden alles, maar bij onder- zoék pan den lijve vond de politie in de voering van dep 'jas bij den een de vreemué postzegels, bij den ander, tusschen zijn ondergoed, een iloosje met "Nederlandsche zegels. Toen viel een van de zwervers door de mand en békende alles. De ander bleef ontkennen. Ook de andere gestolen goéde ren werden opgespoord, alleen de schaar bleef zoek. Dus werden de rechercheurs er nog eens op uit gestuurd om naar de schaar te snuffelen. En ze vonden een schaar, maar een andere, een verband- schaar. De chef herinnerde zich nu, dat nog niet zoo lang geleden ergens een ver- Dandtrommel leeggestolen was. Er werd verder gezocht en toen bleek, dat onlangs in de Ma.uvestraat een bouwkeet gefor ceerd was. waar o.m. de verbandtrommel leggehaald was. Gestolen driekante doeken pincetten, enz. waren verkocht door de beide zwervers, die, dus ook aan deze in braak debet bleken te zijn. Bij al dat speuren, hadden de recher cheurs ook nog gehoord, dat één van "de vrienden met 'n anderen zwerver een stel gummi laarzen geruild bad voor leeren laarzen, met 40 cent toe. Bij' den anderen vriend werden' in de schoenen met kop spijkers gummizooltjes gevonden. Wat zou dat zijn? Weer werd er verller gezocht. En het bleek, dat een paar weken ge leden ingebroken was in een timmerlooids op Marlot, waar _o.m. een paar hooge gummilaarzen gestólen werden. Weer een inbraak opgehelderd. Eén van de twee zwervers stond gesig naleerd, omdat hij nog 6 maanden gevan genisstraf te goed had. De ander heeft al eens in een krankzinnigengesticht ge zeten. 7(„Vad.") G e m o e d e 1 ij k. Ged. Staten van Gelderland ontdekten bij den gemeente ontvanger van Oldenbroek een kas-teveel En nog wel een groot kas-teveel. Een witte raaf in dezen tijd van kas-tekorten. Hoe dat mogelijk was? Volgens den ont vanger was dit te verklaren uit het niet- aanwezig zijn van een "brandkast, waardoor de geldmiddelen der gemeente werden ver- mengd met z'n eigen financien. Daarom gaven Ged. Staten den raad in overwe ging, een brandkast aan te schaffen, waar toe besloten werd. Alzoo geschiedde in October van den jare 1923! De man met li et vat. De globe trotter J. Vet, uit Amsterdam, die een vat de wereld wil rondrollen, is Zaterdag via Roosendaal-Eisschen de grens overgerófd. eerst .naar Antwerpen om dan zijn reis over Brussel, enz. te vervolgen. Eerlijkheid gestraft. Niet al tijd wordt de deugd beloond. Dit- heeft het strijkje ondervonden, dat dezer dagen in een café-restaurant te Rotterdam musi ceerde. De jeugdige violist van het mu zikantentrio vond op'de W.G. een porte feuille, die bij nader onderzoek f40.000 bleek te bevatten. De jongeman stelde da delijk de weinige gasten in de zaak met zjjn vondst in kennis en een Duitscher, die inderdaad zoo, pas het toilet had be zocht, meldde zich aan Als verliezer en aanvaardde de portefeuille zonder veel omslag met een enkel bedaiikje. Beloond "werd de eerlijke vinder dus niet, maar zijn straf: (kwam 's avonds. Toen namelijk de directeur hoorde, wat er was voorgeval len, werd deze woedend, dat de zaak buiten hem om was geregeld en hij heeft in zijn woede het strijkje dadelijk de straat opgejaagd'. (,,R- Nbl.") Krassemaatregelen. Te Edam was bij de gemeentelijke bouw- en woning verordening bepaald, dat huiseigenaren hun perceelen moeten aansluiten aan de waterleiding. Velen voldeden niet aan die verplichting, waarom tct strafvervolging zal worden overgegaan. Duitsche ellende. Aan de Geldersche grenzen komen 'in (1e laatste 'dagen weer veel Diuitsche kinderen, die wegens het bestaande voedselgebrek naar brood en "aardappelen vragen. De politie brengt ze zoo spoedig mogelijk over de grens, omdat verschillende diefstallen door hen zijn gepleegd. Valsckhheid in geschrifte. Een filantroop bezocht eens de hoofd stad van een land. en, zooals gebruike lijk was, ook de gevangenis,, die daar levens een inrichting voor dwangarbeid was. In de schoenmakerij stapte hij op een gevangene af. Waarvoor zit jij hier? Valschheid in geschrifte. Schuldig? Ja. Heb j>e er spijt van? Nou, bepaald prettig is het hier niet, maar als u Jmdoelt of ik spijt heb van wat ik heb gedaan, dan moet ik u eer lijk zeggen, dat ik het een volgenden keer 'nog veel beter hoqp over te doen. Ze leeren mij dat hier. Let u maar eens opt. Hier heb ik een stuk gewoon bord papier. Het maak ik aan het bovenleer Van dezen schoen vast, werk het een beetje bij, en als het dan blaar is„ zet ik er een stempel op: echt zoolleer. De fa brikant krijgt voor zöo'n schoen veel meer dan hij waard is. Ik leer hier ten minste, hoe je op de juiste manier valschheid in geschrifte moet plegen. (Volk.) D' e g e s t o 1 e n gobelins. De „Pe tit Parisien" weet te melden, dat het on derzoek vaD de politie naar de daders van den diefstal in het paleis van Ver sailles tot een resultaat heeft geleid, door vergelijking van gevonden vingerafdruk ken met die van personen, welke in het paleis hebben gewerkt. Het schijnt, dat de daders spoedig zullen worden gear resteerd. Een later bericht houdt in, dat de politie de beide gobelins heeft terug gevonden in een schuur achter een huis te Versailles. Het eene kunstwerk is on beschadigd, het andere is in twaalf stuk ken gesneden. DEN HAAG. De secretaris-Generaal in algemeenen dienst, Mr J. B. Kian, vertrok heden naar Wieringen tot het houden vian besprekingen met den voormaligen Duitsclhen Kroonprins. AMSTERDAM. Geslaagd aan de Vrije Universiteit voor het doctoraial examen in de theologie dhr E. L. J. Venter te Amsterdam. WIERINGEN. Die ex-kroonprins van Duitschland ligt met influenza te bed. BERLIJN. De binnenlandsdhe toe stand wordt zeer dreigend. Het ver luidt, dat indien de Regeering niet toegeeft aan de eischen van München, een opmarsdh van de Beiersche troe pen naar Berlijn plaats zal hebben. BERLIJN. De „Montagpost" spreekt het bericht over Beiersche troepen concentraties, tegen en deelt mede, dat men te Berlijn tot tegenactie heeft besloten. CHRISTIANIA. Het Nationaal Con- tres der Noorscjhe Communistische .rbeiderspartij heeft met 169 tegen 103 stemmen het ultimatum van de 3e Internationale verworpen. Het ul timatum eischte, dat het congres een resolutie zou aannemen, waarin het zich bereiü verklaarde, de besluiten der Administratieve 3e Internationale uit te voeren. BERLIJN. Ebert zou het voorstel van Stresemann om den Rijksdag te ontbinden van de hand gewezen te hebben. ATHENE. Sonotos heeft geweigerd de republiek te proclameeren en heeft, de kwestie voor het oogenblik ter zijde gesteld. Rotterdam, 5 Nov. 1923. Tarwe met klein aanbod prijshoudend verkocht f 11.75f 12.25, uitgezochte par tijtjes daarboven betaald, afwijkende f 10.50f 11.50. Rogge onveranderd f9.75 -f 10. Gerst .(chevallier) f 11.50f 11.75. Haver f9.50f 10.75. Erwten, kleine groene, onveranderd f 18 f 23, Schokkers, naar kwaliteit verkocht f18f 22,50, Kroouerwten f20f23, 'Bruine boonen van zeer uitloopende kwal. nog niet van beteékenis verkocht. Alles per 100 K.G. r Wisselkoersen- Amsterdam, 5 Nov., '2.15 uur. Berlijn 3545 cent per billioen. Parijs 14,9014,95. Brussel 12,8012,90. "Weenen 36fa36%. Londen 11,53—11,53V3. New-York 2,58—2,58Vg. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, In de „Goesche Courant" van Za terdag 3 Nov. kwam een berichtje voor uit Ellewoutsdijk, dat eenige aanvulling behoeft. Mag ik u bij voor baat danken voor de verleende plaats ruimte. Het berichtje begon: De predikant alhier heeft zich sedert eenigen tijd te beklagen over onhebbelijkheden en onaangename bejegeningen van de straatjeugd. Dit is geheel onjuist.. Het feit is, dat er op Donderdag 25 Oct. "s avonds door één van hen (dus niet de jeugd) op de ramen van de catechi satiekamer gebonsd is (dus geen bom bardement, zooals in 't bericht staat). Verder heb ik niets gemerkt, ook deze week niet. De berichtgever is dus heelemaal mis. Noch „sedert eenigen tijd" noch „onhebbelijkheden" noch „onaangename bejegeningen" van „de" straatjeugd zijn waar. Als hij opzettelijk de zaak vergroot, lastert hij en brengt ons dorp en zijn .jeugd nóodeloos in opspraak. Natuurlijk zou ik van een dergelijke kwajongensstreek geen werk gemaakt hebben, als ik niet had gemeend, dat hij een uitvloeisel was van het vol gende. Den vorigen dag (Woensdag 24 Oct.) kreeg ik, als lid van 't Van HaUum-Prümersfonds (ongeveer half elf) een rondschrijven van den voor zitter, den Burgemeester. Daarin vroeg hij machtiging aan de andere Bestuursleden om een zaal 's avonds ter beschikking Van enkele jongens te stellen, die er om gevraagd had den. Het bleek mij, dat twee leden er voor waren behalve de voorzitter. Ik zette er ongeveer het volgende op: „Lijkt mij niet gewenscht wegens het beginnen mijner catechisatie. Don derdagavond kan even goed". Tevens vroeg ik den bode mij even te be richten of het doorging. Een ander bestuurslid verklaarde zich' ook' le- gen. De bode kwam niet, want de urgem. zei niets, toen hij mijn ver zoek overbracht. Dit moet ongeveer 11 uur geweest zijn. K'wart over elf geeft de Burgem. opdracht 's avonds de zaal in orde te maken. Ik vermoed de, da,t 't ging tegen mijn catechisatie en had om moeilijkheden te voorko men de catechisatie om willen zetten. Mijn vermoeden was juist. Dat bleek, jtoén 's avonds eenige mijner. Catechi santen de zaal betraden,' waar onder de leiding van den zoon van een be stuurslid vier jongens zaten te kaar ten, oogenschijnlijk met vrij tabak'. Die eerste vraag van hen was: „Is de catechisatie al in?" De bedoeling der jongens was duidelijk. De Burge meester gewaarschuwd, heeft het kun nen vermoeden. Waarom anders door den bode mij geen bericiht gestuurd öf op mijn verzoek ingegaan? Natuurlijk waarschuwde ik' na de gebeurtenis van den volgenden avond net hoofd der politie. Het gevolg is geweest, dat deze week dezelfde vier jongens geplakt werden, toen zij tij dens mijn catechisatie probeerden met steenen de ramen te bereiken. De leider wals niet aanwezig. Misschien was 'hij wel gewaarschuwd. Niet „en kele" (zooals in 't bericht staat) maar de bedrijvers werden betrapt. Niets daarvan heb ik bemerkt. i i Uit het bovenstaande blijkt zeer waarschijnlijk het verband1,dat er tusschen de twee gebeurtenissen be- staat. De vier jongens zijn helaas ge bruikt, door wien (den schuldige dan) is niet te bewijzen. Maar het beleid van den'voorz! van 't Van Hattum- Prümersfonds was op z'n minst on voorzichtig, waa,r hi] gewaarschuwd was. Daarom hoop ik van harte, d'at de fenomen maatregel medé mag wer en om voor goed een einde te maken aan dien geest, die het vele geluk in ons dorp tracht, te bederven, door onwettige, onreglementaire en onfat soenlijke daden, zoowel bij degenen, die in dezen leiden als geleid worden. Hierin ben ik het volkomen eens met den berichtgever. Eveneens met zijn lof voor den Rijks- en Gemeenteveld wachter. Het bovenstaande schreef ik om het gekleurde bericht even recht te zetten en aa,n te vullen, 'k Vroeg het ook 'in uw blad op te nemen, opdat ieder de gelegenheid heeft naar de feiten te oordteelen. Hoogachtend, Uw dw., W. S. VAN LEEUWEN, Ned. Herv. Predikant. Ellewoutsdijk, Nov. 1923. Gevonden voorwerpen. In de maand October 1923 zijn aan het bureau van politie 'te Goes onder staande voorwerpen als gevonden aan gegeven en zijn aldaar verdere inlichtin gen betreffende deze voorwerpen te be komen. Een zilveren heerenhorloge; e,en linnen jasje; een kinderschoentje; twee hand schoenen; een .jongensmuts; een vulpot lood; twee etui's inhoudende passer, pen houder, liniaal en gom; zes portemonnaies met inhoud; een huissleutel; twee cein tuurs; een knipmes; een lapje flanel; een hondje wit met zwart; een pet; een zak agenda; een zilveren armband; een par tijtje draadpalen; een huissleutel; een duif; een bankbiljet van veertig gulden; een zilveren dasspeld: een linnen zak; een cartonnen doos met inhoud; twee zilveren guldens; twee manden (paarden- haggen) en een damesrijwiel. Goes, 5 November 192-3. Die Commissaris wan Politie, E. C. WIER.TS VAN COEHOORN.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3