*o 17 Vrijdag 19 October 1923 38e Jaargang Buitenland. Staten-Generaal. AART BE MESMAAKER, Binnenland. Dit den Goeschen Raad. FEUILLETON. DE BUSSDHIETER VAN MIDDELBURG. ve Zeeuw De raadsvergadering van Woensdag had een eigenaardig verloop. De agenda was niet groot en de punten, daarop voor komende, niet van geweldig belang, zoo- dat geen urenlange zitting viel te ver wachten. Maar zie, een brief van de finan- cieele commissie, bevattende allerlei plan nen voor de toekomst, die echter met de punten der agenda in geen verband ston den,, 'joeg veel stof op. Had 5e voorz. zich op het formeele en o.i. juiste stand punt .gesteld, en voorgesteld dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, dan wa ren ons de nu gevoerde debatten, die straks bij de begrooting toch weer zullen worden herhaald, bespaard gebleven. "Nu men toch is gaan discusiëeren over voorstellen, die nog niet aan de orde wa ren (dhr Crucq had met zijn opmerking schoon 'gelijk), kunnen we deze debatten beschouwen als een voorspel op de be grooting. Toch valt het nu nog uiterst moeilijk ons een indruk te vormen van 'sRaads houding tegenover tal van be zuinigingsvoorstellen, die er ongetwijfeld zullen komen. De financieele commissie, bestaande uit de heeren Labrijn, Flink en v. Bommel v. Vloten, die zeer zeker over deze dingen één van gedachte is, bezit blijkbaar den moed, om tegenover B. en Wi. en 'den Baad de zaken bij den naam te noemen en haar program helder in het licht te stellen. Hoofddoel is bezuiniging, verlaging van belastingdruk, beperking van dé ge meentebemoeiingen, inkrimping van ge meentediensten, die daarvoor in aanmer- king komen. En naar nu gebleken is, en gefluisterd wordt, heeft zij hiervoor zulk een omvangrijk programma opgemaakt, dat 'tniet doenlijk is, reeds nu ojver ieder punt onze meening te zeggen. Na al hetgeen wij de laatste jaren en maanden over de Goesehe gemeentepolitiek schreven, "behoeft het geen 'betoog, dat wij ons over bezuinigingsplannen in net alge m >e e 11 verheugen. Betreurd hebben wij1 het menigmaal, denk aan de Mid denstands woningen, aan de dure» ver bouwing voor den keuringsdienst van wa ren, enz. - dat herhaaldelijk uitgaven Werden gevoteerd die veel geld vroeg'en en die nu toch niet strikt nooiliig: Waren. Betreurd hebben wij het ook, dat indertijd den heer D'uvekot, toen hij' maar replfce van bezuiniging, booze woorden werden toe gevoegd, als zou ook hij denken, dat B. en W. een College was, dat het geld over den balk gooide. En betreuren doen wij net nu, dat ook de fin. 'commissie moest 'klagen over een onaangename houding van B. en W. tegenover haar voorstellen. Ook vonden wij het vreemd, dat deze voor stellen, die reeds Donderdag- 11 October bij B. en W; waren ingekomen, eerst Dinsdag j l. bij de Raadsstukken ter in zage werden gelegd, terwijl ons ook ter oore kwam, dat B. en W,. het onaange naam vonden, dat het schrijven der fin. com. „in de krant zou komen''. Waarom kan men met déze plannen geen open kaart spelen Al deze dingen bij elkaar genomen, zo urnen gaan denken, dat B. en W. liefst niet van bezuiniging willen hooren. Een gedachte, die, naar wij vertrouwen, on juist is, maar die toch bij menigeen zal postvatten. Willen B. en W. zich verzet ten tegen de voorstellen der financieele commissie dat is hun goed recht dan zullen ze toch krachtiger argumenten moeten bezigen dan weth. v. d. Bout nu gebruikte bij zijn motiveering vóór pre- mievrij pensioen. Wij gelooven ook nog niet, dat het de financieele commissie, die nu nog vol goe den moed is, gelukken zal, geheel haar program af te werken. Maar laten haar tegenstanders dan toch met gegronde mo tieven komen en laat men fier en frank voor den dag komen, gelijk ook de voor zitter der financieele commissie het in zijn rede deed. De burgerij is vol verwach ting naar wat te komen staat* Spanning in Duitschiand. Den löen October j.l. heeft de heer Bottelier, Saksiscli minister van finan ciën en communist, een opruiende rede gehouden. Daar de staat van beleg nog van kracht is, heeft toen generaal Müller, rijkscommissaris voor Saksen, aan den minister-president Zeigner een brief ge schreven, waarin dezen verzocht wordt hem (generaal Müller), mede te deelen, of de Saksische regeering zich met de uit latingen van den heer Bottelier solidair verklaart. Naar achteraf blijkt, heeft ge neraal Müller dezen brief eerst na rugge spraak met den rijkspresident en den kanselier verzonden. Daar zit dus meer achter. De Saksische minister-president echter heeft den brief in den Landdag voorge lezen en denkt er niet aan hem te beant woorden. De rijkswéerminister Gessier heeft nu de zaak in onderzoek. Maar niet alleen tusschen het rijk en Saksen, ook tusschen Beieren en Saksen is .er spanning, 't Spreekt wel vanzelf, dat het katholieke, monarchistische Beie ren en het communistische Saksen np niet bepaald in vriendschap leven. Vanuit Beieren dringt men er bij Berlijn op aan, dat er maatregelen genomen zullen wor den tegen het communisme in midden- Duitschland. De Beiersche gezant is nu uit Saksen teruggeroepen, terwijl de re geering van München aan de Saksische regeering tevens te verstaan gaf, dat ge.en gezant van Saksen in Beieren zal worden erkend, zoolang communisten deel uit maken van de Saksische regeering. Hongerstaking op groote schaal. Woensdag heeft een vergadering plaats gehad van de ,„Ard Fbeis", den opper sten raad van de republikeinsche partij in Ierland. Een telegram werd ontvangen van Patrick Ruttledge, den waarnemen- den voorzitter, waarin werd medegedeeld, dat alle gevangenen .in den Ierschen Vrij staat. de plechtige gelofte hebben ge daan geen voedsel te gebruiken, voor dat zij onvoorwaardelijk in vrijheid zouden worden gesteld. Dit is de grootste hon gerstaking in de geschiedenis. De hon gerstaking is begonnen in de Mountjoy- gevangenis. De republikeinen, die vrij zijn, hebben besloten te propageeren en te bidden voor de gevangenen, gedurende zeven dagen. Op den zevenden dag, den verjaardag van liet overlijden van Mac Swiney,. den burgemeester van Cork, die den hongerdood stierf in de gevangenis, zullen do republikeinen extradiensten voor de gevangenen houden. Wapenstiïstandsdag in Engeland. Aangezien de herdenking van den wa penstilstand (11 Nov.) dit jaar op Zondag valt, is besloten de gebruikelijke gods dienstplechtigheid bij de cenotaaf dit jaar Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Tweede Kamer. Alweer vlootwet-debatten. In het geheel zijn 19 sprekers ingeschreven, dus we zijn er nog niet. Gisteren kwamen drie link'sche en twee recht- sche heeren aan het woord. Van links de heeren v. Ravesteijn, D'resselhuijs en Oud: en van rechts de heeren v. Schaik en v. d. Bilt (beiden R.-K.), Van v. Ravensteijn,s rede zeggen we natuurlijk niet veel. 't Was wat com munistische onzin. „De heer Colijn is de vertegenwoordiger van het im perialisme, den tegenwoordigen vorm van het kapitalisme,v en zijn partij is met zijn Calvinistische denkbeel den hetzelfde als de Junkerpartij van Keizer Wilhelm". Dat was een van zijn beweringen. Eén helder oogen- blik had hij," toen hij aantoonde, dat het met de kracht van den Volken bond is gedaan. Hoe kan de heer Marchant liet Korfoe-incident aanha len als een bewijs, dat de volken hond wel macht heeft? Blijkens ont hullingen in de Engelsche pers heeft Griekenland eenvoudig met 50 mil- lioen lire de wraak van Italië afge kocht. Uit een interruptie van Max- chant bleek wel, dat hij met deze passage niet bijzonder in zijn schik was. De beide andere linksche sprekers de heeren Oud en Dresselhuijs - leverden in hoofdzaak oritiek op de redevoeringen van anti-revolutionaire en christenjk-historische zijde gehou den, speciaal voor wat den fmanci- eelen opzet der wet aangaat. De lei der van den Vrijheidsbond kwam bo vendien nog eens terug op de half- minimpmkwestie en sommeerde de regeering om de verklaring af te leg gen, dat na de eerste 6 jaar geen an dere uitgaven meer zullen noodig zijn dan die tot het onderhoud moeten dienen van het alsdan volgenshet halve plan gereed zijnde verdedigings middelen, in welken geest hij ook pen amendement 'heeft ingediend. Dhr Oud werd tot de orde geroe pen, omdat hij minister Colijn beschul digde v'am goochelen met cijfers. Vol gens hem zal de Vlootwet voor Ne derland vier miljoen gulden per jaar meer beteekenen. De heer v. d. Bilt (R. K.) bleek voorstander van de wet te zijn, al vroeg hij nog om nadere inlichtingen, dhr v. Schaik (R.-K.) drukte zich zeer voorzichtig pit, in tegenstelling met zijn partijgenoot Bomans, maar had toch ernstige bezwaren. Allereerst is de heer van Schaik niet gerust op de financieele draagkracht van Ne derland en Nederlandsch-Indië ten aanzien van de vlootplannen en zijn hoofdbezwaar was, het vastleggen voor lange jaren van de plannen en hun financieele gevolgen. Ten min ste voor G jaren wordt de maritieme defensiepolitiek: en hjaire finandiëering. aan h,et beleid der Staten-Generaal onttrokken. Minister Colijn schoof aanstonds na het beëindigen van de rede des heeren Van Schaik, in diens bankje en bleef geruimen tijd met hem in gesprek. Een vernaai tijdens het beleg van Middelburg door de Watergeuzen. (1572—1574). door CHR. HONDIUS. (Auteursrecht voorbehouden.) 12). Het volk begaf zich na deze toespraak naar het stadhuis, alwaar de Regeering bezig was te onderhandelen met de vooruit gezonden 'kwartiermakers over de ont- vangst en huisvesting der Spanjaarden. Onderweg ontmoette men de uit de kerk komende schare. Door de prediking van den Parochiaan, die eveneens van de Spanjaarden afk'ee- rig was, waren de kerkgangers naar aan leiding van een predikatie over de ver lossing van Israël uit Egypte, aangevuurd om het Spaansche juk af te schudden. Met den kreet: „Verraad, verraad de Spanjaarden komen", begroetten de kerk gangers de van de haven komende menigte, die haar toeriep: „W'eg met de Spanjaar den!" waarna men gezamenlijk naar het Raadhuis trok. De Begeering trachtte het volk tot- be daren te brengen, maar toen de kwartier meesters en de Spaanscligezinde burge meester Dirk Ingelse op hoogen toon vroe gen: „Als wij, magistraten de Spaansche troe pen inlaten, zondt gij het dan jjurven be letten?" klonk het: „ja, ja, probeer het maar eens!" en de vuisten werden drei gend opgeheven en de getrokken degens opgestoken; hellebaarden en pieken schit terden i n de Paaschzon. De Vroedschap werd angstig en wees de kwartiermakers op de volkswoede, maar een hunner, Pachero, wendde zich tot de burgers en snauwde hun toe: „,Wlij zullen komen ondanks alles en wij zullen nemen, wat ons goed dunkt, zelfs je vrouwen en je dochters". Deze taal deed de woede des volks zoo zeer toenemen, dat men onder den kreet: „Naar de wallen!" het marktplein ver liet, Terwijl de kwartiermeesters, bevreesd geworden, door de achterpoort het stad huis ontvluchtten; de snelheid hunner paar den redde hun het leven. Inmiddels verspreidde zich het 'gerucht dat Jan Alm-an, een Vlissingsch burger, van één der Spaansche fouriers een vuist slag had ontvangen, waarna hij zich 'huis waarts begeven had om zijn wapenen te halen. Die gansche stad raakte daardoor in beweging en op de vraag, wat er toch aan de hand was, luidde al ras„Jan en Alle man gaat om zijn geweer". Zoodoende was binnen enkele oogenblik- ken een gewapende menigte aan het ron deel verzameld. Men vond het geschut echter vernageld en deze omstandigheid bevestigde de me nigte in den waan, dat er verraad in het spel was. En omstreeks dezen tijd naderden met het getij de 16 a 17 schepen, bemand met acht vendels Spaansche soldaten. Spoedig was nu één der kanonnen schiet- vaardig gemaakt en nu klonk de stem van Van Cüij'ck: „Dit is de rechte stond om 'uwe man haftigheid te bewijzen". Een oud matroos, Joost Nolle, onder den invloed van sterken drank, trad naar voren en met de woorden; „Mag er voor mij een paar vamen biers af, dan zal ik 't geschut losbranden". Van Cuyck schonk hem twee daalders en een ooigenblik later donderde het schot van de wallen, den Spaanschen schepen tegemoet. Dion Oso-rio Angelo, de bevelhebber der schepen, verwonderd over deze ontvangst, 'liet onmiddellijk de zeilen strijken en zond een boodschapper naar den wal, om te vragen, om welke oorzaken men op de schepen van Z.M. had gevuurd. Op het antwoord, dat Vlissingen weiger de troepen in te nemen, vertrok Osorio en zette koers naar Arnemuiden, waarna de Prinsevlag op den toren geheschen werd. Die Baljuw, Jacob Smit, heer van Bqar- niet te houden, doch in plaats daarvan alle geestelijke autoriteiten uit te noo- digen de ochtenddiensten zoo te regelen, dat overal te 11 uur een pauze van 2 mi nuten intreedt, gedurende welke stilte zal heerschen. Buiten de kerken zal de stilte gedurende die twee minuten eveneens in aclit worden genomen. De Koningin, ver gezeld van den premier, de leden van het Kabinet, de premiers en de andere verte genwoordigers der Dominions en Indië, die zich thans in Engeland bevinden, zal een specialen dienst in de abdij van West-Min st«r bijwonen, waarvan het slot zal plaats hebben bij het graf van den onbekenden soldaat, waarop de Koning, ook namens het geheele rijk een krans zal neerleggen. Waar de Turk heerscht. Aan een particulieren brief uit Smyrna ontleent de „D. Crt." bijzonderheden om trent het gedrag der Turken tegenover vreemdelingen. Niemand is voor deze lie den veilig, doch vooral dames moeten het ontgelden. Zij worden op allerlei manie ren lastig gevallen. Onlangs kwam een Hollandsche dame uit een winkel; een Turk stak onverwacht zijn voet naar vo ren, zoodat de dame op gevoelige wijze kwam te vallen. Een ander voorbeeld is, dat de Turksche bestuurder van 'een wa gen opzettelijk op het trottoir komt rij den, om een Nederlandsche dame in ge vaar te brengen. Van de tram kunnen Europeesche dames niet alleen gebruik maken, omdat ze dan zeker op allerlei manieren lastig worden gevallen. Zelfs de Nederlandsche consul moét voorzichtig zijn als hij met zijn vrouw en zuster van de tram gebruik maakt. Laatstgenoemde moet daarbij steeds tusschen de beide anderen in zitten, omdat de Turken an ders het haar te veel lastig maken. Op het Nederlandsche kerkhof hebben Turken de graven geopend, om zich mees tér te maken van ringen en gouden tan den. De Nederlandsche consul diende des wege een klacht in en verzocht tevens een behoorlijke bewaking van het kerkhof. Het antwoord luidde, dat de graven ge opend waren, omdat er zich wel eenS Grieken in verborgen konden hebben en dat het kerkhof te ver buiten de stad lag, om er een wacht te kunnen plaatsen. Het consulaat heeft toen zelf, op eigen kosten, 'in de bewaking voorzien. Korte berichten. Te Essen is het tot ernstige relletjes gekomen, toen voor een fa briek arbeidersvrouwen verschenen en de directie te spreken verzochten om van haar steun ten bedrage van 20 milliard te eischen. Allengs schoolde voor de fa briek een 'dichte menigte samen, welke den voorzitter van den bedrijfsraad, die tot kalmte aanmaande, mishandelde en daarop het gebouw binnendrong. Even later daagde de politie op, die met steen worpen werd ontvangen en toen van haar wapens gebruik maakte. Er zijn tal van gewonden. Op een te Londen gehouden ver gadering van Engelsche zieken fondsartsen, vertegenwoordigende de fondsdokters uit het heele land, is het regeeringsaanbocl tot toekenning van 8 shilling 6 pence per jaar en per patiënt verworpen. De artsen eischen een beloo ning van 9 shilling 6 pence. Reeds heb ben vijftig artsen uit Essex hun ontslag- ingediend. Het „British Medical Journal" dringt er op aan, dat alle doctoren hun ontslag zullen nemen. land, begaf zich naar Middelburg om den Stadhouder van Zeeland, Heer van Wa- ckene, van 't.gebeurde in kennis te stellen. E'eze zal nu wel reeds in de stad zijn, want op onzen tocht naar hier, hebben Wij hem met zijn gevolg ontmoet, terwijl hij- zich in vliegende vaart derwaarts be gaf. Hier eindigde de spreker zijn verhaal van het gebeurde te Vlissingen. In diepe stilte was dit relaas aange hoord, maar nauwelijks had hij opgehou den of een luid rumoer brak .los, dat zich oploste in een luid gezang van: „Slaat op ten trommele van dirredomdijne Slaat qp ten trommele van dirredomdoes; Slaat op ten trommele van dirredomdijne, Vive le Geus, is nu de loes." Terwijl dit Geuzenlied gezongen werd, stonden sommigen op en verwijderden zich uit de herberg: ze durfden zich niet ver zetten, 'maar voorzagen, dat dit gezang niet zondetr gevaar was. Onder hen bevond zich ook Lieven Geerts; h'ij achtte het raadzaam deze sa menkomst te verlaten en spoedde zich huiswaarts; het werd trouwens ook tijd daartoe: reeds wiachtte Zijne dochter hem met het noenmaal. HOOFDSTUK V. Aanval op de Noord dampoort. Dirie weken waren vèrloopen, sinds Vlis- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Pr ijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cft. Bij abonnement belangrijke korting. BIJ HARD WERK. Hoe kan iemand zijn werk verrichten, als hij bij bukken of zich bewegen voort durend last heeft van pijn? Hij moet zich dan wel in acht nemen. Die hevige rug pijn kan veroorzaakt worden door urine zuur, dat als gevolg van zwakke nieren in het bloed achterbleef en dan' dient men op zijn hoede te zijn. Verwaarloo- zing van deze waarschuwing leidt vaak tot nier- en blaasontsteking, waterzucht, nierzand, rheumatiek, nier- of blaassteen, en opstopping van de urine. Een verstandig mensch zal trachten dit te voorkomen- en het valt niet moeilijk. Leef eenvoudig, vermijd overwerking, zor gen, laat naar bed gaan en alcohol, en houdt zoodoende het overtollig urinezuur uit uw gestel. Laat Foster's Rugpijn Nie ren Pillen u helpen, als gij een genees middel noodig hebt. Zij werken recht streeks op de nieren en blaas, en ver drijven de stoornisverschijnselen uit deze organen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per doos. (27) 10—H IIITII HM—IIIUWWMI— Op den weg van Rabat naar Casa blanca is een autobus, die 78 inboorlingen vervoerde, in een r a v ij n gestort. Er gijn 11 inboorlingen omgekomen en 30 gewond. i - De Berlijnsche gemeenteraad heeft, gezien den buitengewonen nood van de werkloozen, 19 biljoen mark gevoteerd voor werkverschaffing. De koning van Spanje zal op zijn reis naar Rome door den president van het directorium Primo di Rivera worden begeleid, dit in verband met de confe rentie, welke de koning met Mussolini zal hebben. De reis wordt overzee gemaakt. Het schip, waarop de koning zich bevindt, zal door sterke afdeelingen van de Spaan sche en van de Italiaansche vloot worden geëscorteerd. Volgens de anti-venizelistische pers zou generaal Pangalos plannen voorberei den, om de Grieksche regeering ten val te brengen, en een republiek te stichten. De uitvoering dezer plannen zou samen vallen met het vertrek van den koning! naar Belgrado. Het feit dat de koning zijn reis daarheen heeft uitgesteld, wordt uit gelegd als bewijs van de juistheid dezer geruchten. In den Economischen Rijksraad deelde een referendaris mede, dat het aantal geheel of. gedeeltelijk werkloo zen in Duitschiand op het oogenblik 50 pet. van het aantal arbeiders bedroeg. Te Gelsenkirchen hebben vrouwen van arbeiders de administratiegebouwen van een fabriek bestormd en ver woest. Te Boekarest is Rosenthal, direc teur van groote Roemeensche bladen, do odgeschoten. Men vermoedt met een politieken moord te doen te hebben. Postgiro en ambtenaars enormiteiten. Een lezer van de „N.R,.C." meldt het volgende geval: Hij heeft een rijwiel-over treding beg-aan. Teneinde strafvervolging- te voorkomen, (transigeert hij met den ambtenaar van het O.M. Hij heeft een singen de Zijde der Watergeuzen had ge kozen. Ook voor Middelburg was dit feit niet zonder gevolg gebleven. Daarvan kon de zitting der Vroedschap getuigen, die Diinsdag 8 .April was ge houden; paaar om ons van een en ander op de hoogte te stellen, doen we niet 'beter, dan in den geest weder aanwezig te gijn in het huis in de Bellinkstraat in den ayond van Zondag 27 April, waar we het hoofd des gezins, Lieven Geerts, we derom"1 aantreffen in gezelschap van Aart de Mesmaaker, die zich steeds meer "tot dit huis voelde aangetrokken. Ook schipper Machielse, de huisvriend, was wederom aanwezig. Het woord is thans aan Aart de Mes maaker, die als stadsbusschieter dezen dag heel wat heeft medegemaakt, dat dei- vermelding waard is. „Ja, we vreesden wél, dat het zoo' ko men zou", zeicie hij; „de Magistraat had blijkbaar op een aanval gerekend. Ge weet 't: reeds op 5 April, dus vóór er nog iets te Vlissingen was gebeurd, was ons door Schepen Willem Pietersz in Roosenburg en Bouwen Cornelisse, Raad gelast, al 't geschut, dat zich in de stad bevond, na te zien en schutbaar te ma ken, terwijl tevens een onderzoek werd ingesteld naar den voorraad buskruit. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1