fijnste PLANTENBOTER IOOOgulden \o 15 Woensdag 17 October SMS S8e Jaargang EN DAN NOC VOOR DEN GR00T5TEN VERBRUIKER Staten-Generaal. Buitenland. Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. It; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: t—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 tit. Bij abonnement belangrijke korting. ÜUPGENS7 PLANTA WAT 7N BEZUINIGING7 Rijksmiddelen. Beginnen wij met de cijfers. In Sept. 1922 brachten de Rijksmiddelen op f39.180,051; in Sept. 1923 nagenoeg drie miljoen minder, namelijk f36,337,781,57. In de eerste negen maanden van 1922 brachten zij op in totaal ruim 332 miljoen; in de eerste negen maanden van 1923 veertien miljoen minder; namelijk ruim 31.8 miljoen. Derhalve steeds grooter ach terstand. Achteruit liepen alle directe belastin gen; de inkomstenbelasting zelfs met zes miljoen; (van elf miljoen ging de op brengst op slechts vijf miljoen terug). Voorts de accijnzen, met uitzondering van die op suiker en tabak; ook gingen de invoerrechten en loodsgelden terug, be nevens goud en zilver, statistiekrecht, speelkaarten en domeinen. Vooruit liepen, natuurlijk tengevolge Van toevallige of- voorziene omstandighe den: de dividend- en tantièmebelasting die bijna drie en een half miljoen hooger is dan in Sept. van 't vorige jaar; de sui ker die 6i/2 ton hooger is, ofschoon het cijfer van ruim vier miljoen van ruim vier jaar geleden nog lang niet en misschien wel voor goed niet meer bereikt werd; de tabak die ongeveer twee ton vooruit ging; de registratierechten die een avans van drie ton vertoonen, de successierech ten die, grillig als steeds, een buiten kansje van ruim zeven ton boden; een buitenkansje overigens van twijfelachtige beleekenis wegens verhooging van het heffingspercentage, zoodat vermeerdering van opbrengst dus tevens beteekent ver- hooging van druk; en de zegelrechten, die nog geen negen ton zijn vooruitgegaan. De overige middelen bleven ongeveer op dezelfde hoogte. Wij wezen hierboven reeds op de be trekkelijke waarde van de verhoogde op- brengst-cijfers van sommige middelen. Vergelijkt men de opbrengst b.v. van 1920 met die van nu, dan zien wij een grooten teruggang. De zegelrechten met name en de registratierechten brachten resp. ruim een en een kwart miljoen en ruim twee en een kwart miljoen minder in het laatje. En wat de speelkaarten ■aangaat, indertijd geschat op een maande- lijksche opbrengst van f 25000, deze blijkt nu al van de invoering af het niet verder dan even over de f5000 te kunnen bren gen; zoadat men haast zou vragen of afschaffing van deze mislukte heffing be sparing zou kunnen beteekenen; ofschoon toch alle beetjes helpen. Vermelden wij' nog dat de opcenten voor het Leeningfonds zeven miljoen opbrach ten tegen tien miljoen in Sept. 1922; en de O.-W.-belasting nog een opbrengst had van 371 duizend gulden, eveneens bijna de onkosten van opsnorring en inning niet meer waard! Minister de Geer over het Vlootplan. Van zekere zijde wordt de heer de Geer voortdurend tegen het Kabinet uitge-' speeld. Aan de eene zijde wordt dan gesteld het Kabinet en in 't bijzonder Minister Colijn, die de kosten van de Marine zou willen opdrijven en daartegenover 'de heer de Geer van wie 't heet, dat hij onbaatzuph- tig is, alleen 's lands belang op het oog heeft en die als financieele specialiteit bij uitnemendheid, meer dan iemand anders, vertrouwen verdient. Daarom kan het goed zijn nog eens in herinnering te brengen wat de heer de Geer in de Kamerzitting van 21 Maart 1922 verklaarde. Wij laten het hier volgen. Het is uit meeting-technisch oogpunt wellicht juist om die 300 millioen, die ik hier hoor noemen, telkens aan te voeren, maar concrete beteekenis heeft dit niet. De Minister van Financiën heeft er niet aan, al wordt morgen de vlootwet inge trokken. Dat geeft geen cent meer in de schatkist. Die 300 millioen is een kapitaalsuit gave voor Nederland en Indië, waarvan 99 millioen komt voor rekening van Ne derland en dit bedrag is eenvoudig ge kapitaliseerd wat men ook nu jaarlijks voor dit doel uitgeeft. De jaarlijksche annuïteit zal nog iets minder zijn dan het tegenwoordig be drag. Voor Indië beteekent de vlootwet hoo- gere kosten, vooral in verband met de daar in te richten steunpunten, maar voor ons land beteekent zij niets anders dan regel stellen op de tegenwoordige uit gaven, het daarheen leiden, dat men niet lukraak uitgeeft voor nieuw materiaal, terwijl men ten slotte niets dan oud roest heeft. Vele malen is vroeger van zeer onder scheiden zijden gezegd: er moet meer continuïteit komen in de aanschaffing, er moet een vast plan gemaakt worden, waar aan een opvolgend Minister gebonden is; eerst dan krijgen wij voor ons geld iets, dat waarde heeft. Tot dusver ging de aanbouw stelselloos en telkens hadden wij oud roest. Nu is de bedoeling van de Vlootwet om te maken, dat wij voor liet geld, dat wij voor de marine uitgaven, iets van waarde verkrijgen. Het kost geen cent meer op de begroo ting. „Ik zeg dit niet om de Vlootwet te ver dedigen. De heeren mogen er tegen aan voeren wat zij willen, en hoe meer er op besnoeid wordt, hoe liever het mij als Minister van Financiën zal zijn." En de Minister voegde hieraan eenige oogenblikken later nog toe: Ik wil maar zeggen, dat als de Minister van Financiën overweegt, hoe het budget sluitend te maken, de intrekking van de Vlootwet hem geen cent opbrengt. „Ik 'herhaal, dat het noemen van die 300 millioen uit een meeting-technisch oogpunt zijn waarde heeft, maar zakelijk kan ik er niets mee doen. Iets anders ware het natuurlijk ook dat hoor ik hier zeggen wanneer men de marine afschafte. Maar daarover gaat het hier riiet en daarvoor is zeker geen meerderheid. Intrekking van de Vlootwet zou, wat Nederland aangaat, beteekenen: voortaan op den ouden voet, d. w. z., veel verspil ling van geld." i 'Het valsche petitionnement. Als onze ovèrtuiging deelden wij reeds mede, dat het petitionnement der sociaal-democraten van geen waarde is om de misleiding, die aan de actie ten grondslag ligt. In een onzer bladen was een en kel staaltje medegedeeld omtrent de wijze waarop handteekeningen werden verkregen, waardoor het ware karak ter dezer actie nog duidelijker in het licht trad. Deze mededeelingen werden door „Het Volk" gewraakt. Op' de bekende wijze. „De Tijd" deelt nu echter mee, dat te Amsterdam de adresoolporteurs zelfs de handteekeningen opnemen van negenjarige kinderen en dat tal van personen" er groot op gaan, dat ze al zesmaal geteekend hebben, telkens met andere namen. Dit wordt ook vermeld door de „Nieuwe Cou rant", die voorts nog mededeelt, dat te Haarlem de Duitsclhe dienstmeisjes worden aangezocht om te teekenen „omdat alle Duitsche meisjes teeke nen". Terecht merkt „De Tijd" op, dat het petitionnement niets anders is dan een ^propaganda en agitatiemiddel voor de S. D'. A. P. en de revolutionaire vakvereenigingen, die in den laatsten tijd zoozeer aftakelen. De machteloosheid der Sociaal-de mocraten in Duitschland, het isole ment, waarin de partij tijdens de ju bileumsfeesten geraakte, 'deed de be hoefte aan wanhopige middelen op komen om het verloren aanzien te herwinnen. Het staat er voor de partij echter slecht voor, als zij geen betere mid delen heeft om duidelijk te maiken, dat zij ons volk in onze dagen van druk iets positiefs heeft te bieden. Zij verliest zich geheel in het nega tieve. (Standaard.; Alweer er naast. Onweerlegbaar had de heer Colijn Vrij dag in de Tweede Kamer aangetoond, dat de Vlootwet geen nieuwe offers vraagt. De Socialisten die bij hun propaganda tegen de Vlootwet steeds het tegendeel hadden betoogd en de sterke uitzetting van de uitgaven als het argument voor 't verzamelen van handteekeningen had den gebruikt, moesten dus wel bakzeil halen. Mi' Troelstra en Hugenholtz zagen geen kans de door Minister Colijn gegeven cij fers te weerleggen. En daarin lag tevens 'de stilzwijgende erkenning, dat men de volgelingen ver keerd had ingelicht. Om hun figuur eenigermate te redden moest er iets anders op worden bedacht en daarom kwam de heer Hugenholtz met de verklaring, dat het ook geen wonder is, dat de uitgaven niet verhoogd behoe ven te worden, omdat de Marine-uitgaven voortdurend zijn verhopgd. Maar alweer sloeg hij er naast. Want juist het omgekeerde is het geval. Hét eindcijfer der begrooting 1922 (de bedragen voor hydrografie en loodswezen uitgezonderd) bedroeg f48.248.277. Voor 1923 werd geraamd f 40.594.521, terwijl de ontwerp-begrooting voor 1924 een eind bedrag van 'f35.493.849 aanwijst. En dit laatste bedrag is bij nota van wijziging nog verlaagd met f53.915. In drie jaar tijds dus een vermindering met 13 millioen gulden. Als de heer Hugenholtz dan ook be weert dat de uitgaven voortdurend stij gen, dan blijkt daaruit dat hij of opzette lijk de zaken verkeerd voorstelt of dat hij spreekt over dingen waarvan hij geen verstand heeft. De S. D. A. P. sterk in het opruien van de massa blijkt nu het op zaken doen aankomt tamelijk zwak te 'staan. (Nieuwe Leidsche.) Tweede Kamer. Gisteren begon de Kamer a,an de eigenlijke behandeling der Vlootwet. De interpellatie-Troelstrq was slechts voorspel. Maar twee sprekers kWamen gisteren aan het woord, nl. de S. D'. A. P.'er Hugenholtz, wiens vermoei ende stem 2xk uur door 't Kamer- febouw klonk, en de vrijz.-democraat larchant, de man van' het bijtend sarcasme, dat nu en dan in grofhe den overgaat. Nog vele sprekers staan ingeschreven, zoodaf we er niet spoe dig doorheen zullen zijn. Voor wat afwisseling m den ee nigen middag zorgde)' em ToenSnMarcW lerinnerde aam de vele goede dingen, welke we Indie danken, riepen deze, in hun gekleede jassen gestoken en met verschillende onderscheidingsteekenen opgetuigde mannen, die blijkbaar met dat doel naar de K amer gekomen waren „Daar hebben wij voor gevochten", „geeft ons nu ook vëfhoogd pensi oen". Natuurlijk werden ze spoedig ver wijderd, maar den tijd, die hiermede gemoeid was, benutten enkele roode en vrijz.-dem. demagogen (Duys, Ke telaar,' enz.) door ze met interrup ties bij te vallen. Een prachtvertoo- ning! Student Duys brulde wel tien- mjaal: „Ze hebben gelijk!" Dhr Hugenholtz verdedigde weer het roode standpunt „weg met alle defensie". Men moet wel met geweld beide oogen dichtknijpen, om zich in een tijd als dien wij thians beleven, aan de illusie over té geven, dat wer kelijk met de mogelijkheid eener nieu we uitbarsting van de oorlogsrazernij niet in ernst behoeft te worden reke ning gehouden. Eigenaardig is de in consequentie van deze misleiders. Het eene oogenblik roepen ze: „Wat, neu traliteit handhaven? Dat kunnen we toch niet. Wat doen we met zoo'n prutsvlootje?" En inpialats van conse quent te zijn en te zeggen öf schaf' dan ook het bestaande maar af df wapent u, zooals 't móet, verwijt hij, het andere oogenblik de regeering, dat- ze achteraan komt, dat we grooter luchtvloot en meer bommenwerpers moeten hebben! Van de verwarde speech van mr Marchant zullen we weinig nota ne men. Daarvoor stond ze op te laag peil. Zoowel de minister-president ,als zijn collega van financiën hadden kwa lificaties Van hun persoon in ont vangst te nemen, die op het beleedi- gencle a,f waren. Wij kunnen volstaan met de „onthulling"' te releveeren, dat de gouverneur-generaal zich' in zijn advies aan de regeering tegen de in voering per 1 Januari a.s. van de Vlootwet heeft verklaard; en met te wijzen op den indruk, dien de vrij zinnig-democratische leider trachtte te vestigen, als zou het h'eele ontwerp eigenlijk ons zijn opgelegd door En geland'. Onrust in Duitschland. De marken 'dalen onrustbarend en in hetzelfde tempo stijgen natuurlijk <3erip"T zen. Vandaar steeds meer ho^,1 d lende onder de relleties en plunderingen. Gisteren en Maandag meldden w)j daarvan reeds een n andfr. Het blijkt echter nu, dat in nog meerdere plaatsen in Hannover en Westfaien Zaterdag en Zondag duurte- opstootjes zijn uitgebroken. In de buurt van Rheine is zelfs een groote textiel fabriek in brand gestoken en te Gro- nalu moesten van gemeentewege levens middelen worden verstrekt om de ge moederen te kaimeeren. T:e Mannheim is een foraneele vechtpartij, geleverd tus- schen politie en werkloozen, waarbij één persoon werd gedood en één zwaar gé- wond. 1 Gisteren is het vooral te Berlijn rumoe rig geweest. Dichte droimmen werkloozen trokken Uit de voorsteden naar het cen trum der hoofdstad en ondanks de char ges der politie deden de betoogjers po- ginjgpn om het stadhuis te bestormen. De politie moest van de wapens gebruik ■maken, zoodat velen werden gewond. Ook probeerde een aantal betoogers de Ber- lijasche heUrs binnen te dringen en de vóór de he'urs staande auto's in de Spree te werpen. Met de blanke sabel moest ook hier tegen het gepeupel worden op getreden. Hoe Engeland de werkloosheid bestrijdt Sir Hicks, minister voor volksgezond-' heid in Engeland, heeft eenige van de voorstellen van het kabinet tot Werkver schaffing in den komenden winter opge somd Hij hechtte veel belang -aan de plannen voor landverhuizing van het overschot der bevolking naar deelen van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1