üit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Laad- en Tninkouw. en dat op het oogenblik nog alleen in omloop zijn de zilverbons van f 1 en f2.50 van het nieuwste typte. Van de laatstbedoelde zilverbons, welke dus niet behoeven te Worden ingewisseld, dragen de bons van f 1 de dagteekening van 1 Februari 1920. terwijl de bons van f2.50 zijn gedagteekend 1 Juli 1918 of later. (St.Ct.) A11 e !r 1 e i. Het bureau voor sociale actie ten dien ste fan handelsreizigers en handelsagenten in Nederland 'heeft aan 3e Nederlandsche Spoorwegen Verzocht, in den nieuwen D^ trein van Vlissingen naar Midden-Duitsch- fand één of meer wagons met 3e klasse- compartementen op te nemen. De Prins vertrok gisteren in verband met familie-aangelegenheden voor korten tijd naar Mecklenburg. Van gisteren af zijn de treinen op de Nederlandsche Spoorwegen verwarmd. P o s t e r ij e n en t e 1 e g r a f ie. Ver plaatst: 1 Oct. de cmt. b. d. p. en t.d. S. Ubbels van Zierikzee naar Haarlem (plet.); H. Blok van Groningen naar Utrecht; de tfn. 2e kl. G. Tielema'n (o. v.) van Lem mer naar Amsterdam en A. J. Verhagen (o. v.) van Leiden naar Vlaardingen. Eervol ontslagen op verzoek: 1 Oct. de cdr. J. Stoel te Brouwershaven. Bij de Zaterdag te Vlissingen gehou den jaarlijksche vaardigheidsproeven van het Kon. Ned. Gymn.ver. slaagden: Eer ste graad de heeren: S. Karman, F. Nieu- wenhuize, M. Polak, allen van Mediobur- gum, .Middelburg. Tweede graad de hee ren: J. M. 'Adriaansen, F. Geldof, M. v. d. Wege, allen van „Ons Huis", Middel burg; W. Forlijn, .T. Dingemanse, G. An- theunisse, J. H. Best, J. A. Bal, G. de Muijnck, allen van Wilhelmina, Middel burg; P. Joosse, P. Cappon, beiden van Medioburgum, Middelburg; J. J. Lampers van Excelsior, Middelburg; en de dames: B. Joosse, M. Joosse, C. Kaman en 'G. Buning, J. v. d. Steen, M. van Bemmel, A. Roelse, F. Verhoeff en M. Bijl, allen van L. 0. te Vlissingen. Failliet verklaard: S. Frank, koopman in manufacturen, te Vlissingen. Failliet verklaard met last tot gevangen neming W. M. Gunst, koopman, laatst gewoond hebbende te Goes. Middelburg. De heer J. den Heijer, in specteur der P., T. en T., herdacht Maan dag onder groote belangstelling zijn 40- jarige loopbaan bij de post. Des middags kwamen tal van ambtenaren, hoog en laag, den inspecteur geluk wenschen en •een comité bood bij monde van den voor zitter den heer Baron Bentink, directeur van het postkantoor te Middelburg, een schat van bloemen met bijbehoorend al bum, waaraan schier allen uit de inspec tie bijdroegen, aan. Het album is vervaar digd door den heer D'huij, de hamen belangloos gecalligrafeerd door den assis tent Faber. f Verder werd het woord gevoerd door den heer van der Poel, hoofdinspecteur, die den jubilaris kwam complimenteeren namens den directeur-generaal en die er op wees, dat de heer den Heijer zeer goed staat aangeschreven, wat wel daaruit blijkt, dat hij in eens van hoofdcommies inspecteur werd. De adjunct-inspecteur, de heer van den Briel, roemde zijn chef vooral als mensch. Ook werd de heer den Heijer nog toegesproken door 'den heer Ir. van Kes teren, chef van den tech- nischen dienst. Zeer vele personen, ook buiten de post staande, kwamen den heer den Heijer geluk wenschen en een legio kaartjes, briefkaarten, brieven en tele grammen kwamen in. In verband met de aanhouding van W. P. v. P., directeur van het Bijkantoor der Brusselsche Bank, is alsnog den offi cier van Justitie voorgeleid H. VV., 34 j., te Schoten, eveneens verdacht van ver duistering. Verdachte is eveneens na ver hoor 'door den rechtercommissaris over gebracht naar het huis van bewaring. Goes. Gistëravond werd in het Schut tershof de druk bezochte vierde jaarverga dering der Burgerwacht gehouden. Voor zitter was dhr. L. Smit, terwijl mede aan wezig waren de heer Burgemeester en weth. v. d. Bout. In zijn openingswoord merkte de voorz. op, dat de tijden er niet naar zijn, om de Burgerwacht op te doe ken, .al hadden de leden misschien wel gaarne de matten willen oprollen. De Bur gerwacht moét nog blijven, want weer staan moeten worden zij, die de grond slagen van recht, gerechtigheid en gezag willen aantasten. En dit gevaar is niet denkbeeldig, want in de onderste lagen der samenleving gist het nog altijd en Wat er aan de grenzen staat te gebeuren, is niet te voorzien. Na het openingswoord volgde o. m. jaar verslag van den secretaris-penningmees ter, den heer van Ballegoijen de Jong. Hieraan ontleenen wij, dat de belangstel ling in de schietoefeningen wederom groot was. Er werd weer een .onderlinge schiet wedstrijd op de baan gehouden. Gedu rende de wintermaanden werd met de flobertbuks geoefend. Het aantal leden vermeerderde met 4 en bedraagt thans 108, dat der donateurs verminderde met 3 en bedraagt nu 45. De ontvangsten be droegen in totaal f766,12, de uitgaven f 445,41, alzoo een batig saldo van f 320,71. Dhr. J. M. v. Riet werd als Bestuurslid herkozen. De voorz. herinnert aan de deelname aan den Kring- en Provincialen wedstrijd. Bij den eersten werd door klas C een len en bij den tweeden werd door klas B en C ieder een 3e prijs behaald. Na de pauze werd de uitslag van den schietwedstrijd bekend gemaakt. Vooraf bracht de voorz. dank aan het Gemeente bestuur en enkele particulieren voor be schikbaar gestelde prijzen. De uitslag van den wedstrijd is als volgt: le pr. (een wisselprijs, nl. een lauwerkrans) L. Meij- ler met 112 p., 2e pr. J. M, v. Riet 110 p., 3e pr. P. de Kok 109 p., 4e pr. J. Gunst 99 p., 5e pr. M. G. v. d. Wiele 98 p., 6e pr. P. v. Anrooij 93 p., 7e pr. Jac. v. Zweeden 93 p., 8e pr. G. den Herder, 87 p., 9e pr. M. v. Stee, 82 p., 10e pr. I. Gunst 81 p., lie pr. C. Sinke 77 p.,' 12e pr. L. Kor- stanje 74 p., 13e pr. J. J. v. d. Berg 74 p., 14e pr. P. Melis 72 p., 15e p. M. Huige 62 p., 16e pr. J. Zandee 61 p., 17e pr. A. de JongeT 59 p., 18e pr. J. L. Kriekaard 59 p., 19e pr. Jan v. Zweeden 50 p., 20e pr. A. Hillebrand 45 p. De prijs voor het hoogst aantal punten gedurende de oefeningen, zijnde een vul penhouder, geschonken door het gemeen tebestuur, werd behaald door M. G. v. d. Wiele. Met een geestige toespraak tot ieder schutter overhandigde de voorz. de prijzen. Bij „voorkomende zaken" deelde de voorz. mede, dat hij wegens vertrek ont slag had gevraagd als commandant der Burgerwacht. De uren, die spr. temidden der Burgerwacht doorbracht, waren voor hem steeds van de aangenaamste. Het verblijdt spr., dat de kring van hen, die zoo noodig daadwerkelijk voor het gezag willen opkomen, zoo ongeveer stationnair gebleven is. Met een hartelijk vaarwel neemt spr. afscheid van de Burgerwacht. Dhr. C. Sinke spreekt namens de leden der Burgerwacht een hartelijk afscheid tot den heer Smit en wenscht hem 'in zijn nieuwe woonplaats alles goeds toe. Mor gen zal den scheidenden voorzitter een blijvend aandenken namens de Burger wacht worden aangeboden. De burge meester spreekt ook een woord van bij- zonderen dank tot den heer Smit. Hij is voor de Burgerwacht veel geweest. Na mens hef Gemeentebestuur wenscht spr. den heer Smit ook verder alles goeds toe. Ook deelt de burgemeester mede, dat dhr. M. C. v. d. Bout bereid gevonden is, tijdelijk het commandantschap op zich te nemen. De heer Smit dankte nog voor de tot hem gerichte woorden en richtte zich met een enkel woord tot zijn op volger. Ook de heeren M. C. v. d. Bout, v. Hove en Ballegoijen de Jong spraken nog tot den heer Smit enkele hartelijke woorden. Algem. We ten sch. Belan gen. In een der lokalen der R. L. W. S. had Maandagavond de alg. ledenvergade ring van bovengenoemde vereeniging plaats. Dhr. F. G. C. Rothuizen neemt het voorzitterschap waar. Behalve 4 be stuursleden zijn 2 leden tegenwoordig. De voorz. heet allen welkom en geeft ter stond het woord aan 'dhr. C. Stevense voor zijn jaarverslag. Hieruit blijkt, dat in 1921-'22 't batig saldo was f 168,851/2- Dit jaar is het batig saldo slechts f 15,73. Er is dus sterk ingeteerd. De uitgaven be droegen dit jaar f453,121/g'. De notulen der vorige vergadering werden goedge keurd. Eveneens de rekening en verant woording, nagezien door de heeren v. d. Berge en v. d. Plassche. Tot lid van het bestuur werd herkozen Ir J. v. Poelgeest en gekozen in de vac.-Poll dhr. A. H. v. d. Feen. Tot voorz. wordt gekozen dhr. G. A. Hajenius. Het bestuur zal een vice- voorz. kiezen. De voorz. deelt mede, dat zich beschikbaar hebben gesteld tot hou den van lezingen dhr. T. v. Erp over de Boroboedoer, dhr. J. M. Lahmers over Kraamverzorging in de geschiedenis, aan de hand van schilderijen (met lichtbeel den). Deze laatste lezing zal worden ge houden in samenwerking met de afd. N. en Z.-Beveland van het Ned. Genootschap v. geneeskunde. Besprekingen worden ge houden met dr Metzelaar over een lezing over de trawlvisscherij. Het bestuur zal trachten het programma nog verder aan te vullen. Dhr. v. 'd. Feen deelt mede dat ook de heer Bergsma, schilder te Zoutelande, niet ongenegen is een lezing te houden over een reis door Italië met lichtbeelden. Het bestuur zal dit adres onthouden. Met het oog op de lichtbeelden zullen dezen win ter de lezingen gehouden worden in de Witte Bioscoop en wel op Donderdag avonden. Dhr. W. C. J. Kostens te Ierseke, voorz. van de afd. Zeeland der Mij. tot Nut ^an 't Algemeen, heeft schriftelijk aan liet be stuur gevraagd, of het niet mogelijk was in Goes een afdeeling op te richten. De vergadering meent dat deze kwestie niet op den weg der vereeniging ligt en besluit zich hiermede niet in te laten. Besloten werd de contributie niet te vdrhoogen. Geklaagd werd, dat vele niet- leden de lezingen bijwonen. Hierop zal ge let worden. Hierna sluiting. Zouden we maar niet ophouden met klagen over den slechten tijd, over de loonsverlagingen, de werkloosheid, enz." We stellen die vraag, nu achtereenvol gens gedurende eenige dagen te Vlissingen Middelburg en alhier een circus voor stellingen heeft gegeven, welke, alhans hier, zeer druk bezocht zijn geweest, zóó druk, dat, naar men zegt, Zaterdagavond alle plaatsen, ook de duurste (de prijzen varieerden van f0,60 tot f3, naar wij meenen) bezet waren. Ons is niet bekend hoeveel zitplaatsen het circus bevatte, maar zooveel is zeker, dat weer duizenden guldens zijn weggesmeten, ook door hen, die misschien steen en been klagen over salaris- en loonsverlaging. Te betreuren valt echter ook, dat in richtingen als deze, waarvoor staangeld wordt betaald, vrijgesteld zijn van stede lijke belasting op publieke vermakelijkhe den, temeer als waar is, wat wij hoorden verluiden, dat dit circus hier zooveel min der staangeld moest betalen dan in M'burg Werkelijk, hier is een leemte in de des betreffende verordening en als het den Raad ernst is, om de stedelijke inkomsten belasting je verlagen, dan zal hij' hieraan zijn aandacht ook .wél schenken. Onder de werklieden van het circus is gisteravond een staking uitgebroken. Het contract was juist gisteravond afge- loop'en en men schijnt het over de loonregeling niet eens geworden te zijn. Daar scheen nog bij te komen, dat de directeur van het loon een deel wilde afhouden voor nog te betalen rijks belasting. Reeds gisteravond was de stemming onrustig en tqen de werk lieden na de voorstelling moesten begin nen met afbreken, weigerden zij. Heden morgen moest het circus opgeruimd zijn vanwege de weekmarkt, maar, daar er slechts een zestal werkwilligen waren, kwam daar niets van, zoodat de markt- tentjes in een hoek van 't marktplein werden saamgedrongen. Wij vestigen de aandacht der le zers op de in dit nummer aangekondigde Chr. Winterlezing van as. Vrijdagavond. De bekende toonkunstenaar Lecoiintre, van wiens zang .wij hier reeds vroeger konden genieten (hij werkte o.a. w'el mede aan een concert van „Toonkunst"), zal spreken over Bach en Beethoven en zal deze lezing afwisselen met muzikale de monstraties. Kioetrnge. In de vacature-O. Zandee Az. worden tot lid van het Burg. Armbestuur aanbevolen dhrn J. Q. C. Lenshoek en J. Meeuwse Pz. Ellewoutsdijk. Men schrijft ons: In tegen stelling met andere gemeenten circuleert hier geen petitionnement tegen de vloot wet, maar vraagt de Edelachtbare kapitein van 't schip zelf hier en elders aan zijn matrozen in de verschillende besturen hand- teekeningen voor zijn stuurmanskunst. 'De burgemeester vroeg n.l. in de laatst ge houden vergadering van het Burg. Arm bestuur, of de leden een schrijven wilden onderteekenen, waarin verklaard wordt, dat .zij steeds op aangename wijze met hem hadden samengewerkt en dat hij im mer de zaken van het B.A. goed en. on partijdig had behandeld. Ook bezoekt de gemeente-veldwachter een deel der bur gers niet allen met een adres, waar in sympathie jegens den burgemeester wordt uitgesproken. Dat adres schijnt men pas te mogen lezen, als men zich vóór den burgemeester heeft verklaard en zich tot onderteekening 'heeft bereid verklaard. Een eigenaardige handelwijze voor een burgemeester, die door de Kroon is be noemd en die toch voor zijn gemeentenaren de vertegenwoordiger van het gezag moet zijn. Of is een burgemeester ook al een dienaar van den volkswil en aanbidder van de volksgunst geworden? 's-Heer-Arendskerke. Voor de lichting 1924 dezer- gemeente zijn bestemd om te worden ingelijfd zij, die bij de laatst gehouden loting de nummers 1 tot en met 21 hebben getrokken, behoudens degenen, die wegens broederdienst vrijgesteld wor den of zijn, of die reeds 'in vrijwilligen dienst zijn, zoodat 12 tot- gewoon en 21 tot buitengewoon dienstplichtige zijn be stemd. Electrificatie. In verband met de in dit blad ver schenen artikelen over de electrificatie van Zuid- en Noord-Beveland kwam het ,ons nuttig voor ook onderstaande stukken aan onze lezers aan te bieden. Hel eerste is een gedeelte van de redevoering, waarmede de heer Wibaut, wethouder en waarnemend burgemeester van Amsterdam, Zaterdag 1.1. de Inter nationale Gastentoonstelling aldaar heeft geopend. Wij ontleenen dit stuk aan de N. R. Ct. van 14 October Ochtendblad. Het tweede is een gedeelte van de redevoering, die de burgemeester van iCoevorden op 129 September 1.1. heeft gehouden, toen op den „Coevorden ge meentedag" tevens het electrisch net door den heer Commissaris der Koningin in Drenthe officieel in bedrijf werd gesteld. Het eerste stuk behoeft geenerlei toe lichting of verklaring. Met betrekking' tot het tweede stuk zij ter toelichting mede gedeeld, dat Coevorden is een gemeente met ongeveer 6500 inwoners, waarvan een niet onbelangrijk gedeelte, zooals uit het stuk blijkt, in buurtschappen buitenaf woont; verder dat Coevorden den stroom betrekt van de IJssel-Centrale, die bij' Zwolle staat. (Duur van de spoorreis ZwolleCoevorden ll/a uur.) Rede van den heer Wibaut. In het jaar 1920 was als gevolg van crisis-omstandigheden het gasverbruik in Amsterdam gedaald tot het laagste cijfer, even 61 millioen kub. M. Het verbruik van electrisch licht was 'in den oorlog snel gestegen. Van ruim 13 millioen K. "W.U. in 1914 bedroeg het in 1918 ruim 21 millioen K.W.U. en bereikte in 1920 ruim 32 millioen K.W.U. D|e gasverlichting was langzamerhand geheel verdwenen. Tusschen 1920 en 1922 nfu stijgt het verbruik van electrisch licht nog verder van 32 tot 37 millioen. Maar tegelijkertijd stijgt het verbruik van gas, dat voor lichtlevering niet meer in aanmerking komt van 61 millioen kub. M. in 1920 tot 70 millioen kub. M. in 1922 en zal het in 1923 niet ver onder de 80 millioen kub. M. blijven. Uit deze cijfers blijken twee feiten: lo. dat het niet Waar is, dat een bloei end en zich sterk ontwikkelend electri- citeitsbedrijf in dezelfde gemeente en on der hetzelfde beheer niet kan bestaan naast een zich sterk ontwikkelend en na de oorlqgsdepressie weer bloeiend wor dend gasbedrijf. 2o. de ontzaglijke vitaliteit, de buiten gewone veerkracht die in het gasbedrijf zit. Hel verliest een belangrijken afzet, het licht. Maar in enkele jaren tijds herstelt het zich reeds voor een groot deel, wellicht weldra tot vroegere hoogte. Rede van den burgemeester van Coevorden. Het besluit tot electrificatie werd even eens genomen in de thans afgeloop'en raadszittingsp'eriode. Het zal wellicht verwondering baren, dat in een tijd waarin de economische omstandigheden zich bewogen in dalende lijn, de Raad een zoo grout besluit heeft durven nemen. Ik wil hier evenwel in herinnering brengen, dat indien ooit een besluit met groote bedachtzaamheid is genomen, het is geweest het besluit tot electrificatie der gemeente. AIvo: ens tot definitieve voorstellen te dezer zake te komen, hebben Burgemees ter en Wethouders het noodig geoordeeld zich ervan te vergewissen of, en zoo ja, in hoeverre het denkbeeld weerklank ontmoeten zou bij de bevolking. Alle daarvoor in aanmerking kamende vereenigingen zijn uilgenoodigd hun afge vaardigde te zenden in een Commissie, die als Electrificatiecommissie deze aan gelegenheid in tal van vergaderingen onder do oo™en heeft gezien en heeft overwogen oif het belang van de leden dier vereenigingen met electrificatie zou zijn gediend. Deze uit. vertegenwoordigers van han del, landbouw en nijverheid bestaande commissie kwam met Burgemeester en Wethouders, en steunende op het zake lijke en zeer overzichtelijke en voor zichtig opgestelde rapport van het Elec- trificatiebureau der Vereen, van Ned. gemeenten (Dir. Dr P. M. Verhoekx) te Den Haag, tot de overtuiging dat in elec trificatie. in het beschikbaar stellen van gemakkelijk te verkrijgen niet te dure drijfkracht voor het kleine .en middel matig groote bedrijf en goed. licht in winkel en werkplaats, een krachtig mid del moest zijn gelegen tot verbetering van de bestaansvoorwaarden van handel, landbouw en nijverheid, die door den ongunst der tijden ernstig bedreigd wor den. Het was pas na deze nauwgezette voorbereiding dat de Raad zijn belangrijk besluit heeft genomen. En hel is mij aangenaam te kannen zeggen, dal nu reeds de rentabiliteit door een zeer grooten toevloed van aan vragen voor kracht en licht verzekerd schijnt. Zoo is Coevorden dan geëlectrificeerd. Om zoo te-zeggen tot in zijn verste u it h o e k e n. En het is vooral dit laatste, n 1. de algeheele electrificatie, zoo van stad als van land, dat getuigt Aran de ruime opvatting die de Raad heett getoond te bezittèn bij de behande ling van deze aangelegenheid. De Raad heeft zoo terecht begrepen, dat Coevorden niet alleen aan het ste delijk gedeelte heeft te denken, doch als overheid den bloei van den vooruitgang van alle deelen der gemeente gelijkelijk in het oog heeft te vatten, zul'ks waar be kend was dat de buurtschappen ter nauwernood zonder verliezen zullen kun nen worden geëxploiteerd, dat derhalve de exploitatiemogelij'kheid van het stads gedeelte daarvoor zou worden gedrukt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oegstgeest (toez.) T. J. )Jansen Schoonhoven te Almen. Bedankt voor Wouterswoude door R. Bartlema te Hoogeveen; voor Wijk bij Duurstede door A. Buurman te Garijp; voor Goudriaan door C. J. v. d. Graaf te Kockengen. Aangenomen naar Lage Zwalnwe door R. C. W. Hoek te Vuren-Dalem. Geref. Kerken. Beroepen te Ooltgensplaat M. A. van Pernis te SchoonreAvoerd; te Joure D. v. Dijk te Groningen; te Oosterzee II. de ZAvart, cand. te Hallum. Bedankt voor Zuilichem door H. Brou wer te Borssele-Driewegen; voor On- derdendam door J. Oosterheert te Ter Apel. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Alphen door P. de Groot te Rotterdam; voor Oud-Beijerlanddoor D. Driessen te 's-Gravenzande. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Paterson (N.-Am.) door J. Overduin te „Gouda; voor Rotterdam door J. Fraanje te Barneveld. Driewegen. Benoemd tot kerkvoogd bij de Herv. gemeente, vacature wijlen W. Nieuwenhuize, <le heer J. Nijsse Cz. Een gebed van Da Costa. 't Was, schrijft het „Fr. Dagbl.", in den zomer van 't jaar 1834. Lang geleden dus, -tachtig jaar! In het zoo liefelijk gelegen Heemstede brachten enkele familiën, wier namen be kend zijn in de Geschiedenis van het Ré veil, of den zomer door, of kwamen er telkens eenige dagen, dat ze uitbreken konden, om te genieten van de heerlijke natuur en Aran den omgang met elkander. Ook mr Isaac da Costa was er. Hij logeerde in het dorpslogement, te genover de kleine kerk staande. Daar waren ook leden van de bekende Amsterdamsche familie Pierson onderge bracht en zoo verhaalde vele jaren later de bekende dr Allard Pierson, toen een elf-jarige knaap, was hij gelogeerd in een kamer, slechts door een dun houten be schot gescheiden van hel vertrek, dat aan da Costa toegewezen Avas. Laat in den avond zou deze ter ruste gaan. Voor hij zich neerlegde, deed hij echter zijn avondgebed, waarvan de jonge Allard dus zonder opzettelijk te luisteren oorge tuige Avas. Zijn leven lang bleef hem dat bij! Ook toen hij zelf geestelijk geheel weg- zwierf van 't Vaderhuis. Het bidden Averd srneeken, werd een Avorstelen voor den Troon der Genade. En Avat Pierson bovenal zoo trof: Dat het da Costa in de eenzaamheid zijns gebeds bovenal te doen Avas om-de eere Gods, om 't behoud des volks, om het heil der zielen! Juist kwam toen op de zoogenaamde Thüringer School, die met haar bijbelcri- tiek de Avaarheid en AA-aarachtigheid des evangelies aantastte en daarmee den grond des geloofs ondergroef. De elfjarige knaap herinnerde zich vele jaren later, hoe da Costa pleitte voor Gods Troon, voor de zaak van vorst Messias, tegen de listige omleidingen des Boozen. Dit was niet het publiek gebed. 't Was hel verborgen gebed der binnen kamer. En heeft God het niet verhoord? Een volk overgelaten in dezen lande, ja doen Avassen, dat door de bewarende kracht van Gods Geest niet ontzonken is aan de vastigheden des geloofs! Maar dan ook: Avelk een voorbeeld! Hoe staat het bij ons met het stil gebed voor de .tijdelijke en bovenal de geeste lijke nooden van land en A-olk? Onze verAvachting der Toe- k o m s t. Wij, Gereformeerden, gelooven „achteiwolgende 't Woord Gods, dat als de tijd, van den Ileere verordend (die al len creaturen onbekend is), gekomen en 't getal der uitverkorenen vervuld zal zijn, onze Heere Jezus 'Christus uit den he mel zal komen, lichamelijk en zienlijk, gelijk Hij opgevaren is, met groote heer lijkheid en majesteit om* zich te verkla ren een Richter te zijn over levenden en dooden, deze oude wereld in vuur en vlam stellende om dezelve 'te zuiverenEn daarom is de gedachtenis dezes Oordeels met recht schrikkelijk en vervaarlijk A-oor de boozen en goddeloozen, en zeer Aven- schelijk en troostelijk voor de vromen en uitverkorenen, deAvijl alsdan hun ver lossing volbracht zal Avorden, en zullen aldaar ontvangen de vruchten des arbeids en der moeite, die zij zullen gedragen heb ben; hunne onnoozelheid 1) zal aan allen bekend Avordenhunne zake, die nu tegenwoordig van vele Richteren en Over heden als kettersch en goddeloos ver doemd wordt, zal bekend worden de zake des Zoons Gods te zijn, en tot eene genadige vergelding zal hen de Heere zulk eene heerlijkheid doen bezitten, als het hart eens menschen nimmermeer zou de kunnen bedenken. Daarom A'envachten wij dien grooten dag met een groot ver langen, om ten volle te genieten de belof ten Gods, in Jezus Christus onzen Heere". „Belijdenis des Geloofs". GUIDO DE BRAY. 1) d. i. „onschuld". Geslaagd aan de Universiteit te Utrecht voor 't candidaatsexamen rechten de heeren J. de Vries en II. Merckens. Te 's Gravenhage voor de vrije en ordeoefe ningen de dames W. E. Hillebrand, F. A. M. v. Houten, J. C. M. G. Joosse en A. M. H. Karreman, allen ie Rotterdam. Te Amsterdam is aan de vrije Uni- Arersiteit gepromoveerd tot doctor in de rechtswetenschappen de heer H. A. Co- lijn, geboren te Koeta Radja (Sumatra), op een proefschrift, getiteld: „La décision de la société des nations ooncernant les lies d'Aland". De Vleeschkeuringswet en het platteland. Maandagmiddag had hét bestuur van den Kring Walcheren der Z. L. M. een vergadering belegd in de sociëteit „St. Joris", waartoe ook waren uit- genoodigd de dagelijksche besturen van de plattelandsgemeenten van Wal cheren, van welke er vele tegenwoor dig waren, terwijl het lid van Ged. Staten, Mr van Dusseldorp, en de hee ren Kielstxa en v,an Dijk, eerste en tweede secretaris van het hoofdbe stuur der Z. L. M. alsmede de heer Zwagerman, rijkszuivelconsulenl, me de aanwezig waren. De kringvoorzitter, de heer jiir Boogaert deelde mede, dat het doel der bijeenkomst was, bespreking van den last, die men op het platteland A-an d e Vleeschkeuringswet onder vindt. Spr wees er op, dat de wet zoo dient te worden uitgevoerd, dat ook met de belangen der plattelands bevolking moet worden rekening ge houden, vooral ook, waarde wet voor het platteland weinig nut afwerpt, en groote offers vraagt. Het is pliclht, voor raden en ook voor landbouwor ganisaties in dezen tijd van bezui niging die kosten zoo laag mogelijk! te doen zijn. Van de kringen op Wal cheren hébben Middelburg en Vlis singen een gezamenlijken keurings dienst, terwijl de kring Oostkapelle een afzonderlijke heeft. Deze verdee ling lijkt spr. niet bepaald rationeel. De gemeenten op Walcheren stelden zoowa! alle een verordening vast vol gens het model van de inspectie der V olksgezondheid. De kring Middel-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2