flvpotbeek en MM neveo Bijverdienste. Allerlei. Wetenschap en Knust. Burgerlijke Stand. Marktberichten. 5 0/ 98' 0/ 1000 Openbare Verkooping. OPENBARE VERKOOPING Adverteert in dit Blad. Coöperatieve Kunstmestfabriek INSULAIRE Donderdag 8 November 1923, publiek te verkoopen, Voorhanden bij Boekh. Fanoy Eerste Nederlandsche VLAARDiNGEN. f „DE VOORZORG" actieve Vertegenwoordigers AMSTERDAM A. C. SCHIPPERS, Kamperland. Friesche en Groninger Pootaardappeien, C. HERMES, een mooi mahoniehouten Bongkabinei ruim 725 duizend gulden. ruim II miilioen gulden. - UITVERKOCHT - een Meid gevraagd Maandag 5 November 1923, verkoopen; Donderdag 15 November 1923, Een dubbel Woonhuis scheren van Vee. Loonslager Het adres voor OOSTERBAAN LE COINTRE, een Huishoudster, leie Bekwaam Boekhouder ten name ran personen., die met de bank relaties hadden. Het O. M. eiscihte een jaar gevangenisstraf. Een veldwachter gemoles teerd. De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren behandeld de zaak tegen den 36- jarigen P. Dl, den 50-jarigen R.. W. en den 30-jarigen T. W., allen landbouwers te Rockanje, thans gedetineerd, beklaagd van opzettelijke geweldpleging in het open baar met vereende krachten gepleegd te gen den dorpsveldwachter P. G*., aldaar op 13 Sept. j.l. Dien dag waren daar de jubileumfeesten gevierd; 's avonds werd een lampionoptocht gehouden. Na afloop hiervan verzamelden vélen zich in het café „De R,ots". Toen de veldwachter tegen sluitingstijd het cafe wilde doen ontrui men, ontstond een relletje, waarbij hij zóó tegen den grond geslagen werd, dat hij eenige oogenblikken bewusteloos was en gedurende dertien dagen geen dienst kor doen. De dri ebeklaagden zouden de bel hamels zijn, hetgeen zij pertinent ontken den, Het O.M. requireerde tegen ieder een jaar gevangenisstraf. Mr Van Os, als verdediger optredend, deed dertien getuigen a décharge hooren. Hiervan verklaarde de eerste, ds Witkop, predikant te Rockanje, dat veldwachter G. op hem een zeer onbetrouwbaren in druk gemaakt heeft. De overige getuigen verklaarden, dat beklaagden niet meege vochten hebben. Tijdens jiet pleidooi legde mr Van Ós een schrijven over van de wethouders "en de leden van den gemeenteraad van Ro ckanje, waarin dezen uiteenzetten, dat h.i. het ontactvol optreden van den veldwach ter die te 's Gravenhage wegens ern stige zenuwstoornis als agent van politie ontslagen is, de oorzaak van de vechtpartij geweest is. Hij staat op het dorp als „Piet de Draaier" bekend. Ete burgemeester van Rockanje, mr Rambonnet, daartegen was van oordeel, dat Groeneveld een goede veldwachter is. Mr Van Os concludeerde tot vrijspraak met onmiddellijke invrijheid stelling, subsidiair veroordeeling tot een straf, gelijk aan preventieve hechtenis en onder mindering daarvan. Na raadkamer weigerde de rechtbank de gevraagde in vrijheidstelling. Het O.M. had rechtsingang verzocht tegen een der getuigen op grond van vermoeden van meineed. Dit werd door de rechtbank evgneens geweigerd. („Tel.") Gelezen in de „Haagsche Courant": „Aan het zoo juist verschenen verslag van den toestand der gemeente Delft over 1922 is het volgende ontleend: „Het aantal ingeschreven vonnissen van e htschei ling bedroeg 12. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 395. „Andere b esme11e 1 ij ke ziek ten kwamen niet voor." Zwartmaken van bruine schoe nen. De directeur van het Rijksproefsta tion en den Voorlichtingsdienst t.b.d. leder industrie te Waalwijk schrijft: De middelen, die voor 't zwartmaken van bruine schoenen gebruikt worden, zoowel door den schoenmaker als den leek, zijn lang niet alle even onschuldig en dikwijls gevaarlijk, zoowel voor dengene, die de bewerking verricht, als voor het publiek, dat de geverfde schoenen draagt. Wij heb ben hier speciaal het oog op "'verschillende soorten bliksemzwart, die onder allerlei namen en onder de meest aanlokkelijke aanprijzingen in den handel voorkomen. Meerdere soorten bliksemzwart bevatten namelijk naast het anilinekleurstof ook groote hoeveelheden vrije aniline of anili- ne-surogaten, die alle zeer giftig zijn. Van deze anflinesurogiaten noemen wrj te- luidine, xylidine, benzidine, enz. Al deze stoffen zijn giftig en dus niet toelaatbaar in het belang der volksgezondheid. Er dient uitdrukkelijk op gewezen, dat aniline, evenals de gebruikte surrogaten haar giftige werking niet alleen uitoefenen als de huid beschadigd (verwond) is, maar ook door de gezonde huid heendringen en dat bij inademing de dampen, die bij het drogen der schoenen optreden, schadelijk zijn. De verschijnselen, die optreden zijn de volgende: Opgewonden toestand, ver snelde polswerking, benauwdheid, braken, enz. Aan de Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk wordt sinds jaren op drieërlei wijze gewerkt en wel met: 1. Bliksemzwart, bestaande uit een 10 pet oplossing van vetoplosbare nigrosine in Ijjnolie, waaraan een gelijke hoeveelheid benzine is t oegevoegd. 2. Een oplossing van spiritusoplosbare nigrosine, die van 2050 gram nigrosine per liter bevat. On der omstandigheden verdient 't aanbeveling na droging af te wrijven met lijnolie. 3. D<e van ouds bekende behandeling mét Heamatine en daarna' met een oplossing van ijzersulfaat (ijzervitriool) en koper- sulfaat (kopervitriool). In dit geval wor den de schoenen eerst goed afgewreven met een verdunde 25 pet ammoniakop- lossing, waarna ze behandeld worden met een oplossing van 35 pet blauwhout- extract, dat er met een harde borstel opgebracht wordt. Als het ingetrokken is, wordt met een zachte borstel de zwart makende vloeistof er op gebracht. De zwartmakende vloeistof bestaat dan voor 2/s uit ijzervitriool en V3 uit kopervitriool, en heeft ookeen sterkte van 35 pet van dit mengsel. Nadat alles droog is, wordt wederom met lijnolie resp. traan afgewreven. Deze drie methoden stellen den schoen maker en ook zelfs den leek in staat ge kleurde schoenen en leder gevaarloos te kleuren, zoodat het gebruik van giftige aniline of aniline-surrogaat houdende zwartmakende middelen in het belang der volksgezondheid verboden dient te wor den. Wij vertrouwen dan ook, dat in deze kwestie de „Keuringsdiensten Van Waren" wel hun medewerking zullen verleenen wil len, waardoor de min of meer ernstige aniline-vergiftigingen, door de in den handel gebrachte zwart „leurende middelen veroorzaakt, weldra, tot 't verleden zullen behooren. De naam Limburg. In de zooeven versohenen aflevering van het maandschrift „Limburg", oudheid kundig en historisch tijdschrift voor Bel gisch Limburg, bespreekt dhr Claes de beteekenis van den naam Limburg. Hij besluit zijn beschouwing als volgt: Er bestaat ook een Limburg aan de Lahn en een Limburg aan den Hardt, Bezirks- Amt Bürkheim, in den Beierschen Rijnpfalz D>e oude vormen dezer twee plaatsnamen zijn de volgende: Lintburc, Limburck, Lim- burc, Lindburg, Lintpurch. Waaruit dus nu kan worden opgemaakt, dat de oudste vorm van ons Limburg niet lim, maar lindt was. Hij acht het nu aannemelijk, dat men hier te maken heeft met een verbinding met den persoonsnaam Lindo (de milde) of Linto (de slang). De persoonsnamen toch treden vooral in verbinding met' woorden die een menschelijk verblijf aanduiden, als burg, dorp, enz. Limburg zou dus beteekenen: Burg van Lindo of Linto. Wemeldinge. 'Gister werden ten overstaan van notaris van Dissel te Goes, voor ihet polderbestuur van de Breede Watering bewesten lerseke, in de herberg van M. Korstanje alhier, publiek verpacht voor een tijd van 7 jaren 142 perceelen bouw en weiland, dijken, ondergronden en bermen, ge legen in de gemeenten Kloetinge, Kia,- pelle, Kattendijke, Wemeldinge, Scho re en lerseke, voor een totaalbedrag van pl.m. f 9865 plus 10 pet van de eerste pachtsom voor onkosten. Over "t. algemeen werd voor de getaxeerde som ingepacht. GOES. Getrouwd: 1, Pieter Jacobus de Witte, 26 j. jm. te Helder en Pieternella Maria Voois, 26 j. jd. ,te Goes. Middelburg, 1 Nov. '23. Boter f 0,95, part. fl,05. Eieren '12, part. 13 cent. Poelje-eieren 8 cent, eend eieren 9 cent. Graanmarkt, aanvoer redelijk. Tarwe 11 —12, witte boonen 28—42, ronde bruine bonnen 30 -45, kroon erwten 1922, maan zaad 40—43, lange bruine boonen 30 —40. VLISS1NGEN, 31 Oct. Groninger kroon 15, Bismarck 6, Ermgaard 17, Goudreinet 1718, Tuinzoet 21, Princesse Noble 16, Ganzebout 22, Blomzoet 9, Grauwzoetl2, Grauwzuur 10, Peperappel 13, Zure Bel lefleur 1416, Perzikappel 18, Gieser Wil deman 1720, Kleiperen 16, Beurré Clair- geau 2943, Doyenné d'Hvver 35, Soldat Laboureur 46, Beurré Diel 33, Uien 49, Koolrapen 12, Spruiten 8,522, Wage naars 2538, Princessen 4546, Toma ten 3133, alles per K.G.; Jupeieren 125 132, eendeieren 94110 per 10 stuks; Boerekool 22,5, Roodekool 24, Savoije kool 36, alles per stuk; Selderie 2,5 7,5, Prei 37,5, Uien 0,5, Peeëa 3,56,5, Kroten 3,56, Rapen 0,5—2,5, ales per bos; Andijvie 2080, Kervel 411, Spi nazie 3443, Peterselie 311, Sla 26 30, alles per mand. OOSTBURG, 31 Oct. Tarwe f 11,25— 1' 11,75, Gerst (chevalier) f 10,25, Rogge f 10, Haver f 10f 10,25, Kroonerwtea f 19 f22, Bruine boonen f30f35. KAPELLE-BIEZELINGE, Veilings- vereeniging Kalpelle-B iez elinge en Omgeving' Groote veiling vaai 31 October 1923. 2e soort Goudreinet f15 per 100 K.G. Kleine veiling: Appels Zure Bel lefleur f 11.f 26, Goudreinet f 16 f39, Gourt-pendu f10f 13, Honds muil f 11 f 18, Rembour Mortier f 11 f 17, Sterappels f23f32, Paradijs f 9f 10, Gron. Kroon f 15f20, Eng. Winter-Goldpermain f 17, Reinette d'Or f10rl2, Rembour Hiver f 16, Bismarck f 17, Peperappel f 14, Tulpa f 14, Blanke Courtpendu f 11, Hol- landszoet, fllf 14, Armgaa-d f15 f 17, Campagnerzoet f 13 f 19, Tuin- zoe tf 17f 20. Zoete Hollaard 13, Huismanszoei fll, Zoete ruster f 12, Roode ribbeling f 17, alles per 100 Kilogram. Peren: Non Plus Meurus f41—f48, Nouveau Poiteau f21f32, Groene Chaumontel f21, Le Gure f26, Win- tersuikerij f 15, Jodenpeer f25f30, Duch. d'Angoulême f 30, Dorothea Royal f 27, Anijsperen f 14, Kleineren f 13f 23. Pondsperen f 19, Tremy f 17, Gieser Wildeman f 17f26, al les per 100 K.G. Diversen: Mispels f 17f22, per 100 K.G. Bismarckappels f0.96 per K.G. Fazanten f,1.25 per stuk. Eenden f0.84 per stuk. Roode kool f7, Sa- voye kool f 6, beiden per 100 stuks. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den ochtend van 1 Nov., medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769.9 te Dresden, laagste 744.4 te Roest. Verwachting tot den avond van 2 November: Zwakke tot matige wind uit Oos telijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen. Zelfde temperatuur. Voor de vele bewijzen van be langstelling. ons op 22 October j 1. betoond, betuigen wij onzen har- telijken dank. A. C ZUIDWEG. J. ZUIDWEG—Fklius. KrabbeDÖijke, 1 November 1923. De Notaris H. R. STRUVE te Middelburg, is voornemens op des namiddags 1 uur, op de boven zaal der Sociëteit „De Vergenoe ging" aldaar, ten verzoeke van de erven van den heer I. THEUNE: 77 A. 10 c.A. Weiland, aan den Breeweg, naast Noord-Ambacht te Koudekerke. 61 A. 60 c.A. Weiland, nabij den Breeweg, aldaar. 90 A. 20 c.A. Weiland, nabij den Aardeweg van Middelburg naar Grijpskerke en de hofstede van den heer J. Louwerse te Grijpskerke. 33 A. 30 c.A. Bouwland, aan het einde van den Batramschen weg te Meliskerke. 34 A. 10 c.A. Bouwland, nabij het Pauluswegeling te Zoutelande. 26 A. 30 c.A. Bouwland, aan den grintweg nabij den Westkapel- sehen Watergang te Zoutelande. 65 A. 20 c.A. Bouwland, aan den Paulusweg aldaar, naast K. Verhage. 40 A. 30 c.A. Bouwland, aan den Molenweg, aldaar. 51 A. 50 c.A. Bouwland, nabij den Boomweg aan den Blauw- pootschenweg, aldaar. 25 A. 15 c.A. Bouwland, aan den Schoonenweg te Westkapelle. 42 A. 15 c.A. Bouwland, in den Kamp nabij den Schelpweg, aldaar, 28 A. 90 c.A. Bouwland, aldaar, aan den grintweg van Zoutelande naar Westkapelle, nabij het tolhuis. 1.22.30 Hectare Weiland en Vijver, te Souburg, nabij den Schroeweg en de hofstede Schoo- neveld. 1.14.00 Hectare Weiland, aldaar nabij dan Sehroeweg, tegenover Schooneveld-. 34 A. Bouwland en Sprink, aan den Westhoekweg te Ritthem. Notitiën dezer veiling zijn koste loos verkrijgbaar ten kantore van voornoemden Notaris STRCJVE, alwaar de kadastrale kaarten, leg gers en huurcontracten ter inzage liggen. Prof. van Leeuwen. De Brief aan i de Colossensen en Thessaloni- censen, prijs f2,50. J. Schouten. Uit den Schat van Neerlan ds V erleden, ingenf 3,50 gebonden f4,50. Toezending na ontvangst van postwissel. i Wij verzoeken de leden der Zeeuwsche- en Noord-Nederlandsche Coöperatieve Kunstmestfabriek, die bun bestelbiljet voor de voorjaarsleveriDg nog niet hebben ingediend, dit alsnog onverwijld te doen. Mochten er leden zijn, die onverhoopt geen bestelbiljet hebben ont vangen, dan verzoeken wij dezen dit onmiddellijk aan de fabriek te Vlaardingen mede te deelen. tegen de kosten van Dokter, Apo theker enz. vraagt op alle plaatsen in Zeeland voor het aanbrengen van verzeke ringen. Incasseeren van premiën niet vereisckt. Hooge provisie, welke bij totstandkoming der verzekering tot het volle bedrag in eens wordt uitgekeerd en welke jaarlijks terug- keeren. Brieven aan het Bijkantoor Was- senaarstraat 9a te Bergen op Zoom. Arbeidsveld Sumatra's Oostkust II Stukken van f 1000.en f 100. Verkrijgbaar bij: Levering van 1ste kwaliteit te velde eu op partij goedgekeurd met No A Van prima mooie en echte soorten en van zeer zuiver gewas, EigeHheimrrs en Roode Star per 50 K.G f 3.50, leveriDg naar alle plaatsen en van alle partijen. Vertegenwoordiger Zaad-Centrale. Kapelle bij Goes (Z.-B.) Voor het aanwerven van abonné's op uitstekend geredigeerd vakblad voor Bakkerspatroons in alle plaat sen ACTIEVE COLPORTEURS gevraagd. Flinke verdienste voor actieve personen. Br, fr. onder „Bijverdienste" aan A. W. SPIERING ZOON, School- straat 8, Groningen. TE KOOP: LUIXBERG, Serjoskerke (W.). /o 51/ 0/ /2 /o HYPOTHEEKBANK te ZIERIKZEE. /4 /O /O Vermeerdering in 1922 Totaal in omloop Verkrijgbaar te Goes bij: DE KANTÈB HORDIJK'S BANK en bij de heeren VAN HEEL Co.; te Middelburg bij het Bijkantoor, Koepoortstraat 27; te Vlissingen bij de heeren P. J. SIEGERS ZOON en elders bij heeren Agenten en Correspondenten. is niettegenstaande de verhoogde oplaag de „Geïll. Chr. Scheurkalender voor 1924". (Ilitgeveri. N. VOORHOEVE, Den Haag) Reeds heden, 1 November, kwamen wij eenige duizenden exemplaren te kort. Besloten daarom tot een spoed-berdruk. Deze komt, zoo God wil, gereed 15 December a.s., zoodat ieder, die nu zijn bestelling opgeeft, den kalender half December thuis krijgt Uitvoering geheel als de eerste druk: prachtig schild, mooi papier. Alleen is er geen mogelijkheid om de plaatjes bij te drukken. Men ontvangt dus den kalender zonder de zoogenaamde ansicht kaarten. Tegen denzelfden prijs, want de kosten van den herdruk zijn zeer groot. Maar wij hebben ons deze getroost, om niet weer zoo vele duizenden te moeten teleurstellen. Met Mei bij A. DE VISSER Czn. Souburg DE WILDE HEIJBOER, Deurw. zullen op des namiddags om 1 uur, op het dorp Ovezande, 3 Kalfkoeien aan de rekening, 20 Graskalvers, 10 Pinken en eenige Ossen. op des morgens te 10 uur te Borsele, in de herberg bij Wabeke, ten over staan van Notaris PILAAR te Goes van Erf en Tuin op het dorp Borsele, groot 3 A. 10 cA. Thans bewoond door Aarnout Huissoon. Ondergeteekende biedt zich min zaam aan tot het P. VAN DE WOESTIJNE Pz., Oostkapelle. Ondergeteekende biedt zich aan als voor Nisse en omstreken. Aanbevelend, H. MOERMAN Mz., Slager, Nisse. 1923—19301 I. H.A. 3.54.40 WEILAND onder 's-Heer Hendrikskinderen, ach ter het oude dorp, aan den Poelweg, thans in gebruik bg de N. V. Hofstede Scheng®. II H.A. 2.07.10 BOUW- EN WEILAND onder Kloetinge, in den hoek bezuiden den Heer Nisseweg en Paapsland, in gebruik bij A. Paarde- kooper. III. H.A. 0.67.40 BOUWLAND onder Kloetinge, in den Noord- hoek op het Kruispunt der Mannee- en Steliewegen, in gebruik bij F Cornelissen. IV. H.A 0.53.26 BOUWLAND onder Kloetinge, aan den straat weg naar Kapelle en ten westen van den Moolweg, in gebruik bij M. de Jonge V. H.A. O 53.26 BOUWLAND onder Kloetinge, ten zuiden van perceel IV. VI. H.A. 0.11.80 BOUWLAND onder Kloetinge, aan den Ter- vatenschen weg, in gebruik bij F. Cornelissen. De voorwaarden liggen ter ken nisneming ten kantore van J. A TAK CoSingelstraat te Mid delburg, alwaar nadere inlichtingen worden verstrekt en inscbrijvings billetten worden ingewacht vóór of op 10 November 1923. Te koop of in ruil: een Nlenwagen op ijzeren assen, een Tilbury en een Menwagegn op houten assen. F. C. DEROO, Oostkapelle. GOES. Adres werk Gymnasium, Middelb. Weduwnaar met twee zoons en een dochtertje, vaste positie, vraagt spoedig leeftijd 4045 jaren, Prot. Godsd. Adres P. VAN BOVEN, Haar lemmermeer bij Aalsmeer. Middelburg. gevraagd. Spoedige indiensttreding- Sollicitatiën in te zenden met op gave van verlangd salaris en refe rentiën, vóór of op Maandag 5 November, ten kantore der Ver eeniging, Wal 37,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 4