iM'ÏÏM'/A Dit de Provincie. AART DE MESMAAKER, FEUILLETON. DE BUSSCHIETER VAN MIDDELBURG. DU IJVIS leden jaar, doch dat daaronder begrepen is f88.000 voor de kosten der 10-jaar- lijksehe volkstelling, welker Wegvallen niet als een bezuiniging kan worden beschouwd. De werkelijke bezuiniging be draagt dus f 120.503, verminderd met f88.000, of f32.503, hetgeen op een to taal van ongeveer 3 millioen gulden niet meer dan ruim plm. één pet. is. Men achtte .meerdere bezuiniging dringend ge- wenscht. Allerlei. Naar de Telegr. verneemt, beeft de Al gemeene ^Rekenkamer zich met een uït- VQérigen brief tot de Tweede Kamer ge richt, waarin zij tal van posten van de staatsbegrooting voor 1924 aanwijst, waar op naar haar oordeel nog bezuinigd kan worden. Gisterochtend 8 uur stonden aan den ingang van de publieke tribune van de Tweede Kamer al personen in de rij om een plaatsje te bemachtigen voor de zitting van 'des middags 1 uur, waarin, de debatten over de Vlootwet werden voortgezet. Herbenoemd tot burgemeester van Nieuw- en St Joosland P. Polderdijk; van Veere M. Q. Buys Ballot; van Hontenisse K. J. A. G. baron Collót d'Escury; van Vrouwenpolder J. Louwerse Wz.; en tij delijk benoemd tot leerares aan de Rijks- H.B.S. te Goes mej. A. J. Reilingh te Arn hem. Vlissingen. Maandag is aan het werk der nieuwe R.Il.B.S. alhier wegens Joon- geschillen het werk gestaakt door met selaars en opperlieden. Vandaar de op roep van den aannemer in de bladen om nieuw personeel. Door dhr Van Oorschot is aan B. en W. de volgende vraag verzonden: Is het mogelijk een bepaling in het leven te roepen, waardoor het voortaan niet geoorloofd zal zijn, dat leerlingen van openbare zoowel als bijzondere scholen, niet anders dan aan het einde van een leerjaar (van de openbare naar de bijzon dere school of omgekeerd) kunnen verla ten? („VI. Crt") Helnkenszand. Maandagmiddag vergader de de gemeenteraad. Voor de betrekking van hoofd der 0. L. school hebben zich aangemeld 18 sollicitanten, waarvan een vijftal zial worden uitgenoodigd proefles te geven. Tot tijdelijk hoofd wordt aan gewezen dhr Jansen Verplanke als oudste in jaren van de dienstdoende onderwijzers. Besloten wordt op voorstel van B. en W'. om de school gedurende de wintermaanden te doen aangaan des morgens te 9 uur inplaats van te half negen. De begroo ting voor den keuringsdienst wordt voor- loopig vastgesteld op f 2750,50. Defini tief wordt benoemd tot keuringsveearts hoofd van dienst, dhr A. Risseeuw mei in gang van 1 Jan. 1924. Thans volgt een lange discussie over het presentiegeld der raadsleden, waarna het tegenwoordig presentiegeld ad f180 gehandhaafd wordt met 4 stemmen voor en 3 teg'en'. Dp 3 laa-t- sten wilden het bedrag terugbrengen tot f 125. Met algemeene stemmen wordt be sloten over 1924 f 10 subsidie te verlee- nen aan de burgerwacht. De begrooting wordt tenslotte voorloopig vastgesteld op 148.452,691/2 met een post van onvoor zien van f 1271,191/a. („M. O.") Krabbendijke. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad. Wegens sterfgeval in de familie, kwam weth. Krij'ger een half uurtje na de opening', en toen waren allen aanwezig. Als lid der commissie tot we ring' van schoolverzuim werd met alge- imeene stemmen gekozen dhr M. C. van Hekken, hoofd der bijz. school. Over het voorstel De Kok, betreffende algeheel ver bod van dansmuziek had een uitgebreide bespreking plaats, waaraan bijna allen deelnamen. Bij stemming werd het met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Het voor stel om afwijzend te beschikken od het verzoek van het nutsdepartement „Krab bendijke" om de a.s. wintermaanden ge bruik te mogen maken van het groote lokaal der openbare lagere school tot het houden van lezingen en van een leslokaal gedurende één uur per week tot het uit- deelen va.n boeken, werd met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Een vernaai tijdens het beleg van Middelburg door de Watergeuzen. (1572—1574). 'door CHR. HONDIUS. (Auteursrecht voorbehouden.) 15). „Ja, zoo zijn er meerderen", zeide Aart, maar 'tzal moeilijk zijn zulk een houding op den duur vol te houden, ik geloof, dat ik zelf tot een besliste keuze Bil moeten komen, want ook mij begint de strijd tegen landgenooten tegen de borst te stui ten en ik hunker naar het oogenblik, dat ik de wapenen zou mogen neder- leggen". ,,'t Verwondert mij niet, u zoo te hoo- ren spreken", zeide Geerts, „de overheer- sching van Due d'Alf brengt ons land ten (gronde. Hoevele brave schippers, die ik sinds jaren ken, strijden thans bij de Geuzen tegen onze stad, alleen omdat hun de Sp-Vansche tyrannie onduldbaar is. Maar zetten wij voor het oogenblik alle Borgen ter zijde en begeven wij ons ter De voorstellen om voortaan geen school lokalen meer af te staan voor doeleinden die geen verband houden met het onderwijs en aan de vereenigingen, die thans ge bruik maken van de school, het gebruik daarvan met 1 Nov. a.s. op te zeggen, werden verworpen met 3 tegen 4 stemmen. Een en ander na breede bespreking. De begrooting gemeentelijk grondbedrijf dienst 1924 werd onveranderd vastgesteld. Aan de algemeene beschouwingen, die aan de behandeling der begroeting voorafgingen nam eerst dhr C. P. Vogelaar deel 0111 het- antirevolutionaire standpunt uiteen te zetten en het oog te vestigen op algemeene verlaging van levenspeil. En vervolgens dhr A. J. van 't Leven om te verklaren, dat hij1 ook, evenals dhr Vogelaar, een eenling is, daar hij zich bij geen der par tijen heeft aangesloten. Bij de behandeling der begrooting werden de wijzigingen voor gesteld door B. en Wi. vastgesteld, maar een voorstel van dhr 0. P. Vogelaar, om alle salarissen met 10 pet te verminderen met 3 tegen 4 stemmen verworpen. Het batig slot over 1922 bedraagt f 10.441,52 D>e begrooting werd vastgesteld op f 79.849,83, met een post voor onvoorzien van f 1787,79. Na. de rondvraag sluiting met dankgebed. De belangstelling was heel den avond zeer groot, vooral bij het be gin en het eind. Waarde. Maandagavond werden schuur en woonhuis van den landbouwer I. W. getroffen door 'n windhoos, waardoor vele dakpannen het moesten ontgelden. Ook werd nog een boom uit den grond ge rukt. t Colijnsplaat. In de Maandag gehouden voltallige raadsvergadering werd voorge lezen een schrijven van de Kerkvoogdij, inhoudende, dat de gedempte Kerkgracht kadastraal ten name staande der gemeente, door langdurig ongestoord gebruik, in eigendom der Kerkvoogdij is overgegaan, doch dat ter tegemoetkoming in de kos ten van demping is besloten, de strook (grond achter de openbare school, gratis de gemeente aan te bieden. Dhr Verburg is omtrent bedoeld eigendomsrecht van een andere meening, gegrond op ondervinding bij een soortgelijk geval opgedaan; ook dhr Flipse wil geacht worden met de op vatting der Kerkvoogdij niet accoord te gaan, doch kan er zich bij neerleggen de Kerkgracht af te staan in ruil voor "de aangeboden strook grond. Besloten werd omtrent het eigendomsrecht geen verder opderzoek .in te stéllen en het aanbod te aanvaarden. Het in een vorige vergadering genomen besluit tot vaststelling eener ver ordening maximum-snelheid motorrijtuigen werd ingetrokken, na voorlezing van een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt opgemerkt, dat een maximum-snelheid van 20 K.M. per uur geenszins ongelukken zal voorkomen als onlangs heeft plaats ge had, alleen volledige afsluiting der in aanmerking komende straten ware afdoen de te achten. Tot dezen ingrijpenden maat regel wenschte afe raad evenwel nog niet over te gaan. Op voorstel van B. en Wi. werd besloten het salaris van den overleden havenmeester aian de weduwe uit te keeren tot 1 October 1.1. Eveneens werd goedgekeurd 't voorstel om de kastanjeboomen langs de gedempte Kerkgracht, daar deze tengevolge van die demping alle zijn gestorven, te rooien en in de plaats daarvan jonge boomen te planten. Het voorstel van "B. en Wl «m het salaris van den te benoemen haven meester te bepalen op f 300 per jaar, gaf dhr Potappel aanleiding in overweging te geven aan die betrekking te verbinden het aansteken van de havenlantaarn en in ver band daarmede de jaarwedde vast te stel len op f 350, werd aldus besloten. Daar op stellen B. en Wi. voor een "havenmees ter te benoemen, waarvoor zich 26 solli citanten hebben aangemeld. Dhr Potappel merkt op, dat in de oproeping van solli citanten door B. en W|. de jaarwedde was opgegeven als bedragende f 500 en het nu niet opgaat uit die sollicitanten een keuze te doen op een geringer salaris; spreker stelt voor een nieuwe oproeping te doen op de thans vastgestelde jaar wedde, welk voorstel werd aangenomen. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim, wordt in de vacature Stols benoemd dhr H. M. Harlngman met 5 st. tegen 2 s't. o© dhr J. L. Christiaanse, no. 2 der aanbeveling: Alvorens over te gaan tot de gemeente- ruste, wie weet, hoe spoedig er uitkomst komt en de vrede onder onze landgenoo ten terugkeert". Hierna nam hij afscheid van Aart, die zich verwijderde, na zijn geliefde vaar wel te hebben gezegd. Te Veere. 't Was als naar gewoonte druk in de herberg „Het zeemanswelvaren" op de ka de te Veere op 2 Mei 1572. De gelagkamer was gevuld met visschers en varensgezellen, maar 't waren niet de gewone gesprekken, die thans gevoerd werden en meestal betrekking hadden op de vischvangst en de scheepvaart; de aan dacht der aanwezigen werd geheel in be slag genomen door de gebeurtenissen van de laatste dagen. Wat toch was er gebeurd? Onder aanvoering van "Hyronimus Tse- raerts en Jan van Cuyck, heer van Erpt waren zestig (leuzensoldaten van Vlissin gen voor Veere gekomen en wenschten binnengelaten te worden. Dit was hun echter door de Magistraat geweigerd, alleen de aanvoerders waren op het stadhuis toegelaten en hadden het voorstel aan de Vroedschap gedaan om de zijde van Oranje Je kiezen en 's Prin sen bezetting in te nemen. 1 Dit verzoek was echter afgeslagen en Tseraerts zag zich genoodzaakt met zijn 'T FIJNSTE voor PUDDING, VLA'S hegrootingdienst 1924, zegt dhr Potappel, te hebben vernomen, dat in deze gemeente minderjarige loontrekkenden in de inkom stenbelasting zijn aangeslagen, hetgeen geen aanbeveling verdient, reden, waarom spreker voorstelde, de aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud te verhoogeu, voor ongehuwden van f 400 tot f 600 en voor gehuwden van f 500 tot f700; dit. voorstel werd met algemeene stemmen aan genomen. De behandeling der begrooting gaf dhr Haringman aanleiding, B. en W. uit te noodigen, ernstig hun aandacht te wijden an de door het dempen der Kerkgracht verminderde watervoorraad bij brandge vaar. Op voorstel van dhr Verburg zal 'aan den Westelijken Achterweg een elec- trisch lichtpunt worden geplaatst. Een voorstel van dhr Potappel om de posten arbeidsloonen gemeentewerkers te vermin deren met f 500, daar tijdens zijn wet houdersschap is gebleken, dat een belang rijk deel van het jaar voor geen twee ge meentewerkers voldoende werk voorhan den is, werd na bestrijding door de wethou ders verworpen. Dhr Flipse vraagt in lichtingen omtrent den post ad f800 voor 't opruimen van het pee-slijk van de haven. Wethouder Ridder deelde mede, dat die post op dat bedrag door den gemeen te-opzichter is geraamd, vermoedelijk met het oog op de werkverschaffing. Nadat dhr Potappel had opgemerkt, dat vorige jaren f 500 voldoende was om die slijk .door werklo-ozen te doen vervoeren, werd die post op laatstgenoemd bedrag vast gesteld. Besloten werd de Kruisstraat en Westelijke Havenstraat te rioleeren, na- Rat verworpen was het voorstel van cle heeren Verburg en Potappel om de water afvoer achter de kerk te verbeteren. Bij het voorstel van B. en Wi. om het noodige uit te trekken voor het geven van vervolg onderwijs aan de openbare school, vraagt dhr Flipse, of B. en W:. van oordeel zijn, dat de toestand der gemeente-financiën zal toelaten het vervolgonderwijs te be stendigen, omdat bij het opmaken der be grooting 1925, niet als voor deze begroo ting, een goed slot van ruim f 8000 uit den dienst 1921 zal beschikbaar zijn, daar het goed slot over 1922 slechts f 900 bedraagt. Uit de mededeelingen van B, en W. bleek, dat, waar zij thans over vol doende gelden beschikken, het hun inziens een zaak van later zorg 'is, of 100k in 1925 vervolgonderwijs zal kunnen worden ge geven, derhalve handhaven B. en"W. dien post. De begrooting in stemming gebracht wordt goedgekerurd met 4 tegen 3 stem men, die der heeren Potappel, Flipse en Verburg en in ontvang en uitgaaf vast gesteld op f 70.924. D'e begrooting van het electrisch bedrijf, aanwijzende een eind bedrag van f 12.714, wordt, daar niemand daarover liet woord verlangt, met alge meene stemmen goedgekeurd. Nieuw- en St. Joosland. In de raadsver gadering van Maandagmiddag werd tot commissaris bij' de brandweer benoemd dhr Ei. Goedhart. Aan dhr A. J. de Weert geneesheer alhier, werd op zjj'n verzoek vergunning verleend, tegen de gemeente woning die hij bewoont een autogarage te plaatsen op zijn kosten en onder goed keuring van het gemeentebestuur. Het on derhoud is voor zijn rekening. De be grooting voor 1924 werd behandeld. Met het oog op de bezuiniging werden ge schrapt de bijdrage voor Malar ia-bestrij- ding ad f 25 en de post Contributie aan de vereeniging Inrichting voor oogïijders te Rotterdam f5. Die posten onderhoud der bestrating in de kom der gemeente; onderhoud van de wegen en Voetpaden; en onderhoud van de losplaats en de weg daarheen, werden respectievelijk met f 600, f 650 en f 738 verminderd. De post sub sidie aan de N.Y. autobusdienst „'Walche ren' werd verminderd en gebracht op f 150 per jaar ingaande 1 Mei 1924, op wélken datum de vroeger toegezegde sub sidie vervalt. Een nieuwe post moest nog aangebracht worden voor te veel genoten rijksbijdrage onderwijs over 1920 ad volk onverrichterzake naar Vlissingen te rug te keeren. Van Cuyck bleef echter te Veere. om dat hij vermoedde, dat de burgerij of althans het scheeps- en visschersvolk op zijn hand was en de Regeering slechts uit vrees aarzelde het voorbeeld van Vlissin gen te volgen. Om zich ^jjaarvan te vergewissen had hij zich naar de herberg „Zeemanswelva ren" begeven en wij' vinden hem nu in gesprek met de visschers. Wel waren er onder de laatsten, die breed opgaven van de gruwelen door de Geuzen bedreven en die daarom hun instemming betuigden met het door de Magistraat genomen besluit, om hun den toegang tot Veere te verbieden, maar van Cuyck trachtte een anderen indruk te geven van het Geuzenvolk. Ook gaf hij toe, dat er onder hen sommigen waren, die uit wraakzucht bui tensporige daden verricht hadden, maar hij trachtte deze te verontschuldigen om de doorgestane ellende. „Daarvan kan ik spreken," zeide een der aanwezigen, dien wie met den naam van Lein Taaijen hooren toespreken. „De Geuzen zijn zbo kwaad niet als men hen afschildert; daar zit visscher Koeijevleesch, laat hem spreken en hij zal met mij verklaren, hoe wij door de Geuzen gevangen zijn genomen en bij hen f 514,83. De plaatselijke inkomsten-bcda,-: ting was door B. en W. geraamd op f 14.000, of f 4000 hooger dan in 1923. E'ocr de genoemde verminderingen en een gedeelte, af te nemen van de geraamde post vcor onvoorziene uitgaven, xan thans bel bedrag der inkomstenbelasting ge- brachi worden op f 12.000. Een voorstel om de geraamde f 100 voor ordening oud archief, waartoe vroeger was besloten, te kien vervallen, kon geen meerderheid ver werven. Niet ondersteund en alzoo niet in behandeling kwam een voorstel om in plaats van 40 opcenten gebouwde eigen dommen 50 opcenten, en inplaats van 10 voor ongebouwde eigendommen 15 opc. te heffen. De begrooting werd in totaal vastgesteld voor den gewonen dienst op f 33.065,77 in ontvang en in uitgaaf en voor den kapitaaldienst op f 614,99. Van den kring Wialcheren der Z.L.M. was een schrijven ingekomen naar aan leiding van een door den kring Middel burg vastgestelde wijziging der verorde ning van den Vee- en Vleeschkeurings- dieast. Deze wijziging, met name die van art. 7, in verband met art. 8 'der Vee- en Vleeschkeuringswet, wercl onbillijk ge acht tegenover de betrokken personen. (Deze wijziging is door ons gemeld in het verslag der gehouden vergadering van den kring Walcheren der Z.L.M.). Verzocht werd op dat besluit terug 'te komen. De raad besloot aan Ged. Staten te verzoe ken, dat besluit niet goed te keuren. De raad erkent, daarbij de gevolgen van die wijziging niet goed te hebben overwogen. Ook werd besloten adhaesie te betuigen aan het besluit van den raad der gemeente St Laurens, inzake het betalen der kosten voor kinderen die in een andere gemeente de school bezoeken, n.l. om daartegen te protesteeren. Een brief van de N.V., Autobus „Wal cheren" wordt medegedeeld, waaruit blijkt dat zij zooveel mqgelijk aan de geopperde bezwaren zal tegemoet komen. Poortvliet. Vrijdagmorgen vergaderde de voftaflïge raad. Behalve een reeks ingeko men stukken wélke voor kennisgeving wer- aangenomen, was aan oè orde een verzoekschrift van de vereen. „Het Groe ne Kruis" om subsidie in de jaarwedde van een vast aan te stellen wijkverpleeg ster. B. en W. adviseerden, dit adres, dat in den loop van 1923 wis aangehouden tot de begrooting 1924, nog aan te hou den, aangezien van de eventueele goed keuring door Ged. Staten van het Raads besluit tot omzetting van het Weezen ar menbestuur in een alg. burg. Armbestuur een vrij ingrijpende wijziging 'ten goede van de gemeente-financiën is te verwach ten. Dhr Carels vreesde voor afstel; de raad vereenigde zich met het advies van B. en Wi. Een adres van ingezetenen tot plaatsing van lantaarns voor straatverlich ting werd aangehouden en op een en ander werd in zooverre gun stig beschikt, dat door verplaat sing van een tweetal aanwezige lantaarns goeddeels aan het verlangen van adressan ten zal zijn tegemoetgekomen. De be grooting voor 1923 werd gewijzigd met een vermeerdering van f 574 in uitgaaf Aan de orde was de behandeling van de begrooting voor 1924. Algemeen? beschou wingen werden niet gehouden; slechts dhr Carels had eenige onbeduidende vragen en opmerkingen, o.a„ dat geen openbare kennisgeving van het neerleggen ter visie van 'de begrooting was geschied. De onjuistheid hiervan is gebleken. Daarna werden die artt. behandeld, wélke bij' het onderzoek reden tot aanmerking gaven; dhr. Carels meende de tractementen van den burgemeester, den secretaris en den veldwachter met 10 pet te moeten ver lagen, niemand steunde zijn voorstel; post bind- en drukwerk was volgens uhr Ga- reis f 50 te hoog geraamdniemand steun de dhr Carels. 'De post reiskosten was volgens dhr Carels f 50 te hoog geraamd. Uitgetrok ken is f 75 voor gemeentebestuursleden (raadsleden en wethouders) en f 25 voor ambtenaren ter secretarie, o.a. burg. en secr. Niemand steunde dhr Carels. De pensioensbijdrage moet volgens dhr Ca rels verhaald worden op den burgemeester den secretaris en den gem.-veldwachter. Aanvankelijk steunde dhr Elenbaas deze gedachte. D'hr Krijger, A.-R., motiveerde zijn stem hiertegen. Ie staat de gemeente een goede behandeling hebben genoten en op voorspraak van heer Van Cuyck in vrijheid werden gesteld, omdat wij Zeeuwsche visschers waren." „Hoezee! voor heer van Cuyck," riep Koeijevleesch, zijn beker opheffende. Een luid gejuich volgde op' deze ver klaring van Koeijevleesch. „Dus hoort gij het uit den mond van uwe eigen stadgenooten," zeide Van Cuyck, „de Watergeuzen willen u de vrijheid brengen en u verlossen van Due d'Alf, die ons den tienden penning af dwingt en onze vrijheid belaagt; volgt het voorbeeld van Vlissingen en kiest voor den Prins van Oranje, omzeil wet tigen stadhouder, en bevrijdt onze stad van het Spaansche juk. Onder dit gesprek hadden velen de her berg verlaten en de weinige overgebleve nen hadden zich met Lein Taaijen en Koeijevleesch om Van Cuyck verzameld, om van hem te vernemen hoe 't thans in Den Rriel en Vlissingen geschapen was. Het gesprek Werd nu minder luid ge voerd, maar toen zij. omstreeks het mid dernachtelijk uur scheidden, waren ei- blijkbaar plannen beraamd om Veere te bevrijden van het juk der Spanjaarden. W anneer we ons eenigen tijd later aan de haven bevinden, zien we twee er gunstig voor wat de financiën betreft; 2e wanneer er salarisverlaging zou komen is deze met bijdrage voor pensioen van den betrokkene te grootte verlaging 'in één keer; 3e omdat het verhaal niet we! in orde is, wanneer 't slechts van een paar personen geheven wordt. Dhr Carels wil niet persoonlijk treffen maar bezuinigen en versoberen en daar om moeten de grooten er aan gelooven. Wij moeten weer komen tot vooroorlog- sche toestanden. D-e voorzitter verklaarde, dat van salarissen, die meer dan 200 pet verhoogd waren, gerust 20 pet af kan, maar rekening houdend met het gepraes- teerde werk van alle gemeente-ambtenaren hier in 't licht van hunne bezoldiging, vergeleken met andere, ook naburige ge meenten, zijn hier de salarissen niet hoog. In 1914, dus vóór-oorlogs, was op de begrooting voor eenzelfde personeel bij het lager onderwijs hier uitgetrokken plm. f 4300, in 1923 plm. f 13.800. Zóó is het met de gemeente-ambtenaren niet ge gaan en thans wil men hen den weg op drijven welke blijkbaar de Rijksambtenaren opmoeten. Doch let wel, dat de verhoo gingen van de laatsten veelal aanzienlijker rijn geweest dan van het gemeente-perso neel. Bovendien staat Jiet gemeente-per soneel hier altijd klaar en ga eens elders zien? Na deze toelichting van den voorzitter trok dhr Elenbaas zijn woorden terug en het voorstel van dhr Carels steunde nie mand. De post brandweer wilde dhr Carels met f200 verhocgen; uit het antwoord van den voorzitter bleek, dat B. en W. allesbehalve stilzitten om naar vermogen het brandbluschmateriaal aan de daaraan te stellen eischen te doen beantwoorden, alsmede die wijzigingen aan te brengen, welke de nieuwere tijden noodig maken. Trouwens het Dag. Bestuur der gemeente heeft terdege getoond ten deze zijn plicht te kennén. Het voorstel van dhr Carels steunde niemand. De post straten- en plei- nenonderhoud (v. j. 600) nu f 400 uitge trokken was dhr Carels f 100 te hoog'; dhr Carels had hooren zeggen ,dat nu een straat naar de Chr. school gelegd werd buiten den Raad om. De voorzitter ont ried den raad "beslissingen te nemen op grond van praatjes en zuivere willekeur, in het verlagen van posten op een be grooting. Dies heeren Carels voorstel steun de niemand. Bij den post huur van huizen wenschte dhr Carels den secretaris, die 'n gedeelte van het gemeentehuis tijdelijk oewooni, x IU0 meer huur te doen ver wonen. rjiemand steunde een desbetreffend voorstel. Op een vraag van dhr Carels of B. en W,. de huur van i' 200 te ver antwoorden achten, 'antwoordde de voorz. bevestigend. De leening van den botiw is bijna afgelost; bovendien wordt f 245 huur ontvangen van 't gemeentehuis op een bouwsom van f 5000 en bovendien is de geheele secretarie met archiefkamer en raadzaal plus bodekamer (4 lokalen) in het gemeentehuis dagelijks in gebruik. De schoolgelden vond de heer Carels te hoog. De voorzitter ontkende, dat op een nadeelig saldo geraamd '24 L. O. van f 3936,40 een bedrag aan schoolgeld van pl. m. f 913,50 te hoog is. Bovendien is voor '24 slechts f 300 geraamd in ver band met de gewijzigde heffingsbasis en de gedaalde inkomens van velen. De raad vereenigde zich met het uitgetrokken be drag. De heer Carels wilde B. en W. een pluim geven wegens hun gewijzigde hef- tingswijze, doch nu hij hoort, dat de wet het heffen van schoolgeld voorschrijft, bedankt hij den Minister. Bij den post bijdragen middelbaar onderwijs informeert de- heer Carels naar de raming ad f 140O; na toelichting door den voorzitter wenscht hij den Minister hiervan een verwijt te maken. Bij den post subsidie autobus wenschte de heer Carels den ondernemer te verbieden, met de ham te Tholen aan gekomen reizigers te laten staan. De voor zitter zegde toe, met den heer Krijger, den ondernemer, deze aangelegenheid te zullen bespreken en wees overigens op het schrijven dat onlangs van G. S. ten aanzien van den autodienst op Tholen den raad is voorgelegd. De heer Carels wenschte 25 pCt,. op de Pers. Belasting. De voorzitter verklaarde namens B. en W., dat de gemeente deze belasting niet noodig heeft. Niemand steunde den heer Carels. De heer Carels wilde aanvankelijk nog iets zeggen over den post telephoon, doch na zijn ervaringen dezen morgen zag mannen in alle stilte een zeilbootje gereed maken, waarmede ze al spoedig de ha ven verlaten en koers zetten naar Vlis singen. Aangezien de wind hun gunstig was, hadden ze deze stad al spoedig bereikt, bekend als ze waren met de Zeeuwsche stroomen. Nog voor 't geheel dag was, weet Tse raerts dat van Cuyck den toestand te Veere gunstig oordeelde om een nieuwen aanval te wagen en reeds in den vroe gen ochtend van 3 Mei staat een legertje van veertig soldaten, onder aanvoering van Jeannin, vóór de poort van Veere, en verzoekt binnengelaten te worden. Reeds waren de burgers in 't geweer die hem de poort openden, maar de Bal juw De Rollé liet deze soldaten in de Groote Kerk huisvesten en deze sluiten, terwijl hij boden naar Middelburg zond om hulp. Toen de burgers den toeleg van den Baljuw bemerkten, zonden zij eveneens een "bode naar Vlissingen, om meer sol daten. Maar hooren wij do verdere toedracht der zaak uit den mond van Aart de Mes- maaker, die zich aan den avond van dien dag ten huize van schipper Geerts bevond. HViordt vervdlgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2