tfïïMifc So SO RITMEESTER Uil de ProïiBcie. Oit nummer bestaat uit twee bladen Slraad sigaren. RITMEESTER. 8 c. PETITOS öc. REGALIA 10 c PENDANT 12 c. Zaterdag S November 18383 88 e Jaargang Drukkers-Expioitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 38000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 jMfcW'i jie'>«iarOT»iïMUJ'»R*y»rwrE.**wwwiu: veunMW EERSTE 8LAD, Boiteniand. Een rede van Poincarê. Te Nevers heeft Poincaré een re le ge houden, waarin hij weer eens een aantal bekende dingen zeide. Sprekende over de kwestie der veiligheid, wees hij e: op, dat de hondgen ooiten de belofte van ga rantie der veiligheid hadden ingetrokken doch dat Frankrijk allereerst veiligheid moest hebben. Het is Duitschlands eigen wil, dat het er ZOO' aan too is, drie jaar aaneen heeft het zijn bankroet georganiseerd. De staat is aim, maar Duitschland zelf niet, zijn hulpbronnen zijn onmetelijk en in handen van bankiers en industiëelen. Zij, die in Duitschland kunnen betalen, willen het niet en geen regeering heeft hen nog durven aanpakken. Wij zullen de panden niet loslaten, vóór wij betaald zijn. Het is de taak der C. v. H. te bepalen, wat Duitschland op het oogenblik kan en ze kan daarbij deskun digen benoemen ter voorlichting. Zij kan nieuwe betalings-modaliteit vaststellen, maar haar eens genomen besluit mag niet worden in getrokken. Poincaré besloot: Wij willen niet, dat Frankrijk zich zal ruineeren om den rijk dom te redden of te vermeerderen van een paar Duitsche industrieelen. Wij ver langen met onze geallieerdenin de beste vriendschap te leven en oók met Duitsch land betrekkingen van goede nabuurschap te hervatten. Maar het verdrag blijft iets, waaraan wij niet raken. Uit Duitschland. Sedert Maandag 22 October heerschen te Diiren zeer ongeregelde toestanden. Een bende van ongeveer 400 man heeft de openbare gebouwen bezet, deze ben den bestaan voor het grootste gedeelte uit vreemde elementen, o. a. uit Polen, die uit Opper-Silezië zijn overgekomen, en voorts uit elementen, die als arbei ders in Franschen dienst op het station hebben dienst gedaan. Leider is een ze kere Cardum, die langen tijd in de ge vangenis heeft gezeten, terwijl een kleine oliehandelaar met name Clevinghaus zich tot hoofd van de z.g. politie heeft op geworpen. Er heerscht een ware terreur. De bur gemeester is zoodanig gewond, dat hij thans te Keulen in een ziekenhuis ligt. Overal worden goederen opgeëischt, waar voor waardelooze requisitiebons worden afgegeven. Op 27 October deed de burgerij een poging om aan 'dezen toestand een einde te maken, doch toen verschenen terstond gekleurde Fransche troepen, die de be volking uiteen joegen en tegenover het stadhuis machinegeweren opstelden. De z.g. separatisten hebben ook ge tracht in het nabij gelegen plaatsje Heim- bach levensmiddelen op te vorderen. Daar de boeren echter krachtig tegenstand bo den, moesten zij aftrekken, doch den vol genden morgen kwamen zij in versterkten getale terug en hebben toen vreeselijk huis gehouden. Zij geven thans ook op eigen boutje noodgeld uit, dat natuurlijk in het geheel geen waarde heeft en dwin gen de winkeliers om voor dit geld goe deren te leveren. In geval van weigering worden de winkels eenvoudig geplunderd. Zooals reeds gemeld, is het raadhuis te Aken door Separatisten bestormd. Deze lieden waren per trein uit Bonn en Cohlenz te Aken aangekomen. Om kwart na negen uur had de algemeene storm loop op het raadhuis plaats en werd de „.vesting" door de separatisten ingenoi- men. Hun vlag werd nu op het raadhuis geheschen. Het raadhuis werd ernstig beschadigd; in de beroemde kronings zaal vielen steenen en kogels. De wacht van het raadhuis werd gearresteerd en in auto's weggevoerd. Er zijn drie doioden pn zeven gewonden. De separatisten trok ken na hun overwinning zingende dooir de stad. Later wordt echter gemeld: Het raad huis te Aken is weer ontzet. Er heerscht te Aken groote opwinding over het op treden der separatisten. Volgens een be richt aan de „Köln. Volksztg." geschied de de ontwapening der separatisten te Aken op telegrafisch hevel der Belgi sche regeering. Toen tegen 4 uur 's mid dags de Engelsche consul in gezelschap! "ran meerdere officieren voor het raad- buis reed, bracht de menigte hemeen geestdriftige ovatie, waarop de Belgische 'gendarmerie de menigte met 'gummistok ken verstrooide. De a.s. conferentie over het herstel. De Fransche regeering heeft geant woord op de mededeeling van 31 Octo ber van de Engelsche regeering. Zij aan vaardt met vreugde de overwogen mede werking van Amerika, maar verzoekt, dat men duidelijk zal laten uitkomen, dat liet bedoelde economische onderzoek uitslui tend zal loopen over liet huidige betaal- vermogen van Duitschland en dat alle recliten, die de commissie van herstel aan het verdrag ontleent, haar zullen blijven hooghouden. Uit Washington wordt gemeld, dat pre sident Coolidge van oordeel is, dat de beperking (door Poincaré) van den om vang van Liet onderzoek der deskundi gen naar het vermogen van Duitschland om 'te 'betalen, het nutteloos zou kunnen .maken om met het plan verder te gaan. Amerika en de werkloosheid. De „Daily Telegraph" van 9 October bevat een bericht betreffende een -inter view van Sir Alfred Yarrow, een der .groote Engelsche scheepsbouwers en in genieurs, die met de Aquitania, het reu- zenschip van de Cunard Lijn uit New- York gekomen was. Hij deelde mee, dat er geen werkloosheid in Amerika was. De enge begrenzing in de vakbeweging, zooals Engeland die kent, komt in Ame rika niet voor. De arbeiders zijn vrijer in de keuze van het handwerk, dat ze kunnen uitoefenen. Hij achtte liet drank verbod esn gunstige factor in de fa brieksdistricten. De toename in arbeids vermogen - daardoor werd door groote werkgevers geschat op 17 a 18 procent. „We hebben", zoo vervolgt hij, „liet feit onder de oogen te zien, dat de voorsprong, op economisch gebied, die het verbod Amerika verschaft, grooter is dan ooit te voren hef geval was." De zomertijd in Engeland. Een deputatie van "de vereejiiging voor vervroegde sluiting is bij den minister van Binnenlandsche zaken, Bridgeman, op bezoek geweest en heeft op hem een krach tig beroep gedaan om Tien zomertijd wette lijk vast te leggen. De minister antwoordde, dat - hoewel veel voordeelen aan "den zomertijd zijn verbonden en verscheidene groepen 'der bevolking hem wenschen een wettelijke regeling niét zoo'n eenvoudige "kwestie was, daar sommige bezwaren, vooral van den kant der boeren, niet te licht moesten geteld worden. Bridgeman beloofde even wel de zaak voor den ministerraad te brengen, wanneer hij de verschillende opi nies over deze aangelegenheid bijeen had. Korte berichten. De drie socialistische Duitsche rijks ministers zijn uit de regeering! getreden, zoodat de groote coalitie opnieuw uiteen valt. De ontreddering in Duitschland conflicten met Saksen en Beieren, troe penconcentraties aan de Thuringsche grens, arbeidsconflicten neemt voort durend toe; het gevaar voor een burger oorlog wordt steeds dreigender. De separatisten hebben gisteren het raadhuis te Aken stormenderhand ingeno men. In verhand met de onlusten, waar toe het nieuwe optreden der Sonder- bundler leidde, hebben de Belgen inge grepen. De separatisten hebben hun ver overing weer prijsgegeven en de stad ver laten. In zijn aangekondigde tarief-rede, gisteren te Manchester gehouden," heeft de Engelsche minister Baldwin belastingen aangekondigd, te heffen van die geïmpor- teerde gefabriceerde goederen, die het meest de werkloosheid in Engeland ver oorzaakten. De „dominions" zouden ten dezen in ruime mate een voorkeurbehan deling genieten. Bij een der relletjes te Aken heeft de Belgische officier Erkelens een Duit- scher doodgeschoten. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Engeland hebben de labours talrijke ze tels gewonnen. Conservatieven en libe ralen verloren zetels. De nieuwe Rentenmarkbiljetten zul ten in Duitschland vermoedelijk Maandag in circulatie worden gebracht. Officieel werd de vorige week be kend gemaakt, dat koning George van Griekenland had afgezien van de reis naar Belgrado om aanwezig te zijn bij den doop van den kroonprins van Joego slavië (Servië). Een feit is het echter, dat hem niet was toegestaan het land te verlaten. In Rotthausen zijn weer onlusten uitgebroken, vermoedelijk op aanstoken Van communistischen kant. Uit Gelsen- kirchen zijn er politieversterkingen heen gezonden. Naar verluidt zijn er al doo- den gevallen. Op verscheidene plaatsen in 't Roer gebied zijn diefstallen van steenkool, voor al uit de door de Franschen in beslag genomen opslagplaatsen, aan de orde van den dag, omdat het de bevolking, wegens de hooge prijzen en de belemmerende be palingen, haast onmogelijk is kolen te koopen. - Het verkeer per motorbus in Zwe den heeft zich de paar laatste 'jaren enorm ontwikkeld en er zijn thans dien sten over bijna het geheele land van het Noorden naar het Zuiden. 700 van de 900 mijlen worden geregeld door motor- busdiensten geëxploiteerd. De spoorwegen van den Belgischen Staat staan voor een tekort van 100 mil- lioen fres, wat toe te schrijven is aan de hooge kolenprijzen. De tarieven voor het goederenvervoer zullen verhoogd wor den met 10 pet. en voor het personenver voer met 15 pet. Mussolini 'zal twee socialisten in zijn kabinet opnemen; een hunner wordt 'minister van justitie, de ander van eco nomische zaken. Bmnenlanl De crisis. H. M. heeft ten paleize ontboden de ministers van Staat, mr Cort van der Linden en Jhr Mr de Savornin Loh- man. De parlementaire, redacteur van de Telegraaf meldt aan zijn blad: „Naar men ons uit parlementaire kringen verzekert., zal de oplossing der regeeringscvisis, overeenkomstig de meening van de Koningin gezocht worden in de richting van een kabi net uit de groepen der rechterzijde. Men ontveimst zich niet, d:a.t hierbij uiteraard bijzondere moeilijkheden zullen moeten worden overwonnen, maar in elk geval zal aanvankelijk naar deze oplossing worden ge streefd." (Men neme dergelijke berichten de eerste weken niet al te ernstig. De be sprekingen tusschen de voorzitters der partijgroepen en H. M. de Konin gin zijn geheim). M e t e e r e. „De Nederlander" herinnert ten be wijze wat in dit kabinet verloren ging aan wat wij aan elk zijner leden heb ben dank te weten. De naam van Minister Ruys de B e e r e n b r o u c k blijft voor Neder land verbonden aan de historie van de zwoele, sombere dagen van No vember 1918 en aan de volkomen be teugeling der toen-dreigende revolu tionaire woeling. Aan het beleid va.n Mblister Van Ka,rnebeek dankt Nederland, voor een belangrijk deel, liet behoud en het stijgen zijner positie te midden der Europieesche staten. De moeilijke grondwettig-geëischte taak, ons Iager-onderwijs te" hervor men op den grondslag der gelijkgerech tigdheid tusschen openbare en bizon- dere scholen, werd door Minister D'e Visser glansrijk volbracht. De invoering der sociale verzeke ring, die mits het geduld en de energie, voor hare ontwikkeling ver- eischt, behouden blijven tot zoo grooten zegen voor Nederland kan worden, danken wij aan Minister Aal b er se. Minister Van IJss.elsteyn slaag de er in, met taaie volharding, ons zakenleven te ontwringen aaii den gieep van honderdtallen commissiën met 'haren sleep van verboden en ver gunningen. Minister Van Dijk stond voor de moeilijke opdracht de militiewet-Co- lijn, die ons de mobilisatie Van 1914 mogelijk maakte, naar den eisch der veranderde inzichten, te herzien en volbracht haar met groot beleid. Van het Hof. Gisteravond is ten paleize Het Loo aangekomen prinses Hélène van Er- bachSchoenberg als gast van de Koningin en den Prins der Nederlan den. Prinses Hélène van Erbach is de jongste dochter van de jongste zuster van de Koningin-Moeder; zij is slechts eenige jaren ouder dan Prin ses Juliana. Gedurende haar verblijf ten hove zal zij de kameraad zijn van Prinses Juliana, zoowel bij het on derwijs als in cle vrije uren. Ten pa leize van de Koningin in Den Haag is aangekomen een huldeblijk, dat de heer Thoeng Liong Hoei, kapitein-ti tulair der Chineezen te Makasser, aan de Koningin heeft aangeboden ter ge- leg enheid van Haar 25-jarig regee- ringsjubileum. Het geschenk bestaat uit een Ohineesch ameublement,in gelegd met parelmoer, dat voor dit doel speciaal in China werd ver vaardigd. Herbert Roosevelt over D'r C. J. K. Van Aalst. Mr Troelstpa, vindt het niet zoo erg als de gulden in waarde daalt. Maar hij is een jurist, geen zakenman; en, menschelijkerwijs gesproken, niet ad vocaten maar zakenmens Then kunnen ons land redden. Een van deze is Dr Van Aalst, de man van de Not. In The New World van September- October komt een artikel voor van Herbert Roosevelt over onzen beken den financiër getiteldThe Makers .of The New World. Wij halen hieruit o.a. het volgende aan: „Het is geen overdrijving te zeggen, dat in Europa geld en crediet niet langer bestaan. Geld is ver vangen geworden door een zekere hoeveel heid in waarde gedaald pa pier en crediet door wantrouwen' „Niemand zal ontkennen, dat kleine landen de proefvelden en de pioniers onder de naties zijn. Nederland een klein land met een groote en glorieuze geschiedenis, is daar om het te bewij zen Het spreekt vanzelf, dat Ne derland, een van de grootste han delstanden, welker economische leven zoo nauw afhankelijk is van inter nationale betrekkingen, mannen heeft moeten voortbrengen van de grootste bekwaamheden. En, meer in 't bijzon der, deze mannen zijn de ware „ma kers van het Nieuw Economisch Eu ropa", de mannen, die Europia zoo hard noodig heeft. Onder dezen kan dr C. J. K. van Aalst worden be schreven als een van degenen, die het best beantwoordt aan de defini tie van den Grooten Organiseerder. En onder de groote Europeeschë fi nanciers, in staat om Europa uit den poel te helpen, zijn er weinigen, die op dien titel aanspraak kunnen maken". De reden, waarom dr van Aalst's persoonlijkheid van zulk kapitaal be lang is voor ons, Amerikanen, is twee voudig: hij is een man van initiatief en een man van daden. Na, uitvoerig des heeren van Aalst's werk gedurende den oorlog te hebben beschreven, en de oprichting en sfeer van actie der N.O.T., en herinnerd te hebben aan zijn steun indertijd aan de Regeering van de Straits (waar hij eigen banknoten der Ned. Hand.-Mij. uit mocht geven om de speculatie in dollars tegen te gaan), en na zijn schitterende prestaties te hebben ge roemd voor de Nationale Stoomboot- Mij. en de Ned. Hand el-Mij. schrijft Röosevelt: „Door het web van Dr van Aalst's gansche leven loopen drie gouden draden: Initiatief, Moed en Actie. Voor ons, Amerikanen, is hij een bij zonder interessante figuur, want, als een economist, gaat zijn persoonlijk heid ver buiten de nauwe grenzen van zijn geboorteland. Bovendien is hij een der „Redders Van de Nieuwe Wereld" want, volgens onze opvat ting, heeft hij bewezen, een juist be grip te bezitten van de onontbeerlijke condities, waaronder de wederop bouw van 't economische leven van Europa, zoowel als het herstel van internationale betrekkingen, onderno men moet worden. Dr van Aalst is een man van vlugge en practische actie, en geen louter theoretiseerende idealist, mj is vol vair Amerika,ansch doorzicht. Roosevelt haalt vervolgens van Aalst's meeningen aan, neergelegd in de European Commercial van Novem ber 1922, over de Duitsche Herstel lingskosten, de Oorlogsschulden, de Duitsche Mark, de reconstructie der verwoeste Fransche provincies, enz. en concludeert: „Wij zijn vast overtuigd van het volgende: als Europa het bestuur over zijn economische en financiëele huis- hoitden maar wat minder wilde toe vertrouwen aan juristen, en een hee- leboel meer aan zakenmenschen, fi nanciers als Van Aalst, zoo zou het alle voordeel trekken uit zijn tvvee- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ch Bij abonnement belangrijke korting. 1 Fdbrikante CW v.SCH U PPE N SIGARENFABRIEKEN-VEEN EHDA AL den bloei en binnen korten tijd de geboorte van een .Nieuwe Wereld be groeten." Zoo vertaalde het „Het Vaderland". "Wordt. Van Aalst door de Amerikanen (de businessmen bij uitnemendheid, geen praatjesmakers, die de mannen van de straat opzweepen) als de man die Economisch Amerika heeft gered geprezen, wij mogen in dit verband Colijn noemen, die met Gods hulp H o 11 a n d had kunnen op' de been houden, doch dom Holland werpt de zulken uit het zaal, wanneer zij nog nauwelijks aan het rijden zijn. De gewezen Duitsche kroon prins. Over den vermoedelijken terugkeer van den gewezen kroonprins naar Duitschland blijven de berichten eenigszins tegenstrijdig. Algemeen wordt tegengesproken, dat hij zich reeds op zijn landgoed te Oèls zou bevinden. Wel heeft echter de Duit sche regeering toestemming verleend tot zijn terugkeer en verblijf binnen de Duitsche grenzen. Ook het consu laat-generaal te Amsterdam h'eeft in structies gekregen desgevraagd het noodige visum te verleenen. Of de kroonprins van deze toestemming da delijk gebruik z,a,l maken, schijnt nog niet vast Te staan. (N. R. 'C.) V. D. verneemt echter: Naar aanleiding van geruchten, dat, de Duitsche ex-kroonprins het Voor nemen koestert ons land te verlaten, hebben wij inlichtingen gevraagd bij den burgemeester Van Wieringen, den heer Kolf. Deze deelde mede, dat de ex-kroonprins er niet aan denkt, on der de huidige omstandigheden naar Duitschland terug te keeren. Wel zou hij hem te kennen hebben gegeven 'hét eiland Wieringen te verlaten, om zich elders te vestigen. Hij zou zich in de omgeving van Harderwijk wil len vestigen, waar hij een kleine bui tenplaats wil koopen. Van den adjudant van den ex-kroon- prins vernamen wij nog, d'at laatst genoemde er niet aan denkt ons land te verlaten, om zich elders te ves tigen. Alle berichten dienaangaande noemde hij onzin. Allerlei. Weer zal een groot aantal jonge ambtenaren werkzaam bij de Neder land sche Spoorwegen, op wachtgeld' worden gesteld. Het stadhuis te Vee re. De gemeenteraad van Veere heeft, .besloten f 4500 leschikbaar te stellen voor de res tauratie van den stadhuistoren en aan bet rijk steun te vragen voor het herstel van het stadhuis. Ellewoutsdijk. Gisteravond werd een langdurige vergadering gehouden van het kolenfonds, ter bespreking van de kwestie der bekende f249, waarover reeds meer malen in den gemeenteraad is gesproken. Aan de breedvoerige discussie namen ook deel de heeren v. d. Bent (burgemees ter), Meulenberg (wethouder), Reth en Jansen Verplanke, de beide laatsten leden der commissie van onderzoek. Besloten werd, dat deze commissie nogmaals met den heer Springvloed, de secretaris-ont vanger van het kolenfonds zal samen komen om te trachten de zaak tot een oplossing te brengen. Maandag uitvoeriger verslag. Kapelle. Voor de leden van het V. L. S. korps mofordiensi zal in de "Witte Bios coop te Goes a.'s. Donderdagavond een gezellige avond georganiseerd worden. Vertoond wordt o.a. de film van her défilé op het Loo op 28 Sept. 1.1. en de groote Leger en Vlootfilm. Het Kerke!Ned. Herv. Zangkoor kwam gisterenavond onder voorzitter schap van dhr. Jan van Willegen .Tbz in jaarvergadering bijeen. Het koor telt 51 werkende leden. De heeren A. Ganse man en Lucas Hoogstrate Werden als be stuurslid gekozen, de aftredende leden J. v ."Willegen en M. Sinkb werden her kozen. Als secr. werd gekozen dhr. A.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1