FIJNSTE PLANTENBOTER 21 Woensdag 24 October 1IÏ23 38e Jaargang :N DAN NOG VOOR DEN GROOTSTEN VERBRUIKER Staten-taeraal. Buifeölani Binnenland. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middetburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ofc. Bij abonnement belangrijke korting. ÜURGENS7 PLANTA U %r'. WAT 7N BEZUINIGING Tweede Kamer. Ook gisteren kwam de minister noig niet aan het Woord. Nog steeds lieten zich Kamerleden op de sprekerslijst in schrijven. Van cle R.K. fractie kwamen niet minder dan vijf leden zich aanslui ten bij de vijf spirekers, die hun do vorige week reeds voorafgingen, zoodat 'bijna een derde der geheele fraclie aan het debat heeft deelgenomen. Veel te veel, zou men zoo zieggen. Waarom ook de Boer (Plattel. Bond) nag wat moest toevoegen aan den ojnzin van Braat, zal •wel niemand begrijpen. Dhr Nolens, leider der R. IC. fractie, hield een nuchter en zakelijk beloog vóór de Vlootwet. Wat deze wet zelf betreft, ook dhr. Nolens verklaarde allerminst geestdriftig te zijn voor uitgaven als deze. Dte heer Dressel- lmis had zich de woordspeling veroor loofd, da< de wet w;el „Nolens volens" zou worden aanvaard door de katholieken; maar zoo verzekerde de katholieke leider men drukt zich juist, uit, als men zegt Nolens nolens". Men heeft nu eemnaat naast nuttige en wenschelijke ook noodzakelijke uitgaven. En onder de laatste categorie ressorteeren nqg altijd helaas! dë lasten, welke ae ver dediging onzer onafhankelijkheid en de handhaving .der neutraliteit ons opleggen. Wanneer men aan het publiek de nuch tere waarheid zou voorhouden, dat het hier n et gaat om honderden millioenen extra-uitgaven, maar om het voornemen, ■■de kosten over '12 jaar te verdeelen, zoo dal elk jaar, althans hier in Nederland, niet aanmerkelijk meer zal worden uitge geven dan thans reeds voor de maritieme verdediging wordt besteed, dan zouden allicht de hartstochten minder hevig op laaien Wie zon er niet vóór ontwapening zijn? Maar zou Nederland nationaal wil gen gaan toepassen wat slechts inter nationaal bereikt kan worden, dan ware zulks een roekeloos beginnen, dat vroeg of laat opi een smadelijk einde moet uit- loopen. Van de vier overige katholieke leden, die gisteren nog aan het woord kwamen, mevr. BronsveldVitringa en de heeren Kuiper, Fruytier en Deckers, bleken de beide ecrstgenoeinden nog weinig ge neigd, zonder meer den gedachtengang van den heer Nolens te aanvaarden. De eerste zei positief, te zullen tegen stemmen, omdat haar niet gebleken is, dat de Regeering al "het mogelijke doet, om op de defensie-uitgaven zooveel mogelijl: te bezuinigen. Dhr Kuiper «wil aan den ongestcorden aanbouw van vlootmaterieei ten koste van Vitale belangen onzer ge meenschap niet meedoen. Daarom heeft hij nog groote bezwaren tegen de wet. Dhr Fruytier was nog weifelend a la 'Van Schaik; dhr D'eckers was overtuigd Voorstander. Dhr Troelstra hield een rede, waarin hij eigenlijk niets over de vlootwet zei, waarover de voorzitter hem dan ook een opmerking maakte, maar meer algemeene besfcbouwingen over de Staats- of oorlogs- begrocting hield. Hij' was tegen alle de fensie-uitgaven (duidelijk gezegd - om te onthouden!), 'smeekte natuurlijk èm te genstemmers onder de ftoomscften, om mei hun hulp de vlootwet te verwerpen, deed de insinueerende vraag, of er misschien olie-vrienden van Colijn achter zaten en conciludeerde, dat de S.D.A.P. aan de re- geering zou moeten deelnemen, als de Vlootwet zou worden verworpen. Wee ons landje dan! Willen mannen als Dressel- huys en andere liberalen daaraan mee werken? Willen de Vrijheidsbondsche kie zers dat? Dhr Schokking was de laatste spreker. Hij wees er op, 'dat Indië, behalve een leger voor de neutraliteits-handhaving een {scheepsmacht noodig' heeft, Wanneer men ons volk naar de keel grijpt, redeneeren de sociaal-democraten anders. Don vallen de scheidslijnen weg. 'Thans vereischt het zedelijken moed om voor de defensie-uitga ven te spreken. Om rédenen van noodza kelijkheid zullen de Chr. Historischen dan ook voorstemmen. De toestand in Duitschland. Bijzonder veel is er in deze onheilspel lende dagen in Duitscliland, wat onze aandacht vraagt. Daar zijn eerst de po gingen ten deele reeds geslaagd om het Rijnland van het rijk af te scheu ren. Deze' beweging, die der z.g.n. se paratisten, is begonnen in Aken, maar juist daar begint nu het verzet er tegen krachtig te worden. Er ontstonden ver woede schietpartijen, waarbij tal van dooden en gewonden vielen, vooral on der de separatisten. Dp Rijnlandscbe vlag is van de rijksbank gehaald en verbrand. Ook is die vlag van het raadhuis en van andere gebouwën verwijderd. President Deckers is niet meer in Aken te vinden. De burgerij en tal van Akensche arbei ders zijn absoluut tegen de Rijnlandscbe republiek. Volgens nadere berichten is de staat van bele.g afgekondigd. De witte vlag wapperde van het regeeringsgebouw. Bij bekende separatisten is alles kort en klein geslagen, terwijl de meubelen op straat zijn geworpen. De opwinding onder de bevolking is groot, vooral ook omdat de prijzen der levensmiddelen buitenge woon gestegen zijn en geen ruimer aan voer van voedingsmiddelen heeft plaats gehad, zooals de separatisten hadden be loofd. Men meent, dat er te Aken 12 dooden zijn gevallen en dat het aantal gewonden in de tientallen loopt. Een ooggetuige meldt aan het Hbld. De menigte veroverde het werfbureau, waarbij enkele separatisten gegrepen en gruwelijk afgemaakt, werden, meest dood geknuppeld met stoelpooten en vuisten. In de geheele stad begon een jacht op separatisten. In hun woningen werd in gebroken, alles werd kort en klein ge slagen, meubels uit de ramen gesmeten. Hoevelen er daarbij vermoord zijn is nog niet bekend, de politie wist dit nog niet en vele zwaargewonden liggen nog in hospitalen en huizen. Te Aken heeft de beweging dus naar men zou zeggen tamelijk wel schip breuk geleden. IToe 't in de andere Rijn- landsche plaatsen gesteld is, is moeilijk te zeggen, daar de berichten zoo ver ward zijn. Te Wiesbaden schijnt de Rijnlandsche republiek geproclameerd te zijn, maar cle aanhang moet er niet groot zijn. Te Trier en Mainz is dit echter niet gelukt. Ook gaan er geruchten, dat het in Koblenz gelukt is de separatisten uit de regee- ringsgefoouwen te verjagen. Gisternacht deden dë separatisten te Bonn een aan val op het raadhuis. Toen zij met waterstralen werden bestookt (de po litie mocht er niet schieten) weken zij terug. Drie met revolvers gewapende se paratisten zijn gevangen genomen. Over het algemeen krijgt men den indruk, dat de actie geen voortgang maakt en ver moedelijk zal verloopen, ook omdat de werkelijke leiders, zooals Smeets en Dor- ten, blijkbaar door 'het gebeurde verrast zijn en weinig neiging toonen om nu Deckers te volgen. Verder is er nog altijd het verschil tusschen Beieren en liet rijk. Het is bijna .zeker, dat von Lossow de steen'des aan stoots zal blijven, want voor het rijk is het even onmogelijk dezen muitenden krijgsman te handhaven, als het. voor Beieren onmogelijk is hem te laten gaan. Zoo zal het moeilijk zijn de kloof te over bruggen. Vandaag vergadert cle rijksraad te Berlijn over deze zaak. In de derde plaats moet de regeering aandacht schenken aan den diep-treurigen economisclien toestand, de ontzaglijke da ling van de mark en de geruchten om trent putsch-pogingen. Volgens de „Tag" zouden er in Beriijnsche arbeiderskrin gen plannen bestaan tot het uitroepen van een algemeene staking; en gezien den dreigenden hongersnood, is de kans op welslagen van zulk een onderneming niet gering. Vanaf gistermorgen kunnen de men- schen in de bakkerswinkels te Berlijn geen brood meer krijgen. In lange rijen staat !men te wachten tot de winkels weer worden opengedaan. Vanmorgen zou een beperkte hoeveelheid brood worden ver kocht. De bakkers hebben geen voldoende meel te beschikking. En op de Beriijn sche levensmiddelenmarkt viel weer een stormachtige stijging der prijzen te con- stateeren. Verdubbeling der milliarden- prijzen was regel. Vergeten we ook niet de steeds toenemende werkloosheid, die vooral in het Ruhrgebied steeds grooter wordt. Met uitzondering van de mijnen heeft schier de geheele industrie daar het werk nu neergelegd. Alleen in de stad Gelsenkirchen werden daardoor 18000 arbeidersgezinnen getroffen. Al deze dingen, die wijzen op eenvree- selijke toekomst voor Duitschland, "kun nen toch ook aan de aandacht der Fran schen niet ontgaan. Maar met wil daar niet de waarheid zien en hooren. In een bijeenkomst van Duitsche industriëelen is medegedeeld, dat zij bereid zijn de le veringen in natura in beperkten omvang te hervatten, maar dat het hun onmogelijk is de achterstallige kolenbelasting even als die belastjng voor de toekomst te betalen. De Geallieerden hebben evenwel daarop geantwoord, dat hiervoor geen par don is. De eisch der Franschen komt dus hier op neer, dat de industrieelen niet alleen de leveringen in natura anllen hervatten op crediet, maar daarenooven nog een belangrijk bedrag in geld zullen betalen. Stinnes en zijn medestanders hebben den eisch als absoluut onmogelijk van de hand gewezen. Alle ondernemingen lij den inderdaad aan een nijpenden kapitaal- nood. Daarbij komt, dat het bedrijf in de eerste weken of maanden met verlies zal moeten werken. De enorme voorraden staal, die opgestapeld liggen, en waarin natuurlijk ook heel wat kapitaal is vast gelegd, zullen maar niet zoo direct koo- pers vinden. De loonen voor het werk, dat noodig is voor de leveringen in na tura, zal men in de eerste jaren niet terugkrijgen. En dan nog een betaling in. geld! Het kan niet,, zegt Stinnes. Het moet, zeggen de Franschen en de Belgen. Zoo ziet men weer, dat deze la.at.sten geen accoord willen, maar den ondergang Van Duitschland, om dan hun slag te slaan en 'te laat in te zien, welke de ge volgen van hun misdadige politiek zijn. De eind-uitslag der verkiezingen in OostenrijK. Gekozen werden tot leden .der Nat. Ver gadering in Oostenrijk: 81 Christelijk so cialen (77); 66 Sociaal-democraten (62) 12 Groot-Duitschers (20); 6 leden der Boerenpartij (6). De regeeringsmeerder- heid van dr Seipel is Verzekerd. (De cij fers tusschen haakjes toonen de sterkte der partijen in het oude parlement.) De Christelijk-soeialen kunnen tevreden zijn. De Marken te Brussel. Er is al heel wat te doen geweest over de marken, welke cle Belgische regeering in 1911 tegen toen nog volwaardige francs heeft uitgewisselder was iets meer dan 6 milliard, die nu in de kelders der na tionale bank te Brussel liggen. Tegen de huidige koers is die enorme hoeveelheid „geld" het zijn nog meestal honderd markenbiljetten zoowat 5 a 6 Belgi sche francs waard. Volgens de Peuple echter zou men er als oud papier 36.000 fi'. voor krijgen. Een prachtige zaak! Korte berichten. In de eerste elf dagen van den in schrijvingstermijn voor de hoogeschool van Gent hebben slechts 6 studenten zich voor de Vlaamsche college's aan gemeld, tegen 175 voor de Fransclie. De boycot van radicalistische Vlaamsche zij de tegen de Nolf-universiteit op touw ge zet, is dus volledig gelukt en de Vlaam sche afdeeling telt thans ruim 30 profes soren voor 6 leerlingen. De stopzetting van bedre ven en invoering van verkorten arbeids tijd in het Ruhrgebied nemen steeds groo teren omvang aan. Vele kleine en middel bare bedrijven laten nog slechts 24 uur per week werken, andere en ook vele groote fabrieken staan geheel stil. Zoo de fabriek van Aug. Thyssen 'te Ham- born, de Gufce Hoffnungshütte en de mees te mijnen in het district Oberhausen. De arbeiderspartij in Warwick Lea mington (Engeland) verzocht de gravin van Warwick haar candidate te zijn bij de aanstaande tusschentijdsche verkie zing voor het district Warwick. De gravin staat sedert eenige jaren bekend als so- cialste. Het Engelsche stoomschip West- moreland, dat uit Boston kwam met een bemanning van 80 officieren en matrozen, heeft draadloos geseind, dat het i n nood verkeerde in een orkaan bij de pier van Delaware. Het seinde, dat de zeeën over hel: schip heensloegen en dat de booten waren weggeslagen en vroeg hulp. 'Daarna zweeg de draadlooze tele graaf. Men vreest, dat alle opvarenden zijn omgekomen. Te Schoeningen in het Brunswijksche kolenbekken zijn gister de bakkers- e. a. levensmiddelenwinkels geplunderd. Bij een groot aantal Opper-Silezische mijnen staken de mijnwerkers. Ook in het bruinkolengebied van Seuftenberg is een algemeene staking uitgebroken. De leugen van „Het Vaderland". Waar het Vad. zijn beweringen (zie ons nr. van gisteren) nog voor een'deel staande houdt, schrijft de Msb. „Hiertegenover kunnen wij mededeelen, dat ook Donderdag een dergelijke mede- deeling van minister Ruys in de vergade ring der R.-K. Kamerclub niet is behan deld en houden wij vol, dat terzake in het geheel geen mededeeling van den minister-president aan de R.-K. Kamerclub is uitgegaan." B e u i n i g i n g. De Algemeene Riekenkamer heeft tot de Tweede Kamer een missive gericht, ten gëleide van afschriften van een brief wisseling van de Rekenkamer met de Re geering, waarvan kennisneming yan nut 'zou kunnen Zijn hij de behandeling van de staatsbegroting voor 1924. Dieze brief wisseling betreft: le korting op salaris van gevangenis-personeel, enz. wegens ge neeskundige behandeling van rijkswege; 2e het nijverheidsonderwijs; 3e opheffing van het boekenfonds, enz. aan de militaire academie; 4e subsidie voor ij's- cpruiming in het Ncordz-eekanaal. Meer bezuiniging. Blijkens het afdeelingsverslag der Twee de Kamer over de begrooting van het Dep. van Binnenl. Zaken en Landbouw hebben verschillende leden de meening te kennen gegeven, dat de bezetting van sommige afdeelingen van het departement uit een oogpunt van bezuiniging zeer veel te wenscb'en overlaat. In het büjizonder hebben ze de aandacht gevestigd op de afdeeling „Binnenlandsch Btestuur" en op de afdeeling „Visscherijen". Sommige leA den hebben er op gewezen, dat voor de afdeeling Binnenlandsch Bestuur wel f 120.503 minder is uitgetrokken dan ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1