o 35 Maandag 3D October 1933 38e Jaargang Buitenland. Binnenland. BOKMA DE BOER s PEEKOFFIE ONMISBAAR BIJ DE KOFFIE Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Varsistraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 DE EENIGE CONCLUSIE. „De Standaard" schrijft: Door de verwerping ontviel aan het zittend Kabinet de bestaansgrond en door de wijze van verwerping, door de groe peering der stemmen, wordt o. i. ook de vorming van eenig ander rechtsch Kabinet ondenkbaar. Bij de beantwoording der vraag, wat thans behoort te geschieden, is er niet veel keus. Op een der gewichtigste punten van Staatsbeleid de zorg voor de veiligheid van het land is er in de 3 rechtsche groepen geen meerderheid meer. De lei ding op dat punt is overgegaan naar de linkerzijde, versterkt met 10 R.-K. dissi denten. Parlementair gezien, staat het o. i. bui ten twijfel, dat nu ook de zorg voor 's lands bestuur door de aaneengesloten oppositie behoort te worden overgenomen en rest alleen de vraag, aan wien de leiding in de nieuwe parlementaire meer derheid toekomt. Het antwoord daarop dunkt ons niet twijfelachtig. Men moet daarbij niet uitsluitend letten op de parlementaire oppositie, maar ook op'wat achter die oppositie ligt, op dat gene waaraan zij haar drijfkracht ont leende. En dan is het zelfs voor een kind in den lande duidelijk, dat aan Mr Troelstra de eere toekomt de Vlootwet en daarmee het Kabinet ten val te heb ben gebracht. Hij riep de volksbeweging in het leven, die aan zoovelen een slap pen ruggegraat bezorgde; hij was het die, na het bijeenkomen der Kamer, de be kende interpellatie hield over het aftre den van den heer De Geer; zijn groep marcheerde aan het hoofd bij den parle mentairen strijd. Men kan, ook als men een politieke nederlaag lijdt, den overwinnaar de eere geven die hem toekomt. Mr Troelstra was overwinnaar. Maar dit brengt in het parlementaire leven ook plichten mee. Plichten, waaraan de heer Troelstra zich niet zal kunnen, ook niet zal willen onttrekken. Hij heeft trouwens in het debat getoond zich van zijn verant woordelijkheid bewust te zijn, toen hij ver klaarde, dat de S.D.A.P. zich, bij de vor ming van een nieuw Kabinet, niet afzijdig zou houden. De eenig houdbare conclusie uit het gebeurde te trekken, is o. i. dan ook, dat Mr Troelstra de aangewezen man is om een nieuw parlementair Kabinet saam te stellen. Voor wat onze groep in het Parlement betreft, schijnt de zaak vrij eenvoudig. - Wij hebben opgehouden Regeeringspartij te zijn en staan in onze volle vrijheid. Men zal ons niet kunnen beschuldigen, dat wij niet tot den einde toe trouw achter het Kabinet hebben gestaan. Toen het in Juli kraakte, is onzerzijds het standpunt ingenomen: samen uit, samen thuis! Al waren we niet zonder bezwaren, we had den in 1922 onzen steun toegezegd en we hebben 'dien verleend tot het laatste oogenblik. Zelfs heeft de leider der Partij in het land niet geaarzeld persoonlijk den moeilijksten post in het Kabinet voor zijn rekening te nemen. Maar nu zijn we dan weer vrij. Geheel vrij. Nu komt de verantwoordelijkheid ook voor het herstel van het budgetair even wicht op anderen te rusten. Bij de critiek, die uitgeoefend werd op de plannen van het demissionaire Kabi net, van den Minister van Financiën met name, moet men onderstellen, dat men betere plannen achter de hand had; dat de onaangename maatregelen, die in het voornemen lagen, nu achterwege zullen kunnen blijven. Vooral wijl de Vlootwet nu van de 'baan is. Die booze wet was immers de oorzaak van al het kwaad, dat het Kabinet voor nemens was over Nederland te brengen! Thans gaan we ongetwijfeld het budget sluitend maken met het geld, dat door de verwerping der Vlootwet werd uitge spaard. Niet zonder voldoening kunnen we overigens op den parlementairen strijd terugzien. Wat van A.-R. zijde steeds werd staan de gehouden, n.l. dat deze wet voor Nederland geen hoogere las ten meebracht dan we tot nu toe voor de maritieme defensie uitgaven 1) kon, in het parlementaire debat, tot op de letter gehandhaafd wor den. Van die stelling behoefde geen mil limeter te worden prijsgegeven. Ook zijn we er zeker van dat, en zulks na niet langen tijd, de toekomst zal uit wijzen dat zij, die zich achter de Regee- 1) Gelijk ook door ons reeds ruim ander half jaar geleden, in ons nummer van 7 April 1922, is aangetoond geworden. Red. Zeeuw. ring schaarden, het hij het rechte eind hebben gehad. Maar voorloopig schijnt het ons toe, dat het woord aan Mr Troelstra is. Wie nu? Wie moet nu Kabinetsformateur wor den? Wij willen, ook vanwege plaatsgebrek, weinig of geen uitspraken v.an 'pers- mannen» overnemen. Doch alleen in al- gemeene samenvatting meedeelen, hoe zij bovenstaande vraag beantwoorden en be- redekavelen. Wie nu Troelstra wordt genoemd. De Geer. Van Schaick. Deze drie afzonderlijk of in ver- eeniging. Anderen willen een ander Rechtsch Kabinet. Of het oude Kabinet terug, maar dan met eenige wijziging sa mengesteld (gereconstrueerd). Weer anderen zijn voor een zaken kabinet uit alle partijen samengesteld, al leen vpor de bezuiniging. Of een Rechtsch, Kabinet zonder vlootwet, alleen een vloot- p 1 a n. Het Handelsblad (lib.) zegt van Van Schaick, dien zij vergelijkt bij Cor nells had een glas gebroken: Neen die niet; hij is niet ministrabel, dat wit. zeg gen: hij heeft geen verstand van minister wezen. „Cornelis heeft de ruiten inge slagen, «maar glazenmaker is hij niet. Hij is geen fractieleider aan wien een poli tieke Kabinetsformatie kan worden op gedragen". Het Vaderland (lib.) zegt: Logisch zou het een Kabinet Van Schaick-Troel- stra-Marchant-Dresselhuijs moeten zijn, maar die kunnen maar op 47 stemmen rekenen, want juffr. v. Dorp en dé Platte landers zien in de sociaal-democraten den oervijand. Toch wil de redactie het er op wagen Het Ut rechtsch Dagblad (lib.) pleit voor een Kabinet van rechtschen en vrijheidshond. Stel je voor: De familie Dresselhuijs in een Rechtsch bewind. Zelfs de meest dissidente Roomsche zou vra gen: hoe komt deze Pilatus in ons credo De Tijd (r.-k.) pleit voor een Kabinet De Geer-Troelstra of De Geer-Dresselhuijs, of alle drie, nu „de Tweede Kamer den heer De Geer in het gelijk heeft gesteld" en „oud-minister De Geer is een te consciëntieus man om zich thans aan zijn staatsrechtelijke verantwoordelijkheid te onttrekken"; ook „zijn er in financieel opzicht tusschen hem en de Linkerzijde aanrakingspunten". De Gelderlander (r.-k.) geeft alle hoop op een coalitiekabinet niet op, want „er is geen principieel verschil!!" Het Centrum (r.-k.) niet minder naief, -^erlangt zelfs het Kabinet terug „met behoud van zijn meest naar 'voren tredende figuren". En die zijn juist sma delijk uitgeworpen door de combinatie waar tien Roomschen in zaten. Ja maar zegt „Het Centrum", die „stemden wel tegen de Vlootwet, maar niet tegen het Kabinet als zoodanig'*. Hoe vin-je-'m? De Maasbode (r.-k.) vindt een „extra-parlementair kabinet", dat wil zeg gen een Kabinet, 'dat buiten voeling met de Kamers „regeert" (zooals wij gehad hebben van 19131918 onder Cort v. d. Linden) nog de beste oplossing. En an ders een „zaken-kabinet", met overwe gend rechtsch cachet! De antirevolutionaire bladen, voorzoo ver zij zich uitspraken, Nieuwe Haag- sclie, Rotterdammer, Nieuwe Prov. Groninger, komen met D e Standaard" tot de droeve slotsom, en helaas, wij moeten ons wel hij hen' aansluiten, dat aan Troelstra de eere der nieuwe Kabinetsformeering toekomt. De Rotterdammer schrijft „Van de vijftig tegenstemmers was mr Troelstra de leider. Voor hem is de krans der overwinning. Voor hem is dus ook de verantwoordelijkheid. Elke andere op vatting zou het parlementaire stelsel ge weld aandoen. Het is niet de vraag, wat A of B wenscht, maar uitsluitend, welke oplossing door de omstandigheden der crisis wordt vereischt. Welnu: dan is de allereerst aangewezene de man, die als ziel van de nieuwe meerderheid der Kamer is te beschouwen. Wij wenschen geen Kabinet-Troelstra. Wij verfoeien zelfs de gedachte er aan. Maar de stap, dien de Kamer deed, voert noodzakelijk daarheen". De Nieuwe Haagsche: „En wie was in deze parlementaire worsteling de overwinnaar? Het ant woord op deze vraag ligt voor de "hand. Zoo klaar en duidelijk als zelden te vo ren het geval is geweest. Het was mp Troelstra, de leider van de parlementaire fractie der sociaal-democraten. Noch Dresselhuijs, noch Marchant, noch Van Schaik. Zij waren in den nu beslech ten strijd slechts de aanvoerders der grootere en kleinere hulptroepen. De man, die de bazuin geblazen heeft, 'die èn in het land èn in de Tw'eede Kamer 'de be weging heef! op gang gebracht en ge leid, niemand zal het kunnen ontken nen - is de heer Troelstra geweest. Op hem in de allereerste plaats rust de ver antwoordelijkheid van den toestand. En zelf heeft hij dit aanstonds begrepen. In den loop der debatten toch heeft hij on verbloemd te kennen gegeven, dat de soc.- democraten bereid waren liet regeerkas- teel te bezetten. Het zal de heer Troelstra moeten zijn, die de formatie van een Kabinet op zich heeft te. nemen. Nu te moeten concludee- ren, dat de man, die in 1918 ons land op den rand van den ondergang ge bracht heeft, trinmfeerde. Het stemt hang." En De Nieuwe Prov. Gronin ger: Het is een schrikkelijk feit, dat tien Roomschen plus de Liberalen de Konin gin voor de keuze plaatsen mr Troelstra te verzoeken een Kabinet te formeeren. Zoo is thans 5e situatie. w Colijn en v. Karnebeek. In de linksche pers wordt het heen gaan vooral van Colijn en v. Karnebeek ten zeerste betreurd. Wat eerstgenoemde aangaat, indien men hem had willen behouden, had men niet in den wind mogen slaan zijn ernstige, waarschuwing aan het slot zijner rede, even voor de eindstemming uitgesproken: „Het gaat om deze twee vragen: pf Nederland zelf wil opkomen voor hetgeen zijn verplichting is ën in hoe verre Ne derland door het bewapeningsvraagstuk niet te regelen het gevaar uitlokt en ver groot. God moge verhoeden, dat dit ge val zich ooit zou voordoen. Het perspec tief is voor mij afschrikwekkend. Men bedenke dat Nederland, zoowel in Europa als in Indië, ligt op de grens der gebie den, waar de conflicten zullen worden uitgevochten. De meening is uitgesproken, dat wij met deze wet een vreemden mees ter zouden nemen; maar ik vrees, dat bij verwerping dezer wet_, die vreemde meester van zelf zal komen." En wat laatstgenoemde betreft, her haaldelijk heeft hij aangetoond dat de Vlootwet geen cent meer qp de kosten van de Marine leggen zou; en "toen hij even voor de eindstemming dit nogmaals herhaalde, s^ieg men ook zijn ernstig woord in den wind; erger nog: hij werd uitgejouwd. De Rooden waren door het dolle heen, en de Roomsche dissidenten, zij 't ook op een andere manier, evenzeer. Zij durf den niet anders te stemmen dan zij de den, van wege den drang hunner vak organisaties, de rooden onder hun naas te vrienden, de vreesachtigen en de te genstanders van de bezuiniging op de ambtenaarstractementen, gelijk door een der linksche bladen wordt gereleveerd. Nu men achteraf met jammerklachten over het verlies van Colijn en v. Karne beek aankomt, schatten wij deze gaarne op hun waarde, maar zij komen een paar dagen te laat. Te laat. Een hooggeplaatste liberale autoriteit zei Vrijdag tot een man van „Het Han delsblad": „Geloof me, de slag, die nu het land treft, is zeer zwaar. Ik denk nog niet eens aan de maritieme gevolgen voor ons land, want die zullen zich eerst lang zamerhand doen gevoelen. Maar ik denk aan den klap, die door "den val van het kabinet-Ruys-Colijn de bezuinigingspoli- tiek krijgt. Als achter de groene tafel nu geen krachtige figuren komen te zit ten, die ruggegraat hebben tegenover den bezuinigingsonwil, die in breede lagen der bevolking merkbaar is, dan gaan wij het hellende vlak langzaam af'. Deze autoriteit zeide ons ook van nabij te hebben gezien, hoe de heer Colijn in den korten tijd van zijn optreden op het gebied der beperking van uitgaven reeds heel veel meer had tot stand gebracht dan zijn voorganger in zooveel langeren tijd. En uit denzelfden mond hoorden we nog deze klacht: „Ach, gij persmen- schen, gij hebt niet gezien waarom het eigenlijk in de Kamer ging. Gij hebt ge dacht, dat het werkelijk bij deze debat ten ging om de Vlootwet, of om de coa litie. Maar ik zie het heel anders. In de katholieke fractie was een groep, die de krachtige, ingrijpende bezuinigingen, voor gesteld door dit kabinet, niet durfde ver antwoorden tegenover de bevolkingsgroep, die zij achter zich had. En die groep heeft min of meer bewust de behande ling dezer Vlootwet aangegrepen om van die, voor zoo velen onaangename bezui nigingen, af te komen, .althans ze te ver schuiven. Zoo zie ik het!" Wij gelooven 'dat deze liberaal gelijk heeft; edoch ook zijn spijt komt te laat. En niet minder komt hij te Iaat met zijn naar wij meenen juiste opmerking aan het slot van dit gesprek. Deze op merking had een waarschuwing kunnen zijn, indien zij vroeger gemaalct ware. Wie is Mr Troelstra? Het is te begrijpen, dat de man, op wien nu de hoop voor 'het welzijn van het vaderland gericht is, aller belang stelling heeft. De vraag wie hij is, beant woordt de A.-R. Rotterdammer aldus: [Mr Troelstra, dat is de man, die in 1913, na het aanbod van Dr Bos, in het eerste begin de Minister-portefeuil les voor de Sociaal-Democraten ver wierp. Mr Troelstra, dat is de man, die in 1913, enkele weken daarop, met warmte voor aannemen pleitte. Mr Troelstra, dat is de man, die in 1913 nog enkele weken later, toen het congres de portefeuilles afwees, weer erkende: het is toch maar beter zoo. Mr Troelstra, dat is de man, die in het voorjaar van 1918 alles in ge reedheid bracht om zich den Minister- rok te laten aanmeten. Mr ''Troelstra, dat is de man, die in het najaar van 1918 greep naar 'de macht en de dictatuur van het proleta riaat wilde uitroepen. Mr 'Troelstra,, dat is de man, Mie enkele dagen na 18 November 1918 er kende zich j,vergist" te hebben. Mr Troelstra, dat is de man, die bij het begrootingsdebat in 1918 ver klaarde, dat het tafellaken tusschen hem en de burgerlijke partijen onherroepe lijk was doorgesneden. Mr Troelstra, dat is de man, die zich nu weer als bewindsman aanbe veelt. Mr Troelsfra, dat is een riet, door den politieleen wind heen en weer ge dreven. Men kan nog vroeger beginnen. Bijv. in 1903. Toen vielen Troelstra en Domela Nieuwenhuis elkander in de ar men, doch weldra liep 't spel mis, en' schreef Troelstra zijn bekend artikel: „Wat nu?" Het Communisme in Duitschland. Te Hamburg schijnt het communistisch oproer bedwongen. Doch in Oost Fries land houdt het aan. Zaterdag werd over al geplunderd, vooral naar wapens werd veel gezocht. Ook in het Roergebied worden de plunderingen voortgezet. Uit Dusseldorp seint men: Soms slaat men in de winkels alles kort en. klein, zonder iets mee te nemen. Of. men laat alles heel, doch eischt kostelooze afgifte van wa ren, wat meestal plaats heeft. Vele wa gens met levensmiddelen zijn leeggeroofd. Koffiehuizen en bioscopen werden door werkloozen tot sluiten gedwongen. Bij een aanval op een politiepost is een jongen van 16 jaar gedood. Wegens de opwin ding is voor den tijd van acht uur de 'staat van beleg afgekondigd. Bij de onlusten te Bochum zijn 24 men- schen gedood en 16 gewond. Ér zijn ge weerschoten gelost op een vrachtauto, die ïnfanterie-patrouilles vervoerde en op de Duitsche politie. Er zijn eenige win kels 'geplunderd. Te Gelsenkirchen zijn 5 gewonden gevallen in een botsing met de blauwe politie. Er zijn een honderd tal menschen aangehouden door de se paratisten wegens plundering van win kels in de voorsteden van Duisburg. Te Oberrath hebben botsingen plaats gehad, waarbij 2 mannen ernstig gewond zijn. Een dezer is kort daarna bezweken. Te Duisburg heeft een Belgische pa trouille een bende plunderaars verrast, welke in een winkel bezig waren. Toen zij in het nauw raakten, vuurden de sol dalen met het gevolg, dat ier 5 dooden en verschillende gewonden zijn. Zaterdag heeft te Berlijn tusschen 3000 werkloozen, die hun ondersteuning kwa men afhalen, en de politie, die tot be scherming der beambten en der bureaux was opgeroepen, een botsing plaats ge had, toen cle menigte margarinevaten haalde van een voorbijrijdenden wagen en zich meester maakte van den inhoud. De politie kwam tusschen beide, maar werd omsingeld en aangevallen. Een wer- kelooze is gewond. Te Bremen hebben, niettegenstaande aan de Weser en op den Hanse-Lloyd het werk hervat is, de havenarbeiders aan het communistische stakingsparool gevolg gegeven en zetten de staking voort. Intusschen is ook het conflict tus schen de Rijksregeering en de regeerin- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertent iën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. NA/MABOKlifl DE BOEP A" 1501 LEEUWARDEN. gen van Saksen en Beijeren uitgebroken. Nadat de communistische leden der Sak sische regeering in een oproep tot de be volking hadden aangespoord tot geweld dadigheden en tot verzet tegen de rijks regeering, heeft thans de rijkskanselier den Saksischen minister-president, dr Zeigner, gesommeerd het aftreden dezer ministers te bewerkstelligen, aangezien de rijksregeering de tegenwoordige Sak sische regeering niet meer erkent als een staatsregeering in den zin van de grond wet. De rijkskanselier heeft hieraan toe gevoegd een bedreiging met maatregelen, welke onmiddellijk zullen worden geno men indien de eisch der rijksregeering wordt verworpen. Tevens heeft, zich beroepend op hel besluit der te Berlijn op 24 Oct. gehou den conferentie van de minister-presiden ten, de rijksregeering aan de Beiersche re geering het verzoek gericht het grond wettige commando over het Beiersche ge deelte der Rijksweer binnen den kortsl mogelijken tijd te herstellen. 'Men lette wel op het onderscheid van behandeling. Saksen krijgt een eisch met een bedreiging, Beijeren krijgt een ver zoek. Korte berichten. De metaalbewerkers in de Belgische provinciën Henegouwen, Antwerpen en Luik dreigen met staking wanneer hun eisch 15 procent loonsverhooging gewei gerd wordt. De duurte in de Russische groote steden neemt toe. Ten gevolge van de daling der pa pieren mark en de toenemende neiging om de Duitsche economie op de basis van de gouden mark te vestigen, zullen na 1 November de Duitsche staatsspoor wegen voor het reizigersverkeer goud- tarieven invoeren. Bonar Law lijdt aan een verergering van "de onlangs gevatte kou en moet het bed houden. De ex-premier is de vorige week van Brighton te Londen terugge keerd. Tot gouverneur-generaal en opper bevelhebber van de Zuid-Afrikaansche Unie" is benoemd de graaf van Athlone, broeder van de Engelsche koningin. Hij vertrekt in Jan. naar Zuid-Afrika. De Tsjecho Slowakijsche eerste- minister Masarijk is van zijn reis te Praag, teruggekeerd. Een vijftigtal Joodsche families zijn. uit de stad Munchen uitgewezen. Groo- tendeels zijn het buitenlanders, doch de meesten hebben sinds 20 a 30 jaren za ken in Munchen gedreven en bekleeden een goede positie in den handel. Zelfs bevindt zich onder hen een prins, die in het Beiersche leger heeft gediend en verschillende decoraties in den oorlog heeft verworven. Het beste geneesmiddel voor een trage lever, scheele hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Fos ter's Maagpiillen. Deze pillen regelen de vloeiing der gal van 'de lever naar 'de ingewanden. Nu en dan een dosis Fos ter's Maagpillen verzekert g'oede Werking van lever en ingewanden, en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte ge zondheid. Prijis pier flacon van vijftig versuikerde pillen f0.65; in apotheken èn drogistzaken. (12) De crisis. De Koningin heeft in overweging' ge nomen de op 27 October 1923 ingediende aanvrage om ontheffing uit hun ambt van de Ministers, en hun verzocht zich in middels te willen blijven belasten met de behandeling en afdoening zoo mogelijk van de looptende zaken. Van de ministers, die het huidige ka binet vormen, is een viertal biji de jongste Kamerverkiezingen tot leden der Tweede Kamer gekozen, n.l. de heeren Ruys de Beerenbrouck (R.K.), H. Colijin (A.R.), Heemskerk (A.R.) en'De Visser (C.H.). Wanneer door de betrokken fracties plaats wordt gemaakt, zouden derhalve genoemde politici nog binnen de loopende zittingsperiode in de Kamer kunnen te- rug'keeren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1