Gemengd Nieuws. Leestafel. Allerlei. Rechtszaken. Openbare Verkoopingen en Ver pachtingen. burg, en dat wel alle gemeenten in 'dien kring heeft bovendien gebruik gemaakt van de bevoegdheid ingevol ge a,rt. 8 der wet om vleesch. van een andere gemeente ingevoerd, nogmaals te doen keuren, althans Middelburg wijzigde 'haar verordening in dien geest, dal alle plattelandsgemeenten van den kring dit voorbeeld volgden, verbaast spr. Toen dit besluit bekend werd, vreesde het bestuur, da,t dit ook wel eens in den kring Vlissingen zou kunnen gebeuren en wendde zich daarom tót de secretarissen van Mid delburg en Vlissingen om inlichtingen. Die van Middelburg deelde leukweg mede, dat een verordening als bedoeld in de gemeente Middelburg niet be stond. Formeel had hij het grootste gelijk van de wereld, daar de wijzi ging in kwestie nog de goedkeuring van Ged. Staten behoefde en thans nog behoeft. Spr. stelt dit gelijk met iemand met een kluitje in het riet sturen. Dit in tegenstelling met Vlis singen, dat behoorlijke inlichtingen gaf en zeide, da,t het niet de bedoe ling vva.s wijziging in de bestaande verordening aan te brengen. Spr. acht "het aannemelijk, dat voor het tweede keuren ook keuringsgeld zal worden gevraagd, dat de veehouders zullen moeten betalen. 'D'e reden van het. ne men van dezen maatregel kan op drie erlei gronden zijn geschied: 1. Dat het vlèesch van in andere gemeenten geslachte dieren langen tijd .na de slachting wordt ingevoerd; 2. dat de keuringsdienst in ^aangrenzende ge meenten slecht geregeld is en 3e dat niet gekeurd ondeugdelijk vleesch wordt ingevoerd. In verband hierme de wordt gezegd, dat de controle over de stempels aantoont, dat vleesch af komstig uit andere gemeenten op Wal cheren, vaak binnen 6 uur te Mid delburg aankomt en in het algemeen binnen 12 uur. Bovendien werken be langhebbenden ,aan een spoedige ver zending zooveel mogelijk mede. Wat betreft het tweede Middelburg zal tocih wel niet denken, dat in andere ge meenten, behoorende tot den kring, de keuringsdienst slecht geregeld is. Het zou dus kunnen, dat dit het geval is met dezen dienst in de gemeenten, behoorende tot den kring Oostkapelle. Doch het is bij onderzoek gebleken, dat deze zeervóldoet aan de eischen, welke in deze te stellen zijn. D'eze dienst kan zeker den toets tegenover die in Middelburg gerust doorstaan, terwijl verschillende gemeenten uit dien kring als bijv. Seroosk'erke, Oost- kapelle en Gapinge, behoorende bij dien kring dichter bij Middelburg lig gen als bijv. Zoutelande, Meliskerke en Grijpskerke» Het invoeren va,n on deugdelijk vleesch is een gevolg v)a,n onvoldoende politie-toezicint, en al moet worden toegegeven, dat dit lastig is, ook bii verplichte keuring van alle ingevoerd vleesch, blijft fpauduleuzen invoer bestaan. Een scherpe controle op zaken van hiervan verdachte per sonen in Middelburg, zou ongetwijfeld dichter het beoogde doel naderen. Tiaar uitbreiding van werk voor het personeel zal Middelburg toch .ook wei niet zoeken, want als dit noodig was, zou dit slecht kloppen met den tijd van bezuiniging; waarin wij leven. Er zal dus weer personeel bij moeten of is het de bedoeling de kosten min der drukkend te maken, maar dan gaat het niet op dit alles op de hoofd zakelijk kleine landbouwers te laten drukken. Als Middelburg soms be doelt alles tot een kring Vereenigd te krijgen, dan kan spr. dit nimmer goed keuren. Want de ondervinding leert, dat Middelburg naar Verhouding een veel duurdere huishouding heeft dan b.v. Oostkapelle. En zou men dan naar een abattoir moeten met heel den aankleve van dien? Spr. zou, gezien id© quaestie van Middelburg ten op zichte van den Vleeschkeunngsdienst in het algemeen, waarbij hij denkt aan de huisslachtingen, daarop gansch niet gerust zijn. Het staat, naar spr. meent, vast, dla,t het Middelburg niet in de eerste plaats gaat om hygiëni sche belangen, doch bovenal om fi- nancië.ele, althans wat den handel in op Walcheren geslacht vleesch betreft. "Het heffen van belasting zal dus hier naar voren treden met het ge volg, dat de handel bemoeilijkt en ge schaad wordt. Niet alleen is dit in strijd te achten met de bedoeling van de Vleeschkeuringswet, doch eveneens is dit het. geval ten opzichte van art. 147 der Grondwet en :art. 236 der Ge meentewet, waarin o.m. is vastgesteld, dal plaatselijke belastingen den in voer van uit andere gemeenten niet mogen beletten. Spr. herhaalt zijn ver wondering er over, da,t de plattelands- gemeenteraden het besluit van Mid delburg ook hebben aangenomen en dringt er ernstig bij hen op a;an, dit thans in te trekken.' Een zeer uitvoerige discussie ont spon zich over dit onderwerp, te veel werd gezegd om het alles uitvoerig te melden, waarom wij ons tot het vol- 1 gende bepalen: De heer Van Teijlingen vreest, dat Ged. Staten niet veel anders kunnen doen dan het goedkeuren, daar ook de inspecteur er zich mede vereenigt. He heer Marsie meent, dat de gemeen teraden hun fout moeten erkennen. De heer Polderdijk wil gaarne erken nen er te zijn jngeloopen. De heer van Dusseldorp zeide, dat Ged. Staten het besluit nog niet behandeld heb ben, maar Zij hebben niet de wensche- lijkheid of doelmatigheid te beoordee- len, maar wel de wettelijkheid van het besluit. Als de andere gemeenten erkennen zich te hebben vergist, kun nen Ged. Staten trachten Middelburg tot verandering te brengen. Op> een vraag van den heer Melis zegt spr., dat Ged. Staten niet moeten vragen of iets een algemeen belang is, daar wordt te veel mede geschermd, men heeft ialleen met. de wet te maken. De heer Kodde dringt speciaal op overleg met de steden aan. De heer Simons vraagt of als Middelburg al leen een verordening maakt, het dan niet met de gemeenschappelijke rege ling in strijd' komt. De heer Kielstra zegt, dat er nergens staat, dat, alle ge meenten uit een kring dezelfde veror dening moeten hebben, Middelburg heeft het recht werk op te dragen aan het personeel. De heer Zwagerman zet in den bree- de uiteen, dat men moet trachten juis te cijfers te krijgen overt het aantal dieren, dat per jaar geslacht wordt en tevens over de juiste kosten van de verschillende diensten. Ook spr. is voor overleg, daar Middelburg en Vlis singen de macht hebben. Na een opmerking van den heer Melis zegt de heer Kielstra,, dat het duidelijk is, dat ook de gemeenten uit den kring Middelburg zijn bedoeld. Verschillende heeren voerden nog het woord, waarna besloten werd aan de raden der plattelandsgemeenten te verzoeken het beslüit ten spoedigste in te trekken en ook een commissie van onderzoek te benoemen, waarin zitting zullen nemen de heeren De Keijzer, burgemeester v;an Grijpskerk'e, Schuurman, secretaris Van Domburg; Kodde, burgemeester van Zoutelande, Franse, de Buck en Melis va,n het kringbestuur, terwijl de heer Kielstra het secretariaat zal waarnemen. Ongelukken. Te 's Hertogenbosch wordt sedert Zondagnamiddag 6 uur het 7-jarig: zoontje van den scheepskapitein v. H. vermist. Men vermoedt, dat de kleine in de haven is verdronken, doch heeljo het lijkje no-g niet gevonden. Toen Vrij dagmiddag halverwege Voorst en Klaren- beek de voerman G. met een wagen met hout een onbewaakten overweg wilde pas- seeren, bemerkte hij te laat den naderen den trein. De wagen werd door de loco motief gegrepen en geheel vernield. G. werd van den wagen geslingerd en bekwam wonder boven wonder geenletsel, evenmin als het paard, dat losgebroken was. Te Rotterdam werden Zondag twee mannen door een groote autobus aangereden en tegen den grond geworpen. Een der man nen werd met ernstige inwendige kneu zingen naar het ziekenhuis overgebracht. Die andere persoon kon na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. Die chauffeur ver klaarde geremd te hebben, doch de rem men schijnen geweigerd te hebben. Die po litie stelt eèn onderzoek in, terwijl de auto bus in beslag werd .genomen en de chauf feur in bewaring gesteld is. Te .Schie dam had de scheepstimmerman v. d. W, het ongeluk bij het verrichten van werk zaamheden van een schip te vallen. Naar het Gem. Ziekenhuis overgebracht, over leed v. d. Wi. een paar uur later. Hij laat een weduwe met 6 kinderen achter. Te Etten werd de landbouwer N., die zich met paard- en kar naar den akker begaf, door een motor aangereden, zoodanig, dat hij een schedelbreuk bekwam en na enkele oogenblikken den geest gaf. Vermoedelijk heeft N. door den feilen wind den motor rijder niet hooren komen. Naar men meent, beeft de motorrijder geen schuld. Hoog water. Die Maas bij' Tiel wast Jjuitengewoon snel. De laaggelegen uiterwaarden staan reeds onder, de an dere staan op het inloopen. Inbraak. Gisteren is te Valkens- waard inbraak met diefstal gepleegd ten huize van mevr. de wed. Van Best. De dieven zijn dóór het openschuiven van een raam van de achterkamer binnengeko men en vervolgens door het uitnemen van het slot van de deur in den winkel ge drongen. Ontvreemd werd c.a. 80 M. buks- kinstoffen ter waarde van c.a. f 150. Ver der werd de cassa (inhoud c.;a. f30) ge ledigd, alsmede 3 damesportemomnaies met eenig geld en een missiebusje. Aan de brandkast was niets gebeurd. Op het ach terplein zijn nog 3 pakken stof gevonden. Het onweer. Zondagmorgen sloeg te Oudendijk de bliksem in de Ned. Herv. kerk, waar juist onder leiding vEm de echtgenoote van den predikant, Zondags school werd gehouden. Hoewel het ge bouw op tal van plaatsen werd beschadigd, kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor. Dank zij mevr. Vorstman, verlieten de kinderen ordelijk het gebouw en "kwa men met den schrik, zij' het dan een he vige, vrij. Vooral veel ruiten zijn gespron gen. Van een onweersbui was geen sprake het was de eerste en eenig'e slag. Op ver scheidene plaatsen in het dorp zijn voorts evenals in de kerk, de meters van het electrisch licht vernield. Te Albergen (bij' AJmelo) sloeg tijdens een kort, doch hevig onweer Zondagmiddag de bliksem in den ongeveer 35 M. hoogen fabrieks schoorsteen van de firma Ter R,iel aldaar. Die schoorsteen viel met veel geraas voor het grootste deel naar beneden. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor, daar het Zondag was en geen personeel aanwe zig was. Ook op meerdere plaatsen in deze omgeving sloeg de bliksem in, zonder even wel veel schade te veroorzaken. Zater dagmiddag was het zoontje van V. te Zoeterwoude in den tuin werkzaam toen plotseling' een onweer opstak en hij door de eerste bliksemstraal werd g'etroÖen. Z;jn kleeren, hij had nog wel een dikke overjas aan, werden totaal in flarden ge scheurd. Het ventje zelf werd aan zijn lichaam geschroeid en bekwam tevens eeni- ge vleeschwonden. Een dokter die on middellijk gewaarschuwd werd, achtte den toestand zeer ernstig. Zaterdagnacht zijn den jongen de laatste Sacramenten toe gediend, doch later was hij' iets vooruit gaande en er bestaat hoop, dat hij' in het leven zal blij ven. Inbraak. In den nacht van Zater dag op Zondag is te Brielle ingebroken in een winkel, waaraan mede een koffie huis is verbonden. Het geheele huis is doorzocht. Vermist wordt een bedrag van ongeveer f50, dat uit de winkellade is ontvreemd. De daders konden prof'iteeren van het feit, dat wegens eenige werkzaam heden aan het electriciteitsbedrijf, het ge- heel.e plaatsje in het donker was gezet. - Wi e e r een auto-ongeluk. In de Pyreneeën heeft zich opnieuw eengroot autocar-ongeluk voorgedaan. Een koor- vereeniging was naar Saint Savin per autocar gegaan, om daar bij een kerkelijke plechtigheid te zingen. Het gezelschap be stond uit 12 personen, meest dames. Te- rugkeerende van Bagneres is de auto van den weg gereden en een paar meters lager op de Alpenweide gevallen. De inzittenden zijn alle gewond, verscheidene ernstig. Ontvlucht. Naar de „Libre Bel- gique" uit Brugge verneemt, is de beman ning van den onlangs te Zeebrugge we gens contrabande aan den ketting ge legden Nederlandschen schoener „Zee hond" in de richting van de Nederlandsche grens gevlucht. In auto's werden de negen vluchtelingen nagezet, doch zonder suc ces. De waarde van de aan boord van het schip in beslag genomen koopwaar wordt op ruim een millioen franks geraamd. Brand in een hoenderpark. Tusschen Maassluis en Vlaardingen heeft de heer Van Reen een hoenderpark, dat thans voor een gedeelte vernield is door brand. Een gedeelte van de beesten is in de vlammen omgekomen. De autobus als stormram. Zaterdagavond is een groote, zware auto bus uit Sliedrecht tegen een slagerswinkel te Dordrecht aangebotst-, doordat de auto slipte. Die gevel werd beschadigd en de ruiten vernield. Een der passagiers liep verwondingen op. Die autobus bekwam ook aanmerkelijke schade. Kindermoord. Dangs de spoor lijn bij Amsterdam, in een sloot, is het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Denkelijk is 'tuit den trein van Vlissingen geworpen. B a 11 o n 'g' e d a a 1 d. Te .Wialdendorp (Groningen) is een Duitsche ballon ge daald. Een arbeiderswoning, waarachter de ankers vasthaakten, is omver getrokken, evenals twee telefoonpalen van Oost-Gro- nïngen. De Amsterdamsche hotelrat gesnapt. De Amsterdamsche hoteldief is te Delft gearresteerd op het oogen- blik, dat hij op het punt stond per auto bus de gemeente te verlaten. Het bleek de zoon te zijn van den eigenaar van „De Oude Graaf' in de K'alverstraat te Am sterdam, waar de diefstallen plaats von den. Een gedeelte van den buit werd nog op hem bevonden. Na langdurig verhoor bekende hij' tenslotte de daad aan den commissaris van politie. Die 100 coupons der Ned. Staatsleening, elk met een waar de van f25, waren nog in het hotel ver stopt en zfju daar te voorschijn gebracht. Een medeplichtige is gearresteerd. Vrouwenhandelaar gearres teerd. Aan de Nederlandsche grens bij' Emmerik is een zekere Cornelis R.itter, die ëenige meisjes over de grens wilde bren gen, door de Hollandsche douane aange houden en aan de Duitsche politie over geleverd. Die meisjes, die bij .hem waren, werden naar Emmerik teruggebracht. Rót ter zit in Emmerik in de gevangenis en heeft aan den rechter van instructie al daar verklaard, dat hij' sedert den zomer .ongeveer 50 meisjes over de grens heeft gebracht. Die Hollander, die hij kort ge leden eerst leerde kennen, had hem ver zocht meisjes te zenden. Ritter vond in danslokalen en dergelijke gelegenheden genoeg meisjes vam 17 en 18 jaa-r en bracht die dan in café's met Van Gulpen in kennis. Die Hollander wordt beschre ven als een man van 30 jaren oud, middel matige grootte, zeer elegant gekleed, met zwart haar en kneveltje en spreekt slechts gebroken Duitsch. Van Gulpen 'deed het voorkomen, alsof de meisjes in Holland igoed betaalde betrekkingen konden krij gen, doch liet bij Ritter geen twijfel be staan, dat zijl in werkelijkheid werden be stemd voor zondige doeleinden. Die heide mannen geleidden de meisjes telkens tot aan de grens en Ritter kreeg voor eiue levering eenige millioenen, in totaal on geveer 40 millioen, Naar Van Gulpen wordt door de crimineele politie nog| ge zocht. Tumult bij een Londensch armbestuur. D'e meerderheid van het armbestuur van Whndsworth had besloten te weigeren een deputatie van het ge meentebestuur van Battersea te ontvangen in verband met de hoegrootheid der uit- keering aan de werkloozen. Dit was niet naar den zin van de Labourleden van ge noemd armbestuur, en toen er dezer da gen een vergadering van het armbestuur was, begonnen de Labourleden met ratels en schellen en muziek-instrumenten lawaai te maken. Ze wêigerden hiermee op te houden of te gaan zitten en ten slotte wer den allen geschorst. Daar zij weigerden de bestuurskamer te verlaten, werden zij met geweld verwijderd. Een der geschorste leden had een claxon meegebracht, een tweede een saxofoon en een derde een speenvarken. D'e voorzitter deelde mee, dat hij, wegens het feit, dat zich reeds vroeger dergelijke wanordelijkheden had den voorgedaan met het oog op een even- tueele herhaling den secretaris had ge machtigd vijf personen aan te nemen voor lOish. 6 pence de persoon om aan de be paling van het reglement kracht bij te zetten, dat leden, die zich wanordelijk ge dragen, met geweld kunnen worden ver wijderd. Dit was geschied om het gewone personeel niet voor deze onaangename taak 'te plaatsen; met groote meerderheid keur de het armbestuur het optreden van den voorzitter goed. Na een krachtig protest verliet hel vrouwelijke Labourlid de zaal. doch de andere Labourleden op één na, moesten met geweld verwijderd worden. Een hunner, een oud-mayor van Battersea, hield zich aan de tafel vast en werd na een hevige worsteling 'de ziaal uit gedra gen doch "kwam even later dooir een 'an dere deur weer binnen, om opnieuw ver wijderd te worden. Oct. 17 Middelburg, goud, enz., meubelen, enz., schilderijen, enz. Notarishuis. 17 Goes, vendutie, de Wilde Heijboer. 18 Krabbendijke, het kerkgebouw en pas-, torie der Geref. Kerk, Schram. 18 Goes, hofstede met bouw- en weiland te Baarland, Neervoort. 18 Middelburg, land, v. d. Harst. 18 's-Heer Arendskerke, bouwland, Pi laar. 18 Middelburg, scheepsafbraak, Rosier en Vervaat. 19 Zand, inboedel, Struve. 19 ''s-Gravenpolder, huis, inboedel, Neer voort. 23 Souburg, huizen, inboedel, Struve. 23 Goes, dijk, zeedijk, schor, weiland, uitweg, zijkantweg en watergang te Baarland, Oudelande en Hoedekens- kerke, Neervoort. 24 Kloetinge, inboedel, v. Dissel. 24 Wolfaartsdijk, woon- en winkelhuis en meubilair, Pilaar. 24 Goes, vendutie, de Kok. 25 Middelburg, winkelhuis, pakhuis, hui zen, Hioolen. 25 Borssele, huis, v. Dissel. 25 Kattendijke, inboedel, arbeidersge- reedschap, de Kok. 25 Hoedekenskerke, winkelhuis, huis raad, winkelinventaris, Pilaar. 31 Wemeldinge, verpachten land, van Dissel. Nov. 1 Middelburg, hofstede, Hioolen. MIDDELBURG. De heer S. Douma, be roepen predikant bij de Geref. kerk te Oostkapelle, werd heden door de classis Middelburg peremptoir geëxamineerd en met algemeene stemmen toegelaten tot den dienst des Woords en der sacra menten. ATHENE. V.D. De revolutionaire re geering van kolonel Gonatas is afgetreden en wordt vervangen door een neutraal ka binet onder leiding van den oud-minister Politis. Dit zal aan het bewind blijven tot na de algemeene verkiezingen, die op 2 Dec. zijn bepaald. ATHENE. V.Di Tengevolge van malaria tuberculose en andere ziekten zijn van de Grieksche vluchtelingen uit Turkije 100.000 personen in de concentratiekam pen gestorven. Nog 200.000 personen zijh lijdende aan deze ziekten. BUS.SELDORF. V.D. De spoorwegar beiders in het Ruhrgebied geven gehoor aan de bevelen uit Berlijn en hervatten den arbeid onder Fransche leiding. PARIJS. V.D. De Duitsche zaakgelas- digde heeft instructies ontvangen voor nieuwe onderhandelingen met Poincaré over het herstel van het Ruhrgebied en de schadeloosstelling. FAIRLAND (Indiana.) Een ernstige hot sing heeft plaats gehad tusschen een trein en men autobus. Negen passagiers (allen familieleden van elkaar) zijn ge dood. VALKENBURG. V.D. Na een verblijf van drie weken vertrok heden onder groote belangstelling H. M. de Koningin Moeder weder naar Soestdij'k. Wisselkoersen. Amsterdam, 16 Ocit., 1.45 uur. Berlijn 0.50—0.60 per miljard. Brussel 13.521/213.65 Plarijs 15.6515.75 Londen 11.56ll.ööVa Dollar 2.546/8—2.54V8 Weenen 0.350.36 Recensenten. Wie heeft gelijk? Er is verschenen een boek: „Die Schar laken Kist". Ui tg. J. Müller, Amsterdam. „De Heraut" van Zaterdag (dr De Moor) zegt er o.a, van: „boeiend, pakkend, in drukwekkend; wie oordeel des onderscheids heeft, 'kan zich er 'wel eenige nuttige ont spanning mee verschaffen". „De Geref. Kerkbode" (ds Diouma) zegt alleen, kort en goed: „Een prulwerk, den tijd, noch de moeite van het lezen waard". "Filippus-kalender. Deze be kende' kalender hebbe ook ditmaal een hartelijke aanbeveling. Die van 1924 is 't waard niet alleen om zijn inhoud: voor- zijtjes met de gewone aanduidingen om trent zon en maan, en den dagtekst met -verklaring; achterzijtjes met aangename lectuur, nieest verhalen, maar ook om de aifwerking van schild en blok; het schild, in zachte kleuren de ontmoeting van Eliëzer en Rebekka malende, en "het schutblad van het blak een vredig Oos- tersch tafereeltje weergevend. De beide teksten, het blok omlijstend, gewagen van de voorwaarde van een vcorspoedigen weg. Tenslotte herinneren wij er aan, dat de uitgaaf als van ouds de tractaatversprei1 ding en 'den weduwen en weezen van Ger. predikanten ten goede komt. Deze kalen der blijve daarom de door hem eens recht matig verworven .plaats behouden, en winne er nog tal van vrienden bij. Degrijzeoudheid. In de vroeg ste tijden gold in het algemeen de opvat ting dat de behandeling der gevangenen niet vernederend, niet ruw, niet hard ge noeg kon zijn. Het „oog om oog, tand om tanrï" beheerschte als het ware het den ken van de volkeren der oudheid. In het oude Indië was in het beroemde Wetboek van Manu, het z.g. Manara- Dharma-Sastra, bepaald, dat de met op sluiting 'in de gevangenis gestraften ter afschrikking moesten worden opgesloten in gevangenissen aan den openbaren weg, zóó dat. ieder voorbijganger kon zien hoe de gevangenen leden onder hun zware kettingen die hen wondden, onder hon ger eji dorst, vervuiling en verwaarloo- zing. Terwijl bij Assyriërs en Babyloniërs de vrijheidsberooving als straf "een ruime plaats 'innam en de oude Grieken haar kenden als aanvullende straf bij geld boete, was bij de overige volkeren der oudlïrid de kerker niet zoozeer strafin richting als wel bewaarplaats, in wezen overeenkomende met onze huizen van be waring en voorts een plaats waar men hinderlijke elementen zonder vorm van proces onschadelijk maakte. In het oude Israël werden de Cisternen, de ruime regenbakken als kerker gebruikt. In het oude Rome was het de career kerker; in het Semietisch beteekent „Kar" ommuurde ruimte) die als zoodanig dienst deed doch als strafinrichting na gevoerd strafproces slechts enkele malen dienst deed; in de geschiedenis zijn die weinige keeren nominatief vermeld. Sallustius zegt van zulk een hol, dat het ongeveer twaalf voet diep onder den groncl lag, en dat er een huiveringwekken de duisternis en een walgelijke stank heerschte. Behalve nog andere careers die reeds voor de geboorte van Christus bestonden, werd daarna nog gehouwd de career Mamertinus, waarin de geloofs- martelaren werden opgesloten en waarin ook Petrus en Paulus vertoefden; een eigenlijke strafinrichting was ook deze career niet; meer was het een dreigmiddel en een bewaarplaats voor de veroordeel den, die voor de wilde dieren werden ge worpen of op andere gruwelijke wijze wer den omgebracht. Eerst in de eerste eeuwen onzer tijd rekening ontstonden de eigenlijke straf gevangenissen. In het algemeen waren deze oude gevangenissen vreeselijke ver blijven. Lucius Tiscarro vertelt van een Egyptische gevangenis dat de gevangenen op den grond moesten slapen en waarin een aantal van hen aan een paal geboden, zoo dicht opeen gehoopt lagen, dat zij bijna geen adem konden halen en hun beenen niet konden uitstrekken. In de vierde eeuw na Christus kwam de op sluiting in de gevangenis als straf meer en meer in zwang en in de 6e eeuw was het cellulaire systeem reeds bekend. Ook in de Middeleeuwen waren de kerkers s t r a f-gevangenissen, maar zij dienden ook als plaats voor preventieve en ver vangende hechtenis, als bewaarplaats van politiek- of kerkelijk gevaarlijke, personen, van publieke vrouwen en van krankzin nigen. Ook in dezen tijd is de gevangenis een waar oord der verschrikking. In de be ruchte „Fornidi Monra (oven van Monra) konden de gevangenen nóch rechtop staan nóch op den grond liggen. Ook de Neu- renbergsche gevangenis was een berucht oord. Slechts twee meter in het vierkant en twee meter hoog zijn de ellendige krot ten, die daarvan deel uitmaken en waarin geen licht, geen lichtstraal doordringt dhn alleen bij het binnenkomen van den ci pier. Ieder van deze hokken heeft een zware, streng bevestigde houten brits, die van een inrichting voorzien is, om han den en voeten met ijzeren schroeven vast te zetten. Deze britsen zijn bestemd voor drie personen, die vlak op elkaar zitten; soms worden handen en voeten door een geweldige van gaten voorziene eiken hou ten plank vastgebonden. Dat er ook in onzen tijd nog ellendige toestanden zijn, bleek uit een beschrij ving van Russische gevangenissen in 1912 door Jacob Israël de Haan in het tijd schrift „De Beweging". De strafcellen waren daar vaak zonder vensters en zoo vervuild en ongeventileerd, dat de be zoeker er slechts met een zakdoek voor den mond kon binnengaan, terwijl de hem vergezellende tolk. een 'kper onwel werd door de bedorven atmosfeer. (Hulp voor onbehuisden). Voetballen op Zondag. De Hooge Raad heeft verworpen een beroep van J. K„ die door den kantonrechter te Bolsward was veroordeeld, wegens het op Zondag houden van een openbare ver- makelijkheid, n.l. een voetbalwedstrijd tus schen de Workumsche Sportvereeniging en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3