Onderwijs. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Telegrammen. Rechtszaken. Openbare Verkoopingen en Ver pachtingen. raad kon |zegt, dat doch niet dat er [er school- litenaf wo- wordt om eten. De er school e de heer |de Noord- zeide, dat om door ld. Verder maakt veel was, liet noodig :q, als lid regeling, i. Spr zei, ns weinig (g is, doch welke in Spr ïs er Ltten ver dat, daar van den :eft, hij er ir Pouwer hij de on- zijn réke- oopt. Ihe Stoom- liderhoofd balken, wat |nd zit on- komt ver- |schap van ,verd Ddns- lergadering |verzorging dr v. d. voor 1924, i van f 350 saldo ta kwam de |an de beurt dekerke de |l en baron Eerstge- bereid een bwel hierop Igedrcngen. 'lering op- ature, be- I en J. H. werd ds d. Borch lover J. A. bn de vol- voor ver dingen, n.l. Simonse Ds Van btelande J. genoemde oemden ge- de keer., |zij wensch- sleden'. Op [klaarde de In jaar zijn terwijl de oen, totdat il hebben Koenekoop rtrek naar lereeniging. |lijke woor- bestuurs- loot daarna Koolhaas van Asch J. N. Bak- Dordrecht. H. A. de ek te Soest J. Buskes, sse-Ooster- bobapolder. Ik te Aagte- terken van door één ieente zijn I Waarde en Vtemd wor- F. Koole |r 1 lid der Strien Jr. leid. Velen meest ge- [d gearbeid zijn. legelt. 565 te Goes in van Ma- .rnbregtscn. dvruchtige vreesdén. haar weder- den ook bette Jozias ft© dat zij zijn, den ba met Sa- werd ver- jee naar ha- tlie destijds lleedde van eits Reken kamer en onder anderen de eerste over zetting des bijbels onderteekend heeft. Van Smijtegeld kan gezegd worden, dat reeds vroeg iets goeds in hem gevonden werd voor den Heere. Hij oefende zich in de Schrift en 'den weg 'der Godzaligheid. Reeds als kind wist hij zich met groote gewisheid een g-ekende des HeeTen. In 't spel met zijn kameraden was hij steeds de vrome Bernardus, die tegen elke zon de, hetzij door mond, hetzij door gebaar protesteerde. En reeds toen hij nauwelijks den kinderschoenen ontwassen was, was hij in zelfkennis en genade reeds zoo zeer gevorderd, dat hij menigen bejaarde tot een hand en een voet mocht zijn. Wan neer 2rj hem namelijk hun nood 'klaag den, dat zij niet wisten of het werk der genade wel echt was in hen, dewjjl zij den tijd hunner verandering niet wisten, troostte hij hen met de opmerking: Wat is daaraan gelegen of gij den tijd niet weet; ik weet den tijd van mijn verande ring ook niet, want het is al in mijn kindsheid geschied. Smijtegeld doorliep met. vrucht de klas sen van lager en hooger onderwijs. Het laatste aan de academie te Utrecht onder leiding van de beroemde professoren Mel- chior Leijdekker en Hermanus Witzius. Ook aan de hoogeschool nu leidde hij in tegenstelling met vele studenten een ingetogen leven. Hij sliep op eenzelfde kamer met een medestudent, van zeer slechte zeden. Daarom verzocht hij aan professor Witzius om een anderen stu dent hij zich te mogen hebben, dewijl deze, die er nu was, zoo vloekte enk. Doch de professor weigerde en zeide: „Neen, Smijtegeld, wanneer ik dezen jongeling van u doe, zal hiji, nog losser wonden. Hij moet bij u blijven om van u vermaand te worden." |r Na vier jaren werd hij beroepbaar gesteld in de vaderlandsche kerk en wachtte twee jaar op> een beroep. Dat was een groote beproeving voor den jongen man, die er zoo zeer naar verlangde het Evangelie der zaligheid te brengen. Hier en daar. waar de gelegenheid er hem toe geboden werd trad hij op en oefende zich in de predikkunde. Hij ont ving in dien tusschentijd uitzicht op' een beroep in .Engeland. Hij raadpleegde hierover met den Heere en met zijne ouders. Deze laatsten wilden hem gaarne afstaan, wanneer het slechts tot eere Gods en tot heil van medezondaren mocht strekken. Doch weldra bleek het vertrek naar Engeland onnoodig. De Heere had werk voor hem in Zeeland. Op zekeren dag te Middelburg logee- rende, begaf hij zich, het was een avond in de week, naar de kerk om de gods dienstoefening bij te wonen. Toen hij uit de kerk kwam, trad een zijner vrienden op hem toe en feliciteerde hem met een be roep naar Borsele. Deze mededeeling was hem een antwoord op zijn vraag aan den Heere wat Deze wilde, dat hij doen zou. Hij iging dus niet naar Engeland, doch nam het beroep naar Borsele aan, werd door de classis geëxamineerd en recht zinnig bevonden en deed ten slotte^in- trede in zijn eerste standplaats, den 20 Mei 1689. Hij was toen 23 jaar oud. Hij predikte naar 2 Cor. 4:7 „Maar wij heb ben dezen schat in aarden vaten, opdat de uitnemendheid der kracht zij Godes en niet uit ons." Zijn werk te Borsele werd ruim geze gend, zoodat hij dan ook een roeping uit Voorburg tot hem gebracht niet durfde aannemen. Doch, in 1692 in zijn vader stad beroepen, nam hij dit beroep aan, ondanks den grooten drang der vrienden te Borsele, en zijn liefde tot de kindertjes, die hem met tranen smeekten om toch te blijven. En zoo werd hij dan ook weldra te Goes bevestigd. Twee jaar' later vinden wij hem in zijn laatste gemeente te Middelburg. Den 15 Augustus '1694 aldaar met algemeene stemmen beroepen, meende Smijtegeld deze roeping niet te mogen afwijzen. Veel was er daar, wat hem aantrok. Zijn oom,, Petras Smijtegeld was daar reeds jaren met zegen als herder en leeraar werk zaam. Ook voor hem had de Heere, zoo hij meende, in deze vrij groote koopstad, heel wat te doen. Tegelijk met zijn ambt genoot, -jls Jacob van Strijen, werd hij den 16 Januari 1695 door zijn oom be vestigd. Deze had tot tekst genomen Je- ■saja 30:20 „Maar uwe leeraars zullen niet meer als met vleugelen wegvliegen, maar uwe oogen zullen uwe leeraars zien." Een woord dat wel aan Bernardus Smijtegeld is bevestigd geworden, wijl hij tot zijn dood toe, in 1739, te Middelburg Is gebleven. Des namiddags deed Smijtegeld in de oude kerk te Middelburg intrede met de woorden uit Handelingen 10:33 „Zoo heb ik dan van stonden aan tot u gezonden en gij hebt wel gedaan dat gij hier ge komen zijtwij zijn dan allen nu bier tegenwoordig voor God om te toonen al hetgeen u van God bevolen is." Het be haagde den Heere, reeds onder deze eer ste predikatie er eenigen tot het licht te brengen. Twee jaar later stierf zijn oom, die te Middelburg ruim zeventien jaar het evan gelie bediend had. Zijn neef vroeg hem op zijn sterfbed of hij niets meer te zeggen had, doch hij antwoordde: „Niet anders dan dit: zeg de gemeente dat het ko- oinkrijk Gods niet bestaat in ^oorden, maar in kracht." Daarop ontsliep hij. En toen nu 's Zondagsmorgens de dienst door Smijtegeld moest verricht worden, richtte oi.i een ernstig woord tot de gemeente aanleiding van den tekst 2 Konin- 6:1; „Uw" knecht, mijn man is ge korven, en gij weet dat uw knecht den „ore was vreezende". fWordt vervolgd). De Unie-collecte bracht, op te Gapinge f 29.02 en te Goes f 240. Hansweert. Wegens het toenemen van het aantal kinderen op he bewaarschool alhier, js met ingang van heden mej. C. Vernimmen aangesteld tot 2e helpster aan genoemde, school. Ongelukken. Te Leiden reed een vrachtauto tegen een ladder, waarop een schilder stond te werken. De man smakte tegen de straat en werd in hoogst be- denkelijken toestand naar 'het ziekenhuis vervoerd. Te Roermond is de onge huwde werkman C. i>ij het baggeren van grint in de Roer gevallen en verdronken. Weereen. Gistermiddag is de auto bus, die van Alkmaar naar Oud-karspel rijdt tusschen Broek op Langendijk en St Pancras in het water terechtgekomen Persoonlijke ongelukken zijn niet- te be treuren. Een boefje. Te Haarlem weru door een burger aan het bureau van po litie gebracht een 14-jarige jongen uit Helmond, die zich aan een lunchroom aan gemeld had om een nachtverblijf. Op het bureau van politie verklaarde de jongen wees te zijn en naar Haarlem te zijn ge komen om het bloembollenkweekersvak te leeren. Hij had f 77 in zijn bezit, die hij zeide van de uitkeering bij het over lijden van zijn vader te hebben overge houden. Dit kwam de politie verdacht voor en zij stelde een onderzoek in, waaruit bleek, dat de jongen geen wees was, maar de ouderlijke woning had verlaten met meeneming van f 95, die hij' uit de porte feuille van zijn vader had gestolen. R;eeds meerdere malen had hij zich aan dief stal schuldig gemaakt. De politie zal het veelbelovend heerschap naar z:ijn ouders terugbrengen. Eenrare student. Te Delft heeft de politie bij een huiszoeking ten huize van den student A. v. 'O. een groote Volt meter, eigendom van de gemeentebedrijven in beslag genomen en tevens een soort arsenaal ontdekt. Gevonden werden revol vers, geweren en buksen, een groote partij (o.m. 2 kisten) patronen, voorts onder- deelen van Duitsche handgranaten en an dere projectielen. De man zelf werd op straat gearresteerd met een geladen re volver in zijn bezit. Het wapentuig is in beslag genomen en proces-verbaal opge maakt. Liever een hond dan een pleegzoon. Het „Tijdschrift voor Arm wezen" vertelt: Ze waren alle bei niet zoo jong meer; kinderen hadden ze nooit ge had en de hond, die hun dit gemis .een beetje vergoed had, was doodgegaan. Het was nu zoo stil in huis. Nu gebeurde het op een goeden avond, dat haar oog toe vallig viel op een advertentie, waarin een tehuis'voor een kindje van zes weken ge zocht werd. Ze bespraken het geval in al zijn bijzonderheden uitvoerig; „Toch stumperig hé, zoo'n klein wurm, en dan al zonder vader. W|at- naar voor die vrouw dat ze haar kind niet bij zich hield; maar anfin, dat kon zeker niet anders". '„Ach ja", philosopheerde ze verder, „als zoo'n schaapje nou tenminste nog in goéde han den komt en Tot een fatsoenlijk mensch op groeit, dan is het misschien zóó toch nog maar het beste. Een heele gezelligheid als je een klein kind in huis hebt, een fieel gemis, als je d'r zonder bent". Haar echtvriend was het roerend er mee eens, bedacht, dat ziijl het wèl erg stilletjes had. Wanneer hij overdag aan zijn werk was en nog al wat aanloop had en menschen sprak, zat zij maar in haar eentje in haar orderlijk huishoudentje. En zoo kwamen ze na jvjjdloopig overleg tot het besluit, voor de gezelligheid en- afleiding op de bewuste advertentie in te gaan. D'en volgenden avond presenteerden zij zich als liederijke pleegouders aan het opgegeven adres, doch zoodra ze vernamen dat het kleintje een jongen was, betrok beider gelaat aanmerkelijk. Ja, dat trof nou wel heel ongelukkig, want ze hadden zoo vast gedacht, dat het een meisje was; zoo leuk hé, om netjes aan te kleeden (want ze konden het goed doen hoor) en mee uit wandelen te gaan; zoo'n steun en gezelligheid voor den ouden dag. Je had toch ook veel langer plezier van een meisje; jongens zijn, al vroeg uithuizig en gaan dan hun eigen weg! „Ja, ziet u, juffrouw, het is jammer, maar nou 'teen jongen is hebben we d'r geen zin in. Dan nemen we maar weer een hond. Dag juffrouw", en daarmee vertrok het liefderijk echtpaar. Hongerige landstormers. Door den kaderlandstorm te Amsterdam werd bij het jongste bezoek van H.M. de Koningin aldaar (bij de jubileumfeesten) op verzoek toegestaan een eerewacht te betrekken aan het paleis op den Dam. Na afloop daarvan werd voor verstrekte voeding aan het personeel van die wacht een nota ingezonden ten bedrage van f 265,50. De Minister van Oorlog vond dat die landstormers veel te schrokkig geweest waren en drukte dit in ambtelijke stijl uit, toen hij zijn toestemming verleen de tot het brengen va. ndit bedrag ten laste van het .departement van oorlog. „Ten aanzien van "de verstrekkingen meen ik te moeten opmerken, dat deze zeer duur geweest zijn en een meer luxueuze verstrekking dan gewoonlijk aan militairen plaats heeft. Indien in de toekomst weder een verzoèk wordt gedaan tot het betrek ken van een eerewacht of paleiswacht zal bij het verzoek tevens vermeld moeten worden, welke kosten aan een en ander zijn verbonden, terwijl inzake de voedsel voorziening tevoren overleg moet worden gepleegd met den'garnizoenscommandant". Een poging tot oplichting? In de „Limburger Koerier" kwam o.m. een advertentie voor, waarin kantoorper soneel gevraagd werd. Het spreekt van zelf, dat meerdere personen een kansje waagden in de zoete hoop, werkgelegenheid te kunnen vinden. Evenwel de lui zijn be drogen uitgekomen. Een der leden van den Alg. Bond van Handels- en Kantoorbedien den mocht dezer dagen het volgende ant woord ontvangen. „Naar aanleiding van uw schrijven op mijn advertentie „Kantoorpersoneel", deel ik u mede, dat ik wel genegen ben u aan een goede, passende betrekking te helpen. D'e kosten hiervan bedragen echter f 10. Ondervinding heeft mij helaas genoodzaakt, dat ik u tevens berichten moet, dat dit bedrag vooruit- als borg moet betaald wor den. Ik verplicht mij dan, dat, wanneer u binnen zes maanden niet geslaagd zijt, of zelf een betrekking gevonden heeft, het geld wordt teruggezonden. Risico is zoo doende voor beiden geheel uitgesloten. Na ontvangst van f 10 zullen wij u dus zoo spoedig mogelijk een aanwijzing doen. Hoogachtend, J. RL0M, ass.-accountant. - Gevaarlijke gasten. In het Hollandsch Diep kwamen dezen zomer veel tonijnen voor, een reusachtige visch van de familie der makreelen, levende in de Middellandsche Zee en ook wel zwemmend in de Noordzee. Soms zwommen zij' in scho len van 8 a 10 istuk's' fde rivier op. Als bij bruinvisschen, kwam de rug en de rugvin dan telkens boven de oppervlakte. D© vis- schers, die op de rivier werkzaam waren haastten zich dan om aan wal te komen, want als zoo'n beest onder hun roeiboot opdook, zou "leze zeker omgeslagen zijn. Er is een exemplaar aangespoeld, dat ongeveer 800 pond woog. Vlieger verbrand. In het mili taire oefenkamp te Mourmelon (Frankrijk) heeft zich een tragisch vliegongeval voor gedaan. Een adjudant-vliegenier, verge zeld van een waarnemer, was voor een vliegtocht opgestegen, toen zijn toestel op 35 M. hoogte met den kop voorover ter aarde stortte. Het benzine-reservoir sloeg lek en het toestel vloog in brand. D© ad judant kon slechts dood en verkoold on der het wrak der machine uitgehaald wor den. De waarnemer echter kon nog be vrijd worden, maar zijn toestand is ernstig. Jaloersch op de arbeiders loon e n. In New-York wordt op 't oogen- blik door de vereeniging van kantoorper soneel en stenografen een campagne ge voerd om dezelfde loonen te verkrijgen voor het kantoorpersoneel, als aan bak kers, stucadoors, timmerlieden en typo grafen wordt betaald. Heele processies van jonge, aardige typistjes en vrouwelijke ste nografen deden een invasie in de Wall- street, posteerden zich voor de deuren Van banken en andere kantoorgebouwen en deelden vlugschriften uit, waarin de lang niet voor de poes zijnde inkomens, door Jan Boezeroen verdiend, vergeleken werden met- de armzalige loontjes, waar mee de kantoorhe'eren en -dames zich moe ten tevreden stellen. De Vesuvius. Gedurende de laat ste drie a vier dagen legt de Vesuvius weef een toenemende activiteit aan den dag. Volgens den directeur van het Vesu- vius-observatorium behoeft men zich ech te! niet ongerust te maken, daar deze berg een werkende vulkaan is, waarvan de ac tiviteit -zich om een zéker aantal maanden herhaalt. Verlichtestraatnamen. Ieder heeft wel eens moeilijkheden ondervonden om zich 's avonds in een vreemde of groote stad te oriënteeren. De naamborden ziij'n dikwijls zoo hoog aangebracht en worden vaak door zooveel reclames omgeven, dat in d en av-ond den naam niet valt te lezen. Te Londen zal men nu proef nemen om straatnamen te verlichten. Overal, waar zich op den hoek van de straat een élec- trische lamlp bevindt, zal tevens een ver lichting van den straatnaam worden aan gebracht. Veerboot omgeslagen. Te Pi- tea is een veerboot, aan boord waarvan zich een aantal arbeiders bevonden, gekapsijsd. Acht mannen en een vrouw zijn verdronken. „Heere n"-i n b r e k e r s. De crime- neele politie heeft in het Wiesten van Ber lijn een goede vangst gedaan door de arrestatie van een filmdirecteur Von Wie- tersheim en bankdirecteur Scherf. De film- directeur, een dentist nit Breslau, was in den loop van dezien zomer naar Berlijn ge komen, waar hij in aanraking kwam met Scherf, die zich toen bankdirecteur noem de. Beiden bezochten de badplaatsen,' ren- wedstrijden, déden zich overal elegant voor kregen door hun innemende manieren spoe dig relaties en waren dikwijls de gasten van rijke families in het Westen van Ber lijn. Deze gelegenheid benutten de heeren echter om inbraakplannen te beramen. Wat aan zilver werd buitgemaakt, verkocht de filmdirecteur en ook wel de baron te Ber lijn. Tapijten werden door Scherf te Ham burg van de hand gedaan. Deze inbraken leverden zooveel op, dat de beide direc teuren er royaal van konden leven. Een gestolen cheque-boek werd hun noodlottig. Op een avond gaven de directeur-inbre kers een zoo groot feestmaal, dat zij bij de afrekening geld tekort kwamen. De crimineele politie kwam er evenwel achter dat de cheque vervalscht was en slaagde er in de daders te arresteeren. Gebleken is reeds, dat de filmdirecteur ook voor zijn komst naar de Duitsche hoofdstad ais inbreker „werkzaam" was geweest. (Buiten rerantwoordelijkheid der Redactie.) Aan onze aanslaande militairen. In het tijdvak van 1 tot 5 November a.s. zullen er weer tal van jongemannen het ouderlijk huis en de plaats hunner in woning moeten verlaten, om het burger pak met de militaire uniform te verwis selen. Gewoonlijk wordt, er heek weinig aandacht aan deze jongemannen gewijd. In hun omgeving worden zij haast niet gemist; de Kerk neemt heel weinig no titie van hen, en ook geschiedt het, dat zij al eenige weken in het garnizoen zijn, eer do predikant tot de ontdekking kamt, dat een of twee vari zijn catechesanten naar de kazerne zijn. Uit de Weinige belangstelling voor deze vertrekkenden mag echter niet worden afgeleid, dat deze overgang voor hen zelf niet van de allergrootste beteekenis zou wezen. Integendeel, als er een ge wichtig, en in menig opzicht, beslissend moment in het leven van onze jonge mannen is, dan is het zeker wel het veiwisselen van het ouderlijk huis met de kazerne. Want die twee zijn z:oo zeer van elkander onderscheiden, dat zoo goed als elk punt van overeenstemming ont breekt. Het kazerneleven is zoo iets geheel anders als het leven thuis, dat niemand, die dezen overgang niet persoonlijk heeft meegemaakt, en de kazerne als dienst plichtige heeft betreden, zich ook maar ©enigszins kan voorstellen hoe g'ansch an ders het leven daar is. Nu heeft men de laatste jaren het kazernegevaar wel schrikkelijk overdreven en onze kazernen afgeschilderd als holen en spelonken van goddeloosheid en zedeloosheid. Tegen een zoodanige voorstelling' kan niet ernstig genoeg worden geprotesteerd, omdat dit een miskennen is van het vele goede, dat er in de laatste jaren zoowel van de zijde der overheid als van de zijde der verschillende organisaties in dezen is ver richt. Maar het neemt toch niet weg, dat het kazerneleven zich nog altijd kenmerkt door een zoo groote mate van ruwheid en onverschilligheid, dat het volstrekt niet zonder gevaar is voor den jongen man, die er aan moet deelnemen. Daarom ligt hier een zeer ernstige roeping, zoowel voor de ouders en de Kerken eenerzijds, als voor 'onze jonge mannen anderzijds. Op de ouders rust de taak hun zonen op de groote beteekenis van dezen over gang te wijzen en hun ernstig tegen de gevaren en verleidingen van het kazerne leven te waarschuwen. Geen jonge man mag het ouderlijk tehuis verlaten zonder dat vader met hem gesproken en gebeden heeft. Vooral het gebed is hier van zoo groote betee kenis. Menig soldaat heeft het onom wonden tegenover mij erkend, dat het gebed van zijn vader van een blijvende beteekenis is geweest gedurende zijn diensttijd. Daarom ga er geen jonge man uit het ouderlijke huis zonder dat met hem gebeden is. En ook niet zonder bijbel. Vaders en Moeders geeft uw zoon Gods Woord mee ojp zijn weg naar de kazerne. Zooveel jonge mannen komen zonder „die lamp voor hun voet en dat licht op hun pad" die gevaarlijke omgeving bin nen. Is 'het wonder, dat er zoo velen verdwalen? Maar ook moeten zij tehuis in het ge bed blijvend worden herdacht, want die jonge man heeft juist in de kazerne het ouderlijk gebed zoo boven alles noodig. Daarom, ouders, blijf voor uw zoon bidden ook wanneer hij uw huis heeft verlaten. Maar bindt hem ook op het hart, dat hij in de kazerne zijn knieën zal buigen en z.ijn bijbel zal lezen. Want dat is het, waaraan onze jonge menschen voor alles behoefte hebben: persoonlijk gebed en schriftonderzoek. Wijst hen ook op de Tehuizen voor Mili tairen, die er in alle garnizoenen, Gode zij dank, worden gevonden en vergeet niet den huisvader te schrijven, of hij u eens wil melden of uw zoon het Tehuis bezoekt. En wat kunnen de kerken doen? Ik wil er thans dit eene maar van zeggen: Laten zij op den aanstaanden Zondag onze jonge mannen gedenken in het gebed. Zij kunnen natuurlijk veel meer doen. Maar het gebed acht ik het voornaamste. Het blijvend gebed in het midden der gemeente voor qnze militairen, dat is een herinne ring voor dé vaders en de moeders indien zij mochten verslappen. Verder kunnen, neen moeten, de plaatselijke gemeenten opgave doen aan de garnizoenskerken. De predikanten zouden ook een opgave kunnen zenden aan den huisvader van het Tehuis, opdat de jonge man onmiddellijk gevoelen zal, dat gr verband is tusschen het garnizoen en zijn geboorteplaats. Wat zou dat tal van jonge menschen van veel terughouden waaraan zij zich nu zoo ge makkelijk overgeven. En gij, jonge mannen, die deze regelen leest, u wacht een moeilijke tijd. Een tijd, waarin het openbaar zal worden of uw opvoeding al vrucht heeft afgewor pen. Gij zult om staande te blijven een zwaren strijd hebben te voeren. Maar den zwaarsten strijd zult gij met uzelven 'te strijden hebben. Weest op uw hoede voor uzelven. Stelt uw hart op uwe wegen. Gaat biddend uw weg. Kiest met groote voorzichtigheid uw vrienden en vergeet het woord der Heilige Schrift niet: „Kwade samenspre- kingen béderven goede zeden". Blijft nooit" in de kazerne als gij er niet noodig hebt, maar spoedt u naar het Tehuis. Neemt deel aan de Bijbellezingen. Vergeet uw gebed niet. Schaamt u nooit voor uw overtuiging en weest altijd gedachtig aan het vfoord van onzen Heiland: „Die mr[ belijden zal voor de menschen, dien zal Ik belijden voor mijnen Vader, die in de hemelen is." Jonge mannen, gaat met God en houdt ook in den militairen dienst ,God voor oogen, dan zal Hij uwe paden recht maken. H. JANSSEN, Leger- en Ylootpredikant in Algemeenen Dienst. Nov. 2 Koudekerke, hofsteetje, Loeff. 2 's-Gravenpolder, bouwland en grond, Neervoort. 5 Ovezande, beestiaal, De Wilde Heij- boer. 6 Goes, huis en tuin, Pilaar. 6 Serooskerke, bouwland, De Neeling. 6 Goes, vrachtrijdersinspan, de Kok. 1 7 Goes, manufacturen, de Wilde Heij- boer. 7 Vlissingen, huis, v. d. Harst. 8 Goes, manufacturen, de Wilde Heij- boer. 8 Middelburg, bouw- en weiland, Struve 8 Heinkenszand, verpachting bouw en weiland, v. Campen. 8 Goes, afbraak, de Kok. 14 Goes, inspan, Pilaar. 14 O.-Souburg, huis en bouwland en een woonhuis, Blaupot ten Cate. 14 Ovezand, beestiaal, de Kok. 15 Borsselen, woonhuis, Pilaar. 15 Goes, verpachting bouw- en weiland, v. Campen. 21 Ierseke, vendutie, de Kok. 29 Kwadendamme, inboedel, de Kok. Wisselkoersen. Amsterdam. 1 Nov. 2 30 ui. Berlijn 56Vs cent per 10 miljard. Brussel 12.8512.95 Parijs 15.0515.15 Londen 11.5411.54i/2 Dollar 2.57—2.571/3 Weenen 0.360.36i/2 DEN HAAG. V.D. De Koningin heeft heden ten paleize op het Loo ontvangen mr Marchant, voorzitter der vrijz. dem. Kamerfractie. UTRECHT. V.D. In een spoedvergade ring van voorzitters der Hanze-afdeelingen werd aan een minnelijke liquidatie der Hanzebank en spaarbank de voorkeur gegeven boven een faillissement, dat vol gen moet, wanneer het eerste niet gelukt. AMSTERDAM. V. D. De Rechtbank al hier deed heden uitspraak in de zaak van de bekende oplichtster Annie Pascal. De Rechtbank gelastte een nieuw onder zoek, ook naar haar geestestoestand. BERLIJN. V. D. De proteststaking, welke gedurende drie dagen door de Sak sische socialisten in combinatie met de communisten is geproclameerd, is bijna een geheele mislukking geworden. De op roep is weinig of niet opgevolgd. De vak- vereenigingen besloten gisteren de sta king onmiddellijk op te heffen. BERLIJN. V. D. Heinze, die korten tijd rijkscommissaris in Saksen was, zal waarschijnlijk, niet weer naar Dresden te- rugkeeren, doch zijn ontslag als zoodanig aanvragen, daar hij zijn taak als geëindigd beschouwt. BERLIJN. V. D. De geruchten omtrent een qpmarsch van militaire benden aan de Beiersch-Thuringsche grens worden in regeeringskringen sterk overdreven gp- acht. In ieder geval zal een onderzoek worden ingesteld. BERLIJN. V.D. De heden gehouden zitting van het kabinet Werd afgtebroken, wegens ongesteldheid van den Rijks kanselier, wiens gezondheidstoestand door de opwinding en den toestand in den laatsten tijd zeer heeft geleden. VALENCIA. V. D. Door hevigen en lang- durigen storm en regen zijn de rivieren buiten haar oevers getreden. Veel land is overstroomd. De oogst is vernield. Spoor- en telegraafverbindingen zijn vernield en bruggen weggeslagen. Het 'Gerechtshof te 's-Graven- ha ge deed gisteren uitspraak in de volgende zaken J. M. i. d'. B., stoker te Zieriiki- zee, door de rechtbank aldaar veroor deeld tot f30 b. s. 15 d. hl., wegens dierenmishandeling, werd vrijgespro ken. Het vonnis tegen M. R., land bouwer te Bruinisse, door de Zie- rikzeesche rechtbank wegens eenvou dige beleediging veroordeeld tot f40 b. s. 20 d. hi., werd bevestigd. Verdl ui storing en valscih- heid in geschrifte. Voor de Rot- terdamsche rechtbank is behandeld de zaak tegen den 45-jarigen hoofdon derwijzer J. L. H., voorheen hoofd eener O. L. S. te Hillegersberg, thans gedetineerd. Beklaagde vervulde se dert 1910 naast zijn functie als hoofd, de betrekking van boekhouder-kassier van de Boerenleenbank te Terbregge. Volgens zijn bekentenis is hij ongeveer tien jaar geleden begonnen stelsel matig gelden van de bank te verduis teren. In dén loop der jaren heeft bekl. zich ongeveer f 69.000 ten nadeele van genoemde bank toegeëigend. In de boeken bracht hij fictieve posten aan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3