Kerknieuws. Onderwijs. courant van 31 October op de onbekende belanghebbenden inzake het beroep, in gesteld door D. Butijn en *67 anderen, allen ouders van leerlingen der openbare lagere school te Rilland, gemeente Rilland- Bath, tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij1 goedkeuring is verleend aan het besluit van den raad van Rilland-Bath, tot het beschikbaar stellen en overdragen van twee lokalen der o. 1. s. aan het bestuur der Geref. school, en verzoekt hen hun memoriën en bewijsstukken in te zenden aap den Raad van 'State te 's Gravenhage vóór 13 November 1923. Ellewoutsdijk. Dhrn Meulenberg en Bruinooge, leden van den gemeenteraad, die op 5 Sept. bij de Kroon vernietiging hebben aangevraagd van de in de Raads vergadering van 30 Aug. gedane benoe ming van twee leden van het Burg. Arm bestuur, ontvingen Woensdag van Gedep. Staten namens den Minister van Binnen- landsche Zaken bericht, dat hun adres om vernietiging van bedoeld Raadsbe sluit, nu dat sedert is ingetrokken, bui ten behandeling wordt gelaten. Eenzelfde beslissing is genomen door Ged. Staten, aan wien een adres van ongeveer gelijke strekking op 6 Sept is gericht. Hieruit volgt dus, dat Gedep. Staten en de Kroon bun sanctie hechten aan de vernietiging der bedoelde benoeming, welke vernietiging in de laatste Raads vergadering op voorstel van den heer Meulenberg plaats had, en dat de Raad in een volgende vergadering, overeenkom stig het reglement van 't B. A., opnieuw tot een benoeming kan overgaan. Wissenkerke Woensdag had de eindre- kening plaats van het gehouden jubileum feest. Uit het verslag van tien penning meester bleek, dat de inkomsten hadden bedragen f 794,55 en "de uitgaven f793,76 alzoo een (goed slot van f 0,79. Ritthem. Gisteravond bracht het fan farecorps „Oefening na den arbeid" een serenade aan den nieuw benoemden bur gemeester dhr. M. Barentsen. Bij monde van den voorzitter der muziekvereeniging werd dhr. Barentsen geluk gewenscht met deze benoeming. De muzikanten werden getracteerd. Er werd nog een kleine wan deling om het dorp gedaan, 't Een en ander bracht veel volk op de been. Souburg. Woensdag vergaderde de raad voltallig. Ged. Staten hebben geen bezwaar tegen drinkwatervoorziening uit Vlissin- gen. De raad heeft geen bezwaar, dat aan sluiting met Vlissingen mettertijd wordt aangebracht. Dhr De Priester verzoekt, dat met deze zaak door het Dag. bestuur wat spoed wordt gemaakt. D'hr Jobse toont aan, dat het dag. bestuur in deze geen verwijt treft. Ingekomen is een verzoek van den Vlissingschen Besturenbond om trent de werkloosheid. Daar deze z'aak niet op de agenda staat, stelt dhr Melis voor eerst te vernemen, wat er in het request staat en Man te besluiten óf deze zaak naar B. en W. moet teruggezonden. Dhr De Priester wenscht na lezing, dat het request terstond worde gehandeld. Dhr Melis zou liever willen, dat deze zaak eerst in het Dag. bestuur werd behandeld. Dhr Suurmond zegt, dat het Adres bij den geheelen raad instemming vindt. Hij wenscht, dat B. en Wi. zoo spoedig mogelijk met plannen komen, dit is ook overeen komstig den geest van het adres. Dhr Jobse gelooft, dat het gaat om een steun regeling en hij is het met dhr Suurmond eens, dat deze moet gezocht worden in productieve werkverschaffing. Hij wil zoo -spoedig mogelijk een vergadering beleg gen van het Dag. Bestuur met leden voor werkverschaffing. Dhr De Priester wenscht dat de menschen, die zonder steun zijn, thans reeds een uitkeering worde toege zegd, dan kunnen B. en W. met uitge werkte plannen voor werkverschaffing ko men. Met 6 tegen 5 stemmen wordt be sloten het adres te behandelen. De voorz. stelt nu voor een commissie te benoemen Dhr De Priester wil dit ook, mits er een commissie benoemd worde uit raadsleden en personen, die in de vakbeweging zitten. Dhr Jobse zou "bij acclamatie willen be noemen dlirn Melis en De Priester uit den Riaad. Hij zou er liefst één van rechts en links in de commissie willen hebben. Dhr Cijsouw zegt, dan had hij bij de wet houdersverkiezing daarmede ook moeten rekenen. Dhr Brouwer merkt op, dat het de schuld van rechts zelf is, dat zulks niet is gedaan. Dhrn Melis en De Priester worden bij. stemming gekozen. Dhr Melis bedankt. In zijn plaats worden achtereen volgens gekozen dhrn Suurmond, Holthuij- zen en Lasoe, die allen bedankten. Ten slotte wordt dhr Cijsouw gekozen, die de benoeming aannam, evenals dhr De Pries ter. Aan de orde is benoeming onderwijzers avondschool. Gesolliciteerd hebben dhrn De Bruijn, Cornelisse en mej. Duvekot. Dhr Ballast en Van der Meulen hebben ge schreven niet te kunnen solliciteeren naar een neutrale avondschool. Aangemeld heb ben zich 14 jongens en 4 meisjes. Dhr Jobse zegt: er is besloten dat er 15 leer lingen moeten zijn, als de 4 meisjes, waar er geen nuttige handwerken zijn, niet ko men, ziijn er maar 14 leerlingen. Dhr Cij souw vraagt inlichtingen, onder welke ca tegorie de avondschool wordt gerang schikt. Dhr Jobse zou willen, dat het hoofd f 1,50 en de onderwijzer fl,20 ontvangt. Dhr H olthuijzen vindt dat niet in orde, eenmaal is aangenomen fl,50 'per lesuur. Het Dag. Bestuur zou voorstéllen dhrn De Bruijne en Cornelisse te benoemen. Dhr Brouwer zou wenschen, dat het onderwijs door 1 persoon gegeven wordt, dat is beter voor het onderwijs. Dhr Melis zegt er is besloten avondschool te houden, hij wil weten in welke vakken onderwijs wordt gegeven. Het hoofd der school gaat met een onderwijzer beginnen. Is er een ver ordening? Dhr Jobse zegt, als de onder wijzer een leerplan maakt en dat het Dag. bestuur laat zien, is dit in orde. Dhr Holt- huijzen zegt tegen dhr Brouwer: het is gemakkelijk genoeg een onderwijzer te krijgen, maar een plaatsvervanger gaat niet zoo gemakkelijk, daarom is het beter 2 onderwijzers te benoemen. Benoemd wor den Dhrn De Bruijn en Cornelisse mei 7 stemmen; 4 st. blanco. Dhr Kodde wenscht ook de vakken te weten, waarin onderwijs gegeven wordt. Dhr Jobse bestrijdt zulks. De cursus wordt voor 1 jaar gegeven. Tot voorz. van het bestuur der brand weer wordt gekozen dhr J. Suurmond, die de benoeming aanneemt. Tot commissaris Alg. woningbouwvereniging dhr Holt- huijzen, welke weigerde deze benoeming aan te nemen. Daarna dhr La ,Soe, die de benoeming aanneemt. Dhr Jobse stelt nu voor de vergadering een uur te schorsen en dan de agenda verder af te werken. De meeste leden verklaren zich daar tegen. Aan de orde is nu vaststelling verorde ning tot heffing van schoolgeld. Dhr D>e Priester zegt, dat zijn fractie een school geldheffing voorsta At, waarbij niet hooger gegaan wordt dan de wet voorschrijft en stelt voor, de minimum-schoolgeldhef- fing 5 cent per kind an (per week. Het voorstel van B. en W. tot f 800 inkomen vrij te doen zijn van schoolgeld, kan spr zich mede vereenigen. Verder stelt spr voor de 1ste klasse te brengen van f800 tot f 900 en niet, zooals B. en Wi. voor stellen van f800 tot f850. Het voorstel- D'e Priester wordt verworpen met 3 tegen 8 stemmen. Voor dhrn De Priester, Brou wer en La Soe. Het voorstel van B. en W. wórdt met 8 tegen 3 stemmen aangeno men. Een voorstel van dhr Melis, om bij ziekte der leerlingen over een volle maand of meer de helft van het schoolgeld te betalen en bij tusschentijds verlaten ol bezoeken der school, 14 van het school geld, wordt met alg. st. aangenomen. Dhr Arendse stelt voor, de nu aangenomen re geling van kracht te doen zijn vanaf 1 Juli 1923. Dit wordt verworpen met 9 tegen 2 st. Een wijziging in de heffings^ en invorderingsverordening met toelichting van B. en Wi-, wordt goedgekeurd. Dhr De Priester doet hierbij het voorstel te 'be palen, dat diegenen, wier belastbaar inko men minder dan f 200 bedraagt, geen be lasting behoeven te betalen. Dit wordt aangenomen met- 7 tegen 4 st. Tegen dhrn Suurmond, Cijsouw, Melis en Kodde. Hier na stelt dhr De Priester de volgende motie voor: „De raad, gehoord de be spreking over de verordening op de hef fing van een plaatselijke inkomstenbelas ting, spreke zich in principe uit voor progressieve heffing en noocligt B. en TV. uit ter zijner "tijd een uitgewerkte schaal aan den raad voor te leggen''. Deze motie wordt bij1 stemming verworpen met 6 te gen 5 st. Voor de motie stemden dhrn Kodde, Melis, Suurmond, Brouwer én De Priester. Een verzoek van het Bestuur der Zondagsschool, om gebruik te mogen maken van 2 lokalen der openbare school wordt met 6 tegen 5 st. toegestaan. Tegen dhrn Die Pagter, Jobse, Holthuijzen, Brou wer en D'e Priester. Bij de rondvraag vroeg dhr De Priester het woord en zegt, dat er door de houding der vrijzinnigen in den raad aanleiding is, om eens precies uiteen te zetten de aangenomen houding der S.D.A.P. in den raad. Het was 'deze fractie onverschillig, wie in den Raak als wethouders gekozen zouden worden, bij hen was de vraag, wat er in de vier jaren kon bereikt worden. De S.D.A.P. heeft daartoe overleg willen plegen met de verschillende partijen en alle partijen uit- genoodigd tot een bespreking. De S.D.A.P. stelde voor overleg de gelegenheid open, doch niemand verscheen. Hierdoor kwam de S.D'.A.P. geheel vrij te staan. Ten laat ste werd van vrijzinnige zijde toch nader óverleg gevraagd en 'kwam men tot de volgende schriftelijke overeenkomst. De raadsfractie der vrijzinnige kiesvereeni- ging verbindt zich in overleg met de raads fractie der S.Di.A.P. de volgende punten in de komende vierjarige 'zittingsperiode in den raad van Souburg met klem te ver dedigen en door te voeren. "Die raadsfrac tie der S.D.A.P. verb'indt zich daar tegen over, om bij de a.s. wethoudersverkiezing twee leden der vrij'z. fractie als weth. te helepn verkiezen. 1. Invoering van belasting naar draag kracht, hooger aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud en hooger kinderaftrek. 2. Invoering van een schoolgeldregeling, waarbij niet hooger gegaan wordt, dan de wet voorschrijft. 3. Het met alle mogelijke middelen bevorderen van een goede drink watervoorziening door aansluiting op de Vlissingsche duinwaterleiding. 4. Bij het benoemen van commission worden naar evenredigheid daarin ook S.D'.A.P.-ers ge kozen, het helpen verkiezen van S.D.A.P.- ers in de armbesturen. 5. Voor de werk- loo'zen het verschaffen van productief werk indien niet aanwezig, een behoorlijke steun- uitkeering voor allen, die dit noodig heb ben, met een hooger uitkeering aan leden aangesloten bij werkloozenkassen onder rijksregeling. Benoeming van een com missie voor werkloozenzorg, waarin zitting hebben afgevaardigden van de in Souburg bestaande vakbondsafdeelingen, aangeslo ten bij de rijkswerkloozenvoorziening. Verder verbindt de S.D'.A.P. fractie zich de kermis op Souburg te handhaven en zich in geen gevai voor de Zondagsluiting uit te spreken. Ten opzichte van het bij zonder onderwijs geen concessies, tenzij wettelijk gedwongen. Indien niet nood zakelijk, geen tapverbod. Namens de Vrij zinnige kiesvereeniging: S. de Pagter, W. N. Jobse, J. J. Holthuijzen en A. la Soe. Namens de S.D'.A.P.: J. de Priester en W. Brouwer. Na de voorlezing zegt dhr De Priester, dat de Vrijz. partij in den R,aad de overeenkomst heeft verbroken ten op zichte van de schoolgeldheffing en het zich in principe uitspreken voor een progres sieve belasting. Hij zegt namens zijn frac tie, het vertrouwen in de Vrijz. Kiesver. op. D'hr Jobse zegt, dat bij de overeen komst niet gezegd was, dat B. en W, met een uitgewerkt plan voor schoolgeldheffing moesten komen, ook niet omtrent een pro gressieve belasting. D'hr De Priester zegt, dat dit toch als vanzelf het werk is van B. en W. en zegt nogmaals, dat de over eenkomst is geschonden. Dhr Jobse zegt, dat de S.D'.A.P.-ers bij hun ingrijpende voorstellen van vermindering der belas ting, ook de middelen moeten kunnen aan geven, waar de gelden moeten gevonden worden. Dhr Die Priester zegt, dat deze gezocht moeten worden waar ze zijn. Dhr Jobse 'laakt het, dat deze zaak in den Raad gebracht wordt, daarover was onder elkander te handelen geweest. Dhr Melis zegt, het in dhr De Priester te prijzen, dat deze de zaken openlijk durft te zeggen, wat dhr Jobse doet zeggen: het is voor rechts om zich te verheugen. D'hr Brouwer en Melis zeggen het eer te betreuren. Na eenig rumoer noodigt dhr Jobse dhr De Priester uit tot een open baar debat over deze zaak. Zoo noodig wil dhr De Priester hieraan wel voldoen. Dhr Arendse vraagt een lantaarn aan te bren gen op de bebouwde kom bij Roskam. B. en Wi. toonen aan, dat eerst een ver zoek tot overname van de baan moet 'ingediend worden. Dhr Brouwer Steltvoor adhaesie te betuigen aan het besluit van den Raad van St Laurens, om tie bijdragen der gemeenten voor het middelbaar en vakonderwijs verminderd te krijgen. Alzoo besloten. Woensdag had een alg. verg. plaats van „Het Groene Kruis" onder leiding van dr Plugge. Tot bestuursleden werden gekozen dhrn dr C. E. Plugge, A. van Veen en B. de Meij. De bode-magazijn meester werd herbenoemd, zijn salaris werd op f 100 bepaald. Tot kasopnemers wer den gekozen dhrn De Bruin en Hildernisse. phr P. Puype bracht verslag uit van Me alg. verg. dei- Prov. Zeeuwsche vereen. Die begrooting 1924 wordt vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op f 925; de be grooting tuberculose op f 702,88. Ver volgens wordt een bespreking gevoerd over „Het Groene Kruis" als collectief lid van Plaatselijke keuze. De voorz. zegt, dat men bij het nazien der boeken heeft kunnen zien, dat „Het Groene Kruis" deze zaak met een jaarlijksche contributie steun cfe en waar drankmisbruik een oorzaak van de tuberculose kan zijn, ligt het op den weg van „Het Groene Kruis" zulks te doen. Dhr A. van Veen maakte duidelijk, dat we door de statutenwijziging geen lid zijn geworden, maar collectief lid zijn van den Nat. Bond voor Plaatselijke Keuze. Na lange bespreking wordt een voorstel van dhr Bouff aangenomen om f 2,50 te blijven geven aan Plaatselijke Keuze, doch geen collectief lid te zijn van de plaatse lijke afdeeling. Daar het dikwijls voor komt, dat gehuwden, die bij leden van „Het Groene Kruis" inwonen, meenen recht te hebben op de goederen, deelt de voorz. mede, dat die gehuwden en ook kostgan gers lid moeten zijn om van de goederen van de vereeniging *te kunnen profiteeren. Dhr Baljé vraagt nog aan het bestuur om .een rijwielbrancard aan te schaffen en een fonds'daarvoor op te richten. Aangenomen werd' daarvoor jaarlijks f 50 te geven. D'e voorz. deelt mede, dat dezen winter een lezing zal worden gehouden door dr Bentz v. d. Berg uit Middelburg over „Kinder verzorging". Medegedeeld wordt nog, dat een portie ijs voor 'de leden van „Het Groene Kruis" 4 cent en voor niet-leden 50 cent kost. Tholen. In de gisteren gehouden raads vergadering was afwezig dhr. Aertsen. In gekomen was een verzoek van A. Keij om perceelen vischwater. B. en W. stel len voor publiek te verpachten en de voorwaarde op te nemen, dat geen fuiken mogen worden gelegd in het water, zulks met 'toog op 't stóomgemaal. Goedge vonden. Dhr. II. Goossen vraagt bij. adres wij ziging van den grondprijs bouwterrein, met het argument, dat men buiten het gem. bouwterrein bouwt wegens 't ver schil van prijzen. Bovendien brengt dit kosten mee voor de gemeenteverhar ding, verlichting, enz. B. en W. stellen voor den grond voor f 2.50 per vierk. M. te verkoopien, een gedeelte voor f 2, de strook voor f 1, rest f2. Goedegebuure (S.D.A.P.) vraagt: Waarom is destijds Ï4 gevraagd? De voorz.: 'twas een raads besluit. Dhr. G.Wanneer wij dien grond verkoopien voor f2, dan voeren wij' on eerlijke concurrentie. De heer Goossen zegt: De heer Vriens wilde met nadruk den grond verkocht hebben en de heei V. heeft plm. f13000 premie ontvangen, Nu bouwt men buiten onzen grand, om dat 't goedkooper is. Moeten wij een soort kleine boerderij ervan maken en builen laten bouwen. Men laat ons zitten met onzen 'bouwgrond. De heer Moel ker zegt: dhr. Goossen heeft mijn bezwa ren weggenomen. Ons terrein blijft liggen, men bouwt aan de andere zijde van den Singel. Spr. 'kan met het voorstel van B. en W. meegaan. Dhr. Overbeeke (S.D.A.P.): De ge meente is borg voor een deel van het bedrag, dat door den houwer genoten is. Do voorzitter: 9/10. De vraag is nu maar, Of die man met zijn huizen Zal blijven zitten. Dhr. Baay (St. Ger.)Ik ben het met Goedegebuure eens. De voorz.De bouwer had zich vooraf van het risico moeten op de hoogte stellen. Kan hij 't niet volhouden, dan zal de gemeente den boel moeten overnemen en exp'loi- toeren. Doch zou hij voordeel hebben van zijn bouwen, dan hoort men van niets. Het voorstel van B. en W wordt aan genomen. Alsnu stelt de voorz. aan de orde de voorwaarden door Ged. Staten van Zeeland den raad voorgelegd in verband met de ingediende bijdrage-aanvraag tot den bouw van een brug over de Eendracht. (Op het onderwerp zelve komen we een dezer dagen uit voerig terug.) B. en W. stellen voor, de dertien door Ged. Staten te stellen voorwaarden in te willigen, behoudens een tweetal wijzigingen, de artt. 11 en 12 betreffende. In art. 11 leest men, dat 1 3 van het bedrag,, waarmede de opbrengst der bruggelden de uitgaven mocht overtreffen, aan de provincie als extra-aflossing op het renteloos voor schot moet warden uitgekeerd. In art. 12 ligt de bepaling dat eventueele voor- deelige saldo's op' door Ged. Staten van Zeeland te bepalen wijze worden belegd. De gemeente, aldus B. en W„ geniet thans in een bruggefonds jaarlijks een bedrag en bovendien een flink bedrag in de gemeentekas uit de netto-opbrengst der veergelden. Dat houdt straks op en voor bruggereserve is straks geen geld meer noodig, doch de gemeentekas derft een bedrag van 6 a 7000 gulden. Wij wil den nu in de artt. 11 en 12 de aanvul lende bepaling opnemen, dat als er winst is, Tholen allereerst het deel dat bij brug- bouw door de gemeentekas geleden wordt, een bedrag van f 6000 uitkeert. De heer Moelker (V.-B.) kan met de wij zigingen volkomen accoord gaan. Dhr. Baaij (St.-Geref.) zegt: De brug is ge raamd op rond f 600.000, maar als 't meer kost, wie betaalt dat? We hebben dat ook gezien bij de waterleiding. De voorz.: Rijk, Prov. en Gem. betalen elk een derde meer. Baaij: 't is de grootste strop die Tholen ooit kreeg; is de brug er, dan bouwt men van Bergen op Zoom tot den overkant en hier blijven eenige arme lui wonen. Weth. Wagemaker (V.-B.): Laat men het bruggefonds bestemmen voor re serve. Wanneer in 't begin onze duiten er niet zijn, dan kunnen wij in de eerste jaren dat fonds .aanspreken en al staat hierover niets in de voorwaarden, Ged. Staten van Zeeland trekken van den kost prijs van bouwen, geraamd op f 579.000, ons bruggefonds af, zoodat er overblijft door 3 lichamen, Rijk, Prov. en Gem., te dragen f 554.705. De voorzitter waarschuwt mét voor waarden aan Ged. Staten te stellen; de zaak komt er door op de lange baan. Dhr. Wagemaker: Maar 't is te vreezen. De voorz.: De Raad moet ook denken dat hij een luxe wil, die 't plan pl. m. 40000 gulden duurder maakt, n.l. een weg door de stad. Dhr. Wagemaker: Maar 't is ook een luxe een spoorbrug te bouwen, waardoor de brug p'l.m. 200.000 gulden duurder wordt. Dhr. Baaij: 't Is allemaal luxe. Dhr. Goossen bepleit de gemeenscliapsbrug, doer alle Thoolsche gemeenten te bouwen. 'tls voor Tholen alleen te zwaar. D'hr Geluk (C. H.): Ik ben en blijf er tegen, 'tls de onderg'ang van Tholen; ik hoop, dat hij er nooit komt. Dihr Moelker: Laten we wel-weten, dat wij gedreigd zijn met een dam en dat van uit het eiland nu gevraagd wordt om een Brug en daarom wij brengen groote offers uit nood bouwen wij1 een "brug. De voorz. vestigt nog de aandacht op de tarieven. Dhr Baaij vreest, dat er veel schepen tegen aanvaren zullen bij' Z. W'. wihct. Het v o o r s t e 1 v a n B. en W. wordt in -stemming gebracht en aan genomen met 7 tegen 3, Dihrn Ge luk (C.H.), Baaij en Braai (Stk. Geref.^, fn de Veercommissie tot 1 Jan. 1924 ge kozen voor aftredende heer Janssen dhr Baaij-, idem in de gascoonmissie voor Stout- jesdijk, afgetreden, bij loting dhr Dieur- 1 oo. In de vaste Commissie over 1924 worden herkozen Veer-commissie: Moel ker, Geluk, Baaij en Gascommissie: Moel- icer, Gefuk, Deurloo. Na onbeteekenende rondvraag sluiting. Oud-Vossemeer. Ook deze gemeenteraad besloot tot directe aansluiting aan de wa terleiding. Voor stemden 2 Vrijheidsbon- ders en '2 A.R., tegen 1 C.H., blanco 2 R, K. Hoofdplaat. In den nacht van 30 op 31 October heeft alhier hij' den molenaar Porrey een brutale inbraak plaats gehad. Omstreeks half twaalf werd door twee personen het goed en stevig gesloten raam met geweld geopend en op geschoven. 'Daardoor kropen twee gemaskerde man nen, die een grijzen snor en stofbril droe gen naar binnen. D'e molenaar, een man van 72 jaar, door het gemaakte gerucht wakker geworden, sprong uit zijn bed en begon een worsteling met één der inbre kers, wien hij' een revolver uit de hand sloeg. Inmiddels was ook de huishoudster wakker geworden en de straat opgeloopen om hulp. De twee veldwachters waren op nachtdienst in het gehucht Nummer Eén, wat waarschijnlijk wel aan de onverlaten zal bekend geweest zijn. Intusschen zette de oude molenaar zijn worsteling met- de inbrekers voort en waren er menschen op de been gekomen voor het bewuste huis. Er scheen echter geen animo te bestaan onder de omstanders om binnen te gaan en den ouden man hulp tg bie den Eindelijk sloegen de inbrekers op de vlucht, twee zakdoeken, een geladen revolver en een fleschje, gedeeltelijk met cognac gevuld, achterlatend. Tot heden is van de daders geen spoor ontdekt. („Midd. Crt") Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor "Puttershoek door C. J. v. d. Graaf te Kockengen. Geref. Kerken. Bedankt voor Katendreeht door dr .1. Thijs te Meppel. Wemeldinge. Gisteren had de verkiezing plaats van vijf gemachtigden in het kies college der Ned. Herv. Kerk. Gekozen werden de heeren Ant. de Broekert, D. Bruinooge, W, Dekker, L. Dominicusen J. A. Dominicus, allen aftredend, res pee. tievelijk met 46, 80, 68, 89 en 86 stem men. Uitgebracht werden 96 stemmen, waarvan 12 van onwaarde en 2 Blanco. Van de 500 kiesgerechtigden waren er slechts 95 opgekomen. Voor het eerst wa ren ook de vrouwen opgeroepen. Slechls 27 hunn'er hadden hieraan gehoor gegeven. 's-Gravenpo!der. Al was de 1 No vembermorgen donker en nevelig, toch, bleek het tegen 10 uur, dat er iets bijzonders gaande was. Uit vele omliggende plaatsen kwamen belang stellenden in ons dorpje opdagen. Het was ook een dag van gewicht, de school voor L. O. op Ger. Grond slag zou geopend worden. Twee lo kalen der openbare school, aan de vereeniging voor dit doel in bruikleen afgestaan, waren spoedig gevuld. De voorz., dhr L. Hoekman, opende de vergadering, laat zingen Psalm 951 leest Psalm 20 en gaat voor in gebed. Hil roept alle aanwezigen een hartelijk welkom toe. Daarna sprak' Ds Ker sten uit lerseke. Het christelijk onder wijs heeft de liefde van zijn hart. Deze dag is voor 's-Graveupolder een dag van beteekenis, in den dag der dagen zal deze meespreken. De oude Si meon heeft reeds gezegd: Deze is ge zet tot. een val en opstanding veler in Israël. Jezus is tot een val geweest dergenen, die zich aan hem geërgerd hebbenen dit woord geldt nog he den ten dage voor ieder, die met Hem in aanraking koml. Een van tweeën of dit onderwijs zal zijn tot een vaf öf tot een opstanding; de mensclh zal geoordeeld worden naar hetgeen hij heeft kunnen weten. I)e kracht van het christelijk onderwijs wordt door ons eigen volk onderschat. De tegen standers zitten ook onder ons eigen volk, die plaatsen zich op het stand punt^ van den Farizeeër. Spr. han delde daarna over Matth'. 1333. Ge lijk het zuurdeeg het geheele deeg doorzuurt, zoo ook het christelijk on derwijs moet doortrokken zijn geheel en al van Góds Woord. Daarom moet ook de kerk Gods zich ook in de wereld openbaren; zij mag niet de wereld aan zichzelven overlaten. God eischt. het geheele terrein des levens voor zich op. Zou Gods kerk zich met de belangen van ons land niet bemoeien? Ons volk vermaakt zich in bioscopen en spelen. Dit is zoo gekomen, omdat het is opgevoed in een openbare school. De openbare school is niet neutraal. Wie de vruch ten daarvan eet zal geestelijk sterven. Gods Woord zegt: mijn volk gaat ver loren, omdat het geen kennis heeft, die moei hët voor 't grootste ge deelte op de school verkrijgen. Niet een openbare school met een uurtje bijbelles moeten we hebben. Het ge heele onderwijs moet van den zuur deeg van Gods Woord doortrokken zijn. Daarom kan spr. hier het be stuur feleciteeren met deze school, waar de kinderen zullen onderwezen worden in de eeuwige beginselen van Gods Woord. Onze kinderen zijn het liefste wat we op de wereld hebben. De Heere geve u dan ook om deze school op te dragen voor den troon der genade, opdat het werk hier ge zegend mocht worden. Wij zijn met in staat kinderen te bek'eeren, maar wij moeten de middelen gebruiken. Spr. heeft voorts namens het bestuur den dank over te brengen aan den heer Sterringa, schoolopziener, voor zijn tegenwoordigheid. Hij beveelt deze school in bizondere zorg bij hem aan. Eveneens dankt hij iden bur gemeester voor zijn belangstelling. Voorts de besturen der dhr. scholen te Borssele en Lisse voor hiun te genwoordigheid. Daarna spreekt hij toe den heer Slotboom als hoofd en juffr. Bakker als onderwijzeres, be nevens juffr. Valkier voor hët vak onderwijs. Hij verklaarde hiermede de school voor geopend en liet zingen Psalm 843. Toen verkreeg dhr Sterringa het woord; hij bracht namens den Inspec teur de beste wenschen voor de school. Hij hoopt, dat ook Van deze vereeniging gelden mag: aangaande mij en mijn huis, wij zullen den Heere dienen, dan zullen ook hier opgevoed worden degelijke staatsburgers. De burgemeester vvenscht ook het bestuur geluk met dezen dag en hij hoopt, dat er tusschen bizonder en open baar onderwijs de beste harmonie zal bestaan, dan zal dit strekken tot heil der gemeente. Dhr Lamoré van Bors sele las ook zijn gelukwensch voor. Dhr Slotboom spreekt daarna zijn dank uit aan het bestuur en aan D's Kersten. Hij richt zich tot. ouders en kinderen, den wensch uitsprekende, dat God hem de krachten wil schen ken voor dezen gewichtigen arbeid. Daarop laat Ds Kersten zingen Ps. 194 en gaat voor in dankgebed. Voor 61 kinderen wa;s de school aan gevraagd'. Doch eenige ouders zijn van meening veranderd, anderen zijn be zweken voor andere oorzaken, zoodat de school thans geopend kon worden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2