1)e Ml (thiol 77 nit iie Provincie. ZIET ER Kerknieuws, saties deelde de directie mede, dat in het altreden van het ministerie geen aanleiding werd gevonden tot in trekking van de circulaire, waarin het oordeel der organisaties werd ge vraagd over een loonsverlaging van 10 pet. voor het personeel. Naar aan leiding van de loopende geruchten om trent op pensioenstelling van perso neel, dat 35 en 40 dienstjaren telt, deelde de directie mede, dat dit voor nemen bij haar niet bestaat. Een Roomsche beschouwing. Men kent de historie. Het Driek'o- ningenraam, door den Roomschen kunstenaar Toorop te vervaardigen, zou op kosten der familie Loudon in de Groote kerk te 's-Gravenhage worden aangebracht, maar werd door den keikeraad geweigerd. Dientenge volge geeft de Msb. de volgende be schouwing: „Mijne (heeren, U weigert Toorop's raam. Het zij zoo. Maar U zetelt we kelijks in tien en tientallen kerken, die denk er aan door Roomsche kunstenaars gebouwd zijn, geheel en |al pasklaar gemaakt voor den Room schen eeredienst. Alles, geheel het grondplan, gansoh de opstand, ieder detail is Roomsch gemaakt om 'n Room sche behoefte, om een Roomsch ver langen, om een Roomsch ideaal; is ontstaan uit een Roomsche Gods vrucht, die tot scheppingsdrang voerde. Roomsche schilders pn Roomsche beeldhouwers hebben het geheel luis ter bijgezet, en uw witkwast heeft het tegen hen niet vermogen uit te hou den. Want ziet, eeuwen nadat zij hun Roomsch getuigenis op de muren uit schreven, zouden alle fijne zielen 'dankbaar zijn, indien ze nog een deel slechts van die werken onder uw profaneerende kalklaag kunnen te voorschijn brengen. En al hebt. ge zeehelden of vorstenzonen de plaats doen innemen die eenmaal voor den Christus bestemd is geweest, al hebt ge betimmeringen, even onsmakelijk als banaal, aangebracht om te trach ten te vergeten waar ge U eigenlijk bevindt; boven uw hoofden sluiten zich de Gothieke gewelven en ge zijt onmachtig die het zwijgen op te leg gen, waar zij tot iederen bezoeker luide getuigen van het streven en kun nen van hun Roomsche ontwerpers en uitvoerders. Ge weet, da t allesen ge berust, alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, en terwijl ge v,an ergernis geen raad moest, wetenGe doet alsof ge er U best thuis gevoelt, gansch het gebouw aanvaardt ge, omdat het U beter conveniëert ('t is immers goed koop verkregen)maar het raam weigert gedoch ge zult niet ver geten, dat èn kerk èn raam uit Room sche kunstenaarshand zijn voortgeko men. Het raam weigert ge.... welnu. en verder?" T r o e 1 s t r a - w ij s h e i d. Terecht wordt door ieder, die op de hoogte is, gevreesd voor inflatie, d.w.z. als onze gulden in waarde daalt. Welke toestanden daaruit kun nen voortkomen, leert ons het bui tenland wel. Maar Troelstra - - van ouds de luchthartige denkt er an ders over. Hij heeft het in zijn te Amsterdam uitgesproken rede gezegd, „het is niet zoo erg als de gulden iets daalt". Het ambtenaarssalaris moet het zelfde aantal guldens blijven bedra gen maar guldens van dalende waarde. In Colijn is een ministerie ten val gebracht, dat de waarde van den gulden wilde beschermen. Ter navolging. Hedenavond spreekt voor de A.R. Kiesver- eeniging te Rotterdam het Kamerlid Schouten over „de politieke toestand". Is hier niet een taak voor meerdere A.R en C.Hist. Kiesvereen. en dito Ka merleden? Ons rechtsche volk zal zeker deze voorlichting op' prijs stellen. De mislukte giro-diens t. Naar de Tel. verneemt, zal minister ,Van Swaay een zeer uitvoerig communi qué aan de pers verstrekken over den postcheque- en giro-dienst. De gegevens zijn door hem reeds ter bewerking ver- Strekt en morgen of overmorgen kan de publicatie worden tegemoetgezien. Dat de minister niet reeds eerder een uiteenzet ting van den toestand heeft gegeven, vindt Zijn oorzaak in de interpellatie-Boon, door de Vlootwet verlaat en ten slotte weer uitgesteld. Beleefdheidshalve kon de ml- hister geen gegevens publiceeren, vóór hij de interpellatie had beantwoord. Nu de interpellatie niet doorgaat, we gens verdaging van de Kamerzitting, Voelde prof. Van Swaay zictfi verplicht, het publiek niet langer zonder eenige mededeeling te laten en het zoo uitvoerig mogelijk in te lichten. Troel st ra bij de Koningin. Gelijk reeds gemeld is, Werd ook mr .Troelstra gisteren in verband met de regeeringscrisis door de Koningin op het Loo ontvangen. De leider der S. D. A. P. arriveerde te 6.58 te Apeldoorn. Aan het Station stond een dichte menigte belang stellenden, meerendeels leden van de Apeldoornsche S.D.A.P.-afdeeling. Alvorens de heer Troelstra in de ge reedstaande hof-auto stapte, bood namens de genoemde afdeeling mevr. IC van TrigtVan der Veen hem een bouquet bran j e(!)-dahlia's, versierd met een rood lint aan. Onder begeleiding van ©en muziekkorps zongen de aanwezigen de Internationale. Nadat de heer Troel stra, die „den hoogen hoed" op had, dat lied aangehoord had. reed hij naar het buitenverblijf der Koningrii. Allerlei. Ingediend is een initia,tiefvoorstel- Fleskens om het Schoenenwetje, dat 1 Jan. e.k. zou vervallen, te verlengen tot 1 Juli '24. De gouverneur der Philippijnen zal, in opdracht van Washington, een bezoek brengen aa.n den G.-G. van Ned.-lndië. Middelburg. In de Dinsdagavond gehou den vergadering van de vereeniging „Han delsbelang" alhier kwam aan de orde de bespreking van eenige belangrijke mid- denstandsbelangen, zooals Rijksinkoop- bureau en Regeeringssteun aan 'de Han delskamer. Door den secretaris, den heer L. A. Stofkoper, werd de werkwijze van deze instellingen, alsmede het parasitee ren van de Handelskamer op de Regee ring in het licht gesteld en besloot de kamer hel bestuur te machtigen krachtig deel te nemen aan de van verschillende zijden aangewende pogingen om te voor komen, dat de regeering doorgaat met het verleenen van crediet aan laatstgenoemde instelling, waarvan alleen het kleeding- bedrijf, thans 'in liquidatie, een verlies van circa f 1.095.546 opleverde. Vervol gens deed de voorzitter mededeeling van pogingen, die door het bestuur in het werk worden gesteld om het daarheen te leiden, dat in de toekomst in de opbouw- week vóór de kermis de marktdag niet worde verzet. De vergadering was van meening, dat een verzette marktdag groote schade en last bezorgt aan de zakenlie den en ook fnuikend is voor het Vreemde lingenverkeer. Ook kwam ter sprake de aangelegenheid der gaslevering door de gemeente en werd besloten de bestaande grieven op te schorten en af te wachten of de nieuwe, aan de gasfabriek in aan bouw zijnde installatie, verbetering brengt. Nog werden behandeld verschillende grie ven betreffende de spoorwegverbinding met onze provincie en gewezen op de ongelukkige wijze van vervoer en den langen rijtijd van trein no 1069, ver trekkende van Rotterdam, aankomende te Middelburg te 9.46 des avonds. Ook werd het een groot ongemak genoemd, dat men niet later dan 7.30 des avonds uit Mid delburg naar Holland kan vertrekken. Het bestuur zal zich met de Kamer van Koop handel in verbinding stellen, ten einde te trachten in een en ander verbetering te krijgen. Ten slotte was aan de orde het stel len van candidaten voor de Kamer van koophandel en fabrieken voor de Zeeuw- sche eilanden wegens periodieke aftre ding van enkele leden. Als candidaat der vereeniging werd bij acclamatie gekozen de heer L. A. Stofkoper, aftredend lid. Indien de aftredende leden niet bij candi- daatstelling worden herkozen, zal o. a. ook de candidatuur van den heer J. P. A. Macbgeels, die door de Hanze zal wor den gesteld, worden gesteund. De Gereformeerde Jongelingsveree- niging, gesplitst in de 2 afdeelingen „Her man Faukeel" en „Dr Lutzen Wagenaar", hield gisterenavond onder groote belang stelling van contribuanten, genoodigden en deputaties van verschillende corpora ties haar 57ste jaarvergadering. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, dhr. P. C. van Dijk, sprak deze een pittig openingswoord, allen hartelijk welkom heetende. Het keurig gestyleerde jaarver slag getuigde van groei en bloei, van opgewekt vereenigingsleven. Het totale le dental bedraagt 58. Op hartelijke wijze werd de jubileerende vereeniging door tal van deputaten gecomplimenteerd. De feest redenaar, dhr. Brandsma, sprak over „On zen rijken Bijbel". Hij beschrijft op de hem eigen pakkende wijze den Bijbel als het boek der boeken, voor alle tijden, alle volken, alle leeftijden, alle standen, als het wapen bij uitnemendheid tegen den twij fel van onzen tijd. De Bijbel leert ons wie we zijn en wat we moeten zijn. Bovenal wijst hij ons den weg om tot God, om tot het Vaderhuis te komen. Met warmte prijst spr. den Bijbel aan, om gelezen en herlezen te worden, wijl hij is het onfeil baar woord van God. De heer "Barentse hield een treffende inleiding over den in tocht 'te Jeruzalem. Voorts toonde deze avond juist, hoe speciaal de Jongelings- vereeniging de plaats is, om over het een of ander onderwerp op gepaste wijze zijn gedachten te leerên uitdrukken, hetwelk in de memorisatie-wedstrijden duidelijk uitkwam. Deze, evenals de voordrachten- wedstrijden, bleken bij de belangstellenden zeer in den smaak te vallen. Goes. Hedenmiddag kregen we opnieuw bezoek van een tweetal wereldreizigers, n.l. de heeren Dirk v. d. Toorn, te Sche- veningen en André Driessen te Wester hoven (N.-B.). Deze zijn niet, .zooals de vorige, pas vertrokken, maar zijn al meer dan vier jaar onderweg (vertrokken 28 Aug. 1919), naar zij ons mededeelden. Het gaat er om, 85.000 K.M. te voet af te leggen in 9 jaar? Gelukt dit, dan is de weddenschap gewonnen. Hun reis ging van Den Haag door Noord-Holland, verder per boot naar Noor wegen, vandaar naar Denemarken, Zwe den, Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, door een gedeelte van Polen, Rusland (waar ze 26 dagen in de steppen ver toefden, leefden van brood en water en sliepen in de schaapskooien), vervolgens terug naar Zwitserland, Frankrijk, door België naar onze provincie, welke ze nu doorkruisen om dan te Vlissingen scheep te gaan naar Engeland. Het ligt in de bedoeling, later van Engeland naar Ame rika over te steken. De beide wandelaars voorzien in. hun onderhoud door den ver koop van foto-kaarten. Ze roemden in 't algemeen zeer de medewerking, die ze van de autoriteiten ondervonden. ■Vlissingen. Heden herdenkt mejuffrouw de wed. Engels-An jon, wonende in de Lange Noordstraat alhier, haar lOlsten geboortedag. De oude vrouw komt niet meer buiten haar woning. Kloelinge. Woensdagavond vergaderde de vereeniging „Volksweerbaarheid", wel ke vergadering druk werd bezocht. Na opening door dhr. Blomaard, voorzitter, werd besloten een feestavond te geven. De onderafdeelingen S. S. S. en de schiet- vereeniging zeggen hun medewerking toe. Op 14 November a.s. zal hierover opnieuw worden vergaderd. Schore. In de Raadsvergadering van gisteren was afwezig d!hlr C. Rijn. Het Groene Kruis, afa. Kruiningén- Sclhoie verzocht, de subsidie a f 100 voor 1924 uitgetrokken wel te wil len brengen op f175 daar anders het Groene Kruis den nekslag wordt toe gebracht en de gemeente Kruinïngen ook het subsidie van f 750 terug zal brengen op f400. De voorzitter sluit de openbare vergadering. (Over dezen post, die verband houdt met de be- grooting dus besloten zitting!!) Na, heropening stellen B. en W. voor den post met f35 te verboogen, dat is Ï40 minder dan in 1923. Als nu de gemeente Kruiningen naar rato ver mindert met f 160 wordt het totaal der vermindering f200. Die f200 kan bet bestuur vinden door bet salaris van de wijkzuster met f200 te ver mindereu. Dhr Sparrentak zegt: als wij bij de behandeling der begrooting goed 'waren ingelicht dan had ik niet gestemd voor die vermindering. Spre- ker begrijpt niet, dat de Raad niet beter ingelicht wordt, te meer daar een lid van 't Groene Kruis bier is. Spreker stelt voor f 175 te geven. De voorzitter zegt ik ben lid van het Groene Kruis, doch ben niet op de hoogte met den werkkring van die vereeniging. Dhr Zoeteweij zegt als ik geweten had 't geen thans dooi den dokter is medegedeeld, dan had ik ook anders gestemd. De voorzit ter brengt thans in stemming den post op f 135. Over dat voorstel staken de stemmen. B. en W. voor; het wordt aangehouden tot een volgen de vergadering. Thans komt aan de orde een schrij ven van de gemeente Kruiningen met verzoek het raadsbesluit der vorige vergadering in te trekken en de ver goeding van f 450 voor bet motor rijwiel hulpkeurmeester over 1923, tóch toe te staan. Met alg. st. wordt besloten de vergoeding voor 1923 op f300 te laten. Bericht van J. de Puit, dat hij zich niet kan vereenigen met een vérmin dering van f40 per jaar voor biet schoonhouden der openbare scbool. Hij zal zich met f120 vereenigen als vergoeding wordt gegeven voor het schoonmaken der school ais deze ge bruikt wordt voor andere doeleinden dan 't onderwijs. B. en W. stellen voor om aan 'de Puit hulp te doen verleenen als de school voor andere doeleinden gebruikt wordt. Alzoo be sloten met alg. stemmen. Verzoek van C. Kloosterman om vergoeding uit de gemeentekas, om zijn kinderen dagelijks met de autobus iii de gelegenheid te stellen de Her vormde school te Biezelinge te be zoeken. B. en W. stellen voor om dit verzoek niet in te willigen, aange zien binnen den afstand van 4 K.M. (te Kruiningen) een christelijke school is. Dhr Sparrentak vraagt ot de school te Kruiningen en Biezelinge van de zelfde beginselen zijn. De voorzitter zegt. ja. Met algëmeene stemmen wordt besloten afwijzend op dat ver zoek te beschikken. Door Ged. Staten is een verzoek aan den raad gericht den post. Van f875, salaris gemeenteontvanger, on gewijzigd op de begrooting te bren gen.' De voorzitter zegt B. en W., hebben de rekening eens laten nagaan over bet jaar 1921 en zijn tot dë ontdekking gekomen, dat de gewone inkomsten niet f15000, zijn geweest doch slechts f 14693, derhalve be- behoort. de gemeente in de 4e en niet in de 3e klasse gerangschikt te wor den. B. en W. stellen voor Ged. Sta ten op die vergissing te wijzen. Dhr Zoeteweij kan niet begrijpen, dat Ged. Staten den raad zoo verkeerd zullen inlichten en stelt voor aan 't verzoek Ged. Staten te voldoen. Ook dé heer Sparrentak is die meening toegedaan. De voorzitter is hét mét de heeren niet eens, waarna besloten wordt, Ged. Staten op die vergissing te wij zen. De woning van het hoofd der school wordt onder de oude voor waarden voor één jaar verhuurd aan het hoofd der school voor f350 per jaar. Bij de rondvraag stelt, de heer Sparrentak voor een adres te rich ten aan de regeering om ontheven te worden van de toelagen voor de schoolkinderen op de H. B. S. De voorzitter zegt: er is niets aan te doen, 't staat in de wet. De heer Gle- rnm stelt voor een afwachtende hou ding aan te nemen. Alzoo besloten. Arnemuiden: In de raadsvergadering van Dinsdagavond deelde de voorz. mede, dat hij aangaande het raadsbesluit, om ver mindering subsidie „Groene Kruis" Art. 70, heeft toegepast, en vernietiging van dit besluit heeft aangevraagd aan de Kroon. Verder, dat. door B. en W. geen gelegenheid gevonden is voor een terrein voor de voetbalvereeniging. Voorts, dat Ged. .Staten in "het besluit tot verhaal van pensioenbijdragen de bepaling verlangen, dat verhaal voor W,eduwen- en Weezen- pensioenen slechts zal plaats hebben van de grondslagen, met een maximum van f 3000. Verder deelde de voorz. mede, dat de gemeente-eigendommen door tus- schenkomst der vereeniging van Ned. Ge meenten, kunnen worden verzekerd, doch voorloopig slechts twee. Die andere ge bouwen kunnen niet worden verzekerd voor 1925, en zoo vervolgens na afloop der polissen, welke dan gezamenlijk aan premie Zouden bedragen plm. f 20 per jaar. Ook zullen de verzekerde bedragen worden her zien, daar deze voor sommige panden niet voldoende zijn voor 'herbouw. Voorts, dat het advies van den geneesheer was binnen gekomen, aangaande malariabestrijding. In verband hiermede stellen B. en W'. voor hun voorstel van f 10 als bijdrage te hand haven. oDhr Franse zag gaarne, dat hier voor een hooger bedrag werd beschikbaar gesteld. Dhr Puijpe achtte het bedrag van f 10 hoog genoeg waarmede dhr Pouwer instemde. Besloten werd flO beschikbaar te stellen. Thans kwam ter tafel een ver zoek van de Z.L.M. inzake wijziging Art. 7 der vleeschkeuringsverordening. Dhr de Waard, Hoofd van den vleeschkeurings- dienst uit Middelburg, ter vergadering aan wezig, zette op duidelijke wijze de hygi ënische belangen en ook de daarbij be trokken financieele zijde voor den Kring Middelburg uiteen, van een nieuw onder zoek bij invoering in den kring. Na een gehouden bespreking hierover, waarbij Hoor dhrn raadsleden nog enkele vragen aan dhr De Waard werden gedaan, werd besloten van de gemeente Middelburg de verklaring te erlangen, dat geen keurloon zal geheven worden bij nieuw onderzoek van vleesch, ingevoerd uit een gemeente behoorende tot denzelfden kring en om overigens -zijn besluit tot. wijziging van art. 7 Her verordening van 18 Nov. 1922 te handhaven. Op een In de vorige ver gadering geSanle vraag van dhr C. van Eenennaam, omtrent conversie geldleening van 6V2 pet in 5V2 pot deelde de voorz. mede, dat dit gedeeltelijk geplaatst kan worden. Doch ruim f5000 moet nog ge plaatst worden. De beslissing in deze wordt nog aangehouden. Verder was ingekomen een verzoek van dhr De Wiolf tot het houden van een landbouwcursus en een cursus in land- bouwboekhouden in de openbare school, hetwelk B. en W. behoudens goedkeuring van den raad. hadden toegestaan. Aldus besloten. Verder stellen B. en W. voor om afwijzend te beschikken op een verzoek van de Gebr. Meerman, tot aankoop van gemeentegrond, met het oog op eventueele uitbreiding der haven, wanneer deze uit breiding op 'tSchorretje moet komen. Dhr Fransse zou de gebr. Meerman hierin te gemoet willen komen, en het bij inkrimping van de door hen aangevraagde strook grond te verhuren, van jaar tot jaar. Be sloten werd dit tot een volgende vergade ring aan te houden, daar B. en W'. eerst dit onder het oog willen zien. Op voorstel van B. en W. werd besloten, afwijzend te beschikken op een verzoek van L. den Hamer, tot ruiling van grond met de .ge meente. Verder was ingekomen een schrij ven van Ged. Staten omtrent herroeping van het raadsbesluit van 25 Sept. j.l. Op voorstel van B.' en W. werd met alg. st. besloten, de subsidie wederom op "f 800 te brengen, onder voorwaarde, dat de „Groene Kruis"-vereeniging rekening en Verantwoording zal doen aan B. en W. -en eventueele batige saldo's na vaststelling der reserve, in overleg met den raad, in mindering zullen komen van He subsidie. Op voorstel van B. en W1. werd afwijzend beschikt op een verzoek van dhr A. C. de Graaf, hoofd der school te Kleverskerke, omtrent vermindering van wonmghuur. Voorts werden nog eenige wijzigingen ge bracht in de begrooting 1924. Bij "de rond vraag vroeg dhr Fransse, of nu dq gas- winkel verplaatst wordt, de lantaarn blijft branden welke daar geplaatst is. De Voorz. zeide, dat B. en W-. gedacht hadden, dat nu daar, waar de gaswinkel geweest is, het postkantoor komt, deze lam|> daar te houden. Dhr Crucq vroeg of die lantaarn op 'tscherretje niet verplaatst kan wor den zoo, dat, wanneer men van de Markt naar de Zuidwal gaat, men hier gemak van heeft. De voorz. zegt hem toe, dit te zullen onderzoeken. Verder vroeg Crucq of de woningbouwvereeniging geen reke ning ea verantwoording aan deu raad kon worden opgelegd. De voorz, zegt, dat zulks gebeurt aan B. en W., doch niet aan de raad. Ook zei dhr Grucq, dat et- dezen winter door de verzetting der school uren aan de kinderen, welke buitenaf wo nen, de gelegenheid ontnamen wordt om des middags naar huis te gaan eten. De voorz. zegt hierover het hoofd der school te zullen spreken. Verder deelde de heer Crucq mede, de rioleering in de Noord straat te hebben nagezien, en zeide, dat de deksels niet te zwaar waren om door één persoon te worden opgetild. Verder zeide spr, dat hij de putten schoongemaakt had, en dat het bezinksel niet veel was, zoodat verdieping der putten niet noodig is. Dhr Franse zeide, dat Crucq, als lid van den raad, niet tegen een regeling, welke niet' voldoet, mag strijden. Spr zei, dat hij wel gelooft, dat er thans weinig bezinksel in de putten aanwezig is, doch dit wijt spr aan de vele regen, welke in den laatsten tijd is gevallen. Spr is er dan ook zeer voor, dat de putten ver diept worden. Dhr Puijpe vindt, dat, daar Crucq de putten op aanwijzing van den gemeente-bouwmeester gelegd heeft, hij er nu ook vanaf is, waarmede dhr Pouwer instemde. Dhr Crucq zegt, 'dat hij de on derhoudsplichtige is en 'het voor zijn re"ke- ning neemt, als het verkeerd loopt. Westkapelle. De Nederlandsche Stoom- loodsboot zit West van boei Zuiderhoofd op de Rassen en vertoont twee balken, wat beteekent, dat ze aan den grond zit on geveer 2000 M. uit den wal. Ze komt ver moedelijk met hoog water vlot. Biggekerke. Onder voorzitterschap van dhr J. Boone te Koudekerke werd Dins dag alhier gehouden de Alg. vergadering van de vereen, tot Chr. Ziekenverzorging te Koudekerke c.a. De penn. dr v. d. Harst bood de begrooting aan voor 1924, sluitende met een nadeelig saldo van f 350 Besloten werd te trachten dit saldo ta doen verdwijnen. Aan de orde kwam de verkiezing van bestuursleden. Aan de beurt van aftreding waren voor Koudekerke de heeren Gerlach van St Joosland en baron Van der Borch tot Verwolde. Eerstge noemde verklaarde zich niet bereid een herbenoeming aan te nemen, hoewel hierop door de aanwezigen werd aangedrongen. Van het in de bestuursvergadering op gemaakte tweetal voor die vacature, be staande uit ds R. ten Kate en J. H. Meyler, beiden te Koudekerke, werd ds Ten Kate gekozen. In de vac.-v. d. Borch werd genoemde herkozen tegenover J. A. Verbage Mz. Vervolgens werden de vol gende dubbeltallen aangeboden voor ver vulling van de periodieke aftredingen, n.l. voor Biggekerke de leden burg. Simonse en A. Janse; voor Meliskerke Ds Van Hoven en Flach en voor Zoutelande J. Kleinepier en ds De Kam. Van genoemde dubbeltallen werden de eerstgenoemden ge kozen. Verder deelde de voorz. en de èecr., dhr G. ten Brink, mede, dat ook zij wensch- ten af te treden als bestuursleden. Op verzoek van de aanwezigen verklaarde de heer Boone zich bereid nog een jaar zijn functie te blijven vervullen, terwijl de secr. beloofde dit te zullen doen, totdat hij de gemeente metterwoon zal hebben verlaten. Daarna nam ook ds Koenekoop te Biggekerke wegens vertrek naar elders afscheid van de vereeniging. De voorz. wijdde eenige hartelijke woor den aan hen, die niet meer als bestuurs leden zullen terugkeeren en sloot daarna de vergadering. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rouveen G. J. Koolhaas te Oldebroek; te Wierden F. van Asch te Den Ham; te Winterswijk J. N. Bak huizen v. d. Brink te Nieuw Dordrecht. Bedankt voor Aalburg door H. A. de Geus te Veenendaal. Geref. Kerken. Tweetal te Vlaardingen J. Hoek te Soest en E. D. Kraan te Zuilen. Beroepen te Gramsbergen J. J. Buskes, cand. te Utrecht; te Bruinisse-Ooster- land H. Veldkamp le Anna Jacobapolder. Geref. Gemeenten. Tweetal te Werkendam R. Kok te Aagte- kerke en M. Hofman te Rijssen. Overwogen wordt, de kerken van Waterlandkerkje en Sint Kruis door één predikant te doen bedienen. Driewegen. Bij de Herv. gemeente zijn herkozen tot notabelen W. van Waarde en N. Slaakweg. Verder moet herstemd wor den voor 1 notabel tusschen F. Koole en J. G. Nieuwenhuize, en voor 1 lid der commissie tusschen P. J. van Strien Jr. en Jacs. Koeman. "Bernard us Sm ij teg eld. Velen kennen dien naam van een dar meest ge liefde predikers, die in Zeeland gearbeid hebben en tot zegen geweest zijn. Zijn eigenlijke naam is Smijtegelt. Hij werd den 20 Augustus 1665 te Goes geboren en was de tweede zoon van Ma- rinus Smitegeit en Anna Lambregtsen. Zijn ouders waren beiden godvruchtige lieden, die den Heere teeder vreesdén. Toen haar moeder wist, dat haar weder om een kind zou geboren worden ook haar oudste was een zoon en heette Jozias deed zij den Heere een gelofte dat zij liet, wanneer het een zoon zou zijn, den Heere zou wijden, gélijk Hanna met Sa muel gedaan had. Haar bede werd ver hoord en Ziji noemde het jongske naar ha ren oom Barend Langenes, die destijds de aanzienlijke betrekking bekleedde van deurwaarder bij de Generaliteit» Reken-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2