Dit de Provincie. Kerknieuws. Qmderwjjs. Land- en Tnmfiouw. Leestafel. is door den president van den Minister raad een schrijven gericht, waarbij ge meld wordt, dat, nu H. M. de Koningin in overweging heeft genomen het verzoek van het Kabinet om ontheven te wor den van de portefeuilles, de ministers meenen, voor zooveel zulks slechts eenigszins mpgelijk zal blijken, zich te moeten onthouden van deelneming aan de mondelinge of schriftelijke beraadsla gingen van de Kamer en van het beant woorden van vragen. Beslissingen met een stem. Hierover schrijft de „Zutph. Crt.": Beslissingen met één stem meerderheid zijn in onze parlementaire geschiedenis bij herhaling genomen. Zoo herinneren wij er aan dat de Eerste Kamer in 1870 de Indische begrooting verwierp met 17 tegen 16 stemmen. In 1875 ham de Tweede Kamer met 38 tegen 37 stemmen een motie aan, waarbij de houding van het ministerie-Heemskerk werd goedge keurd. in 1890 verwierp de Eerste Ka mer de begroeting van minister Keuche- nius met 1 stem meerderheid. .Maar het meest klassieke", en op den toestand van heden meest toepasselijke voorbeeld van „het gewicht van één stem"; is toch wel de aanneming der Leerplichtwet van mr. Goeman Borge- sius. Nadat met 49 tegen 48 stemmen de bevoegdheid om séhoiolvoeding en Idee- ding te verstrekken was aangenomen, werd de wet zelf op 30 Maart 1900 aan genomen met 50 tegen 49 stemmen. Met de meeste leden der Linkerzijde een viertal Liberalen en 4 socialisten stemden tegen voegden de r.-kath. dr Schaepman en mr Kolkman zicjh bij de voorstanders. Het honderdste lid, graaf Schimmelpenninc'k, was door ongesteld heid verhinderd; hij was 'kort te voren van zijn paard gev„allen en had daarbij een been ernstig bezeerd. De gewezen Duitsche kroon prins. Eenige dagen geleden hebben wij mel ding gemaakt van een bericht in de „Ma- tin", volgens hetwelk de Kroonprins „de Nederiandsche regeering officieel had ver zocht het land te mogen verlaten". Nu zijn er, zoolang Kroonprins Wilhelm op Wieringen vertoeft, herhaaldelijk derge lijke berichten verschenen, welke steeds van de zijde der regeering werden tegen gesproken. Verleden jaar nog kwam, ook uit Fransche bron, een bericht, dat de Kroonprins gevraagd had naar Zuid- Amerika te mogen vertrekken. Het verlan gen ernaar zal wel nooit in zijn hoofd zijn opgekomen. Er zijn echter omstandig heden, die ons aanleiding geven tot de veronderstelling, dat de Kroonprins dit maal toch werkelijk eens poolshoogte heeft genomen in de kringen, die daarvoor in aanmerking komen, hoe men erover zou denken als hij het verzoek deed ons land te verlaten. Men begrijpt echter wel, dat iemand, die in de positie van den Kroon prins is, niet opeens met een officieel' verzoek komt. Een diplomaat stoot niet gaarne zijn neus, een vorstenzoon nog minder gaarne. En zoo spreekt het van zelf, dat de Kroonprins, dit keer ernstig overwegend het eiland Wieringen en ons land te verlaten, e.erst eens hier en daar, wat wij hierboven noemden „poolshoogte" heeft genomen. Of hij tot een officieel verzoek zal komen, dat zal wel afhangen van de gevoelens en de opvattingen, die men ten opzichte van zijn vertrek zoowel' op het Binnenhof en het Plein als in Ber lijn koestert. (Hbld.). Nationaal h u 1 d e b 1 ij k. Met de restauratie van het koor der Nieuwe Kerk te 'Delft aan de buitenzijde is men sinds eenige dagen bezig. Be steun- beeren aan de zuidzijde, die het meest hebben geleden, zijn voor zoover noodig, afgebroken. Die verregaande toestand van verval, waarin het gebouw zich bevindt, demonstreert zich thans. Nevens de kerk is een groote partij oude steen opgesla gen .dienende voor de restauratie van het koor aan de buitenzijde. Regelmatig worden wagens gevuld met steenen en "met behulp van een electrische lier omhoog geheschen. Metselaars zijn bezig de muren te herstellen. .Het puin valt door de houten kokers omlaag. Voor de steénhouwers wordt thans een groote loods gebouwd, waar -zij', beschut tegen het ruwe Wéder, hun arbeid kunnen voort zetten. Die kolommen van het koor, welke bij' de overdracht aan de Koningin niet gereed waren, zijn nu van het pleister ontdaan. Steigers zijn weder geplaatst en het praalgraf van Willem; I is weder van eer bekisting voorzien. Men hoopt, dat de inzameling onder de Hollanders in Ame rica een gunstig resultaat mag opleveren wrordoor ook het middenschip gerestau reerd zal kunnen worden. Benoeming van een wacht gelder. Bij de uitbreiding van Delft werd de heer H. Th. Klein, die gemeente-ontvan ger was te Vrijenban (en tevens mede directeur is van de Ver. van Ned. Ge meenten) op wachtgeld gesteld. Nu is sinds 1 Sept. te Delft de betrekking vacant van hoofdcommies op1 het 'kantoor van den gemeente-ontvanger op' een sa laris van f 3200f 3600. Er werden ad vertenties geplaatst, doch de heer Klein reflecteerde daar niet op. B, en W. hebben hem toen medegedeeld, dat de betrekking nog vacant bleef, opdat hij' nog zou kunnen solliciteeren. Doch de heer Klein antwoordde, dat de post van gemeenteontvanger te Vrijenban door hem en zijn voorganger' steeds als een bijbetrekking Was waargenomen, en dat de functie van hoofdcommies geen bij betrekking' is, zoodat hij daarvoor niet in aanmerking kan komen. Het Dag. Bestuur van Delft is hot met die opvatting niet eens. De onderscheiding in ambt en bij ambt vindt het niet ter zake dienende. De vraag is. of de betrekking van hoofd commies gelijkwaardig, en niet minder bezoldigd is dan die van ontvanger. Als ontvanger genoot de heer Klein f 1800. Daarom stellen B. en W. den gemeente raad thans voor den heer Klein met ingang van 15 November e.k. te benoe men tot hoofdcommies. Mond- en klauwzeer. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft ingetrokken zijne be schikkingen van 17 October 1.1., waarbij werd verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens, o.a. naar Zeelanden heeft met ingang van 30 October 1923, het ver voeren of doien vervoeren van herkau wende dieren en varkens uit het buiten onderstaande kringen vallende gedeelte der Bijks verboden naar; a. een kring, omvattende de provinciën Friesland, Gro ningen, Drenthe, de provinciën Over- ijsel, Gelderland en Noordbrabant, voor zoover deze gelegen zïjin ten Oosten van eene grenslijn, van af de Zuiderzee ge rekend. gevormd door; den IJssel, den Rijn, de Waal tot Nijmegen, en de spoor lijn NijmegenRavenstein's Hertogen bosch Tilburg! Baarle-Nassau'grens, ■en het Noordelijk deel der provincie Limburg tot en met inbegrip van de gemeenten Susteren en Roosteren, als mede de eilanden Vlieland en Terschel ling b. een 'kring omvattende de provincie Zeeland. Het onderling vervoer van bo venbedoeld vee naar de beide kringen is geoorloofd, mits dit geschiede in ge sloten, verzegelde spoorwagens. Bepaald is, dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van het verbod nood zakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door dén Commissaris der Koningin in de provincie van be stemming. "Wie Kabinetsformateur? De volgende ongevraagde adviseurs hebben, zoo meldt de „Tel.", onder staand advies gegeven voor de kabinets vorming „De Tijd"; Jhr. De Geer. Idem (van het Kamerlid Van Vuur en): R. J. H. Patijn. „De Standaard'''Troelstra. „Nieuwe Rott. Crt."Zimmerman. „De Rotterdammer" (A.R.)Troelstra. „Het Vaderland": Van Schaik. „De Residentiebode''Ruys (recon structie). „N. Haagsche Crt."Troelstra. „Het Centrum"Ruys (reconstructie). „Utr. Dagblad": Dresselhuijis. „Het Huisgezin": Van Schaik. Aan de Koningin dc keuze! Allerlei. Wij verzuimden te melden, dat behalve de ministers Kuijs, Colijn, Heemskerk, Aalberse en De Visser ook minister Van Dijk bij de jongste Kamerverkiezingen tot lid der Tweede Kamer werd gekozen. Komt hij straks in het nieuwe Kabinet niet terug, en wordt er voor hem plaats gémaakt, dan zou ook hij dusin de Kamer kunnen terugkeeren. - Bij Kon. Besluit is benoemd tot bur gemeester van Rjtthem dhr M. Barentsen. Garnizoen. Geslaagd voor het examen dienstplichtig sergeant, o.a. de dienstplichtige korporaals; C. M. A. Bierens, Wi. Braber en Jac. D'ek'ker, allen van het 3de Regiment In fanterie; en de dienstplichtige korporaals WL Mahn, C. J. Nieuw enberg, P. G. Schil- lemans, K. C. de Vrieze, L. M. Volleman, J. Wisse, P. F. Crucq, W. van Dullemen, K. Nieuwenhuize, J. Noteboom, D-. Over- beeke, E. van der Plank, J. M. van Piem- broek, A. J. W'abeke, T'. van "den Hoek, J. A. A. Mol, C. J. Schot, J. A. Stolz, J. Verton, N. J. v. d. Wal, A. Scherpe- nisse, A. J. Dullaart, B. A. A. Vergouwe, J. Glerum, J, van Kleunen, M. van Gorsel, V. G. de Bruyn, G. Sanderse, L. J. Spe- lier, J. van Zweden, J. Malipaart, A. Verhage, allen van het 14e Regiment In fanterie, Naar wij vernemen, zal voorloopig niet tot aanstelling van de thans geslaagden kunnen worden overgegaan. Die zeehaven te Vli ssingen. In het Polytechnisch Weekblad schrijft de ould-kapitein Wi. B. K. Boom een artikel over de zeehaven te Vlissingen. De schrij ver verdedigt de verbetering der buiten haven te Vlissingen, aangezien de binnen havens geschikt zijn voor schepen met 7.5 M. diepgang. Het water in de binnenhaven kan hoogstens tot 9 M. worden opgezet, doch dit baat niet, daar de toeganggevende sluis bij' hoog water slechts schepen van 21 voet- diepgang doorlaat. Bovendien ligt de sluis ongunstig, zoodat groote schepen er zeer moeilijk door kunnen. Deze toe stand heeft de ontwikkeling van Vlissin- gens haven tegengehouden. De Castle-lijn o.m. gaf daarom de vaart op Vlissingen prijs. Van de buitenhaven wordt geen grooter gebruik gemaakt, omdat zij te klein is. voor overlading niet ingericht en onvol doende geoutilleerd. Vlissingen ligt voor het transito-verkeer naar Duitschland op z'n minst even gun stig als Antwerpen. In Jan. is de inspec teur van de R,ed Star-line nog persoonlijk kqmen onderzoeken de mogelijkheid, de haven om de 14 dagen aan te loepen voor het embarkeeren van "300 tot 400 passagiers, waardoor het opstoomen naar Antwerpèn zou worden vermeden. Het re sultaat was ongunstig, maar schr. ziet daarin opnieuw een bewijs voor zijn stand punt. Hij blijft er bij, dat Vlissingen voor het vervoer van passagiers, post en ijl goederen door de natuur bijzonder is be voorrecht. Kapitein Boom toont dan verder aan, dat Vlissingen beteekenis heeft als uitgangs punt eener Kanaalroute en dat, wat Zuid- Duitschland betreft, Vlissingen het wint van den Hoek van 'Holland, terwijl verder op z'n minst de voordeelen en nadeelen van Hoek van Holland en Vlissingen tegen elkaar opwegen/Bovendien is het een feit, dat indertijd het Noord-Duitsche verkeer via Vlissingen grooter was dan via Hoek van Holland. Alles bij' elkaar ligt, volgens schrijver, Vlissingen voor het transitover- keer gunstiger dan Hoek van Holland. Uit het oogpunt van spoorwegpolitiek ligt, geeft schr. toe, de kwestie eenigszins hnders. Die treinen op Vlissingen zijn voor het locaal verkeer van veel minder betee- j kenis, dan die op Hoek van Holland, maar men verge te niet dat, als de Nederiandsche Spoorwegen meenen Vlissingen minder goed te kunnen bedienen, het wel eens zou kunnen blijken, dat zij hiermede ook groo- tendeels het Zuid-Euitsche verkeer transit Nederland prijs geven. G i d s v o o r G o e s. Ons Nederland, het officieel orgaan van A. N. V. V. te 's-Gravenhage, schrijft: Deze gids is sa mengesteld door de hoeren J. I. v. Balle- goijen de Jong en F. G. C. Rothuizen, resp. gemeente-secretaris en 'directeur van gemeente-werken. Op den omslag prijkt het beeld van „Zuid-Bevelands welvaren", een welgedane stevige boerin (natuurlijk in costuum) die den lezer als het ware uitnoodigt tot een bezoek aan Goes. Dit welvarende stadje, dat zijn inwonerstal steeds ziet vermeerderen, heeft een ver eeniging voor Vreemdelingen-Verkeer, waar vele andere vereenigingen een voor beeld aan kunnen nemen. Als men het' boekje heeft doorgelezen, zal men de uit- noodiging niet kunnen weerstaan om daar een kijkje te gaan nemen. Vlissingen. Het Grand Hotel, dat Zater dag door dhr H. M. v. Weel q.q. is ge kocht, is aan hem toegewezen. D'e aan koop heeft plaats gehad voor de stoom vaart-maatschappij' „Zeeland", welke maat schappij het hotel zal exp'loiteeren. Hel mag wel verwacht worden, dat hierdoor een toenemend bezoek van Engelschen aan onze badplaats kan worden tegemoet ge zien. („VI. Crt") Goes. W ereld reiziger. Maandag j.l. is alhier aangekomen de Rotterdamsche Globetrotter Simon Bosman, die met zijn collega dhr Lambertus Thijs aan zijn reis door Nederland is begonnen. Op 24 Oct. is hij aan zijn wereldreis begonnen, welke in Dordrecht is aangevangen. 168 plaatsen waaronder ook 6 eilanden, in Noord-Hol land werden door hem bezocht. Het hoofd doel van deze reis is een reisbeschrijving uit te geven over de bijzonderheden en het karakteristieke van Nederland. Hij vertrok Dinsdagavond via Middel burg-Vlissingen, en wil via Eecloo-Ant- werpen-Brussel-Parijs", naar Nizza gaan en vervolgens door Zwitserland weer naar Rotterdam terug keeren. Dan vangt pas de oorspronkelijke wereldreis aan via En- geland-D'enemarken naar Azië. De wereld reis wordt niet te voet ondernomen. Uitgaande van de Afdeeling Zuid- Beveland der vereen, tot bevordering van de Pluimveehouderij in Zeeland (V.P.Z.) zal in de 2de helft van Januari a.s. alhier een tentoonstelling van pluimvee plaats hebben. Kloetinge. Gistermiddag klom zekere J. B. achter op een boerenwagen, met het gevolg, dat hij' er af viel en met één der beenen tusschen de spaken van het ach terwiel terecht kwam. Met enkele kneu zingen en ontvellingen liep dit ongeval af. EllewoutS'dijk. Maandagavond vergader de de afd. van het „Groene Kruis" alhier in het gebouw van het Van Hattum-Pru- mersfonds, welks bestuur opnieuw toestem ming verleende om er te vergaderen. De opkomst der leden was zeer matig: 20 van de 168 leden. Door secr. en penn. werden de jaarlijksche verslagen uitge bracht. Mededeeling werd gedaan door den secr. der prov. vereen., dat door de erven van "E. Ltüoy ruim f 28 wordt terugont vangen van betaalde gelden voor de zie kenauto-dienst. Bij de periodieke verkie zing van 2 bestuursleden werden de beide aftredenden E. Bakker en 'J. de Jonge Mz. met bijna algemeene stemmen herkozen. Het salaris van den •rpagazijhmeester- bode werd opnieuw vastgesteld op f 40 voor „Groene Kruis" en „"Wijkverpleging" te zamen. Na een uiteenzetting van den voorzitter over huisbouw voor de wijk zuster werd het bestuur machtiging ver leend om met Ovezande samen een Hypo theek voor deze woning op te nemen van f 2000. Ook bracht de afgevaardigde, ds Van Leeuwen, verslag- uit van de Prov. vergadering indertijd gehouden. D'e voorz. M. Meulenberg "sloot de vergadering, na dat hij had medegedeeld, dat het tarief van den ziekenauto met Jan. a.s. van 40 op 35 cent zal worden gebracht. Hansweert. Met ingang van 1 Nov. a.s. iis alhier aangesteld als klerk ter Inspectie Dir. Belasting, Invoerrechten eu Accijns-en dhr. J. de Hoog, afkomstig uit Temeuzen. Wolphaartsdijk. In de raadsvergadering van Maandag was afwezig zonder kennis geving het lid M. v. Strien. Op een ver zoek van J. de Jager om onfheffing van een half jaar hondenbelasting werd afwij zend beschikt. Eveneens op een verzoek van M. van Wieele, om een perceel tuin grond te mogen koopen, eigendom der ge- méente en grenzende aan zijn erf. Op voor stel van B. en'Wt werd eveneens afwijzend beschikt op een verzoek van J. van Hekke om de vastgestelde gemeentelijke bouwpre mie, dp grond, dat hij thans niet in deze gemeente woonachtig is. Dihr Noteboom zeide, hoewel hij nooit erg sympathiek heeft gestaan tegenover het verleenen van bouwpremie, maar nu zij er is, "zou hij in dit geval er alles voor voelen, om aan Van Hekke de bouwpremie toe te kennen, omdat bedoelde Van Hekke tot voor twee jaar in deze gemeente woonachtig is ge weest, door woningnood de gemeente nood gedwongen heeft verlaten en nu hij ei de kans toe krijgt zich weder in (leze gemeente wil vestigen. Ook de laatst toe gekende premie aan "El. Ruster was dan •met geneel in de lijn van de verordening omdat deze nog slechts een half jaar in deze gemeente is. Dhr Goetheer zeide, dat men er voor moest waken, dat niet arbeiders van elders inkomen, aangelokl door de bouwpremie. Dhr Noteboom kon dit geen bezwaar vinden. Zij too-nen het door hun energie zoover te fteoben ge bracht ,dat zij een nieuw huis kunnen bou wen. Ook dhr Lindenbergh is voor toe kenning der premie aan dhr Van Hekke De voorz. zegt, dat dan de geheele ver ordening gewijzigd zou moeten worden. In stemming gebracht werd afwijzend be schikt met de stemmen van Noteboom en Lindenbergh tegen. Op een aanvrage van P. Koeman om de gemeentelijike bouwpremie w'erd gun stig beschikt, onder voorbehoud dat de nieuw te bouw'en woning aan een ar beider uit deze gemeente moet worden veikocht of verhuurd. Ingewilligd w'erd het. verzoek van M. Trampier, om gebruik te mogen maken van een schoollokaal tot het geven van teekenles voor am bachtslieden. Eveneens werd ingewilligd een verzoek van het Diept tot Nut van 't Algemeen om gebruik te mogen maken van een schoollokaal en de bestaande leermiddelen te Oud-Sahbinge tot het hou den van een cursus voor verdere ont wikkeling. Besloten w'erd tot intrekking van de oude en vaststelling, van de nieuwe verordening op- de heffing en invordering van bet schoolgeld. Op voorstel van B. en W. werd besloten om de toelage voor werkzaamheden bui ten de schooluren over 1920 en het le kwartaal 1921 alsnog aan de onderwij zers, hiermede belast geweest zijnde, uit te keeren. Domburg. Maandagavond hield de ge meenteraad een vergadering, waarin be sloten werd geen 'bijdrage te verleenen in de kosten van Malariabestrijding. In verband met de propaganda, die de alg. Ned. Vereen, voor Vreemdelingenverkeer voor de badplaatsen maakt, stelden B. en W. voor als donateur dier vereeniging met een contributie van f 25 toe te treden. De voorz. gaf een toelichting op dit voor stel. B'. en W]. zijn in yerband met de alge meen noodige bezuiniging slechts noode overgegaan tot dit voorstel, zij' z'ijn echter te zeer van het groote nut van reclame voor de badplaats overtuigd. D|hr de Vis ser meent, dat waar de gemeente voor zulke groote uitgaven komt te staan, er geen geld is voor een dergelijke subsidie. Dhr Elout wijst op het gevaar, dat dan •bestaat, n.l„ (lat Domburg .geheel weg valt uit de reclame; die voor de badplaat sen gemaakt wordt. Om deze reden zal ook Almekinders zijn stem geven evenals dhr v. d. Hage, terwijl dhr Wiestenburger nog op het groote nut dier vereeniging wijst. Het voorstel van B. en Wi. wordt daarna met 5 tegen 2 stemmen, die van dhrn De Visser en Francke aangenomen. Thans komt aan de orde het voorstel tot vaste 'aanstelling van het personeel van den keuringsdienst voor de vleeschkeuring in ■den kring Oostkapelle. De voorz, geeft een uitvoerige toelichting. Dhr v. d. Hage wijst er op, dat het niet zeker is, of de inkomsten van den dienst het volgende jaar even hoog zullen zijn, dhrn De Visser en 'Francke betwijfelen, ot het gebruik van een auto voor den dienst noodig is, waar tegenover dhr Van Sluijis opmerkt, dat de kosten gedekt worden door de inkom sten van den dienst. D'e voorz. brengt thans de verschillende gedeelen van het voorstel' in stemming. Vaste aanstelling van het personeel met ingang van 1 November 'a.s. wordt met alg. st. aangenomen. Hetzelfde geschiedt met de bepaling van het trac- temerit van het hoofd van den dienst op f 2000 en van "den hulpkeurmeester op f 1300, terwijl de bepaling der vergoeding voor het gebruik van een auto met 4 tegen 3 stemmen, die van Te heeren Die Visser v. d. Hage en Francke op f200 wordt bepaald. Voor J. Geertse wordt evenals het vorig jaar een schadeloosstelling van f 100 toegekend. Tegen stemden de heeren Die Visser, Almekinders en 'Francke. De verordening op het heften van marktgeld wordt gewijzigd en bepaald gedurende de kennis en openbare feesten >op fl per vierk. M. Die heeren De Visser en W'es- tenburger zijn van oordeel, dat de door B. en W. vastgestelde verhooging voor standplaatsen van carroussels te gering is; zij. zouden deze willen verhoogen. De yoorz. vreest ,dat het dan moeilijk zal zijn nog een carroussel te krijgen. Dhr De Visser stelt voor f 50 te rekenen voor een carroussel, hetgeen dhr Westen- burger, evenals de_ wethouders, te hoog -vinden. Dut voorstef in stemming gebracht »<wordt aangenomen met 4 tegen 3 ^temmen, die van dhrn Elout, Van Sluijs en W.es- tenbuxger. Die verordening wordt verder ongewijzigd vastgesteld, evenals de ver ordening op de heffing van het marktgeld. Thans is aan de orde de gemeentebegroo- ting voor 1924. De voorz. zegt, dat B. en en W. al het megelijke hebben gedaan om tot een zoo zuinig mogelijk beheer te ko men; subsidies zijn geschrapt of vermin derd en vele posten niet onaanzienlijk ver laagd. De groote uitgaven voor onderwijs zijn echter door dg wet opgelegd, daarop kunnen 'geen invloed uitoefenen. Dhr De Visser verkrijgt thans het woord en geeft in dichtmaat een uitvoerige alge meene 'beschouwing over de begrooting, waarop de voorz. hem hulde brengt voor vorm en inhoud van dit gedicht. Na be- behandeling wordt de begroeting in ont vang en uitgaaf vastgesteld op f 48.981,67 voor den gewonen en f 1400 voor den kapitaaldienst, met een bedrag voor on voorziene uitgaven van f 540,9lVi'. Daarna worden vastgesteld ue begroeting van het Gem. Electrisch Bedrijf en het Gem. Wo ningbedrijf respectievelijk op f 8843,50 en f 4449,01. Dhr de Visser zag gaarne, dat ook deze gemeente protesteerde tegen de hooge kosten, die het bezoeken der middelbare scholen door kinderen uit de gemeente met zich meebrengt. B. en W. zullen een en ander overwegen. Oostburg. De gemeenteraad besloot met ingang van 1 Jan. a.s. op alle ambtenaren te verhalen 3 pet voor eigen en 5ty8 pet voor weduwen- en weezenpensioen. Ned. Herv. Kerk-. Aangenomen naar Marken door N. J. Cupedo, cand. te Leiden. Geref. Kerken. Beroepen te Ulrum K. Prins te Niezijl; te Meerkerk H. Brouwer te Borssele. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Krabbendijke door G. H. Kersten te lerseke. (N. R. C.). Geslaagd ie Amsterdam voor het examen M. O. geschiedenis mej. A. Potje wijd te Den Haag en te 's-Gra venhage voor het machinistenexamen voorloopig diploma de heer C. A. v. d. Peijl te Goes. Tol onderwijzer aan de Reho- böth-school te Amsterdam is benoemd' dhr A. J. Davidse te Almelo, vroeger te Kapelie. Prijszetting van boter. Dhr. Zwagerman, rijk s z u iv e Icons a lent, schrijft ter begeleiding van zijn rapport over bovenstaande kwestie aan het hoofd bestuur van de Zeeuwsche Landbomv- Maatschappij o.a. het volgende: Het zou mij aangenaam zijn wanneer het Hoofdbe stuur wilde medewerken om de verkeerde .toestanden op het gebied van den handel en de noteering van boerenboter in Zee land te bestrijden. Mij lijkt de aangewe zen weg, om tot een vaste noteering en eenigszins geregelde toestanden in den 'boterhandel te komen, de volgende. Het Hoofdbestuur benoemt een Commissie voor eiken kring, die (in Zeeuwsch-Vlaan- deren met de hiervoor door den Kring van den N.O.B. of 'Chr. B. B. eventueel 'benoemde Commissie) een bespreking houdt met de voornaamste winkeliers in boerenboter uit den kring. Op deze con ferentie wordt het plan om ite komen tot één officieele noteering voor boeren boter, n.l. die van de Middelburgsche markt medegedeeld. Van dit grondbe ginsel kan niet worden afgeweken, het komt dus niet voor discussie in aanmer king. Alleen wordt de vraag besproken, hoe zal worden zorg gedragen, dat de Middelburgsche noteering overal tijdig en betrouwbaar bekend wordt. Het komt m{j voor, dat de Middel burgsche noteering voor boter aan parti culieren verkocht, z.g.n. particuliere prijs, grondslag moet wezen. De noteering' van eiken Donderdag geldt voor de geheele Provincie gedurende de week van Maan dag tot Zaterdag die daaropvolgt. Op den voorgrond sta, dat verkooper en 'kooper het over de kwaliteit onderling eens moeten worden. Een officieele vast stelling zou practisch onmogelijk zijn. De winstmarge voot winkelier en han delaar: Uitgangspunt is de „particuliere prijs" van de markt te Middelburg. Die prijs mag dus aau de consumenten in rekening worden gebracht. Wederver- 'koopers moeten een zekere winstmarge hebben. Ik stel voor daarvoor 10 piet. van den prijs te bepalen. Een vast be drag per pond is bij lage boterprijzen te drukkend. Noteert dus Middelburg: particuliere prijs f 1 per pond, zoo zou de toestand als volgt worden. Bij! leve ring van den boer aan den consument overal f 1 per pond. Winkelier en weder- verkoopers berekenen den consument ook f 1 per pond. Bij levering van den boer aan wederverkooper of winkelier f 1 10 pet. is f0.90 per pond. Gaarne zou ik zien dat zba mogelijk op 1 Januari a.s. deze officieele boeren- boternoteering voor Zeeland overal werd ingevoerd. Callenbach's Zondagsschool- uitgaven. Een schat van keurige verhalen, gelijk ieder jaar, komt de op dit terrein schier onovertrefbare Nijkerksche firma onzen Zondagsscholen en Vereenigingen en Vrienden van goede lectuur voor het ge zin, weer aanbieden. Voor de kleinste kinderen, die nog maar pas aan het spel len toe zijn, en voor de grootste die al op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2