Onderwijs. Uit Ie Provincie. Kerknieuws. Wetenschap en Kunst. Gemengd Nieuws. het onmiddellijk doel van elk artikel van het Vaderland over de Vlootwet. Bericht gevers, onder den druk van die sfeer, kleuren hun mededeelingen; de redactie, in haar eigen strikken verward, hoort in zulk een gekleurd bericht, wat zij er van hoopten daar gaat de leugen. Dat het kabinet-Ruys, bij verwerping van het ontwerp-Vlootwet, zich niet meer verant woord zou achten 's lands zaken te blij ven beheeren, staat vrij duidelijk te le zen in den brief van de Ministers van Marine, van Koloniën en van Financiën, van 17 September 1923, handelend over het ontwerp-Vlootwet. Dat deze overtui ging van het Kabinet van eenigen invloed kan zijn op aarzelende en twijfelende Ka merleden, spreekt van zelf. Dat in Katho lieken kring wel eens gesproken zal zijn over de vraag „wat dan?" is niet onmo gelijk. Over dit alles nadenkend en spre kend, en hopend nog enkele Roomschen te prikkelen tot verzet tegen vermeenden invloed van derden, wordt het onwaar be richt geschapen." Mr Bfjleveld doet afstand van een toelage. Ingediend is een tweede nota van wij ziging op de begrooting voor Financiën. Blijkens "de toelichting kunnen de crisis- uitgaven met f 1000 worden verminderd, omdat de regeeringscommissaris van het departement van Financiën bij 'de N. U. M„ mr H. Bijleveld Jr (oud-minister van marine) heeft medegedeeld, dat, in de gegeven omstandigheden de hem toege kende toelage a'd f 1000 per jaar niet verdedigbaar te handhaven is en "dat hij bereid is, de, aan deze functie verbonden werkzaamheden gratis te blijven verrich ten. Het R- ij k s m u s e u m tegen e n t r e. De tourniquets van het Rijksmuseum te Amsterdam hebben vorige week voor het eerst dienst gedaan. Het was immers de eerste week, waarop voor een bezoek aan het Rijksmuseum entree werd geheven. Wat deze maatregel zal tengevolge heb ben? vraagt de „Tel." In de eerste plaats worden nu uit het museum geweerd de talloozen, die daar rondslenterden, om bij regenachtig weder te schuilen, de kin deren, die door hun ouders het huis uit werden gestuurd met de boodschap: „Ga maar naar het Rijksmuseum", en daar wat rondslingerden tot groote ergernis der suppoosten, die o|p drukke dagen oogen te kort kwamen om te letten oip baldadig heden welke de jeugd uit verveling zou kunnen plegen. Dan is het ook uit met de bakvischjes ,die al of niet geïnspireerd door de meesterstukken rondom haar, los- vaste verkeering trachtten aan te "knoo- pen óf flirten dwars door de vitrines, met kostbaar oud zilver- of glaswerk heen. Wij zullen dan .ook in de zalen missen de meisjes en jongens, die hand-in-band zaten te staren naar het „gebed zonder eind" van Nicolaas Maes, totdat een gongslag daar dan tenslotte een eind aan maakte. Al dezen zullen nu niet meer het museum bezoeken, en de ware kunstliefhebbers krij gen meer gelegenheid de vele schatten welke het gebouw bevat, rustig te be wonderen. De minister van Waterstaat heeft voor den tijd van drie jaren in den spoor- wegraad o. a. benoemd tot leden J. G. van Niftrik Jr., lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw- Bche eilanden te Vlissingen, en J. Augus- teijn, voorzitter van den Prot, Christelij- ken Bond van Spoor- en Tramwegperso neel, te Zwolle. Middelburg. Door de politie alhier is p'oces-verbaal opgemaakt tegen den 23- Jarigen J. W|. uit Koudekerke, wegens verduistering van een remboursement, ten nadeele van een expediteur alhier. Goes. Het Comité deelt ons mede, dat de collecte voor den nood in Japan heeft opgebracht f 624.551/2- Verbinding Katsclie veer. Penige dagen geleden meldden wij1, dat te Zierikzee ter teekemng lag een adres, waarin aan Ged. Staten verzocht w:erd een behoorlijke wachtgelegenheid bij het Katsche veer aan te brengen. Wij vernemen nu van dhr. J. C. Krijger 'dat in verband met deze klachten over terbinding van dezen dienst reeds door e Provincie en ondernemer stappen tot verbetering waren gedaan en dat deze 1 November a.s. in werking treedt, alsdat Dok met dezen datum het tarief ver laagd wordt. Tevens wordt ons medege deeld, dat voor dezen dienst een speciale auto is besteld, merk Renault van het allernieuwste type en voorzien van de nieuwste remcons tractie, speciaal voor autobussen vervaardigd, en welke thans geëxposeerd staat op de Parijsche ten toonstelling van autobussen. Loop der bevolking gedurende de eerste helft der maand October 1923. Ingekomen: A. J. Henderikx, kantoor bediende, van Oudelande, Oostwal 75;, H. J. V)(. M. StibolR zonder beroep, van Heemstede, Rimmelandplein 2, C. P. van de Kreeke, rijwielhersteller, van Kattendijke, Oostsingel 2; G. de Waard, gepens., van 's H. Arendskerke, De Witt Hamerstraat 7; L. C. de Waard, kassier, van 'sH. Arendskerke, Die Witt Hamer straat 7; W. Rijn, meubelmaker, van Rotterdam, Kleine Kade 19; J. G. Zuur, sergeant-fourier, van Middelburg, M. Sm. buurt 28; A. Meeuwse, timmerman, van Domburg, C. Eversdijlkstraat 12; W. C. de iWeerd, gasfitter, van Leerdam, P. Jas persestraat 5; A. J. Liplijin, arbeider, spoorw., van Tilburg, Hinc'kelingestraat 6; R. Reijerse, tuinman, van Oudelande, Kleine Kerkstraat ga. Vertrokken: C. Stok, schippersknecht, naar Captelle op d'IJssel, IJssclmondsche- laan 96; M. Meulenberg, kantoorbedien de, naar Kloetinge, A 274; J. C. Nipius, onderwijzeres handwerken, naar Vorden; M. Vermeule, matroos, naar Gorinchem, a.b. H. M. Schorpioen; E. N. Burgs, matroos, idem; H. C. Stefes, controleur proefstation, naar Utrecht, Adriaanstr. 19; A. Goeman, onderwijzer, naar Dordrecht, BUderdijkstraat 18; O. M. Fokker, rijks veldwachter, naar Krabbendijke, Oostweg 10; W. M. Gunst, melkknecht, naar Ca nada; L. Thijs, onderwijzer, naar Ze venbergen Vlissingen. Door den heer A. Staver- man, over wiens al of niet handhaving, als lid van den gemeenteraad dat college a.s. Vrijdag zal beslissen, is wederom een adres aan den raad gezonden, waarin de lieer S. tot de conclusie komt dat, wanneer de raad meer hecht aan de wer kelijkheid dan aan theoretische beschou wingen, waaraan adressant niet twijfelt, de raad zal moeten erkennen, dat in we zen er geen verandering is gekomen in den werkkring van den heer S. in het gasthuis en dat hij dus met hetzelfde recht als voorheen zitting kan blijven houden als raadslid. Mocht daaromtrent bij den raad twijfel bestaan, dan bestaat er naar de meening van den heer S. meer dan één mogelijkheid om door verandering van het benoemingsbesluit van 3 Augus tus j.l., zonder dat daardoor de wezen lijke belangen der gemeentelijke zieken- instelling ook maar in het geringste zou den worden geschaad of de verplichtin gen van den chirurg ook maar iets zou den veranderd worden, eiken twijfel buiten te sluiten omtrent de vereenig- baarheid van de functie van heelkundige van het gasthuis met het raadslidmaat schap. Dat door Burg. en Weth. naar een dergelijke oplossing dezer kwestie niet gezocht is, bewijst voldoende, hoe wei nig zij rekening wenschen te houden met de uitspraak der kiezers. Een jonge vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan, Zaterdagavond op het Jaagpad tusschen Vlissingen en Souburg door een man te zijn aangerand. Bij een ingesteld onderzoek, dat nog wordt voort gezet, bleek al spoedig de naam van den- gene die van de aanranding verdacht kan worden. (VI. C.). Wilhelminadorp. Voor den Indischen Dienst is bestemd E. de Vries alhier, als landbouwconsulenf bij den Landbouw- vooi'lichtingsdienst. lerseke. Een dezer dagen is een proef genomen om mosselen per wagon naar het bezette gebied te zenden. De kwaliteit is goed bevallen, maar het zal de vraag zijn of hef transport niet te lang zal du ren. Mocht de proef slagen, dan is weer een nieuw afzetgebied gevonden. Wissenkerke In de Vrijdag gehouden raadsvergadering deelde de voorz. mede, dat het hoofd der schqol in de kom zich vereenigde met een woninghuur van f325. De wetswijziging die het belastbaar inkomen inplaats van het zuiver inkomen tot grondslag der schoijlg'eldheffing heeft verklaard, had een nieuwe verordening noodig gemaald, die werd vastgesteld. In hoofdtrekken luidt de regeling thans tot een inkomen van f 800 geen school geld, bij f800 inkomen f3, en verder voor elke f 100 inkomen meer 60 cent hooger. Het maximum wordt f87.60, alles per jaar en per kind, zonder reductie voor meer kinderen uit ee ngezin. Een voorstel tot het aangaan eener tijdelijke geldleening ter aflossing van schuld werd met alg. stemmen aangenomen. Ingewil ligd werd het verzoek van den gemeente veldwachter de Bart, om uitfceering der hem vroeger toegekende tegemoetkoming in zijn huishuur, ook over de maanden na Juli j.l. sinds wanneer hij een eigen woning verkreeg. Op grond der Landar- beiderswet vroeg de Noord-Bevelandsche vereeniging ad hoe een voorschot van f27.503 voor den aankoop van 11.56.80 H.A. bouwland in den Camperlandpol- der. B. en W. stellen voor het voorschot te verstrekken, onder de daarvoor gel dende voorwaarden. Een daarvan was, dat het bestuur der vereeniging hoofdelijk aansprakelijk is voor een boete van f 1500 bij' 'tniet nakomen der voorgeschreven verplichtingen van beheer. De leden v. Hee en Den Boer vragen inlichtingen omtrent het risico, dat de gemeente loopt, wanneer ten gevolge van omstan digheden in 't landbouwbedrijf de ver eeniging eens niet in staat bleek, haar verplichtingen na te komen: De voorzitter en het lid de Regt antwoorden, dat de gemeente, tegenover het rijk aansprakelijk blijft voor de rente. Het lid v. Hee, wijst er op', dat het zeer w'enschelijk is, dat de autoriteiten, die de gelden ver strekken, behoorlijk toezien ten einde te voorkomen, dat een vereeniging te zware geldelijke lasten aanvaardt, b.v. door te duur te koopen. Het lid Schippers meen de dat het land in kwestie onder andere omstandigheden minstens f 100 pier ge- met duurder zou gegaan zijn. Met alg. stemmen werd het voorstel van B. en W, aangenomen. Bij de behandeling der begrooting voor 1924, merkt het lid de Regt op, dat het hem, in verband met hetgeen bij de vorige begrooling, als 't gevoelen van den raad gebleken is, heeft teleur gesteld, in deze begrooting mets van salarisvermindering te merken valt. Die voorzitter wijst er op, dat de salaris regeling van Burgemeester en secretaris tot de competentie van Ged. Staten le- hoort. Het lid de Regt meent, dat, als alle gemeenteraden in Nederland deze tractementen verlagen, Ged. Staten wel in dien geest zouden beslissen. Hij1 stelt voor, de salarissen boven de f 1000 met 10 pet. te verminderen. De voorzitter wijst er op, dat het voorstel de Regt geen effect hebben kan, maar geeft in over weging er den vorm eener motie aan te geven. Neemt de raad die aan, dan kunnen Ged. Staten er rekening mee hou den. Het lid de Regt dient daarop de motie in. (De gemeenteraad van Wis senkerke enz. spreekt de wenschelijkheid uit, dat de salarissen der gemeente-ambte naren boven de f 1000 met 10 pet. wor den verminderd.) Met alg. stemmen aan genomen. Weth. v. cl. Maas stelt voor de jaar wedde der wethouders met 20 pet. te verlagen. Weth. Buijze sluit zich daar bij aan. Het lid v. Hee brengt namens zijn medeleden de wethouders dank voor het goede voorbeeld. Het lid de Feijter stelt voor het presentiegeld voor de raadsleden te schrappen. In overweging wordt ge geven het denkbeeld, de leden, die door 't bijwonen der vergaderingen werkloon derven, daarvoor schadeloos te stellen. De raad vereen igt zicjh met het denk beeld, deze schadeloosstelling op f2 per vergadering te stellen en 't gewone pre sentiegeld te schrappen. Een gelijk lot onderging de post „verversching" bij de raadsvergaderingen. Onder den zelfden bezuinigingsdrang ging de behandeling door. Aangevallen en al c*f niet verdedigd, werden de punten: schrijfloon, druk werk, omroepen, reinigingsdienst, kasten van onderwijs buiten de gemeente geno ten, bijdrage voor een geëxamineerd vee arts, autodienst Krijger, arbeidersbeurs, vreemdelingenverkeer, enz, met het resul- daad, dat na een discussie van 3 en een half uur op een begrooting van f 101.481 ruim f248 was bezuinigd. Ingekomen was een verzoek van het hoofd der O. L. school te Geersdijk, idem van die in de kom, te mogen beschikken over een lokaal hunner school en de aanwezige leermiddelen ten dien ste van een cursus voor vervolgonderwijs. B. en W. adviseeren tot inwilliging. De raad stemde daarmee in. Bij de omvraag verzocht het lid den Boer verlichting der Langeviele in verband met de ge legenheid tot het doen van kattekwaad en de kans op ongelukken. B. en W. zan den dit nader overwegen. Het lid Breure klaagt over de herrie, die op de Zon dagavonden gemaakt wordt op 't grens gebied Geersdijk Kó-rtgene en vroeg po litietoezicht. Die voorzitter zlei, de klacht ter kennis van de Geersdijksche politie te zullen brengen. Het lid Schippers vroeg tijdens de bietencampagne hulp bij 't opruimen van modder op den Veerwe-g. De leden Nieuwenhuijze v. Hee en wetli. Buijze bevestigden de wenschelijkheid. De voorzitter en 'tlid v. Hee, meenden dat er weinig tegen was de onkosten daar voor 'te vinden, door verhooging van 't liggeld der peeën, daar deze de oorzaak van de slijk zij'n. B. en W. zullen de zaak ter hand nemen. Scherpenisse. Tegen M. J. K te St. Maartensdijk is proces-verbaal opge maakt wegens bedreiging met een scherp voorwerp tegen J. v. H. alhier. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Scharnegoutum A. J. Wormgoor te Alblasserdam. Bedankt voor Wierden door C. J. v. d. Graaf te Kockengen. Geref. Kerken. Beroepen te Alblasserdam G. J. Goede te Westzaan; te Twijzel en te Nieuw- Buinen H. de Zwart, cand. te Hallum. Aangenomen naar Ouderkerk aan den IJsel door J. v. d. Sluis te Genderen.' Bedankt voor Vlaardingen door P. C. de Bruijn te Oudewater. Ghr. Ger. Kerk. Aangenomen naar Dokkum door W. Vos te Drachten. Geref. Gemeenten. Drietal te Moerkapelle G. II. Kersten te lerseke, R- Kok te Aagtekerke en ,H. Kie viet te Veenendaal. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Vlissingen-Middelburg J. M. Lindeijer te Monnikendam. Baptisten-Gemeenten. Bedankt voor 's-Gravenliage door J. Jeronimus te Tweede Exloërmond. De toestand van ds J. W. Groot Enzerink te Leiden is zorgelijk; die van ds M. v. Grieken te Rotterdam is vooruit gaande. Exodus 3522. In de Geref. Kerk bode van Zwolle kwam het volgende be richt x.oor: „Zondagavond bij het ledigen der col- lectezakken voor het Bouwfonds rolde er een pakje uit, hetwelk bij opening bleek te bevatten: gouden en zilveren ringen, oorsierselen, haken, enz. Onder verwijzing naar onderstaanden tekst was er het volgende briefje bijge voegd „Van een groot gezin, dat vermeent naar de mate van zijn maatschappelijken welstand voor een behoorlijk bedrag te hebben ingeschreven voor den bouw eener nieuwe kerk, doch bovendien nog gaarne in dezen vorm voor des He epen huis een offer biedt". Wat zegt u van zulk een bewijs van medeleven? Als het zoo gaat, dan moet de Nieuwe Kerk er spoedig komen. Zij het ons allen een voorbeeld ter navol ging-" De penningmeester herinnert daarbij aan Exodus 35:22. „Zoo kwamen dan de mannen en de vrouwen: alle vrijwilligen van hart: zij brachten haken en oorsierselen en rin gen en spanselen, alle gouden vaten; en alle man „die een gouden beweegoffer den Heere offerde". Dt F. van Gheel Gildemeester pre- - dikte Zondagmorgen in de Wiilhelmimakerk te 's Gravenha.ge. Na de preek, voor het uitspreken van den zegen werd hij! door een flauwte overvallen. Nader vernemen wij nog, dat de predikant reeds vóór het gaan naar de kerk zich onwel heeft ge voeld. Een zijner dochters, die zich onder zijn gehoor bevond, snelde dan ook ter stond naaf den preekstoel, toen zij haar vader onwel zag worden. Onder het ge hoor bevond zich ook Z.Exc. dr J. Th. de Visser, die ook in de consistoriekamer 15ij het weder bijkomen van zijn oiiden aca demievriend aanwezig was. De toes'tand van ds Gildemeester was hedenmorgen heei goed te noemen; evenwel heeft hij behoefte aan rust („Ned.") Goes. Dezer dagen is te Venlo ge slaagd voor de acte vrije- en orde oefeningen, onze vroegere stadgenoot de lieer M. Verhage, hoofd der school te Vierhouten (G.). - Geslaagd te 's-Gravenhage voor de vrije- en brdeoefeningen de dames E. C. 'P, va,n Hoeflaken, J. A. van Hoepen en M. H. de Vries, allen te Vlissingen. Eervol ontslag verleend aan den heer C. A. Geluk met 1 Dec. ai.s. als leeraar in het Fransch aan de gem. H. B. S. met 5 j.-cursus te Gro ningen. Ter benoeming van een tijdelijk leeraar in de Staathuishoudkunde de Staatsinrichting en het Handelsrecht aan de le Openbare Handelsschool te Amsterdam wordt door B. en W. aldaar voorgedragen de heer P. C. de Jonge, reeds als zoodanig werk zaam. Geen najaarsexamen. Het hoofdbestuur der Vereeniging van Chr. Onderwijzers heeft naar aanleiding Van een gezonden adres van den minister van onderwijs een schrijven ontvangen, waar uit blijkt, dat in 1923 geen najaarsexamen ter verkrijging van de akte van bekwaam heid als onderwijzer(es) zal worden af genomen. Toorop's Driekoningenvenster geweigerd. Jan Toorop's raam met de „Aanbidding der Drie Koningen" wordt in de Groote Kerk te 's-Gravenhage niet geplaatst. „Jhr. Loudon", schrijft Toorop, „heeft zich nu teruggetrokken en laat het raam niet uitvoeren. Het is voor mij een groote teleurstelling. Dit raam heb ik natuurlijk ui't volle overtuiging en geloof gemaakt om een algemeen-Christelijke beteekenis er aan te geven, en daarbij zuiver gevolgd het verhaal uit het Nieuwe Testament; 't is jammer, ik had er mij zooveel schoons van voorgesteld leder weldenkend lezer zal, mét den kunstenaar, het gebeurde betreuren. De Haagsche kerkeraad heeft de onverdraag zaamheid dus zóóver gedreven, om het door het echtpaar Loudon aangeboden en door kerkvoogden goedgekeurde geschenk af te wijzen; een kunstwerk, dat niets bevatte wat streed tegen het algemeen- Christelijk levensbesef, maar dat de ker keraad, zonder het ontwerp-carton gezien Le hebben, veroordeel.de, op hatelijke aanstichting van een inzake kunst-en- religie onbevoegde, alleen omdat de door Roomsch en on-Roomsch als groot Christelijk kunstenaar bewonderde maker katholiek is. Hier heeft Holland zoowaar kans gezien om zich nog eens „op z'n smalst" te laten kijken. (Handelsblad.) Ongelukken. Te Tilburg is zekere L. H„ die van het dak van een wacht huisje viel, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, gestorven. Bij het verrichten van werkzaamheden te Rotterdam is de 20-jarige schildersgezel J. G. van een stelling op straat gevallen. De man be kwam een beenbreuk .en werd inwendig zwaar gekwetst. Hij is aan de gevolgen overleden. Van de richting Eindhoven kwam dhr A. d. B. met een vaart van plm. 70 K.M. op een truc aanrijden. Van Helmond kwam dhr G., koopman te Heeze op een motor. Ze reden tegen elkaar. Hoe het ongeluk zich eigenlijk heeft toegedragen, is niet bekend. De heer De B. verkeerde in kennelijken staat van dronkenschap. 'Beide motoren werden geheel vernield. De beide personen werden licht g'ewond. - De voerman D. is in een glasfabriek te Nieuw-Buinen tusschen een vliegwiel en een muur bekneld geraakt, en levensgevaarlijk inwendig gekneusd. Dhr L. te N.-Buinen stortte in zijn woning van den zolder. Na enkele uren is hij over leden. Onder Hoensbroek maaste een auto een salto-mortale, tengevolge van het springen van een voorband. Zekere H. uit Schaesberg werd zoodanig verwond, dat hij1 naar 't hospitaal moest worden ge bracht. Zijn toestand s levensgevaarlijk. Die chauffeur bekwam geen noemenswaar dig letsel. In de mijn Oranje-Nassau III te Heerlerheidë, geraakte de mijnwerker Wl. beklemd tusschen 2 wagens. W. over leed in het hospitaal te Heerlen. Gis terochtend had te Den Haag een ernstig ongeval plaats. Juist, toen de stoomtram naar Leiden reed, schrok het paard van den vrachtwagen, bestuurd door den 55- jarigen koetsier T. S. Het paard drong achteruit, zoodat de wagen tegen de rij dende tram botste. Dioor den schok viel 'S. van den bok en geraakte onder de lo comotief. Hij werd op slag ge'dood. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw en kinderen na. Met een ton de wereld om. Zondagmiddag waren, dus vertelt de Crt., honderden nieuwsgierigen samengestroomd om getuigen te zijn van het oogenblik, waarop J. Vet met zijn rollende ton van de Nieuwmarkt te Amsterdam af zijn reis om de wereld begon, welke vier jaar zal duren, en waarop hij, volgens zijn bere kening, welke wij niet kunnen controleeren, 40. 000 K.M. zal afleggen. Wijlen Diogenes placht in een ton te kruipen, om ver van de aardsche beslom meringen, zich op deze plaats oveir te geven aan wijsgeerige bespiegelingen. Vet is in zijn soort ook een wijsgeer, maar van meer practischen aanleg, want hij ge bruikt zijn ton juist, om de aandacht op zich te vestigen. Hij is ook niet van plan er in te kruipen, want daartoe is het vat te klein. Hij rolt de ton voor zich uit en hoopt in 1927 er weer mee terug te zijn op de Nieuwmarkt, weer en wind dienende. Deze ton trok dus in het bijzonder de aandacht. De menschen dromden er om heen, alsof een ton iets anders is dan een ton. Maar het middelpunt van het grootste oploopje, was de wereld-wandelaar zelf. die in zijn witte trui, met een rood-wit- blauw lint, een opgewekten indruk maakte, en er niet naar uitzag, of hem de 40.000 K.M. tippelen bezwaarde. Alleen het ge drang van de tallooze kinderen hinderde hem. Wil je wel gelooven, dat ik liever een dag met mijn ton loop, d>an_ een kwartier hier tusschen dat kleine tuig, zeide hij, zijn hoofd afvegende, tot een zijner ken nissen. Maar met dat al verkochten hij en zijn vrienden de noodige prentbriefkaarten waarop hij afgebeeld staat in Napoïeonti sclie houding, met de vermelding,- dat bij zondelr [geld, te voet de reis om de wereld maakt. Controleboeken ter inzage. De op brengst der foto's dient, om de onkosten te bestrijden". De meeningen van het publiek, dat ruim schoots gelegenheid had, van gedachten te wisselen, liepen nogal uiteen: 't Is een kolossaal planer zit mu ziek in, mompelde een der omstanders. Ja, e'est le ton, qui fait la musique, antwoordde een ander, maar de meesten begrepen, niet ten onrechte, niet precies wat er mee bedoeld wgrd. 'tls een reclame voor een brouwerij. Ja, maar dan komt hij niet door Ame rika, merkte een Zeedijk-bewoner op, wiens neus de duidelijke sporen droeg van een langdurig verblijf in een niet drooggeleg de stad. Och, hij gooit de ton, als hij buiten de stad is, in 't water, 't Is allemaal Jan Klaa- sen en daarom laat hij- vro-uw en drie kinderen in -den steek, hoorden wij zeggen. Hij moet twee revolvers bij zich hebben, ma-ar hij mag ze niet dragen, zeide een juffrouw vol ontzag. Ze gaan een foto van hem „afnemen", roept een donkeroogig, zwartharig meis je, en het gesprek verstomt even. En als de agenten met moeite een kring vrijge maakt hebben, wordt de man, die de ge- heele buurt rondom 'het Waaggebouw in -opstand 'Tieeft gebracht, gekiekt. Tenslotte, 'twas ongeveer twee uur ge worden, en heel wat prentkaarten waren gekocht, 'vertrok de wereldwandelaar zijn ton voortrollende, over de Kloveniersburg wal en door de Damstraat, omstuwd door honderden, duizenden nieuwsgierigen, die straatjes omliepen, om den populaire nog eens te zien Diiogenes zocht, naar verteld wordt, eeu wen geleden met een lantaarntje naar ver standige menschen. En hij moest lang zoe ken, naar verluidt Zondagmiddag leek het ons, of wij- nog niet veel verder waren gekomen. Twee kostbare gobelins ge stolen. In het paleis van Versailles heeft een buitengewoon gedurfde inbraak plaats g'ehad. Misdadigers hebben zich 's nachts van buiten af toegang weten te verschaffen tot een van de groote zalen. Zij zijn een muurhoek opgeklommen met behulp va,n den bliksemafleider, hebben vervolgens een ruit verbrijzeld en in een van de groote zalen twee buitengewoon waardevolle go belins gestolen. D-e beide weefwerken da teerden van 1674. Het zijn twee van de ■drie zeer beroemde gobelins, die Versai- le-s bezit, n.l. het beleg van Diouai en de intocht van den koning in Duinkerken en die deel uitmaakten van de g'roote tapis serie van L-odewijk XIV. De waarde van ieder wordt op een millioen geschat. De dieven hebben geen gemakkelijk werk gehad, daar de beide tapijten 70 K.G. wegen, 5 M. hoog en 7 M. lang zijn. Vechtpartij. Te Emmercompas- cuum kregen eenige jongelieden een zoo hevige ruzie, dat J. P. levensgevaarlijk met een mes is gestoken. Hij is naai* het zieken huis overgebracht. Twee personen zijn ge arresteerd. Rectificatie. In verhand met den „Brusselsche Bank"-zwendel werd door het recherche-bureau „Utrecht" te Rotter dam o.m. gemeld, dat Die Jong en Briede zoowel als Karsemeyer naar Brussel zijn vertrokken, waar nog een kennis va-n hen in (Jacob de Geus) van de Internatio nale Bank voor Handel en Industrie. Hier heeft een persooosverwarring plaats ge had. Niet Jacob de Geus, maar Reine de Geus was hier bedoeld. Di e „Ze e h o n d" v r ijig e 1 a t e n. De Belgische douane heeft tegen een borgsom van 50.000 fr. het Hollandsche schip „Zeehond", -dat aan de ketting was gelegd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2