FUNSTE PLANTENBOTER \o f8 Zaterdag 2© October 1923 38e Jaargang ^EN DAN NOG VOOR DEN GROOTSTEN VERBRUIKER EERSTE BLAD^ Buitenland. Uil de Provincie. jPi/ljELDORp Binnenland. Ve Zeeuw ÜUPGENS7 PLANTA •».rr <l'f'^i'Öslyp^.'V? '-• -"/"jsOeidXc.j'7 ^T<*? 3?S2^!® sffS Gül&IiG WAT 7N BEZUINIGING77 V- lOOOeULDEN Drukkers-Exploilanteq OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 X Oil nummer bestaat uit twee bladen De Gemeentewet. Bij Koninklijk Besluit van 6 December 1918 No 7 wérd ingesteld een Staats commissie lol het uitbrengen van een rapport omtrent een herziening der thans van kracht zijnde Gemeentewet. De voornaamste réden waarom tot deze herziening werd besloten was wel ge legen in-de groote wijzigingen, inzonder heid in de groote gemeenten, in het ge meentebeeld sedert 1851, tijdstip van in voering der Gemeentewet. Verder is de taak van alle gemeentebesturen, zoowel die van kleine als van groote gemeenten, sedert 1851 aanmerkelijk uitgebreid. An dere eischen worden gesteld aan het openbaar verkeer, openbare gezondheid, algemeene ontwikkeling. Tal van bedrij ven zijn betrokken in de werkingssfeer der gemeente. Waterleiding, Gas, Electri- citeit, Giro, Tram, Telephoo.n, Grond, wer den voorwerp van uitgebreide bemoeienis. Het beheer ervan eischte veel zorg. Nog steeds neemt in omvang toe bet terrein van gemeentelijke werkzaamheid en het laat zich aanzien, dat .eerder uitbreiding dan beperking in de naaste toekomst te verwachten is. De samenwerking tus- schen meerdere gemeenten in liet alge meen belang, tevoren slechts hier en daar, begint langzamerhand een vrij algemeene te worden. Dientengevolge wijzigde zich ook sterk de beteekenis van het geldelijk beheer en de te voeren administratie daar van. Uit genoemde kan genoegzaam blij ken, dat een wijziging op tal van punten zeer gewenscht is. Daarbij kwam nog, dat de practijk in cle bestaande wet meer dere tekortkomingen aanduidde, waar over in den loop der jaren vrij wat mee- ningsverschil is naar de oppervlakte ge komen. Een der hoofdpunten, in deze herzie ning begrepen, is wel de verdeeling v*m de bestuurstaak. De huidige regeling der Wet levert" moeilijkheden op in zooverre de bevoegd heden van den Raad, B. en W. en den Burgemeester afgepaald, en de verhoudin gen onderling vastgelegd waren. Het ge volg ervan is, dat de Raad is overladen met arbeid, waarvoor hij niet of minder geschikt is. De Raad is verordenende macht maar ook controlelichaam en daar- nevens bestuursorgaan. Dit laatste ver oorzaakt 's Raads inmenging in de nie tigste aangelegenheden- Vandaar de lange agenda's en de vele, te talrijke vergade ringen. Legde de wetgever van 1851 vast, dat de Raad minstens zesmaal per jaar moest vergaderen, zelfs in de kleinste gemeenten steeg dit noodzakelijk tot 80 a 100 pet. vergaderingen daarenboven. Niet verzuimd mag worden, dat door de invoering van een nieuwer kiesstelsel het karakter van den Raad gewijzigd werd en het partijwezen zich meermalen krachtig doet gelden, waardoor de omvang van de vergaderingen sterk is uitgezet. Het college van B. en VV. werd in de middelgroote en groote gemeenten ten gevolge van de vele vergaderingen van den Raad te zeer in beslag genomen en belemmerd in zijn werkzaamheid. Boe! van de herziening op' dit punt is dan ook een beduidende ontlasting van den Raad; de bestuursfuncties zullen dan, wordt het voorgestelde wiet, grooten- deels overgaan op1 B en W. Het huidige art. 135 der Gemeentewet bepaalt, dat aan den Raad .behoort het maken van de verordeningen, die in het belang der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid worden vereischt en van andere (n.l. verordeningen) betreffende de huishou ding der gemeente. Het voorgestelde art. 136 bepaalt, dat aan den Raad „behoort het maken van de verordeningen, welke hij in he! belang van de gemeente noodig oordeelt. '2. Hij kan daarin B. en W. en voorzoover betreft de verordeningen in art. 183 genoemd, den Burgemeester be voegd verklaren nadere regels te stellen nopens bepaalde, in de verordening aan gewezen, onderwerpen en vooir zoover noodig onder door hen te stellen voor waarden ontheffing verleenen, van be paalde, in de verordening aangewezen, voorschriften. 3. Onder verordeningen worden ver staan die besluiten van den Raad welke algemeen werkende regels bevatten." Zoo kan de RaacI worden het regelend en controle-erend orgaan, dat de veror deningen in het leven ro-ept, noodig ge acht in 'c gemeentelijk belang. Bij uitzon dering behoudt de Raad zich bestuurs functies voor, doch de richtlijnen waar langs en de beginselen waarop het be stuur naar zijn inzicht dient te worden gevoerd, bepaalt de Raad. Hierbij is ge dacht aan het verantwoordingssysteem van B. en W. en. den Burgemeester aan den Raad en zoo kan de Raad ste vig controle blijven uitoefenen op' het werk van B. en W. en den Burgemeester. Het recht van interpellatie, eigendom van den Raad, biedt gelegenheid ervoor to waken dat het bestuur geschiedt overeen komstig zijn inzicht. De beslissingen omtrent de financiën, het vaststellen der begroeting, het voor- loopig vaststellen der rekening blijft aan den Raad. Sommige bestuursaangelegen heden zal de Raad tevens zich kunnen voorbehouden, b.v. het benoemen van bepaalde ambtenaren, de regeling hunner bezoldiging, de vaststelling van aanbeste dingsplannen, e.a. Een verschuiving zal plaats hebben van de bestuursfuncties, die grootendeels overgaan op B. en W. Voorts is het de bedoeling de gelegen heid te openen de van den Raad te vor deren medewerking aan de uitvoering van regelingen van honger gezag, zoover aan gaat bep'aalde wetten of verordeningen, op te dragen aan ambtenaren. De Staatscommissie, bovengenoemd, heeft in het uitgebrachte rapport gewe zen, in verband met den grooteren olm- vang der werkzaamheid van R. en W., op het niet in het openbaar vergaderen van dit college. De .Ministervan Binnen- landsche. Zaken is van oordeel, dat hier over niet te zeer te treuren is, aangezien de Raad onbeperkt het recht heeft B.. en W. ter verantwoording te roepen en dat het vertrouwelijk karakter der beraad slagingen van B. en 'W. niet moet wor den prijsgegeven. Uit Duitschland. Naar het Hbld. verneemt, heeft de Diuitsche regeertng 'bes'o'en tot het nemen van d a onische bezuinigingsmaatregelen. Die Rijksregeering is voornemens, niet alleen over te gaan tot beperking van het spoorweg- en postverkeer, maar ook tot het ontslaan van ambtenaren op groote schaal. Speciaal zullen echter die takken van dienst worden gereorgani seerd, welke zooals spoorwegen en poste rijen naar men weet een veel te groot aantal ambtenaren hebben. Een blad weet te melden, dat het aantal ambtenaren met circa .600.030 zal wor-' den verminderd. Bovendien zal de trein dienst. tot- het noodzakelijkste worden be perkt. Hire op alle gebied de nood gestegen is, blijkt uit het volgende: Een onderwijzer schrijft aan het „Berl. Tageblatt", dat de school ten zeerste lijdt onder de verarming. Het geld, be schikbaar voor leermiddelen, is niet eens voldoende voor het koopen van krijt en de leerlingen brengen allerlei surrogaten, vooral stukken gips, mee, om hun onder wijzer in de gelegenheid te stellen op het schoolbord te schrijven. Sponsen en bordedoéken worden niet gekocht, men behelpt zich met lompen, de oude leien zijn weer voor den dag gehaald bij gebrek aan schriften en als men piapier dringend noodig heeft, gebruikt men de onbeschre ven achterzijde van oude koopmansboe ken. Op de middelbare scholen is het volgens den schrijver iets beter met de leermiddelen, maar ook daar ziet het er geenszins voorspoedig uit. Herstellin gen Worden niet verricht. Die werklieden zeggen, dat ze de geheele som voor de reparatie uitgetrokken, zouden moeten hebben alleen als vergoeding voor hun gang naar de school, am op te nemen, wat er gedaan moet worden. Die schrij ver is van oordeel, dat het spaak zal loopen met de ontwikkeling van het ko mende geslacht. De opzegging van arbeiders in de me taalnijverheid en aanverwante industriën in het Ruhrgebied zal vandaag worden voortgezet. Tot dusver zij,n ongeveer 30 pet. der arbeiders ontslagen; aan het eind van de week zal een even groot percen tage worden opgezegd. Bij. enkele onder nemingen zal zelfs het geheele personeel moéten worden ontslagen, daar de finan- cieele toestand de voortzetting van het bedrijf niet gedoogt. Onder deze bedrijven door is de dol lar in twee dagen tij'ds van 4 tot 10 milliard opigeloopien en hebben de daar mede gepaara gaande prijsverhoogingen nieuwe onlusten in Berlijn Sn het leven geroepen, waar het weer allerwiegen tot blundering van bakkerswinkels kw'am. Bo vendien is .de wrijving tusschen Beieren en Saksen bezig tot een open breuk te leiden. Men verdiept zich in de gevolgen, die de houding van Poincaré na zich kan slepen. Alle bladen bevatten daarover bijna uitsluitend artikelen, waarin nog maals gewezen w'ordt op1 het feit, dat he den 550.000 arbeiders met hun families in de Roei' zonder betaling en zander werk zullen zitten. Men legt er den nadruk op>, dat er van betaling dezer lieden geen sprake meer kan zijn, temeer daar het rijkskabinet besloten heeft tot de meest rücksichtlose besparing over te gaan. Korte berichten. De droogte in Z u i d-A f r i lc a wordt voortdurend erger. Er is nergens een spoor van regen te bekennen. In Oost- Transvaal zijn sedert Februari slechts en kele droppels gevallen en de toestand is ernstiger dan hij in veertig jaar geweest is. Het vee sterft in menigte. In den Vrij staat en in groote streken van Transvaal en de Kaapkolonie is de grond bedekt met sprinkhanen. Stockholms meest bekende restau rant Hasselbacken is gisternacht een prooi der vlammen geworden. De brand begon om 1 uur en om 3 uur lag het geheele gebouw in asch. De eigenaar gelooft aan brandstichting. Uit Warschau wordt gemeld, dat de Poolsche ministerraad ter bestrijding van de levensduurte, besloten heeft den uit voer van graan, aardappelen en vetten ge heel te verbieden, totdat de binnenland- sche behoeften geheel voldaan zullen zijn. 'De Berlijnsche gemeenteraad heeft Donderdag een zeer rumoerige zitting ge houden. Een motie der sociaal-democraten noodigde het gemeentebestuur uit bij de rijksregeeringop opheffing van den uit zonderingstoestand aan te dringen, aan gezien deze alleen schuld is van de inci denten, ip de laatste dagen te Berlijn voorgevallen. Er ontstond zoo'n herrie, dal; vergaderen onmogelijk werd en de zit ting geschorst werd. Bij de opening van de 16e electrici- teitstentoonstelling te New-York voor spelde de voorzitter, Thomas Edison, dat de ontwikkeling van de electriciteit in de eerstvolgende 10 jaren veel grooter zal zijn dan tot nu toe. Hij voorzag de moge lijkheid, dat door deze ontwikkeling de arbeidsduur terug zou kunnen worden ge bracht tot 4 uur per dag. De arbeidsvoorwaarden der a, mbteaare n. Wij lezen in „De Ambtenaar" Naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, is minister Colijn er niet erg mee ingenomen, da,t hef Bureau van Voorbereiding in Ambtenarenza ken onder het departement van justi tie zetelt. Hij is de meening toegedaan, VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 CL Bij abonnement belangrijke korting. 210 dat de minister van Financiën meet direkt invloed op de werking va,n het Bureau moet kunnen uitoefenen en hij heeft om dit te bereiken aan den ministerraad het voorstel voorgelegd om het Bureau niet langer onder het beleid van minister Heemskerk te laten, maar om het bij zijn depiarte- ment onder te brengen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat minister Colijn reeds heeft weten te bewerken, dat'oud-minister Van IJsselsteijn aan bovengenoemd Bureau is toegevoegd en een geheel zelfstandige opdracht heeft gekregen in verband met de voorbereiding van de herziening van het Bezoldigingsbesluit. Mond- en klauwzeer. Naar de „Tel." verneemt, ziülen binnenkort proefnemingen worden ge daan met een nieuwe behandelings methode van mond- en klauwzeer. Deze proefnemingen zullen uitgaan van den heer Chr. de Boer, te Baarn, in samenwerking met eenige voor- aags taande personen op: landbouw- en veterinair gebied. Het plan is, deze proefneming, welke door omstandig heden eenigszins vertraagd is, te doen geschieden met ongeveer 250 langs natuurlijken weg "door mond- en klauwzeer aangetaste koeien. Naar het blad tevens verneemt, h'eeft de heer Do Boer reeds eenigen tijd geleden proeven met zijn methode genomen Ie Berlijn, in samenwerking met den direkteur der Veaartsenijkundige Hoo- geschool aldaar, Prof. 'Sohöttler, be nevens idiens hoofdassistent. Allerlei. De minister v,an staat, mgr Nolens, lid van de Tweede Kamer, die be noemd is tot lafgevlaardigde van de Nederlandsehe regeering naar de vijf de zitting van de internationale ar- beidsconferentie te Genève, welke de volgende week geopend wordt, zal voorloopig nog met daarheen vertrek ken, in verband met de behandeling van de Vlootwet, welke in de volgen de week nog zal voortduren. De eerste Javaan is te Batavia voor notaris geslaagd. Naar de „Tel." verneemt, zal, voor zooverre een en ander van een depar tement v!an algemeen bestuur uitgaat, bij de samenstelling van examen-com missies voortaan als regel gelden, dat daarin uitsluitend examinatoren zul len worden opgenomen, die gevestigd zijn ter plaatse of in den naasten omtrek Van de plaats, waar het exa men zal worden afgenomen. Het drama te Oostburg. Om trent het vreeselijk drama te Oostburg vernemen wij heden nog, dat de oorzaak tot deze treurige daad vermoe delijk haar oorsprong heeft- gevonden 'in de jaloerschheid van den jongeling. Even te voren hadden de slachtoffers nog ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1